*

Αποστολέας Θέμα: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας  (Αναγνώστηκε 440287 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #126 στις: Μάιος 05, 2009, 08:37:02 μμ »
Κι εμένα με ενδιαφέρει αυτό.Όταν μπορέσεις please απάντησε.  :) Καθώς επίσης θα ήταν χρήσιμο και το τηλέφωνο της Επιθεώρησης Εργασίας.Στο ένα από τα 2 φροντιστήρια που δουλεύω, (πρόκειται για γνωστό Franchise) με έχουν περασμένη στα χαρτιά ως ''εξυπηρέτηση πελατών'', καθώς και στο κομμάτι που αφορά την εκπαίδευση μου, είχαν γράψει ανώτερη εκπαίδευση και όχι ανώτατη.Το ωρομίσθιο που παίρνω μικτά, είναι το νόμιμο.Πόσο τοις εκατό κρατάει το ΙΚΑ?Υπάρχει περίπτωση να υπάρχουν τα παραπάνω στη σύμβαση ώστε τα ένσημα που μου βάζει να είναι ''μικρά'' (δεν έχω ιδέα τι ισχύει για τα ένσημα).Επίσης, δεν μου έδωσαν αναλυτικό χαρτί για δώρο Πάσχα, το οποίο έχω ζητήσει και περιμένω...+όποτε ακυρώνει ο μαθητής μάθημα δεν το πληρώνομαι επειδή δεν βρίσκονται ώρες που να βολεύουν εμένα και το μαθητή... ???

Προφανώς σε έχουν περασμένη με άλλο αντικείμενο και άλλο πτυχίο για να σου δίνουν λιγότερα χρήματα. Όταν λες νόμιμο ωρομίσθιο εννοείς με αυτά τα δεδομένα;
Η παρακράτηση του ΙΚΑ για τον εργαζόμενο είναι 16%.
Στη σύμβαση πρέπει να υπάρχει το ωρομίσθιο που έχει συμφωνηθεί και πρέπει να είναι πάνω από αυτό που ορίζει ο νόμος. Από εκεί και πέρα, εσύ πρέπει να ελέγχεις τις ημέρες εργασίας σου για να συμπίπτουν με τα ένσημα.
Για τηλέφωνο στην επιθεώρηση εργασίας καλύτερα να πάρεις σε αυτήν που υπάγεται το κάθε φροντιστήριο.

Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:10:47 »

Αποσυνδεδεμένος tinkerbel!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #127 στις: Μάιος 06, 2009, 02:51:07 πμ »
Όταν λέω νόμιμα, εννοώ 8,15 ευρώ μικτά.Ούτε στο άλλο φροντιστήριο έχω υψηλότερο ωρομίσθιο.Αυτό συμβαίνει και σε όλες τις άλλες συναδέλφους που γνωρίζω, οι οποίες όπως κι εγώ δεν δικαιούνται το επίδομα πολυετίας (είμαι στο 2ο χρόνο, γύρω στις 10 ώρες την εβδομάδα).Λόγω του ότι με τα Γαλλικά είναι δύσκολο να βρεις δουλειά σε κξγ, δεν τολμάει καμία να ζητήσει περισσότερα.Στην αρχή τουλάχιστον...Δεν ξέρω τι θα κάνω κι εγώ.Καμία σχέση δεν έχουν τα επαγγελματικά μου με ό,τι είχα φανταστεί.Υπερβολικό άγχος που πηγάζει βασικά από τις τρελές απαιτήσεις των εργοδοτών, κι έπειτα τα ωράρια, το τρέξιμο στα ιδιαίτερα...Ώρες ώρες αισθάνομαι σαν delivery.Έχω αρχίσει να μετανιώνω για τις σπουδές μου.Όσο κι αν χαίρομαι όταν βλέπω τα μικρά να μου χαμογελάνε, τόση και η απογοήτευση.Ευχαριστώ πολύ που απαντήσατε πάντως!Ένα τηλεφωνάκι στην επιθεώρηση εργασίας θα το κάνω. ;)
Μυστικά για έναν ονειρεμένο γάμο! http://projectgamos.gr/

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #128 στις: Μάιος 06, 2009, 03:04:48 πμ »

Να είσαι καλά και μην απογοητεύεσαι. Η αρχή (σχεδόν) πάντα είναι δύσκολη.
Όταν θα πάρεις την επιθεώρηση ρώτα και για το ωρομίσθιο, γιατί αυτά που ανέφερες μου φάνηκαν ύποπτα.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος green ice

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 334
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #129 στις: Μάιος 06, 2009, 11:47:24 πμ »
Κάποιες ερωτήσεις θα ήθελα να κάνω,όποιος γνωρίζει μου απαντά.Σε περίπτωση που κάποιος συνεργάζεται με ένα φροντιστήριο για τα ένσημα κ μόνο τι χρήματα πρέπει να καταβάλλει κάθε μήνα ,για να έχει πλήρη ασφάλιση.Η πλήρης ασφάλιση το μήνα σε τι ένσημα αντιστοιχεί?Εννοείται ο ενδιαφερόμενος να πληρώνει κ για τον εργαζόμενο κ  για τον εργοδότη.Με την ώρα υπολογίζουμε την εισφορά?Απο τον εργοδότη πόσο κρατάει κανονικά το ΙΚΑ?Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:10:47 »

Αποσυνδεδεμένος Vera_Sp

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #130 στις: Μάιος 06, 2009, 01:15:11 μμ »

Να είσαι καλά και μην απογοητεύεσαι. Η αρχή (σχεδόν) πάντα είναι δύσκολη.
Όταν θα πάρεις την επιθεώρηση ρώτα και για το ωρομίσθιο, γιατί αυτά που ανέφερες μου φάνηκαν ύποπτα.

Αχ! Δυστυχώς τόσα είναι Jak13! Αυτά ορίζει η σύμβαση για τους καθηγητές σε ΚΞΓ στην Αττική. Εάν δουλεύεις επαρχία, είναι περισσότερα. Αφού εγώ λέω άντε να παντρευτώ να πάρω επιπλέον επίδομα γάμου 10%.  :)

Αποσυνδεδεμένος Vera_Sp

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #131 στις: Μάιος 06, 2009, 01:30:45 μμ »
Κάποιες ερωτήσεις θα ήθελα να κάνω,όποιος γνωρίζει μου απαντά.Σε περίπτωση που κάποιος συνεργάζεται με ένα φροντιστήριο για τα ένσημα κ μόνο τι χρήματα πρέπει να καταβάλλει κάθε μήνα ,για να έχει πλήρη ασφάλιση.Η πλήρης ασφάλιση το μήνα σε τι ένσημα αντιστοιχεί?Εννοείται ο ενδιαφερόμενος να πληρώνει κ για τον εργαζόμενο κ  για τον εργοδότη.Με την ώρα υπολογίζουμε την εισφορά?Απο τον εργοδότη πόσο κρατάει κανονικά το ΙΚΑ?Ευχαριστώ.
Τα ένσημα για την full time απασχόληση είναι 25. Για μα θεωρηθεί όμως ότι δουλεύεις full time, πρέπει να απασχολείσαι τουλάχιστον 18 ώρες την εβδομάδα. Ο εργαζόμενος δίνει εισφορά στο ΙΚΑ 16%. Δηλαδή, για παράδειγμα, εγώ παίρνω 8,15 μεικτά την ώρα. Καθαρά παίρνω 8,15 - ( 8,15 x 16%)= 6,846. Για το ΙΚΑ δηλαδή, μου παρακρατείται 1,304 την ώρα. Η εργοδοτική εισφορά στο ΙΚΑ αναλογεί στο 28,06%, αλλά δεν είμαι απόλυτα βέβαιη για το πώς υπολογίζεται. Θα πρέπει να ρωτήσεις κάποιον λογιστή. Υπάρχει ένα site λογιστών όπου μπορούμε κι εμείς να κάνουμε ερωτήσεις. Εάν σ' ενδιαφέρει, στείλε μου προσωπικό μήνυμα για να σου πω, γιατί δεν θέλω να θεωρηθεί ότι κάνω διαφήμιση.  ;) 

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #132 στις: Μάιος 06, 2009, 02:04:33 μμ »

Με τον ίδιο τρόπο υπολογίζεται και η εργοδοτική εισφορά, δηλαδή 28,06% επί των μεικτών.
Αν ενδιαφέρεσαι green ice για επίδομα ανεργίας, μετράει ο αριθμός των ημερών εργασίας.

 
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος green ice

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 334
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #133 στις: Μάιος 06, 2009, 02:10:13 μμ »
Δηλαδή πως θα δικαιούται  μετά  επίδομα εργασίας?Ποιες είναι οι προϋποθέσεις?

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #134 στις: Μάιος 06, 2009, 02:14:47 μμ »

Πρέπει να συμπληρώσεις ένα αριθμό ενσήμων το τελευταίο δεκατετράμηνο. Αν επιδοτείσαι για πρώυη φορά ο αριθμός αυτός αλλάζει και υπάρχουν όλα γραμμένα σε άλλα θέματα για το επίδομα ανεργίας.

Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος green ice

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 334
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #135 στις: Μάιος 06, 2009, 02:19:00 μμ »
Μάλιστα,δηλαδή πρέπει να έχεις δουλέψει ήδη 14 μήνες ,για να βγεις για πρώτη φορά.Άραγε αξίζει τον κόπο ?Δίνουν ένα αξιοπρεπές ποσό ή ειναι άσκοπο?ΟΚ.Θα το ψάξω .Σε ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #136 στις: Μάιος 06, 2009, 02:50:43 μμ »

Χρειάζεται για την πρώτη φορά, να έχεις συμπληρώσει 125 ημέρες εργασίας μέσα στους τελευταίους 14 μήνες, αφού αφαιρεθούν οι δύο τελευταίοι μήνες.
Το επίδομα αυτό είναι από 01/05/09 454 € και προσαυξάνεται με γάμο και παιδιά.
Να είσαι καλά!
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος Supreme

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1037
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #137 στις: Μάιος 06, 2009, 03:21:50 μμ »
ή 200 μέρες εργασίας τα τελευταία 2 χρόνια χωρίς να υπολογίζονται οι 2 τελευταίοι μήνες

Αποσυνδεδεμένος Pietro

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #138 στις: Μάιος 08, 2009, 01:17:10 πμ »
Αγαπητοί συνάδελφοι,

Είναι πρώτη φορά που συμμετέχω στην χρήσιμη συζήτηση σας.

Οι εργαζόμενοι καθηγητές των ξένων γλωσσών στα Κέντρα Ξένων Γλωσσών εργάζονται κάτω από δυσμενείς για την  εργασία μας όρου όρους ιδιαίτερα μετά την εμφάνιση (2004) του στημένου από τους εργοδότες "Σωματείου Εργαζομένων στα Κέντρα Ξένων Γλωσσών" - τελευταία εμφανίζει και έδρα και τηλέφωνο που δεν απαντάει όμως ποτέ.

Οι "συνάδελφοι" αυτοί μαζί με το EUROPALSO υπέγραψαν από την εμφάνιση τους τρεις κατά σειρά (διετούς διάρκειας) συμβάσεις.  
Η τρίτη κηρύχτηκε υποχρεωτική από την Κυβέρνηση και το Υπουργείο Απασχόλησης.
Τα αποτελέσματα είναι δραματικά... Βλέπε εδώ και την σύγκριση των συμβάσεων: http://indy.gr/newswire/kentra-frontistria-ksenon-glossn-1

Αν θέλετε να έχετε μια πλήρη εικόνα των γεγονότων προσπαθώ στο ηλεκτρονικό τόπο της ΟΙΕΛΕ  και στο φόρουμ να ενημερώσω όσο και περισσότερους συναδέλφους για τα τεκταινόμενα και να τους ευαισθητοποιήσω.
Βλέπε εδώ. http://oieleforum.fleeforum.com/viewtopic.php?f=7&t=77&sid=1b1b9f61ebe1c2b805b8dcec980a9e84

Ο μοναδικός τρόπος αντιμετώπισης του προβλήματος είναι να είμαστε πληροφορημένοι αλλά ΚΥΡΙΩΣ ΝΑ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΜΕ ΣΤΑ ΣΩΜΑΤΕΙΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΣΥΛΛΟΓΟΥΣ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΑΝ ΣΥΜΦΩΝΟΥΜΕ ΜΕ ΤΙΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΤΟΥΣ Η ΟΧΙ.  
Ο αριθμός τω μελών του στημένου σωματείου που ψήφισαν στις τελευταίες στημένες αρχαιρεσίες του (Διάβασε εδώ: http://www.oiele.gr/?%CA%C1%D4%C1%C3%C3%C5%CB%C9%C5%D3) είναι ο καθοριστικός παράγοντας που επιτρέπει στο σωματείο αυτή να υπογραφεί ΣΣΕ και να κηρυχτεί υποχρεωτικές έναντι στο ιστορικό σωματείο "Βύρωνας".

Ενημερώσου από τους ηλεκτρονικούς τόπους των σωματείων: ΣΕΦΙΕ, ΣΕΦΚ και της ΟΙΕΛΕ.

ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΤΟΥΣ ΣΥΛΛΟΓΟΥΣ ΚΑΙ ΣΤΑ ΣΩΜΑΤΕΙΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΚΑΙ Ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΤΕΛΟΣ ΣΤΙΣ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΕΣ ΜΕΘΟΔΕΥΣΕΙΣ ΤΩΝ ΕΡΓΟΔΟΤΩΝ ΤΟΥ ΕYROPALSO KAI TOY NOMIKOY TOYΣ ΣΥΜΒΟΥΛΟΥ ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤΗ ΑΝΤΙΠΡΟΕΔΡΟΥ ΤΟΥ ΔΙΚΗΓΟΡΙΚΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΑΘΗΝΩΝ ΔΗΜΗΤΡΙΟ ΒΕΡΒΕΣΟ. Βλέπε εδώ: http://oieleforum.fleeforum.com/viewtopic.php?f=7&t=72

Φιλικά.


Αποσυνδεδεμένος Elpida82

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #139 στις: Ιούνιος 03, 2009, 01:36:46 μμ »
Γεια σας!

Εχω πτυχιο Γερμανικής και Μάστερ Γερμανίας στη διδακτική. Σε πρώτες συνεντεύξεις σε φροντιστήρια κετος του οτι ΟΛΟΙ με θέλουν με τα ψίχουλα του Βασικού. Σε ένα μάλιστα η υπεύθυνη ηθελε με 12 ώρες και αποκλειστικότητα (το πως θα ζω ειναι άλλη υπόθεση που δεν τη νοιάζει!) .

Ερώτηση 1:
Κατα πόσο ειναι νόμιμο σε συμβόλαιο που προκειται να κάνω να ΜΗΝ αναφερονται οι ώρες που θα κάνω?

Ερώτηση 2:
Αν...αν περάσω με τον προσφατο ΑΣΕΠ, δεν θα πρεπει να της το αναφερω πριν "κλείσουμε" για την ερχόμενη χρονιά για αυτή την πιθανότητα?

Ερώτηση 3:
Κατά ποσο με "παίρνει" να ζητήσω κάτι παραπάνω, δεδομένου οτι δεν εχω προϋπηρεσία ιδιαίτερη, αλλά ενα Μαστερ, πρακτική και 2μηνη προϋπηρεσία σε εντατικό τμήμα στη Γερμανία?

Ευχαριστώ
ΠΕ 07

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160665
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 948
Σύνολο: 952

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.054 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.