*

Αποστολέας Θέμα: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 111288 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vasileios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #280 στις: Σεπτέμβριος 29, 2011, 09:09:46 μμ »

Συμφωνώ με την bitch... Πολλά από αυτά που αναφέρει απηχούν πραγματικά γεγονότα, ας μην εθελοτυφλούμε. Τώρα το ποιος έχει την ευθύνη είναι μεγάλο θέμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 29, 2011, 09:12:49 μμ από vasileios »
"Δάσκαλε, δεν είμαι δοχείο να με γεμίσεις. Είμαι σπίρτο να με ανάψεις..." (Ι. Κακριδής)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:04:40 »

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #281 στις: Σεπτέμβριος 29, 2011, 09:44:43 μμ »
Εννοείται πως κι εγώ συμφωνώ.Βαρέθηκα να επιρρίπτουμε τις ευθύνες πάντα στους άλλους.
Οι εκπ/κοί οφείλουν να δείξουν πρώτοι ωριμότητα μέσα σε μια εντελώς ανώριμη κοινωνία όπως η ελληνική.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #282 στις: Σεπτέμβριος 29, 2011, 09:54:05 μμ »
kinegire
 θα σου θυμήσω απλά τα αυτονοητα:

οι διοικητικοί του ΥΠΔΒΜΘ και των δ/νσεων αποτελούν σε ΑΠΟΛΥΤΑ αριθμητικά δεδομένα -που φαντάζομαι ως μαθηματικός κατανοείς καλύτερα - μόλις το 12,3% του συνολου όσων δουλευουν στο υπουργείο παιδείας. Το υπολοιπο αποτελείται απο αποσπασμένους εκπ/κούς.

Επιπλέον, τα κενά δίνονται, καταχωρούνται και εγκρίνονται με ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΗ ευθύνη των Δ/ντών Εκπ/σης και Προίσταμένων Εκπαιδευτικών Θεμάτων που ΟΛΟΙ βασει της κείμενης νομοθεσίας, είναι επίσης εκπ/κοί!! 

Οι αιτήσεις μετάθεσης υπογράφονται και εγκρίνονται για την ορθότητά τους επίσης απο Δ/ντές Εκπ/σης που είναι ΕΚΠ/ΚΟΙ!!!

Τα μέλη του ΠΥΣΔΕ/ ΑΠΥΣΔΕ/ΚΥΣΔΕ / ΠΥΣΠΕ/ ΑΠΥΣΠΕ/ ΚΥΠΣΕ είναι επισης ΟΛΑ ΤΟΥΣ ΕΚΠ/ΚΟΙ!!!

μήπως να το ξανασκεφτείς πριν ξενερώσεις με όσα γράφω; Δεν ευθύνομαι ούτε εγώ προσωπικά ούτε οι διοικητικοί εν γένει για το χάλι στο οποίο βρίσκεται η εκπ/ση....
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #283 στις: Σεπτέμβριος 30, 2011, 01:30:10 πμ »
kinegire
 θα σου θυμήσω απλά τα αυτονοητα:

οι διοικητικοί του ΥΠΔΒΜΘ και των δ/νσεων αποτελούν σε ΑΠΟΛΥΤΑ αριθμητικά δεδομένα -που φαντάζομαι ως μαθηματικός κατανοείς καλύτερα - μόλις το 12,3% του συνολου όσων δουλευουν στο υπουργείο παιδείας. Το υπολοιπο αποτελείται απο αποσπασμένους εκπ/κούς.

Δεν υπάρχει μόνο το νούμερο αλλά και το ποιοτικό χαρακτηριστικό. Οι αποσπασμένοι μένουν ελάχιστο χρόνο στην θέση αυτή σε σχέση με τον διοικητικό που έχει μεγαλύτερες ευθύνες και αρμοδιότητες. Οπότε άκυρο.


Επιπλέον, τα κενά δίνονται, καταχωρούνται και εγκρίνονται με ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΗ ευθύνη των Δ/ντών Εκπ/σης και Προίσταμένων Εκπαιδευτικών Θεμάτων που ΟΛΟΙ βασει της κείμενης νομοθεσίας, είναι επίσης εκπ/κοί!! 

Οι αιτήσεις μετάθεσης υπογράφονται και εγκρίνονται για την ορθότητά τους επίσης απο Δ/ντές Εκπ/σης που είναι ΕΚΠ/ΚΟΙ!!!

Τα μέλη του ΠΥΣΔΕ/ ΑΠΥΣΔΕ/ΚΥΣΔΕ / ΠΥΣΠΕ/ ΑΠΥΣΠΕ/ ΚΥΠΣΕ είναι επισης ΟΛΑ ΤΟΥΣ ΕΚΠ/ΚΟΙ!!!

μήπως να το ξανασκεφτείς πριν ξενερώσεις με όσα γράφω; Δεν ευθύνομαι ούτε εγώ προσωπικά ούτε οι διοικητικοί εν γένει για το χάλι στο οποίο βρίσκεται η εκπ/ση....

Οι εκπαιδευτικοί αυτοί που κατέχουν διοικητικές θέσεις και δεν είναι αιρετοί δεν είναι ο εκπαιδευτικός του σχολείου. Το να λες ότι φταίνε οι εκπαιδευτικοί γενικά επειδή έχουν εγκάθετες δ/νσεις που έχουν περισσότερο πολιτικό ρόλο παρά εκπαιδευτικό είναι το λιγότερο εκτός πραγματικότητας. Η ταύτιση λοιπόν που κάνεις ότι για τις υπεραριθμίες μας φταίνε οι εκπαιδευτικοί επειδή εκπαιδευτικοί είναι οι διευθυντές εκπαίδευσης που δίνουν τα κενά είναι λογικό άλμα.
Αν το πιστεύεις πραγματικά λυπάμαι. Προσωπικά το να μου αποδίδεις εμένα όπως και όλους (99%) των συναδέλφων που έχω ιδία αντίληψη αυτή την κατηγορία είναι προσβλητικό και ψευδές. Αυτές τις απόλυτες γενικεύσεις να μην είχες θα ήσουν υπέροχη.

 Όχι τίποτα άλλο αλλά η ομοιοπαθητική που εφάρμοσα πάνω σου γενικεύοντας και εγώ με την σειρά μου αντίστοιχα για τους διοικητικούς δεν είχε κανένα εμφανές αποτέλεσμα στο να σου προκαλέσει μια εσωτερική αμφισβήτηση των απόψεων σου. Η ελπίδα μου είναι να ξεκίνησε μια ζύμωση και αυτό που βλέπω να είναι μόνο η αρχική αντίδραση στο σπόρο που ελπίζω να φύτεψα.   :-\  :(

Τις συγχωνεύσεις σχολείων τις αλλαγές στα ωρολόγια, τις καταργήσεις μαθημάτων, τις τοποθετήσεις δεκάδων εκπαιδευτικών μαζικά σε δ/νσεις που δεν έχει κενά τις έκανα και αυτές εγώ και οι συνάδελφοι μου.... καλά να πάθω  :'( :'( :'(
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 30, 2011, 02:03:11 πμ από kinegiros »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:04:40 »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: ’ντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #284 στις: Σεπτέμβριος 30, 2011, 01:50:55 πμ »

Αν θεωρείς λοιπόν ότι παρανόησα, για αυτά που κατά τη γνώμη μου (πιθανότατα και πολλών άλλων συναδέλφων) εννόησες ή υπονόησες, τότε μπορείς να θεωρήσεις ότι έκανα κάποιες διευκρινίσεις.

Αυτό το τελευταίο πού το είδες για τους εκπαιδευτικούς;


νομίζω οτι αρμοδιοτέρσ όλων να κάνει διευκρινήσεις είναι η ίδια η γράφουσα - ο,τιδήποτε άλλο είναι ή εκ του πονηρού ή ατυχές.

Το τελευταίο δεν το είδα για τους εκπ/κούς -το είδα γενικότερα για τις επικείμενες απολύσεις στο δημόσιο τόσο απο τον ημερήσιο Τύπο όσο και απο τα επίσημα έγγραφα του Υπ. Εσωτερικών που ζητούν την καταγραφή του πλεονάζοντος σε υπηρεσίες προσωπικού. Και επίσης στο σημερινό έγγραφο του ΥΠΔΒΜΘ που ζητάει συγκεκριμένα στοιχεία προκειμένου να προχωρήσει σε ανακλήσεις διορισμών. ( αρχικά όσων ενώ διορίστηκαν φέτος ή πέρισυ   δεν ανέλαβαν υπηρεσία - και το διευκρινίζω για να μην σπείρω τον πανικό).

Στο μήνυμά μου ήμουν σαφής. Αφού θεώρησες ότι παρανόησα, έπρεπε να διευκρινίσω με επιχειρήματα ότι δεν είναι έτσι. Εκτός αν θεωρείς ότι απαγορεύεται να ακούγεται κάτι που δε συμφωνεί με τις απόψεις σου.
Το τελευταίο φυσικά και δεν το είδες για τους εκπαιδευτικούς γιατί δεν ισχύει. Το ξέρεις πολύ καλά ότι η οργανική θέση στο ευρύτερο δημόσιο δεν έχει σχέση με την οργανική θέση στους εκπαιδευτικούς, γιατί απλούστατα ο εργοδότης στον εκπαιδευτικό δεν είναι το κάθε σχολείο. Οπότε οι χαρακτηρισμοί "εκ του πονηρού ή ατυχές" επιστρέφονται.
Όσο για τα υπόλοιπα που γράφεις και επειδή εγώ δεν ξεχωρίζω με μένος διοικητικούς από εκπαιδευτικούς, σου θυμίζω ότι την ευθύνη για τον έλεγχο και τη σωστή λειτουργία όλων αυτών των σημαντικών που περιγράφεις, όπως επίσης και την απόφαση για τον αριθμό των προσλήψεων, των τοποθετήσεων, των μεταθέσεων, των αποσπάσεων, την έχει το υπουργείο.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #285 στις: Σεπτέμβριος 30, 2011, 06:58:37 πμ »
kinegire
 θα σου θυμήσω απλά τα αυτονοητα:

οι διοικητικοί του ΥΠΔΒΜΘ και των δ/νσεων αποτελούν σε ΑΠΟΛΥΤΑ αριθμητικά δεδομένα -που φαντάζομαι ως μαθηματικός κατανοείς καλύτερα - μόλις το 12,3% του συνολου όσων δουλευουν στο υπουργείο παιδείας. Το υπολοιπο αποτελείται απο αποσπασμένους εκπ/κούς.

Δεν υπάρχει μόνο το νούμερο αλλά και το ποιοτικό χαρακτηριστικό. Οι αποσπασμένοι μένουν ελάχιστο χρόνο στην θέση αυτή σε σχέση με τον διοικητικό που έχει μεγαλύτερες ευθύνες και αρμοδιότητες. Οπότε άκυρο.


Δεν υπάρχει μόνο το νούμερο αλλά και το ποιοτικό χαρακτηριστικό. Οι αποσπασμένοι μένουν ελάχιστο χρόνο στην θέση αυτή σε σχέση με τον διοικητικό που έχει μεγαλύτερες ευθύνες και αρμοδιότητες. Οπότε άκυρο.



καθόλου άκυρο. Ξέρεις πολύ καλά - όπως το ξερουμε και όλοι μας - ότι στο πλείστο των περιπτωσεων αυτοί που αποσπώνται είναι συγκεκριμένα άτομα και αποσπώνται κάθε χρόνο. Ενδεικτικά θα σου αναφέρω αυτούς που έχουμε στη δδε που δουλεύω:
προϊστάμενος εκπ/κών θεματων : διορισμένος 16 χρόνια - τα 15 στη δδε.
λοιποί εκπ/κοί που έχουν αποσπασθεί : διορισμένος 28 χρόνια - τα 26 στη δδε !!
διορισμένη 5 χρονια - τα 4 στη δδε ή σε γραφεία
διοισμένη 9 χρόνια - τα 5 στη δδε
διορισμένος 3 χρόνια - τα 2 στη δδε
διορισμένος 12 χρόνια - τα 6 στη δδε
διορισμένος 5 χρόνια - τα 3 στη δδε
διορισμένος 6 χρόνια - τα δυο με άνευ αποδοχών και τα υπόλοιπα στην Κ.Υ.

επίσης, από τη στιγμή που κάποιος εκπ/κός αναλαμβάνει διοικητικά καθήκοντα δεν έχει μικρότερη ευθύνη απο τον αμιγώς διοικητικό. Τα αντικείμενα μοιράζονται και αυτός που τα αναλαμβάνει έχει και την απόλυτη ευθύνη για την διεκπεραίωσή τους είτε είναι εκπ/κός είτε διοικητικός.



Οι εκπαιδευτικοί αυτοί που κατέχουν διοικητικές θέσεις και δεν είναι αιρετοί δεν είναι ο εκπαιδευτικός του σχολείου. Το να λες ότι φταίνε οι εκπαιδευτικοί γενικά επειδή έχουν εγκάθετες δ/νσεις που έχουν περισσότερο πολιτικό ρόλο παρά εκπαιδευτικό είναι το λιγότερο εκτός πραγματικότητας. Η ταύτιση λοιπόν που κάνεις ότι για τις υπεραριθμίες μας φταίνε οι εκπαιδευτικοί επειδή εκπαιδευτικοί είναι οι διευθυντές εκπαίδευσης που δίνουν τα κενά είναι λογικό άλμα.
Αν το πιστεύεις πραγματικά λυπάμαι. Προσωπικά το να μου αποδίδεις εμένα όπως και όλους (99%) των συναδέλφων που έχω ιδία αντίληψη αυτή την κατηγορία είναι προσβλητικό και ψευδές. Αυτές τις απόλυτες γενικεύσεις να μην είχες θα ήσουν υπέροχη.

 Όχι τίποτα άλλο αλλά η ομοιοπαθητική που εφάρμοσα πάνω σου γενικεύοντας και εγώ με την σειρά μου αντίστοιχα για τους διοικητικούς δεν είχε κανένα εμφανές αποτέλεσμα στο να σου προκαλέσει μια εσωτερική αμφισβήτηση των απόψεων σου. Η ελπίδα μου είναι να ξεκίνησε μια ζύμωση και αυτό που βλέπω να είναι μόνο η αρχική αντίδραση στο σπόρο που ελπίζω να φύτεψα.   :-\  :(

Τις συγχωνεύσεις σχολείων τις αλλαγές στα ωρολόγια, τις καταργήσεις μαθημάτων, τις τοποθετήσεις δεκάδων εκπαιδευτικών μαζικά σε δ/νσεις που δεν έχει κενά τις έκανα και αυτές εγώ και οι συνάδελφοι μου.... καλά να πάθω  :'( :'( :'(

σου απάντησα ήδη ότι υπάρχουν περιπτώσεις που κινούνται στα πλαίσια του παράνομου - διαδικασίες που κινούν οι ίδιοι οι εκπ/κοί είτε ειναι αιρετοί, είτε διευθυντές είτε απλώς μάχιμοι εκπ/κοί. Σε κάθε περίπτωση όμως εκπ/κοί. Και αυτό δεν ειναι λογικό άλμα - είναι περιγραφή μιας δυσάρεστης πραγματικότητας.
Σου ξαναλέω ότι για υπεραριθμίες που οφείλονται σε συγχωνεύσεις φυσικά και δε φέρει ευθύνη ο εκπ/κός της τάξης. Ακόμα και για τον μεγάλο αριθμό αυτών που βρίσκονται στη διάθεση δε φταίει ο εκπ/κος της τάξης. Φταίνε κάποιοι απο αυτούς -λίγοι έστω - και παίρνει η μπάλα  και τους υπόλοιπους. Όμως εκεί που φταιει ΟΛΟΣ ο εκπ/κός κόσμος είναι για την ομερτά που διατηρείται σε τέτοια φαινομενα. Για την κακώς εννοούμενη συναδελφική αλληλεγγύη. Για την ένοχη σιωπή - και στη σιωπή είναι όλοι συνένοχοι - και οι αιρετοί, και οι διευθυντές αλλά ΚΑΙ ο εκπ/κος της τάξης. Όταν επιτελείς λειτούργημα δεν δικαούσαι να έχεις την αντίληψη " δεν ξέρω τίποτα για το φόνο" .

Επίσης, ξαναγράφω πως και οι διοικητικοί φυσικά δεν είμαστε άμοιροι ευθυνών. Μην ανησυχείς και τα χώνω και σε μας κανονικότατα σε αντίστοιχα φόρουμ αλλά και στα συνδικαλιστικά μας όργανα. Μπορεί να μην έχω καταφέρει κάτι - ακόμα - αλλά τουλάχιστον τα έχω καλά με τον εαυτό μου ότι δεν συναινώ σε ό,τι κουλό συμβαινει γύρω μου. Και ακριβώς επειδή δεν έχω τη φωλιά μου χ#%$μενη μπορώ και να λέω όσα λέω.

κατά τα άλλα όμως αγαπώ Kinegiro  * είναι σχέση αγάπης - μίσους αυτή... ;D ;D ;D



Αν θεωρείς λοιπόν ότι παρανόησα, για αυτά που κατά τη γνώμη μου (πιθανότατα και πολλών άλλων συναδέλφων) εννόησες ή υπονόησες, τότε μπορείς να θεωρήσεις ότι έκανα κάποιες διευκρινίσεις.

Αυτό το τελευταίο πού το είδες για τους εκπαιδευτικούς;

Στο μήνυμά μου ήμουν σαφής. Αφού θεώρησες ότι παρανόησα, έπρεπε να διευκρινίσω με επιχειρήματα ότι δεν είναι έτσι. Εκτός αν θεωρείς ότι απαγορεύεται να ακούγεται κάτι που δε συμφωνεί με τις απόψεις σου.


αν διαβάσεις τα δυο σου μηνύματα αυτά θα δεις ότι μάλλον δεν ήσουν απόλυτα σαφής σε αυτά. Θεώρησα οτι έκανες διευκρινήσεις στα δικά μου γραφόμενα. Αν απλά διευκρίνησες τον τρόπο που εσύ κατάλαβες τα όσα έγραψα τότε έχει καλώς. Αλλά δεν κατάλαβα αυτό από το μήνυμά σου. Δέχομαι ωστόσο αυτό που λες - γιατί φυσικά και δεν απαγορεύεται να διαφωνουμε ( ίσα ίσα, ειναι και θεμιτό και γόνιμο).


Το τελευταίο φυσικά και δεν το είδες για τους εκπαιδευτικούς γιατί δεν ισχύει. Το ξέρεις πολύ καλά ότι η οργανική θέση στο ευρύτερο δημόσιο δεν έχει σχέση με την οργανική θέση στους εκπαιδευτικούς, γιατί απλούστατα ο εργοδότης στον εκπαιδευτικό δεν είναι το κάθε σχολείο. Οπότε οι χαρακτηρισμοί "εκ του πονηρού ή ατυχές" επιστρέφονται.
Όσο για τα υπόλοιπα που γράφεις και επειδή εγώ δεν ξεχωρίζω με μένος διοικητικούς από εκπαιδευτικούς, σου θυμίζω ότι την ευθύνη για τον έλεγχο και τη σωστή λειτουργία όλων αυτών των σημαντικών που περιγράφεις, όπως επίσης και την απόφαση για τον αριθμό των προσλήψεων, των τοποθετήσεων, των μεταθέσεων, των αποσπάσεων, την έχει το υπουργείο.

ξέρεις πολύ καλά ότι το ποιος ειναι εργοδότης δεν έχει καμία σημασία με το αν αυτός ο εργοδότης πληρώνει ή όχι πλεονάζον προσωπικό ή πώς ακριβώς ορίζεται ο πλεονάζων όσον αφορά το υπουργείο παιδείας.
Εξάλλου, η ιστορία έχει επιδείξει ότι εν μία νυκτί αλλάζουν όλα. Ήδη το υπουργειο θα προχωρήσει σε ανάκληση διορισμών ( και έχω το σχετκό  έγγραφο στο γραφείο μου). Έπονται και άλλα που ούτε που υποψιαζόμαστε.

Τέλος, για όσα λες για την ευθύνη και τον έλεγχο των προσλήψεων/ τοποθετήσεων/μεταθέσεων και αποσπάσεων έχω ήδη απαντήσει στον kinegiro. Απλά εδώ θα πω πως η Κ.Υ. επικυρώνει όσα της στέλνουν οι δδε /δπε.

Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: ’ντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #286 στις: Σεπτέμβριος 30, 2011, 11:29:11 πμ »
αν διαβάσεις τα δυο σου μηνύματα αυτά θα δεις ότι μάλλον δεν ήσουν απόλυτα σαφής σε αυτά. Θεώρησα οτι έκανες διευκρινήσεις στα δικά μου γραφόμενα. Αν απλά διευκρίνησες τον τρόπο που εσύ κατάλαβες τα όσα έγραψα τότε έχει καλώς. Αλλά δεν κατάλαβα αυτό από το μήνυμά σου. Δέχομαι ωστόσο αυτό που λες - γιατί φυσικά και δεν απαγορεύεται να διαφωνουμε ( ίσα ίσα, ειναι και θεμιτό και γόνιμο).

Από το πρώτο μου μήνυμα είχα γράψει ότι διευκρινίζω αυτά που θεωρείς ότι είχα παρανοήσει. Το ίδιο έγραψα και στο δεύτερο μου μήνυμα, αν και δε μ`αρέσει να επαναλαμβάνομαι. Παρ`όλα αυτά εγώ δεν θα σε κατηγορήσω ούτε για παρανοήσεις ούτε για αναρμοδιότητες. ;)

ξέρεις πολύ καλά ότι το ποιος ειναι εργοδότης δεν έχει καμία σημασία με το αν αυτός ο εργοδότης πληρώνει ή όχι πλεονάζον προσωπικό ή πώς ακριβώς ορίζεται ο πλεονάζων όσον αφορά το υπουργείο παιδείας.
Εξάλλου, η ιστορία έχει επιδείξει ότι εν μία νυκτί αλλάζουν όλα. Ήδη το υπουργειο θα προχωρήσει σε ανάκληση διορισμών ( και έχω το σχετκό  έγγραφο στο γραφείο μου). Έπονται και άλλα που ούτε που υποψιαζόμαστε.

Τέλος, για όσα λες για την ευθύνη και τον έλεγχο των προσλήψεων/ τοποθετήσεων/μεταθέσεων και αποσπάσεων έχω ήδη απαντήσει στον kinegiro. Απλά εδώ θα πω πως η Κ.Υ. επικυρώνει όσα της στέλνουν οι δδε /δπε.

Αυτό που ξέρω είναι ότι το υπουργείο, ως εργοδότης, οφείλει να διαθέσει τους πλεονάζοντες (αν και όπου υπάρχουν) από ένα σχολείο σε άλλο για να καλύψει τα κενά που αναμφισβήτητα υπάρχουν αντί να προσλαμβάνει άλλους.
Η ιστορία το έχει δείξει ότι πάμε από το κακό στο χειρότερο από τις αποφάσεις του υπουργείου και μακάρι να μπορούσαν να τις επηρεάσουν οι εκπαιδευτικοί.
Την ευθύνη για τον έλεγχο όλων των παρατυπιών που περιγράφεις την έχει το υπουργείο. Αν θέλει τα περιορίζει ή τα σταματάει. Την απόφαση για τον αριθμό των προσλήψεων, των μεταθέσεων, των αποσπάσεων κτλ την παίρνει το υπουργείο με τα δικά του κριτήρια, γι αυτό έχουμε και τις τόσες αποκλείσεις κάθε χρονιά. Φέτος που έγιναν ελάχιστες μεταθέσεις και αποσπάσεις, επικύρωσαν ό,τι τους έστειλαν οι διευθύνσεις; Το ίδιο έγινε και με τις προσλήψεις;

Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος teacher81

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #287 στις: Οκτώβριος 02, 2011, 03:39:20 μμ »
Aπό ethnos.gr
Πρόβα περικοπών σε Παιδεία και ΟΤΑ

Τη δραστική ΅είωση των συ΅βασιούχων σκοπεύει να αξιοποιήσει η κυβέρνηση την επό΅ενη χρονιά ΅ε στόχο να εξοικονο΅ήσει περισσότερα από 300 εκατ. ευρώ. Οπως αναφέρουν κυβερνητικά στελέχη, υπάρχουν το΅είς του Δη΅οσίου όπου το 2012 υπολογίζεται ότι δεν θα προσληφθούν νέοι.

Υπενθυ΅ίζεται ότι ΅ε τη ΅είωση κατά 50% των εποχικών υπαλλήλων το 2011 σε σχέση ΅ε το 2010, όπου ΅ειώθηκαν από 74.000 σε 37.000 οι υπάλληλοι ΅ε συ΅βάσεις ορισ΅ένου χρόνου και έργου, το δη΅οσιονο΅ικό όφελος ξεπέρασε τα 400 εκατ. ευρώ. Στον χώρο της Παιδείας, προκει΅ένου να ΅η χαθεί το σχολικό έτος από τις καταλήψεις, η πολιτική ηγεσία του υπουργείου σχεδιάζει να αυξήσει τις διδακτικές ώρες ανά εκπαιδευτικό. Παράλληλα, ΅ε τον νέο κατα΅ερισ΅ό ανα΅ένεται να ΅ετακινηθούν ΅όνι΅οι καθηγητές, που διαφορετικά θα ΅πορούσαν να χαρακτηριστούν πλεονάζοντες, σε θέσεις που καλύπτονται σή΅ερα από ωρο΅ίσθιους.

Αποσυνδεδεμένος blueswire

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 849
  • Φύλο: ’ντρας
  • carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #288 στις: Οκτώβριος 02, 2011, 03:57:07 μμ »
Τι σχέση έχει να μη χαθεί η χρόνια απο τις καταλήψεις με το ωράριο μας ? ΜΉΠΩΣ ο δημοσιογράφος εννοεί ότι θα γίνουν έξτρα μαθηματα ? Απο την άλλη όμως το θέτει πολύ συγκεκριμένα ...

Αποσυνδεδεμένος steven_seagal

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 978
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #289 στις: Οκτώβριος 02, 2011, 05:50:19 μμ »
Τι σχέση έχει να μη χαθεί η χρόνια απο τις καταλήψεις με το ωράριο μας ? ΜΉΠΩΣ ο δημοσιογράφος εννοεί ότι θα γίνουν έξτρα μαθηματα ? Απο την άλλη όμως το θέτει πολύ συγκεκριμένα ...

H υπουργος σε συνεντευξη της (αν δεν κανω λαθος) ειπε οτι οι εκπαιδευτικοι των σχολειων που κανουν καταληψη εχουν πληρωθει ωρες που δεν εχουν εργασθει..αρα τι πιο προφανες να προστεθουν ωρες για να υπαρξει αντιστοιχια μισθου-ωρων; ...ετσι θα δειξουμε και καλο προσωπο στην Τροικα... :D

Αποσυνδεδεμένος buble10

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 246
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #290 στις: Οκτώβριος 02, 2011, 06:13:03 μμ »
Τι σχέση έχει να μη χαθεί η χρόνια απο τις καταλήψεις με το ωράριο μας ? ΜΉΠΩΣ ο δημοσιογράφος εννοεί ότι θα γίνουν έξτρα μαθηματα ? Απο την άλλη όμως το θέτει πολύ συγκεκριμένα ...

H υπουργος σε συνεντευξη της (αν δεν κανω λαθος) ειπε οτι οι εκπαιδευτικοι των σχολειων που κανουν καταληψη εχουν πληρωθει ωρες που δεν εχουν εργασθει..αρα τι πιο προφανες να προστεθουν ωρες για να υπαρξει αντιστοιχια μισθου-ωρων; ...ετσι θα δειξουμε και καλο προσωπο στην Τροικα... :D

Σωστά!
Από τη συνέντευξή της: ( http://www.pde.gr/index.php?page=3201 )

"Για την αναπλήρωση των χαμένων διδακτικών ωρών:"

Σήμερα στείλαμε εγκύκλιο -υπενθύμιση παλαιότερης εγκυκλίου- σε όλα τα σχολεία για την αναπλήρωση μαθημάτων γιατί δεν νοείται να χάνεται ούτε μία ώρα μαθήματος. Όταν υπάρχει κατάληψη θα υπάρχει και αναπλήρωση μέσα στο Σαββατοκύριακο. Αν δεν φτάνει το Σαββατοκύριακο θα γίνει μάθημα και τα Χριστούγεννα και όπου δεν υπάρχει αναπλήρωση θα υπάρξει διεύρυνση του διδακτικού έτους ακόμα και αναβολή των εισαγωγικών εξετάσεων.  Επίσης θα υπάρχει  πλέον αστική ευθύνη όταν υπάρχουν φθορές στα σχολεία. Δεν μπορεί κανείς να θεωρεί ότι έτσι απλά μπορεί μπαίνει λουκέτο στο σχολείο ή να το καταστρέφει  και να μην κινείται καμία διαδικασία.

Όταν ένα σχολείο είναι σε κατάληψη, οι εκπαιδευτικοί δεν δουλεύουν, πληρώνονται όμως κανονικά και  οι μαθητές δεν πηγαίνουν στα μαθήματά τους,  χωρίς να θεωρείται όμως ότι αυτό είναι κάτι φοβερό. Κανείς σε αυτήν τη χώρα δεν θεωρεί σημαντικό να χάνει ένα παιδί τα μαθήματά του, να μην πηγαίνει στην τάξη και να μην συμμετέχει στην εκπαιδευτική διαδικασία. Αυτό για δεκαετίες ήταν αποδεκτό από τον εκπαιδευτικό κόσμο δημιουργώντας έτσι συνειδήσεις σε κάποιους εκπαιδευτικούς. Φυσικά υπάρχουν και εκπαιδευτικοί οι οποίοι λήγουν τις καταλήψεις σε μία μέρα γιατί αναγνωρίζουν τη σημασία του μαθήματος. Υπάρχουν Διευθυντές που δεν επιτρέπουν να γίνουν καταλήψεις στα σχολεία τους,  «μπαίνουν μπροστά» και ανοίγουν τα σχολεία.
Δ ι ο ρ ί σ τ η κ α !
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος buble10

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 246
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #291 στις: Οκτώβριος 02, 2011, 06:24:11 μμ »
Επίσης:

Πολυεπίπεδο πλάνο για την εργασιακή εφεδρεία: Πρώτο βήμα η αύξηση των ώρων και οι μετακινήσεις στους εκπαιδευτικούς

http://www.alfavita.gr/artro.php?id=46790
Δ ι ο ρ ί σ τ η κ α !
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος blueswire

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 849
  • Φύλο: ’ντρας
  • carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #292 στις: Οκτώβριος 02, 2011, 09:38:38 μμ »
Τι υποκρισία ! Λες και   δεν είναι φοβερό να ανοίγουν τα σχολεία ΧΩΡΊΣ βιβλία ...

Αποσυνδεδεμένος λιθοσφαιριστής

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #293 στις: Οκτώβριος 02, 2011, 09:44:10 μμ »
"Φυσικά υπάρχουν και εκπαιδευτικοί οι οποίοι λήγουν τις καταλήψεις σε μία μέρα γιατί αναγνωρίζουν τη σημασία του μαθήματος. Υπάρχουν Διευθυντές που δεν επιτρέπουν να γίνουν καταλήψεις στα σχολεία τους,  «μπαίνουν μπροστά» και ανοίγουν τα σχολεία."

Τι εννοεί η αξιαγάπητη υπουργός μας;;;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32301
  • Τελευταία: Almanaki
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160246
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 830
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 310
Σύνολο: 327

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.275 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.