*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε με το διαμορφούμενο νέο σύστημα διορισμών/προσλήψεων στην εκπείαδευση;

Ναι
69 (38.1%)
Όχι
112 (61.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 179

Αποστολέας Θέμα: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018  (Αναγνώστηκε 1749535 φορές)

0 μέλη και 17 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #2226 στις: Οκτώβριος 14, 2018, 04:38:44 μμ »
Καποιοι ειναι συμφωνοι με 1-2 παιδια!!!θα τρελλαθω..τα παιδια να καθοριζουν διορισμο εκπαιδευτικων!!!που φτασαμε...και το επικροτουμε κιολας....απο το εξοντωτικο διαβασμα για να επιτυχουμε στον ασεπ και 1 και 2 και 3 φορες!!!τελικα το κριτηριο θα ειναι βαθμος πτυχιου και παιδια......πόσο τραγικο σε μια τοσο τραγικη χωρα!!!!!
όχι δεν είμαστε σύμφωνοι αλλά στην Ελλάδα ζούμε που κάνει κοινωνική πολιτική μέσω των διορισμών. Το ίδιο ισχύει και για τους πολύτεκνους που είναι και συνταγματικά όμως κατοχυρωμένοι αν και προσωπικά πιστεύω άλλο είναι να λαμβάνεις μία γενναία μοριοδότηση 10 μορίων (3848) και άλλο να διορίζεσαι με χωριστό ποσοστό και μάλιστα γενναίο ποσοστό. Εγώ είπα αν μετρήσουν να μετρήσουν για όποιο αριθμό παιδιών.

Η βαση του νεου συστηματος δεν μπορει να ειναι κατι διαφορετικο απο τον νομο 3848.Το μονο που μπορει να αλλαξει ειναι οι συντελεστες των κριτηριων
Είναι μόνη λύση αλλά θα πρέπει να γίνει άμεσα και διαγωνισμός.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:10:12 »

Αποσυνδεδεμένος fefyp

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #2227 στις: Οκτώβριος 14, 2018, 04:56:15 μμ »
όχι δεν είμαστε σύμφωνοι αλλά στην Ελλάδα ζούμε που κάνει κοινωνική πολιτική μέσω των διορισμών. Το ίδιο ισχύει και για τους πολύτεκνους που είναι και συνταγματικά όμως κατοχυρωμένοι αν και προσωπικά πιστεύω άλλο είναι να λαμβάνεις μία γενναία μοριοδότηση 10 μορίων (3848) και άλλο να διορίζεσαι με χωριστό ποσοστό και μάλιστα γενναίο ποσοστό. Εγώ είπα αν μετρήσουν να μετρήσουν για όποιο αριθμό παιδιών.
Είναι μόνη λύση αλλά θα πρέπει να γίνει άμεσα και διαγωνισμός.
Μα εγω και το 10 του πολυτεκνου εξωφρενικο το βρισκω αλλα και το 1 και 2 παιδια...κι αν θελουμε να ειμαστε κοινωνικο κρατος το 1,2 παιδια θα μπορουσα να το δεχθω μονο σε μονογονεικες!!!δλδ 10 χρονια ανεχομαστε κοινωνικα κριτηρια!!!!!μπαινουμε πρωτες δευτερες κι επιλεγουμε τελευταιες....ε αυτο παει πολυ να συμβει και στους διορισμους και ΔΕΝ θα το ανεχτουμε..... να παμε στα δικαστηρια να μας πουν σε πιο πολιτισμενο κρατος του κοσμου προσλαμβανονται εκπαιδευτικοι βασει αριθμου παιδιων.....!!!!δλδ ελεως με τα κοινωνικα κριτηρια

Αποσυνδεδεμένος mpi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 533
  • Φύλο: Άντρας
  • nothing
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #2228 στις: Οκτώβριος 14, 2018, 05:11:56 μμ »
Είναι μόνη λύση αλλά θα πρέπει να γίνει άμεσα και διαγωνισμός.

Οι περισσότεροι δεν έχουν καταλάβει τι ακριβώς πάει να γίνει, γιατί αναλώνονται στο "να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα" (Μόρια ΑΣΕΠ κτλ).

α) Οι ποσοστώσεις θα "κόψουν" θέσεις απο τους υπάρχοντες πίνακες
β) Οι επιτυχόντες ΑΣΕΠ + Προϋπ  , χάνοντας τα μόρια βουλιάζουν στους πίνακες (αυτό θέλουν μερικοί ...)
γ) Το 84μηνο, "τελειώνει" αυτούς που έχουν ΜΟΝΟ Προϋπηρεσία
δ) Αυτοί που έχουν ΠΜΣ , διδακτορικό θα έχουν θέματα με τις συνάφειες
ε) Δημιουργείται ΝΕΑ ΕΠΕΤΗΡΙΔΑ για τους ΝΕΟΥΣ , οι οποίοι θα δουλεύουν σχεδόν πάντα οι ίδιοι.
στ) Νέες προσφυγές για την προϋπηρεσία μέχρι το 2016 (βίσματα, επιτυχόντες που δεν δούλεψαν ποτέ κτλ)


Οι πίνακες που θα αφορούν την προϋπηρεσία, ανακατεύονται σε τέτοιο βαθμό  ,  που θα  είναι αγνώριστοι.  (Πχ πολλοί δεν θα ξαναπιάσουν στεριά ...)
Και τελικά που είναι ο μοναδικός πίνακας διορισμών - αναπληρωτών που προβλέπει ο 3848?   Γιατί εγώ,απο τις διαρροές, μετρώ τουλάχιστον 3.  (Ειδικές Κατηγορίες, ΠροΥπ, Νέους)


Και αυτά τα κάνουν σε ανθρώπους που εργάστηκαν για 10+ χρόνια, σε επιτυχόντες του ΑΣΕΠ (1- 2-3-4) φορές, που ζούσαν μακριά από την οικογένεια τους και κατέστρεψαν τα νιάτα τους , μαζεύοντας μόρια και διαβάζοντας για τον ΑΣΕΠ.

Θέλω να δω ΠΟΣΕΣ ΑΠΟΛΥΣΕΙΣ ΑΠΟ ΙΔΙΩΤΙΚΑ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΠΡΟΚΗΡΥΧΘΟΎΝ ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ.

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 14, 2018, 05:18:35 μμ από mpi »
Κουτάκι

Αποσυνδεδεμένος ahgioma

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #2229 στις: Οκτώβριος 14, 2018, 05:28:45 μμ »
Οι ειδικής αγωγής πάλι θα μπαίνουν στον γενικής;8’

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:10:12 »

Αποσυνδεδεμένος Wolowitz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1183
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ.04.01
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #2230 στις: Οκτώβριος 14, 2018, 05:29:19 μμ »
Μα εγω και το 10 του πολυτεκνου εξωφρενικο το βρισκω αλλα και το 1 και 2 παιδια...κι αν θελουμε να ειμαστε κοινωνικο κρατος το 1,2 παιδια θα μπορουσα να το δεχθω μονο σε μονογονεικες!!!δλδ 10 χρονια ανεχομαστε κοινωνικα κριτηρια!!!!!μπαινουμε πρωτες δευτερες κι επιλεγουμε τελευταιες....ε αυτο παει πολυ να συμβει και στους διορισμους και ΔΕΝ θα το ανεχτουμε..... να παμε στα δικαστηρια να μας πουν σε πιο πολιτισμενο κρατος του κοσμου προσλαμβανονται εκπαιδευτικοι βασει αριθμου παιδιων.....!!!!δλδ ελεως με τα κοινωνικα κριτηρια
Δείτε το σαν κίνητρο για να κάνετε οικογένεια και παιδιά. Τα παιδιά είναι ευτυχία!!! Εγώ αρκετές φορές έχω μπει τελευταίος και έχω διαλέξει πρώτος...

Αποσυνδεδεμένος fefyp

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #2231 στις: Οκτώβριος 14, 2018, 05:37:10 μμ »
Δείτε το σαν κίνητρο για να κάνετε οικογένεια και παιδιά. Τα παιδιά είναι ευτυχία!!! Εγώ αρκετές φορές έχω μπει τελευταίος και έχω διαλέξει πρώτος...
Εσενα λιγο σε διαβαζω αλλα απο αυτα που λες καποια στιγμη θα φας ξυλο....δεν εννοω απο μενα και το λεω και χαριτολογωντας αλλα να σεβομαστε κι ανθρωπους που δεν ειχαν την τυχη να αποκτησουν παιδια αλλα και πολλους που προσπαθουν αρκετα χρονια και δεν τα εχουν καταφερει....με αυτα και μ' αυτα μηπως τελικα θα πρεπει να απευθυνθουμε στο ΣΤΕ γιατι στο ονομα του........κοινωνικου και καλα κρατους καταλυεται η αρχη της ισοτητας και θιγονται αμεσα, ευαισθητες κοινωνικα ομαδες οπως οι ατεκνοι(ειτε απο επιλογη ειτε απο αποτυχημενες προσπαθειες)????

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #2232 στις: Οκτώβριος 14, 2018, 05:39:46 μμ »
mpi, συμφωνώ γενικά μαζί σου. Το θέμα με τις συνάφειες είναι θέμα πολιτείας μέσω ΔΟΑΤΑΠ.

fefyp, σου απάντησα. Συμφωνώ μαζί σου αλλά δεν παραβλέπω και το σύνταγμα (οι πολύτεκνοι π.χ. έχουν κάποια προνόμια). Είναι και θέμα νομικό. Ας γίνει μία προσφυγή του είδους για να δούμε τι θα πει η δικαιοσύνη. Τον Wolowitz μην τον συνερίζεσαι. Απλά δείξε κατανόηση!

ahgioma και αυτό είναι θέμα δικαιοσύνης. Ας προσφύγετε όσοι θίγεστε. Δεν υπάρχει άλλη λύση. Αυτό θέμα λύνεται μόνο από την δικαιοσύνη πλέον. Ίσως θα έπρεπε να το δει αυτό η πολιτεία από την αρχή. Τώρα ή εσείς που θίγεστε ή αυτοί που ανήκουν στην ειδική θα κερδίσετε μέσω ετυμηγορίας της δικαιοσύνης.

Αποσυνδεδεμένος fefyp

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #2233 στις: Οκτώβριος 14, 2018, 05:46:33 μμ »
mpi, συμφωνώ γενικά μαζί σου. Το θέμα με τις συνάφειες είναι θέμα πολιτείας μέσω ΔΟΑΤΑΠ.

fefyp, σου απάντησα. Συμφωνώ μαζί σου αλλά δεν παραβλέπω και το σύνταγμα (οι πολύτεκνοι π.χ. έχουν κάποια προνόμια). Είναι και θέμα νομικό. Ας γίνει μία προσφυγή του είδους για να δούμε τι θα πει η δικαιοσύνη. Τον Wolowitz μην τον συνερίζεσαι. Απλά δείξε κατανόηση!

ahgioma και αυτό είναι θέμα δικαιοσύνης. Ας προσφύγετε όσοι θίγεστε. Δεν υπάρχει άλλη λύση. Αυτό θέμα λύνεται μόνο από την δικαιοσύνη πλέον. Ίσως θα έπρεπε να το δει αυτό η πολιτεία από την αρχή. Τώρα ή εσείς που θίγεστε ή αυτοί που ανήκουν στην ειδική θα κερδίσετε μέσω ετυμηγορίας της δικαιοσύνης.
Τα προνομια πρεπει να τα εχουν οποιοι τα εχουν ΜΕΤΑ τον διορισμο!!!αν ειναι αξιοι και καλυτεροι απο τους αλλους να διοριστουν κι μετα τον διορισμο να ....εξαργυρωσουν την πολυτεκνια με επιδοματα!!!οχι εις βαρος ατομων με επιτυχιες ασεπ και μεγαλες προυπηρεσιες

Αποσυνδεδεμένος fefyp

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #2234 στις: Οκτώβριος 14, 2018, 05:49:35 μμ »
Δεν διαφωνω να παρουν πχ 4 μορια οσο και το μτπχ...κι αυτο οχι επειδη τους το χρωσταμε αλλα για την αρχη της ισοτητας να ξεκινησουμε ολοι περιπου απο μια κοινη αφετηρια οχι εγω 4 κι ο πολυτεκνος 10!!!!!

Αποσυνδεδεμένος ερατοσθένης

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #2235 στις: Οκτώβριος 14, 2018, 06:00:48 μμ »
Η πολυτεκνία δεν είναι κριτήριο διορισμού αλλά κριτήριο τοποθέτησης. Όσο για την άσκηση κοινωνικής πολιτικής, αυτή γίνεται με τη λήψη μέτρων κοινωνικού χαρακτήρα, όπως η στήριξη του δημόσιου σχολείου με μόνιμο προσωπικό, η εξασφάλιση σίτισης και στέγασης των εκπαιδευτικών, το επίδομα ενοικίου, η έγκαιρη έναρξη της ενισχυτικής στα γυμνάσια και η επαναλειτουργία της ΠΔΣ στα λύκεια, η ένταξη των προσφυγόπουλων στο εκπαιδευτικό σύστημα κ.α. Ας πάψουν διάφοροι να κάνουν δήθεν κοινωνική πολιτική εις βάρος των πολλών και ας ενισχύσουν εν τοις πράγμασι τις πολύτεκνες οικογένειες.
Καλότυχοι εκείνοι που δε γνώρισαν τον εαυτό τους, ανδρείοι εκείνοι που αποσιώπησαν την αθωότητα τους, μα ευλογημένοι αυτοί που τα δώσανε όλα κι ύστερα κοίταξαν έν' άστρο.
Τάσος Λειβαδίτης (1922-1988)

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #2236 στις: Οκτώβριος 14, 2018, 06:16:28 μμ »
fefyp, το σύνταγμα λέει ευκαιρίες σε όλους, διαφάνεια αξιοκρατία. Το σύνταγμα προστατεύει και κάποιες κοινωνικές ομάδες. για τους πολύτεκνους θεωρώ πως είναι δυνατόν να διεκδικούν νόμιμα και ένα ποσοστό θέσεων σε δημόσιες υπηρεσίες λογικά και στην εκπαίδευση. Αυτό μπορεί να γίνει και με μία μοριοδότηση. Ο 3848 επιπλέον δίνει ελπίδες και στους νέους. Άλλη επιλογή είναι οι τρεις κατηγορίες-ποσοστώσεις. Ένα νέο νομοθέτημα χρειάζεται χρόνο πάντως. Μην κοιτάμε το δέντρο (τα μόρια παιδιών) αλλά το δάσος (μόρια ΑΣΕΠ) και με νέο διαγωνισμό (ευκαιρίες για όλους). Εγώ δεν έχω να προσθέσω κάτι παραπάνω. Ακούω εσάς.

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #2237 στις: Οκτώβριος 14, 2018, 06:24:00 μμ »
Ερατοσθένη, για να ισχύει το Β πρέπει όμως να ισχύει και το Α. Πως θα μιλάμε για τοποθέτηση αν δεν γίνει αυτή ποτέ;

Αποσυνδεδεμένος fefyp

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #2238 στις: Οκτώβριος 14, 2018, 06:36:42 μμ »
fefyp, το σύνταγμα λέει ευκαιρίες σε όλους, διαφάνεια αξιοκρατία. Το σύνταγμα προστατεύει και κάποιες κοινωνικές ομάδες. για τους πολύτεκνους θεωρώ πως είναι δυνατόν να διεκδικούν νόμιμα και ένα ποσοστό θέσεων σε δημόσιες υπηρεσίες λογικά και στην εκπαίδευση. Αυτό μπορεί να γίνει και με μία μοριοδότηση. Ο 3848 επιπλέον δίνει ελπίδες και στους νέους. Άλλη επιλογή είναι οι τρεις κατηγορίες-ποσοστώσεις. Ένα νέο νομοθέτημα χρειάζεται χρόνο πάντως. Μην κοιτάμε το δέντρο (τα μόρια παιδιών) αλλά το δάσος (μόρια ΑΣΕΠ) και με νέο διαγωνισμό (ευκαιρίες για όλους). Εγώ δεν έχω να προσθέσω κάτι παραπάνω. Ακούω εσάς.
ισες ευκαιριες οκ...εχω 3 επιτυχιες ασεπ 72,74,68 και 9 χρονια προυπηρεσιας!!απο φετος και για τα επομενα 3 χρονια να δωσουν οι νεοι 3 ασεπ να περασουν σε ολους τη βαση να ξεπερασουν τους βαθμους μ...με την προυπηρεσια την οποια απεκτησα βαση της επιτυχιας μ κι οχι βαση πχ γνωριμιας στην πολη μ καποιον που εχει φροντιστηριο(απολυτα θεμητο) δεν ξερω τι θα μπορουσα να προτεινω!!παντως 1 επιτυχια με 1,2 μορια πανω απο δικες μ 3 επιτυχιες και χωρις πχ προυπηρεσια εγω δεν μπορω να με φανταστω τοοοοοσο γενναιοδωρη ωστε να συναινεσω στην ποσοστωση σε νεους....αλλωστε κι εγω 10 χρονια σε φροντιστηρια δουλευα...παραλληλα εδινα ασεπ κι επειτα αρχισα να δουλευω σαν αναπληρωτρια!!!

Αποσυνδεδεμένος pp1970

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 703
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #2239 στις: Οκτώβριος 14, 2018, 06:39:21 μμ »
Οι περισσότεροι δεν έχουν καταλάβει τι ακριβώς πάει να γίνει, γιατί αναλώνονται στο "να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα" (Μόρια ΑΣΕΠ κτλ).

α) Οι ποσοστώσεις θα "κόψουν" θέσεις απο τους υπάρχοντες πίνακες
β) Οι επιτυχόντες ΑΣΕΠ + Προϋπ  , χάνοντας τα μόρια βουλιάζουν στους πίνακες (αυτό θέλουν μερικοί ...)
γ) Το 84μηνο, "τελειώνει" αυτούς που έχουν ΜΟΝΟ Προϋπηρεσία
δ) Αυτοί που έχουν ΠΜΣ , διδακτορικό θα έχουν θέματα με τις συνάφειες
ε) Δημιουργείται ΝΕΑ ΕΠΕΤΗΡΙΔΑ για τους ΝΕΟΥΣ , οι οποίοι θα δουλεύουν σχεδόν πάντα οι ίδιοι.
στ) Νέες προσφυγές για την προϋπηρεσία μέχρι το 2016 (βίσματα, επιτυχόντες που δεν δούλεψαν ποτέ κτλ)


Οι πίνακες που θα αφορούν την προϋπηρεσία, ανακατεύονται σε τέτοιο βαθμό  ,  που θα  είναι αγνώριστοι.  (Πχ πολλοί δεν θα ξαναπιάσουν στεριά ...)
Και τελικά που είναι ο μοναδικός πίνακας διορισμών - αναπληρωτών που προβλέπει ο 3848?   Γιατί εγώ,απο τις διαρροές, μετρώ τουλάχιστον 3.  (Ειδικές Κατηγορίες, ΠροΥπ, Νέους)


Και αυτά τα κάνουν σε ανθρώπους που εργάστηκαν για 10+ χρόνια, σε επιτυχόντες του ΑΣΕΠ (1- 2-3-4) φορές, που ζούσαν μακριά από την οικογένεια τους και κατέστρεψαν τα νιάτα τους , μαζεύοντας μόρια και διαβάζοντας για τον ΑΣΕΠ.

Θέλω να δω ΠΟΣΕΣ ΑΠΟΛΥΣΕΙΣ ΑΠΟ ΙΔΙΩΤΙΚΑ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΠΡΟΚΗΡΥΧΘΟΎΝ ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ.
Για να μην δημιουργούνται εντυπώσεις κάνω τις εξής παρατηρήσεις:
 στο α) Καμιά θέση δεν θα κόψουν στους πίνακες. Αυτή τη στιγμή οι ποσοστώσεις στους πίνακες είναι οι χειρότερες δυνατές. Οι ειδικές κατηγορίες (πολύτεκνοι, αναπηρία κ.λ.π) προηγούνται όλων. Αρα μιλάμε για εν δυνάμει 100% ποσοστό. Στους τριτεκνους το ποσοστό είναι 20% τη στιγμή που σε όλες τις προκηρύξεις του δημοσίου είναι 10%.
στο β) οι επιτυχόντες ΑΣΕΠ σε οποιοδήποτε σύστημα και αν εφαρμοστεί θα χάσουν τα μόρια ούτως ή άλλος .
στο γ) ας δούμε πρώτα την πρόταση και μετά να μιλήσουμε για ταβάνια.
για τα υπόλοιπα νομίζω δεν χρειάζεται να κάνω ανάλυση...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160666
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 907
Σύνολο: 914

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.