*

Αποστολέας Θέμα: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας  (Αναγνώστηκε 438933 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #742 στις: Σεπτέμβριος 06, 2013, 12:22:20 μμ »
Ευχαριστώ πολύ Isla και όλους τους υπόλοιπους για τις απαντήσεις! Isla, είναι η πρώτη φορά που θα εργαστώ σε φροντιστήριο ξένων γλωσσών (έχω ένα χρόνο διδακτική εμπειρία από ιδιαίτερα και ένα summer camp) και μάλιστα είναι η πρώτη φορά που θα δουλεύω με ΙΚΑ και είμαι λίγο 'αδιάβαστη' γιατί 4 χρόνια ήμουν εξωτερικό και δεν το ξέρω καλά το ελληνικό σύστημα. Θα μπορούσες σε παρακαλώ να μου πεις πώς ακριβώς γλυτώνει το ΙΚΑ με το να δηλώνει ότι με πληρώνει 3,5 ευρώ; Το ύψος του ωρομισθίου σχετίζεται με το ύψος του ποσού που πληρώνει ο εργοδότης για την ασφάλιση; Άμα δηλώσει λιγότερα για εμένα, πληρώνει και λιγότερα στο ΙΚΑ;

Κατά την γνώμη μου, ένας καθηγητής full-time πρέπει να βγάζει έστω 1000 ευρώ το μήνα και να πληρώνεται τα δώρα κανονικά. Daydreaming, I know..
Ναι, έτσι είναι. Όσο λιγότερα πληρώνεσαι τόσο μικρότερες είναι οι εισφορές στο ΙΚΑ. Δεν ξέρω πώς ακριβώς γίνεται ο υπολογισμός (αυτά τα κάνουν οι λογιστές) αλλά για να καταλάβεις το ΙΚΑ είναι περίπου +50% από αυτό που παίρνεις στο χέρι. Αν ας πούμε εσύ πληρωθείς 550 ευρώ, ο εργοδότης θα δώσει συνολικά 845 ευρώ (550 σε σένα και 295 στο ΙΚΑ). Και φυσικά τα δώρα και τα επιδόματα υπολογίζονται με βάση το μισθό σου, όσο μεγαλύτερο μισθό παίρνεις τόσο πιο μεγάλο το επίδομα/δώρο και το αντίστοιχο ΙΚΑ. Ακόμα κι αν δεν πληρώνεσαι επιδόματα και δώρα, ο εργοδότης υποχρεώνεται να καταβάλει το ΙΚΑ του επιδόματος ή του δώρου στο ΙΚΑ.

1000 ευρώ είναι ουτοπικός μισθός για το μέσο φροντιστήριο. Λυπάμαι, αλλά έτσι είναι. Και δεν λυπάμαι μόνο για σας που εργάζεστε ως ωρομίσθιοι αλλά και για μας τους "επιχειρηματίες" γιατί δυστυχώς δύσκολα βγάζεις λεφτά πλέον. Για μένα ο μόνος τρόπος να βγάλω λεφτά είναι να απολύσω μια καθηγήτρια και να δουλεύω εγώ τις ώρες της. Οι περισσότεροι φροντιστηριούχοι που ξέρω είναι στην ίδια μοίρα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:11:55 »

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #743 στις: Σεπτέμβριος 06, 2013, 12:28:29 μμ »
Να διευκρινίσω ότι όταν λέω "να βγάλω λεφτά" δεν εννοώ να γίνω πλούσια, εννοώ να μου μένουν στην τσέπη έστω και 100 ευρώ στα τέλη του μήνα. Να έχω δηλαδή ένα μισθό της τάξης των 1200 ευρώ το χρόνο.

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #744 στις: Σεπτέμβριος 06, 2013, 12:37:09 μμ »
Ναι, έτσι είναι. Όσο λιγότερα πληρώνεσαι τόσο μικρότερες είναι οι εισφορές στο ΙΚΑ. Δεν ξέρω πώς ακριβώς γίνεται ο υπολογισμός (αυτά τα κάνουν οι λογιστές) αλλά για να καταλάβεις το ΙΚΑ είναι περίπου +50% από αυτό που παίρνεις στο χέρι. Αν ας πούμε εσύ πληρωθείς 550 ευρώ, ο εργοδότης θα δώσει συνολικά 845 ευρώ (550 σε σένα και 295 στο ΙΚΑ). Και φυσικά τα δώρα και τα επιδόματα υπολογίζονται με βάση το μισθό σου, όσο μεγαλύτερο μισθό παίρνεις τόσο πιο μεγάλο το επίδομα/δώρο και το αντίστοιχο ΙΚΑ. Ακόμα κι αν δεν πληρώνεσαι επιδόματα και δώρα, ο εργοδότης υποχρεώνεται να καταβάλει το ΙΚΑ του επιδόματος ή του δώρου στο ΙΚΑ.

1000 ευρώ είναι ουτοπικός μισθός για το μέσο φροντιστήριο. Λυπάμαι, αλλά έτσι είναι. Και δεν λυπάμαι μόνο για σας που εργάζεστε ως ωρομίσθιοι αλλά και για μας τους "επιχειρηματίες" γιατί δυστυχώς δύσκολα βγάζεις λεφτά πλέον. Για μένα ο μόνος τρόπος να βγάλω λεφτά είναι να απολύσω μια καθηγήτρια και να δουλεύω εγώ τις ώρες της. Οι περισσότεροι φροντιστηριούχοι που ξέρω είναι στην ίδια μοίρα.

Ευχαριστώ πολύ Isla για την διευκρίνηση και τον χρόνο σου, να'σαι καλά και εύχομαι να πάνε καλύτερα τα πράγματα για τα φροντιστήρια ξένων γλώσσών!

Αν είναι να με γράφει για 3,5 ευρώ, τότε θα προσπαθήσω να διεκδικήσω τα δώρα Χριστ.-Πάσχα. Για έναν περίεργο λόγο, δε με ενοχλούν τόσο τα 5 ευρώ ή οι λιγότερες εισφορές στο ΙΚΑ όσο η ιδέα ότι δε θα πληρωθώ τα δώρα. Οψόμεθα. Θα σας κρατώ ενήμερους..

Υ.Γ. Πάντως πέρα από το οικονομικό, εγώ νιώθω αρκετά τυχερή γιατί έχω πειστεί πως είναι καλό φροντιστήριο με πολύ καλή φήμη, με την εργοδότρια προς το παρόν έχουμε καλή επικοινωνία και επίσης θα με εκπαιδεύσει, πολύ σημαντικό αυτό για μένα.

Καλή σχολική χρονιά!

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #745 στις: Σεπτέμβριος 06, 2013, 12:40:39 μμ »
Να διευκρινίσω ότι όταν λέω "να βγάλω λεφτά" δεν εννοώ να γίνω πλούσια, εννοώ να μου μένουν στην τσέπη έστω και 100 ευρώ στα τέλη του μήνα. Να έχω δηλαδή ένα μισθό της τάξης των 1200 ευρώ το χρόνο.
Συμφωνώ απόλυτα!
  

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:11:56 »

Αποσυνδεδεμένος angiePE06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #746 στις: Σεπτέμβριος 06, 2013, 01:40:19 μμ »
Πάντως για αυτόν που έχει οικογένεια τα ένσημα έχουν πολύ μεγάλη σημασία! Για να λέμε τα σύκα σύκα και τη σκάφη σκάφη 1200 ευρώ το χρόνο που προαναφέρθηκαν μου φαίνεται απίθανο! Αν είναι τι νόημα έχει να έχει κανείς επιχείρηση?! Εκτός αν εννοείτε 12000 ετήσιο εισόδημα, που πάλι λίγο μου φαίνεται ή 1200 το μήνα, που για τα σημερινά δεδομένα είναι πολύ καλός μισθός. Για τα χάλια αυτά πάντως φταίμε όλοι εμείς οι καθηγητές, που λόγω ανάγκης τα δεχόμαστε και έτσι, η κατρακύλα συνεχίζεται...Πραγματικά αυτούς τους καιρούς κάποιοι επικαλούνται την κρίση για να επωφεληθούν και η ατάκα "και άμα σου αρέσει, υπάρχουν άλλοι πόσοι άνεργοι που θα τρέξουν για τη θέση" που ακούς από τους εργοδότες, μόλις κάνεις απλά μια νύξη για τα κάποτε αυτονόητα, το αποδεικνύει. Καλύτερα άσχετο επάγγελμα, παρά έτσι!

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #747 στις: Σεπτέμβριος 06, 2013, 02:54:42 μμ »
Όχι angie, εννοώ 1200 ευρώ, που δεν τα βγάζω ούτε κι αυτά βέβαια (απλά τα ονειρεύομαι)  ;D

Μιλάμε για ένα φροντιστήριο που πριν από 4 χρόνια έβγαζε 15.000 μεικτά και τώρα βγάζει 0.

Προφανώς αυτή τη στιγμή δεν με συμφέρει να έχω την επιχείρηση και αν είχα μπορέσει να προβλέψω την κρίση δεν θα την είχα ξεκινήσει. Την κρατάω γιατί έχω επενδύσει ένα σεβαστό ποσό που δεν το έχω αποσβέσει και γιατί στην τελική, αν φτάσει ο κόμπος στο χτένι, μπορώ να κρατήσω μόνο μία καθηγήτρια και να διδάσκω εγώ περισσότερες ώρες, οπότε και θα βγάζω ένα καλό εισόδημα.

Δεν είναι τόσο εύκολο να πεις από τη μια στιγμή στην άλλη, δεν βγάζω λεφτά άρα κλείνω. Και επιπλέον δεν ξέρω τι έχουν να κερδίσουν από αυτό οι καθηγητές μου. Όλα τα άλλα φροντιστήρια στην περιοχή έχουν κόψει ώρες από τους καθηγητές τους, σίγουρα δεν θα δώσουν δουλειά στους δικούς μου.

Φέτος οι γονείς που έχουν περάσει μέχρι στιγμής για εγγραφές μας έχουν ζητήσει (εκτός από χαμηλότερες τιμές):

Χαμηλό αριθμό παιδιών ανά τάξη
Δωρεάν βιβλία
Παιδικό λάπτοπ με κάθε εγγραφή  ???
Σακίδιο ή τσάντα
2 τάξεις σε μια χρονιά
Έξτρα ώρα στους Η/Υ

Μιλάω για καινούριους πελάτες, που τους χρειαζόμαστε για να αρχίσει η επιχείρηση να είναι επικερδής.

Κανένας μα κανένας δεν έχει ρωτήσει αν οι καθηγητές είναι απόφοιτοι Πανεπιστημίου, αν έχουν εμπειρία, αν έχουν πάει έστω και σε ένα σεμινάριο την τελευταία δεκαετία. Πραγματικά μου κάνει εντύπωση, είναι δυνατόν βάζεις το παιδικό λάπτοπ πάνω από την ποιότητα του μαθήματος? Κι όμως.

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #748 στις: Σεπτέμβριος 06, 2013, 03:13:58 μμ »
Isla, αν θες μου απαντας, η μειωση ειναι γιατι αυξηθηκε η φορολογια, γιατι εχεις λιγοτερους μαθητες, γιατι δεν πληρωνουν; τι απο ολα ευθυνεται;
επισης, μιλωντας γενικα για να καταλαβουμε κ εμεις οι καθηγητες τι γινεται, αν εχεις μια καθηγητρια για 3-4 τμηματα των 8-10 ατομων οπου σου λεω οτι πηλρωνει το 80% αυτων δεν βγαινουν κ με  το παραπανω τα εξοδα για την καθηγητρια (ωρομισθιο των 7-8 ευρω, ΙΚΑ, δωρα κτλπ);

αν θες μου απαντας και επιπλεον ρωταω καλοπροαιρετα  :)

Αποσυνδεδεμένος angiePE06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #749 στις: Σεπτέμβριος 06, 2013, 03:15:57 μμ »
Δε θα μπω στη διαδικασία να αμφισβητήσω ή όχι αυτά που αναφέρεις, δεν έχω φροντιστήριο και δε μπορώ να γνωρίζω ακριβώς τα πράγματα.
Πάντως, επειδή τυγχάνει ο άντρας μου να ήταν ελεύθερος επαγγελματίας όταν έφτασε η κατάσταση στο χάλι του να χρωστάει και να μη μένει τίποτα έκανε διακοπή στο τεβε και έκλεισε η κατά τ' άλλα οικογενειακή επιχείρηση. Με τη κοινή λογική και γενικά μιλώντας, αν κανείς έχει μηνιαίο εισόδημα στο χέρι 100 ευρώ που δε φτάνει ούτε για την κάλυψη των βασικών αναγκών, σίγουρα δε συνεχίζει να έχει επιχείρηση ή όπως είπες τη δουλεύει μόνος του.
Αυτό που θεωρώ απαράδεκτο είναι το να σε εκμεταλλεύεται ο εργοδότης δηλώνοντας λιγότερες ώρες και αποδοχές στο ΙΚΑ που σημαίνει λιγότερα ένσημα για τον εργαζόμενο και άρα δυσκολία στο να μαζέψει τα ένσημα που ζητά το ικα για παροχή ιατροφαρμακευτικής περίθαλψης του ιδίου αλλών και των παιδιών του, ενώ εκείνος θα τον εξυπηρετεί δουλεύοντας περισσότερες από τις δηλωμένες ώρες. Εσύ είπες πως αυτό δεν το κάνεις, δυστυχώς όμως αυτή η τακτική επικρατεί παντου.
Και όλοι καταλαβαίνουμε ότι η μείωση των διδάκτρων ειδικά στις αλυσίδες βγαίνει γιατί κόβονται από τον καθηγητή, άρα ίδιο εισόδημα με πέρσυ (έστω περίπου ίδιο) ο φροντιστηριάρχης και ζημιωμένος ο καθηγητής.
Για τα υπόλοιπα έχεις δίκιο, αλλά πολλές φορές ούτε οι ίδιοι οι φροντιστηριάρχες δε νοιάζονται για το αν είναι απόφοιτοι πανεπιστημίου κτλ
Δε σου κάνω επίθεση, δεν έχω αυτή την πρόθεση, αλλά εξοργίζομαι για το χάλι που επικρατεί στην αγορά εργασίας πια και ανησυχώ και εννοείται πως κι εγώ δεν έχω άλλη επίλογη από το να δεχθώ να εργάζομαι υπό τέτοιους όρους αν δε βρίσκω πουθενά τίποτε...
Δυστυχώς ένα χελιδόνι δε φέρνει την Άνοιξη, χρειάζονται πολλά...

Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #750 στις: Σεπτέμβριος 06, 2013, 05:05:00 μμ »
εάν έχετε φροντιστήριο αν κατάλαβα καλά έχω μια ερώτηση. Καλός μισθός?? μπορεί ένας καθηγητής να ζήσει με 15 ευρώ μεροκάματα (3 ώρες δίνεται συνήθως την μέρα να υποθέσω?), εσείς θα ζούσατε με 15 ευρώ? το παιδί σας?? ΥΓ στα φροντιστήρια εισπράττω από 7,5 και άνω εδώ και έτη..
Να σου πω, αφού ρωτάς. Τους καθηγητές των αγγλικών τους πληρώνω 7,5 ευρώ καθαρά, των γερμανικών λίγο παραπάνω. Αυτοί που εργάζονται full time (16-19 ώρες την εβδομάδα) βγάζουν 550-650 ευρώ το μήνα καθαρά συν δώρα Χριστουγέννων / Πάσχα, επίδομα αδείας και φυσικά ΙΚΑ.

Από πρόπερσυ τα πράγματα έχουν αρχίσει να δυσκολεύουν. Την προπερασμένη χρονιά εγώ (που επίσης εργάζομαι στο φροντιστήριο) έβγαλα λιγότερα από 5 χιλιάρικα καθαρά, και αυτή τη χρονιά που μας πέρασε μπήκα μέσα 2 χιλιάρικα. Προσωπικά πολύ θα ήθελα αυτή τη στιγμή να μου έδινε κάποιος 15 ευρώ τη μέρα, θα ήταν 15 παραπάνω από αυτά που βγάζω.

Εντάξει αν με 15 επιβιώνεις εσύ και τα παιδιά σου, οκ πάσο! Για να βγάλει ένα φροντιστήριο κέρδη θέλει συγκεκριμένο αριθμό συνεπών μαθητών στις πληρωμές τους, alright. Απλά ένα ζήτημα είναι τι μάθημα θα έχεις και με τι καρδιά θα διδάσκει κάποιος για ψίχουλα...

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #751 στις: Σεπτέμβριος 06, 2013, 06:41:55 μμ »
Πήρα σήμερα και τηλ στο σύλλογο εργαζομένων "ο Βύρων" για να μάθω ποιο είναι το κατώτατο ημερομίσθιο ή κατώτατος μισθός για τους full-time καθηγητές ξένων γλωσσών, για τα δώρα, κτλ και ο κύριος που μου απάντησε μου τα παρουσίασε αρκετά σκούρα -για να μην πω κατάμαυρα- τα πράγματα. Μου είπε πως δεν έχει βγει νέα συλλογική σύμβαση, ΙΣΩΣ βγει τώρα πριν τα μέσα Σεπτέμβρη αλλά χλωμό, και πως οι περισσότεροι βασίζονται ακόμα σε εκείνην την περσινή (2012) και ότι προς το παρόν ισχύουν οι ατομικές συμβάσεις. Μέσες άκρες μου είπε ότι θα μπορούσε ο εργοδότης να μου το κάνει από ωρομίσθιο σε μηνιαίο μισθό ως full-time αλλά, είπε, πως δε θα μου το κάνει γιατί δεν τον συμφέρει, και πως δικαιούμαι τα δώρα μεν, αποκλείεται να τα πληρώνομαι δε. Τέτοια ωραία πράγματα.. :(

Εν τω μεταξύ, αρχές του καλοκαιριού που πέρασα επιτυχώς τη συνέντευξη και τα σχετικά, μου είχε πει πως θα έχω 10-15 ώρες, όχι παραπάνω (ίσως ήταν διστακτική λόγω της απειρίας μου). Οπότε κι εγώ σκεφτόμουν πως θα κάνω το φροντιστήριο κυρίως για την εκπαίδευση/ εμπειρία/ cv/ συστάσεις, και ότι θα συμπληρώνω τα χρήματα από ιδιαίτερα μαθήματα ή οτιδήποτε. Είχα αρκετούς μαθητές πέρυσι αν και ήταν πρώτη μου χρονιά, και τώρα που μου είπε πως θα έχω minimum 4 ώρες κάθε μέρα και θα πρέπει να αφήσω όλους μου τους περσινούς μαθητές γιατί α) είναι σε μακρινές αποστάσεις β) δε βγαίνουν οι ώρες γ) ήταν όλα παιδιά οπότε πρωινές ώρες δεν μπορούν και τα Σ/Κ δε θέλουν μάθημα με τίποτα οι γονείς! Θα προσπαθήσω να βρω 1-2 ιδιαίτερα πρωινές ώρες μεγάλα επίπεδα με ενήλικες, αλλά χλωμό, με βρίσκουν ακριβή. Τώρα που το σκέφτομαι θα έχω περισσότερες διδακτικές ώρες φέτος και θα βγάζω λιγότερα απ'ό,τι πέρυσι. Τέλος πάντων, θα δούμε..

Άντε, καλό μας κουράγιο..  ::)

Αποσυνδεδεμένος Angel1ca

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 122
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #752 στις: Σεπτέμβριος 06, 2013, 07:10:50 μμ »
Μία συμβουλή... ΜΗΝ αφήσεις τα ιδιαίτερα. Όσα παιδιά είναι ευχαριστημένα από το μάθημά σου, σε προτιμούν χρονιά με τη χρονιά και σου φέρνουν νέους μαθητές, φίλους τους. Οι συστάσεις σου θα αυξάνονται, μη μιλήσω για το εισόδημά σου!
Όπως σου ανέφερε ο Βύρωνας τα πράγματα είναι δυσοίωνα και ίσως τα χειρότερα να μην έχουν έρθει ακόμα. Στο φροντιστήριο δε σε κατοχυρώνει τίποτα πλέον. Ποιος σου εξασφαλίζει ότι θα σε κρατήσει και την επόμενη χρονιά ή -κι αν ακόμη σε κρατήσει- ότι θα σου δώσει και του χρόνου τις ίδιες ώρες; Αντιλαμβάνομαι πως οι αποστάσεις είναι μακρινές και το πρόγραμμα δε βγαίνει αλλά τόσο ώστε να μην κατορθώσεις  να κρατήσεις ούτε ένα μάθημα; Έχεις προτείνει στους γονείς την εναλλακτική του σκ; Μπορεί να εκπλαγείς! Δεν ξέρω ποιας ηλικίας είναι οι μαθητές σου, αλλά υπάρχουν γονείς που δείχνουν τεράστια αγάπη στα πρωινά σαββατιάτικα ή τα απογευματινά κυριακάτικα μαθήματα

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #753 στις: Σεπτέμβριος 06, 2013, 09:00:33 μμ »
Συμφωνω, μην τα αφησεις! Συζητησε με γονεις κ θα βρειτε μια λυση, ειδικα αν ειναι ευχαριστημενοι. Ισως πες στο φροντιστηριο να αναλαβεις λιγο λιγοτερες ωρες. Παντως μην βασιζεσαι σε τπτ και κρατα πισινες και απο ιδιαιτερα κ φροντιστηριο.

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #754 στις: Σεπτέμβριος 07, 2013, 12:15:35 πμ »
Isla, αν θες μου απαντας, η μειωση ειναι γιατι αυξηθηκε η φορολογια, γιατι εχεις λιγοτερους μαθητες, γιατι δεν πληρωνουν; τι απο ολα ευθυνεται;
επισης, μιλωντας γενικα για να καταλαβουμε κ εμεις οι καθηγητες τι γινεται, αν εχεις μια καθηγητρια για 3-4 τμηματα των 8-10 ατομων οπου σου λεω οτι πηλρωνει το 80% αυτων δεν βγαινουν κ με  το παραπανω τα εξοδα για την καθηγητρια (ωρομισθιο των 7-8 ευρω, ΙΚΑ, δωρα κτλπ);

αν θες μου απαντας και επιπλεον ρωταω καλοπροαιρετα  :)
Evi06, όλα ευθύνονται από λίγο. Μεγαλύτερη φορολογία, περισσότερα έξοδα, λιγότεροι μαθητές, υπερβολικές απαιτήσεις (π.χ. δωρεάν βιβλία) και αρκετά φέσια. Το δικό μας πρόβλημα στο φροντιστήριο είναι κυρίως οι λιγότεροι μαθητές. Αν είχα 2-3 μαθητές παραπάνω σε κάθε τάξη, θα ήμουν σαφώς πολύ καλύτερα, αλλά δεν υπάρχει πλέον η ζήτηση που υπήρχε παλιότερα και ειδικά στις ξένες γλώσσες τα πράγματα είναι ζοφερά.

Σχετικά με το κόστος, για να βγάζει η επιχείρησή μου τα έξοδά της, θα πρέπει για κάθε ώρα διδασκαλίας που ο καθηγητής πληρώνεται 7,5 ευρώ, να εισπράττουμε 25 ευρώ. Σε μια A Junior με ετήσια δίδακτρα 380 ευρώ (που στους περισσότερους γονείς φαίνονται ακριβά) ο κάθε μαθητής πληρώνει 3,83 ευρώ την ώρα. Για να βγουν τα 25 ευρώ πρέπει να έχω τουλάχιστον 7 μαθητές και να μην με φεσώσει κανείς. Πόσο πιθανό είναι αυτό; Δεν συζητάω καν τι θα συμβεί στα οικονομικά μου αν δώσω δωρεάν βιβλία, παιδικό λάπτοπ και έξτρα μαθήματα computer. Μπαίνουμε μέσα με το καλημέρα σας. Εννοείται ότι δεν έχουν όλες οι τάξεις 8 ή 10 παιδιά. Κάποιες έχουν λιγότερα, με αποτέλεσμα να μην βγάζουν τα έξοδά τους.

Στα έξοδα βάζω του μισθούς και το ΙΚΑ των καθηγητών, το ενοίκιο, τα κοινόχρηστα, το ρεύμα, το νερό, το τηλέφωνο, την καθαρίστρια, το λογιστή και όλα τα εξτράκια όπως αγορά υλικού διδασκαλίας, ηλεκτρολογικές εργασίες, πρωτοχρονιάτικη πίτα, παρακολούθηση σεμιναρίων κλπ.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 07, 2013, 12:44:31 πμ από Isla »

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήρια. Όροι αμοιβής και εργασίας
« Απάντηση #755 στις: Σεπτέμβριος 07, 2013, 01:07:29 πμ »
Αυτό που θεωρώ απαράδεκτο είναι το να σε εκμεταλλεύεται ο εργοδότης δηλώνοντας λιγότερες ώρες και αποδοχές στο ΙΚΑ που σημαίνει λιγότερα ένσημα για τον εργαζόμενο και άρα δυσκολία στο να μαζέψει τα ένσημα που ζητά το ικα για παροχή ιατροφαρμακευτικής περίθαλψης του ιδίου αλλών και των παιδιών του, ενώ εκείνος θα τον εξυπηρετεί δουλεύοντας περισσότερες από τις δηλωμένες ώρες. Εσύ είπες πως αυτό δεν το κάνεις, δυστυχώς όμως αυτή η τακτική επικρατεί παντου.
Είναι απαράδεκτο, συμφωνώ κι εγώ, γι' αυτό δεν το κάνω. Αλλά όλες οι κινήσεις κρίνονται εκ του αποτελέσματος. Αν ας πούμε εγώ αύριο διώξω τους καθηγητές μου επειδή δεν μπορώ να ανταπεξέλθω στα έξοδα και κρατήσω μόνη μου την επιχείρηση, θα είναι καλύτερο γι' αυτούς; Θα βρουν αλλού δουλειά; Πού; Μήπως είναι καλύτερο να τους μειώσω τους μισθούς και να σταματήσω να πληρώνω δώρα και επιδόματα; Θα βγάζουν λιγότερα αλλά τουλάχιστον θα έχουν ένα βασικό εισόδημα και ασφάλιση (και φυσικά επίδομα το καλοκαίρι). Συν όλα τα άλλα θετικά του φροντιστηρίου - πρόσβαση σε εκπαιδευτικό υλικό, φωτοτυπίες, συναδελφική αλληλεγγύη. Γιατί ΟΚ εγώ αυτή τη στιγμή επιλέγω να βάζω λιγότερα στην τσέπη μου για να είμαι σωστή στις υποχρεώσεις μου προς τους καθηγητές μου, αλλά η αλήθεια είναι ότι η τακτική αυτή μπορεί αύριο να τους αφήσει χωρίς δουλειά, ίσως και στα μισά της χρονιάς (αν τα πράγματα πάνε πολύ άσχημα, πράγμα που απεύχομαι). Η επιλογή είναι δίκοπο μαχαίρι. Του χρόνου τέτοιο καιρό θα ξέρουμε αν η απόφαση να μην κάνω αυτό που κάνουν οι περισσότεροι φροντιστηριούχοι (περικοπές, περικοπές, περικοπές) είναι τελικά σωστή ή όχι.

Και όλοι καταλαβαίνουμε ότι η μείωση των διδάκτρων ειδικά στις αλυσίδες βγαίνει γιατί κόβονται από τον καθηγητή, άρα ίδιο εισόδημα με πέρσυ (έστω περίπου ίδιο) ο φροντιστηριάρχης και ζημιωμένος ο καθηγητής.
Από αυτά που ακούω, αμφιβάλλω πάρα πολύ αν το εισόδημα των φροντιστηριούχων έχει παραμείνει περίπου το ίδιο με παλαιότερες χρονιές, ακόμα και στις αλυσίδες.

Για τα υπόλοιπα έχεις δίκιο, αλλά πολλές φορές ούτε οι ίδιοι οι φροντιστηριάρχες δε νοιάζονται για το αν είναι απόφοιτοι πανεπιστημίου κτλ
Αν νοιάζονταν οι γονείς, να είσαι σίγουρη ότι θα νοιάζονταν και οι φροντιστηρίούχοι. Αλλά δυστυχώς η δική μου εμπειρία δείχνει ότι δύο πράγματα νοιάζουν κυρίως τους γονείς, ειδικά των παιδιών στις μικρές τάξεις: τα χαμηλά δίδακτρα και οι βολικές ώρες (γιατί ο Γιαννάκης έχει Τάε Κβο Ντο, κολυμβητήριο, μπάσκετ και σκάκι και οι διαθέσιμες ώρες του είναι περιορισμένες). 

Δε σου κάνω επίθεση, δεν έχω αυτή την πρόθεση, αλλά εξοργίζομαι για το χάλι που επικρατεί στην αγορά εργασίας πια και ανησυχώ και εννοείται πως κι εγώ δεν έχω άλλη επίλογη από το να δεχθώ να εργάζομαι υπό τέτοιους όρους αν δε βρίσκω πουθενά τίποτε...
Αν για την κατάσταση στην αγορά εργασίας φταίνε οι κακοί φροντιστηριούχοι, η λύση είναι απλή. Αρνείσαι να δουλέψεις για ψίχουλα / χωρίς ΙΚΑ και βρίσκεις δουλειά σε άλλο φροντιστήριο. Δυστυχώς το πρόβλημα όπως το βλέπω εγώ είναι ότι δεν υπάρχουν λεφτά γενικώς, οπότε είτε δουλεύεις (δουλεύουμε) με λιγότερα, είτε κινδυνεύουμε να μην δουλεύουμε καθόλου.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 07, 2013, 01:15:47 πμ από Isla »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159953
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 720
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 637
Σύνολο: 639

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.101 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.