*

Αποστολέας Θέμα: Νεο Λυκειο και β γλωσσα  (Αναγνώστηκε 43509 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Νεο Λυκειο και β γλωσσα
« Απάντηση #84 στις: Απρίλιος 04, 2011, 11:36:14 μμ »
Το λογοπαιγνιο με τη γαργαρα των συλλογων μας ηταν πολυ καλο πρεπει να το παραδεχτω I don't want to seem like  a  bitch after all  :P
;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
παρόλα αυτά -άλλος έχει το όνομα και άλλος τη χάρη!!!!!!! 8) 8) 8) 
το χω ξαναγράψει πάντως: bitch ΔΕΝ είναι η σκύλα!! είναι ακρωνύμιο :
Baby
in
total
control of
herself!!!!!!! :P :P :P :P
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νεο Λυκειο και β γλωσσα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:05:02 »

Αποσυνδεδεμένος mariefrance

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
    • Προφίλ
Απ: Νεο Λυκειο και β γλωσσα
« Απάντηση #85 στις: Απρίλιος 04, 2011, 11:37:43 μμ »
Υπαρχουν και οι παραστασεις διαμαρτυριας στο Υπουργειο -θυμαστε τους καθηγητες Ιταλικων?-,να παμε να απαιτησουμε να μας δουν να μας πουν τι σκοπευουν να κανουν με μας επιτελους που και πως θα μας αξιοποιησουν εδωσε  και αλλες ιδεες  πιο πανω η bitch , δεν ειναι το μονο μεσο η απεργια.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Νεο Λυκειο και β γλωσσα
« Απάντηση #86 στις: Απρίλιος 04, 2011, 11:40:32 μμ »
Υπαρχουν και οι παραστασεις διαμαρτυριας στο Υπουργειο -θυμαστε τους καθηγητες Ιταλικων?-,να παμε να απαιτησουμε να μας δουν να μας πουν τι σκοπευουν να κανουν με μας επιτελους που και πως θα μας αξιοποιησουν εδωσε  και αλλες ιδεες  πιο πανω η bitch , δεν ειναι το μονο μεσο η απεργια.

σίγουρα πάντως δεν είναι το πιο αποτελεσματικό!!!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος mariefrance

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
    • Προφίλ
Απ: Νεο Λυκειο και β γλωσσα
« Απάντηση #87 στις: Απρίλιος 04, 2011, 11:45:05 μμ »
In total control ? Good for you baby!!! Δεν ειμαι bitch,bitch.Θυμωμενη ειμαι με την ολη κατασταση.Ειμαι και λιγο μαζι σου βεβαια γιατι σε ενα αλλο θεμα που εγραψα πως στο Δημοτικο εχουμε μια χαρα τμηματα στα γαλλικα μου απαντησες "καλο ακουγεται αυτο αν ειναι αληθεια...." λες και εχω λογο να σου πω ψεματα να σου φαω τα λεφτα.Τελος παντων δεν αφορα αυτο τους υπολοιπους στο φορουμ ζητω συγνωμη.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νεο Λυκειο και β γλωσσα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:05:02 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Νεο Λυκειο και β γλωσσα
« Απάντηση #88 στις: Απρίλιος 04, 2011, 11:47:30 μμ »
In total control ? Good for you baby!!! Δεν ειμαι bitch,bitch.Θυμωμενη ειμαι με την ολη κατασταση.Ειμαι και λιγο μαζι σου βεβαια γιατι σε ενα αλλο θεμα που εγραψα πως στο Δημοτικο εχουμε μια χαρα τμηματα στα γαλλικα μου απαντησες "καλο ακουγεται αυτο αν ειναι αληθεια...." λες και εχω λογο να σου πω ψεματα να σου φαω τα λεφτα.Τελος παντων δεν αφορα αυτο τους υπολοιπους στο φορουμ ζητω συγνωμη.

πού καλέ το γραψα αυτό; στείλε μου το λινκ αν μπορείς σε πμ να δω ακριβώς τι έγραψα η καψερή...πάντως απο μένα ειδικά αποκλείεται να φας λεφτά γιατί δεν είμαι πλέον εκπ/κός....χαχαααααα
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεο Λυκειο και β γλωσσα
« Απάντηση #89 στις: Απρίλιος 04, 2011, 11:50:13 μμ »
Και να πάμε, ξέρετε τι θα γίνει; Ή θα μας δώσει καμία θολή υπόσχεση ή θα μας πει το περίφημο "αν δεν μπορείτε, υπάρχουν άλλοι που θέλουν και μπορούν"... Πάντως τις οργανικές στο Δημοτικό τις διεκδικεί χρόνια ο Σύλλογός μας και δεν καταλαβαίνω, γιατί δεν ανοίγουν. Προφανώς για να μας έχουν σε μόνιμο καθεστώς ομηρίας. "Τώρα πάρε ιστορία, τώρα πήγαινε στο Λύκειο, τώρα κάνε Σχέδιο Εργασίας κλπ"  Ένας συνάδελφος είχε προτείνει κάτι καλό: αντί για απεργία, να μην κάναμε καμία διοικητική δουλεια: ούτε απουσίες, ούτε πρωτόκολλα, ούτε τίποτα...

Αποσυνδεδεμένος mariefrance

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
    • Προφίλ
Απ: Νεο Λυκειο και β γλωσσα
« Απάντηση #90 στις: Απρίλιος 04, 2011, 11:53:22 μμ »

Και να πάμε, ξέρετε τι θα γίνει; Ή θα μας δώσει καμία θολή υπόσχεση ή θα μας πει το περίφημο "αν δεν μπορείτε, υπάρχουν άλλοι που θέλουν και μπορούν"... Πάντως τις οργανικές στο Δημοτικό τις διεκδικεί χρόνια ο Σύλλογός μας και δεν καταλαβαίνω, γιατί δεν ανοίγουν. Προφανώς για να μας έχουν σε μόνιμο καθεστώς ομηρίας. "Τώρα πάρε ιστορία, τώρα πήγαινε στο Λύκειο, τώρα κάνε Σχέδιο Εργασίας κλπ"  Ένας συνάδελφος είχε προτείνει κάτι καλό: αντί για απεργία, να μην κάναμε καμία διοικητική δουλεια: ούτε απουσίες, ούτε πρωτόκολλα, ούτε τίποτα...
[/quote]
 "αν δεν μπορείτε, υπάρχουν άλλοι που θέλουν και μπορούν"... ???? Δεν καταλαβα σορι....

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Νεο Λυκειο και β γλωσσα
« Απάντηση #91 στις: Απρίλιος 04, 2011, 11:55:40 μμ »
Και να πάμε, ξέρετε τι θα γίνει; Ή θα μας δώσει καμία θολή υπόσχεση ή θα μας πει το περίφημο "αν δεν μπορείτε, υπάρχουν άλλοι που θέλουν και μπορούν"... Πάντως τις οργανικές στο Δημοτικό τις διεκδικεί χρόνια ο Σύλλογός μας και δεν καταλαβαίνω, γιατί δεν ανοίγουν. Προφανώς για να μας έχουν σε μόνιμο καθεστώς ομηρίας. "Τώρα πάρε ιστορία, τώρα πήγαινε στο Λύκειο, τώρα κάνε Σχέδιο Εργασίας κλπ"  Ένας συνάδελφος είχε προτείνει κάτι καλό: αντί για απεργία, να μην κάναμε καμία διοικητική δουλεια: ούτε απουσίες, ούτε πρωτόκολλα, ούτε τίποτα...

ένας απ΄τους λόγους που δεν βγαίνουν οργανικές στο δημοτικό για τον κλάδο σας είναι η αντίδραση των...δασκάλων...πολύ δύσκολα κατάπιαν τους αγγλικών και φυσικής αγωγής...αν δουν και γαλλικών μέσα στο σχολέιο θα φριξουν.....
αφού το ανέκδοτο του κλάδου είναι το εξής που πράγματι συνέβη: όταν τη δεκαετία του 90 άρχισαν να πηγαίνουν με αποσπαση απο τη β/θμια οι αγγλικών στην α/θμια διατήρησαν φυσικά το ωράριό τους της β/θμιας (δηλ. 21 ώρες όπως γίνεται και τώρα με όσους διατίθενται για συμπλήρωση ωραρίου) Οι πρώτες οργανικές που δόθηκαν σε αγγλικών στα δημοτικά δόθηκαν με το ωράριο της β/θμιας καθώς δεν υπήρχε νόμος που να ορίζει διορισμους στην α/θμια του κλάδου μας.... ε ξέρετε τι έκαναν οι κατά τα άλλα συμπαθείς δάσκαλοι; ...ΑΠΕΡΓΙΑ!! όχι για να πάνε κι αυτοί 21 αλλά για να πάμε εμείς ....24!!!!

δυστυχως για σας δεν έχουν συνταξιοδοτηθεί όλοι οι παλαιάς κοπής δάσκαλοι ( οι νέοι έχουν και άλλα μυαλά..)...Πρέπει να κινηθείτε σε αυτή την κατεύθυνση. ειδικά αν θέλουν να συνδέσουν την υποχρεωτική εκπ/ση με την πιστοποίηση γλωσσομάθειας, η ύπαρξη οργανικών είναι κάτι που επιβάλλεται!!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεο Λυκειο και β γλωσσα
« Απάντηση #92 στις: Απρίλιος 05, 2011, 12:03:48 πμ »

Και να πάμε, ξέρετε τι θα γίνει; Ή θα μας δώσει καμία θολή υπόσχεση ή θα μας πει το περίφημο "αν δεν μπορείτε, υπάρχουν άλλοι που θέλουν και μπορούν"... Πάντως τις οργανικές στο Δημοτικό τις διεκδικεί χρόνια ο Σύλλογός μας και δεν καταλαβαίνω, γιατί δεν ανοίγουν. Προφανώς για να μας έχουν σε μόνιμο καθεστώς ομηρίας. "Τώρα πάρε ιστορία, τώρα πήγαινε στο Λύκειο, τώρα κάνε Σχέδιο Εργασίας κλπ"  Ένας συνάδελφος είχε προτείνει κάτι καλό: αντί για απεργία, να μην κάναμε καμία διοικητική δουλεια: ούτε απουσίες, ούτε πρωτόκολλα, ούτε τίποτα...
"αν δεν μπορείτε, υπάρχουν άλλοι που θέλουν και μπορούν"... ???? Δεν καταλαβα σορι....
[/quote]

Όταν οι νεοδιόριστοι διαμαρτυρήθηκαν για την τριετία, η Διαμαντοπούλου είχε πει "Αν κάποιοι δεν μπορούν να μείνουν τριετία, υπάρχουν άλλοι που και θέλουν και μπορούν". Νομίζω ότι αυτός είναι και ο στόχος: εκπαιδευτικοί που να δέχονται να τρέξουν σε όλη την Ελλάδα για 600 ευρώ π.χ., χωρίς οργανικές κλπ

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεο Λυκειο και β γλωσσα
« Απάντηση #93 στις: Απρίλιος 05, 2011, 12:10:31 πμ »
Τώρα είδα ότι οι Σύλλογοι Γαλλικής και Γερμανικής καλούν σε συγκέντρωση στο ξενοδοχείο Τιτάνια, την Κυριακή, στις 16.00

Αποσυνδεδεμένος spasiklaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
    • Προφίλ
Απ: Νεο Λυκειο και β γλωσσα
« Απάντηση #94 στις: Απρίλιος 05, 2011, 12:12:58 πμ »
Eγώ απεργώ με κρύα καρδιά γιατί αισθάνομαι ότι μας παγιδεύουν τα συνδικαλιστικά όργανα με αυτές τις χλιαρές αντιδράσεις για τα μάτια του κόσμου. Απλά πιστεύω ότι αν έστω και σε αυτή τη '"σικέ" μονοήμερη κινητοποίηση δίναμε βροντερό παρών όλοι τότε θα υπήρχε ελπίδα για περισσότερη μαχητικότητα. Ζούμε τη συντέλεια της δημόσιας εκπαίδευσης και η παθητικότητα έχει βαρέσει κόκκινο.    Είμαι σίγουρη ότι αυτός που δεν έχει τη λογική να καταλάβει ότι αν δεν απεργήσει σήμερα τα στατιστικά της απεργίας θα χρησιμοποιηθούν εναντίον του τόσο από τους συνδικαλιστές όσο και από τον αφέντη τους το υπουργείο, αυτός μάλλον θα βρει δικαιολογία να απέχει και από ο,τιδήποτε άλλο. Ακόμη και την αγάπη τους για τα παιδιά που θα μείνουν χωρίς μάθημα προφασίζονται ορισμένοι για να δικαιολογήσουν στον εαυτό τους την παθητικότητα και την αποχή από διεκδικήσεις λες και οι υπόλοιποι είμαστε οι αναίσθητοι που θέλουμε να μένουν πίσω τα παιδιά. Το ότι αυτά τα παιδιά θα έχουν όλο και χειρότερη εκπαίδευση δεν το σκέφτονται. Αυτό που έχω διαπιστώσει είναι ότι όποιος δε θέλει να ζυμώσει δέκα μέρες κοσκινίζει, και η συμμετοχή σε διαμαρτυρίες άλλων μορφών είναι ευθέως ανάλογη της συμμετοχής στις απεργίες. Κάποιοι ούτε υπογραφή σε έντυπο διαμαρτυρίας δε δέχονται να βάλουν. Ο καθένας έχει τους δικούς του ατομικούς λόγους που το επιλέγει αυτό και συνήθως εδράζονται στη βάση ενός κοντόφθαλμου και ατομικιστικού σκεπτικού αλλά δυστυχώς το αποτέλεσμα είναι να διαμορφώνεται εικόνα ηττοπάθειας και παθητικότητας και να περνάει το μήνυμα στο υπουργείο ότι αντέχει κι άλλο το γαϊδούρι...
O  μεγαλύτερος δάσκαλος όλων των εποχών είχε μόνο 12 μαθητές και σε μένα βάζουν τουλάχιστον 25 στην τάξη!!

Αποσυνδεδεμένος spasiklaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
    • Προφίλ
Απ: Νεο Λυκειο και β γλωσσα
« Απάντηση #95 στις: Απρίλιος 05, 2011, 12:22:02 πμ »
Και δεν είναι μόνο οι σύλλογοι που κοιμούνται, είναι και άλλοι υψηλά ιστάμενοι που  θα μπορούσαν να ασκήσουν επιρροή, πανεπιστημιακοί, σύμβουλοι, ειδικοί της εκπαίδευσης, φορείς προώθησης γλωσσών κλπ όπως ξαναείπαμε και πιο πάνω, υπεύθυνοι ΠΙ για τις ξένες γλώσσες κλπ Που είναι όλοι αυτοί άραγε; Βολεμένοι στις καρεκλίτσες τους...
Βλέποντας αυτά σε πιάνει απογοήτευση κυρίως γιατί επιβεβαιώνεται η Διαμαντοπούλου ότι υπάρχουν πολλοί εθελόδουλοι που θα πληρώσουν και από τήν τσέπη τους για να υποστηρίξουν την πολιτική της. Βρίσκουν και τα κάνουν, αν δεν σκύβαμε δε θα μας καβαλούσανε.
Θέλω να δω αυτούς που σήμερα σκέφτονται τα 70 ευρώ και τις χαμένες ώρες των παιδιών τί  θα λένε αύριο που θα τους έχει ΑΜΩποιήσει στην ουσία και θα τους στέλνει και εκτός νομού ακόμη, χωρίς οργανικές,  με αύξηση ωραρίου και υποχρεώσεων και με δικά τους έξοδα μετακίνησης και πετσοκομένο μισθό κάτω από 1000ευρώ, να δω τότε ποιες δικαιολογίες θα βρουν για την παθητικότητά τους....
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 05, 2011, 12:37:08 πμ από spasiklaki »
O  μεγαλύτερος δάσκαλος όλων των εποχών είχε μόνο 12 μαθητές και σε μένα βάζουν τουλάχιστον 25 στην τάξη!!

Αποσυνδεδεμένος kyriakh

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 186
    • Προφίλ
Απ: Νεο Λυκειο και β γλωσσα
« Απάντηση #96 στις: Απρίλιος 05, 2011, 03:55:04 μμ »
Oσες συμφωνουν  με την υπαρχουσα κατασταση να μην κανουν απεργια οσες διαφωνουν να κανουν ,οσο για την παρασταση διαμαρτυριας μην ειστε τοσο σιγουρες οτι δε θα γινει τιποτα ,αν μαζευτουμε λαοθαλασσα ,γαλλικουδες ,γερμανικουδες ,φωναξουμε και τα καναλια ,να κανουμε και μια συνδεση μεσω skype με το Λακη,θα βλεπατε .Μονο η απεργια δε φτανει αλλα οχι και να μη κανουμε και καθολου,να τους πουμε δηλαδη κι ευχαριστω που μας @7*%#  ;

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεο Λυκειο και β γλωσσα
« Απάντηση #97 στις: Απρίλιος 05, 2011, 04:18:04 μμ »
Oσες συμφωνουν  με την υπαρχουσα κατασταση να μην κανουν απεργια οσες διαφωνουν να κανουν ,οσο για την παρασταση διαμαρτυριας μην ειστε τοσο σιγουρες οτι δε θα γινει τιποτα ,αν μαζευτουμε λαοθαλασσα ,γαλλικουδες ,γερμανικουδες ,φωναξουμε και τα καναλια ,να κανουμε και μια συνδεση μεσω skype με το Λακη,θα βλεπατε .Μονο η απεργια δε φτανει αλλα οχι και να μη κανουμε και καθολου,να τους πουμε δηλαδη κι ευχαριστω που μας @7*%#  ;

Τελικά έχεις δίκιο. Και ο κόσμος πρέπει να μάθει και να καταλάβει ότι η περίφημη γλωσσομάθεια που ήταν στους βασικούς πυλώνες του πολυδιαφημιζόμενου "νέου σχολείου" πάει για φούντο. Υπάρχει καμία ενημέρωση για το αν θα αλλάξει κάτι στα Γυμνάσια;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160068
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 482
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 428
Σύνολο: 446

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.24 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.