*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε με το διαμορφούμενο νέο σύστημα διορισμών/προσλήψεων στην εκπείαδευση;

Ναι
69 (38.1%)
Όχι
112 (61.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 179

Αποστολέας Θέμα: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018  (Αναγνώστηκε 1749552 φορές)

0 μέλη και 17 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pupsi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 803
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όχι με λόγια, με έργα το άδικο πολέμα....
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #2562 στις: Οκτώβριος 18, 2018, 06:15:13 μμ »
Γιατί οι νέοι ρε παιδιά;;; Υπήρξατε νέοι, υπήρξαμε νέοι, τελείωσα το 2005 και δε μου χαρίστηκε καμία ευκαιρία, ΚΑΜΊΑ! Έδωσα το 06 και το 09 συγκέντρωσα ένα σεβαστό βαθμό και δειλά δειλά άρχισα να δουλεύω για πέντε ώρες για έντεκα για δεκαπέντε....το πάλεψα, δεν προσπέρασα κανέναν επειδή ήμουν νέα, δεν προσπέρασα κανέναν επειδή ΕΠΕΛΕΞΑ να γεννήσω τρία και τέσσερα παιδάκια... μέσα σε αυτή τη μαύρη δεκαετία έκανα κι ένα μεταπτυχιακό στη ν.ε.λογοτεχνια, παρέδωσα διπλωματική 200 σελίδες, γιατί τα διαβάζω δυστυχώς κι αυτά ότι παίρνουμε τα μεταπτυχιακά με χρήματα κλπ...τον σέβομαι το νέο, του διδάσκω με τον καλύτερο δυνατό τρόπο δώδεκα χρόνια, είμαι εκπαιδευτικός που αγαπάει το νέο, αλλά περιμένω να με σεβαστεί κι αυτός, πώς; με την υπομονή του, με την προσπάθεια τη δική του... πότε θα αντιδράσουμε;; πότε θα συσπειρωθούμε και θα τους απαγορεύσουμε να παίζουν με τους κόπους μας;;;
Σαν να διαβάζω το βιογραφικό μου!!!! Και είμαστε πολλοί...η φωνή μας δεν ακούγεται όμως!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:41:09 »

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #2563 στις: Οκτώβριος 18, 2018, 06:15:27 μμ »
Γιατί οι νέοι ρε παιδιά;;; Υπήρξατε νέοι, υπήρξαμε νέοι, τελείωσα το 2005 και δε μου χαρίστηκε καμία ευκαιρία, ΚΑΜΊΑ! Έδωσα το 06 και το 09 συγκέντρωσα ένα σεβαστό βαθμό και δειλά δειλά άρχισα να δουλεύω για πέντε ώρες για έντεκα για δεκαπέντε....το πάλεψα, δεν προσπέρασα κανέναν επειδή ήμουν νέα, δεν προσπέρασα κανέναν επειδή ΕΠΕΛΕΞΑ να γεννήσω τρία και τέσσερα παιδάκια... μέσα σε αυτή τη μαύρη δεκαετία έκανα κι ένα μεταπτυχιακό στη ν.ε.λογοτεχνια, παρέδωσα διπλωματική 200 σελίδες, γιατί τα διαβάζω δυστυχώς κι αυτά ότι παίρνουμε τα μεταπτυχιακά με χρήματα κλπ...τον σέβομαι το νέο, του διδάσκω με τον καλύτερο δυνατό τρόπο δώδεκα χρόνια, είμαι εκπαιδευτικός που αγαπάει το νέο, αλλά περιμένω να με σεβαστεί κι αυτός, πώς; με την υπομονή του, με την προσπάθεια τη δική του... πότε θα αντιδράσουμε;; πότε θα συσπειρωθούμε και θα τους απαγορεύσουμε να παίζουν με τους κόπους μας;;;
Γιατί δυστυχώς σε αυτή τη χώρα της κρίσης κάποιοι 30 φευγα δε πρόλαβαν να υπάρξουν νέοι, δε φταις εσύ αλλά ούτε και αυτοί

Αποσυνδεδεμένος Αρβανίτη Χρυσή

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #2564 στις: Οκτώβριος 18, 2018, 06:20:26 μμ »
Κι εγώ 34 είμαι, αλλά όταν αναφέρονται σε νέους δε νομίζω ότι εννοούν τους 30 φεύγα αλλά τους 25αρηδες...οι 30 φεύγα είναι πάλι αυτοί που θα την πατήσουν γιατί έχουν λίγο από όλα και τελικά τίποτα..

Αποσυνδεδεμένος mpi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 533
  • Φύλο: Άντρας
  • nothing
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #2565 στις: Οκτώβριος 18, 2018, 06:27:41 μμ »
Γιατί οι νέοι ρε παιδιά;;; Υπήρξατε νέοι, υπήρξαμε νέοι, τελείωσα το 2005 και δε μου χαρίστηκε καμία ευκαιρία, ΚΑΜΊΑ! Έδωσα το 06 και το 09 συγκέντρωσα ένα σεβαστό βαθμό και δειλά δειλά άρχισα να δουλεύω για πέντε ώρες για έντεκα για δεκαπέντε....το πάλεψα, δεν προσπέρασα κανέναν επειδή ήμουν νέα, δεν προσπέρασα κανέναν επειδή ΕΠΕΛΕΞΑ να γεννήσω τρία και τέσσερα παιδάκια... μέσα σε αυτή τη μαύρη δεκαετία έκανα κι ένα μεταπτυχιακό στη ν.ε.λογοτεχνια, παρέδωσα διπλωματική 200 σελίδες, γιατί τα διαβάζω δυστυχώς κι αυτά ότι παίρνουμε τα μεταπτυχιακά με χρήματα κλπ...τον σέβομαι το νέο, του διδάσκω με τον καλύτερο δυνατό τρόπο δώδεκα χρόνια, είμαι εκπαιδευτικός που αγαπάει το νέο, αλλά περιμένω να με σεβαστεί κι αυτός, πώς; με την υπομονή του, με την προσπάθεια τη δική του... πότε θα αντιδράσουμε;; πότε θα συσπειρωθούμε και θα τους απαγορεύσουμε να παίζουν με τους κόπους μας;;;

Δυστυχώς υπάρχουν μεταπτυχιακά που δίνεις για πτυχιακή 20 σελίδες στα αγγλικά και στην εξεταστική δίνεις πολλαπλής επιλογής.

Υπάρχουν μεταπτυχιακά που δεν κάνεις τίποτα. Υπάρχουν για γνωστό πμς φροντιστήρια που σου κάνουν όλες τις εργασίες και την πτυχιακή.

Υπάρχουν άλλα που δεν κάνεις πτυχιακή.

Αυτά απαξιώνουν τα άλλα ΠΜΣ που σου βγαίνει ο π@τος να τα τελειώσεις.

Δυστυχώς αν δεν μάθεις να κλέβεις στην χώρα αυτή δεν επιζεις.
Κουτάκι

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:41:09 »

Αποσυνδεδεμένος calmen

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #2566 στις: Οκτώβριος 18, 2018, 06:32:51 μμ »
Γιατί οι νέοι ρε παιδιά;;; Υπήρξατε νέοι, υπήρξαμε νέοι, τελείωσα το 2005 και δε μου χαρίστηκε καμία ευκαιρία, ΚΑΜΊΑ! Έδωσα το 06 και το 09 συγκέντρωσα ένα σεβαστό βαθμό και δειλά δειλά άρχισα να δουλεύω για πέντε ώρες για έντεκα για δεκαπέντε....το πάλεψα, δεν προσπέρασα κανέναν επειδή ήμουν νέα, δεν προσπέρασα κανέναν επειδή ΕΠΕΛΕΞΑ να γεννήσω τρία και τέσσερα παιδάκια... μέσα σε αυτή τη μαύρη δεκαετία έκανα κι ένα μεταπτυχιακό στη ν.ε.λογοτεχνια, παρέδωσα διπλωματική 200 σελίδες, γιατί τα διαβάζω δυστυχώς κι αυτά ότι παίρνουμε τα μεταπτυχιακά με χρήματα κλπ...τον σέβομαι το νέο, του διδάσκω με τον καλύτερο δυνατό τρόπο δώδεκα χρόνια, είμαι εκπαιδευτικός που αγαπάει το νέο, αλλά περιμένω να με σεβαστεί κι αυτός, πώς; με την υπομονή του, με την προσπάθεια τη δική του... πότε θα αντιδράσουμε;; πότε θα συσπειρωθούμε και θα τους απαγορεύσουμε να παίζουν με τους κόπους μας;;;
Δεν έχεις καταλάβει ότι εσύ που τελείωσες το 5 είχες 2 ευκαιρίες να δώσεις και την δυνατότητα να γυρίσεις την Ελλάδα για να δουλέψεις και αυτός που τελείωσε μετά από 3 χρόνια δεν είχε καμία ευκαιρία να δουλέψει ούτε να δουλέψει και για μερικές ώρες ποτέ.... Συγνώμη αλλά 33 δεν είναι νέος... Ούτε ο 30...
Γραπτό άσεπ για όλους ξανά, αυτή είναι η λύση.
Εάν εσύ με ένα μάστερ περιμένεις να σε πάρουν... Λυπαμαι..
Ένα έχεις δουλέψει 12 χρόνια και περιμένεις να σε πάρουν λυπάμαι...
Εγώ δουλεύω  10 χρόνια σε  σε φροντιστήριο έχω 2 μάστερ  και πάω για 2 πτυχίο.. Δεν έχω καμία ελπίδα να μπω σε τάξη.. Και.. Εγώ.. Λυπαμαι..
Γραπτό άσεπ για όλους μόνο έτσι, αυτό είναι το δίκαιο ούτε μάστερ από Βουλγαρία ούτε παπάδες ούτε βύσματα ούτε τίποτα.
Γράφεις μπήκες μάγκας τέλος.

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #2567 στις: Οκτώβριος 18, 2018, 06:34:57 μμ »
Δε θα μπορούσες να τα πεις καλύτερα! Συμφωνώ μαζί σου σε όλα.
Δεν το πιστεύω μόνο εγώ και εσύ may16. Το παραδέχονται και οι πολιτικοί πλέον. Αν δεις ένα σωρό ρυθμίσεις για τα σχετικά επιδόματα ή κάποιες πρόσφατες αποφάσεις δικαιοσύνης, πλέον λαμβάνουν υπόψη τα νέα δεδομένα. Αλλά συνάδελφοι όταν πας να κόψεις από το παιδί του τρίτεκνου για να ενισχύσεις αυτού με ένα, είναι ντροπή και στις δύο περιπτώσεις με αυτά τα εξευτελιστικά επιδόματα που λαμβάνουν και αυτοί. Και όταν γύρω σου βλέπεις, ο μισός πληθυσμός να φοροφεύγει ή να φοροδιαφεύγει και μέσα σε αυτούς να είναι πολλοί που ζουν σαν άραβες. Εγώ από αυτή την κυβέρνηση μόνο αυτό ήθελα. Να βάλει μία τάξη αλλά μπα.

https://www.protothema.gr/greece/article/830817/ekthesi-sok-oi-ellines-tha-meiothoun-kata-25-ekat-eos-to-2050-kai-auto-einai-mi-anastrepsimo/
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 18, 2018, 06:40:11 μμ από sikat »

Αποσυνδεδεμένος Αρβανίτη Χρυσή

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #2568 στις: Οκτώβριος 18, 2018, 06:39:01 μμ »
Είμαι σίγουρη ότι υπάρχουν κι αυτά, στην Ελλάδα είμαστε άλλωστε, ακόμα και για την αξιοπιστία του ΑΣΕΠ ή των πανελλαδικών κρατάω τις επιφυλάξεις μου... προσωπικά ζοριστηκα πολύ και στον ΑΣΕΠ και στο μεταπτυχιακό, ειδικά στο μεταπτυχιακό που παράλληλα ήρθαν και τα παιδιά μου...ο καθένας ξέρει πόσο έχει κοπιάσει για καθετί που έχει κατακτήσει, γι αυτό και δεν απαξιώνω και την προϋπηρεσία που έχουν κάποιοι και την υπερασπίζονται γιατί την απέκτησαν με κόπο... κάποιοι βέβαια όχι και με τόσο κόπο, όπως αποδεικνύεται, πώς όμως θα ελεγχθούν όλα αυτά; Πολλές προϋπηρεσίες που αποκτήθηκαν εκτός ΑΣΕΠ είναι ύποπτες, όπως και πολλά μεταπτυχιακά μαϊμού, ποιος θα μπει σε αυτήν τη διαδικασία χρονοβόρου ελέγχου; Οπότε ένα ισοπεδωτικο σύστημα προσλήψεων που αρκετούς τους ρημάζει και ξεμπερδευουμε ( λογική υπουργείου) >:(

Αποσυνδεδεμένος mpi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 533
  • Φύλο: Άντρας
  • nothing
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #2569 στις: Οκτώβριος 18, 2018, 06:51:49 μμ »
Είμαι σίγουρη ότι υπάρχουν κι αυτά, στην Ελλάδα είμαστε άλλωστε, ακόμα και για την αξιοπιστία του ΑΣΕΠ ή των πανελλαδικών κρατάω τις επιφυλάξεις μου... προσωπικά ζοριστηκα πολύ και στον ΑΣΕΠ και στο μεταπτυχιακό, ειδικά στο μεταπτυχιακό που παράλληλα ήρθαν και τα παιδιά μου...ο καθένας ξέρει πόσο έχει κοπιάσει για καθετί που έχει κατακτήσει, γι αυτό και δεν απαξιώνω και την προϋπηρεσία που έχουν κάποιοι και την υπερασπίζονται γιατί την απέκτησαν με κόπο... κάποιοι βέβαια όχι και με τόσο κόπο, όπως αποδεικνύεται, πώς όμως θα ελεγχθούν όλα αυτά; Πολλές προϋπηρεσίες που αποκτήθηκαν εκτός ΑΣΕΠ είναι ύποπτες, όπως και πολλά μεταπτυχιακά μαϊμού, ποιος θα μπει σε αυτήν τη διαδικασία χρονοβόρου ελέγχου; Οπότε ένα ισοπεδωτικο σύστημα προσλήψεων που αρκετούς τους ρημάζει και ξεμπερδευουμε ( λογική υπουργείου) >:(

Ο ΑΣΕΠ μετά την τελευταία εξέλιξη στην 1κ2017 (που πάγωσε) έχει χάσει για εμένα οποιαδήποτε αξιοπιστία. Επίσης κάνει δειγματοληπτικούς ελέγχους. Πώς προσδιορίζεται το δείγμα;

 Η δικαιοσύνη ελέγχει περιπτώσεις πμς που έχουν έρθει κατά χιλιάδες εδώ. Ο κανόνας λέει ένας επιβλέπων ανά 5 πτυχιακές. Άλλοι κάνανε πρακτική στην Χ Χώρα ενώ ήταν εδώ και πίνανε καφέδες.

Νομίζεις ότι τηρούνται αυτά;

Κουτάκι

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #2570 στις: Οκτώβριος 18, 2018, 07:14:58 μμ »
δεν είναι προσόν απλούστατα
Ο μόνος μόνιμος τρόπος απόκτησης προυπηρεσίας όμως είναι! Και όποιοι έχουν προσόντα δεν φοβούνται την εξέταση. Αν έχεις κάνει μεταπτυχιακό το να διαβάσεις για τον ασεπ είναι αστείο. Αν έχεις κάνει όμως ουσιαστικό μεταπτυχιακό...κανονικό...όχι τα γιαλαντζί στα οποία κάποιοι αναφέρονται.

Να μοριοδοτηθούν επαρκώς όλα εκτός των κοινωνικών κριτηρίων (μετά τον διορισμό αυτά και με βαρύτητα όση θέλουν) ως πρόσθετα σε έναν διαγωνισμό. Μην κλείσουμε την πόρτα σε κανέναν. Ας μην διαπράττουμε ύβριν!!! Όλοι ξέρουμε τι την ακολουθεί...

Τώρα όσοι μεταφέρουν πληροφορίες δήθεν από τα μέσα...μα πραγματικά νομίζετε ότι μπορεί κανείς να σας πιστέψει;
Ο ίδιος ο υπουργός και δεν ξέρει τι του γίνεται. Θέλουν να χτυπήσουν στον ώμο κάθε συνάδελφο και να του πουν αυτό που θέλει να ακούσει. Οι λόγοι γνωστοί και σεβαστοί. Έτσι λειτουργούν οι "πολίτες" και καλώς συμπεριφέρονται έτσι οι πολιτικοί.
 Δώστε ψέμα στο λαό!!

Αποσυνδεδεμένος Αρβανίτη Χρυσή

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #2571 στις: Οκτώβριος 18, 2018, 07:17:31 μμ »
Όχι δεν πιστεύω ότι τηρούνται, δεν θέλω όμως να γενικεύω, καταθέτω την προσωπική μου εμπειρία και μόνο. Το μεταπτυχιακό μου το έκανα στην Κομοτηνή, έδωσα εξετάσεις για να μπω σε μια ξένη γλώσσα και σε ύλη πάνω στην ιστορία της ν.ε.λογοτεχνιας, επίσης προφορική συνέντευξη διερευνητικου, από ότι είχα καταλάβει τότε χαρακτήρα ( λόγοι που κάνουμε το μεταπτυχιακό, πόσο το επιθυμούμε κλπ). Είχαμε δύο εργασίες το εξάμηνο με υποχρεωτικές παρακολουθήσεις, σύνολο οκτώ και με τη διπλωματική εννιά. Ελάχιστο όριο 40 σελίδες ανά εργασία και 150 διπλωματική, τις έκανα όλες ολομόναχη, γιατί θεωρώ την κλεψιά ανήθικη και με ενδιέφερε πάντα η έρευνα... επίσης εμπιστεύομαι τον εαυτό μου περισσότερο από κάθε άλλον σε ο,τι αφορά τη δουλειά μου...η επιβλεπουσα καθηγήτρια είχε παράλληλα άλλες δύο εργασίες και η διπλωματική μου, την οποία παρουσίασα, πέρασε από έλεγχο τριών καθηγητών, οι δύο αναπληρωτές ο ένας επίκουρος...τα γράφω γιατί πιστεύω ακράδαντα ότι οφείλουμε να αποφεύγουμε τις γενικεύσεις.

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #2572 στις: Οκτώβριος 18, 2018, 07:49:10 μμ »
Ο μόνος μόνιμος τρόπος απόκτησης προυπηρεσίας όμως είναι! Και όποιοι έχουν προσόντα δεν φοβούνται την εξέταση. Αν έχεις κάνει μεταπτυχιακό το να διαβάσεις για τον ασεπ είναι αστείο. Αν έχεις κάνει όμως ουσιαστικό μεταπτυχιακό...κανονικό...όχι τα γιαλαντζί στα οποία κάποιοι αναφέρονται.

Να μοριοδοτηθούν επαρκώς όλα εκτός των κοινωνικών κριτηρίων (μετά τον διορισμό αυτά και με βαρύτητα όση θέλουν) ως πρόσθετα σε έναν διαγωνισμό. Μην κλείσουμε την πόρτα σε κανέναν. Ας μην διαπράττουμε ύβριν!!! Όλοι ξέρουμε τι την ακολουθεί...

Τώρα όσοι μεταφέρουν πληροφορίες δήθεν από τα μέσα...μα πραγματικά νομίζετε ότι μπορεί κανείς να σας πιστέψει;
Ο ίδιος ο υπουργός και δεν ξέρει τι του γίνεται. Θέλουν να χτυπήσουν στον ώμο κάθε συνάδελφο και να του πουν αυτό που θέλει να ακούσει. Οι λόγοι γνωστοί και σεβαστοί. Έτσι λειτουργούν οι "πολίτες" και καλώς συμπεριφέρονται έτσι οι πολιτικοί.
 Δώστε ψέμα στο λαό!!

Θεωρείς λογικό δηλαδή να γίνει διαγωνισμός μόνο και μόνο για να δώσει μόρια σε έναν πίνακα και όχι διορισμό; αυτό μου φαντάζει πολύ χειρότερο από το να μην γίνει καθόλου ΑΣΕΠ και να μην υπάρχουν μόρια ΑΣΕΠ στον πίνακα.

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #2573 στις: Οκτώβριος 18, 2018, 07:50:13 μμ »
Γιατί οι νέοι ρε παιδιά;;; Υπήρξατε νέοι, υπήρξαμε νέοι, τελείωσα το 2005 και δε μου χαρίστηκε καμία ευκαιρία, ΚΑΜΊΑ! Έδωσα το 06 και το 09 συγκέντρωσα ένα σεβαστό βαθμό και δειλά δειλά άρχισα να δουλεύω για πέντε ώρες για έντεκα για δεκαπέντε....το πάλεψα, δεν προσπέρασα κανέναν επειδή ήμουν νέα, δεν προσπέρασα κανέναν επειδή ΕΠΕΛΕΞΑ να γεννήσω τρία και τέσσερα παιδάκια... μέσα σε αυτή τη μαύρη δεκαετία έκανα κι ένα μεταπτυχιακό στη ν.ε.λογοτεχνια, παρέδωσα διπλωματική 200 σελίδες, γιατί τα διαβάζω δυστυχώς κι αυτά ότι παίρνουμε τα μεταπτυχιακά με χρήματα κλπ...τον σέβομαι το νέο, του διδάσκω με τον καλύτερο δυνατό τρόπο δώδεκα χρόνια, είμαι εκπαιδευτικός που αγαπάει το νέο, αλλά περιμένω να με σεβαστεί κι αυτός, πώς; με την υπομονή του, με την προσπάθεια τη δική του... πότε θα αντιδράσουμε;; πότε θα συσπειρωθούμε και θα τους απαγορεύσουμε να παίζουν με τους κόπους μας;;;

Αγαπητε συναδελφε θα σου πω κατι κανωντας τον δικηγορο του διαβολου παρολο που ειμαι υπερ του ασεπ.

Εισαι στην ιδια κατασταση που ηταν καποιος το 1995 με επετηριδα  και του ειπανε οτι παει η επετηριδα παμε για ασεπ για νανλπουνε και οι νεοι στο παιχνιδι

Αποσυνδεδεμένος mpi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 533
  • Φύλο: Άντρας
  • nothing
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #2574 στις: Οκτώβριος 18, 2018, 07:56:17 μμ »
Αγαπητε συναδελφε θα σου πω κατι κανωντας τον δικηγορο του διαβολου παρολο που ειμαι υπερ του ασεπ.

Εισαι στην ιδια κατασταση που ηταν καποιος το 1995 με επετηριδα  και του ειπανε οτι παει η επετηριδα παμε για ασεπ για νανλπουνε και οι νεοι στο παιχνιδι


Αυτός με επετηρίδα είχε μεταβατική και μπορούσε να σχεδιάσει μέχρι το 2002 τι θα κάνει.

Εδώ αλλάζει εν ψυχρώ το σύστημα και την μοριοδοτηση, χωρίς μεταβατική, ΧΩΡΙΣ  να μπορείς να αντιδράσεις,

Αν είναι δυνατόν!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 18, 2018, 07:58:26 μμ από mpi »
Κουτάκι

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #2575 στις: Οκτώβριος 18, 2018, 07:57:48 μμ »
Αγαπητε συναδελφε θα σου πω κατι κανωντας τον δικηγορο του διαβολου παρολο που ειμαι υπερ του ασεπ.

Εισαι στην ιδια κατασταση που ηταν καποιος το 1995 με επετηριδα  και του ειπανε οτι παει η επετηριδα παμε για ασεπ για νανλπουνε και οι νεοι στο παιχνιδι

Βέβαια το 1995 υπήρξε μεταβατική περίοδος και όσοι ήτανε στην επετηρίδα όταν ψηφίστηκε ο 2525 θα διορίζονταν από εκεί. Σήμερα το πρόβλημα είναι ότι επί 8 χρόνια γίνανε σχεδόν μηδενικοί διορισμοί και έχουν δημιουργηθεί δύο μεγάλες σε αριθμό ομάδες εκπαιδευτικών. Από τη μια όσοι "λογικά" αν υπήρχε κανονικότητα στη χώρα θα είχαν ήδη διοριστεί τα προηγούμενα χρόνια και δικαίως λένε " τι φταίμε εμείς που πάγωσαν οι διορισμοί, εμείς εργαζόμαστε τόσα χρόνια, κοντεύουν να ασπρίσουν τα μαλλιά μας όντας αναπληρωτές" και από την άλλη όσοι αποφοίτησαν μετά και δεν είχαν το δικαίωμα καν να ελπίζουν έστω και σε μία ώρα εργασίας. Με δεδομένο το πρόβλημα της υπογεννητικότητας και της φυγής χιλιάδων οικογενειών με μικρά παιδιά στο εξωτερικό το πρόβλημα θα διογκωθεί. Είμαστε σε αδιέξοδο όποιο σύστημα και αν εφαρμοστεί ΑΝ γίνουν διορισμοί.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160666
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 879
Σύνολο: 882

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.