*

Αποστολέας Θέμα: Νέο Λύκειο: Ελληνική Γλώσσα Α' Λυκείου  (Αναγνώστηκε 29311 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sofoulitsa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 184
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Νέο Λύκειο: Ελληνική Γλώσσα Α' Λυκείου
« Απάντηση #56 στις: Νοέμβριος 06, 2011, 07:21:30 μμ »
Καλησπέρα σας! Έχω αναλάβει στο σχολείο το μάθημα της Έκφρασης - Έκθεσης στην Α'  Λυκείου. Την Τρίτη 1 Νοεμβρίου (νωρίς νωρίς...) ήρθαν κάποιες πρόσθετες οδηγίες για τη διδασκαλία των φιλολογικών μαθημάτων στην Α' Λυκείου (σαν απαντήσεις σε απορίες που δημιουργήθηκαν από τις προηγούμενες οδηγίες), καθώς και ο τρόπος αξιολόγησής τους.  Προσπαθώ να καταλάβω πώς θα οργανώσω στο εξής το μάθημά μου και τον τρόπο που θα αξιολογήσω τους μαθητές μου στο τετράμηνο, αλλά δεν βγάζω άκρη. Δεν ξέρω αν υπάρχει καποιο υπόδειγμα ερωτήσεων, ώστε να μπορούμε να έχουμε μια καλύτερη εικόνα σχετικά με το τι θα πρέπει να ζητάμε από τους μαθητές μας.

Επιπλέον, δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς κάνουμε από φέτος με τη θεωρία (πχ οργάνωση παραγράφων), την περίληψη και την έκθεση. Μέχρι πέρυσι εστίαζα και στη θεωρία και στην περίληψη από την Α' Λυκείου, ώστε μέχρι την Γ' Λυκείου τα παιδιά να έχουν εξασκηθεί αρκετά. Τώρα όμως τι να κάνω; Θα χρειαστούν αυτά στις επόμενες τάξεις; Δεν έχουν έρθει ακόμα οδηγίες του "Νέου Λυκείου" για τη Β' και Γ' Λυκείου και νιώθω ότι βαδίζω στα τυφλά. Και με τις εκθέσεις τι γίνεται; Δεν θα γράφουν τα παιδιά μέσα στην τάξη; Εσείς τι κάνετε φέτος με αυτό το μάθημα;

Ευχαριστώ!
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 06, 2011, 07:24:38 μμ από sofoulitsa »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέο Λύκειο: Ελληνική Γλώσσα Α' Λυκείου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:11:30 »

Αποσυνδεδεμένος marita

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 278
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο Λύκειο: Ελληνική Γλώσσα Α' Λυκείου
« Απάντηση #57 στις: Νοέμβριος 13, 2011, 08:35:37 μμ »
Παιδιά, γνωρίζετε τι θα γίνει με την λογοτεχνία Α λυκείου; Προχθές ήρθε στο σχολείο οδηγία από το υπουργείο για τον τρόπο διδασκαλίας. Θα δουλεύουμε λέει θεματικές ενότητες. Συγκεκριμένα: 1) Τα φύλα στη λογοτεχνία 2) Παράδοση και μοντερνισμός στην ποίηση 3)Θέατρο. Να δουλέψουμε λέει πάνω σε δύο παιδαγωγικές μεθόδους, project και ομαδοσυνεργατική. Στο τέλος θα μπει άγνωστο κείμενο και άλλα πολλά. Σε μας θα έρθει η σύμβουλος την Τρίτη. Εγώ μέχρι τώρα δίδασκα κανονικά το μάθημα, επιλέγοντας κείμενα και αναλύοντάς τα, όπως τουλάχιτον έκανα ως τώρα....Είχα ανακοινωθεί πουθενά κάτι και δεν το πήρα είδηση;;;Θα εκτεθώ;;;Τι να κάνω τώρα, ρε παιδιά, μού λέτε; και στην έκθεση δεν έχω αλλάξει τρόπο διδασκαλίας......Τι είναι πάλι όλα αυτα;;;

Αποσυνδεδεμένος θάνος73

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 265
    • Προφίλ
Απ: Νέο Λύκειο: Ελληνική Γλώσσα Α' Λυκείου
« Απάντηση #58 στις: Νοέμβριος 14, 2011, 12:56:38 μμ »
συνάδελφοι, ανοίγω αυτό το θέμα για να καταθέτουμε τις πληροφορίες και τις απόψεις για τις αλλαγές που έρχονται στα δύο βασικά μας μαθήματα. Δύο δεδομένα υπάρχουν αυτές τις ημέρες: 1. στη νεοελληνική γλώσσα Α' λυκείου δεν ζητείται περίληψη κειμένου, αλλά ερμηνευτικές ερωτήσεις, πράγμα που σημαίνει -εύλογα- ότι αυτή η νέα αντίληψη αξιολόγησης θα μεταφερθεί και στις πανελλαδικές εξετάσεις.
2. στα Αρχαία μαθαίνω ότι το ενδιαφέρον μετατίθεται από τη μετάφραση, τη γραμματική και το συντακτικό προς την πραγματολογική προσέγγιση του κειμένου.
τι γνωρίζετε εσείς;
σα δαχτυλίδια του Κρόνου κρέμονται πάνω απ' το κεφάλι τα όνειρα που κάνω όταν είμαι ξύπνιος στο σκοτάδι

Αποσυνδεδεμένος newseditor

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 430
    • Προφίλ
Απ: Νέο Λύκειο: Ελληνική Γλώσσα Α' Λυκείου
« Απάντηση #59 στις: Νοέμβριος 14, 2011, 03:51:32 μμ »
Οδηγίες για τον τρόπο αξιολόγησης της Αρχαίας Ελληνικής Γλώσσας και Γραμματείας, της Νέας Ελληνικής Γλώσσας και της Νέας Ελληνικής Λογοτεχνίας της Α΄ τάξης Γενικού Λυκείου για το σχ. έτος 2011-2012

http://www.pde.gr/index.php?page=3514

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέο Λύκειο: Ελληνική Γλώσσα Α' Λυκείου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:11:30 »

Αποσυνδεδεμένος sofoulitsa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 184
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Νέο Λύκειο: Ελληνική Γλώσσα Α' Λυκείου
« Απάντηση #60 στις: Νοέμβριος 14, 2011, 06:29:46 μμ »
Δυστυχώς οι οδηγίες των τριών αυτών μαθημάτων άργησαν πολύ να έρθουν και κανένας δε μας έχει ενημερώσει για το πώς ακριβώς θα πρέπει να γίνεται η διδασκαλία, ούτε υπάρχουν παραδείγματα αξιολόγησης. Όλα είναι στη θεωρία. Επικοινώνησα την περασμένη εβδομάδα με το σύμβουλο των φιλολόγων της περιοχής μου, ο οποίος μου απάντησε ότι δεν γνωρίζει περισσότερα από ό, τι εμείς πάνω στο θέμα, γιατί οι σύμβουλοι ΔΕΝ έχουν επιμορφωθεί ακόμα πάνω στις αλλαγές του "Νέου Λυκείου"!! Μιλάμε για μια απίστευτη προχειρότητα! Ο σύμβουλος μου είπε ότι, αφού μέχρι στιγμής έχω διδάξει με τον παλιό τρόπο, να αξιολογήσω τους μαθητές μου με το παλιό Π. Δ. και σιγά σιγά να αρχίσω να ακολουθώ τις φετινές οδηγίες τόσο στη διδασκαλία όσο και στην αξιολόγηση. Τώρα, το ότι δεν γνωρίζω πώς να δομήσω το μάθημά μου σύμφωνα με το νέο πρόγραμμα, είναι μια άλλη ιστορία...

Δείτε και αυτό (για όσους δεν το έχουν υπόψη τους): http://www.pde.gr/index.php?page=3401
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 14, 2011, 06:32:54 μμ από sofoulitsa »

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέο Λύκειο: Ελληνική Γλώσσα Α' Λυκείου
« Απάντηση #61 στις: Νοέμβριος 14, 2011, 08:08:39 μμ »
Ο σύμβουλος μου είπε ότι, αφού μέχρι στιγμής έχω διδάξει με τον παλιό τρόπο, να αξιολογήσω τους μαθητές μου με το παλιό Π. Δ. και σιγά σιγά να αρχίσω να ακολουθώ τις φετινές οδηγίες τόσο στη διδασκαλία όσο και στην αξιολόγηση.
Ο σύμβουλος σού έδωσε λάθος συμβουλή. Θα εξηγήσεις στους μαθητές σου ότι το σύστημα άλλαξε πρόσφατα και θα τους αξιολογήσεις με βάση τα νέα δεδομένα.
Τώρα, το ότι δεν γνωρίζω πώς να δομήσω το μάθημά μου σύμφωνα με το νέο πρόγραμμα, είναι μια άλλη ιστορία...
Νομίζω πως ακόμη και αυτοί που συνέταξαν το νέο πρόγραμμα δε γνωρίζουν το πώς να δομήσουν το μάθημα, για το λόγο ότι το μάθημα πολύ απλά δε δομείται με βάση το νέο πρόγραμμα. Είναι τόσο στον αέρα οι νέες οδηγίες και μερικώς αντιφατικές μεταξύ τους που συνολικά δε βγάζουν νόημα.

Αποσυνδεδεμένος Bernarda

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο Λύκειο: Ελληνική Γλώσσα Α' Λυκείου
« Απάντηση #62 στις: Νοέμβριος 20, 2011, 08:38:04 μμ »
Καλησπέρα,
θα 'θελα να ρωτήσω αν ξέρετε  κάποιο βιβλίο ή ηλεκτρονική πηγή με πλούσια ερμηνευτικά-πραγματολογικά  σχόλια
για την ιστοριογραφία, έχω αρκετα βοηθήματα που κυκλοφορούν από διάφορες εκδόσεις, το βιβλίο του καθηγητή,επίσης έχω κατεβάσει και υλικό απο sunfiles  κ.α.
όμως ψάχνω για κάτι παραπάνω

π.χ. περισσότερα σχόλια για το πολιτειακή οργάνωση της Σπάρτης.

(επαναλμβάνω , έχω τα βασικά βοηθήματα)


                                                                                ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος sakissov

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 353
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 02 Ἂγω τόν παῖδα
    • Προφίλ
Απ: Νέο Λύκειο: Ελληνική Γλώσσα Α' Λυκείου
« Απάντηση #63 στις: Νοέμβριος 20, 2011, 08:53:29 μμ »
Γειά σας και απο μένα. Θα ήθελα να μοιραστώ κάποιες πληροφορίες που πήρα απο τον καθηγητή του ΑΠΘ κ. Ιωάννη Καζάζη, καθηγητη κλασικής φιλολογίας,  ο οποίος τυγχάνει να είναι και ο συντονιστής και πρόεδρος για το νέο λύκειο. Πρώτα τον ρώτησα για τα αρχαία της α' λυκείου σχετικά με τη μετάφραση και μου είπε πως δε θα ζητείται καθόλου απλά θα προσεγγίζουμε το κείμενο με ερωτήσεις μέσα α[πο τη μετάφραση που δίνεται και το αρχαίο κείμενο θα το χρησιμοποιούμε κυρίως για γραμματικά και συντακτικά φαινόμενα, επίσης μπορούμε να εφραμόσουμε τη μέθοδο '' κατα κώλα διαίρεση  του κειμένου'', αυτο μας το είχε διδάξει στην οδύσσεια στη σχολή. Επίσης ρώτησα για δευτέρα λυκείου και μου είπε πως σύντομα θα βγούν οδηγίες. Ακόμη ρώτησα για τα λατινικά στη γ΄λυκείου σχετικα με τη φημολογία πως δε θα υπάρχουν καθόλου στο πρόγραμμα, μου το διέψευσε και μου είπε πως θα αλλάξει το βιβλίο και θα γίνει το μάθημα πολιτιστικής φύσεως και ενα τελευταίο που ρώτησα είναι αν θα γίνει ΑΣΕΠ και μου είπε πως δεν εχει ιδέα ( σημ. είναι ο ιδιος που βάζει τα θέματα) Αυτές τις πληροφορίες είχα αν μαθω κάτι περισσότερο θα ενημερώσω.

Αποσυνδεδεμένος Belisha

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Νέο Λύκειο: Ελληνική Γλώσσα Α' Λυκείου
« Απάντηση #64 στις: Νοέμβριος 22, 2011, 09:26:19 μμ »
Γειά σας και απο μένα. Θα ήθελα να μοιραστώ κάποιες πληροφορίες που πήρα απο τον καθηγητή του ΑΠΘ κ. Ιωάννη Καζάζη, καθηγητη κλασικής φιλολογίας,  ο οποίος τυγχάνει να είναι και ο συντονιστής και πρόεδρος για το νέο λύκειο. Πρώτα τον ρώτησα για τα αρχαία της α' λυκείου σχετικά με τη μετάφραση και μου είπε πως δε θα ζητείται καθόλου απλά θα προσεγγίζουμε το κείμενο με ερωτήσεις μέσα α[πο τη μετάφραση που δίνεται και το αρχαίο κείμενο θα το χρησιμοποιούμε κυρίως για γραμματικά και συντακτικά φαινόμενα, επίσης μπορούμε να εφραμόσουμε τη μέθοδο '' κατα κώλα διαίρεση  του κειμένου'', αυτο μας το είχε διδάξει στην οδύσσεια στη σχολή. Επίσης ρώτησα για δευτέρα λυκείου και μου είπε πως σύντομα θα βγούν οδηγίες. Ακόμη ρώτησα για τα λατινικά στη γ΄λυκείου σχετικα με τη φημολογία πως δε θα υπάρχουν καθόλου στο πρόγραμμα, μου το διέψευσε και μου είπε πως θα αλλάξει το βιβλίο και θα γίνει το μάθημα πολιτιστικής φύσεως και ενα τελευταίο που ρώτησα είναι αν θα γίνει ΑΣΕΠ και μου είπε πως δεν εχει ιδέα ( σημ. είναι ο ιδιος που βάζει τα θέματα) Αυτές τις πληροφορίες είχα αν μαθω κάτι περισσότερο θα ενημερώσω.

Συγχαρητήρια στον καθηγητή που υποβάθμισε το μάθημα των αρχαίων ελληνικών!! Και είναι και καθηγητής κλασσικής φιλολογίας!!!

Αποσυνδεδεμένος palaipso

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο Λύκειο: Ελληνική Γλώσσα Α' Λυκείου
« Απάντηση #65 στις: Νοέμβριος 26, 2011, 08:50:23 πμ »
συνάδελφοι, ανοίγω αυτό το θέμα για να καταθέτουμε τις πληροφορίες και τις απόψεις για τις αλλαγές που έρχονται στα δύο βασικά μας μαθήματα. Δύο δεδομένα υπάρχουν αυτές τις ημέρες: 1. στη νεοελληνική γλώσσα Α' λυκείου δεν ζητείται περίληψη κειμένου, αλλά ερμηνευτικές ερωτήσεις, πράγμα που σημαίνει -εύλογα- ότι αυτή η νέα αντίληψη αξιολόγησης θα μεταφερθεί και στις πανελλαδικές εξετάσεις.
2. στα Αρχαία μαθαίνω ότι το ενδιαφέρον μετατίθεται από τη μετάφραση, τη γραμματική και το συντακτικό προς την πραγματολογική προσέγγιση του κειμένου.
τι γνωρίζετε εσείς;
Είναι απαράδεκτα όλα αυτά....να κοβουν μια τοσο καλη  και χρησιμη στην κατανόηση ενός κειμενου .... ασκηση όπως ειναι η περιληψη!!!! και να βαζουν ασκησεις...στις οποιες η διοθρωση γινεται πιο υποκειμενικη...! εμενα μου φαινονται ότι όλα αυτά...γινονται για μεγαλυτερο κόψιμο μαθητων.... και φυσικα κανουν ακόμα χειροτερα τα πραγματα!! μπορειτε ν ανεβασετε τις τελευταιες νεες οδηγίες του υπουργείου;

Αποσυνδεδεμένος marita

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 278
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο Λύκειο: Ελληνική Γλώσσα Α' Λυκείου
« Απάντηση #66 στις: Νοέμβριος 30, 2011, 11:03:19 μμ »
Εχετε τίποτα σκέψεις για το διαγώνισμα που πρέπει κάποια στιγμή να βάλουμε;;;Εγώ τα έχω παίξει και με την λογοτεχνία και με την έκθεση...

Αποσυνδεδεμένος sofoulitsa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 184
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Νέο Λύκειο: Ελληνική Γλώσσα Α' Λυκείου
« Απάντηση #67 στις: Δεκέμβριος 07, 2011, 09:22:56 μμ »
Δυστυχώς, από τη στιγμή που δεν έχουμε κάποιο υπόδειγμα ερωτήσεων στη διάθεσή μας, τα πράγματα είναι μάλλον δύσκολα. Εγώ άφησα το διαγώνισμα για μετά τα Χριστούγεννα, ώστε να έχω αρκετό χρόνο να ασχοληθώ με αυτό. Υπάρχει κανένας από το forum που να έχει βάλει διαγώνισμα στην Έκθεση να μας δώσει καμιά ιδέα;

Στο μεταξύ, την επόμενη βδομάδα οι μαθητές μου θα γράψουν έκθεση μέσα στο μάθημα, στη διάρκεια του διώρου. Δεν ξέρω αν προβλέπεται πλέον κάτι τέτοιο, οι οδηγίες δεν είναι ξεκάθαρες, ωστόσο νομίζω πως το να βάλω τα παιδιά κατευθείαν στη διαδικασία ενός διαγωνίσματος χωρίς προηγουμένως να έχουν γράψει ένα εκτενές κείμενο μέσα στην τάξη μάλλον πρόβλημα θα τους δημιουργήσει. Εσείς τι λέτε;

Αποσυνδεδεμένος anestios

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 69
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο Λύκειο: Ελληνική Γλώσσα Α' Λυκείου
« Απάντηση #68 στις: Δεκέμβριος 07, 2011, 10:07:41 μμ »
Δυστυχώς, από τη στιγμή που δεν έχουμε κάποιο υπόδειγμα ερωτήσεων στη διάθεσή μας, τα πράγματα είναι μάλλον δύσκολα. Εγώ άφησα το διαγώνισμα για μετά τα Χριστούγεννα, ώστε να έχω αρκετό χρόνο να ασχοληθώ με αυτό. Υπάρχει κανένας από το forum που να έχει βάλει διαγώνισμα στην Έκθεση να μας δώσει καμιά ιδέα;

Στο μεταξύ, την επόμενη βδομάδα οι μαθητές μου θα γράψουν έκθεση μέσα στο μάθημα, στη διάρκεια του διώρου. Δεν ξέρω αν προβλέπεται πλέον κάτι τέτοιο, οι οδηγίες δεν είναι ξεκάθαρες, ωστόσο νομίζω πως το να βάλω τα παιδιά κατευθείαν στη διαδικασία ενός διαγωνίσματος χωρίς προηγουμένως να έχουν γράψει ένα εκτενές κείμενο μέσα στην τάξη μάλλον πρόβλημα θα τους δημιουργήσει. Εσείς τι λέτε;
Αναζήτησε αξιολόγηση 2011-2012 όπου προβλέπεται:
  • 1 ή δύο κείμενα
    ερωτήσεις που αναφέρονται στις οπτικές από τις οποίες προσεγγίζεται η πραγματικότητα, τα επιχειρήματα του συγγραφέα, προβλήματα που θέτει, θέσεις που υποστηρίζει
    ερωτήσεις που ελέγχουν πώς γλωσσικά ή εξωγλωσσικά στοιχεία συγκροτούν την γλωσσική ιδιαιτερότητα των κειμένων και συνεισφέρουν στη σύνδεση των κειμένων αυτών με την κοινωνική πραγματικότητα στην οποία ανήκουν. 20και 20
    παραγωγή κειμένου σε επικοινωνιακό πλαίσιο :60 μον

    Εξαρτάται και σε πού θα τα εφαρμόσεις. Ελπίζω να σε φώτισα.

Αποσυνδεδεμένος sofoulitsa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 184
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Νέο Λύκειο: Ελληνική Γλώσσα Α' Λυκείου
« Απάντηση #69 στις: Δεκέμβριος 07, 2011, 10:30:49 μμ »
Την έχω κατεβάσει την αξιολόγηση. Το σκέλος που με προβληματίζει είναι το: "ερωτήσεις που ελέγχουν πώς γλωσσικά ή εξωγλωσσικά στοιχεία συγκροτούν την γλωσσική ιδιαιτερότητα των κειμένων και συνεισφέρουν στη σύνδεση των κειμένων αυτών με την κοινωνική πραγματικότητα στην οποία ανήκουν"...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32303
  • Τελευταία: RISA
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160386
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 730
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 509
Σύνολο: 525

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.074 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.