*

Αποστολέας Θέμα: Διδακτορικό (varia)  (Αναγνώστηκε 253720 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3668
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #196 στις: Μάιος 22, 2013, 06:47:24 μμ »
Πόσες ώρες διάβασμα απαιτεί ένα διδακτορικό την ημέρα;
Γίνεται να δουλεύεις και να κάνεις διδακτορικό; (ρωτάω για να καταλάβω τον φόρτο εργασίας)

Εγώ τα 2 πρώτα χρόνια χτύπαγα 14ωρα σχεδόν κάθε μέρα (απλά γιατί το κάθε μέρα δεν τον άντεχα).
Τώρα που είμαι στη φάση που έχω ολοκληρώσει το μισό και το άλλο μισό είναι σχεδόν ολοκληρωμένο, είμαι στον υπολογιστή και στα χαρτιά μου 6 ώρες κάθε απόγευμα. Και αυτό όχι γιατί δεν χρειάζεται παραπάνω, αλλά γιατί το πρωί δουλεύω.

Εγώ, λοιπόν, δεν θα τα κατάφερνα χωρίς να έχω εκπαιδευτική άδεια.

Αλλά και από συναδέλφους που βλέπω που τώρα έχουν αρχίσει, αυτ'ο που σκέφτονται είναι πώς θα κάνουν την έρευνα τους και παράλληλα θα δουλεύουν. 2 που είναι αναπληρωτές σκέφτονται να μην κάνουν χαρτιά του χρόνου, για να μπορέσουν να πηγαίνουν στα σχολεία και να μοιράσουν τα ερωτηματολόγια τους.

Πάντα, βέβαια, εξαρτάται από το θέμα αλλά και από την έρευνα που θα κάνεις (αλλιώς είναι μια έρευνα βιβλιογραφική, αλλιώς σε ένα εργαστήριο, αλλιώς μια έρευνα πεδίου κλπ)
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:31:15 »

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #197 στις: Μάιος 22, 2013, 06:56:05 μμ »
Πόσες ώρες διάβασμα απαιτεί ένα διδακτορικό την ημέρα;
Γίνεται να δουλεύεις και να κάνεις διδακτορικό; (ρωτάω για να καταλάβω τον φόρτο εργασίας)

Εγώ τα 2 πρώτα χρόνια χτύπαγα 14ωρα σχεδόν κάθε μέρα (απλά γιατί το κάθε μέρα δεν τον άντεχα).
Τώρα που είμαι στη φάση που έχω ολοκληρώσει το μισό και το άλλο μισό είναι σχεδόν ολοκληρωμένο, είμαι στον υπολογιστή και στα χαρτιά μου 6 ώρες κάθε απόγευμα. Και αυτό όχι γιατί δεν χρειάζεται παραπάνω, αλλά γιατί το πρωί δουλεύω.

Εγώ, λοιπόν, δεν θα τα κατάφερνα χωρίς να έχω εκπαιδευτική άδεια.

Αλλά και από συναδέλφους που βλέπω που τώρα έχουν αρχίσει, αυτ'ο που σκέφτονται είναι πώς θα κάνουν την έρευνα τους και παράλληλα θα δουλεύουν. 2 που είναι αναπληρωτές σκέφτονται να μην κάνουν χαρτιά του χρόνου, για να μπορέσουν να πηγαίνουν στα σχολεία και να μοιράσουν τα ερωτηματολόγια τους.

Πάντα, βέβαια, εξαρτάται από το θέμα αλλά και από την έρευνα που θα κάνεις (αλλιώς είναι μια έρευνα βιβλιογραφική, αλλιώς σε ένα εργαστήριο, αλλιώς μια έρευνα πεδίου κλπ)

Προσωπική ζωή;

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3668
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #198 στις: Μάιος 22, 2013, 07:03:20 μμ »
προσωπική ζωή;

τι είναι αυτό;;;; :o :o :o :o :o :o :o

μόνο τα καλοκαίρια για 1 μήνα που κλείνει το πασνεπιστήμιο μου και με έχουν λίγο πιο χαλαρή
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #199 στις: Μάιος 22, 2013, 07:10:44 μμ »
σε  ευχαριστω. υποθετω  εννοεις  πως  αν  στην  πενταετία  δεν  καταθεσουν  τη  διατριβή, μένουν  ανενεργοί/ για  δυο  χρονια  δεν  φερουν  την  ιδιοτητα  του  φοιτητη, και  στο  διαστημα  αυτο  γραφουν  ή  ολοκληρωνουν  τη  διατριβη  τους. αρα  το μαξιμουμ  είναι  3  (ελάχιστη  φοιτηση)+ 2  (παράταση)+2  (αναστολή)= 7. Σωστά?

Όχι. Η αναστολή δίνεται κατά τη διάρκεια φοίτησης, όχι στο τέλος.
Π.χ.:

2 χρόνια φοίτηση + 1έως2 χρόνια αναστολή +1 χρόνος φοίτησης + 2 χρόνια παράταση
ή
3 φοίτηση + 1 παράταση + 1έως2 χρόνια αναστολή + 1 παράταση.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:31:15 »

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #200 στις: Μάιος 22, 2013, 07:26:20 μμ »
Όλοι ήταν σαν και εσένα emmaki; Αν εγώ έχω μόνο 4-5 ώρες την μέρα είναι αδύνατον; 

Αποσυνδεδεμένος psupsula

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #201 στις: Μάιος 22, 2013, 07:35:49 μμ »
Γράφω όχι μόνο για να μεταφέρω τη δική μου εμπειρία από το διδακτορικό μου, αλλά και για  να παροτρύνω όσους ενδιαφέρονται να το τολμήσουν. Είμαι διορισμένη σε σχολείο και πήρα 1 χρόνο άδεια (το 2009 μόνο, γιατί πριν δε μου έδιναν και  μετά κόπηκαν). Τα καλοκαίρια έκανα το γύρο της Ελλάδας για αρχεία, εφημερίδες,  βιβλιοθήκες κ.τ.λ.  (ιστορικός γαρ) και το χειμώνα προσπαθούσα να τακτοποιήσω το υλικό.Όντως, για ένα χρόνο δούλευα περίπου 5 μέρες τη βδομάδα 10-12 ώρες, αλλά τελείωσα στα 6 χρόνια με βαθμό άριστα. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΚΑΤΟΡΘΩΤΟ, ΟΥΤΕ ΤΡΟΜΕΡΑ ΔΥΣΚΟΛΟ.
ΜΠΛΑ, ΜΠΛΑ, ΜΠΛΑ, ΜΠΛΑ.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3668
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #202 στις: Μάιος 22, 2013, 07:46:54 μμ »
Όλοι ήταν σαν και εσένα emmaki; Αν εγώ έχω μόνο 4-5 ώρες την μέρα είναι αδύνατον;

δεν μπορώ να σου απαντήσω.
εξαρτάται από το θέμα, από τον καθηγητή, από τις υποχρεώσεις στο πανεπιστήμιο..... από 1002 πράγματα.

η δική μου εμπειρία είναι αυτή.

Αν το μετανιώνω; Το μόνο που μετανιώνω είναι ότι δεν ρώτησα περισσότερες λεπτομέρειες στην αρχή και δεν με ψίλιασε κάποιος για τη δουλειά που χρειάζεται. Γνωρίζοντας τα όλ' αυτά τώρα, πάλι θα το ξαναέκανα γιατί πολύ απλά έχω λατρέψει το θέμα μου! Μάλιστα ένας γνωστός μου καθηγητής μου έχει πει 100 φορές μόλις τελειώσω, να πάω σε αυτόν και να κάνω ακόμα ένα πάνω στην ειδική αγωγή που είναι και το αντικέιμενο της δουλειάς μου.... Τώρα μου φαίνεται βουνό, αλλά αργότερα δεν ξέρω, δεν το αποκλειώ
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #203 στις: Μάιος 22, 2013, 10:01:46 μμ »
Επειδή από ό,τι φαίνεται το θέμα ενδιαφέρει αρκετούς θα ήθελα να ζητήσω από όποια μέλη γνωρίζουν να μας διαφωτίσουν ως προς τα εξής: Ποιες είναι οι διαφορές στις υποχρεώσεις και τον τρόπο εργασίας σε ένα μεταπτυχιακό ελληνικού παν/μίου (αυτό το ρωτάω γιατί για Ελλάδα ενδιαφέρομαι αλλά και γιατί υποθέτω πως οι διαφορές με το εξωτερικό θα είναι αρκετές) και σε ένα διδακτορικό (πάλι σε ελληνικό παν/μιο). Συγκεκριμένα:
 1) υπάρχουν άλλες υποχρεώσεις που πρέπει να φέρει σε πέρας ένας υποψήφιος διδάκτωρ πέραν του να προχωράει τη μελέτη για το θέμα του, πχ δημοσιεύσεις, συνέδρια κλπ.
2)είναι απαραίτητο να βρίσκεται κοντά γεωγραφικά στο παν/μιο; (αυτό το ρωτάω γιατί οι νέοι εκπαιδευτικοί οργώνουμε την ελληνική επαρχία) Εννοώ πέραν της συλλογής του υλικού που σίγουρα θα γίνεται σε βιβλιοθήκες κλπ. η λοιπή εκπόνηση μπορεί να πραγματοποιηθεί σε μέρος μακρια απ το Παν/μιο; ή υπάρχει λόγος για να είναι κάποιος κοντά;
3) πώς ορίζεται ένα θέμα και από τι εξαρτάται αν θα το εγκρίνει ή απορρίψει η γενική συνέλευση του τμήματος;
4) Ως προς το θέμα ορίζεται ή ελέγχεται τι πρέπει να κάνει κάθε έτος ο υ.δ.; (Δηλαδή του λέει ο επιβλέπων "μέχρι τον Ιούνιο πρέπει να έχεις κάνει αυτα και εκείνα" ή όχι;)
5) Αν κάποιος ζει και εργάζεται μακριά από την έδρα του παν/μίου είναι εφικτό να απαλλαγεί από π.χ. μία ενδεχόμενη παρακολούθηση μαθημάτων ή κάποια αντίστοιχη υποχρέωση;

Και γενικότερα οποιαδήποτε άλλη πληροφορία ευπρόσδεκτη!Ευχαριστώ προκαταβολικά!
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3668
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #204 στις: Μάιος 22, 2013, 11:43:00 μμ »
Θα σου πω αυτά που ξέρω από φίλους και γνωστούς που κάνανε ή κάνουνε το διδακτορικό τους σε Ελληνικό πανεπισ΄τημιο.

1. Εξαρτάται από τον καθηγητή. Άλλοι καθηγητές σε βάζουν να κάνεις τα πάντα (συνέδρια, δημοσιεύσεις, διδασκαλίες, εργασίες φοιτητών, θέματα εξετάσεων, γραπτά κλπ κλπ) και άλλοι όχι.

2. Πάλι εξαρτ΄παται από τον καθηγητή και το θέμα σου. Αν έχεις π.χ. ένα θέμα που χρειάζεται να είσαι σε εργαστήριο...ε, δεν μπορείς να μην είσαι κοντά στο πανεπιστήμιο. Αν έχεις καθηγητή που θέλει κάθε εβδομάδα συνάντηση ή σου έχει αναθέσει π.χ. διδασκαλίες, δεν μπορείς να μην είσαι κοντά.

3. Το θέμα είτε το ορίζει ο καθηγητής και βρίσκεις εσύ τον καθηγητή που τον γνωρίζεις και σε γνωρίζει, είτε εσύ και ψάχνεις να βρεις καθηγητή που θα σε αναλάβει. Η Γενική Συνέλευση Ειδικής Σύνθεσης του τμήματος μετά εγκρίνει ή απορρίπτει  το θέμα με βάση τον αριθμό των υποψηφίων που έχει αναλάβει ο συγκεκριμένος καθηγητής, το πόσο είναι ικανός ο καθηγητής να αναλάβει ένα παρόμοιο θέμα (π.χ. δύσκολα θα εγκρίνουν σε ψυχολόγο να αναλάβει ένα θέμα διδακτικής). Πάντως δεν έχω ακούσει ΓΣΕΣ να απορρίπτει θέμα. Έχω ακούσει όμως να απορρίπτει υποψήφιο που για ένα χρόνο δεν παρουσίασε δουλειά.

4. Πάλι εξαρτάται από τον καθηγητή. Μπορεί να σε αφήσει τελείως λάσκα και να δουλεύεις με τους δικούς σου ρυθμούς (και ίσως και να έχεις αρνητικό αποτέλεσμα στη ΓΣΕΣ που συνεδριάζει κάθε χρόνο για να ελέγξει την πρόοδο σου) ή και να σε πιέζει με προθεσμίες πολύ αυστηρές.

5. Αν έχεις παρακολουθπήσεις ή υποχρεώσεις άλλες στο πανεπιστήμιο ΔΕΝ μπορείς να απαλλαγείς από αυτές. Είσαι υποχρεωμένος να φέρεις σε πέρας τις υποχρεώσεις σου.

Γενικά το πλαίσιο είαι σχετικά χαλαρό και εξαρτάται πολύ από τον επιβλέποντα καθηγητή. Γι' αυτό πρέπει να είσαι πολύ σίγουρος/η για τον καθηγητή, να ξέρεις τι είδους άνθρωπος είναι, να ξέρεις πώς συνεργάζεται κλπ κλπ. Πώς γίνεται αυτό; Ψάχνεις πληροφορίες από παλιούς φοιτητές, από γνωστούς και φίλους....

Καλή τύχη!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #205 στις: Μάιος 23, 2013, 12:08:23 πμ »
Θα σου πω αυτά που ξέρω από φίλους και γνωστούς που κάνανε ή κάνουνε το διδακτορικό τους σε Ελληνικό πανεπισ΄τημιο.

1. Εξαρτάται από τον καθηγητή. Άλλοι καθηγητές σε βάζουν να κάνεις τα πάντα (συνέδρια, δημοσιεύσεις, διδασκαλίες, εργασίες φοιτητών, θέματα εξετάσεων, γραπτά κλπ κλπ) και άλλοι όχι.

2. Πάλι εξαρτ΄παται από τον καθηγητή και το θέμα σου. Αν έχεις π.χ. ένα θέμα που χρειάζεται να είσαι σε εργαστήριο...ε, δεν μπορείς να μην είσαι κοντά στο πανεπιστήμιο. Αν έχεις καθηγητή που θέλει κάθε εβδομάδα συνάντηση ή σου έχει αναθέσει π.χ. διδασκαλίες, δεν μπορείς να μην είσαι κοντά.

3. Το θέμα είτε το ορίζει ο καθηγητής και βρίσκεις εσύ τον καθηγητή που τον γνωρίζεις και σε γνωρίζει, είτε εσύ και ψάχνεις να βρεις καθηγητή που θα σε αναλάβει. Η Γενική Συνέλευση Ειδικής Σύνθεσης του τμήματος μετά εγκρίνει ή απορρίπτει  το θέμα με βάση τον αριθμό των υποψηφίων που έχει αναλάβει ο συγκεκριμένος καθηγητής, το πόσο είναι ικανός ο καθηγητής να αναλάβει ένα παρόμοιο θέμα (π.χ. δύσκολα θα εγκρίνουν σε ψυχολόγο να αναλάβει ένα θέμα διδακτικής). Πάντως δεν έχω ακούσει ΓΣΕΣ να απορρίπτει θέμα. Έχω ακούσει όμως να απορρίπτει υποψήφιο που για ένα χρόνο δεν παρουσίασε δουλειά.

4. Πάλι εξαρτάται από τον καθηγητή. Μπορεί να σε αφήσει τελείως λάσκα και να δουλεύεις με τους δικούς σου ρυθμούς (και ίσως και να έχεις αρνητικό αποτέλεσμα στη ΓΣΕΣ που συνεδριάζει κάθε χρόνο για να ελέγξει την πρόοδο σου) ή και να σε πιέζει με προθεσμίες πολύ αυστηρές.

5. Αν έχεις παρακολουθπήσεις ή υποχρεώσεις άλλες στο πανεπιστήμιο ΔΕΝ μπορείς να απαλλαγείς από αυτές. Είσαι υποχρεωμένος να φέρεις σε πέρας τις υποχρεώσεις σου.

Γενικά το πλαίσιο είαι σχετικά χαλαρό και εξαρτάται πολύ από τον επιβλέποντα καθηγητή. Γι' αυτό πρέπει να είσαι πολύ σίγουρος/η για τον καθηγητή, να ξέρεις τι είδους άνθρωπος είναι, να ξέρεις πώς συνεργάζεται κλπ κλπ. Πώς γίνεται αυτό; Ψάχνεις πληροφορίες από παλιούς φοιτητές, από γνωστούς και φίλους....

Καλή τύχη!

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!! :)
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #206 στις: Μάιος 23, 2013, 07:48:58 πμ »
εμένα με ενδιαφέρει να αποκτήσω έναν επίσημο τίτλο σε έναν τομέα. Τώρα αν θα λέγεται μεταπτυχιακό ή διδακτορικό δεν με ενδιαφέρει. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να είναι εφικτό να τον αποκτήσω.

Επειδή τα πρωινά θα εργάζομαι σε σχολείο, έχω το δίλλημα:

μεταπτυχιακό; όπου κάθε μέρα θα έχω 4-5 ώρες παρακολούθηση μετα το σχολείο και θα γυρνάω από τις 8 το πρωι μέχρι τις 8 το βράδυ έξω, +διάβασμα για το μεταπτυχιακό +διάβασμα για σχολείο, αλλά από την άλλη είναι 2 χρονάκια

ή

Διδακτορικό; όπου μετα το σχολειο θα γυρνάω σπίτι μου, δεν θα έχω παρακολουθήσεις 5 ώρες τα απογεύματα καθημερινά; αλλά από την άλλη μπορεί να τραβήξει και 5 χρόνια....

Το διάβασμα δεν το υπολογίζω γιατί και τα δύο θέλουν διάβασμα. Όπως είπα κοιτάω το να είναι πρακτικά εφικτό να το κάνω δεδομένου ότι τα πρωινά δουλεύω.
Μπέρδεμα. υπάρχουν συν και πλην, δεν ξέρω τι να αποφασίσω...

ή μήπως αν δουλεύεις το πρωι σε σχολείο, τίποτα απο τα δύο δεν είναι εφικτό; βλέπω ότι οι περισσότεροι έχουν πάρει εκπαιδευτικές αδειες τόσο για μεταπτυχιακό όσο και για διδακτορικό, που δεν δίνονται πλεον σήμερα. Μήπως τίποτα δεν είναι εφικτό τελικά αν δουλεύεις και τσάμπα βασανίζομαι;


Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #207 στις: Μάιος 23, 2013, 09:06:51 πμ »
εμένα με ενδιαφέρει να αποκτήσω έναν επίσημο τίτλο σε έναν τομέα. Τώρα αν θα λέγεται μεταπτυχιακό ή διδακτορικό δεν με ενδιαφέρει. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να είναι εφικτό να τον αποκτήσω.

Επειδή τα πρωινά θα εργάζομαι σε σχολείο, έχω το δίλλημα:

μεταπτυχιακό; όπου κάθε μέρα θα έχω 4-5 ώρες παρακολούθηση μετα το σχολείο και θα γυρνάω από τις 8 το πρωι μέχρι τις 8 το βράδυ έξω, +διάβασμα για το μεταπτυχιακό +διάβασμα για σχολείο, αλλά από την άλλη είναι 2 χρονάκια

ή

Διδακτορικό; όπου μετα το σχολειο θα γυρνάω σπίτι μου, δεν θα έχω παρακολουθήσεις 5 ώρες τα απογεύματα καθημερινά; αλλά από την άλλη μπορεί να τραβήξει και 5 χρόνια....

Το διάβασμα δεν το υπολογίζω γιατί και τα δύο θέλουν διάβασμα. Όπως είπα κοιτάω το να είναι πρακτικά εφικτό να το κάνω δεδομένου ότι τα πρωινά δουλεύω.
Μπέρδεμα. υπάρχουν συν και πλην, δεν ξέρω τι να αποφασίσω...

ή μήπως αν δουλεύεις το πρωι σε σχολείο, τίποτα απο τα δύο δεν είναι εφικτό; βλέπω ότι οι περισσότεροι έχουν πάρει εκπαιδευτικές αδειες τόσο για μεταπτυχιακό όσο και για διδακτορικό, που δεν δίνονται πλεον σήμερα. Μήπως τίποτα δεν είναι εφικτό τελικά αν δουλεύεις και τσάμπα βασανίζομαι;

γιατί δεν σκέφτεσαι μεταπτυχιακό στο ανοιχτό πανεπιστήμιο; Συνήθως αυτοί που εργάζονται σε σχολεία αυτό προτιμούν. Το δικό μου μεταπτυχιακό ας πούμε είχε πρωινές παρακολουθήσεις κατα κύριο λόγο οπότε δεν μπορούσε κανένας διορισμένος να το παρακολουθήσει εκτός και αν είχε εκπαιδευτική άδεια.

Αποσυνδεδεμένος julie_v

  • Moderator
  • Έμπειρο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 505
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έγινα δασκάλα για τα λεφτά και τη δόξα!
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #208 στις: Μάιος 23, 2013, 10:19:18 πμ »
Στα δικά μου μεταπτυχιακά τα μαθήματα ήταν απογευματινές ώρες, οπότε δεν τίθεται θέμα παρακολούθησης. Στο ένα ήταν περισσότερο αυστηροί στο θέμα των απουσιών. Όσο για το αν είναι εφικτό, έχω πολλές συμφοιτήτριες*  που εργάζονται τα πρωινά σε σχολεία, έχουν παιδιά και παρόλα αυτά τα βγάζουν, ίσως δύσκολα, αλλά τα καταφέρνουν. Πιστεύω πως (ίσως) το μεταπτυχιακό θα ήταν κάπως πιο εύκολο γι' αυτό που το θέλεις.


*ο μοναδικός συμφοιτητής που είναι σε σχολείο ήταν σε άδεια ανατροφής.
Άρχισα να μετράω πρόβατα για να κοιμηθώ...
Τι να δω; Λείπανε δυο. Αστυνομία, ανακρίσεις, χαμός...
Τέσσερις το πρωί κοιμήθηκα...
Eίναι να μη σου τύχει...!!

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3668
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό (varia)
« Απάντηση #209 στις: Μάιος 23, 2013, 11:05:38 πμ »
Στο διδακτορικό εκτός από το χρόνο (τουλάχιστον 5 χρόνια) πρέπει να συνυπολογίσεις πολλά άλλα, όπως το διαφορετικό επίπεδο του ςδιαβάσματος, του γραψίματος και της ανάλυσης (δεν είναι ένα πιο "μεγάλο" μεταπτυχιακό απλά), την έρευνα που αν την κάνεις σε σχολείο θα πρέπει να γίνει πρωί, τις τυχόν διδασκαλίες που θα έχεις (εσύ να κάνεις μάθημα ή/και να σου κάνουν).........

Το μεταπτυχιακό είναι σαφώς πιο εύκολο από το διδακτορικό σε όλα τα επίπεδα.
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160738
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 421
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 388
Σύνολο: 400

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.086 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.