*

Αποστολέας Θέμα: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας  (Αναγνώστηκε 438967 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #280 στις: Σεπτέμβριος 27, 2010, 01:36:11 πμ »
την αδεια διδασκαλίας την κρατάς εσύ και μόνο εσύ αντίγραφο πας στο φροντιστήριο όχι το πρωτότυπο ,απλή φωτογραφια χρειάζεται τπτ περσσότερο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:30:35 »

Αποσυνδεδεμένος bettina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #281 στις: Σεπτέμβριος 30, 2010, 10:05:44 μμ »
μηπως εχει ψηφιστει νεα σσε?υπεγραψα την παρασκευη που μας περασε την συμβαση χωρις να κοιταξω αν αναφεροταν το ωρομισθιο και πιστευα πως δικαιουμαι 9,95 την ωρα μεικτα ( ειμαι στο β κλιμακιο ).σημερα ηρθαν τα χαρτια απο τον οαεδ τα βλεπω και διαπυστωνωβ οτι  πρεπει να παιρνω 10,43 και οι αλλες 2 κοπελες 9,95 που δεν εχουν προυπηρεσια.το χαρηκα αφανταστα
ψαξτε το λιγακι και εσεις.

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #282 στις: Σεπτέμβριος 30, 2010, 10:17:25 μμ »
μηπως εχει ψηφιστει νεα σσε?υπεγραψα την παρασκευη που μας περασε την συμβαση χωρις να κοιταξω αν αναφεροταν το ωρομισθιο και πιστευα πως δικαιουμαι 9,95 την ωρα μεικτα ( ειμαι στο β κλιμακιο ).σημερα ηρθαν τα χαρτια απο τον οαεδ τα βλεπω και διαπυστωνωβ οτι  πρεπει να παιρνω 10,43 και οι αλλες 2 κοπελες 9,95 που δεν εχουν προυπηρεσια.το χαρηκα αφανταστα
ψαξτε το λιγακι και εσεις.

βρηκα μονο αυτο.
εγω περσι απο τον γεναρη κ μετα εβλεπα οτι ελεγαν τα χαρτια που επαιρνα με την μισθοδοσια 9,48 ενω η συμβαση που ειχα υπογραψει τον οκτωβρη ελεγε 8,99.

http://www.taxheaven.gr/labordoc/index/view/mid/84

Καθορισμός βασικού μισθού και ωρομίσθιου

Ο βασικός μηνιαίος μισθός και το βασικό ωρομίσθιο, όπως είχαν διαμορφωθεί την 31.8.2009, με βάση την υπ' αριθμ. 4/2008 ΔΑ του ΟΜΕΔ, αυξάνονται από 1.9.2009 κατά 5,5% και διαμορφώνονται σε 683,78 Ευρώ και σε 9,48 Ευρώ, αντίστοιχα.

Αποσυνδεδεμένος Iridium

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #283 στις: Οκτώβριος 04, 2010, 09:25:28 μμ »
Καλησπέρα.

Θα ήθελα βοήθεια σε σχέση με τα ένσημα στα φροντιστήριο γιατί πραγματικά δεν έχω ιδέα πως λειτουργεί η κατάσταση  :-[
Ο ιδιοκτήτης του φροντιστηρίου όπου δουλεύω μου είπε ότι θα μου βάζει ένσημα για όλες τις μέρες της εβδομάδας, αλλά χωρίς να φαίνονται απαραίτητα όλες οι ώρες που δουλεύω και το δικαιολόγησε λέγοντας ότι για μένα δε θ' αλλάξει κάτι, ενώ το φροντιστήριο θα πληρώσει λιγότερα. Πώς γίνεται αυτό; Στέκει;  :-\

Αν μπορεί να με κατατοπίσει κάποιος (και γενικότερα για τα ένσημα) θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα  :)
Ευχαριστώ!



Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:30:35 »

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #284 στις: Οκτώβριος 04, 2010, 09:32:38 μμ »
Καλησπέρα.

Θα ήθελα βοήθεια σε σχέση με τα ένσημα στα φροντιστήριο γιατί πραγματικά δεν έχω ιδέα πως λειτουργεί η κατάσταση  :-[
Ο ιδιοκτήτης του φροντιστηρίου όπου δουλεύω μου είπε ότι θα μου βάζει ένσημα για όλες τις μέρες της εβδομάδας, αλλά χωρίς να φαίνονται απαραίτητα όλες οι ώρες που δουλεύω και το δικαιολόγησε λέγοντας ότι για μένα δε θ' αλλάξει κάτι, ενώ το φροντιστήριο θα πληρώσει λιγότερα. Πώς γίνεται αυτό; Στέκει;  :-\

Αν μπορεί να με κατατοπίσει κάποιος (και γενικότερα για τα ένσημα) θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα  :)
Ευχαριστώ!




παραδειγμα : δουλευεις 18 ωρες συνολικα σε 5 μερες. αυτος θα δηλωσει οτι δουλευεις 10 ωρες σε 5 μερες. εσυ οντως θα παιρνεις 5 ενσημα καονινικα. αυτος φυσικα πληρωνει λιγοτερες εισφορες αφου δηλωνει οτι σε απασχολει για λιγοτερες ωρες. εσυ χανεις μελλοντικα χρηματα απο την συνταξη (την ποια??? λεμε κανενα αστειο..) κ κπ ποσο του επιδοματος ανεργειας, αν βγεις το καλοκαιρι, αφου αυτο καθοριζεται με βαση τις μεσες μηνιαιες αποδοχες σου. επισημα φαινεται οτι αμοιβεσαι λιγοτερο.

Αποσυνδεδεμένος Iridium

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #285 στις: Οκτώβριος 04, 2010, 09:41:09 μμ »
Ευχαριστώ για την απάντηση evi06.

Το Σάββατο δεν το δηλώνουν ως εργάσιμη μέρα;
Εγώ δουλεύω 12 ώρες (οι 2 είναι Σάββατο), άρα αν δηλώσει ένσημα για 6 μέρες (επί 2 ώρες = 12 ώρες) τότε είμαι καλυμμένη σωστά;

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #286 στις: Οκτώβριος 04, 2010, 09:44:01 μμ »
Ευχαριστώ για την απάντηση evi06.

Το Σάββατο δεν το δηλώνουν ως εργάσιμη μέρα;
Εγώ δουλεύω 12 ώρες (οι 2 είναι Σάββατο), άρα αν δηλώσει ένσημα για 6 μέρες (επί 2 ώρες = 12 ώρες) τότε είμαι καλυμμένη σωστά;

μμμ δεν ξερω τι γινεται με το σαββατο, δεν με ειχε απασχολησει ποτε το ζητημα...

μηπως δεν σου δηλωσει το σαββατο? μηπως για απασχοληση τα σκ πληρωνουν παραπανω εισφορες? δεν ξερω..σεναρια κανω

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #287 στις: Οκτώβριος 04, 2010, 09:44:42 μμ »
Ευχαριστώ για την απάντηση evi06.

Το Σάββατο δεν το δηλώνουν ως εργάσιμη μέρα;
Εγώ δουλεύω 12 ώρες (οι 2 είναι Σάββατο), άρα αν δηλώσει ένσημα για 6 μέρες (επί 2 ώρες = 12 ώρες) τότε είμαι καλυμμένη σωστά;

Εχω την εντύπωση πως ο εργοδότης πληρώνει μεγαλύτερη εισφορά το Σάββατο.
Ξεκαθάρισε το καλύτερα .
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος Iridium

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #288 στις: Οκτώβριος 04, 2010, 09:46:48 μμ »
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις evi06 και domenica.

Μάλλον πρέπει να το ξεκαθαρίσω για το Σάββατο.

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #289 στις: Οκτώβριος 04, 2010, 09:52:03 μμ »
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις evi06 και domenica.

Μάλλον πρέπει να το ξεκαθαρίσω για το Σάββατο.

Καλή αρχή στο φροντιστήριο,είναι πολύ σημαντικό το οτι θα παίρνεις τουλάχιστον 5 ένσημα την εβδομάδα.
Αν θες να ενημερώνεσαι στο φόρουμ για οτι αφορά το επίδομα ανεργίας να επισκέπτεσαι το αντίστοιχο θέμα:

http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=174.0
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος Iridium

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #290 στις: Οκτώβριος 04, 2010, 10:01:21 μμ »
Ευχαριστώ!  :)

Αποσυνδεδεμένος valentine23

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #291 στις: Οκτώβριος 04, 2010, 11:11:52 μμ »
δεν εγινε η προσληψη ακομα στο φροντ.απο οκτωβρη.απλα θελω να ξερω ποσα ενσημα θα χω το μηνα λαμβανοντας υποψη οτι οι 16 ωρες μπηκαν σε 2 μερες.και φυσικα αν θα βγω ταμειο ανεργιας!!!!αν και δεν νομιζω τους μηνες που θα το διακοψω να τους παρω του χρονου,μου ακουγεται λιγο παραλογο,αυτοι δεν εχουν να πληρωσουν....

Να πεις στον ιδιοκτητη/ιδιοκτητρια του Φροντηστηριου να σε δηλωσει οτι δουλευεις απο Δευτερα ως και Σαββατο ετσι ωστε να εχεις 6 ενσημα την εβδομαδα....αυτος/αυτη δεν εχει καμμια επιβαρυνση....

Αυτο μπωρει να το κανει ο καθενας που εχει απο 12 ωρες και πανω....


Λοιπον εμενα μου προεκυψε τωρα αλλο θεμα...πηγα να παρω βεβαιωση ενσημων για τις 12 ωρες που δουλευα και οπου με ειχε δηλωμενη οτι δουλευω καθε μερα  και το Σαββατο και ειδα οτι εχω συνολο μονο 22 ενσημα το μηνα!!!
Επικοινωνησα με την ιδιοκτητρια του φροντηστηριου και μου ειπε οτι μονο αν εχω 18 ωρες την εβδομαδα βγαινει 25 ενσημα το μηνα.....
Εχω μπερδευτει...θα το ψαξω ομως και θα επανελθω...

Και ημουν σιγουρη οτι με 12 ενσημα παιρνεις 25 ενσημα το μηνα...Ξερετε εσεις κατι???

Αποσυνδεδεμένος Georgia s

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
  • η παιδεία είναι θέμα εσωτερικού πολιτισμού
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #292 στις: Οκτώβριος 04, 2010, 11:28:46 μμ »
δεν εγινε η προσληψη ακομα στο φροντ.απο οκτωβρη.απλα θελω να ξερω ποσα ενσημα θα χω το μηνα λαμβανοντας υποψη οτι οι 16 ωρες μπηκαν σε 2 μερες.και φυσικα αν θα βγω ταμειο ανεργιας!!!!αν και δεν νομιζω τους μηνες που θα το διακοψω να τους παρω του χρονου,μου ακουγεται λιγο παραλογο,αυτοι δεν εχουν να πληρωσουν....

Να πεις στον ιδιοκτητη/ιδιοκτητρια του Φροντηστηριου να σε δηλωσει οτι δουλευεις απο Δευτερα ως και Σαββατο ετσι ωστε να εχεις 6 ενσημα την εβδομαδα....αυτος/αυτη δεν εχει καμμια επιβαρυνση....

Αυτο μπωρει να το κανει ο καθενας που εχει απο 12 ωρες και πανω....



Λοιπον εμενα μου προεκυψε τωρα αλλο θεμα...πηγα να παρω βεβαιωση ενσημων για τις 12 ωρες που δουλευα και οπου με ειχε δηλωμενη οτι δουλευω καθε μερα  και το Σαββατο και ειδα οτι εχω συνολο μονο 22 ενσημα το μηνα!!!
Επικοινωνησα με την ιδιοκτητρια του φροντηστηριου και μου ειπε οτι μονο αν εχω 18 ωρες την εβδομαδα βγαινει 25 ενσημα το μηνα.....
Εχω μπερδευτει...θα το ψαξω ομως και θα επανελθω...

Και ημουν σιγουρη οτι με 12 ενσημα παιρνεις 25 ενσημα το μηνα...Ξερετε εσεις κατι???
και 12 ώρες τη βδομάδα να έχεις , εάν δηλώνονται 2 ώρες κάθε μέρα, υπολογίζονται τουλάχιστον 24 ένσημα το μήνα...πρέπει όμως να δηλώνεται τουλάχιστον ένα δίωρο τη μέρα..μπορει οι ώρες να ειχαν δηλωθει μαζεμένες - όπως πραγματικά δηλ εργαζόσουν-κ γι αυτο βγήκαν 22 ένσημα το μήνα.. οποτε δεν έχει ευθύνη η ιδιοκτήτρια γι αυτο...



Αποσυνδεδεμένος valentine23

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστηρια και όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #293 στις: Οκτώβριος 04, 2010, 11:37:39 μμ »
δεν εγινε η προσληψη ακομα στο φροντ.απο οκτωβρη.απλα θελω να ξερω ποσα ενσημα θα χω το μηνα λαμβανοντας υποψη οτι οι 16 ωρες μπηκαν σε 2 μερες.και φυσικα αν θα βγω ταμειο ανεργιας!!!!αν και δεν νομιζω τους μηνες που θα το διακοψω να τους παρω του χρονου,μου ακουγεται λιγο παραλογο,αυτοι δεν εχουν να πληρωσουν....

Να πεις στον ιδιοκτητη/ιδιοκτητρια του Φροντηστηριου να σε δηλωσει οτι δουλευεις απο Δευτερα ως και Σαββατο ετσι ωστε να εχεις 6 ενσημα την εβδομαδα....αυτος/αυτη δεν εχει καμμια επιβαρυνση....

Αυτο μπωρει να το κανει ο καθενας που εχει απο 12 ωρες και πανω....



Λοιπον εμενα μου προεκυψε τωρα αλλο θεμα...πηγα να παρω βεβαιωση ενσημων για τις 12 ωρες που δουλευα και οπου με ειχε δηλωμενη οτι δουλευω καθε μερα  και το Σαββατο και ειδα οτι εχω συνολο μονο 22 ενσημα το μηνα!!!
Επικοινωνησα με την ιδιοκτητρια του φροντηστηριου και μου ειπε οτι μονο αν εχω 18 ωρες την εβδομαδα βγαινει 25 ενσημα το μηνα.....
Εχω μπερδευτει...θα το ψαξω ομως και θα επανελθω...

Και ημουν σιγουρη οτι με 12 ενσημα παιρνεις 25 ενσημα το μηνα...Ξερετε εσεις κατι???
και 12 ώρες τη βδομάδα να έχεις , εάν δηλώνονται 2 ώρες κάθε μέρα, υπολογίζονται τουλάχιστον 24 ένσημα το μήνα...πρέπει όμως να δηλώνεται τουλάχιστον ένα δίωρο τη μέρα..μπορει οι ώρες να ειχαν δηλωθει μαζεμένες - όπως πραγματικά δηλ εργαζόσουν-κ γι αυτο βγήκαν 22 ένσημα το μήνα.. οποτε δεν έχει ευθύνη η ιδιοκτήτρια γι αυτο...



Εχω την συμβαση που λεει οτι δουλευα 12 ωρες και μαλιστα απο 2 ωρες την ημερα!!!
Τωρα που μπορω να βρω το δικιο μου???

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159961
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 720
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 594
Σύνολο: 600

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.084 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.