*

Αποστολέας Θέμα: Απορία σχετικά με ιδιαίτερα μαθήματα  (Αναγνώστηκε 7165 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Απορία σχετικά με ιδιαίτερα μαθήματα
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 27, 2009, 02:43:07 μμ »
Συμφωνω απολυτως μαζι σου. Κι αν οι γονεις δεν πολυενδιαφερονται? Γιατι υπαρχουν γονεις που ουτε τις ωρες κρατανε ουτε τιποτα. Τοτε τι γινεται? Ως νεα στο επαγγελμα βλεπετε εχω πολλες αποριες..!

Εχω ως αρχη μου να κραταω ενα φυλλο με τα ιδιαιτερα που κανει το παιδι. σε αυτο το φυλλο γραφω ημερομηνια/ωρα εναρξης-ληξης/μαθημα/τιμη/και βαζω το μαθητη να υπογραψει την ωρα που τελειωνουμε το μαθημα. ετσι εχω αποδειξη του τι γινεται. οταν πληρωθουν γραφω στη τελευταια στηλη "πληρωθηκε στις..../.../2009"
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απορία σχετικά με ιδιαίτερα μαθήματα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:56:24 »

Αποσυνδεδεμένος joanna_it

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απορία σχετικά με ιδιαίτερα μαθήματα
« Απάντηση #15 στις: Απρίλιος 27, 2009, 03:38:38 μμ »
Εγώ, αν και είμαι καθηγήτρια ξένων γλωσσών, ωστόσο γράφουμε συχνά τεστ και κυρίως με μεγαλύτερα επίπεδα όπου δίνω στους μαθητές παλαιότερα θέματα εξετάσεων. Χρεώνω κανονικά την ώρα που το γράφουν κι ας καθομαι χωρίς να κάνω τίποτα, κι ας μην ετοίμασα εγώ το τεστ. Για τις σημειώσεις, ό,τι τους δίνω το χρεώνω. Τα δίνω, όμως, όλα μαζί, βγάζω όλες τις φωτοτυπίες και τις δένω με σπιράλ οπότε τους λέω κανονικά την τιμή και μου τα δίνουν. Τώρα αν προκύψουν και μερικές μεμονωμένες εννοείται ότι δεν τις χρεώνω.
Kι εγώ είμαι καθηγήτρια Ξ.Γ. Σε ηλικίες από Λύκειο κ πάνω τα τεστ τα δίνω για το σπίτι κ δεν χρεώνω κάτι.
Η μόνη περίπτωση που παίρνω χρήματα είναι όταν βγάλω κάποιο βιβλίο φωτοτυπίες, ώστε οι μαθητές να γλιτώσουν κάποια χρήματα (π.χ. το ακουστικό).
Θα συμφωνήσω με την άποψη των συναδέλφων ότι όλα αυτά τα λαμβάνεις υπόψη στην τιμή που θα χρεώσεις ανά ώρα.
Προσωπικά δίνω αρκετές φωτοτυπίες (δεν ξέρω πώς τα καταφέρνω..) και δεν θα μου άρεσε να ζητάω κάθε φορά χρήματα από τον μαθητή. :-[

Αποσυνδεδεμένος Carmencita

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Απορία σχετικά με ιδιαίτερα μαθήματα
« Απάντηση #16 στις: Απρίλιος 27, 2009, 03:57:14 μμ »
Αν σας ακυρώσουν μάθημα την τελευταία στιγμή τι κάνετε; Εγώ απο φέτος καθιέρωσα αν το ακυρώνουν μια ώρα πριν την έναρξη ή αργότερα να χρεώνω την πρώτη ώρα. Δεν ξέρω αν είναι σωστό ή όχι, αλλά όταν εγώ ετοιμάζομαι και μου το ακυρώνουν τι να κάνω; Επιπλέον ξέροντας ότι θα πληρωσουν τη μια ώρα, δεν το κάνουν γιατί συνηθως δεν τους τυχαινε κάτι, απλά έλεγαν ΄δε βαριεσαι, θα την ειδοποιήσω κάποια στιγμή΄... Έχει τυχει να φτάσω κι έξω από την πόρτα και να με πάρουν εκεινη τη στιγμή να μου πουν ότι δεν μπορουν, αλλά πλήρωσαν κανονικά τις ώρες χωρίς να πω εγώ κάτι.

Αποσυνδεδεμένος virgi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 371
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απορία σχετικά με ιδιαίτερα μαθήματα
« Απάντηση #17 στις: Απρίλιος 27, 2009, 04:06:29 μμ »
Ναι ρε παιδια οταν γινεται αυτο την τελευταια στιγμη επειδη συνηθως οι μαθητες βαριουνται τι κανετε? Πως το χειριζεστε το θεμα? Αυτο νομιζω ειναι μεγαλο προβλημα το οποιο εχουν αντιμετωπισει πολλοι ειδικα στις αρχες της δουλειας. Εγω εχω φτασει σε σημειο να πω οτι σταματαω γιατι δε γινοταν ετσι αλλο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απορία σχετικά με ιδιαίτερα μαθήματα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:56:24 »

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Απορία σχετικά με ιδιαίτερα μαθήματα
« Απάντηση #18 στις: Απρίλιος 27, 2009, 04:11:26 μμ »
Να σου πω την αλήθεια, μάλλον έχω πέσει σε καλούς ανθρώπους και δε μου συμβαίνουν τέτοια κουλά. Αν το παιδί είναι αδιάθετο, ή υπάρχει  κάποιο άλλο πρόβλημα, ε, αυτό το ξέρουν μόλις γυρίσουν σπίτι από το σχολείο, οπότε με παίρνουν οι γονείς και μου το λένε. Αν πάλι συβμεί κάτι έκτακτο (πολύ σπάνια), προσπαθώ να το αναπληρώσω αλλά σε ώρα που θα επιλέξω εγώ και θα βολεύει εμένα. (συνήθως το βράδυ, αφού έχω τελειώσει με τα υπόλοιπα μαθήματα). Επιμένω πάντως για τις ακυρώσεις να μιλάω με τους γονείς γιατί μου έχει τύχει πιτσιρικάς να ακυρώνει μαθήματα, να του δίνουν οι γονείς χρήματα για να μου δώσει και αυτός να κρατάει τη διαφορά ο αθεόφοβος!
Πάντως, νομίζω ότι θα πρέπει να το ξεκαθαρίζεις μέχρι ποιά ώρα μπορούν να σου ακυρώσουν μάθημα. Και πιστεύω ότι έχεις δίκιο που ζητάς να σου πληρώσουν την πρώτη ώρα. Ορισμένοι νομίζουν ότι δεν έχεις τίποτα καλύτερο να κάνεις από το να ασχολείσαι μαζί τους.....

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Απορία σχετικά με ιδιαίτερα μαθήματα
« Απάντηση #19 στις: Απρίλιος 27, 2009, 04:13:32 μμ »
το ξεκαθαριζω απο το πρωτο μαθημα. μαθημα χωρις σοβαρο λογο δεν ακυρωνεται και παντως πληρωνομαι κανονικα και αν θελει το αναπληρωνει αργοτερα.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος joanna_it

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απορία σχετικά με ιδιαίτερα μαθήματα
« Απάντηση #20 στις: Απρίλιος 27, 2009, 04:43:48 μμ »
Αχ αυτές οι ακυρώσεις.. Το πιο σπαστικό είναι.. :-\
Καλύτερα είναι να σε ειδοποιούν από την προηγούμενη μέρα, για να φτιάχνεις κ εσύ το πρόγραμμά σου (θα ήθελα θα μου πείτε..)
Θα συμφωνήσω με τον Μάρκο, καλύτερα να κανονίζεις να σε πληρώνουν κανονικά για όλα τα μαθήματα, γίνουν ή όχι, και να είναι επιλογή του μαθητή ή όχι να τα αναπληρώσει τις ώρες που μας βολεύουν.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Απορία σχετικά με ιδιαίτερα μαθήματα
« Απάντηση #21 στις: Απρίλιος 27, 2009, 05:01:53 μμ »
ναι, και την εξηγηση την κανω απο τη πρωτη επαφη με τους ιδιους τους γονεις, οτι δηλ τα μαθηματα θα πληρωνονται κανονικα και αν για καποιο λογο αναβληθει καποιο θα αναπληρωνεται με τη πρωτη ευκαιρια.
ετσι και οι γονεις ξερουν οτι καθε εβδομαδα θα διαθετουν τοσα και οι ακυρωσεις δεν τους συμφερουν.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Απορία σχετικά με ιδιαίτερα μαθήματα
« Απάντηση #22 στις: Απρίλιος 27, 2009, 05:04:22 μμ »
επισης, δεν δεχομαι να κανω εκπτωσεις στη τιμη του μαθηματος. σεβομαι και τη δουλεια μου και το μαθητη και τον εαυτο μου. αν δεν τους συμφερει ας βρουν αλλον...
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Απορία σχετικά με ιδιαίτερα μαθήματα
« Απάντηση #23 στις: Απρίλιος 27, 2009, 05:43:47 μμ »
Η απορία μου αφορά τα ιδιαίτερα μαθήματα  στην  Γ Λυκείου. Συχνά χρειάζεται να γραφούν κάποια διαγωνίσματα κατά την διάρκεια του μαθήματος, πληρώνεσαι κανονικά για την ώρα αυτή ?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


εχω 2 μαθητριες Γ'λυκειου. κανουν διαφορετικες ωρες μαθημα αλλα οταν τους βαζω επαναληπτικο τεστ/διαγωνισμα το δινω να το κανουν σπιτι αρκει να μετρουν το χρονο και να μη χρησιμοποιουν βοηθηματα.( μεγαλες ειναι δεν χρειαζονται αστυνομευση, πιστευω ξερουν το τι πρεπει να κανουν)

δεν χρεωνω  ωρα για διαγωνισμα.το θεωρω αδικο.

Αυτό ακριβώς έκανα, όταν ασχολούμουν με ιδιαίτερα!
Μάλιστα, έβαζα τις μαμάδες να χρονομετρούν τα παιδιά τους και να τα επισκέπτονται αραιά και πού στο δωμάτιο όπου έγραφαν...
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απορία σχετικά με ιδιαίτερα μαθήματα
« Απάντηση #24 στις: Απρίλιος 27, 2009, 05:44:14 μμ »
ουτε εγω πληρωνομαι τα διαγωνισματα αν κ οι περισσοτεροι που ξερω πληρωνονται κανονικα, πραγμα που θεωρω λογικο. για να ετοιμασεις διαγωνισμα μπορει να χρειαστει κ μια ωρα κ αλλη μιση ωρα για διορθωση. το πιο σωστο θα ηταν πιστευω να υπηρχε μια τιμη για τα διαγωνισματα πχ 10 ευρω για οση ωρα κατσουν τα παιδια ειτε ειναι 1 ειτε 3. εγω βεβαια ειμαι κλασικη περιπτωση θυματος. παιρνω πολυ λιγα κ ντρεπομαι να ζητησω παραπανω  :-[
μη με ρωτησετε γιατι δεν ξερω ουτε εγω η ιδια να απαντησω  :-\

Αποσυνδεδεμένος Kilgore

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 187
  • Φύλο: Άντρας
  • Break on through to the other side...
    • Προφίλ
Απ: Απορία σχετικά με ιδιαίτερα μαθήματα
« Απάντηση #25 στις: Απρίλιος 27, 2009, 06:26:38 μμ »
Τα διαγωνίσματα σαφώς και πληρώνονται, διότι, όπως αναφέρθηκε παραπάνω, πρέπει να υπολογιστεί τόσο η δουλειά που χρειάζεται για την προετοιμασία τους όσο και η ώρα που βρισκόμαστε στο "ξένο" σπίτι, προκειμένου να γράψουν οι μαθητές.

Και για όσους ζητούν "εξευτελιστικές" τιμές για ιδιαίτερα: δυστυχώς, μόνο τον εαυτό σας υποτιμάτε έτσι, άθελά σας βέβαια. Καλύτερα λιγότερα ιδιαίτερα και πιο καλοπληρωμένα, παρά πολλά με 5, 7, ή 10 ευρώ την ώρα! Πρέπει κάποια στιγμή να συνειδητοποιήσετε και εσείς, αλλά και οι γονείς των μαθητών σας ότι δεν εργάζεστε για την ψυχή της γιαγιάς σας...
"It's a basic truth of the human condition that everybody lies. The only variable is about what."

Αποσυνδεδεμένος virgi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 371
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απορία σχετικά με ιδιαίτερα μαθήματα
« Απάντηση #26 στις: Απρίλιος 27, 2009, 06:37:54 μμ »
Συμφωνω απόλυτα με Κilqore. Για αυτους που παιρνουν στα σοβαρα αυτη τη δουλεια και πραγματικα εργαζονται ειναι δικαιο να πληρωνονται οσο πρεπει. Και αξιζει να πληρωνονται φυσικα. Τωρα αν αυτο οι γονεις, οι περισσοτεροι  τουλαχιστον,το καταλαβαινουν, θα λεγα πως οχι. Ουτε καν φανταζονται οτι εμεις προετοιμαζομαστε για καθε ωρα που κανουμε μεσα στη μερα, νομιζουν οτι μας ερχεται η θεια φωτιση ετσι στα ξαφνικα. Για αυτο και αντιδρουν στις "παραφουσκωμενες" τιμες των ιδιαιτερων. Δυστυχως, και διορθωστε με αν κανω λαθος,η δουλεια και ο κοπος μας δεν τυγχανουν ιδιαίτερης εκτιμησης ουτε από γονεις ουτε απο μαθητες,απο την πλειοψηφια τουλαχιστον

Αποσυνδεδεμένος joanna_it

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απορία σχετικά με ιδιαίτερα μαθήματα
« Απάντηση #27 στις: Απρίλιος 27, 2009, 06:45:00 μμ »
Αν μιλάμε για μικρά διαγωνίσματα (μέχρι μισή ώρα) πιστεύω πως μπορούν να γίνουν κατά τη διάρκεια του μαθήματος.
Αν όμως χρειάζεται να κάνεις ένα 2ωρο διαγώνισμα, θα το χρέωνες σαν 2διδακτικές ώρες;
Εγώ θα του έδινα το διαγώνισμα στο προηγούμενο μάθημα για το κάνει μόνος/η του/της (με την επίβλεψη γονέα αν είναι μικρό) και στο επόμενο μάθημα θα συζητούσα τα λάθη του/της.
Στην τιμή που χρεώνεις ανά ώρα εννοείται ότι έχεις συμπεριλάβει τις ώρες που θα κάνεις εσύ προετοιμασία, τα χρήματα για διάφορα υλικά που χρειάζεσαι, τις φωτοτυπίες, το χρόνο που θα κάνεις να προετοιμάσεις ένα διαγώνισμα και τον χρόνο που θα κάνεις να διορθώσεις τις ασκήσεις.
Εννοείται ότι δεν δουλεύεις για την ψυχή της γιαγιάς σου, αλλά αν παίρνεις π.χ. 15 ευρώ / ώρα και έχεις ένα διαγώνισμα δύωρο δεν ακούγεται ωραίο να πάρεις 30 ευρώ για να κάθεσαι να κοιτάς το παιδί... Χρέωσε αν θες παραπάνω την ώρα σου. Αυτή είναι η άποψή μου  ;D

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32303
  • Τελευταία: RISA
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160387
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 730
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 434
Σύνολο: 446

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.109 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.