*

Ψηφοφορία

Σε ποιο κλάδο εκπαίδευσης ανήκετε όσοι ξεκινήσατε το Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας;

Πρωτοβάθμια- Νηπιαγωγοί
Πρωτοβάθμια - Δάσκαλοι
Δευτεροβάθμια - Θετικές Επιστήμες
Δευτεροβάθμια - Θεωρητικές  Επιστήμες
Δευτεροβάθμια- Τεχνολογικές Επιστήμες

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)  (Αναγνώστηκε 3154836 φορές)

0 μέλη και 25 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος afriendforyou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #4648 στις: Αύγουστος 13, 2015, 02:06:05 μμ »
Μάλλον θα γίνει όπως στα σεμινάρια, θα μετράνε τα μεταπτυχιακά μέχρι μια συγκεκριμένη ημερομηνία για ένταξη στους πίνακες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος penaki01

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #4649 στις: Αύγουστος 13, 2015, 02:10:06 μμ »
Καλησπέρα σας! Μόλις γύρισα από τη Δευτεροβάθμια Αχαιας όπου κατέθεσα τα χαρτιά μου. Πήρα αναγνώριση Δοαταπ πριν 3 μέρες για το μεταπτυχιακό του Πανεπιστημίου της Λευκωσίας με τίτλο Σχολική Ψυχολογία . το τονίζω γιατί η υπουργική απόφαση γράφει ότι εξαιρούνται της επιτροπής όσα αναγράφουν ρητά Ειδική Αγωγή ή Σχολική Ψυχολογία. Λοιπόν μέσα στο σύστημα η επιλογή αυτή δεν υπάρχει. Αν κάποιο μεταπτυχιακό είναι εκτός λίστας τότε υπάρχει η επιλογή "μεταπτυχιακό εκτός λίστας/ εξετάζεται συνάφεια". Με βάση αυτό και αυτό που αναφέρει η υ.α. ανάγκασα την υπεύθυνη και πήρε στο υπουργείο να ρωτήσει γιατί αυτή η αντίθεση και τι γίνεται σε αυτή τη περίπτωση. Της είπαν ότι έχει δίκιο και να στείλουν τα χαρτιά μου μαζί με τα δικαιολογητικά με fax  απευθείας στο υπουργείο εκείνη τη στιγμή και ότι λογικά δεν θα υπάρχει πρόβλημα αλλά το πιθανότερο είναι να προστεθεί σαν επιλογή στη λίστα άμεσα. Πιέστε είναι το μόνο  που μπορούμε να κάνουμε. 

Αποσυνδεδεμένος hkoukas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #4650 στις: Αύγουστος 13, 2015, 02:19:47 μμ »
Θεωρω οτι ειναι παραβλεψη τους που δεν ειχαν το συγκεκριμενο μαστερ στον πινακα του παραρτηματος. Λογικα θα υπαρχουν και αλλα μεταπτυχιακα που λογω σφαλματος δεν εχουν εισαχθει. Καλη επιτυχια.

Αποσυνδεδεμένος Fridadida

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 479
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #4651 στις: Αύγουστος 13, 2015, 02:30:32 μμ »
Καλησπέρα σας! Μόλις γύρισα από τη Δευτεροβάθμια Αχαιας όπου κατέθεσα τα χαρτιά μου. Πήρα αναγνώριση Δοαταπ πριν 3 μέρες για το μεταπτυχιακό του Πανεπιστημίου της Λευκωσίας με τίτλο Σχολική Ψυχολογία . το τονίζω γιατί η υπουργική απόφαση γράφει ότι εξαιρούνται της επιτροπής όσα αναγράφουν ρητά Ειδική Αγωγή ή Σχολική Ψυχολογία. Λοιπόν μέσα στο σύστημα η επιλογή αυτή δεν υπάρχει. Αν κάποιο μεταπτυχιακό είναι εκτός λίστας τότε υπάρχει η επιλογή "μεταπτυχιακό εκτός λίστας/ εξετάζεται συνάφεια". Με βάση αυτό και αυτό που αναφέρει η υ.α. ανάγκασα την υπεύθυνη και πήρε στο υπουργείο να ρωτήσει γιατί αυτή η αντίθεση και τι γίνεται σε αυτή τη περίπτωση. Της είπαν ότι έχει δίκιο και να στείλουν τα χαρτιά μου μαζί με τα δικαιολογητικά με fax  απευθείας στο υπουργείο εκείνη τη στιγμή και ότι λογικά δεν θα υπάρχει πρόβλημα αλλά το πιθανότερο είναι να προστεθεί σαν επιλογή στη λίστα άμεσα. Πιέστε είναι το μόνο  που μπορούμε να κάνουμε.
λογικά επειδή είναι πρώτη φουρνιά και δε το γνώριζαν το συγκεκριμένο. Οπότε θα το προσθέσουν στο παράρτημα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος dafina

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 133
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #4652 στις: Αύγουστος 13, 2015, 02:41:53 μμ »
Ελπίζω να είναι έτσι! Ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος penaki01

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #4653 στις: Αύγουστος 13, 2015, 02:47:49 μμ »
κι εγώ το ίδιο θέλω να πιστεύω, ότι ήταν παράβλεψη του υπουργείου. Αλλά η πρώτη κουβέντα της υπεύθυνης στη δευτεροβάθμια ήταν ότι είναι δική μας ευθύνη αν θα το στείλουμε στο ΙΕΠ και όταν της ανέφερα την εγκύκλιο μου είπε "που το γράφει;". Όπως ενημερωνόμαστε θα πρέπει να ενημερώνονται και να πράττουν. Δε ζητώ τίποτα περισσότερο από αυτό που δικαιούμαι.

Αποσυνδεδεμένος geoko

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 85
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #4654 στις: Αύγουστος 13, 2015, 03:08:52 μμ »
Καλησπερα!
Υπαρχει καποιος που εχει καταθεσει την αιτηση του για την Ειδικη Αγωγη στην Πρωτοβαθμια με το μεταπτυχιακο της Λευκωσιας;;
Εχω να κανω μια ερωτηση;;Χρειαζεται τελικα μεταφραση της αναλυτικης βαθμολογιας;;γιατι ρωτησα 3 πρωτοβαθμιες. Οι δυο μου ειπαν δεν γνωριζουν και η 3η να παω απο κει με τα χαρτια που εχω.. Δεν θελω να δωσω κ αλλα χρηματα αν τελικα δεν χρειαζεται..
Ευχαριστω εκ των προτερων..

Αποσυνδεδεμένος penaki01

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #4655 στις: Αύγουστος 13, 2015, 03:13:14 μμ »
Πήραν τλέφωνο το υπουργέιο και για την υποτιθέμενη απικύρωση αλλά της είπαν ότι από Κύπρο τα χαρτιά που είναι στα ελληνικά δε χρειάζεται καμιά επικύρωση

Αποσυνδεδεμένος geoko

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 85
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #4656 στις: Αύγουστος 13, 2015, 03:16:59 μμ »
Απλως εχουμε 2 διαφορετικα χαρτια με την αναλυτικη..ενα μονο χαρτι που οι τιτλοι ειναι στα ελληνικα αλλα δεν εχει γενικο βαθμο και ενα τριπτυχο που στην τριτη σελιδα εχει παλι αναλυτικη με τον γενικο βαθμο αλλα ειναι στα αγγλικα..

Αν καποιος απο πρωτοβαθμια τα κατεθεσε ας μας διαφωτισει..μην μοιραζω παλι χρηματα τζαμπα..ουφ!!

Πήραν τλέφωνο το υπουργέιο και για την υποτιθέμενη απικύρωση αλλά της είπαν ότι από Κύπρο τα χαρτιά που είναι στα ελληνικά δε χρειάζεται καμιά επικύρωση

Αποσυνδεδεμένος memosmemos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #4657 στις: Αύγουστος 13, 2015, 09:51:07 μμ »
Γειά σας παιδιά! Να ρωτήσω κάτι τους παλιότερους????? 504 με μαγο δεν έχω βιβλίο!πως διαβάζω? να τοπάρω????
 και 523 επίσης πως διαβάζζω τί προσέχω??? γενικά ποια θεματα είναι δημοφιλή για αυτά τα 2 μαθήματα? Από το πανεπιιστ.ημιο πάντως για το θέμα της ΥΑ τιποτα....

Αποσυνδεδεμένος apollon

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 190
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ04
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #4658 στις: Αύγουστος 13, 2015, 10:07:27 μμ »
Απλως εχουμε 2 διαφορετικα χαρτια με την αναλυτικη..ενα μονο χαρτι που οι τιτλοι ειναι στα ελληνικα αλλα δεν εχει γενικο βαθμο και ενα τριπτυχο που στην τριτη σελιδα εχει παλι αναλυτικη με τον γενικο βαθμο αλλα ειναι στα αγγλικα..

Αν καποιος απο πρωτοβαθμια τα κατεθεσε ας μας διαφωτισει..μην μοιραζω παλι χρηματα τζαμπα..ουφ!!


Το πρωί 8,30 πήγα στη δευτεροβάθμια, φοβούμενος ότι θα μου ζητάνε μεταφράσεις κτλ για το ειδικής αγωγής Λευκωσίας! Σε 5 λεπτά μου πήρε ο υπάλληλος τα έγγραφα όπως μας τα είχε δώσει το πανεπιστήμιο. Κανένα πρόβλημα κ το μεταπτυχιακό ήταν στο σύστημα. Όλα καλά! Κατέθετα πρώτη φορά!

Αποσυνδεδεμένος tsoklis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #4659 στις: Αύγουστος 13, 2015, 11:59:58 μμ »

Το πρωί 8,30 πήγα στη δευτεροβάθμια, φοβούμενος ότι θα μου ζητάνε μεταφράσεις κτλ για το ειδικής αγωγής Λευκωσίας! Σε 5 λεπτά μου πήρε ο υπάλληλος τα έγγραφα όπως μας τα είχε δώσει το πανεπιστήμιο. Κανένα πρόβλημα κ το μεταπτυχιακό ήταν στο σύστημα. Όλα καλά! Κατέθετα πρώτη φορά!
Χρειάζεται επικύρωση του μεταπτυχιακού και της αναγνώρισης από δικηγόρο; Δηλαδή χρειάζεται κάποιος να καταθέσει αντίγραφα των ήδη επικυρωμένων εγγράφων; Κάτι τέτοιο διάβασα σε άλλο forum.

Αποσυνδεδεμένος geoko

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 85
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #4660 στις: Αύγουστος 14, 2015, 01:40:06 πμ »

Το πρωί 8,30 πήγα στη δευτεροβάθμια, φοβούμενος ότι θα μου ζητάνε μεταφράσεις κτλ για το ειδικής αγωγής Λευκωσίας! Σε 5 λεπτά μου πήρε ο υπάλληλος τα έγγραφα όπως μας τα είχε δώσει το πανεπιστήμιο. Κανένα πρόβλημα κ το μεταπτυχιακό ήταν στο σύστημα. Όλα καλά! Κατέθετα πρώτη φορά!

Αχ μακαρι να ειναι οπως τα λες..θα προσπαθησω κ αυριο να πιασω γραμμη στην πρωτοβαθμια της περιοχης μου αλλα τη Δευτερα θα παω με οσα χαρτια εχω..Αν μου πουν πως χρειαζεται κ μτφρ τι να κανω;;θα το κανω κ αυτο..

Ευχαριστω!!

Αποσυνδεδεμένος Αγγελική_ΠΕ19

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Καθηγήτρια Πληροφορικής Γενικής και Ειδικής Αγωγής
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #4661 στις: Αύγουστος 14, 2015, 10:31:36 πμ »
Για όσους περιμένουν αναγνώριση από ΔΟΑΤΑΠ του μεταπτυχιακού, με μαθήματα που ήδη είχαν αναγνωρίσει από προηγούμενο πτυχίο, ενημερώνω πως έχει παγώσει η διαδικασία. Από Σεπτέμβρη κ βλέπουμε μου είπαν πριν λίγο στο ΔΟΑΤΑΠ. Οι άνθρωποι δεν παίζονται!! Σχολιάστε όσοι ανήκετε σε αυτή την περίπτωση μήπως βγάλουμε κάποια άκρη!!
Κάνε θετικές σκέψεις!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160667
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 883
Σύνολο: 884

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.