*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2014  (Αναγνώστηκε 1546488 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος chris75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 681
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5362 στις: Ιούλιος 20, 2014, 04:30:10 μμ »
το τι δόθηκε τελικά σε όλες τις ειδικότητες θα το δούμε όταν υπογραφούν και δημοσιοποιηθούν κανονικά...με όλα τα ονόματα και τα σχετικά....μέχρι την στιγμή αυτή δεν υπάρχουν μεταθέσεις...δεν υπάρχει υπουργική υπογραφή...και μάλιστα ο ίδιος αιρετός που τις έλεγε τηλεφωνικώς....ισχυριζόταν, όπως έγραψε άλλος συνάδελφος, ότι μπορεί να αλλάξουν, είτε προς τα πάνω, είτε προς τα κάτω...οπότε συνάδελφοι...ποια εγκυρότητα βλέπετε...σε όλα αυτά, ώστε να βγάζουμε και στατιστικά...;;;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:33:43 »

Αποσυνδεδεμένος Commando

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Nemo malus felix
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5363 στις: Ιούλιος 20, 2014, 04:37:52 μμ »
Όταν το ΠΥΣΔΕ δηλώνει πλεόνασμα δεν γίνονται μεταθέσεις. Εκτός Μεσσηνίας βεβαίως.
" Ποτέ στην Ιστορία η Πολιτική δεν δημιούργησε Παιδεία. Διότι οι πολίτες με γνώση και κρίση δεν είναι "βολικοί" ψηφοφόροι"
Ρένος Αποστολίδης

Αποσυνδεδεμένος kos1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5364 στις: Ιούλιος 20, 2014, 04:48:59 μμ »
Δήλωση Λοβέρδου στο ΑΒ:
"...θα καταθέσουμε μέσα στην εβδομάδα σχέδιο νόμου, που θα μοριοδοτεί την επιλογή να διδάξει ένας εκπαιδευτικός σε δυσπρόσιτα μέρη των ορεινών όγκων και της νησιωτικής Ελλάδας."

Δε κατάλαβα, εγώ που είμαι και πολύ δυσπρόσιτος να ούμε κομπλέ με οργανική μου , άρα δε τίθεται θέμα επιλογής-δε μπορώ να κάνω αλλιώς , δε θα μοριοδοτηθώ?

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5365 στις: Ιούλιος 20, 2014, 04:50:07 μμ »
Ξέρει κανείς πότε θα ανακοινωθούν οι μεταθέσεις; Αύριο;
Αύριο είναι το πιο λογικό.
  

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:33:43 »

Αποσυνδεδεμένος garconio

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5366 στις: Ιούλιος 20, 2014, 05:00:09 μμ »
«Ανακοινώνεται ότι η αναμονή για όσους επιβάτες έχουν κάνει αίτημα αναβάθμισης θέσης πληρώνοντας το αντίτιμο διαφοράς ( μόρια ) θα παραταθεί…»
Και βρίζουμε όλοι μαζί … τον καπετάνιο, τη ναυτιλιακή το λιμενικό και το φαινόμενο του… θερμοκηπίου!
Και καλά κάνουμε!

Έπρεπε να ταξιδέψουμε όλοι!  Κι όταν λέμε όλοι εννοούμε όλοι!
Μα δεν υπάρχουν θέσεις για όλους!
Έλα μωρε τώρα ποιες θέσεις! Στην Ελλάδα είμαστε!
Κάπου θα τη βγάλουμε… λίγο κατάστρωμα ( καλό καιρό έχει,… / προ μνημονίου ), κανένα καφέ στο σαλόνι ( απόσπαση ), όλο και κάποιος θα σηκωθεί να ξεπιαστεί και να κάτσουμε (αδειες εκπαιδευτικές, λοχείας, υγείας), κάποιοι θα κατέβουν παρακάτω (σύνταξη) Θα τη βγάλουμε μη μασάτε! Χρόνια τώρα έτσι γίνονται τα ταξίδια .
Κι όσοι ήμασταν έξω στο λιμάνι… δώστου να σκουντάμε στον καταπέλτη ο ένας τον άλλον να «τρυπώσουμε» μέσα… κι όσοι ήμασταν μέσα δώστου να φωνάζουμε «εδώ και τώρα επιβιβάσεις / διορισμοί»  γιατί τα περάσαμε κι εμείς αυτά!
Κι καπετάνιος ήξερε… αλλά δε βαριέσαι. Έπρεπε να κόψει κόψει εισιτήρια ( ψήφους) για να κρατήσει τη θέση του με μια ακόμη τετραετή σύμβαση εργασίας …
Και το παπόρι πήγαινε… Κι ενώ πήγαινε, πολλές φορές  η εταιρεία ανέβαζε και μεσοπέλαγα κόσμο.  Με ένα επικό ρεσάλτο κάποιο μαγικό καλοκαίρι επιβιβάστηκαν 2500 για μια συγκεκριμένη διαδρομή (πρόγραμμα εκπαιδευτικό)  ανοίγοντας πτυσσόμενες καρέκλες στο κατάστρωμα…
Μετά το πέρας της διαδρομής ( προγράμματος) οι καρέκλες αυτές κλείσανε αλλά οι επιβάτες παραμέινανε…(καθίστε όπου βρείτε μέχρι να δούμε τι θα γίνει… εν ανάγκη δε θα πιάσουμε λιμάνι για τα επόμενα δέκα χρόνια για να μην ανέβει άλλος)
Η ταλαιπωρία όμως δε σταματά εκεί…
Ατέλειωτη ουρά στη ρεσεψιον για μια αναβάθμιση θέσης ( μετάθεση) γιατί το κατάστρωμα δεν παλεύεται… Κάποιοι ευέλικτοι, δεν χάνουν τη σειρά τους ενώ απολαμβάνουν όλα τα καλά τις Α΄θέσης με απόφαση του καπετάνιου ( για τις ανάγκες της υπηρεσίας)
Κάποια στιγμή για λόγους ανωτέρας βίας, η εταιρία καλείται , προκειμένου να συνεχίσει να παίρνει την επιδότηση για την ζημιογόνα γραμμή που εξυπηρετεί ( παιδεία ), να «εξορθολογήσει» ( δυστυχώς κι αυτό μεσοπέλαγα) όλο το θέμα με τις θέσεις και τους επιβαίνοντες.
Ο καπετάνιος ρίχνει μερικούς στη Θάλασσα (τεχνικές ειδικότητες) λέγοντάς τους ότι σε εννιά μήνες κάποιος θα τους μαζέψει (διαθεσιμότητα).
Αν περίμενε κανείς ανταρσία από τους υπόλοιπους, έκανε λάθος..
Αυτοί μετράνε ποσοστά θνησιμότητας (συνταξιοδοτήσεων) των επιβαινόντων στην πρώτη θέση, μήπως προωθηθούν…

laertis
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 20, 2014, 05:53:33 μμ από garconio »

Αποσυνδεδεμένος antonispe20

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5367 στις: Ιούλιος 20, 2014, 05:02:50 μμ »
Ουσιαστικά αυτό που λέω αλλά δεν σας αρέσει ο τρόπος επειδή πονάει είναι ότι παρόλα όσα έχουν γίνει σε αυτή την σκατοκοινωνία, παρόλη τη φτώχεια και την ανεργία ακόμα δεν έχουμε καταλάβει γιατί φτάσαμε ως εδώ και κάνουμε σαν να μην τρέχει τίποτα. Ο ατομισμός μας έφτασε. Ο καθένας σκέφτεται μόνο τον εαυτό του και προσπαθεί μόνος του να φτιάξει ένα πλαίσιο με βάση το οποίο να δικαιολογεί τις πράξεις τους μέσα από κάποιο "νομιμότητα" που αντιλαμβάνεται μόνο αυτός.

Ωραία τα λες. Πραγματικά. Είσαι υπεράριθμος και δεν θέλεις κι άλλους στο καπάκι από πάνω σου ε; Δηλαδή να αποκτήσουν πρώτα την πολυπόθητη  οργανική οι χιλιάδες μετατεθέντες του 09 και του 10 και οι υπόλοιποι αρμύρα, μποφόρια και ψηλές ραχούλες. Σωστά.

Ναι σωστά, και ξέρεις γιατί? όχι γιατί το λέω εγώ, αλλά γιατί το λέει ο νόμος, εσένα δεν σε νοιάζει φυσικά αλλά ξέρεις υπάρχει και αυτή η καταραμένη η νομιμότητα που τώρα επειδή λόγω κρίσης δεν μπορεί το κράτος να κάνεις σπατάλες αναγκάζεται να την εφαρμόσει.

Ενώ αυτό που λες εσύ είναι το παράνομο. Τόσο απλά.Βάσει νόμου δεν μπορεί να γίνει καμία μετάθεση αν δεν υπάρχει οργανικό κενό και δεν υπάρχει κανείς στη διάθεση ή υπεράριθμος. Είναι τόσο αυτονόητο και τόσο απλό. Αλλά επειδή εσύ σκέφτεσαι τον εαυτούλη σου και μόνο δεν σε νοιάζει τι είναι νόμιμο ή παράνομο. Ζητάς κάτι παράνομο για να βολευτείς. Μετά φυσικά αφού βολευτείς θα ζητάς την εφαρμογή του νόμου, έτσι δεν είναι?

@Γατόπαρδο
Δεν χαίρομαι με την δυστυχία κανενός. Δεν είπα ότι χαίρομαι που όσοι πάρετε μετάθεση θα είστε του χρόνου υπεράριθμοι και μπορεί να την πατήσετε με τις υποχρεωτικές μεταθέσεις και να βρεθείτε σε χειρότερη μοίρα από ότι είστε τώρα.
Απλά διατύπωσα την πραγματικότητα η οποία σας διαφεύγει γιατί σκέφτεστε όπως ακριβώς σκέφτονταν αυτοί που τώρα είναι στη διάθεση.
Για σένα ισχύει το εξής: Τώρα παίρνεις τηλέφωνο τον αιρετό του ΚΥΣΔΕ για να σου πει αν πήρες μετάθεση, του χρόνου θα παίρνεις τηλέφωνο τον αιρετό του ΠΥΣΔΕ.

Αποσυνδεδεμένος marsa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω τα Μαθηματικα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5368 στις: Ιούλιος 20, 2014, 05:12:50 μμ »
Συμφωνώ στην ουσία των όσων γράφει ο antinispe20. Διαφωνώ με τον τρόπο που το εκφράζει, αλλά όσοι έχουμε (βάζω και τον εαυτό μου μέσα) γράψει κατά καιρούς για "στρεβλώσεις επί σειρά ετών" μήπως αυτά δεν εννοούσαμε; Απλά τώρα είναι η χρονική συγκυρία τέτοια που τα νεύρα όλων μας είναι τσιτωμένα και 1)εκφραζόμαστε απότομα και 2)παρεξηγιόμαστε εύκολα. 

Να προσθέσω κάτι που έχω ξαναπεί και παλιότερα, αλλά δεν είδα να σχολιάστηκε: δεν είναι μόνο οι υπεράριθμοι και οι διαθεσίτες που πλεονάζουν στα ΠΥΣΔΕ. Είναι κι ένα σωρό κόσμος που ΔΕΝ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΕΙ ΩΡΑΡΙΟ. Αυτοί όσο κ@λ@βάρεσαν-κ@λ@βάρεσαν. Πλέον θα τους στέλνουν αλλού να συμπληρώνουν ωράριο. Η και καλά "γραμματειακή υποστήριξη" για 2-3-4 ώρες τέλος! Αυτό θα λειτουργήσει ως τρελή αύξηση ωραρίου παιδιά, μην το υποτιμάτε!!

Για να καταλάβετε τι εννοώ, γυμνάσιο, πόσο λογικό σας φαίνεται να έχει 2 καθηγήτριες γαλλικών μόνιμες, που δεν πάνε σε άλλο σχολείο; Καμιά τους δεν έχει χαρακτηριστεί υπεράριθμη. Δουλεύανε ένα μέρος του ούτως ή άλλως μικρού τους ωραρίου μιας και είναι παλιές και το υπόλοιπο "γραμματεία".Τις ενημέρωσε ο διευθυντής ότι από φέτος τέλος αυτά. Η μία φεύγει. Αυτό είναι ένα πλεόνασμα που δε φαίνεται, αλλά υπάρχει.

Φέτος η εγκύκλιος για τις τοποθετήσεις στα λειτουργικά έγραφε "......όσοι επιθυμούν να συμπληρώσουν το ωράριό τους να δηλώσουν σχολεία ....κλπ" Και εμφανίστηκαν κάποιοι, θες από φιλότιμο; θες από φόβο; και πήραν άλλος 3 ώρες, άλλος 8 (αυτά που λέω δεν είναι στον αέρα, τους ξέρω τους ανθρώπους αυτούς) και ανήκουν σε όλες τις ειδικότητες. Πάντα είχαν έλλειμα ωρών αλλά δεν τους καλούσε κανείς να συμπληρώσουν, ούτε και ζήταγε κανείς λογαριασμό γιατί δεν συμπλήρωσαν. Φέτος έγινε μια πρώτη κίνηση με το "όσοι επιθυμούν" Από Σεπτέμβρη θα πέσει ψιλό κόσκινο, όπως ακούγεται.

Αι νεβερ ριντ σαμθινγκ ριτεν ιν γκρικλις

Αποσυνδεδεμένος kos1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5369 στις: Ιούλιος 20, 2014, 05:13:03 μμ »
Ουσιαστικά αυτό που λέω αλλά δεν σας αρέσει ο τρόπος επειδή πονάει είναι ότι παρόλα όσα έχουν γίνει σε αυτή την σκατοκοινωνία, παρόλη τη φτώχεια και την ανεργία ακόμα δεν έχουμε καταλάβει γιατί φτάσαμε ως εδώ και κάνουμε σαν να μην τρέχει τίποτα. Ο ατομισμός μας έφτασε. Ο καθένας σκέφτεται μόνο τον εαυτό του και προσπαθεί μόνος του να φτιάξει ένα πλαίσιο με βάση το οποίο να δικαιολογεί τις πράξεις τους μέσα από κάποιο "νομιμότητα" που αντιλαμβάνεται μόνο αυτός.

Ναι σωστά, και ξέρεις γιατί? όχι γιατί το λέω εγώ, αλλά γιατί το λέει ο νόμος, εσένα δεν σε νοιάζει φυσικά αλλά ξέρεις υπάρχει και αυτή η καταραμένη η νομιμότητα που τώρα επειδή λόγω κρίσης δεν μπορεί το κράτος να κάνεις σπατάλες αναγκάζεται να την εφαρμόσει.

Ενώ αυτό που λες εσύ είναι το παράνομο. Τόσο απλά.Βάσει νόμου δεν μπορεί να γίνει καμία μετάθεση αν δεν υπάρχει οργανικό κενό και δεν υπάρχει κανείς στη διάθεση ή υπεράριθμος. Είναι τόσο αυτονόητο και τόσο απλό. Αλλά επειδή εσύ σκέφτεσαι τον εαυτούλη σου και μόνο δεν σε νοιάζει τι είναι νόμιμο ή παράνομο. Ζητάς κάτι παράνομο για να βολευτείς. Μετά φυσικά αφού βολευτείς θα ζητάς την εφαρμογή του νόμου, έτσι δεν είναι?

@Γατόπαρδο
Δεν χαίρομαι με την δυστυχία κανενός. Δεν είπα ότι χαίρομαι που όσοι πάρετε μετάθεση θα είστε του χρόνου υπεράριθμοι και μπορεί να την πατήσετε με τις υποχρεωτικές μεταθέσεις και να βρεθείτε σε χειρότερη μοίρα από ότι είστε τώρα.
Απλά διατύπωσα την πραγματικότητα η οποία σας διαφεύγει γιατί σκέφτεστε όπως ακριβώς σκέφτονταν αυτοί που τώρα είναι στη διάθεση.
Για σένα ισχύει το εξής: Τώρα παίρνεις τηλέφωνο τον αιρετό του ΚΥΣΔΕ για να σου πει αν πήρες μετάθεση, του χρόνου θα παίρνεις τηλέφωνο τον αιρετό του ΠΥΣΔΕ.



Δε σε είδα όμως για τους διοριστέους του 10 που τους κρατήσανε ακούνητους αρχικά με τριετία στη συνέχεια με διετία να σκίζεσαι να τους αποκαταστήσεις!
Αυτό ηταν νομιμάκι ενω εσυ χτυπαγες μεταθεσαρα?? Καλά σε είπανε άκαπνο μου φαινεται...

Αποσυνδεδεμένος marsa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω τα Μαθηματικα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5370 στις: Ιούλιος 20, 2014, 05:23:17 μμ »
garconio......
RESPECT!!!  :) RESPECT!!!  :) RESPECT!!!  :) RESPECT!!!  :) RESPECT!!!  :)
Αι νεβερ ριντ σαμθινγκ ριτεν ιν γκρικλις

Αποσυνδεδεμένος Γατόπαρδος

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 643
  • Εκεί που ήσουν ήμουνα και εκει που είμαι θα έρθεις
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5371 στις: Ιούλιος 20, 2014, 05:33:33 μμ »
Παράθεση
@Γατόπαρδο
Δεν χαίρομαι με την δυστυχία κανενός. Δεν είπα ότι χαίρομαι που όσοι πάρετε μετάθεση θα είστε του χρόνου υπεράριθμοι και μπορεί να την πατήσετε με τις υποχρεωτικές μεταθέσεις και να βρεθείτε σε χειρότερη μοίρα από ότι είστε τώρα.
Απλά διατύπωσα την πραγματικότητα η οποία σας διαφεύγει γιατί σκέφτεστε όπως ακριβώς σκέφτονταν αυτοί που τώρα είναι στη διάθεση.
Για σένα ισχύει το εξής: Τώρα παίρνεις τηλέφωνο τον αιρετό του ΚΥΣΔΕ για να σου πει αν πήρες μετάθεση, του χρόνου θα παίρνεις τηλέφωνο τον αιρετό του ΠΥΣΔΕ.
Φιλε μου μαζεψε το φαρμακι σου..δεν σου χρωσταμε τιποτα αν εχεις νευρα οκ;
Δεν με ξερεις,δεν σε ξερω,οποτε το να αποφαινεσαι για το τι θα κανω εγω ειναι τουλαχιστον χαζο και δεν στο επιτρεπω.Μηοως θες να σου γραψω και εγω τι πιστευω οτι θα κανεις του χρονου;
Οσον αφορα τις μεταθεσεις ενω υπαρχουν υπεραριθμοι και σε διαθεση ΠΥΣΔΕ,εγω εξαρχης δηλωσα οτι σε καμια περιπτωση δεν θελω να παω καπου που θα εχουν υπεραριθμους για να ψαχνω να βρω μια οργανικη ενω τωρα εχω,ειναι καταννοητο η να το ζωγραφισω κιολας;Οχι μονο δεν εχω δηλωσει ΠΟΤΕ οτι ας παω καπου και ας ειμαι υπεραριθμη,αλλα ειμαι εντελως εναντιον σε κατι τετοιο.Οποτε αυτα οχι οταν μιλας σε εμενα πληζ.
Απο την αλλη μην μιλας για νομιμοτητα οταν συμμετειχες σε μια διαδικασια(υποχρεωτικες μεταταξεις) που καταπατησε καθε νομο και ηθικη.
Εγω δεν ζητω κατι παρανομο,εγω απλα ειπα να βγαζουν τα ΠΥΣΔΕ τα πραγματικα κενα.

Αυτα τα ολιγα. ;D
ΥΓ. Βρε..σαν κατι να μου θυμιζει...σαν κατι να μου θυμιζει....παλιοι γνωριμοι εδω μου φαινεται.. ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 20, 2014, 05:48:28 μμ από Γατόπαρδος »

Αποσυνδεδεμένος troll

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 906
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5372 στις: Ιούλιος 20, 2014, 05:40:19 μμ »
«Ανακοινώνεται ότι η αναμονή για όσους επιβάτες έχουν κάνει αίτημα αναβάθμισης θέσης πληρώνοντας το αντίτιμο διαφοράς ( μόρια ) θα παραταθεί…»
Και βρίζουμε όλοι μαζί … τον καπετάνιο, τη ναυτιλιακή το λιμενικό και το φαινόμενο του… θερμοκηπίου!
Και καλά κάνουμε!

Έπρεπε να ταξιδέψουμε όλοι!  Κι όταν λέμε όλοι εννοούμε όλοι!
Μα δεν υπάρχουν θέσεις για όλους!
Έλα μωρε τώρα ποιες θέσεις! Στην Ελλάδα είμαστε!
Κάπου θα τη βγάλουμε… λίγο κατάστρωμα ( καλό καιρό έχει,… / προ μνημονίου ), κανένα καφέ στο σαλόνι ( απόσπαση ), όλο και κάποιος θα σηκωθεί να ξεπιαστεί και να κάτσουμε (αδειες εκπαιδευτικές, λοχείας, υγείας), κάποιοι θα κατέβουν παρακάτω (σύνταξη) Θα τη βγάλουμε μη μασάτε! Χρόνια τώρα έτσι γίνονται τα ταξίδια .
Κι όσοι ήμασταν έξω στο λιμάνι… δώστου να σκουντάμε στον καταπέλτη ο ένας τον άλλον να «τρυπώσουμε» μέσα… κι όσοι ήμασταν μέσα δώστου να φωνάζουμε «εδώ και τώρα επιβιβάσεις / διορισμοί»  γιατί τα περάσαμε κι εμείς αυτά!
Κι καπετάνιος ήξερε… αλλά δε βαριέσαι. Έπρεπε να κόψει κόψει εισιτήρια ( ψήφους) για να κρατήσει τη θέση του με μια ακόμη τετραετή σύμβαση εργασίας …
Και το παπόρι πήγαινε… Κι ενώ πήγαινε, πολλές φορές  η εταιρεία ανέβαζε και μεσοπέλαγα κόσμο.  Με ένα επικό ρεσάλτο κάποιο μαγικό καλοκαίρι επιβιβάστηκαν 2500 για μια συγκεκριμένη διαδρομή (πρόγραμμα εκπαιδευτικό)  ανοίγοντας πτυσσόμενες καρέκλες στο κατάστρωμα…
Μετά το πέρας της διαδρομής ( προγράμματος) οι καρέκλες αυτές κλείσανε αλλά οι επιβάτες παραμέινανε…(καθίστε όπου βρείτε μέχρι να δούμε τι θα γίνει… εν ανάγκη δε θα πιάσουμε λιμάνι για τα επόμενα δέκα χρόνια για να μην ανέβει άλλος)
Η ταλαιπωρία όμως δε σταματά εκεί…
Ατέλειωτη ουρά στη ρεσεψιον για μια αναβάθμιση θέσης ( μετάθεση) γιατί το κατάστρωμα δεν παλεύεται… Κάποιοι ευέλικτοι, δεν χάνουν τη σειρά τους ενώ απολαμβάνουν όλα τα καλά τις Α΄θέσης με απόφαση του καπετάνιου ( για τις ανάγκες της υπηρεσίας)
Κάποια στιγμή για λόγους ανωτέρας βίας, η εταιρία καλείται , προκειμένου να συνεχίσει να παίρνει την επιδότηση για την ζημιογόνα γραμμή που εξυπηρετεί ( παιδεία ), να «εξορθολογήσει» ( δυστυχώς κι αυτό μεσοπέλαγα) όλο το θέμα με τις θέσεις και τους επιβαίνοντες.
Ο καπετάνιος ρίχνει μερικούς στη Θάλασσα (τεχνικές ειδικότητες) λέγοντάς τους ότι σε εννιά μήνες κάποιος θα τους μαζέψει (διαθεσιμότητα).
Αν περίμενε κανείς ανταρσία από τους υπόλοιπους, έκανε λάθος..
Αυτοί μετράνε ποσοστά θνησιμότητας (συνταξιοδοτήσεων) των επιβαινόντων στην πρώτη θέση, μήπως προωθηθούν…

Ευχαριστούμε garconio για την αλληγορία! Εύστοχη και αντιπροσωπευτική!!
Πρέπει να νευριάσουμε... /  Όταν είσαι
άξιος είσαι ΠΑΝΤΟΥ, Επιλεκτικά άξιος δεν υπάρχει.
(Και ακέραιος.. βεβαίως - βεβαίως)

Αποσυνδεδεμένος real

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 491
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5373 στις: Ιούλιος 20, 2014, 06:09:12 μμ »
antonispe20 όταν έπαιρνες την μετάθεση και βρέθηκες χωρίς οργανική, γιατί το δέχτηκες? Αρκετά μας τα είπες, καταντάς κουραστικό παπαγαλάκι. Σας μάθαμε πια!!!
Just be real!

Αποσυνδεδεμένος gvardal

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 360
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5374 στις: Ιούλιος 20, 2014, 06:09:38 μμ »
Η ρίζα του προβλήματος με τις μεταθέσεις βρίσκεται στον όλο τρόπο διαχείρισης του προσωπικού και στην τεράστια διάσταση μεταξύ οργανικότητας, λειτουργικότητας και πραγματικών αναγκών. Άλλο τα οργανικά και άλλο τα λειτουργικά κενά/πλεονάσμα, δε λέω, όταν όμως η διαφορά τους είναι χαώδης, τότε κάτι δεν πάει καλά. Κάπως έτσι καταλήγουμε να βλέπουμε μαθητές και γονείς στα κάγκελα επειδή δεν έχουν καθηγητές σε ειδικότητες που μερικούς μήνες πριν δε δώσαν μεταθέσεις γιατί είχαν πλεονάσματα. Και ο καθηγητής που δεν πήρε μετάθεση, και κοντεύει να γίνει ένα με το τοπίο στο ξερονήσι ή το κορφοβούνι, έχει κάθε λόγο να εξεγείρεται όταν βλέπει μερικούς μήνες μετά να προσλαμβάνονται σωρηδόν αναπληρωτές στον τόπο συμφερόντων του. Όποιος και αν είναι ο λόγος που αυτό συμβαίνει.

Δεν πλεονάζουν επί τους ουσίας οι εκπαιδευτικοί, τουλάχιστον στις περισσότερες ειδικότητες, με την έννοια ότι τα σχολεία χρειάζονται περισσότερα άτομα για να δουλέψουν από τον αριθμό των οργανικών θέσεων. Το σύστημα είναι στημένο με τέτοιο τρόπο ώστε να δίνει πλεονάσματα. Αποσπασμένοι σε φορείς, σχολικοί σύμβουλοι, διευθυντές, στελέχη εκπαίδευσης κτλ, όλοι μπαίνουν στη διαίρεση (ώρες α' ανάθεσης/20) βάσει της οποίας υπολογίζονται τα οργανικά κενά. Είμαι ο μόνος που βλέπει αντίφαση σε αυτό;

Τι μπορεί να γίνει;
- Να δίνονται μεταθέσεις ακόμα και όταν υπάρχουν μικρά οργανικά πλεονάσματα προκειμένου να δημιουργείται ένα "μαξιλαράκι" διαθεσιτών που θα καλύπτουν τα λειτουργικά κενά που νομοτελειακά θα προκύψουν. Και ας τεθεί ένα όριο στο πόσοι θα είναι αυτοί (π.χ. 10% επί των οργανικών).
- Να συνεχιστούν οι μετατάξεις σε φορείς μέχρι μηδενισμού αποσπάσεων. Να τελειώνουμε με το φαινόμενο "είμαι δια βίου αποσπασμένος αλλά κρατάω και την οργανική στο σχολείο μου" γιατί έτσι δεν μπορεί να μετατεθεί κάποιος που θέλει πραγματικά να μπει στην τάξη.
- Να κατανέμεται ισομερώς η μείωση των ωρών των διευθυντών και των συμβούλων σε όλες τις ειδικότητες για τον υπολογισμό των οργανικών κενών.

Αποσυνδεδεμένος edesta

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
  • Έκπληξη
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2014
« Απάντηση #5375 στις: Ιούλιος 20, 2014, 06:18:17 μμ »
Πρώτη φορά που γράφω αν και δε θα πω κάποια είδηση. Μερικοί γράφουν ότι πρέπει να εφαρμοστεί ο νόμος. Αλίμονο η διοίκηση παίρνει αποφάσεις που βασίζονται σε νόμους. Απλά υλοποιεί τους νόμους κάθε φορά που αυτή θέλει ενώ αγνοεί άλλους. Παράταση σχολικού έτους, τα 12 μόρια που έπαιρναν πολλοί ενώ ήταν στην Αθήνα, ενώ πχ στις υποχρεωτικές μετακινήσεις "ξεχνούσαν" τη νομοθεσία για καταβολή οδοιπορικών. Ακόμη και τώρα ο νόμος επιτρέπει να παίρνεις μόρια από διάθεση, όλοι ξέρουμε όμως ποιοι θα χτυπάνε τα πολλά μόρια εξαιτίας της και ποιοι τα λίγα. Όσο για τα οργανικά και τις μεταθέσεις λέει πουθενά ότι οι μεταθέσεις γίνονται σε οργανικά κενά; Δεν παίρνουμε μετάθεση απευθείας σε σχολείο (ακόμη) αλλά σε περιοχή. Μάλιστα ο νόμος λέει ότι τα ΠΥΣΔΕ-ΠΥΣΠΕ κάνουν εκτίμηση των κενών (ένα κενό είναι οργανικό στη Ββάθμια όταν καλύπτει 12 και άνω ώρες, αλήθεια όμως στα μικρά μέρη τι γίνεται;) και την απόφαση την παίρνει το κεντρικό υπηρεσιακό συμβούλιο με την υλοποίηση να έρχεται από την υπογραφή του υπουργού. Όμως το υπουργείο βγάζει φιρμάνι και λέει "ΟΧΙ" η εκτίμηση θα γίνει με το σκεπτικό ότι ο κάθε ένας κάνει μόνο την πρώτη ειδικότητα και βγάζει και όλες τις ώρες που προβλέπεται. Συνεπώς τα μικρά νησιά και τα απομονωμένα χωριά που έχουν λίγους μαθητές δεν μπορούν να βγάλουν πλέον "οργανικές" (ουσιαστικά οριστική τοποθέτηση) θέσεις. Είναι έτσι ο αλγόριθμος που θα βγάζει πάντα λιγότερα κενά από τα πραγματικά οργανικά. Για να καταλήξω βλέπω μια προσπάθεια περικοπής εξόδων, συντήρησης πελατειακών σχέσεων και από το ένα άκρο της κατάχρησης και της υπερβολής φτάσαμε στο άλλο άκρο. Με τα ποσοστά στις Ευρωεκλογές πιστεύω ότι έχουμε πολλά ψωμιά ακόμη. Συγχαρητήρια.
Με πρόλαβε ο svouras :)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160910
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 582
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 579
Σύνολο: 581

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.105 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.