*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε με το διαμορφούμενο νέο σύστημα διορισμών/προσλήψεων στην εκπείαδευση;

Ναι
69 (38.1%)
Όχι
112 (61.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 179

Αποστολέας Θέμα: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018  (Αναγνώστηκε 1749476 φορές)

0 μέλη και 11 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GregX

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6468 στις: Δεκέμβριος 25, 2018, 01:21:09 μμ »
Θα δούμε ποιος έχει δίκιο όταν βγει το τελικό κείμενο. Μου φαίνεται περίεργο να μετράει γενικά η προϋπηρεσία στους κυρίους και μόνο της ειδικής στους επικουρικους.

Δεν είναι υπόθεση αυτό που έγραψα από το Υπουργείο πληροφόρηση είναι. Το γνωρίζουν όλοι οι σύλλογοι.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:10:45 »

Αποσυνδεδεμένος ioudas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • εις εκ των αρίστων
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6469 στις: Δεκέμβριος 25, 2018, 01:25:34 μμ »

Είμαστε  δεκάδες χιλιάδες στους πίνακες. Οι μόνοι που έχουν περάσει ΑΞΙΟΛΟΓΣΗ για να ΜΠΟΥΝ στην τάξη είναι αυτό που έχουν ΑΣΕΠ.
ΚΑΝΕΙΣ δεν έχει περάσει αξιολόγηση για να μπει πρώτη φορά στην τάξη.
Μια φοιτήτρια της Ψυχολογίας θα αρίστευε σ'εναν ΑΣΕΠ Φιλολόγων.
Κι εγώ έχω περάσει τη βάση σε ΑΣΕΠ με άριστα στο γνωστικό, αλλά δεν καμαρώνω κιόλας.
Μόνο για το πτυχίο μου καμαρώνω. Και για την απαίτηση μου να μη με θεωρούν τηλεθεατή και πελάτη.
Τέλος πάντων , όποιος θέλει μπορεί να φοράει στο σχολείο κάποιο περιβραχιόνιο ΑΣΕΠ , να ξεχωρίζει.
Άντε , με φωνάζουν για φαί. Καλή όρεξη σε όλους!

Αποσυνδεδεμένος Wolowitz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1183
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ.04.01
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6470 στις: Δεκέμβριος 25, 2018, 01:28:37 μμ »
Δεν είναι υπόθεση αυτό που έγραψα από το Υπουργείο πληροφόρηση είναι. Το γνωρίζουν όλοι οι σύλλογοι.
Δε θέλω να σε αμφισβητήσω αλλά συνεχίζει να μου κάνει εντύπωση ότι δεν έχει σχολιαστεί καθόλου και από τα εκπαιδευτικά sites, τα οποία έχουν σχολιάσει κανονικά όλες τις υπόλοιπες αλλαγές.

Αποσυνδεδεμένος marathes

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6471 στις: Δεκέμβριος 25, 2018, 01:33:18 μμ »
Μέχρι τώρα τα δυσπρόσιτα μετρούσαν διπλά μόνο για τους πίνακες αναπληρωτών και όχι για τους πίνακες διορισμών. Αφού με το νέο σύστημα οι πίνακες διορισμών -αναπληρωτών θα είνα κοινοί θεωρώ ότι δεν μπορεί να μοριοδοτήσει τα δυσπρόσιτα καθώς θα πρόκειται για αιφνιδιασμό .
Τι αιφνιδιασμο;;;; Υπήρχε ο νόμος Λοβέρδου που έλεγε οτι τα παιρνεις διπλά και σε πίνακες διορισμού (ειχε λίστα με συγκεκριμένα σχολεία ) ή όχι;; Μπορεί κακώς, μπορεί καλώς, δεν είναι το θέμα εκεί! Υπήρχε νόμος; Τέλος! Όλα τα άλλα δεν είναι αιφνιδιασμός και είναι αυτό; Ας τα καταργήσει απο εδω και πέρα αν θέλει! Αναδρομικά θα τα πάρει πίσω;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:10:45 »

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2944
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6472 στις: Δεκέμβριος 25, 2018, 01:34:50 μμ »
Να μην καμαρώνετε ούτε για το πτυχίο σας ούτε για τίποτα. Όλα τούτα είναι συμβατικά και μόνο. Και τυπικούρες. Να καμαρώνετε για την πρόοδο των μαθητών σας. Τελεία.

Αποσυνδεδεμένος nero

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1601
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6473 στις: Δεκέμβριος 25, 2018, 01:38:36 μμ »
Δε θέλω να σε αμφισβητήσω αλλά συνεχίζει να μου κάνει εντύπωση ότι δεν έχει σχολιαστεί καθόλου και από τα εκπαιδευτικά sites, τα οποία έχουν σχολιάσει κανονικά όλες τις υπόλοιπες αλλαγές.
Αυτό είναι ενα θέμα που εχω ακούσει και τις δύο απόψεις.Λογικα οπως είναι γραμένο το κείμενο ο συνάδερφος GregX έχει δίκιο.Ομως πρέπει επίσημα με την εγκύκλιο να τοποθετηθει το υπουργείο.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2859
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6474 στις: Δεκέμβριος 25, 2018, 01:40:03 μμ »
Τι αιφνιδιασμο;;;; Υπήρχε ο νόμος Λοβέρδου που έλεγε οτι τα παιρνεις διπλά και σε πίνακες διορισμού (ειχε λίστα με συγκεκριμένα σχολεία ) ή όχι;; Μπορεί κακώς, μπορεί καλώς, δεν είναι το θέμα εκεί! Υπήρχε νόμος; Τέλος! Όλα τα άλλα δεν είναι αιφνιδιασμός και είναι αυτό; Ας τα καταργήσει απο εδω και πέρα αν θέλει! Αναδρομικά θα τα πάρει πίσω;

Αυτό με το νόμο Λοβέρδου μου διαφεύγει. Έλεγε ότι τα παίρνεις διπλά και για διορισμό δλδ?

Αποσυνδεδεμένος neverendingtale

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 280
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6475 στις: Δεκέμβριος 25, 2018, 01:46:50 μμ »
Eμεις οι ΠΕ06 καταθετουμε π.χ lower για γνωση ξενης γλωσσας?

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2944
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6476 στις: Δεκέμβριος 25, 2018, 01:52:40 μμ »
β) Η γνώση ξένης γλώσσας που αποτελεί ειδικό προσόν διορισμού για τους εκπαιδευτικούς των κλάδων ΠΕ05, ΠΕ06, ΠΕ07, ΠΕ34 και ΠΕ40 δεν μοριοδοτείται. Η γνώση χειρισμού ηλεκτρονικού υπολογιστή δεν μοριοδοτείται για τους εκπαιδευτικούς του κλάδου ΠΕ86.

Αποσυνδεδεμένος marathes

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6477 στις: Δεκέμβριος 25, 2018, 01:54:05 μμ »
Ναι, φυσικα υπήρχε νόμος, αυγουστο του 2014 ειχε ψηφιστει! Οχι, τα αγγλικά δε μετράνε καθόλου σαν ξένη γλώσσα για εμας! Δυστυχώς θέλει άλλη.

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6478 στις: Δεκέμβριος 25, 2018, 01:59:55 μμ »
Δε θέλω να σε αμφισβητήσω αλλά συνεχίζει να μου κάνει εντύπωση ότι δεν έχει σχολιαστεί καθόλου και από τα εκπαιδευτικά sites, τα οποία έχουν σχολιάσει κανονικά όλες τις υπόλοιπες αλλαγές.

Εδω δεν σχολιασανε οτι η Σιβιτανιδειος γυρνα στο παλιο καθεστως ....με αποφαση ΔΣ

Αποσυνδεδεμένος neverendingtale

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 280
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6479 στις: Δεκέμβριος 25, 2018, 02:02:23 μμ »
Ναι, φυσικα υπήρχε νόμος, αυγουστο του 2014 ειχε ψηφιστει! Οχι, τα αγγλικά δε μετράνε καθόλου σαν ξένη γλώσσα για εμας! Δυστυχώς θέλει άλλη.
ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2859
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6480 στις: Δεκέμβριος 25, 2018, 02:15:45 μμ »
Ναι, φυσικα υπήρχε νόμος, αυγουστο του 2014 ειχε ψηφιστει! Οχι, τα αγγλικά δε μετράνε καθόλου σαν ξένη γλώσσα για εμας! Δυστυχώς θέλει άλλη.


Λοιπόν, αυτός ο νόμος έλεγε ότι τα δυσπρόσιτα μετρούν για τους πίνακες αναπληρωτών και τα απομακρυσμένα μετρούν για τους πίνακες διορισμων οι οποίοι θα προέρχονταν απο τν 3848/10 , με την επίφύλαξη του μέγιστου ορίου των 60 μηνών .
Άρα, μπορεί να μοριοδοτήσει μόνο τα απομακρυσμένα και μόνο εφόσον το ταβάνι προϋπρεσίας μείνει στους 60 μήνες.

Αποσυνδεδεμένος Marios 1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 457
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6481 στις: Δεκέμβριος 25, 2018, 02:22:03 μμ »
ΚΑΝΕΙΣ δεν έχει περάσει αξιολόγηση για να μπει πρώτη φορά στην τάξη.
Μια φοιτήτρια της Ψυχολογίας θα αρίστευε σ'εναν ΑΣΕΠ Φιλολόγων.
Κι εγώ έχω περάσει τη βάση σε ΑΣΕΠ με άριστα στο γνωστικό, αλλά δεν καμαρώνω κιόλας.
Μόνο για το πτυχίο μου καμαρώνω. Και για την απαίτηση μου να μη με θεωρούν τηλεθεατή και πελάτη.
Τέλος πάντων , όποιος θέλει μπορεί να φοράει στο σχολείο κάποιο περιβραχιόνιο ΑΣΕΠ , να ξεχωρίζει.
Άντε , με φωνάζουν για φαί. Καλή όρεξη σε όλους!

Το τρολλάρισμα εδώ μέσα πάει κ έρχεται.

Mε το συμπάθειο συνάδελφε, αλλά απο προηγούμενα ποστ λες ότι  είσαι Ειδική Αγωγή Βθμια, συνεπώς ΕΤΣΙ "'χώθηκες" στους πίνακες με το μεταπτυχιακούλι απο κάνα γιουνιβερσιτι οβ Νικοζια γιατί είχες και ΔΟΑΤΑΠ κλπ οπότε ΓΙ ΑΥΤΟ να ΚΑΜΑΡΩΝΕΙΣ  γιατί ΑΥΤΟ θα σε διορίσει. και μάλιστα από τα ποστ φαίνεται ότι είσαι  αναπληρωτής/ρια στην ΑΤΤΙΚΗ !!!!!

ΜΙΑ ΧΑΡΑ σε βλέπω σε σχέση με τα χαιβάνια-μαθηματικους/φιλολογους-γυρολόγους γενικής εδώ μέσα που έχουν όντως περάσει 2-3 ΑΣΕΠ και μπήκαν ΕΤΣΙ στους πίνακες αναπληρωτών και στην τάξη. Ασε λοιπόν αυτά τα χαιβάνια να γίνουν μέλη του συλλόγου ΑΣΕΠ και κάνε αυτό που κάνει ΟΛΟΙ που έχουν έσκασαν τα 5χιλιαρα ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΟΙ ΙΔΙΟΙ πίστευαν καλά κάλα ότι θα διοριστούν με ενα 5χιλιαρο!!

ΚΑΝΕ ΤΟ ΣΤΑΥΡΟ ΣΟΥ ΚΙ ΕΣΥ ΝΑ ΜΗΝ ΠΕΣΕΙ Ο ΤΣΙΠΡΑΣ.

ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΓΙΝΕΙ ΚΑΝΑ ΑΣΤΕΙΟ ΚΑΙ ΓΙΝΕΙ ΑΣΕΠ ΕΙΔΙΚΗΣ ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΓΕΝΙΚΗΣ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΘΑ ΓΡΑΨΟΥΝ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΕΙΔΙΚΟΙ ΠΑΙΔΑΓΩΓΟΙ ΜΕ ΤΑ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΑ ΤΟΥ 5ΧΙΛΙΑΡΟΥ ΣΤΑ ΒΟΥΛΓΑΡΙΚΑ ΚΑΙ ΤΑ ΙΤΑΛΙΚΑ.








 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160664
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 951
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 927
Σύνολο: 939

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.06 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.