*

Αποστολέας Θέμα: Απόφαση Σκάνδαλο  (Αναγνώστηκε 8311 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος oveliks

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απόφαση Σκάνδαλο
« στις: Οκτώβριος 26, 2007, 04:11:05 μμ »
Δικαιώθηκαν από την ΚΕΑΤ αυτοί οι οποίοι κατέθεσαν ένσταση εναντίον του Νόμου Αναπληρωτών (Ελλάς το μεγαλείο σου) και θα μετακινηθούν από το Καλλιπάτειρα στα ΤΑΔ.
Καλώ όλους τους συναδέλφους σε κινητοποίηση για να μην περάσει αυτή η αδικία.
Αν τους αφήσουμε να το κάνουν θα είμαστε άξιοι της μοίρας μας.
Είμαστε ήδη αρκετοί (όσο περισσότεροι τόσο καλύτερα) και δια μέσου Δικηγόρου θα κινηθούμε δικαστικά εναντίον όποιου μετακινηθεί από το Καλλιπάτειρα στα ΤΑΔ.
Είναι βέβαιο πως θα δικαιωθούμε αρκεί να γίνουν γρήγορα οι απαραίτητες κινήσεις.
Αυτός που θα μετακινηθεί κινδυνεύει με 2 χρόνια διαγραφή από τον ενιαίο πίνακα.
Όποιοι ενδιαφέρονται ας στείλουν μήνυμα στο  email
peribak@pathfinder.gr
ΥΓ ο τρόπος που το πέτυχαν είναι με γερό πολιτικό μέσο.
Όσο για την νομοθετική ρύθμιση που λένε ότι θα γίνει αυτό θα έχει ισχύ για την νέα χρονική χρονιά  και σε καμιά περίπτωση φέτος
Μην αφήνετε κάποιους να θεωρούνται έξυπνοι επειδή έχουν μπάρμπα βουλευτή.
Spasiba

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απόφαση Σκάνδαλο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:48:40 »

Αποσυνδεδεμένος giotamike

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1096
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση Σκάνδαλο
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 26, 2007, 10:00:08 μμ »
Exω ξαναρωτήσει, αλλά δεν έχω λάβει απάντηση. Γιατί να είναι απόφαση σκάνδαλο; Υπάρχει κάποια νομοθεσία που οριοθετεί αυτό που συμβαίνει;

Οι των ΤΑΔ-ΕΤΑΔ διορίζονται από πίνακα ανεξάρτητο από τον Ενιαίο. Εφόσον, δεν δέχτηκαν την Καλλιπάτειρα ή δεν επιθυμούν να εργαστούν εκεί αλλά στα ΤΑΔ-ΕΤΑΔ που έχουν τα προσόντα, γιατί αυτό να είναι παράνομο; Πραγματικά αδυνατώ να το καταλάβω.  ???

Άσε που πέρυσι η άρνηση κάποιων άνοιξε και επιπλέον προσλήψεις στον Ενιαίο. Εγώ δεν το βλέπω ως κακό και φυσικά σε καμία περίπτωση ως παράνομο. Δεν είναι ότι αρνούνται να πάνε ως αναπληρωτές, πάνε αναπληρωτές στα ΤΑΔ-ΕΤΑΔ.

Το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι επειδή θίγονται τα συμφέροντα αυτών που είναι πίσω στη Λίστα των ΤΑΔ-ΕΤΑΔ, -και αυτό τους ενοχλεί- γίνεται λόγος για παρανομίες.

Σαφώς και μπορεί να κάνω κάποιο λάθος στη σκέψη μου, όμως θα ήθελα να το κουβεντιάσουμε.
Η διαφορά της ιδιοφυίας από τη βλακεία είναι ότι η ιδιοφυία έχει όρια.

Αποσυνδεδεμένος oveliks

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση Σκάνδαλο
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 26, 2007, 10:35:11 μμ »
Αναφέρομαι σε αυτούς που δέχθηκαν τη θέση αναπληρωτή στο Καλλιπάτειρα (ήδη δουλεύουν) και βάση του νόμου περί αναπληρωτών και ωρομοσθίων αν παραιτηθούν από τη θέση που κατέχουν χάνουν το δικαίωμα να ξαναδουλέψουν την ίδια σχολική χρονιά

Spasiba

Αποσυνδεδεμένος panik

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση Σκάνδαλο
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 27, 2007, 01:05:40 πμ »
Αναφέρομαι σε αυτούς που δέχθηκαν τη θέση αναπληρωτή στο Καλλιπάτειρα (ήδη δουλεύουν) και βάση του νόμου περί αναπληρωτών και ωρομοσθίων αν παραιτηθούν από τη θέση που κατέχουν χάνουν το δικαίωμα να ξαναδουλέψουν την ίδια σχολική χρονιά



Μα καλά και πέρυσι έφυγαν , δεν είχαν καμία κύρωση και πήραν και τις 9 μέρες διαφορά σε σχέση με εμάς(καλλιπάτειρα).
Το ίδιο δεν έγινε και φέτος?
Πού είναι το σκάνδαλο?
Πέρυσι κανείς δε μίλησε για σκάνδαλο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απόφαση Σκάνδαλο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:48:40 »

Αποσυνδεδεμένος giotamike

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1096
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση Σκάνδαλο
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 27, 2007, 01:34:26 πμ »
Μα το δικαίωμα να δουλέψουν το χάνουν εφόσον ξανακαλέσουν αναπληρωτές ΠΕ-11. Δηλαδή, το σύστημα τους βλέπει εκτός από εδώ και πέρα για πιθανές θέσεις αναπληρωτών.

 Οι κλήσεις για τα ΤΑΔ-ΕΤΑΔ είναι ανεξάρτητες.
Η διαφορά της ιδιοφυίας από τη βλακεία είναι ότι η ιδιοφυία έχει όρια.

Αποσυνδεδεμένος panik

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση Σκάνδαλο
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 27, 2007, 03:39:04 πμ »
Μα το δικαίωμα να δουλέψουν το χάνουν εφόσον ξανακαλέσουν αναπληρωτές ΠΕ-11. Δηλαδή, το σύστημα τους βλέπει εκτός από εδώ και πέρα για πιθανές θέσεις αναπληρωτών.

 Οι κλήσεις για τα ΤΑΔ-ΕΤΑΔ είναι ανεξάρτητες.

Μα αυτοί δε φεύγουν από το καλλιπάτειρα για να ξαναδουλέψουν αναπληρωτές.

Φεύγουν συγκεκριμένα για τα ΤΑΔ, όπου σίγουρα ξέρουν ότι και που θα δουλέψουν.
Αυτό έκαναν και πέρυσι.

Από ότι κατάλαβα φέτος -φωνάζουν- οι συνάδελφοι αυτοί που ήταν πιο πίσω στις λίστες των ονομάτων για τ α ΤΑΔ, και θα δούλευαν αν έμειναν οι πρώτοι στο Καλλιπάτειρα.
Ενώ τώρα, μένουν από έξω.

σωστά?

Αποσυνδεδεμένος oveliks

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση Σκάνδαλο
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 27, 2007, 09:18:06 πμ »
Αυτοί που δουλεύουν στα ΤΑΔ συμπληρώνουν ώρες διδασκαλίας στα Σχολεία της Πρωτοβάθμιας ή της Δευτεροβάθμιας ανάλογα με τα κενά . Ισχύει γιαυτούς ότι ισχύει για τους αναπληρωτές γενικά .Το παράνομο της υπόθεσης είναι ότι δεν μπορούν να παραιτηθούν από θέση που κατέχουν (Καλλιπάτειρα). Αυτός είναι ο νόμος των αναπληρωτών. Οταν κάνεις ανάληψη υπηρεσίας υπογράφεις υπεύθυνη δήλωση. Διάβασε προσεχτικά την εγκύκλιο με την οποία προσλήφθηκες και θα καταλάβεις.
Επίσης όταν κάνεις κάτι παράνομο μία φορά και δεν τιμωρήσε δεν σημαίνει πως μπορείς να το ξανακάνεις.(επειδή έγινε πέρυσι δεν σημαίνει πως είναι σωστό).  Είναι σωστό αυτοί να πάρουν 9 μέρες προϋπηρεσία περισσότερο από σένα.
Εμένα αυτό με ενοχλεί και γιαυτό φωνάζω. Και δεν είμαι μόνο εγώ.

Spasiba

Αποσυνδεδεμένος giotamike

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1096
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση Σκάνδαλο
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 27, 2007, 01:19:23 μμ »

Μα αυτοί δε φεύγουν από το καλλιπάτειρα για να ξαναδουλέψουν αναπληρωτές.

Φεύγουν συγκεκριμένα για τα ΤΑΔ, όπου σίγουρα ξέρουν ότι και που θα δουλέψουν.
Αυτό έκαναν και πέρυσι.

Από ότι κατάλαβα φέτος -φωνάζουν- οι συνάδελφοι αυτοί που ήταν πιο πίσω στις λίστες των ονομάτων για τ α ΤΑΔ, και θα δούλευαν αν έμειναν οι πρώτοι στο Καλλιπάτειρα.
Ενώ τώρα, μένουν από έξω.

σωστά?

Ναι ακριβώς αυτό εννοώ.
Η διαφορά της ιδιοφυίας από τη βλακεία είναι ότι η ιδιοφυία έχει όρια.

Αποσυνδεδεμένος giotamike

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1096
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση Σκάνδαλο
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 27, 2007, 01:24:21 μμ »
Αυτοί που δουλεύουν στα ΤΑΔ συμπληρώνουν ώρες διδασκαλίας στα Σχολεία της Πρωτοβάθμιας ή της Δευτεροβάθμιας ανάλογα με τα κενά . Ισχύει γιαυτούς ότι ισχύει για τους αναπληρωτές γενικά .Το παράνομο της υπόθεσης είναι ότι δεν μπορούν να παραιτηθούν από θέση που κατέχουν (Καλλιπάτειρα). Αυτός είναι ο νόμος των αναπληρωτών. Οταν κάνεις ανάληψη υπηρεσίας υπογράφεις υπεύθυνη δήλωση. Διάβασε προσεχτικά την εγκύκλιο με την οποία προσλήφθηκες και θα καταλάβεις.
Επίσης όταν κάνεις κάτι παράνομο μία φορά και δεν τιμωρήσε δεν σημαίνει πως μπορείς να το ξανακάνεις.(επειδή έγινε πέρυσι δεν σημαίνει πως είναι σωστό).  Είναι σωστό αυτοί να πάρουν 9 μέρες προϋπηρεσία περισσότερο από σένα.
Εμένα αυτό με ενοχλεί και γιαυτό φωνάζω. Και δεν είμαι μόνο εγώ.

Το ότι συμπληρώνουν τα κενά της Πρωτοβάθμιας ή Δευτεροβάθμιας είναι γεγονός και είναι άδικο έναντι των υπόλοιπων συναδέλφων. Ομως στο ΤΑΔ κάνουν 12 ώρες.Τις υπόλοιπες τι να έκαναν; Θα μου πείτε -δικαίως- και οι άλλοι τι φταίνε. Αυτό είναι ένα θέμα που θέλει επίλυση.

Σχετικά με το θέμα που συζητάμε όμως, δεν είναι παράνομο να παραιτηθούν από την Καλλιπάτειρα. Δηλαδή δεν υποστηρίζεται από την ισχύουσα νομοθεσία. Μπορούν συνεπώς να παραιτηθούν από την Καλλιπάτειρα και να πανε στα ΤΑΔ, γιατί οι διορισμοί στα ΤΑΔ γίνονται με άλλα κριτήρια.
Αν θα πάρουν παραπάνω προυπηρεσία δεν είναι δικό τους θέμα, αλλά του Υπουργείου που θα έπρεπε να ξεκαθαρίσει το τοπίο, εν'όψει διορσμών ή να θέσει θέμα σχετικά με τις μετακινήσεις. Μέχρι να υπάρχει νομικό πλαίσιο, δεν βλέπω κάτι παράνομο.
Η διαφορά της ιδιοφυίας από τη βλακεία είναι ότι η ιδιοφυία έχει όρια.

Αποσυνδεδεμένος oveliks

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση Σκάνδαλο
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 27, 2007, 03:53:40 μμ »
Αγαπητή(έ) giotamike έχεις σίγουρα λάθος ως προς το αν μπορούν ή όχι να παραιτηθούν. Η νομοθεσία είναι ξεκάθαρη.
Ακόμη και οι ίδιοι το παραδέχονται απλώς αυτοί λένε ότι εξαναγκάστηκαν να δεχθούν τη θέση και άρα θα έπρεπε να τους επιτραπεί η μετακίνηση. Κανείς όμως δεν εξαναγκάζει κανέναν . Η απληστία και η πονηριά τους κάνει να φέρονται έτσι και το ότι κάποιοι από μας (για να μην πω οι περισσότεροι) αδιαφορούν.
Spasiba

Αποσυνδεδεμένος giotamike

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1096
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση Σκάνδαλο
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 27, 2007, 07:23:26 μμ »
Αγαπητέ oveliks, ίσως να έχω και λάθος. Όμως η νομοθεσία είναι ξεκάθαρη σχετικά με τους αναπληρωτές και όχι εξειδικευμένα με τους αναπληρωτές των ΤΑΔ-ΕΤΑΔ. Όπως και να έχει, το γεγονός ότι αυτή η μετακίνηση πιθανόν να "απελευθερώσει" και νέες θέσεις για συναδέλφους του Ενιαίου, είναι γεγονός.

Τέλος, δεν ξέρω αν είναι πονηροί και άπληστοι, αλλά εφόσον το ΥΠΕΠΘ επιτρέπει, καλά κάνουν και χρησιμοποιούν τις αποφάσεις προς όφελός τους, κατά τη γνώμη μου. Και βέβαια, μην παραβλέπουμε ότι και οι ενδιαφερόμενοι για να πάρουν τις θέσεις στο ΤΑΔ και ΕΤΑΔ που άφησαν οι πρώτοι κοιτάνε και αυτοί το συμφέρον τους και καλά κάνουν. Αν αναλογιστούμε ότι είναι και συνάδελφοι που δεν κλήθηκαν στην Καλλιπάτειρα σημαινει ότι είναι αρκετά πίσω στον πίνακα του Ενιαίου. Εδώ, ίσως θα έπρεπε να σκεφτούν και αυτοί της Καλλιπάτειρας να μην μετακινηθούν για να βοηθήσουν και τους νέους συναδέλφους. Είναι όμως τόσο εύκολο να καταδικάσουμε κάποιους που κοιτάνε το καλύτερο γι' αυτούς, όπως και εμείς άλλωστε; Δεν ξέρω. Το θέμα είναι και ηθικό χωρίς να σημαίνει ότι οι μετακινηθέντες είναι ανήθικοι. Αλλοίμονο.

Εγώ πάντως πέρυσι δεν δέχτηκα την Καλλιπάτείρα από την αρχή.
Η διαφορά της ιδιοφυίας από τη βλακεία είναι ότι η ιδιοφυία έχει όρια.

Αποσυνδεδεμένος oveliks

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση Σκάνδαλο
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 27, 2007, 09:25:19 μμ »
Συμφωνώ σε αρκετά από αυτά που λες (giotamike). Στο μόνο που διαφωνώ μαζί σου είναι στην παρανομία. Εγώ πιστεύω πως υπάρχει παρανομία. Αυτό δεν το λέω εγώ αλλά οι δικηγόροι. Σίγουρα το θέμα είναι και ηθικό και γιαυτό και μόνο το λόγο δεν θάπρεπε να μετακινηθούν. Είναι αντισυναδελφικό αυτό που κάνανε .Αυτοί όμως κινήθηκαν νομικά. Εμείς οι άλλοι τι πρέπει να κάνουμε? Να πούμε χαλάλι τους?
Και δεν δικαιώθηκαν όπως νομίζουν. Υπάρχει και συνέχεια.
Και στο τέλος τέλος  το υπουργείο μετά από τόσο ντόρο πρέπει να βγει και να ξεκαθαρίσει οριστικά το θέμα.

Spasiba

Αποσυνδεδεμένος ladouko

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Άντρας
  • Πέτρα που κυλα δε χορταριάζει
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση Σκάνδαλο
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 28, 2007, 09:07:50 πμ »
Συνάδελφοι ο καθένας απο την οπτική του γωνία εχει δικιο .........
Δεν θα εκφράσω άποψη για το νόμιμο η το παράνομο του πράγματος (δεν είναι δική μου δουλειά)
Θα ήθελα όμως να βάλω μια παράμετρο ακόμα στην συζήτηση:
-Με την μετακίνηση απο το Καλλιπατειρα στα ΤΑΔ αδειαζουν θεσεις που θα καλυφθουν απο καποιους που επονται στον ενιαιο (απο 791 και μετα)
-Αν δεν μετακινηθουν παλι αδειαζουν θεσεις (στα ΤΑΔ αυτη τη φορα) που και αυτες θα καλυφθουν απο καποιους που επονται στους πινακες (των ΤΑΔ)
Η διαφορά είναι οτι αυτός που ακολουθεί στους πίνακες των ΤΑΔ μπορεί να είναι με σειρά 1000 η 2000 η 3000 στον ενιαίο .......

-Η νομοθεσία δεν αναφέρεται στην παραίτηση αλλά στη μη αποδοχή θέσης 

προς αποφυγή παρεξηγήσεων έχω προσληφθεί σαν αναπληρωτής και δεν έχω κάνει αίτηση στα ΤΑΔ
Πέτρα που κυλά δε χορταριάζει....

Αποσυνδεδεμένος salao

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση Σκάνδαλο
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 28, 2007, 01:05:55 μμ »
Ο  oveliks μας προσκαλεί σε κινητοποιήσεις . Εγώ λέω να πάμε μπας και τον πείσουμε ότι λέει ΜΠΟΥΡΔΕΣ. Τον χαλάει και αυτόν και πολλούς άλλους που δε θα δουλέψει. Αυτό ξεπερνά κάθε θράσος. Με τι προσόντα απαιτεί να δουλέψει? Τι έχει? προϋπηρεσία ή μόρια ΑΣΕΠ. 
Ο  oveliks επιμένει ότι η μεταφορά από ΤΑΔ σε ΚΑΛΛΙΠΑΤΕΙΡΑ είναι παράνομη. Η εγκύκλιος είναι ξεκάθαρη. Διαγράφεσαι από τον Πίνακα Αναπληρωτών για αυτό το σχολικό έτος. Αυτά περί δύο χρόνια διαγραφής τα λέει για να κερδίσει εντυπώσεις και να πανικοβάλει τον κόσμο.
Δε λέει πουθενά ο νόμος ότι διαγράφεσαι από τον πίνακα των ΤΑΔ των ΣΜΕΑ των ΕΚΚΛΗΣΙΑΣΤΙΚΩΝ ΣΧΟΛΩΝ.
Βέβαια φίλε oveliks αν δε με πιστεύεις ρώτα και κάνα δικηγόρο. Και μια και οι δικηγόροι λεφτά θέλουν, κάνε και μία ένσταση – προσφυγή. Αν καταφέρεις τίποτα έλα να μου το πεις. Πριν πας όμως και χαλάσεις τα λεφτά σου τσάμπα, άκουσε τη συμβουλή μου.
Η κάθε εγκύκλιος έχει τα δικά της κριτήρια πρόσληψης και η κάθε εγκύκλιος αναφέρει τις επιπτώσεις σε περίπτωση που αρνηθείς να πας ή παραιτηθείς.

Άλλη η εγκύκλιος για ΤΑΔ άλλη για Καλλιπάτειρα άλλη για ΣΜΕΑ κλπ.
Αν π.χ παραιτηθεί κάποιος  από τα ΤΑΔ  θα τον διαγράψουν από τον Ενιαίο, τα ΣΜΕΑ ή τα Εκκλησιαστικά Σχολεία? Αυτά είναι ανέκδοτα. Αν κάποιος παραιτηθεί από το ΚΑΛΛΙΠΑΤΕΙΡΑ σημαίνει ότι το πολύ πολύ να διαγραφεί από τον Ενιαίο Πίνακα Αναπληρωτών - και όχι τον διορισμών που και αυτό ακούστηκε κάπου - για το  σχολικό έτος που διανύουμε.

Και είναι λογικό γιατί μιας και παραιτείται θα πρέπει να καλέσουν τον επόμενο. Άρα με αυτή την έννοια διαγράφεται, αφού το σύστημα τον περνάει και πάει στον επόμενο.

Από τον πίνακα των ΤΑΔ των ΣΜΕΑ δεν διαγράφεται. Είναι άλλες προκηρύξεις. Σιγά μη διαγραφεί και από τον πίνακα με τους υποψήφιους νυχτοφύλακες που είχε κάνει τα χαρτιά του στη Νομαρχία . Έλεος πια με τις ασυναρτησίες. 

Και να ξέρεις ότι όλοι θα κάνουν αυτή την αλλαγή από Καλλιπάτειρα ΤΑΔ γιατί τα ΤΑΔ είναι Δευτεροβάθμια και θα δουλέψουν 15 μέρες περισσότερο. Αν βάλεις και τις 15 μέρες που δουλεύουν στη Καλλιπάτειρα θα βγουν με ένα μήνα παραπάνω προϋπηρεσία. Καλό κίνητρο. Τι λες?

Ο ΤΙΤΛΟΣ ΤΗΣ ΣΥΖΗΤΗΣΗΣ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΣΚΑΝΔΑΛΟ.



 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160036
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 709
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 438
Σύνολο: 444

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.062 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.