*

Ψηφοφορία

Σε ποιο κλάδο εκπαίδευσης ανήκετε όσοι ξεκινήσατε το Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας;

Πρωτοβάθμια- Νηπιαγωγοί
Πρωτοβάθμια - Δάσκαλοι
Δευτεροβάθμια - Θετικές Επιστήμες
Δευτεροβάθμια - Θεωρητικές  Επιστήμες
Δευτεροβάθμια- Τεχνολογικές Επιστήμες

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)  (Αναγνώστηκε 3154869 φορές)

0 μέλη και 25 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος liza30r

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2198 στις: Ιούνιος 03, 2014, 12:00:34 πμ »
Αυτό το άγχος θα με φάει.Ξαναειδα την αιτηση κ λέει μονο το ονοματεπώνυμο και με λατινικούς χαρακτήρες.οποτε το πρώτο -χαζό- ερώτημα μου απαντήθηκε.μπιρειτε να με βοηθήσετε με το δεύτερο,για την κατανομή των μαθημάτων;ευχαριστω!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος lenia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2199 στις: Ιούνιος 03, 2014, 12:31:57 πμ »
Καλησπέρα! Κατά την προεγγραφή μαθημάτων δήλωσα τα μαθήματα που ήθελα και το πρώτο σεμινάριο. Αν κατάλαβα καλά, τις πρώτες μέρες μπορεί κάποιος να τροποποιησει τις επιλογές του. Έχω δικαίωμα να αφήσω τελικά το σεμινάριο για το άλλο εξάμηνο ή δεν μπορώ να ακυρώσω κάποια επιλογή, παρά μόνο να την αλλάξω με άλλη;

Αποσυνδεδεμένος elenaki!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Nηπιαγωγός δίχως αύριο...
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2200 στις: Ιούνιος 03, 2014, 12:57:47 πμ »
Καλησπέρα! Εχω επιλέξει για αυτό το τετράμηνο το μάθημα 526 Διδασκαλία παιδιών με ειδικές ανάγκες στο συνηθισμένο σχολείο, αλλά μόλις είδα το διάγραμμα του μαθήματος και η εργασία μου φάνηκε "γολγοθάς". Γνωρίζει κανείς να μου πει αν είναι όντως τόσο δύσκολη όσο φαίνεται; Επίσης μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο από τα υπόλοιπα επιλεγόμενα του 3ου κύκλου για να κάνω αλλαγή;

Καλησπέρα!! Επειδή και εγώ στην αρχή του προηγούμενου τετραμήνου είχα ακριβώς την ίδια αντίδραση και αναρωτιόμουν, πως είναι δυνατόν να λένε όλοι οτι το μάθημα είναι πολύ εύκολο, θα σου πρότεινα να μην αγχώνεσαι γιατί είναι ακόμα αρχή. Η εργασία ναι μεν είναι πολύ μεγάλη (πάνω απο 30 σελίδες) ωστόσο είναι όλη αντιγραφή απο το κεφάλαιο 3 του βιβλίου. Στα μέσα του τετραμήνου θα καταλάβεις τι ζητάει ακριβώς και θα σας δώσει και 2 δειγματικές εργασίες (τουλάχιστον έτσι είχε κάνει και σε μας!). Οι πίνακες, τα πρωτόκολλα και όλα τα εργαλεία και οι περιγραφές (με κάποιες διαφοροποιήσεις) που θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις είναι όλα μέσα απο το βιβλίο! Το μόνο που αλλάζει είναι τα αποτελέσματα! Επίσης και οι εξετάσεις του είναι με ανοιχτά βιβλία και ουσιαστικά τα θέματα μέσα απο το βιβλίο και ο Σαλβάρας πολύ καλός. Τα Α πέφτουν βροχή! Και εγώ στην αρχή της εργασίας είχα πελαγώσει αλλά όταν κατάλαβα τι ζήταγε η εργασία βγήκε άνετα! Για τα υπόλοιπα του κύκλου δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί μέχρι στιγμής μόνο αυτό έχω επιλέξει!

Αποσυνδεδεμένος melpo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 471
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2201 στις: Ιούνιος 03, 2014, 06:56:55 πμ »
Παιδια,καλησπέρα!σκεφτομαι να στείλω αιτηση για το χειμερινό εξάμηνο.εχω την απορία την αιτηση όλη τη συμπληρώνουμε με λατινικούς χαρακτήρες;κ κάτι άλλο ,σημαντικότερο.εχω ενα μωρό 22 μηνών και κανένα συγγενή να μου το βλέπει.αρα μπορω μετα τις 21:00 που κοιμάται να διαβάζω.δεδομενου οτι θελω να τελειώσω το μεταπτυχιακό σε 1,5 χρόνο κ λόγω αυξημένων υποχρεώσεων οικογενειακών απο το Σεπτέμβρη μέχρι Νοέμβρη ,θα αναγκαστώ να πάρω ενα μάθημα κ 1 σεμινάριο το πρώτο τετραμηνο(χειμερινό),στα υπόλοιπα 3 τέτραμηνα ποσά μαθήματα θα πρέπει να πάρω;δεν σκέφτομαι να κανω διπλωματική,ειναι βλέπετε το μωρό.οποτε πως θα κατανεμηθουν στα υπόλοιπα 3 τέτραμηνα τα 2 σεμινάρια κ τα 8 μαθηματα(σωστά τα λέω;).αχ,βοηθήστε με!

Καλημέρα!! Και εγώ κάπως έτσι ξεκίνησα με 1 σεμινάριο και 1 μάθημα γιατί φοβήθηκα στην αρχή μιας και είχα και εγώ μωράκι. Οπότε ήμουνα πιο χαλαρή στο πρώτο τετράμηνο. Μετά όμως ζορίστηκα αρκετά γιατί πρέπει να φορτσάρεις  με τα μαθήματα ώστε να το κάνεις στα 4 τετράμηνα. Και είχα και βοήθεια στο να  μου κρατάνε το μωρό. Χρειάζεται να διαθέτεις αρκετό χρόνο ειδικά στις εργασίες των μαθημάτων συν την ύλη της πλατφόρμας συν τις δραστηριότητες που μας βάζουν σχεδόν σε εβδομαδιαία βάση σε κάποια μαθήματα. Μήπως να το έκανες παραπάνω από 4 τετράμηνα?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος μαρακι μαρακι

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2202 στις: Ιούνιος 03, 2014, 09:42:55 πμ »
Καλημερα :) :) Στην αιτηση ζητουνται συστασεις αν δεν προτεινω καποιον λετε να μη γινω δεκτη???Ειχα διαβασει παλιοτερα απο μια αλλη συναδελφο οτι δεν ειχε προβλημα.Ξερει καποιος κατι..Ευχαριστω.

Αποσυνδεδεμένος elia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • ΠΕ86 - ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2203 στις: Ιούνιος 03, 2014, 09:46:19 πμ »
Παιδια,καλησπέρα!σκεφτομαι να στείλω αιτηση για το χειμερινό εξάμηνο.εχω την απορία την αιτηση όλη τη συμπληρώνουμε με λατινικούς χαρακτήρες;κ κάτι άλλο ,σημαντικότερο.εχω ενα μωρό 22 μηνών και κανένα συγγενή να μου το βλέπει.αρα μπορω μετα τις 21:00 που κοιμάται να διαβάζω.δεδομενου οτι θελω να τελειώσω το μεταπτυχιακό σε 1,5 χρόνο κ λόγω αυξημένων υποχρεώσεων οικογενειακών απο το Σεπτέμβρη μέχρι Νοέμβρη ,θα αναγκαστώ να πάρω ενα μάθημα κ 1 σεμινάριο το πρώτο τετραμηνο(χειμερινό),στα υπόλοιπα 3 τέτραμηνα ποσά μαθήματα θα πρέπει να πάρω;δεν σκέφτομαι να κανω διπλωματική,ειναι βλέπετε το μωρό.οποτε πως θα κατανεμηθουν στα υπόλοιπα 3 τέτραμηνα τα 2 σεμινάρια κ τα 8 μαθηματα(σωστά τα λέω;).αχ,βοηθήστε με!
Και εγώ θα σου έλεγα ή να το κάνεις σε περισσότερο από τέσσερα τετράμηνα, ή να πάρεις τρία μαθήματα και στο πρώτο τετράμηνο. Αλλιώς θα πρέπει να πάρεις τέσσερα μαθήματα σε κάποιο τετράμηνο και θα είναι πραγματικά πολύ δύσκολο. Μήπως στο πρώτο τετράμηνο να έκανες ένα συνδυασμό εύκολων μαθημάτων; (Π.χ. το 610 είναι πολύ χρήσιμο και ενδιαφέρον, με πολύ μικρή και λίγο πολύ γνωστή ύλη, και βατή και χρήσιμη εργασία. Επίσης το 526 όπως έγραψαν έχει πολύ μεγάλη εργασία αλλά είναι στάνταρ το τι πρέπει να γράψεις και μπορείς να τη δουλεύεις από την αρχή του τετραμήνου χωρίς δυσκολία, αρκεί βέβαια να έχεις τις σημειώσεις ή το βιβλίο του. Με σεμινάριο Ι+610+526 νομίζω θα ήταν πολύ πιο εύκολα τα πράγματα.)

Αποσυνδεδεμένος elia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • ΠΕ86 - ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2204 στις: Ιούνιος 03, 2014, 10:01:40 πμ »
Καλησπέρα!! Επειδή και εγώ στην αρχή του προηγούμενου τετραμήνου είχα ακριβώς την ίδια αντίδραση και αναρωτιόμουν, πως είναι δυνατόν να λένε όλοι οτι το μάθημα είναι πολύ εύκολο, θα σου πρότεινα να μην αγχώνεσαι γιατί είναι ακόμα αρχή. Η εργασία ναι μεν είναι πολύ μεγάλη (πάνω απο 30 σελίδες) ωστόσο είναι όλη αντιγραφή απο το κεφάλαιο 3 του βιβλίου. Στα μέσα του τετραμήνου θα καταλάβεις τι ζητάει ακριβώς και θα σας δώσει και 2 δειγματικές εργασίες (τουλάχιστον έτσι είχε κάνει και σε μας!). Οι πίνακες, τα πρωτόκολλα και όλα τα εργαλεία και οι περιγραφές (με κάποιες διαφοροποιήσεις) που θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις είναι όλα μέσα απο το βιβλίο! Το μόνο που αλλάζει είναι τα αποτελέσματα! Επίσης και οι εξετάσεις του είναι με ανοιχτά βιβλία και ουσιαστικά τα θέματα μέσα απο το βιβλίο και ο Σαλβάρας πολύ καλός. Τα Α πέφτουν βροχή! Και εγώ στην αρχή της εργασίας είχα πελαγώσει αλλά όταν κατάλαβα τι ζήταγε η εργασία βγήκε άνετα! Για τα υπόλοιπα του κύκλου δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί μέχρι στιγμής μόνο αυτό έχω επιλέξει!
Ακριβώς έτσι είναι τα πράγματα ..... αλλά .... θεωρώ ότι αυτό το μάθημα απευθύνεται σχεδόν αποκλειστικά σε δασκάλους και φιλολόγους! Για εμένα ήταν μια πολύ μεγάλη απογοήτευση αυτό το μάθημα, αφού ουσιαστικά δεν μου έδωσε τη δυνατότητα να ασχοληθώ με κάτι που να το χρησιμοποιήσω στο μάθημα μου. Το μήνυμα του μαθήματος ήταν ότι όποιο αντικείμενο και να διδάσκουμε στο τέλος αξιολογούμε την παραγωγή γραπτού λόγου, με την αιτιολογία ότι είναι οριζόντιος στόχος όλων των μαθημάτων. Δηλαδή το παιδί με δυσλεξία που έχει απανωτές αποτυχίες στο γραπτό λόγο, εγώ η πληροφορικός, αντί να του διδάξω κάτι στο οποίο μπορεί να τα πάει εξαιρετικά και να προσεγγίσει την ύλη οποιουδήποτε μαθήματος με άλλη μέθοδο, θα του δώσω ξανά μανά κείμενο και θα μετράω τις παραγράφους!!! Χαρακτηριστική η απάντηση του καθηγητή κατά τη τηλεδιάσκεψη σε ερώτηση Μηχανολόγου που διδάσκει σε ΕΠΑΛ, τι να αξιολογήσει στην εργασία : "αξιολόγησε την παραγωγή γραπτού λόγου, επειδή είναι οριζόντιος στόχος όλων των μαθημάτων".
Αυτό θεωρώ ότι δεν ανταποκρίνεται στις ανάγκες μας. Η εργασία μπορεί όντως να ήταν εύκολη, αν και σπαζοκεφαλιά ως πως το να βάλεις κάπως το διδακτικό σου αντικείμενο σε αυτήν, αλλά για εμένα ήταν τελείως αγγαρεία, και συνεπώς με δυσκόλεψε πολύ περισσότερο από άλλες πιο ενδιαφέρουσες και θεωρητικά πιο δύσκολες.

Αποσυνδεδεμένος anna_chr

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2205 στις: Ιούνιος 03, 2014, 10:55:04 πμ »
Γεια σας παιδιά,

Γνωρίζει κανείς ποια βιβλία είναι υποχρεωτικά για τα μαθήματα Παιδαγωγική της συμπερίληψης και Ψυχομετρικές μέθοδοι στην ειδική εκπαίδευση; Μόλις δημιούργησα λογαριασμό και δεν ξέρω ακόμη πώς λειτουργεί το φόρουμ!

Αποσυνδεδεμένος liza30r

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2206 στις: Ιούνιος 03, 2014, 12:47:07 μμ »
Melpo και Elia ,χίλια ευχαριστω για τον κόπο σας να μου εξηγήσετε και να μου προτείνετε!εχω διαβάσει και τις 157 σελίδες του θέματος κ κράτησα κ σημειώσεις (να ναι καλα το iPad) σχετικά με τη φύση των μαθημάτων και την ευκολία τους.Θα ξαναδιαβασω τις συγκεντρωμένες πληροφορίες σας,αλλά αυτό που σίγουρα θυμάμαι ειναι οτι όλοι λέτε πως το 510 και το Ι σεμινάριο ειναι εύκολα.Οποτε θα ήθελα να σας ρωτηςω,γιατι δεν θελω να παρατείνω πάνω απο 4 τέτραμηνα το μεταπτυχιακό ,κατάλαβα καλα οτι αυτά ειναι βατά μαθήματα;κι αν ναι ,ποιο ακόμη ενα μου προτείνετε ;αν πάρω δηλαδή το χειμερινό τετράμηνο 2 μαθήματα κ 1 σεμινάριο,μετα στα αλλα 3 τέτραμηνα μπορω να πάρω πάλι 2 μαθήματα κ απο ενα σεμινάριο κ στο τελευταίο τετράμηνο ,έχοντας ξεμπερδεψει απο τα σεμινάρια,να πάρω τρία τελευταία μαθηματα;Σωστά τα λέω;
Επιπλέον,να σας πω οτι εχω και το άγχος του moodle ,γιατι ειμαι φιλόλογος .εχω πάρει το Ecdl μεν,αλλα εχω προς στιγμή μαύρα μεσάνυχτα απο το moodle.θα μελέτησω τωρα το καλοκαίρι και τα tutorials που έχει το πανεπιστημιο σαν μπούσουλα,αλλά αλήθεια πείτε μου θα τα καταφέρω με αυτή την τεχνολογία πρακτικά ,ώστε να ανταπεξέλθω στο εξ αποστάσεως;Συγνώμη ,που σας κουράζω με απορίες.

Αποσυνδεδεμένος Remedios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2207 στις: Ιούνιος 03, 2014, 01:28:42 μμ »
Καλησπέρα!! Επειδή και εγώ στην αρχή του προηγούμενου τετραμήνου είχα ακριβώς την ίδια αντίδραση και αναρωτιόμουν, πως είναι δυνατόν να λένε όλοι οτι το μάθημα είναι πολύ εύκολο, θα σου πρότεινα να μην αγχώνεσαι γιατί είναι ακόμα αρχή. Η εργασία ναι μεν είναι πολύ μεγάλη (πάνω απο 30 σελίδες) ωστόσο είναι όλη αντιγραφή απο το κεφάλαιο 3 του βιβλίου. Στα μέσα του τετραμήνου θα καταλάβεις τι ζητάει ακριβώς και θα σας δώσει και 2 δειγματικές εργασίες (τουλάχιστον έτσι είχε κάνει και σε μας!). Οι πίνακες, τα πρωτόκολλα και όλα τα εργαλεία και οι περιγραφές (με κάποιες διαφοροποιήσεις) που θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις είναι όλα μέσα απο το βιβλίο! Το μόνο που αλλάζει είναι τα αποτελέσματα! Επίσης και οι εξετάσεις του είναι με ανοιχτά βιβλία και ουσιαστικά τα θέματα μέσα απο το βιβλίο και ο Σαλβάρας πολύ καλός. Τα Α πέφτουν βροχή! Και εγώ στην αρχή της εργασίας είχα πελαγώσει αλλά όταν κατάλαβα τι ζήταγε η εργασία βγήκε άνετα! Για τα υπόλοιπα του κύκλου δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί μέχρι στιγμής μόνο αυτό έχω επιλέξει!

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, ωστόσο δεν ξέρω αν θα το κρατήσω γιατί γενικότερα δεν μου άρεσε σαν μάθημα.

Αποσυνδεδεμένος Remedios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2208 στις: Ιούνιος 03, 2014, 01:31:24 μμ »
Καλησπέρα και πάλι! Γνωρίζει κανείς πληροφορίες για το μάθημα 623 Ψυχοπαθολογία του παιδιού με διδάσκουσα την κυρία Χατζηχαραλάμπους;

Αποσυνδεδεμένος vasiliki_vasiliki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2209 στις: Ιούνιος 03, 2014, 01:48:59 μμ »
Καλησπέρα! Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί προηγουμένως...Τελικά, το 12μηνο πρόγραμμα έχει αναγνωριστεί επίσημα από ΔΟΑΤΑΠ;
Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος apollon

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 190
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ04
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2210 στις: Ιούνιος 03, 2014, 01:55:17 μμ »
Ποιον καθηγητή είχες στο 552; Είχε πολλές εργασίες;



Tον Κουρουπέτρογλου. Είχε τρεις εργασίες και δραστηριότητες μία / εβδομάδα. Ο καθηγητής όμως πολύ ασυνεπής. Δε μας διόρθωσε ούτε μία εργασία. Και έβγαλε γενικό βαθμό στο τέλος. Είναι με κλειστές σημειώσεις. Δεν έχει βιβλίο

Αποσυνδεδεμένος efi89

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2211 στις: Ιούνιος 03, 2014, 04:54:45 μμ »
Γεια σας παιδιά,

Γνωρίζει κανείς ποια βιβλία είναι υποχρεωτικά για τα μαθήματα Παιδαγωγική της συμπερίληψης και Ψυχομετρικές μέθοδοι στην ειδική εκπαίδευση; Μόλις δημιούργησα λογαριασμό και δεν ξέρω ακόμη πώς λειτουργεί το φόρουμ!

Καλησπέρα ! Για τις ψυχομετρικες μεθόδους είναι το "ψυχομετρια " του Αλεξόπουλου.  Εκδ.  Πεδίο,  2011. Για το άλλο δεν ξέρω.  Κοίταξε το διάγραμμα του μαθήματος. Εκεί θα το λέει!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160667
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 929
Σύνολο: 929

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.