*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε με το διαμορφούμενο νέο σύστημα διορισμών/προσλήψεων στην εκπείαδευση;

Ναι
69 (38.1%)
Όχι
112 (61.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 179

Αποστολέας Θέμα: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018  (Αναγνώστηκε 1749536 φορές)

0 μέλη και 13 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος "Αισιόδοξη" εκπαιδευτικός

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Γέλα, πουλί μου, γέλα, είναι η ζωή μια τρέλα!!!
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6160 στις: Δεκέμβριος 22, 2018, 08:58:47 μμ »
Δηλαδή, τί θες; Να διοριστούν μόνιμοι όλοι οι επιτυχόντες του ΑΣΕΠ και μετά να γίνει διαγωνισμός εκπαιδευτικών; Να γίνει γραπτός διαγωνισμός τώρα και να μπορείς να κρατήσεις τα παλιά σου μόρια;
Τί ακριβώς θέλεις, τέλος πάντων, είναι δύσκολο να μας πεις;;;
ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΩΝ ΑΔΙΚΙΩΝ ΚΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΙΩΝ ΤΟΥ ΠΑΡΕΛΘΟΝΤΟΣ με ό,τι αυτό συνεπάγεται. Τον τρόπο ας τον βρουν μόνοι τους. Ποσώς με ενδιαφέρει. Αν πήγαιναν με το γράμμα του νόμου, αυτή τη στιγμή θα ήμουν διορισμένη.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:14:17 »

Αποσυνδεδεμένος konstantinos1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 366
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6161 στις: Δεκέμβριος 22, 2018, 09:00:30 μμ »
ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΩΝ ΑΔΙΚΙΩΝ ΚΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΙΩΝ ΤΟΥ ΠΑΡΕΛΘΟΝΤΟΣ με ό,τι αυτό συνεπάγεται. Τον τρόπο ας τον βρουν μόνοι τους. Ποσώς με ενδιαφέρει. Αν πήγαιναν με το γράμμα του νόμου, αυτή τη στιγμή θα ήμουν διορισμένη.
Με άλλα λόγια, δεν ξέρεις τι θέλεις ή δεν τολμάς να πεις τί θέλεις. Δεκτό!

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6162 στις: Δεκέμβριος 22, 2018, 09:01:53 μμ »
Να φέρουν γραπτό ασεπ δηλαδή. Δεν γίνεται κάτι άλλο. Ή ξαναδίνουμε οι παλιοί και δίνουν και οι νέοι διαγωνισμό ή παραδεχτείτε το: είναι ό.τι καλύτερο μπορούσε να γίνει. Αν εξαιρέσεις τα κοινωνικά κριτήρια, που ουδεμία σχέση έχουν με την εκπαίδευση, είναι ένα σύστημα ανεκτό.
Χωρίς νέο διαγωνισμό οι επιδόσεις μας σε έναν διαγωνισμό δεκαετίας συν πίσω δεν μπορεί να μετρούν πουθενά. Ελπίζουμε στη δικαίωση όσοι προσφύγαμε. Πουθενά αλλού. Το άλλο είναι να σοβαρευτούμε όλοι και να απαιτήσουμε νέο διαγωνισμό γραπτό! Ίσες ευκαιρίες, δικαιοσύνη, αξιοκρατία κι όλα τα καλά...μόνο έτσι.
Όσοι δεν αντιλαμβάνεστε την πικρία και τον θυμό ενός επιτυχόντα ασεπ, να προστρέξετε στο παρελθόν να δείτε νομοθεσίες και τις αδικίες που υπέστησαν. Είναι άξιον απορίας όμως γιατί αντιδρούν οι συνδικαλιστές και οι προυπηρεσιάκηδες. Τι άλλο θέλουν πια!

Αποσυνδεδεμένος "Αισιόδοξη" εκπαιδευτικός

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Γέλα, πουλί μου, γέλα, είναι η ζωή μια τρέλα!!!
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6163 στις: Δεκέμβριος 22, 2018, 09:08:09 μμ »
Με άλλα λόγια, δεν ξέρεις τι θέλεις ή δεν τολμάς να πεις τί θέλεις. Δεκτό!
Ή τελικά είσαι πολύ μικρός, όπως είπαν κάποιοι, οπότε λογικό να μην ξέρεις πού πάνε τα τέσσερα, μιας και δεν τα έχεις ζήσει ή πολύ πιθανώς ανήκεις στην άλλη κατηγορία και μας το παίζεις τρελίτσα. Όπως και να 'χει, εγώ μια χαρά ξέρω τι λέω. Πιο λιανά δε θα μπορούσα να στο κάνω. Αν δεν καταλαβαίνεις, δικό σου το πρόβλημα όχι το δικό μου. 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:14:17 »

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6164 στις: Δεκέμβριος 22, 2018, 09:13:55 μμ »
ή παραδεχτείτε το: είναι ό.τι καλύτερο μπορούσε να γίνει.

Όχι, γιατί αβανάρει υπερβολικα την προυπηρεσία σε βάρος των ακαδημαικών κριτηρίων. Όχι, γιατί δεν υπάρχει καποιο μεταβατικό διάστημα για τα μόρια ΑΣΕΠ που χάνονται. Όχι, γιατί επιχειρεί να κλειδώσει τους πινακες για δύο και τρία χρόνια.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 22, 2018, 09:17:45 μμ από mtsag »

Αποσυνδεδεμένος ioudas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • εις εκ των αρίστων
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6165 στις: Δεκέμβριος 22, 2018, 09:18:39 μμ »
Δεν θέλω να σας  πικράνω , αλλά εγώ θα διοριστώ σίγουρα.
Διασταυρωμένο.Από τη θεία μου και την πεθερά μου.
Το άκουσαν στην τηλεόραση.
Όταν τους είπα πως δεν ξέρω πως με 580 πρώτο μισθό
θα πρέπει να φέρω βόλτα τρία (3) ενοίκια (γυναίκα και  μικρό παιδί ,παιδί μεγάλο που σπουδάζει αλλού,εγώ κάπου αλλού)
πέρασαν από το μυαλό τους οι φριχτότερες σκέψεις.Το χαμόγελο πάγωσε στα χείλη τους.
Τα επόμενα δευτερόλεπτα θυμήθηκα και το επίδομα τέκνων +70 ευρώ.
-Καλά , 650 ευρώ!
Οι φρικτές σκέψεις εξαφανίστηκαν μονομιάς , το χαμόγελο και η αισιοδοξία επανήλθαν.
Είμαστε και σε Χριστουγεννιάτικο mode.
Δεν θέλω να σας πικράνω , αλλά εγώ θα διοριστώ σίγουρα.

Αποσυνδεδεμένος konstantinos1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 366
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6166 στις: Δεκέμβριος 22, 2018, 09:24:32 μμ »
Όχι, γιατί αβανάρει υπερβολικα την προυπηρεσία σε βάρος των ακαδημαικών κριτηρίων. Όχι, γιατί δεν υπάρχει καποιο μεταβατικό διάστημα για τα μόρια ΑΣΕΠ που χάνονται. Όχι, γιατί επιχειρεί να κλειδώσει τους πινακες για δύο και τρία χρόνια.
Δηλαδή θέλεις ένα διαγωνισμό ΑΣΕΠ που θα περιέχει κριτήριο μοριοδότησης από το οποίο θα αποκλείονται όλοι ανεξαιρέτως οι μετά το 2008 πτυχιούχοι; Πιστεύεις πραγματικά ότι μπορεί ένας οποιοσδήποτε υπουργός να προτείνει ή ένα οποιοδήποτε ΑΣΕΠ να εγκρίνει τέτοιο πράγμα;;;;

KANANGA

  • Επισκέπτης
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6167 στις: Δεκέμβριος 22, 2018, 09:40:03 μμ »
Δεν θέλω να σας  πικράνω , αλλά εγώ θα διοριστώ σίγουρα.
Διασταυρωμένο.Από τη θεία μου και την πεθερά μου.
Το άκουσαν στην τηλεόραση.
Όταν τους είπα πως δεν ξέρω πως με 580 πρώτο μισθό
θα πρέπει να φέρω βόλτα τρία (3) ενοίκια (γυναίκα και  μικρό παιδί ,παιδί μεγάλο που σπουδάζει αλλού,εγώ κάπου αλλού)
πέρασαν από το μυαλό τους οι φριχτότερες σκέψεις.Το χαμόγελο πάγωσε στα χείλη τους.
Τα επόμενα δευτερόλεπτα θυμήθηκα και το επίδομα τέκνων +70 ευρώ.
-Καλά , 650 ευρώ!
Οι φρικτές σκέψεις εξαφανίστηκαν μονομιάς , το χαμόγελο και η αισιοδοξία επανήλθαν.
Είμαστε και σε Χριστουγεννιάτικο mode.
Δεν θέλω να σας πικράνω , αλλά εγώ θα διοριστώ σίγουρα.

 :-\
Η πικρή αλήθεια...
Σκοτωνόμαστε μεταξυ μας και το πρόβλημα είναι η οικονομική κρίση... ή αυτοί που την δημιούργησαν..




KANANGA

  • Επισκέπτης
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6168 στις: Δεκέμβριος 22, 2018, 09:40:56 μμ »
.... δεν ξέρω πως με 580 πρώτο μισθό
θα πρέπει να φέρω βόλτα τρία (3) ενοίκια (γυναίκα και  μικρό παιδί ,παιδί μεγάλο που σπουδάζει αλλού,εγώ κάπου αλλού)
....

 :D :D :D :DΓαβρόλα δώστα όλα :D :D :D :D

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6169 στις: Δεκέμβριος 22, 2018, 09:46:52 μμ »
Δηλαδή θέλεις ένα διαγωνισμό ΑΣΕΠ που θα περιέχει κριτήριο μοριοδότησης από το οποίο θα αποκλείονται όλοι ανεξαιρέτως οι μετά το 2008 πτυχιούχοι; Πιστεύεις πραγματικά ότι μπορεί ένας οποιοσδήποτε υπουργός να προτείνει ή ένα οποιοδήποτε ΑΣΕΠ να εγκρίνει τέτοιο πράγμα;;;;

Για ένα μεταβατικό δίαστημα θα μπορούσε χωρίς κανένα πρόβλημα. Είναι κάτι που γενικά γίνεται, πολλά τα παραδείγματα.

Αποσυνδεδεμένος "Αισιόδοξη" εκπαιδευτικός

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Γέλα, πουλί μου, γέλα, είναι η ζωή μια τρέλα!!!
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6170 στις: Δεκέμβριος 22, 2018, 09:55:03 μμ »
:D :D :D :DΓαβρόλα δώστα όλα :D :D :D :D
Παρόλα αυτά, όλοι καίγονται για τον διορισμό τους, τον περιμένουν πώς και πώς, καταφεύγουν (καταφεύγω) δικαστικά και σπάνια κάποιος τον αρνείται. Καταλαβαίνω το σχόλιο του συναδέλφου, αλλά τα δεδομένα είναι αυτά που είναι. Γνωστά χρόνια τώρα. Προσωπικά, λατρεύω το επάγγελμα που διάλεξα. Προτιμώ να το εξασκώ έστω και υπό αυτές τις συνθήκες, γιατί ξυπνάω με το χαμόγελο στα χείλη. Ίσως παίζει ρόλο που δεν έχω παιδιά, οπότε έχω να σκεφτώ μόνο τον εαυτό μου.

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6171 στις: Δεκέμβριος 22, 2018, 10:05:20 μμ »
Προς Κωνσταντίνο1

Θα σου γράψω τι θεωρώ εγώ σωστό.
Να προσμετράται μόνο εκείνη η προυπηρεσία, όπου έχει προηγηθεί η επιτυχία στον ΑΣΕΠ!!
Είναι τόσο δυσνόητο;
Για αυτούς που δεν είχαν τη δυνατότητα να δώσουν ΑΣΕΠ μετά το 2009 ίσχυε ο 3848 του 2010 που δεν έδινε μεγάλη βαρύτητα στην προυπηρεσία. 
Ακόμη μια φορά: Δεν μπορεί κάποιος που δούλευε σε ιδιωτικό σχολείο για χρόνια και απαξίωνε τον Δημόσιο λειτουργό, αφού δεν πήγε ποτέ να δώσει εξετάσεις στον διαγωνισμό και επίσης σαν αναπληρωτής ήταν δίπλα στο σπιτάκι του και τα ιδιαιτεράκια του, να ζητά να είναι από τους πρώτους που θα διοριστούν!!!
Είναι τόσο δυσνόητο;

Επίσης αναφορικά με αυτούς που έτρεχαν στις "εσχατιές": Να ζητήσουμε να αποκλειστούν όλες οι προυπηρεσίες όσων πήγαιναν αναπληρωτές στον νομό τους, για να δώσουμε μεγαλύτερη αξία σε αυτούς που πήγανμακριά;

Αποσυνδεδεμένος glianna

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 371
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6172 στις: Δεκέμβριος 22, 2018, 10:34:12 μμ »
Η ΟΛΜΕ ΠΡΕΠΕΙ να υπερασπιστεί τους επιτυχόντες του ΑΣΕΠ. Δεν μπορεί να αφήσει να ψηφιστεί αυτό το καταστροφικό σύστημα διορισμών.
Δεν θα τεθεί σε δημόσια διαβούλευση; Να πιέσουμε έστω για προσμέτρηση των μορίων του ΑΣΕΠ στα ακαδημαικά προσόντα..
Επιπλέον, η μοριοδότηση του πτυχίου με βάση τον χαρακτηρισμό φοίτησης στερείται κάθε λογικής. Δεν μπορεί ο βαθμός πτυχίου 8.4 να μοριοδοτείται με 14 μονάδες, ενώ ο βαθμός 8.5 με 21 μονάδες...Σε καμία προκήρυξη δεν χρησιμοποιείται τέτοιου τύπου κλίμακα μοριοδότησης. Ποιος νοητικά διαταραγμένος το σκέφτηκε;
Συν τοις άλλοις, η μοριοδότηση των ετήσιων επιμορφώσεων είναι τουλάχιστον γελοία.
Κάπως πρέπει να διαμαρτυρηθούμε και να ζητήσουμε κριτήρια διορισμού λογικά και ρεαλιστικά. Κύριοι της ΟΛΜΕ, ΑΚΟΥΕΙ ΚΑΝΕΙΣ;;;
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 22, 2018, 10:36:51 μμ από glianna »

Αποσυνδεδεμένος konstantinos1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 366
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6173 στις: Δεκέμβριος 22, 2018, 10:34:53 μμ »
Προς Κωνσταντίνο1

Θα σου γράψω τι θεωρώ εγώ σωστό.
Να προσμετράται μόνο εκείνη η προυπηρεσία, όπου έχει προηγηθεί η επιτυχία στον ΑΣΕΠ!!
Είναι τόσο δυσνόητο;
Για αυτούς που δεν είχαν τη δυνατότητα να δώσουν ΑΣΕΠ μετά το 2009 ίσχυε ο 3848 του 2010 που δεν έδινε μεγάλη βαρύτητα στην προυπηρεσία. 
Ακόμη μια φορά: Δεν μπορεί κάποιος που δούλευε σε ιδιωτικό σχολείο για χρόνια και απαξίωνε τον Δημόσιο λειτουργό, αφού δεν πήγε ποτέ να δώσει εξετάσεις στον διαγωνισμό και επίσης σαν αναπληρωτής ήταν δίπλα στο σπιτάκι του και τα ιδιαιτεράκια του, να ζητά να είναι από τους πρώτους που θα διοριστούν!!!
Είναι τόσο δυσνόητο;

Επίσης αναφορικά με αυτούς που έτρεχαν στις "εσχατιές": Να ζητήσουμε να αποκλειστούν όλες οι προυπηρεσίες όσων πήγαιναν αναπληρωτές στον νομό τους, για να δώσουμε μεγαλύτερη αξία σε αυτούς που πήγανμακριά;
Δυσνόητο δεν είναι αλλά είναι μη ρεαλιστικό και παράνομο επίσης. Έναν οποιοδήποτε δικηγόρο να ρωτήσεις (ή οποιονδήποτε ξέρει από ΑΣΕΠ) θα σου πει ότι δεν είναι δυνατόν να χαρακτηριστεί παράνομη ή απορριπτέα καμιά προυπηρεσία που νόμιμα πραγματοποιήθηκε σύμφωνα με τις κάθε φορά διατάξεις του κράτους (εκτός φυσικά αν μιλάμε για πλαστό πτυχίο, κτλ). Γιατί ζητάτε πράγματα που ξέρετε ότι δεν είναι δυνατόν να γίνουν; Ειδικά αυτό το συγκεκριμένο αίτημά σου δεν μπορεί να γίνει δεκτό ούτε από ΣΥΡΙΖΑ ούτε από ΝΔ ούτε από κανέναν. Για την προυπηρεσία σε ιδιωτικά σχολεία ίσως να υπήρχε θέμα συζήτησης. Αλλά για την προυπηρεσία σε δημόσια σχολεία δεν υπάρχει κανένα απολύτως ενδεχόμενο να μην αναγνωριστεί.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160666
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 903
Σύνολο: 909

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.103 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.