*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά  (Αναγνώστηκε 477264 φορές)

gvasilis και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gpap93

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #2044 στις: Μάιος 24, 2023, 12:13:41 πμ »
Σαν ΠΕ70 θα επιλεγατε 6θεσιο ή 12θεσιο; Έχετε να αναφέρεται κάτι αρνητικό για κάποιο ή είναι καθαρά θέμα γούστου. Προσωπικά μου αρέσουν τα μικρά σχολεία αλλά φοβάμαι μην κλείσει μετά από χρόνια και ψάχνω για οργανική. Να σημειώσω πως ανήκω σε ειδική κατηγορία και δεν μπορώ να βγω υπεράριθμος, εκτός αν το επιθυμώ.

Στάλθηκε από το M2012K11AG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:46:44 »

Αποσυνδεδεμένος filro

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #2045 στις: Μάιος 24, 2023, 07:32:25 πμ »
Καλημέρα συνάδελφοι,
δύο ερωτήσεις σχετικά με δήλωση προτίμησης από μετάθεση.
1. Στη ΔΔΕ μου υπάρχουν σχολεία που δίνουν πολλές ώρες (αρκετές για να καλύψω ωράριο 23 ωρών) και άλλα, όπου θα έπρεπε να συμπληρώνω και αλλού. Λαμβάνεται αυτό υπόψη κατά την τοποθέτησή μου (δηλ. με "τραβάει" το σχολείο που έχει κενό από 23 και πάνω και τοποθετεί άλλους, με μικρότερο ωράριο, σε αντίστοιχα σχολεία ή το σύστημα απλώς "διαβάζει" οργανικά κενά ανεξαρτήτως ωρών); Με συμφέρει να δηλώσω εξ' αρχής σχολείο όπου θα καλύπτω ωράριο ή να προτιμήσω το σχολείο που θέλω, όπου δεν θα καλύπτω, και μετά βλέπουμε;
2. Ως τώρα έχω δουλέψει σε γυμνάσια κι έκανα κι ένα σύντομο πέρασμα από εσπερινό ΓΕΛ. Ποια είναι συνήθως η κατάσταση στα Γ με Λ.Τ.; Εννοώ: ποιο είναι συνήθως το γνωστικό επίπεδο των λυκειακών τμημάτων; (Προφανώς, δεν είναι όλα τα Γ/Λ.Τ. το ίδιο. Αλλά ρωτάω τι ισχύει συνήθως: δεν έχω ξαναδουλέψει σε λύκειο και δεν αισθάνομαι -τουλάχιστον προς το παρόν- επαρκής να αναλάβω πχ λατινικά ή γ λυκείου).
Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1802
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #2046 στις: Μάιος 24, 2023, 07:51:51 πμ »
Καλημέρα συνάδελφοι,
δύο ερωτήσεις σχετικά με δήλωση προτίμησης από μετάθεση.
1. Στη ΔΔΕ μου υπάρχουν σχολεία που δίνουν πολλές ώρες (αρκετές για να καλύψω ωράριο 23 ωρών) και άλλα, όπου θα έπρεπε να συμπληρώνω και αλλού. Λαμβάνεται αυτό υπόψη κατά την τοποθέτησή μου (δηλ. με "τραβάει" το σχολείο που έχει κενό από 23 και πάνω και τοποθετεί άλλους, με μικρότερο ωράριο, σε αντίστοιχα σχολεία ή το σύστημα απλώς "διαβάζει" οργανικά κενά ανεξαρτήτως ωρών); οχι δεν ισχυει αυτο. Αν εχεις τα περισσοτερα μορια απο τους αλλους και επιθυμεις το σχολειο Α ως πρωτο  σε αυτο θα σε βαλουν ειτε εχει οργανικο κενο 12 ωρων ειτε οργανικο περισσοτερων απο 12 ωρες (απλα αν εσυ διαλεξεις οργανικο με 12 ωρες και δεν βρεις β αναθεσεις να  παρεις τοτε θα πας και αλλου για συμπληρωση. Αν ομως δηλωσεις σχολειο με 23 ωρες τοτε θα εισαι μονο σε αυτο)Με συμφέρει να δηλώσω εξ' αρχής σχολείο όπου θα καλύπτω ωράριο ή να προτιμήσω το σχολείο που θέλω, όπου δεν θα καλύπτω, και μετά βλέπουμε;σε καθε δηλωση προτιμησης ειτε αυτη ειναι για οργανικα κενα, ειτε για λειτουργικα δηλωνουμε πρωτο το σχολειο που επιθυμουμε 100% και 2ο αυτο που επιθυμ 99% , 3ο αυτο που επιθυμουμε 98% και τελευταιο αυτο που επιθυμουμε 0,1%
2. Ως τώρα έχω δουλέψει σε γυμνάσια κι έκανα κι ένα σύντομο πέρασμα από εσπερινό ΓΕΛ. Ποια είναι συνήθως η κατάσταση στα Γ με Λ.Τ.; Εννοώ: ποιο είναι συνήθως το γνωστικό επίπεδο των λυκειακών τμημάτων; (Προφανώς, δεν είναι όλα τα Γ/Λ.Τ. το ίδιο. Αλλά ρωτάω τι ισχύει συνήθως: δεν έχω ξαναδουλέψει σε λύκειο και δεν αισθάνομαι -τουλάχιστον προς το παρόν- επαρκής να αναλάβω πχ λατινικά ή γ λυκείουαναλογα την περιπτωση , αλλα συνηθως αυτα τα σχολεια ειναι σε περιοχες με δυσκολη προσβαση οπου υπαρχει για διαφορους λογους χαμηλοτερο γνωστικο επιπεδο).
Ευχαριστώ
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 24, 2023, 10:01:54 πμ από gtΠΕΟ2 »

Αποσυνδεδεμένος Σούζη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 227
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #2047 στις: Μάιος 24, 2023, 10:10:19 πμ »
Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατί μερικές δδε δεν μας
καλούν για τοποθέτηση; μαγειρεύεται κάτι;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:46:44 »

Αποσυνδεδεμένος asta napane

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #2048 στις: Μάιος 24, 2023, 10:17:32 πμ »
Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατί μερικές δδε δεν μας
καλούν για τοποθέτηση; μαγειρεύεται κάτι;

δε νομίζω κάτι μεμπτό , πλην της καθυστέρησης, που έχει ξαναγίνει και σε νορμάλ περιόδους.

όπως έχω ΞΑΝΑγράψει τηρούν στάση αναμονής διότι κάθε διευθυνση με την παρούσα διαχείριση κάνει ό,τι νομίζει ! άλλοι έκαναν νεες τοποθετήσεις υπεραρίθμων και προχωράνε (κυκλάδες) , άλλες καλούν σε επόμενη φάση στα μουλωχτά (χωρίς να εξηγούν γιατί δεν κάνουν πρώτα ανακοίνωση νεων οργανικών υπεραρίθμων ) , άλλες - χτεσινή ανακοίνωση πολύ ντρόμπρα για μένα και σωστά με υπηρεσιακά δεδομένα- εξηγούν γιατί δεν μπορουν να ανακοινώσουν νέες οργανικές σύμφωνα με την εξαίρεση , αλλά καλούν για επόμενες φάσεις. το πώς κάποιοι εδώ τα βρίσκουν όλα μια χαρά να προχωράνε δεν το κατανοώ, άλλα βλέπω , αλλά εγώ είμαι και περίεργος...
η μεγάλη θεωρώ ότι κατανοεί πώς δεν αξίζει να εκκινήσει τη διαδικασία σε τέτοιο περιβάλλον (δεν το βρίσκω πολύ λάθος) , διότι από την άλλη δευτέρα ξεκινά εκλογική περίοδος και κανονικά πρέπει να υπάρξει εκ νέου αίτημα εξαίρεσης (τουλάχιστον νομικά νομίζω ότι αυτό ισχύει γενικά, δεν ξέρω τι θα γίνει, ειδικά με αυτούς στα πράγματα, εχουμε δει πολλά - και όχι όλοι καταλαβαίνω).

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1802
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #2049 στις: Μάιος 24, 2023, 10:17:51 πμ »
Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατί μερικές δδε δεν μας
καλούν για τοποθέτηση; μαγειρεύεται κάτι;
μην ανησυχεις Σουζη δεν μαγειρευουν τιποτε, απλα ειναι ανεπροκοποι. Ομως θελοντας και μη εντος των ημερων θα ξεκινησουν.

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1802
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #2050 στις: Μάιος 24, 2023, 10:26:38 πμ »
δε νομίζω κάτι μεμπτό , πλην της καθυστέρησης, που έχει ξαναγίνει και σε νορμάλ περιόδους.

όπως έχω ΞΑΝΑγράψει τηρούν στάση αναμονής διότι κάθε διευθυνση με την παρούσα διαχείριση κάνει ό,τι νομίζει συμφωνω απολυτως. κανει ο καθενας οτι νομιζει! άλλοι έκαναν νεες τοποθετήσεις υπεραρίθμων και προχωράνε (κυκλάδες) , άλλες καλούν σε επόμενη φάση στα μουλωχτά (χωρίς να εξηγούν γιατί δεν κάνουν πρώτα ανακοίνωση νεων οργανικών υπεραρίθμων ) , άλλες - χτεσινή ανακοίνωση πολύ ντρόμπρα για μένα και σωστά με υπηρεσιακά δεδομέναΑν εννοεις την αχαια οντως λενε οτι δεν μπορουν να κανουν συνεδριασεςι αλλα εσυ πιστευεις οτι το εμαθαν απο το υπουργειο ή ψαρωσαν και κολωσαν να συνεχισουν? δηλ απο που προκυπτει οτι ειναι ΟΚ με τα υπηρεσιακα δεδομενα??δηλ λαβανε διευκρινηση απο το υπουργειο? και γιατι οι αλλες 17 δδε συνεχιζουν κανονικα τις συνεδριασεις? προφανως ο καθενας κανει οτι γουσταρει. Και απο την αλλη θεωρεις λογικο ν δοθηκε η εξαιρεση απλα και μονο για να μαζεψουν δηλωσεις και μετα να ξαναπαγωσουν τις συνεδριασεις?δηλ ζητησαν εξαιρεση για να κερδισουν 5 μερες απο το μαζεμα των δηλωσεων? τοσο ηλιθιοι? - εξηγούν γιατί δεν μπορουν να ανακοινώσουν νέες οργανικές σύμφωνα με την εξαίρεσηκαι που το στηριζει η αχαια πχ  οτι δεν μπορουν να ανακοινωσουν οργανικες?στην γνωμοδοτηση του ΣτΕ ? δηλ ερμηνευυσαν μονοι τους το ΣτΕ ή υπηρξε καποιο επιπλεον εγγραφο απο το υπουργειο? , αλλά καλούν για επόμενες φάσεις. το πώς κάποιοι εδώ τα βρίσκουν όλα μια χαρά να προχωράνε δεν το κατανοώ, άλλα βλέπω , αλλά εγώ είμαι και περίεργος...
η μεγάλη θεωρώ ότι κατανοεί πώς δεν αξίζει να εκκινήσει τη διαδικασία σε τέτοιο περιβάλλον (δεν το βρίσκω πολύ λάθος) , διότι από την άλλη δευτέρα ξεκινά εκλογική περίοδος και κανονικά πρέπει να υπάρξει εκ νέου αίτημα εξαίρεσης (τουλάχιστον νομικά νομίζω ότι αυτό ισχύει γενικά, δεν ξέρω τι θα γίνει, ειδικά με αυτούς στα πράγματα, εχουμε δει πολλά - και όχι όλοι καταλαβαίνω).
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 24, 2023, 10:29:58 πμ από gtΠΕΟ2 »

Αποσυνδεδεμένος Σούζη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 227
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #2051 στις: Μάιος 24, 2023, 10:49:07 πμ »
gtΠΕΟ2, σε ευχαριστώ πολύ.
Γενικά είναι ανεπρόκοποι.

Αποσυνδεδεμένος asta napane

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #2052 στις: Μάιος 24, 2023, 11:57:04 πμ »
"γιατι οι αλλες 17 δδε συνεχιζουν κανονικα τις συνεδριασεις?" : πόσες έχουν ανακοινώσει προεκλογικά νέες οργανικές; δηλαδή για σένα η εξαίρεση είναι για τις υπογραφές, αλλά η ανακοίνωση είναι οκ; συνεχίζεις να μην καταλαβαίνεις το σχόλιό μου , αλλά και την ανάγνωση αρκετών διευθύνσεων - που είναι και υπεύθυνες στο κάτω κάτω και όχι εμείς εδώ του πληκτρολογίου - ότι βάσει της εξαίρεσης ως έχει οι συνεδριάσεις συνεχίζονται κανονικά για κενά  κλπ προπαρασκευαστικές αλλά επεξεργάζονται και δεν ανακοινώνουν νεες οργανικές , τουλάχιστον όλες . πόσο πιο λιανά να στο κάνουν; δηλαδή αυτό το χαρακτηρίζεις αρνητικά; οκ , δικαίωμά σου. όσες αναφερεις (αριθμητικά) ότι συνεχίζουν έχω πει και ξέρεις ότι είναι σε διαφορετικές φάσεις (απλές δηλώσεις καποιες , αφού είχαν κανει προ-προεκλογικά τοποθετήσεις υπεραρίθμων και δεν έχουν θέμα προσώρας). όλες πάνε προσεκτικά για να ξεπεράσουν ένα διοικητικό κατ'εμε ύφαλο. δεν ξανασχολιάζω άλλο , δεν έχει νόημα. μακάρι να κάνω λάθος. αλλά η έντονα εφεκτική στάση όλων σχεδόν δείχνει πως δεν αισθάνονται διοικητικά καλυμμένοι. αν έχεις άλλη εικόνα, σεβαστό.

"χαρακτηρισμοί : λογικό/ηλίθιοι"  (το ανεπρόκοποι  το προσπερνώ για ανθρώπους που χειρίζονται σε χαμηλό επίπεδο τη διοίκηση και κάνουν τη λατζα του υπαιθ) . αν αναφέρεσαι στο υπουργείο , απαντώ. ΟΧΙ φυσικά, ηλίθιους θεωρουν τους πλεμπαίους και καλά κάνουν και στρατηγικά τους παίζουν (δες διορισμούς και σεμνότητα θεατρική ξαφνικά, για ΟΣΟΥΣ καταλαβαίνουν - και εκεί δεν υπήρχε απλή μισή εξαίρεση αλλά ολόκληρη τροπολογία ! τα ξαναγράφω , βλέπω μηδενική αντίληψη περί του τι έγινε  ) , αφού το σανό πάει αμάσητο. η πρώτη ομάδα που θα τη φάει θα είναι αυτή που κάπως αντιδρά και όχι σοβαρά και της χρωστάνε μια μικρή νίκη προ δεκαετίας με την ακύρωση της διαθεσιμότητας που θα ήταν κανονικά ΑΠΟΛΥΣΗ και άδικη. Αλλά οι υπηρεσιακά νεότεροι ούτε πήραν χαμπάρι...

« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 24, 2023, 12:03:22 μμ από asta napane »

Αποσυνδεδεμένος filro

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #2053 στις: Μάιος 24, 2023, 01:19:42 μμ »

Αποσυνδεδεμένος miguel101

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #2054 στις: Μάιος 24, 2023, 02:14:20 μμ »
Μήπως γνωρίζετε πως κάνουμε αίτηση θεραπείας όταν μας κάνουν λάθος τα μόρια;

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10828
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #2055 στις: Μάιος 24, 2023, 09:04:29 μμ »
Δεν έλεγξες τα μόριά σου από το teachers; Μέσα από το teavhers κάνεις αίτηση στη ΔΔΕ σου να διορθώσει το λάθος. Αυτά, όμως γίνονται εγκαίρως. Τώρα δεν ξέρω αν θα δεχτούν να αλλάξουν τα μόριά σου.

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1702
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #2056 στις: Μάιος 24, 2023, 09:30:57 μμ »
Μάλιστα.. Τα οργανικά κενά που δίνει η διεύθυνση μου είναι σχεδόν όλα σε 6θεσια/7θεσια σχολεία που σημαίνει ότι δεν γίνεται να συμπληρωθεί ωράριο για ΠΕ06. Αλλά στην ίδια ομάδα βρίσκονται σχολεία που απέχουν 20-40 χλμ μεταξύ τους. Υποθέτω ότι δεν θα έχω λόγο στο σε ποια σχολεία θα τοποθετηθώ για συμπλήρωση.
Συμπληρωνεις και στα κοντινά νηπιαγωγεια

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1702
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #2057 στις: Μάιος 24, 2023, 09:36:40 μμ »
Σαν ΠΕ70 θα επιλεγατε 6θεσιο ή 12θεσιο; Έχετε να αναφέρεται κάτι αρνητικό για κάποιο ή είναι καθαρά θέμα γούστου. Προσωπικά μου αρέσουν τα μικρά σχολεία αλλά φοβάμαι μην κλείσει μετά από χρόνια και ψάχνω για οργανική. Να σημειώσω πως ανήκω σε ειδική κατηγορία και δεν μπορώ να βγω υπεράριθμος, εκτός αν το επιθυμώ.

Στάλθηκε από το M2012K11AG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ο κίνδυνος να βρεθεί υπεράριθμος είναι ίδιος και στα δυο. Ο τελευταίος που τοποθετείται αν μειωθούν τα τμήματα κρίνεται υπεράριθμος. Στα σχολεία που είμαι τα τελευταία χρόνια (12θεσια) από τρία τμήματα ανά τάξη, έχουμε πάει στα δυο και φετος κάποια έκαναν μόνο ένα τμήμα πρώτης δημοτικου. Δήλωσε οποίο σχολείο θέλεις, δες την κατάσταση και στη χειρότερη κάνε αίτηση βελτίωσης αργοτερα
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 24, 2023, 09:39:19 μμ από topsy »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160722
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 413
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 373
Σύνολο: 382

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.07 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.