*

Αποστολέας Θέμα: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας  (Αναγνώστηκε 438933 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος joanna_it

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #112 στις: Μάιος 01, 2009, 12:47:45 μμ »
Ξέρει κανείς να μου λύσει την απορία μου?? ??? ???
Όταν υπογράφουμε σύμβαση σε φροντιστήριο δεν κρατάμε κ μεις αντίγραφο με τις υπογραφές?
Υπογράφουμε κ αναγγελία πρόσληψης κ σ'υμβαση?
Άλλη φορά που είχα δουλέψει σε φροντιστήριο δεν είχα κρατήσει κάποιο τέτοιο χαρτί..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:42:43 »

Αποσυνδεδεμένος Vera_Sp

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #113 στις: Μάιος 01, 2009, 03:18:53 μμ »
Θέλω να υπογράψω 1 σύμβαση σε Φ.Ξ.Γ.
Στην αρχή μου είπαν ότι θα υπογράψω αναγγελία πρόσληψης κ με τα χίλια ζόρια (αφού είπα δεν υπογράφω και σύμβαση??) μου έβγαλε και τη σύμβαση...
Δεν έχω υπογράψει ακόμα γιατί περιμένω να τα συμπληρώσει.
Μου είπε ότι η σύμβαση υπογράφετε εις διπλούν (1κρατάνε αυτοί κ 1 πάνε στην επιθεώρηση εργασίας).
Εγώ δεν παίρνω είπα?.. Μου είπε όχι κ μετά από δική μου πίεση μου είπε θα μου βγάλει 1φωτοτυπία..
Είναι νόμιμο αυτό?

Φυσικά και κρατάμε κι εμείς αντίγραφο!!! Επιβάλλεται από τον νόμο να έχουμε κι εμείς αντίγραφο! Δεν μπορώ να καταλάβω τον λόγο για τον οποίο αρνείται να σου δώσει ένα. Και μάλιστα, δεν πρέπει να είναι φωτοτυπημένη η σύμβαση που θα πάρεις. Πρέπει να έχεις μία με πρωτότυπες υπογραφές.
Απ'όσο γνωρίζω, υπογράφουμε πάντα 2 αντίτυπα, ένα δικό μας κι ένα για τον εργοδότη. Η Επιθεώρηση Εργασίας χρειάζεται μόνο την αναγγελία πρόσληψης και σε περίπτωση που κάνει έλεγχο στο φροντιστήριο, τότε ελέγχουν και τη σύμβαση, την οποία έχει ο εργοδότης μες στον φάκελό σου μαζί με την άδεια διδασκαλίας σου. Εσύ στο σπίτι σου, όμως, θα πρέπει να έχεις ένα αντίτυπο με πρωτότυπες υπογραφές!  :)

Αποσυνδεδεμένος joanna_it

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #114 στις: Μάιος 02, 2009, 12:16:57 πμ »
Σε ευχαριστώ πολύ Vera_Sp. Kι εγώ αυτό πίστευα κ ήθελα να το σιγουρέψω γιατί μου φάνηκε περίεργο. Δεν ξέρω για ποιον λόγο το κάνει αυτό.. Τη Δευτέρα που θα πάω, θα δω τι θα μου πει κ θα σε ενημερώσω.
Το κόβω βέβαια να μην υπογράφω γιατί θα επιμένουν ότι πάει 1σύμβαση σ'αυτούς κ 1στην επιθεώρηση εργασίας.
Μπορεί να το κάνουν γιατί θα δίνουν λιγότερα απ'όσα προβλέπει ο νόμος.
Πολλή εκμετάλλευση γενικά κ σε ιδιαίτερο που έκανα σε φροντιστήριο αντιλήφθηκα ότι αυτοί πήραν περισσότερα από τα τριπλάσια από αυτά που έδωσαν σε μένα!!! >:(

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #115 στις: Μάιος 02, 2009, 04:05:09 πμ »

Στον ιδιωτικό τομέα η συμφωνία για την πρόσληψη μπορεί να είναι και προφορική. Στην περίπτωση αυτή όμως ο εργοδότης είναι υποχρεωμένος να δώσει στον εργαζόμενο έγγραφο που να περιγράφει τους όρους της συμφωνίας.
Από τη στιγμή που θα υπογραφεί η σύμβαση ένα πρωτότυπο αντίγραφο πρέπει να παίρνει ο εργαζόμενος.
Πάντως, η αναγγελία πρόσληψης σε κατοχυρώνει.



 
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:42:43 »

Αποσυνδεδεμένος joanna_it

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #116 στις: Μάιος 02, 2009, 10:51:46 πμ »

Στον ιδιωτικό τομέα η συμφωνία για την πρόσληψη μπορεί να είναι και προφορική. Στην περίπτωση αυτή όμως ο εργοδότης είναι υποχρεωμένος να δώσει στον εργαζόμενο έγγραφο που να περιγράφει τους όρους της συμφωνίας.
Από τη στιγμή που θα υπογραφεί η σύμβαση ένα πρωτότυπο αντίγραφο πρέπει να παίρνει ο εργαζόμενος.
Πάντως, η αναγγελία πρόσληψης σε κατοχυρώνει.
Ευχαριστώ για την ενημέρωση.
Μου είπε ότι θα υπογράψω κ τα δύο (αναγγελία πρόσληψης κ σύμβαση) αλλά εγώ δεν θα κρατούσα κάποιο χαρτί από αυτά.
Τι συμφέρον άρα έχουν αν εγώ δεν έχω το χαρτί της σύμβασης στο σπίτι μου? ???

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #117 στις: Μάιος 02, 2009, 08:41:25 μμ »

Ευχαριστώ για την ενημέρωση.
Μου είπε ότι θα υπογράψω κ τα δύο (αναγγελία πρόσληψης κ σύμβαση) αλλά εγώ δεν θα κρατούσα κάποιο χαρτί από αυτά.
Τι συμφέρον άρα έχουν αν εγώ δεν έχω το χαρτί της σύμβασης στο σπίτι μου? ???

Μια σύμβαση εργασίας περιγράφει τις υποχρεώσεις και τα δικαιώματα του εργοδότη και του εργαζόμενου. Κάποιους εργοδότες τους φοβίζει να γίνονται γνωστά τα δικαιώματα του εργαζόμενου και οι υποχρεώσεις τους.

 
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος joanna_it

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #118 στις: Μάιος 05, 2009, 12:50:19 πμ »
Τελικά ο εργοδότης επιμένει ότι εγώ δεν παίρνω το χαρτί της σύμβασης με πρωτότυπες υπογραφές (επειδή επέμενα θα μου δώσει φωτοτυπία ή επικυρωμένο αντίγραφο από την επιθεώρηση εργασίας..) :-X
Σε αυτή την περίπτωση τι κάνουμε? ???
Ξέρει κανείς αν μπορώ να βρω κάποιο έγγραφο που να λέει ότι το χαρτί της σύμβασης υποβάλλεται εις διπλούν (ένα στο φροντιστήριο και ένα σε μένα)?
Επίσης, γνωρίζει κανείς αν η αναγγελία πρόσληψης και η σύμβαση υπογράφονται μαζί ή πρέπει να μεσολαβεί κάποιο διάστημα?

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #119 στις: Μάιος 05, 2009, 01:28:20 πμ »

Όπως σου έχω ξαναγράψει, είσαι κατοχυρωμένη με την αναγγελία πρόσληψης.
Από τη στιγμή που θα έχεις στα χέρια σου και τη σύμβαση, έστω και επικυρωμένο αντίγραφο, για να γνωρίζεις ότι όσα αναγράφονται είναι νόμιμα, τότε δεν έχεις πρόβλημα.
Βέβαια μπορείς να ρωτήσεις και την επιθεώρηση εργασίας της περιοχής σου. 
Ο χρόνος υπογραφής της αναγγελίας πρόσληψης και της σύμβασης μπορεί να συμπίπτει μπορεί και όχι.
Ο εργοδότης έχει υποχρέωση να σε αναγγείλει στον ΟΑΕΔ μέσα σε 8 ημέρες.

Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος joanna_it

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #120 στις: Μάιος 05, 2009, 11:16:57 πμ »
Thanks jack13, ρώτησα την επιθεώρηση εργασίας το πρωί. Αν πάρω επικυρωμένο αντίγραφο καλώς.
Μου είπε αυτό που είπες για τον χρόνο υπογραφής και των δύο. Αλλά προτιμώ να υπογραφούν ταυτόχρονα για να είμαι κατοχυρωμένη.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #121 στις: Μάιος 05, 2009, 11:42:43 πμ »

You are welcome joanna_it.

Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος Vera_Sp

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #122 στις: Μάιος 05, 2009, 01:19:21 μμ »
Thanks jack13, ρώτησα την επιθεώρηση εργασίας το πρωί. Αν πάρω επικυρωμένο αντίγραφο καλώς.
Μου είπε αυτό που είπες για τον χρόνο υπογραφής και των δύο. Αλλά προτιμώ να υπογραφούν ταυτόχρονα για να είμαι κατοχυρωμένη.

Αλήθεια, τι ακριβώς σου είπανε στην Επιθεώρηση για τη σύμβαση? Οφείλει ο εργοδότης να σου δώσει το ένα αντίτυπο ή όχι?

Αποσυνδεδεμένος tinkerbel!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #123 στις: Μάιος 05, 2009, 02:22:01 μμ »
Κι εμένα με ενδιαφέρει αυτό.Όταν μπορέσεις please απάντησε.  :) Καθώς επίσης θα ήταν χρήσιμο και το τηλέφωνο της Επιθεώρησης Εργασίας.Στο ένα από τα 2 φροντιστήρια που δουλεύω, (πρόκειται για γνωστό Franchise) με έχουν περασμένη στα χαρτιά ως ''εξυπηρέτηση πελατών'', καθώς και στο κομμάτι που αφορά την εκπαίδευση μου, είχαν γράψει ανώτερη εκπαίδευση και όχι ανώτατη.Το ωρομίσθιο που παίρνω μικτά, είναι το νόμιμο.Πόσο τοις εκατό κρατάει το ΙΚΑ?Υπάρχει περίπτωση να υπάρχουν τα παραπάνω στη σύμβαση ώστε τα ένσημα που μου βάζει να είναι ''μικρά'' (δεν έχω ιδέα τι ισχύει για τα ένσημα).Επίσης, δεν μου έδωσαν αναλυτικό χαρτί για δώρο Πάσχα, το οποίο έχω ζητήσει και περιμένω...+όποτε ακυρώνει ο μαθητής μάθημα δεν το πληρώνομαι επειδή δεν βρίσκονται ώρες που να βολεύουν εμένα και το μαθητή... ???
Μυστικά για έναν ονειρεμένο γάμο! http://projectgamos.gr/

Αποσυνδεδεμένος joanna_it

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #124 στις: Μάιος 05, 2009, 08:18:44 μμ »
Thanks jack13, ρώτησα την επιθεώρηση εργασίας το πρωί. Αν πάρω επικυρωμένο αντίγραφο καλώς.
Μου είπε αυτό που είπες για τον χρόνο υπογραφής και των δύο. Αλλά προτιμώ να υπογραφούν ταυτόχρονα για να είμαι κατοχυρωμένη.

Αλήθεια, τι ακριβώς σου είπανε στην Επιθεώρηση για τη σύμβαση? Οφείλει ο εργοδότης να σου δώσει το ένα αντίτυπο ή όχι?
Η επιθεώρηση εργασίας μου είπε ότι δεν την ενδιαφέρει πόσα αντίτυπα θα παει το φροντιστήριο, αρκεί να κρατήσουν ένα.
Εμένα στο φροντιστήριο μου είπαν ότι το καταθέτουν σε 2 (και γι'αυτό επιμένει ότι δεν παίρνω εγώ). Εγώ του είπα ότι δεν υπάρχει πρόβλημα αν το καταθέσουμε σε 3, ώστε 1 να πάει στην επιθεώρηση, ένα σ'αυτούς κ ένα σε μένα (όπως και πρέπει να γίνει). Αναμένω τι θα γίνει..

Αποσυνδεδεμένος joanna_it

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #125 στις: Μάιος 05, 2009, 08:27:37 μμ »
Κι εμένα με ενδιαφέρει αυτό.Όταν μπορέσεις please απάντησε.  :) Καθώς επίσης θα ήταν χρήσιμο και το τηλέφωνο της Επιθεώρησης Εργασίας.Στο ένα από τα 2 φροντιστήρια που δουλεύω, (πρόκειται για γνωστό Franchise) με έχουν περασμένη στα χαρτιά ως ''εξυπηρέτηση πελατών'', καθώς και στο κομμάτι που αφορά την εκπαίδευση μου, είχαν γράψει ανώτερη εκπαίδευση και όχι ανώτατη.Το ωρομίσθιο που παίρνω μικτά, είναι το νόμιμο.Πόσο τοις εκατό κρατάει το ΙΚΑ?Υπάρχει περίπτωση να υπάρχουν τα παραπάνω στη σύμβαση ώστε τα ένσημα που μου βάζει να είναι ''μικρά'' (δεν έχω ιδέα τι ισχύει για τα ένσημα).Επίσης, δεν μου έδωσαν αναλυτικό χαρτί για δώρο Πάσχα, το οποίο έχω ζητήσει και περιμένω...+όποτε ακυρώνει ο μαθητής μάθημα δεν το πληρώνομαι επειδή δεν βρίσκονται ώρες που να βολεύουν εμένα και το μαθητή... ???
Εγώ πήρα το 11888 και ζήτησα το τηλέφωνο της Επιθεώρησης Εργασίας της περιοχής μου.
Σε έχουν περασμένη σαν εξυπηρέτηση πελατών ενώ εργάζεσαι σαν καθηγήτρια? :o
Και το δικό μου γνωστό franchise είναι!!!
Τους ρώτησες γιατί δεν σε δήλωσαν σαν απόφοιτη Α.Ε.Ι.?
Το ΙΚΑ νομίζω κρατάει το 16%.
Ένσημα παίρνεις ένα την ημέρα, εφόσον εργάζεσαι σαν καθηγήτρια τουλάχιστον 2 ώρες(καθημερινά).
Με τις ακυρώσεις φρόντισε να τα αναπληρώνεις αν είναι μόνο ένας μαθητής για να μην χάνεις τα χρήματα.
Αν βέβαια πας στο φροντιστήριο κ δεν έρθουν οι μαθητές, εννοείται θα πληρωθείς.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159953
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 720
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 498
Σύνολο: 505

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.