*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε με το διαμορφούμενο νέο σύστημα διορισμών/προσλήψεων στην εκπείαδευση;

Ναι
69 (38.1%)
Όχι
112 (61.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 179

Αποστολέας Θέμα: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018  (Αναγνώστηκε 1749547 φορές)

0 μέλη και 16 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #938 στις: Αύγουστος 04, 2018, 03:42:09 μμ »
Το ίδιο ισχύει και για σένα για τους μονίμους. Όχι ότι περίμενα να το καταλάβεις... Το κλείνω εδώ, γιατί προφανέστατα η όποια αντιπαράθεση με σένα δεν έχει κανένα μα κανένα νόημα. Και δεν είδα καμία κριτική... Άποψη έχω δικαίωμα να έχω και να την εκφράζω κιόλας. Έχοντας υπάρξει αναπληρωτής για πολλά χρόνια και μέχρι πρόσφατα, έχω ιδία εικόνα για την κατάσταση. Εσύ πότε υπήρξες μόνιμη για να μιλάς για μεταθέσεις και δε θυμάμαι τι άλλο πετάχτηκες να πεις την άποψη σου; Τέλος πάντων... Έβγαλε ποτέ κανείς άκρη μαζί σου για να βγάλω εγώ;

Ακριβως...
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:30:00 »

Αποσυνδεδεμένος mpakias33

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #939 στις: Αύγουστος 04, 2018, 06:12:21 μμ »
Trust no one άκου λίγο!
Σε διαβάζω καιρό τώρα, και σε κάποια θέματα είσαι σωστός! Κι εγώ αναπληρωτής είμαι 8 χρόνια τώρα.
Δεν γνώριζα ότι ήσουν χρόνια αναπληρωτής και ότι πέρσι διορίστηκες. Σου εύχομαι σιδεροκέφαλος λοιπόν και ότι άλλο επιθυμείς. Θέλω να σου πω όμως, ότι κάποιες φορές δεν μιλάς σωστά...
Καταρχήν, δεν χτυπιέμαι για τίποτε και για κανέναν εκτός απ΄την οικογένεια μου.
Δεύτερον,δε νομίζω να σου είπε κανείς απ'ότι ξέρω μέχρι τώρα, να του ζητήσεις την άδεια για να γράψεις κάτι!
Τρίτον, το ότι ανήκεις στη Πρωτοβάθμια, δε σε εξαιρεί από μια ειδικότητα με μεγάλη υπεραριθμία και πλήρως συντεχνιακή!
Τέταρτον,στον ασεπ του 2005 που μας λες για παράδειγμα, οι επιτυχόντες - διοριστέοι ήταν λιγότεροι απ'τις προσφερόμενες θέσεις γιατί οι περισσότεροι διορίστηκαν μόνο με το μισό μήνα προυπηρεσίας  που σας είπα και δεν πήγαν για ασεπ. Ξέρεις πολύ καλά ότι οι κενές θέσεις μεταφέρονταν στο 40%.Με ειρωνεύεσαι λέγοντας  μου ότι '' εσύ θα ξες κάλύτερα''. Ξέρω!! Απ τον αδερφό μου, που είναι της ειδικότητας σου και διορισμένος απ'το 2005.
Πέμπτον, το ότι σε ενδιαφέρει η ποιότητα των μελλοντικών μόνιμων συναδέλφων, το σέβομαι. Τα κριτήρια με τα οποία θα διοριστούν όμως, εκ των πραγμάτων, δε σε αφορούν! Και δε μπορείς να αποδείξεις το αντίθετο. Και για τους αναπληρωτές;;;
Αυτών η ποιότητα δε σε ενδιαφέρει;;
Έκτον, είναι δυνατόν να απαντάς στο συνάδελφο '' ανάλογα τις πιέσεις'';;;;  Δεν είναι όλα συντεχνιακά. 
Ότι θες, προσπάθησε να το λες ευγενικά, ορθολογικά και όχι προκλητικά και εκ του ασφαλούς. Κάνε τη διαφορά!
Και πάλι συγχαρητήρια και σιδεροκέφαλος!
 

Αποσυνδεδεμένος liana.k

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 184
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #940 στις: Αύγουστος 04, 2018, 09:00:28 μμ »
Αυτές οι υποδείξεις! πρώτον, δεύτερον κτλ

Αποσυνδεδεμένος "Αισιόδοξη" εκπαιδευτικός

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Γέλα, πουλί μου, γέλα, είναι η ζωή μια τρέλα!!!
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #941 στις: Αύγουστος 04, 2018, 09:07:33 μμ »
Καλησπέρα και από εμένα παιδιά.
Χρόνια σας παρακολουθώ, αλλά πρώτη φορά γράφω. Διαβάζω για αδικίες, για προϋπηρεσίες, για νέους που δεν τους δόθηκαν οι ανάλογες ευκαιρίες, για, για, για.....
Μια ερώτηση μόνο:
Αν με το νόμο Αρσένη και μετά το 2003 εφαρμοζόταν ό,τι ήταν να εφαρμοστεί και ο οποιοσδήποτε διορισμός ή η οποιαδήποτε πρόσληψη αναπληρωτή είχε ως προϋπόθεση την επιτυχία στον ΑΣΕΠ, θα φτάναμε εδώ που φτάναμε; Κατηγορείτε κάποιους ως ασεπολάγνους. Τους κατηγορείτε ΓΙΑΤΙ; Επείδη πήγαν με το σταυρό στο χέρι και πίστεψαν πως θα διοριστούν ή έστω θα προσληφθούν ως αναπληρωτές μέσω αντικειμενικών κριτηρίων;
Απ΄το '98 ως το '08, παρήλθαν 10 χρόνια και έξι διαγωνισμοί, δίνοντας τη δυνατότητα στον οποιοδήποτε να περάσει τη διαδικασία του ΑΣΕΠ, έστω και για μια φορά. Λυπάμαι, συνάδελφοι, αλλά επιεικής μπορώ να είμαι μόνο με τους απόφοιτους των τελευταίων 10 περίπου ετών.
Είμαι φιλόλογος και δυο φορές επιτυχούσα με καλή σειρά, του ΄07 και του '09, με προϋπηρεσία λόγω των επιτυχιών μου. Δεν προσέφυγα δικαστικά. Περιμένω από το κράτος να πράξει τα αυτονόητα. Το δηλώνει εξάλλου και το nick μου. Τον κόπο μου όμως δεν πρόκειται να τον χαρίσω σε κανέναν.
Προτεινόμενος πίνακας:
Μόρια επιτυχίας ΑΣΕΠ + προϋπηρεσία
Προϋπηρεσια (με πλαφόν και χωρίς τη βάση ΑΣΕΠ)
Απόφοιτοι μετά το 2009 με κάποια ποσόστωση
Κοινωνικά κριτήρια και ειδικές κατηγορίες μόνο για βελτίωση περιοχής και μετάθεσης.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:30:00 »

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4031
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #942 στις: Αύγουστος 04, 2018, 09:40:56 μμ »
Trust no one άκου λίγο!
Σε διαβάζω καιρό τώρα, και σε κάποια θέματα είσαι σωστός! Κι εγώ αναπληρωτής είμαι 8 χρόνια τώρα.
Δεν γνώριζα ότι ήσουν χρόνια αναπληρωτής και ότι πέρσι διορίστηκες. Σου εύχομαι σιδεροκέφαλος λοιπόν και ότι άλλο επιθυμείς. Θέλω να σου πω όμως, ότι κάποιες φορές δεν μιλάς σωστά...
Καταρχήν, δεν χτυπιέμαι για τίποτε και για κανέναν εκτός απ΄την οικογένεια μου.
Δεύτερον,δε νομίζω να σου είπε κανείς απ'ότι ξέρω μέχρι τώρα, να του ζητήσεις την άδεια για να γράψεις κάτι!
Τρίτον, το ότι ανήκεις στη Πρωτοβάθμια, δε σε εξαιρεί από μια ειδικότητα με μεγάλη υπεραριθμία και πλήρως συντεχνιακή!
Τέταρτον,στον ασεπ του 2005 που μας λες για παράδειγμα, οι επιτυχόντες - διοριστέοι ήταν λιγότεροι απ'τις προσφερόμενες θέσεις γιατί οι περισσότεροι διορίστηκαν μόνο με το μισό μήνα προυπηρεσίας  που σας είπα και δεν πήγαν για ασεπ. Ξέρεις πολύ καλά ότι οι κενές θέσεις μεταφέρονταν στο 40%.Με ειρωνεύεσαι λέγοντας  μου ότι '' εσύ θα ξες κάλύτερα''. Ξέρω!! Απ τον αδερφό μου, που είναι της ειδικότητας σου και διορισμένος απ'το 2005.
Πέμπτον, το ότι σε ενδιαφέρει η ποιότητα των μελλοντικών μόνιμων συναδέλφων, το σέβομαι. Τα κριτήρια με τα οποία θα διοριστούν όμως, εκ των πραγμάτων, δε σε αφορούν! Και δε μπορείς να αποδείξεις το αντίθετο. Και για τους αναπληρωτές;;;
Αυτών η ποιότητα δε σε ενδιαφέρει;;
Έκτον, είναι δυνατόν να απαντάς στο συνάδελφο '' ανάλογα τις πιέσεις'';;;;  Δεν είναι όλα συντεχνιακά. 
Ότι θες, προσπάθησε να το λες ευγενικά, ορθολογικά και όχι προκλητικά και εκ του ασφαλούς. Κάνε τη διαφορά!
Και πάλι συγχαρητήρια και σιδεροκέφαλος!
 
Σ'ευχαριστώ καταρχάς.

Τα κριτήρια θα κρίνουν και την ποιότητα αυτών που θα επιλεγούν. Άρα εφόσον σέβεσαι το ότι με νοιάζει η ποιότητα τους, θα πρέπει να σεβαστείς ότι με νοιάζει και η διαδικασία. Δε νομίζω π.χ. ότι το έτος κτήσης πτυχίου έχει κάποια λογική ως κριτήριο και ότι αν χρησιμοποιηθεί, θα επηρεάσει αρνητικά την ποιότητα των επιλεγμένων. Το νέο σύστημα θα εφαρμόζεται και στους αναπληρωτές, οπότε η ανησυχία πιάνει και τους αναπληρωτές.

Η ειδικότητα μου είναι τόσο συντεχνιακή, που το 2013 ο Αρβανιτόπουλος τόλμησε να την αφαιρέσει από τα πανελλαδικώς εξεταζόμενα μαθήματα, προς όφελος των χημικών, αναγκάζοντας τους μαθητές που ήθελαν να περάσουν σε σχολές πληροφορικής να εξετάζονται υποχρεωτικά... στη Χημεία. Είναι τόσο συντεχνιακή, που η Πληροφορική διδάσκεται 1 ώρα την εβδομάδα στο γυμνάσιο, 1 ώρα την εβδομάδα στο δημοτικό και είναι επιλογής στο Λύκειο. Γι'αυτό η υπεραριθμία. Και όλα αυτά το 2018 ε. Αλλά μάλλον είναι λογικό. Αν δε σε πειράζει, μπορείς να μου πεις τη δικιά σου ειδικότητα;

Δε θα με ακούσεις ποτέ να υπερασπίζομαι αυτούς που μπήκαν με το 40%, το 24μηνο και το 30μηνο. Είναι αντισυνταγματικοί οι διορισμοί τους. Εγώ διορίστηκα μέσω του γραπτού ΑΣΕΠ και αυτόν προκρίνω ως το καλύτερο σύστημα. Εκτός από αυτούς που μπήκαν με μισό μόριο όμως, υπάρχουν και πολλοί (ίσως και χιλιάδες) εκπαιδευτικοί άλλων ειδικοτήτων που βαφτίστηκαν πληροφορικοί με ένα σεμινάριο 400 ωρών, με τη δικαιολογία της έλλειψης αποφοίτων πληροφορικής. Αυτοί ακόμα κρατάνε αυτές τις θέσεις. Αν ξες άλλη ειδικότητα που να έχει γίνει αυτό, να μου το πεις.

Αποσυνδεδεμένος νεμι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #943 στις: Αύγουστος 04, 2018, 10:35:28 μμ »
Trust no one άκου λίγο!
Σε διαβάζω καιρό τώρα, και σε κάποια θέματα είσαι σωστός! Κι εγώ αναπληρωτής είμαι 8 χρόνια τώρα.
Δεν γνώριζα ότι ήσουν χρόνια αναπληρωτής και ότι πέρσι διορίστηκες. Σου εύχομαι σιδεροκέφαλος λοιπόν και ότι άλλο επιθυμείς. Θέλω να σου πω όμως, ότι κάποιες φορές δεν μιλάς σωστά...
Καταρχήν, δεν χτυπιέμαι για τίποτε και για κανέναν εκτός απ΄την οικογένεια μου.
Δεύτερον,δε νομίζω να σου είπε κανείς απ'ότι ξέρω μέχρι τώρα, να του ζητήσεις την άδεια για να γράψεις κάτι!
Τρίτον, το ότι ανήκεις στη Πρωτοβάθμια, δε σε εξαιρεί από μια ειδικότητα με μεγάλη υπεραριθμία και πλήρως συντεχνιακή!
Τέταρτον,στον ασεπ του 2005 που μας λες για παράδειγμα, οι επιτυχόντες - διοριστέοι ήταν λιγότεροι απ'τις προσφερόμενες θέσεις γιατί οι περισσότεροι διορίστηκαν μόνο με το μισό μήνα προυπηρεσίας  που σας είπα και δεν πήγαν για ασεπ. Ξέρεις πολύ καλά ότι οι κενές θέσεις μεταφέρονταν στο 40%.Με ειρωνεύεσαι λέγοντας  μου ότι '' εσύ θα ξες κάλύτερα''. Ξέρω!! Απ τον αδερφό μου, που είναι της ειδικότητας σου και διορισμένος απ'το 2005.
Πέμπτον, το ότι σε ενδιαφέρει η ποιότητα των μελλοντικών μόνιμων συναδέλφων, το σέβομαι. Τα κριτήρια με τα οποία θα διοριστούν όμως, εκ των πραγμάτων, δε σε αφορούν! Και δε μπορείς να αποδείξεις το αντίθετο. Και για τους αναπληρωτές;;;
Αυτών η ποιότητα δε σε ενδιαφέρει;;
Έκτον, είναι δυνατόν να απαντάς στο συνάδελφο '' ανάλογα τις πιέσεις'';;;;  Δεν είναι όλα συντεχνιακά. 
Ότι θες, προσπάθησε να το λες ευγενικά, ορθολογικά και όχι προκλητικά και εκ του ασφαλούς. Κάνε τη διαφορά!
Και πάλι συγχαρητήρια και σιδεροκέφαλος!
 

 Καλησπέρα, αν και δε με αφορά άμεσα το θέμα γιατί απευθύνεσαι σε άλλο μέλος του φόρουμ, επειδή όμως είμαι αναπληρώτρια, θα ήθελα να σχολιάσω τη συγκεκριμένη πρόταση.. Λες στον Trust no one πως είναι δυνατόν να απαντά έτσι σε συνάδελφο. Γιατί τον ειρωνεύεται?? Την αλήθεια λέει... ΑΝ όχι όλα, τα περισσότερα είναι συντεχνιακά στην εκπαίδευση.. Είναι ψέμματα ότι οι .50 μπαίνουν σε όποιον πίνακα θέλουν και με τον τρόπο που μπαίνουν??? ψευτομεταπτυχιακα της πλάκας, χαζοσεμινάρια της δεκάρας κλπ.. Κάποτε είχε συζητηθεί να διαλέξουν πίνακα και να δουλεύουν από δω και μπρος μόνο σε όποιον πίνακα επιλέξουν... Και όλως τυχαίως αυτό δεν έγινε ποτέ και συνεχίζουν το δίπορτο και πολλά άλλα.Πως αν όχι υποστηρίζοντας τους κάποιοι???

Αποσυνδεδεμένος mpakias33

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #944 στις: Αύγουστος 04, 2018, 10:48:30 μμ »
Στο είπα απ την αρχή, ότι σε αρκετά έχεις δίκιο. Για την υπεραριθμίας σας, δεν έχεις! Απ την αρχή έτσι ήσασταν. Διορίζονταν πολλοί περισσότεροι απ τις πραγματικές ανάγκες. Γι'αυτό είπα για συντεχνία. Όταν το 2005 πήγε ο αδερφός μου να ορκιστεί, του είπαν στη διεύθυνση: Τώρα εσένα που να σε πάμε;;; Δεν υπάρχουν κενά. Όσο για τα κριτήρια, νομίζω ότι τελικά δε θα μπορέσουμε να συμφωνήσουμε. Δε μπορώ να δεχθώ ότι ο ασεπ εγγυάται ποιοτικούς εκπαιδευτικούς. Νομίζω ότι αυτό πρέπει να το έχουν όλοι από μόνοι τους. Εξάλλου ποιότητα δεν είναι μόνο γράφω καλά. Εγώ είμαι Μαθηματικός. Αρκετά χρόνια πτυχιούχος. Ποτέ δεν είπα για χρόνια κτήσης πτυχίου ως κριτήριο.
Τα σεμινάρια 400 ωρών ήταν καλοστημένη απάτη. Δεν αξίζει να το συζητάμε νομίζω.

Αποσυνδεδεμένος mpakias33

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #945 στις: Αύγουστος 04, 2018, 10:57:53 μμ »
Καλησπέρα νεμι. Ξαναδιάβασε πάλι το μήνυμά μου. Δε νομίζω να είπα ότι τον ειρωνεύεται. Απλά λέω, αν είναι όλα συντεχνίες και πιέσεις, τότε πως θα σταθεί αυτή η καημένη η ποιότητα, δεν καταλαβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος afriendforyou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #946 στις: Αύγουστος 04, 2018, 11:06:49 μμ »
Υπάρχει  κάποια  πληροφόρηση  για το σύστημα   διορισμών που λέγεται ότι  θα ανακοινώσει το Υπουργείο  τον Οκτώβριο;

Αποσυνδεδεμένος CBK

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #947 στις: Αύγουστος 04, 2018, 11:13:39 μμ »
Καλησπέρα, αν και δε με αφορά άμεσα το θέμα γιατί απευθύνεσαι σε άλλο μέλος του φόρουμ, επειδή όμως είμαι αναπληρώτρια, θα ήθελα να σχολιάσω τη συγκεκριμένη πρόταση.. Λες στον Trust no one πως είναι δυνατόν να απαντά έτσι σε συνάδελφο. Γιατί τον ειρωνεύεται?? Την αλήθεια λέει... ΑΝ όχι όλα, τα περισσότερα είναι συντεχνιακά στην εκπαίδευση.. Είναι ψέμματα ότι οι .50 μπαίνουν σε όποιον πίνακα θέλουν και με τον τρόπο που μπαίνουν??? ψευτομεταπτυχιακα της πλάκας, χαζοσεμινάρια της δεκάρας κλπ.. Κάποτε είχε συζητηθεί να διαλέξουν πίνακα και να δουλεύουν από δω και μπρος μόνο σε όποιον πίνακα επιλέξουν... Και όλως τυχαίως αυτό δεν έγινε ποτέ και συνεχίζουν το δίπορτο και πολλά άλλα.Πως αν όχι υποστηρίζοντας τους κάποιοι???
[/quote]
Παρακαλώ συνάδελφε να αναφέρεσαι πιο προσεκτικά για μεταπτυχιακά που αποκτήθηκαν με τόσο κόπο και οικονομικές θυσίες.Νυσάφι με την λάσπη για την ειδική αν ξέρει κάπιος κάτι ας το καταγγείλει επισήμως. Δεν είναι όλα τα μεταπτυχιακά ειδικής το ίδιο ότι να'ναι.

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4031
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #948 στις: Αύγουστος 04, 2018, 11:15:09 μμ »
Στο είπα απ την αρχή, ότι σε αρκετά έχεις δίκιο. Για την υπεραριθμίας σας, δεν έχεις! Απ την αρχή έτσι ήσασταν. Διορίζονταν πολλοί περισσότεροι απ τις πραγματικές ανάγκες. Γι'αυτό είπα για συντεχνία. Όταν το 2005 πήγε ο αδερφός μου να ορκιστεί, του είπαν στη διεύθυνση: Τώρα εσένα που να σε πάμε;;; Δεν υπάρχουν κενά. Όσο για τα κριτήρια, νομίζω ότι τελικά δε θα μπορέσουμε να συμφωνήσουμε. Δε μπορώ να δεχθώ ότι ο ασεπ εγγυάται ποιοτικούς εκπαιδευτικούς. Νομίζω ότι αυτό πρέπει να το έχουν όλοι από μόνοι τους. Εξάλλου ποιότητα δεν είναι μόνο γράφω καλά. Εγώ είμαι Μαθηματικός. Αρκετά χρόνια πτυχιούχος. Ποτέ δεν είπα για χρόνια κτήσης πτυχίου ως κριτήριο.
Τα σεμινάρια 400 ωρών ήταν καλοστημένη απάτη. Δεν αξίζει να το συζητάμε νομίζω.
Οι πραγματικές ανάγκες ορίζονται από το ωρολόγιο πρόγραμμα. Θες να μου πεις ότι εν έτει 2005, οι ενδεδειγμένες ώρες διδασκαλίας της πληροφορικής ήταν 1 ώρα την εβδομάδα; Ήταν να γίνουν 2. Δεν έγιναν ποτέ, γιατί έπρεπε από κάπου αλλού να κοπούν. Αν ήμασταν ισχυρή συντεχνία, θα είχε γίνει προ πολλού. Αν ήμασταν ισχυρή συντεχνία, τότε δε θα μας μείωναν τις ώρες στα δημοτικά. Δε θα καταργούσαν τους υπεύθυνους εργαστηρίου (+3 ώρες διδακτικό ωράριο για τον κάθε πληροφορικό). Η επίσημη θέση της ΠΕΚΑΠ είναι ο καθένας να διδάσκει το αντικείμενο του. Ας επαναφέρουν λοιπόν τον υπεύθυνο εργαστηρίου, ας κάνουν τις ώρες πληροφορικής όσες πρέπει να είναι και ας καταργήσουν τις β και γ αναθέσεις. Και γω εναντίον τους είμαι. Α τώρα που είπα για αναθέσεις, είμαστε τόσο ισχυρή συντεχνία, που σε δημοτικά μέχρι 5θεσια, μπορούν οι δάσκαλοι να διδάσκουν πληροφορική, αν έχουν πιστοποίηση Τ.Π.Ε. Β' επιπέδου...

Εσύ μπορεί να μη θες να τα συζητάς τα σεμινάρια, αλλά έχουν στερήσει θέσεις εργασίας από πτυχιούχους πληροφορικής, έχουν στερήσει μεταθέσεις και είναι σε μεγάλο βαθμό υπεύθυνα για τη μετατροπή της πληροφορικής στο δημοτικό στην "ώρα του παιδιού".

Ποιότητα όντως δεν είναι μόνο γράφω καλά. Τι είναι; Έχω μεταπτυχιακό; 3 παιδιά; 30 μήνες προϋπηρεσία; Τι θεωρείς ότι είναι ποιότητα και ποιο από αυτά τα κριτήρια εξετάζει την παιδαγωγική επάρκεια και την επάρκεια στο γνωστικό αντικείμενο;

Αποσυνδεδεμένος mpakias33

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #949 στις: Αύγουστος 04, 2018, 11:38:17 μμ »
Δηλαδή το πτυχίο σου εσένα, δε συνιστούσε αυτόματα και επάρκεια στο διδακτικό σου αντικείμενο;;; Ο ασεπ σου την εξασφάλισε;;
Η εμπειρία σε κάποιο επάγγελμα, από πότε δεν αντικατοπτρίζει και ποιότητα;; Δε νομίζω..

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4031
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #950 στις: Αύγουστος 05, 2018, 12:10:31 πμ »
Δηλαδή το πτυχίο σου εσένα, δε συνιστούσε αυτόματα και επάρκεια στο διδακτικό σου αντικείμενο;;; Ο ασεπ σου την εξασφάλισε;;
Η εμπειρία σε κάποιο επάγγελμα, από πότε δεν αντικατοπτρίζει και ποιότητα;; Δε νομίζω..
Μη μπερδεύεσαι. Εμπειρία στον ιδιωτικό τομέα σημαίνει ότι έκανες τη δουλειά σου σωστά και γι'αυτό σε κρατούσαν. Περνούσες από αξιολόγηση δηλαδή καθημερινά. Θες να μου πεις ότι είσαι απόλυτα σίγουρος ότι εγώ, με 5 χρόνια προϋπηρεσίας, δεν έβαζα τα παιδάκια να παίζουν παιχνίδια όλη την ώρα ή να σερφάρουν; Με ήλεγξε ποτέ κανείς; 5 χρόνια προϋπηρεσίας άρα αυτόματα μεταφράζονται σε ποιότητα; Όχι σε οποιοδήποτε επάγγελμα. Στο δικό μας.

Μιλάμε για κριτήρια και μου αναφέρεις το πτυχίο. Ωραία. Πτυχίο έχουν όλοι, γιατί αλλιώς δε μπορείς να πάρεις καν μέρος στη διαδικασία επιλογής. Άρα πώς θα γίνει η διάκριση; Με τον βαθμό; Και ένας με πτυχίο 9 είναι σίγουρο ότι είναι καλύτερος από έναν με 8; Ένας που πήρε πτυχίο 9 πριν 15 χρόνια και από τότε δούλευε σουβλατζής, είναι καλύτερος από έναν που πήρε πτυχίο 8.99 πέρσι; Ο μόνος τρόπος να συγκρίνεις αντικειμενικά, είναι να εξεταστούν όλοι στα ίδια θέματα. Γι'αυτό και οι εταιρείες πληροφορικής βάζουν στους υποψηφίους τεστ και δε μένουν ούτε στο πτυχίο, ούτε στον βαθμό. Αυτό θα το εξετάσουν μεταγενέστερα, ανάμεσα σε αυτούς που θα περάσουν το τεστ. Αυτό στη δικιά μας περίπτωση είναι οι προσαυξήσεις στο βαθμό του γραπτού διαγωνισμού...

Αποσυνδεδεμένος mpakias33

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #951 στις: Αύγουστος 05, 2018, 12:29:40 πμ »
Trust no one δε μπερδεύομαι...

Η ποιότητα είναι θέμα δικό σου!!! και οχι του ασεπ.
Δηλαδή εσύ που διορίστηκες με ασεπ, μπορείς να μας αποδείξεις ότι δεν αφήνεις τα παιδιά να σερφάρουν;;;
Αν δε τα αφήνεις, είσαι ΕΣΥ εντάξει και οχι ο ασεπ.
Οι καθηγητές που είχες εσύ,(που δεν ήταν από ασεπ σίγουρα), ήταν όλοι χάλια;;; Κανείς δε σου έκανε;;
Κι εσύ πως έγινες εκπαιδευτικός;;; Τυχαία;;;
Μη λέμε ότι θέλουμε..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160666
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 898
Σύνολο: 900

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.