*

Αποστολέας Θέμα: Δ' φάση αναπληρωτών ΠΕ60  (Αναγνώστηκε 386693 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος helenintza

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
  • Φύλο: Γυναίκα
  • κ τωρα?τι θα γινει τωρα????
    • Προφίλ
Απ: Δ' φάση αναπληρωτών ΠΕ60
« Απάντηση #1400 στις: Οκτώβριος 13, 2013, 05:23:35 μμ »
περιμενω κ γω να μου σταλει η τελικη επιστολη για να σας την αναρτησω.με το που μου ερθει αμεσως την ανεβαζω..θα μπορουσα κ γω να προσθεσω τα τελικα αλλα οπως κ να χει ειπαμε να εχουμε συμπραξη με ανθρωπους που ηταν προντες στο συντονιστικο..πιστευω ο ανθρωπος που μιλαμε σαν ομαδα επικοινωνιας θα τηρησει αυτο που μου εστειλε..μεχρι το βραδυ να χει κλεισει το θεμα της επιστολης.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δ' φάση αναπληρωτών ΠΕ60
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:54:08 »

Αποσυνδεδεμένος plakakaneis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1562
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δ' φάση αναπληρωτών ΠΕ60
« Απάντηση #1401 στις: Οκτώβριος 13, 2013, 05:46:15 μμ »

Προσλήψεις νηπιαγωγών μέσω προγράμματος «κοινωφελούς εργασίας» του ΟΑΕΔ!!! Νέο επεισόδιο-βόμβα στο ξήλωμα της δημόσιας εκπαίδευσης και της μόνιμης και σταθερής εργασίας



2013-10-13 16:53


Στις 11 Σεπτεμβρίου, δόθηκε στη δημοσιότητα από το Υπουργείο Παιδείας ανοιχτή πρόσκληση για υποβολή προτάσεων για την Πράξη του ΕΣΠΑ «Προώθηση της απασχόλησης μέσω προγραμμάτων κοινωφελούς χαρακτήρα», μετά από κοινή υπουργική απόφαση με αριθμό πρωτοκόλλου 3.24641/Οικ.3.1574, της 26ης Αυγούστου του 2013, η οποία φέρει και την υπογραφή του Υπουργού Παιδείας Αρβανιτόπουλου. Είναι το περίφημο πρόγραμμα που ανακοινώθηκε το καλοκαίρι για την «αντιμετώπιση της ανεργίας».

Αποσυνδεδεμένος jella

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: Δ' φάση αναπληρωτών ΠΕ60
« Απάντηση #1402 στις: Οκτώβριος 13, 2013, 06:08:50 μμ »
κορίτσια καλησπερα σας. το έγραψα στο θέμα των άνεργων νηπιαγωγών το γράφω κα ιεδω. εγώ δεν είμαι ανεργή νηπιαγωγός καθώς ήμουν από τις λίγες που πήρε. θα ήθελα όμως να θέσω τον προβληματισμό μου. εργάζομαι για 6η χρονιά σαν αναπληρώτρια. σε αυτά τα χρόνια βλέπω την άδικη μεταχείριση ως προς τον κλάδο μας από κάθε μορφή ηγεσίας που υπάρχει. και απορώ γιατί το δεχόμαστε. θεωρώ ότι η ΔΟΕ είναι ανεπαρκής για τον κλάδο μας καθώς ασχολείται κυρίως με τον κλάδο των δασκάλων ρίχνοντας μας που και που ψίχουλα απλά για να αρπάξει ψήφους. η δική μου λοιπόν πρόταση είναι να ιδρυθεί και να συσταθεί συνδικαλιστικό όργανο νηπιαγωγών (και όχι απλά σωματείο) για να διεκδικήσει αυτά για τα οποία παλεύουμε τόσα χρόνια. και να είναι αποκλειστικά νηπιαγωγών ώστε να μην βρίσκεται συνεχώς στην σκιά των δασκάλων. εάν κάποια γνωρίζει δικηγόρο ο οποίος μπορεί να μας κατατοπίσει για την ίδρυση συνδικαλιστικού οργάνου και εάν συμφωνούμε όλες καλό θα είναι να το επιχειρήσουμε. δυστυχώς δεν είμαστε συσπειρωμένες και είμαστε χωρισμένες σε αναπληρώτριες και μόνιμες. θεωρώ ότι ένα συνδικαλιστικό όργανο έχει μεγαλύτερο κύρος και αξιοπιστία και θα παρακινήσει και μόνιμες να συμμετάσχουν σε αυτό.  και επειδή είμαι και λίγο έως πάρα πολύ καχύποπτη άραγε εάν στο πρόγραμμα του ΟΑΕΔ υπήρχε και ο κλάδο των δασκάλων η ΔΟΕ θα είχεε την ίδια συμπεριφορά που έχει τώρα; μήπως εσκεμμένα δεν ασχολείται με εμάς η ΔΟΕ;
 περιμένω την γνώμη σας.

Αποσυνδεδεμένος plakakaneis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1562
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δ' φάση αναπληρωτών ΠΕ60
« Απάντηση #1403 στις: Οκτώβριος 13, 2013, 06:52:24 μμ »

Σχετικά με τις "προσλήψεις" Νηπιαγωγών, στα Δημόσια Νηπιαγωγεία ,

μέσω προγραμμάτων του ΟΑΕΔ



Συναδέλφισσες, συνάδελφοι,

Δύο σχεδόν μήνες μετά την έναρξη του σχολικού έτους και εκατοντάδες εξακολουθούν να παραμένουν τα κενά στα νηπιαγωγεία της χώρας μας. Ολοήμερα τμήματα δεν λειτουργούν, Νηπιαγωγεία παραμένουν κλειστά και χιλιάδες προνήπια είναι εκτός Δημόσιου Νηπιαγωγείου. Όλα αυτά εξαιτίας της μη πρόσληψης του απαραίτητου αριθμού Νηπιαγωγών, προκειμένου να καλυφθούν τα κενά.

Το Υπουργείο Παιδείας επικαλείται την έλλειψη πιστώσεων για τη μη κάλυψη των κενών. Ταυτόχρονα όμως χρηματοδοτεί , μέσω ΕΣΠΑ, προγράμματα καταπολέμησης της ανεργίας του ΟΑΕΔ για διάφορες ειδικότητες, μεταξύ των οποίων και οι νηπιαγωγοί, με μισθούς 490 ευρώ !!! το μήνα.

Η πολιτική ηγεσία του Υπουργείου Παιδείας γνωρίζει πάρα πολύ καλά πως η πρόσληψη εκπαιδευτικών στα δημόσια σχολεία από άλλο φορέα, πλην του Υπουργείου Παιδείας, είναι παράνομη και αντισυνταγματική. Και αυτό γιατί :



Α) . Ο Ν. 3848/2010 στα άρθρα 4 και 5 προβλέπει:

".....Άρθρο 4 (Παράγραφος 1 και 2)


1. Με απόφαση του Υπουργού Παιδείας, Δια Βίου Μά­θησης και Θρησκευμάτων, που εκδίδεται το αργότερο εντός του πρώτου δεκαπενθημέρου του Ιουλίου κάθε έτους και αναρτάται στην ιστοσελίδα του Υπουργείου, ανακοινώνονται οι κενές θέσεις που πρόκειται να κα­λυφθούν, ο αριθμός κατά κλάδο και ειδικότητα, κατά περιοχή διορισμού και δυσπρόσιτο σχολείο. Οι εκπαι­δευτικοί της πρωτοβάθμιας και της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, που είναι εγγεγραμμένοι στους τελικούς πίνακες κατάταξης εκπαιδευτικών, με την ίδια απόφαση καλούνται να υποβάλουν δήλωση προτίμησης μέσα σε συγκεκριμένη προθεσμία.

2. Ο διορισμός των εκπαιδευτικών διενεργείται με βάση τη σειρά τους στον τελικό πίνακα κατάταξης εκ­παιδευτικών και τις δηλωθείσες προτιμήσεις."

Άρθρο 5 ( Παράγραφος 2)

 
1. " .... Η πρόσληψη προσωρινών αναπληρωτών εκπαιδευ­τικών στις σχολικές μονάδες πρωτοβάθμιας και δευτε­ροβάθμιας εκπαίδευσης γίνεται με βάση πίνακες κατάταξης, οι οποίοι συντάσσονται ανά κλάδο ή ειδικότητα για κάθε σχολικό έτος από το Υπουργείο Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων."



Β) Το άρθρο 16 του Συντάγματος ορίζει ρητά ότι "... H παιδεία αποτελεί βασική αποστολή του Kράτους".

 

Για το θέμα υπάρχει και η 2592/1999 τελεσίδικη απόφαση του Συμβουλίου της Επικρατείας, στο οποίο είχε προσφύγει η ΔΟΕ το 1995 προκειμένου να ακυρώσει τον οργανισμό της Νομαρχιακής αυτοδιοίκησης Βοιωτίας, που παρενέβαινε στα θέματα της Εκπαίδευσης.

 

Η απόφαση, μεταξύ άλλων , αναφέρει και τα εξής :

 

 

Παρά το γεγονός ότι κατά το Σύνταγμα και τον Ν. 3848/2010 κανείς άλλος πλην του Υπουργείου Παιδείας δεν μπορεί να κάνει προσλήψεις εκπαιδευτικών στα Δημόσια Σχολεία, το θέμα που "άνοιξε" είναι ιδιαίτερα σοβαρό και πρέπει να γίνει κυρίαρχο για τον κλάδο , αφού είναι η πρώτη φορά στην ιστορία της εκπαίδευσης , μετά το Σύνταγμα του 1911, που γίνεται προσπάθεια καταστρατήγησης του τρόπου πρόσληψης των εκπαιδευτικών .

 

Το συνδικαλιστικό κίνημα των εκπαιδευτικών της Π.Ε. οφείλει άμεσα να αντιδράσει και να απατήσει :


1.Την κάλυψη όλων των κενών με προσλήψεις μόνιμων και αναπληρωτών νηπιαγωγών, μέσω του Υπουργείου Παιδείας,
2.Την κατάργηση αυτών των προγραμμάτων και τη μεταφορά των σχετικών πιστώσεων στο Υπουργείο Παιδείας.

 

Ταυτόχρονα να αξιοποιήσει όλα τα νομικά μέσα, έτσι ώστε να γίνει σαφές και στα στελέχη εκπαίδευσης ( Περ. Δ/ντές, Δ/ντές Εκπαίδευσης ) πως τυχόν αποδοχή τέτοιων προσλήψεων είναι παράνομη και αντισυνταγματική με ό,τι αυτό συνεπάγεται.

 

Ολόκληρος ο κλάδος, σε καμιά περίπτωση, δεν πρέπει να επιτρέψει την καταστρατήγηση των εργασιακών δικαιωμάτων των εκπαιδευτικών και τη διάλυση της Δημόσιας Εκπαίδευσης.

 

Δημήτρης Μπράτης

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δ' φάση αναπληρωτών ΠΕ60
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:54:08 »

Αποσυνδεδεμένος sophia_pap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 621
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Δ' φάση αναπληρωτών ΠΕ60
« Απάντηση #1404 στις: Οκτώβριος 13, 2013, 06:56:48 μμ »
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!!!!!  το θέμα άρχιζουν να το παίρνουν στα σοβαρά!!!

Αποσυνδεδεμένος libeloula

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δ' φάση αναπληρωτών ΠΕ60
« Απάντηση #1405 στις: Οκτώβριος 13, 2013, 07:27:42 μμ »
Τελευταίος και καταιδρωμένος....

Αποσυνδεδεμένος παπ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δ' φάση αναπληρωτών ΠΕ60
« Απάντηση #1406 στις: Οκτώβριος 13, 2013, 07:50:03 μμ »
Τελευταίος και καταιδρωμένος....
θα το παρουσιάσει και σαν δικό του κατόρθωμα όλο αυτό??? για γέλια...

Αποσυνδεδεμένος libeloula

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δ' φάση αναπληρωτών ΠΕ60
« Απάντηση #1407 στις: Οκτώβριος 13, 2013, 08:17:20 μμ »
θα το παρουσιάσει και σαν δικό του κατόρθωμα όλο αυτό??? για γέλια...

Δε νομίζω...Ξέρει ότι έχει πέσει η δημοτικότητά του με τη συμπεριφορά του τις προηγούμενες ημέρες και προσπαθεί να δείξει ότι κάνει κ αυτός κάτι. Παρόλα αυτά χρειαζόμαστε τη βοήθειά του και τις πληροφορίες του.... ;)

Αποσυνδεδεμένος χιονάτη

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δ' φάση αναπληρωτών ΠΕ60
« Απάντηση #1408 στις: Οκτώβριος 13, 2013, 08:32:24 μμ »
Τελικά ποιο είναι το τελικό κείμενο της επιστολής ώστε να μπορέσουμε να το προωθήσουμε όπου μπορούμε?????????????

Αποσυνδεδεμένος evdokia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Δεν ελπίζω τίποτα,δεν φοβάμαι τίποτα,έχω ξενερώσει
    • Προφίλ
Απ: Δ' φάση αναπληρωτών ΠΕ60
« Απάντηση #1409 στις: Οκτώβριος 13, 2013, 08:46:52 μμ »
Κοριτσια και αγορια καλησπέρα!!! Ομολογω οτι 3 μερες τωρα μου εχουν βγει τα ματια στον υπολογιστή...  :o Δεν ξέρω πιο θα ειναι το αποτελεσμα της όλης προσπάθειας αλλά θελω να ελπίζω. Λυπάμαι που δεν μπορώ να σας μεταφέρω τα μηνυματα που έχω λάβει αυτές τις μέρες... Αφού καταφέραμε να κινητοποιήσουμε κ τον ακατανόμαστο.. χαχαχα.. τι να πω... Λοιπόν στα δικά μας τώρα!
Μέχρι στιγμής μου έχουν δηλώσεις τα στοιχεία τους 120 άτομα (φιλοδοξώ ότι ο αριθμός αυτός θα αυξηθεί). Μαζί με την angel83 χωρισαμε 10 ομάδες με βάση τις περιοχές οι οποίες είναι εξής:
1η Νησια Ιονιου
2η Κρήτη
3η Νησιά Αιγαίου- Κυκλάδες
4η Πελοπόννησος
5η Αττική- Πειραιάς
6η Βοιωτία- Φθιώτιδα- Φωκίδα- Εύβοια
7η Ήπειρο- Αιτολοακαρνανία
8η Μακεδονια
9η Θράκη
10η Θεσσαλία

Για την καλύτερη οργάνωσή και ενημέρωση, θέλω όποια μπορεί να αυτοπροταθεί να αναλάβει κάποια ομάδα (εγώ θα κρατήσω την 6η και η angel83 την 1η). Ρόλος του κάθε "ομαδάρχη" είναι να ενημερώνει με mail τα άτομα της ομάδας του (με sms για οποιοιν δεν έχει mail) για τις κινήσεις μας.  Μέσα στην κάθε ομάδα θα καθορίσει πάντα σε συννενόηση με τα άτομα της ομάδας την διαθεση της επιστολή που ετοιμάζουμε στα σχολεία, θα μπορει να συντονισει τις κατά τόπους συναντήσεις ενώ μεγάλος στόχος είναι να συγκεντρώσουμε κι άλλα άτομα αλλά και να παρουσιαστούμε στις κατά τόπου συνελευσεις των Συλλόγων και να ενημερώσουμε τους εκπαιδευτικούς. Λυπάμαι που το λέω αλλά υπάρχουν ακόμα συνάδελφοι που δεν γνωριζουν.
Μια ομάδα κοριτσιων (θα ενημερωθείτε σε λίγο σχετικά) θα συναντηθούν με δικηγόρο στην Αθήνα. Θα ενημερώσουν τους "ομαδάρχες" και αυτοί με τη σειρά τους τα μέλη κάθε ομάδας. Εννοείται πως οι εξελίξεις θα αναρτόνται εδω και στην ομάδα που έχουμε δημιουργήσει στο fb: https://www.facebook.com/groups/212812888895814/.

αν διαφωνεί κάποιος ή έχει κάτι άλλο να προτείνει σε αυτό αποφασίζουμε όλοι μαζί!!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 14, 2013, 12:04:56 πμ από evdokia »

Αποσυνδεδεμένος sophia_pap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 621
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Δ' φάση αναπληρωτών ΠΕ60
« Απάντηση #1410 στις: Οκτώβριος 13, 2013, 09:06:35 μμ »
μπορώ να "αναλάβω" την 9η ομάδα (θράκη) αν θέλετε.

Αποσυνδεδεμένος Aneta

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 807
    • Προφίλ
Απ: Δ' φάση αναπληρωτών ΠΕ60
« Απάντηση #1411 στις: Οκτώβριος 13, 2013, 09:11:24 μμ »
θελω να συμετασχω στην ομαδα αλλα δεν εχω facebook,πωσ μπορω?εμαιλ εχω

Αποσυνδεδεμένος sophia_pap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 621
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Δ' φάση αναπληρωτών ΠΕ60
« Απάντηση #1412 στις: Οκτώβριος 13, 2013, 09:12:49 μμ »
θελω να συμετασχω στην ομαδα αλλα δεν εχω facebook,πωσ μπορω?εμαιλ εχω
στείλε σε μήνυμα τα στοιχεία σου στην ευδοκια (όνομα, τηλ, διευθυνση, μαιλ)

Αποσυνδεδεμένος sophia_pap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 621
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Δ' φάση αναπληρωτών ΠΕ60
« Απάντηση #1413 στις: Οκτώβριος 13, 2013, 09:21:50 μμ »
μία φίλη και συνάδελφος ήρθε σε επαφή με την πρόεδρο του συλλόγου πρωτοβάθμιας Ροδόπης η οποία δήλωσε άγνοια για όλα αυτά. Είπε οτι ο εργατολόγος πρέπει να είναι άμεσα ευθύνη της ΔΟΕ και όχι δικής μας αφού ανήκουμε και μεις στη ΔΟΕ. Τώρα οργανώνουμε συνάντηση μαζί της αλλά και με τους αιρετούς του νομού, και στη συνέχεια θα πάμε στον περιφερειάρχη και στους τοπικούς βουλευτές.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160723
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 413
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 338
Σύνολο: 341

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.