*

Αποστολέας Θέμα: Άδεια ανατροφής τέκνου  (Αναγνώστηκε 318108 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #826 στις: Αύγουστος 23, 2013, 04:00:11 μμ »
Παιδιά να ρωτήσω κάτι για φίλη συνάδελφο: έχει γεννήσει και τώρα όπου να ναι λήγει η άδεια λοχείας της και θα ζητήσει αδεια ανατροφής. Ο άντρας της είναι συμβασιούχος ορισμένου χρόνου και η σύμβασή του λήγει 30/12. Η κοπέλα μπορεί να πάρει ολόκληρη την άδεια ή όχι; έχουν κάποιο τρόπο να το ελέγξουν αυτό στην πορεία; ποια η διαδικασία;ευχαριστώ προκαταβολικά όποιον απαντήσει!
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:54:53 »

Αποσυνδεδεμένος dihatzou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #827 στις: Αύγουστος 23, 2013, 04:15:01 μμ »
Η γυναίκα δικαιούται την άδεια άσχετα με το αν εργάζεται ο σύζυγος ή όχι.

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #828 στις: Αύγουστος 23, 2013, 04:18:34 μμ »
Η γυναίκα δικαιούται την άδεια άσχετα με το αν εργάζεται ο σύζυγος ή όχι.

Πάλι καλά!  :) Σε ευχαριστώ πολύ! Θα της το μεταφέρω να ηρεμήσει!
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος kirea

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 341
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #829 στις: Σεπτέμβριος 03, 2013, 06:19:33 μμ »
Μια ερώτηση μιας και σκέφτομαι να κάνω χρήση της γονικής άδειας.

Η σύζυγος θα κάνει έναρξη επαγγέλματος μέσα στην εβδομάδα.

Εάν κάνω αίτηση την ερχόμενη εβδομάδα πόσο καιρό θα κάνει να εγκριθεί  η άδεια;
Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:54:53 »

Αποσυνδεδεμένος koralia70

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #830 στις: Σεπτέμβριος 06, 2013, 04:40:47 μμ »
Καλησπέρα. Όποιος γνωρίζει κάτι σχετικά ας μου απαντήσει. Βρίσκομαι σε άδεια ανατροφής μέχρι τις αρχές Οκτωβρίου. Τέλος Αυγούστου πήγα στη ΔΠΕ του νομού μου,ζητώντας να διακόψω την άδεια ώστε να επιστρέψω με την έναρξη της σχολικής χρονιάς. Μου απάντησαν πως δεν προβλέπεται κάτι τέτοιο και πως δεν υπάρχει κάποια απόφαση που μπορώ να επικαλεστω άρα η επιστροφή μου θα ήταν παράνομη.???

Αποσυνδεδεμένος agatha14

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #831 στις: Σεπτέμβριος 06, 2013, 09:42:47 μμ »
Καλησπέρα. Όποιος γνωρίζει κάτι σχετικά ας μου απαντήσει. Βρίσκομαι σε άδεια ανατροφής μέχρι τις αρχές Οκτωβρίου. Τέλος Αυγούστου πήγα στη ΔΠΕ του νομού μου,ζητώντας να διακόψω την άδεια ώστε να επιστρέψω με την έναρξη της σχολικής χρονιάς. Μου απάντησαν πως δεν προβλέπεται κάτι τέτοιο και πως δεν υπάρχει κάποια απόφαση που μπορώ να επικαλεστω άρα η επιστροφή μου θα ήταν παράνομη.???

Καλησπέρα koralia70. Για προσωπικούς λόγους έκανα και εγώ την περσινή χρονιά διακοπή της άδειας ανατροφής τέκνου, στέλνοντας απλώς μια αίτηση στη ΔΔΕ της οργανικής μου. Δεν υπάρχει κανένας νόμος που να σε εμποδίζει να διακόψεις την άδεια και να επιστρέψεις στην εργασία σου. Η ΔΔΕ την έκανε δεκτή, μου έβγαλε απόφαση διακοπής και μου τόνισε απλώς ότι το υπόλοιπο διάστημα της άδειας χάνεται αυτοδίκαια (γραφόταν και στην απόφαση αυτό).

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #832 στις: Σεπτέμβριος 06, 2013, 09:45:21 μμ »
 Δηλαδή αλλιώς το βλέπει η πρωτοβάθμια και αλλιώς η δευτεροβάθμια; ???
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 22, 2013, 03:09:50 μμ από greedo »
  

Αποσυνδεδεμένος pappaspanos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #833 στις: Σεπτέμβριος 22, 2013, 10:46:51 πμ »
Δηλαδ΄φ αλλιώς το βλέπει η πρωτοβάθμια και αλλιώς η δευτεροβάθμια; ???
Μια ερώτηση από έναν καινούργιο στο forum. είμαστε μαζί με τη γυναίκα μου εκπ/κοι ΠΕ19 που μεταταχθήκαμε φέτος στην Α/θμια. Από 1η Σεπτεμβρίου η γυναίκα μου έκανε αίτηση για άδεια ανατροφής 9μηνη. δεν είχαν γίνει ακόμα τοποθετήσεις αφού έπρεπε να κάνουν αναγωγή των μορίων μας από τη Β/θμια στην Α/θμια και μετά να κάνουμε αιτήσεις προσωρινής τοποθέτησης. Αφού έγινε η αναγωγή πήγε να κάνει αίτηση και δεν την άφησαν στο ΠΥΣΠΕ λέγοντας ότι θα τη βάλουν κάπου συγκεκριμένα που τη βόλευε κι αυτή γιατί είχε αρκετά μόρια. Μετά όμως της είπαν θα πάρει τα μόρια της έδρας της Δ/νσης Α/θμιας. Ξέρει κανείς τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις; Δεν πρέπει να τοποθετηθεί κάπου, έστω και προσωρινά κι ας μην πάει; Κι αν πρέπει, δεν πρέπει να γίνεται αυτό βάσει μορίων και προτιμήσεων; Το σχολείο που της είπαν στην αρχή ότι θα την τοποθετήσουν δεν το δήλωσε κανείς και αυτή το έχει 1η προτίμηση. Ευχαριστώ ακ των προτέρων

Αποσυνδεδεμένος agatha14

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #834 στις: Σεπτέμβριος 22, 2013, 10:59:57 πμ »
Απ' όσα γνωρίζω, το λογικό είναι να τοποθετηθεί σε κάποιο σχολείο, έστω κι αν δεν πρόκειται να υπηρετήσει. Για τη χρονιά αυτή θα πρέπει να πάρει τα μόρια του σχολείου τοποθέτησης. Επίσης, φέτος είδα αυτή την τακτική τουλάχιστον σε δύο ΠΥΣΠΕ που ανακοίνωσαν τοποθετήσεις. Είχαν δηλαδή το όνομα του εκπαιδευτικού, την τοποθέτησή του και δίπλα την ένδειξη ΑΔΕΙΑ.

Αποσυνδεδεμένος DONCORLEONE1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #835 στις: Σεπτέμβριος 22, 2013, 11:11:27 πμ »
Παρόμοιο θέμα έχω και εγώ. Έχω ζητήσει απόσπαση από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ και η άδεια ανατροφής μου θα τρέχει από την άλλη βδομάδα.Αν βγει β κύκλος αποσπάσεων και συμπεριλαμβάνομαι σε αυτές τι γίνεται; Τοποθετούμαι στο νέο ΠΥΣΠΕ ή αυτόματα ακυρώνεται η απόσπασή μου και παίρνω τα μόρια της οργανικής μου;

Αποσυνδεδεμένος pappaspanos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #836 στις: Σεπτέμβριος 22, 2013, 01:57:11 μμ »
Απ' όσα γνωρίζω, το λογικό είναι να τοποθετηθεί σε κάποιο σχολείο, έστω κι αν δεν πρόκειται να υπηρετήσει. Για τη χρονιά αυτή θα πρέπει να πάρει τα μόρια του σχολείου τοποθέτησης. Επίσης, φέτος είδα αυτή την τακτική τουλάχιστον σε δύο ΠΥΣΠΕ που ανακοίνωσαν τοποθετήσεις. Είχαν δηλαδή το όνομα του εκπαιδευτικού, την τοποθέτησή του και δίπλα την ένδειξη ΑΔΕΙΑ.
αν σου είναι εύκολο μπορείς να μου πεις ποια είναι αυτά τα ΠΥΣΠΕ για να το ψάξω, να δω με τι κριτήρια το κάναν εκεί;

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1702
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #837 στις: Σεπτέμβριος 22, 2013, 02:42:45 μμ »
Οταν κάποιος είναι στη διαθεση του ΠΥΣΔΕ και κάνει χρήση άδειας ανατροφής απο την αρχή του έτους τοποθετείται εικονικά σε σχολείο της πρωτεύουσας του ΠΥΣΔΕ, έτσι ώστε για εκείνη τη χρονιά να πάρει τα λιγότερα δυνατά μόρια σε σχέση με αυτούς που υπηρετούν κανονικά. Απ' ό,τι θυμάμαι είναι οδηγία του υπουργείου. Αν πάλι έχεις οργανική, παίρνεις τα μορια της οργανικής σου. Στο δικό μας ΠΥΣΔΕ πριν μερικά χρόνια, μια συνάδελφος είχε δηλώσει και τοποθετηθεί προσωρινά σε σχολείο με 11 μόρια και στο καπάκι ζήτησε την άδεια. Αμεσως άλλαξε η προηγούμενη τοποθέτηση της, τοποθετήθηκε άλλος καθηγητής, την τοποθέτησαν προσωρινά σε σχολείο της πόλης και πήρε 4 μόρια Για τους μεταταγμένους άρα είτε σε τοποθετήσουν για παράδειγμα σε σχολείο π.χ. της πόλης της Αθήνας ή της Θεσσαλονίκης, είτε δεν σε τοποθετήσουν καθόλου, στο e-data θα περαστεί σχολείο της πολης και η ένδειξη της μακροχρόνια άδειας, οπότε έτσι κι αλλιώς ένα μόριο θα πάρεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 22, 2013, 02:49:02 μμ από topsy »

Αποσυνδεδεμένος marvac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Εθισμός στο pde...
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #838 στις: Σεπτέμβριος 22, 2013, 04:15:45 μμ »
Το γνωρίζω από πρώτο χερι αυτό, ήταν στην πραγματικότητα στη διακριτική ευχέρεια του διευθυντή εκπαίδευσης, το να σε τοποθετήσει (για να πληρώνεσαι από κει) σε ένα σχολείο με πολλά μόρια για να σε "βοηθήσει". Τώρα όσο γι αυτό που λες, είναι μεν σωστό και όντως γίνεται αλλά ΟΧΙ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ και άρα χάνει τη δίκαιη αξία του καθώς δύο άσχετοι μεταξύ τους διευθυντές εκπαιδευσης διαφορετικοί άνθρωποι και με διαφορετική λογική ο καθένας, ευνοούν μια συνάδελφο και ταυτόχρονα δεν ευνοούν άλλη συνάδελφο. Αυτές οι δύο θα παλεύουν κάποια στιγμή στη μετάθεση για την ίδια θέση... Είναι τα στρεβλά του συστήματος αυτά.
"Kι αν είναι κι έρθουνε χρόνια δίσεχτα,
πέσουν καιροί οργισμένοι,
κι όσα πουλιά μισέψουνε σκιασμένα, κι όσα δέντρα,
για τίποτ’ άλλο δε φελάν παρά για μετερίζια,
μη φοβηθείς το χαλασμό. Φωτιά ! τσεκούρι !τράβα !"
(Κωστής Παλαμάς)

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #839 στις: Σεπτέμβριος 22, 2013, 04:19:44 μμ »
Επιβεβαιώνω κι εγώ πως εναπόκειται στην κρίση του κάθε πυσδε το πώς θα διαχειριστεί τους αδειούχους διαθεσίτες του.
Η απλή λογική βέβαια θα όριζε να τοποθετηθούν στα σχολεία που θα έπιαναν με βάση τα μόριά τους...Ούτε "χαριστικά" σε σχολεία με πολλά μόρια αλλά ούτε και "τιμωρητικά" σε σχολεία με 1 μόριο. Σε ό,τι σχολείο θα έπιαναν με βάση τα μόριά τους αν επρόκειτο να υπηρετήσουν.
Έχει ο Θεός.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160692
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 373
Σύνολο: 394

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.052 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.