*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε με το διαμορφούμενο νέο σύστημα διορισμών/προσλήψεων στην εκπείαδευση;

Ναι
69 (38.1%)
Όχι
112 (61.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 179

Αποστολέας Θέμα: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018  (Αναγνώστηκε 1749551 φορές)

0 μέλη και 18 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος haroulalki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 824
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6972 στις: Δεκέμβριος 30, 2018, 06:21:32 μμ »

1) Η Προκήρυξη που παραθέτεις αφορά την πρόσληψη επαγγελματιών υγείας (εδώ ιατρών) με συμβάσεις ΙΔΟΧ για τη στελέχωση των Τ.ΟΜ.Υ.. Δεν αφορά, έστω, διορισμό τακτικού προσωπικού, κλάδου ιατρών, για να επιχειρηθεί οποιοσδήποτε παραλληλισμός με το νέο σύστημα μόνιμων διορισμών των εκπαιδευτικών.

Εκτός αυτού, καθίσταται ατελέσφορος κάθε παραλληλισμός με το Ε.Σ.Υ. ή άλλο, από τη στιγμή που κυρίως στην εκπαίδευση υπάρχει η στόχευση, (ήδη από την εποχή Αρσένη, άλλο που ποτέ δεν εφαρμόστηκε!), από τους ίδιους οριστικούς πίνακες τόσο να διορίζεται το τακτικό προσωπικό στην εκπαίδευση (μόνιμοι), όσο και να προσλαμβάνεται το προσωπικό ΙΔΟΧ (αναπληρωτές-ωρομίσθιοι).

2) Η Προκήρυξη δεν είναι του Α.Σ.Ε.Π. αλλά του Υπουργείου Υγείας, κατά βάση. Το Α.Σ.Ε.Π. την ενέκρινε ως προς την ορθότητά της, βάσει του οικείου νόμου. Το Υπουργείο Υγείας τρέχει την όλη διαδικασία πρόσληψης, ενώ μέλος του Α.Σ.Ε.Π. συμμετέχει στις αντίστοιχες Επιτροπές Ελέγχου Δικαιολογητικών και Εξέτασης Ενστάσεων.

3) Αν επιθυμείς να συγκρίνεις τα κριτήρια μοριοδότησης για τον διορισμό των ιατρών στο Ε.Σ.Υ. [βλ. α) προϋπηρεσία/κλινική εμπειρία, β) επιστημονικό έργο, γ) εκπαιδευτικό έργο και δ) συνέντευξη] με το προτεινόμενο σύστημα για τον διορισμό των εκπαιδευτικών, ανάτρεξε στον αντίστοιχο νόμο και τις αντίστοιχες Υ.Α..

Θα διαπιστώσεις πως τέκνα δεν μοριοδοτούνται.

4) Γενικότερα, μην μπλέκετε τα κριτήρια μοριοδότησης ή τις διάφορες διαδικασίες διορισμού/πρόσληψης στο δημόσιο ανά κατηγορία προσωπικού μεταξύ τους ή όπως τα 'χετε περίπου στο μυαλό σας ή όπως ψιλο-καταλαβαίνετε από δω κι από κει, ότι δομείται η αρχιτεκτονική υπαγωγής στο ανθρώπινο δυναμικό του δημοσίου.

Είναι άλλα, κατά περίπτωση, τα κριτήρια ή οι διαδικασίες:

α) Για τον διορισμό τακτικού προσωπικού με γραπτό διαγωνισμό μέσω Α.Σ.Ε.Π.,
β) Για τον διορισμό τακτικού προσωπικού με σειρά προτεραιότητας μέσω Α.Σ.Ε.Π., (όπου τα κριτήρια διαφέρουν και ανά κατηγορία εκπαίδευσης),
γ) Για τον διορισμό τακτικού προσωπικού που υπάγεται σε ειδικό νομοθετικό καθεστώς, (βλ. δικαστικοί λειτουργοί, εκπαιδευτικοί Α/θμιας & Β/θμιας, Καθηγητές Α.Ε.Ι., ερευνητικό προσωπικό, Στρατιωτικοί, Αστυνομία, Πυροσβεστική, Λιμενικό, διπλωματικό σώμα, ιατρικό προσωπικό Ε.Σ.Υ., καλλιτέχνες, κ.λπ.),
δ) Για την πρόσληψη συμβασιούχων με τις οικείες διατάξεις για την έγκριση του Α.Σ.Ε.Π.,
ε) Για την πρόσληψη συμβασιούχων για ορισμένες από τις κατηγορίες προσωπικού της περίπτωσης (γ).
Το είπα και μόνη μου ότι δεν πρόκειται για τακτικό προσωπικό. Γιατί στην περίπτωση μας μιλάμε για τακτικό; (Εδώ γελάμε).
Η προκήρυξη μπορεί να είναι όπως είπες του Υπουργείου με εποπτεία του ΑΣΕΠ. Ποια δλδ η ουσιαστική διαφορά με τη δική μας προκήρυξη;
Και πάντως στη συγκεκριμένη προκήρυξη,  και πολύ πιθανό και σε άλλες, τα τέκνα μοριοδοτουνται. Και πολύ μάλιστα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:40:51 »

Αποσυνδεδεμένος ΚΠ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6973 στις: Δεκέμβριος 30, 2018, 07:36:07 μμ »
Διαβάζω για "ίσες ευκαιρίες" για νέους και μου ανάβουν τα λαμπατέρ....Θέλω να πιστεύω οτι τα γράφουν οι 25άρηδες που πήραν το προηγούμενο καλοκαίρι πτυχίο και όχι παλαιοί. Πώς είναι δυνατόν να μιλάμε για ίση αντιμετώπιση νέων χθεσινών συναδέρφων, με όλους τους άλλους 40+ που πέρασε η ζωή τους είτε διαβάζοντας για 3-4 ΑΣΕΠ είτε οργώνοντας την Ελλάδα είτε δεν ξέρω και εγώ τι άλλο. Και εμείς ήμασταν κάποτε 25 χρονών και πέρασαν τα καλύτερα χρόνια της ζωής μας περιμένοντας τον πολυπόθητο διορισμό. Οι νέοι λοιπόν ας περιμένουν και αυτοί 5 10 χρόνια την σειρά τους όπως περιμένουμε και εμείς τα διπλάσια χρόνια 15 και 20..... 8)

Αποσυνδεδεμένος glianna

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 371
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6974 στις: Δεκέμβριος 30, 2018, 07:50:32 μμ »
Διαβάζω για "ίσες ευκαιρίες" για νέους και μου ανάβουν τα λαμπατέρ....Θέλω να πιστεύω οτι τα γράφουν οι 25άρηδες που πήραν το προηγούμενο καλοκαίρι πτυχίο και όχι παλαιοί. Πώς είναι δυνατόν να μιλάμε για ίση αντιμετώπιση νέων χθεσινών συναδέρφων, με όλους τους άλλους 40+ που πέρασε η ζωή τους είτε διαβάζοντας για 3-4 ΑΣΕΠ είτε οργώνοντας την Ελλάδα είτε δεν ξέρω και εγώ τι άλλο. Και εμείς ήμασταν κάποτε 25 χρονών και πέρασαν τα καλύτερα χρόνια της ζωής μας περιμένοντας τον πολυπόθητο διορισμό. Οι νέοι λοιπόν ας περιμένουν και αυτοί 5 10 χρόνια την σειρά τους όπως περιμένουμε και εμείς τα διπλάσια χρόνια 15 και 20..... 8)
Κάτσε συνάδελφε μη μου εξάπτεσαι χρονιάρες μέρες!Δεν είπα εγώ, ούσα παλαιά, να μη διοριστείς εσύ και ο καθένας με τον ΑΣΕΠ, την προυπηρεσία και πιθανόν με τα ακαδημαικά σου. Υπάρχουν όμως παλιοί σε υψηλές θέσεις των πινάκων που ούτε ΑΣΕΠ πήγαν ποτέ να δώσουν, ούτε παιδαγωγική επάρκεια έχουν, βασικά ούτε που έχουν ιδέα για το γνωστικό τους αντικείμενο, πόσο μάλλον να έχουν ακαδημαικά προσόντα και κάνοντας χρήση ευνοικών για αυτούς ρυθμίσεων, όπως πρόταξη στους πίνακες, δουλεύουν τόοοσα χρόνια. Θα σε πείραζε εσένα εαν στην θέση τους μπει ένα νέο παιδί, ύστερα απο αξιολόγηση (ΑΣΕΠ), με παιδαγωγική κατάρτιση και με ακαδημαικά προσόντα, για να κάνει σωστά την δουλειά του;;; Αξιοκρατία δεν θέλουμε;;;

Αποσυνδεδεμένος haroulalki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 824
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6975 στις: Δεκέμβριος 30, 2018, 07:53:43 μμ »
Διαβάζω για "ίσες ευκαιρίες" για νέους και μου ανάβουν τα λαμπατέρ....Θέλω να πιστεύω οτι τα γράφουν οι 25άρηδες που πήραν το προηγούμενο καλοκαίρι πτυχίο και όχι παλαιοί. Πώς είναι δυνατόν να μιλάμε για ίση αντιμετώπιση νέων χθεσινών συναδέρφων, με όλους τους άλλους 40+ που πέρασε η ζωή τους είτε διαβάζοντας για 3-4 ΑΣΕΠ είτε οργώνοντας την Ελλάδα είτε δεν ξέρω και εγώ τι άλλο. Και εμείς ήμασταν κάποτε 25 χρονών και πέρασαν τα καλύτερα χρόνια της ζωής μας περιμένοντας τον πολυπόθητο διορισμό. Οι νέοι λοιπόν ας περιμένουν και αυτοί 5 10 χρόνια την σειρά τους όπως περιμένουμε και εμείς τα διπλάσια χρόνια 15 και 20..... 8)
Οι νέοι έχουν ξοδέψει χιλιάδες ευρώ σε επιμορφώσεις ελληνικών ή ξένων πανεπιστημίων, απαιτητικών και μη. Κάπως πρέπει να ανταμειφθούν. Τι θα κάνουν και οι καθηγητές; Κλέφτες θα γίνουν;
Άλλωστε, έρχονται και εκλογές και όλο αυτό μεταφράζεται σε χιλιάδες ψήφους για την πρώτη φορά καραδεξια, εεεε, συγγνώμη, αριστερά ήθελα να πω. Ικανοποιείται και ο νεοφιλελεύθερος που ακούει ότι τα σχολεία θα στελεχώνει αποδεδειγμένα εξειδικευμένο εκπαιδευτικό προσωπικό έναντι των παλιών που δεν αξιολογήθηκαν ποτέ και ποτέ δεν μπήκαν στον κόπο να επιμορφωθουν (ναι, ναι, τα έλεγε σήμερα πρώην έγκριτος δημοσιογράφος του mega) και επιβραβεύει το θεάρεστο έργο της κυβέρνησης μας. Αυτά.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:40:51 »

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6976 στις: Δεκέμβριος 30, 2018, 07:57:45 μμ »
Κάτσε συνάδελφε μη μου εξάπτεσαι χρονιάρες μέρες!Δεν είπα εγώ, ούσα παλαιά, να μη διοριστείς εσύ και ο καθένας με τον ΑΣΕΠ, την προυπηρεσία και πιθανόν με τα ακαδημαικά σου. Υπάρχουν όμως παλιοί σε υψηλές θέσεις των πινάκων που ούτε ΑΣΕΠ πήγαν ποτέ να δώσουν, ούτε παιδαγωγική επάρκεια έχουν, βασικά ούτε που έχουν ιδέα για το γνωστικό τους αντικείμενο, πόσο μάλλον να έχουν ακαδημαικά προσόντα και κάνοντας χρήση ευνοικών για αυτούς ρυθμίσεων, όπως πρόταξη στους πίνακες, δουλεύουν τόοοσα χρόνια. Θα σε πείραζε εσένα εαν στην θέση τους μπει ένα νέο παιδί, ύστερα απο αξιολόγηση (ΑΣΕΠ), με παιδαγωγική κατάρτιση και με ακαδημαικά προσόντα, για να κάνει σωστά την δουλειά του;;; Αξιοκρατία δεν θέλουμε;;;
Κανέναν δεν θα πείραζε! Προς όφελος όλων θα ήταν. Όπως κι όταν κάποτε άλλοι 25αρηδες μπήκαν στις τάξεις και έφεραν νέο αέρα και με το κέφι τους την "φόρα" τους και τον δυναμισμό τους μόνο καλό έκαναν και τώρα στα 35 ακόμη νέοι είναι...αλλιώς μόνο όλοι οι 50+ θα ήταν στα σχολεία!!!!

Αποσυνδεδεμένος glianna

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 371
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6977 στις: Δεκέμβριος 30, 2018, 08:03:32 μμ »
Κανέναν δεν θα πείραζε! Προς όφελος όλων θα ήταν. Όπως κι όταν κάποτε άλλοι 25αρηδες μπήκαν στις τάξεις και έφεραν νέο αέρα και με το κέφι τους την "φόρα" τους και τον δυναμισμό τους μόνο καλό έκαναν και τώρα στα 35 ακόμη νέοι είναι...αλλιώς μόνο όλοι οι 50+ θα ήταν στα σχολεία!!!!
Και εμείς νέοι είμαστε ακόμη και έχουμε πολλά να προσφέρουμε! Μακάρι να διοριστούμε σύντομα και μετά να πάρουν σειρά και οι νεότεροι και αντίστοιχα ικανοί συνάδελφοι.

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2944
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6978 στις: Δεκέμβριος 30, 2018, 08:08:37 μμ »
Το θέμα δεν είναι τι θέλω εγώ ο τάδε ή ο δείνα. Αλλά τι είναι συνταγματικώς εντάξει. Αν δεν επιβάλλεται το ποσοστό για τους άνευ εμπειρίας τότε ok. Αν, όμως, επιβάλλεται λόγω ΣτΕ τότε υπάρχει ζήτημα. Για τούτο και ρώτησα τον rrrrrr τι ισχύει. Διαφωτίζοντας αυτό το σημείο λύνονται όλα.

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6979 στις: Δεκέμβριος 30, 2018, 08:13:55 μμ »
Και εμείς νέοι είμαστε ακόμη και έχουμε πολλά να προσφέρουμε! Μακάρι να διοριστούμε σύντομα και μετά να πάρουν pre και οι νεότεροι και αντίστοιχα ικανοί συνάδελφοι.
Προφανώς! Και οι 50ρηδες άξιοι και ικανότατοι φυσικά. Με τον διαγωνισμό μόνο όμως υπάρχει ουσιαστική ανανέωση και επιλογή των αξιότερων. Κι ούτε φροντιστήρια χρειάζεται ούτε τίποτα...διάβασμα σωστό και αποτελεσματικό! Οι περισσότεροι είτε για μισθολογική εξέλιξη είτε για προσωπική ικανοποίηση ένα τουλάχιστον μεταπτυχιακό έχουν, αλλά τα περισσότερα στοιχίζουν δυστυχώς. Προυπηρεσία έχουν όσοι πρόλαβαν. Αυτά ας μετρούν κατόπιν αξιολόγησης με γραπτό. Ένας πίνακας για 2 με 3 έτη για τις ειδικότητες που χρειάζονται. Δύσκολο ζήτημα! Να δούμε τι θα γίνει...

Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6980 στις: Δεκέμβριος 30, 2018, 08:26:50 μμ »
   Wolowitz εσύ διορίζεσαι. Δεν χρειάζεται να αναλώνεσαι τόσο πολύ. Είναι δική μας δουλειά αυτή.
Μετρούν τα μόρια πάνω από τη βάση και  οπουδήποτε γραπτού. Καλό σας απόγευμα.
δεν γινεται αυτο που γραφεις. Το στε το ειχε ξεκαθαρισει οτι δεν μπορουν να συγκριθουν 2 διαφορετικοι ασεπ μεταξυ τους.
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6981 στις: Δεκέμβριος 30, 2018, 08:41:33 μμ »
δεν γινεται αυτο που γραφεις. Το στε το ειχε ξεκαθαρισει οτι δεν μπορουν να συγκριθουν 2 διαφορετικοι ασεπ μεταξυ τους.

Στην ουσία με αυτό το σύστημα τους συγκρίνει όμως; Ας δούμε ΑΝ και ΠΩΣ θα είναι διατυπωμένο.

Αποσυνδεδεμένος mokrina

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6982 στις: Δεκέμβριος 30, 2018, 08:54:53 μμ »
Αντιγραφη απο το facebook:                                                 Αυτοί που αντιδρούν για το νέο σύστημα προσλήψεων το μόνο που θα πετύχουν είναι στο τέλος να μην γίνουν προσλήψεις (είναι αυτοί που, αν δεν μπορούν να έχουν την κατσίκα του γείτονα, προτιμούν να ψοφήσει.…). Καμιά κυβέρνηση δεν θέλει φασαρίες πριν τις εκλογές.. θα το αφήσει για μετά…Αν παρατηρήσετε καλά τους πίνακες κάθε ειδικότητας και το σύστημα θα διαπιστώσετε τα παρακάτω:
• Αυτό το σύστημα ευνοεί κυρίως αυτούς που έχουν μεγάλη προϋπηρεσία.. (δηλαδή τους παλιούς).. Μπορούν να πιάσουν ως 120 μόρια συν μόρια από πτυχίο-σεμινάρια –αγγλικά- παιδιά
• Αυτοί που πιθανόν να έχουν τόσα πολλά αυξημένα προσόντα, δηλαδή και διδακτορικό και δεύτερο πτυχίο και 2 μεταπτυχιακά, και άριστα στο πτυχίο και proficiency  και σεμινάρια, ώστε να πιάσουν 120 μόρια-πράγμα πολύ δύσκολό είναι ελάχιστοι…Πάντως όσοι τα έχουν ΜΠΡΑΒΟ ΤΟΥΣ!!!
• Δίνει την ευκαιρία σε χιλιάδες που δεν είχαν προϋπηρεσία να μπουν στο παιχνίδι του αναπληρωτή (μέχρι τώρα ήταν ένα κλειστό επάγγελμα στην κυριολεξία). Τα νέα παιδιά δύσκολο να διοριστούν μόνο με προσόντα…)
• Ευνοεί επίσης και αυτούς που έχουν μέτρια προϋπηρεσία και προσόντα..
• Έχει παρόμοια κριτήρια πρόσληψης που χρησιμοποιεί το  ΑΣΕΠ στις προσλήψεις του δημοσίου ( προϋπηρεσία + ακαδημαϊκά κριτήρια).Εκεί μάλιστα έχει και ταβάνι στην προϋπηρεσία τους 84 μήνες. Αν δεν ήταν ένα αξιοκρατικό σύστημα πρόσληψης θα έπρεπε να ξεσηκωθεί όλη η Ελλάδα τόσα χρόνια που οι προσλήψεις στο δημόσιο γίνονται με αυτό το σύστημα..)
• Επίσης στην εκπαίδευση οι περισσότεροι έχουν μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγή.. Οι προσλήψεις της ειδικής Αγωγής  προηγούνται από της γενικής αγωγής…Οπότε αυτοί που έχουν μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγή πιθανόν να διοριστούν εκεί…

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6983 στις: Δεκέμβριος 30, 2018, 09:05:22 μμ »
Μου κάνει εντύπωση που ενοχλούνται οι ειδικής για τη μεταφορά της προυπηρεσίας των γενικής στην ειδική! Τόσο καιρό που ίσχυε το ανάποδο δεν υπήρχε πρόβλημα, ενώ δεν έχει καμία σχέση η διδασκαλία σε ειδικό σχολείο με εκείνη σε κανονικό... Μια παρατήρηση από τα πολλά που χουν δει τα ματάκια μου στη διαβούλευση. Το μόνο σίγουρο είναι ότι εκτίθεται ο κλάδος κι άλλο!!

Αποσυνδεδεμένος anpapath86

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 430
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6984 στις: Δεκέμβριος 30, 2018, 09:09:04 μμ »
Διαβάζω για "ίσες ευκαιρίες" για νέους και μου ανάβουν τα λαμπατέρ....Θέλω να πιστεύω οτι τα γράφουν οι 25άρηδες που πήραν το προηγούμενο καλοκαίρι πτυχίο και όχι παλαιοί. Πώς είναι δυνατόν να μιλάμε για ίση αντιμετώπιση νέων χθεσινών συναδέρφων, με όλους τους άλλους 40+ που πέρασε η ζωή τους είτε διαβάζοντας για 3-4 ΑΣΕΠ είτε οργώνοντας την Ελλάδα είτε δεν ξέρω και εγώ τι άλλο. Και εμείς ήμασταν κάποτε 25 χρονών και πέρασαν τα καλύτερα χρόνια της ζωής μας περιμένοντας τον πολυπόθητο διορισμό. Οι νέοι λοιπόν ας περιμένουν και αυτοί 5 10 χρόνια την σειρά τους όπως περιμένουμε και εμείς τα διπλάσια χρόνια 15 και 20..... 8)
Αν είσαι 40+ σημαίνει ότι ήσουν 25 το 2003. Άρα πρόλαβες τουλάχιστον 3 ΑΣΕΠ πριν τα 30. Προβλημα σου που δεν διορίστηκες, πρόβλημα σου που δεν προσέφυγες για να διοριστεί. Εμείς, οι πτυχιούχοι του 2009 φτάσαμε 32 και δεν μας δόθηκαν οι ευκαιρίες που είχες εσύ.

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #6985 στις: Δεκέμβριος 30, 2018, 09:12:39 μμ »

• Δίνει την ευκαιρία σε χιλιάδες που δεν είχαν προϋπηρεσία να μπουν στο παιχνίδι του αναπληρωτή (μέχρι τώρα ήταν ένα κλειστό επάγγελμα στην κυριολεξία). Τα νέα παιδιά δύσκολο να διοριστούν μόνο με προσόντα…)

Δεν ξέρω για άλλους κλάδους, αλλά για τους ΠΕ02 δυστυχώς αυτό δεν ισχύει. Φέτος στην φάση του Δεκέμβρη ο τελευταίος μη τριτεκνος ήταν με 27 περίπου μόρια. Και φέτος πήραν πάρα πολλούς. Αρα καταλαβαίνεις ότι, αν δεν έχεις προϋπηρεσία, για να μπεις στο παιχνίδι της αναπλήρωσης θες +27 μόρια, αν φυσικά και οι άλλοι δεν κάνουν κάτι για να αυξήσουν τα μόρια τους εν τω μεταξυ. Για αυτόν τον λόγο και το κλείδωμα των πινάκων είναι τεράστιο φάουλ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160666
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 882
Σύνολο: 885

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.075 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.