*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα  (Αναγνώστηκε 920882 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Dorea

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 423
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #490 στις: Ιούνιος 28, 2011, 08:57:51 μμ »
το πιθανό σεναριο να πάρει μόνο το 60-40 και να κάνει του χρόνου ασεπ το έχετε σκεφτεί;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:34:17 »

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3190
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #491 στις: Ιούνιος 28, 2011, 08:59:11 μμ »
κατι τετοιο μαλλον θα γινει

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #492 στις: Ιούνιος 28, 2011, 09:00:27 μμ »
Το 60-40 πρέπει επιτέλους να διοριστεί,φέτος.

Αποσυνδεδεμένος dessi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 523
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #493 στις: Ιούνιος 28, 2011, 09:01:32 μμ »
Εγώ θα θεωρούσα άδικο αν διορίζονταν οι επιτυχόντες του προηγούμενου ΑΣΕΠ, με το 60%. Σύμφωνα με την λογική της αξιοκρατίας του ΑΣΕΠ, οι επιτυχόντες του τελευταίου ΑΣΕΠ δεν είναι "άξιοι" όσο οι διοριστέοι. Όπως δεν ήταν "άξιοι" και οι επιτυχόντες των παλιότερων ΑΣΕΠ, οι οποίοι πήγαν αναπληρωτές και τώρα βρίσκονται στο 40% (και αντιμετωπίζονται τώρα σαν βύσματα).
Νομίζω ότι το 40% αντιπροσωπεύει πολλές διαφορετικές περιπτώσεις, που ομαδοποιήθηκαν καλώς ή κακώς. Μπορούν να βρεθούν αρκετά δίκαια με λίγη κατανόηση σε κάθε περίπτωση. Όμως το 40% είναι άνθρωποι που δουλεύουν ήδη στα σχολεία, και δεν νομίζω ότι πρέπει να φύγουν αυτοί για να πάρουν την θέση τους οι νεότεροι "άξιοι".
Οι επιτυχόντες του τελευταίου ΑΣΕΠ μπορούν να πάνε αναπληρωτές, μέχρι να γράψουν πραγματικά καλά στους επόμενους ΑΣΕΠ και να διοριστούν "επάξια".

Πράγματι, αυτό το 40% περιλαμβάνει και άτομα με προϋπηρεσία που απέκτησαν μετά από επιτυχίες σε Ασεπ και οι οποίοι δεν ήταν στους διοριστέους Ασεπ για το λόγο των κλειστών αριθμών θέσεων!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:34:17 »

Αποσυνδεδεμένος Lara

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #494 στις: Ιούνιος 28, 2011, 09:03:58 μμ »
....και το 24μηνο επίσης πρέπει να διοριστεί φέτος

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #495 στις: Ιούνιος 28, 2011, 09:09:15 μμ »
Μακάρι και το 24μηνο,όμως το βλέπω λίγο δύσκολο.Εξάλλου αν ήθελε να το διορίσει όλο δεν θα έβαζε στον πίνακα και αυτούς που έχουν 23,5μήνες.

Αποσυνδεδεμένος dessi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 523
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #496 στις: Ιούνιος 28, 2011, 09:10:13 μμ »
....και το 24μηνο επίσης

Ναι, εχεις δίκιο!

Ο νέος διαγωνισμός ασεπ 2012 είχε και τα θετικά του: τον ανοιχτό αριθμό θέσεων! Αυτό σημαίνει ότι αν οι συνθήκες το επέτρεπαν (οι οικονομικες εννοώ - και αν γινόταν μια πραγματική καταγραφή των αναγκών σε καθηγητές στα σχολεία - διάσπαση τμημάτων και όχι συγχωνεύσεις! ), τότε πιθανόν να διορίζονταν όλοι οι λεγόμενοι Επιτυχόντες και να μην αναγκάζονταν να πάνε αναπληρωτές!

Αποσυνδεδεμένος KERY12

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 709
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04 02
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #497 στις: Ιούνιος 28, 2011, 09:12:12 μμ »
Εγώ θα θεωρούσα άδικο αν διορίζονταν οι επιτυχόντες του προηγούμενου ΑΣΕΠ, με το 60%. Σύμφωνα με την λογική της αξιοκρατίας του ΑΣΕΠ, οι επιτυχόντες του τελευταίου ΑΣΕΠ δεν είναι "άξιοι" όσο οι διοριστέοι. Όπως δεν ήταν "άξιοι" και οι επιτυχόντες των παλιότερων ΑΣΕΠ, οι οποίοι πήγαν αναπληρωτές και τώρα βρίσκονται στο 40% (και αντιμετωπίζονται τώρα σαν βύσματα).
Νομίζω ότι το 40% αντιπροσωπεύει πολλές διαφορετικές περιπτώσεις, που ομαδοποιήθηκαν καλώς ή κακώς. Μπορούν να βρεθούν αρκετά δίκαια με λίγη κατανόηση σε κάθε περίπτωση. Όμως το 40% είναι άνθρωποι που δουλεύουν ήδη στα σχολεία, και δεν νομίζω ότι πρέπει να φύγουν αυτοί για να πάρουν την θέση τους οι νεότεροι "άξιοι".
Οι επιτυχόντες του τελευταίου ΑΣΕΠ μπορούν να πάνε αναπληρωτές, μέχρι να γράψουν πραγματικά καλά στους επόμενους ΑΣΕΠ και να διοριστούν "επάξια".


Το πραγματικα καλα πως το εννοεις; Ας αφησουμε τον απολυτο βαθμο γιατι τα θεμματα δεν ειναι παντα ιδιας δυσκολιας και ας παρουμε τη καταταξη. Στο τελευταιο Ασεπ οι θεσεις μειωθηκαν στο 50% περιπου , π.χ στους χημικους απο 160 εγιναν 78 αρα σε εναν διαγωνισμο καταταξης τα ατομα απο το 79 μεχρι το 160 ειναι σιγουρα το ιδιο αξιοι με τους προηγουμενους , οσο για την αναπληρωση αναρωτηθηκες αν ειχαν εστω την ευκαιρια; μπορεις να δεις τη βαση αναπληρωσης στους φυσικους και στους χημικους. Χωρια που ως γνωστον πολλοι απο τους επιτυχοντες εχουν γραψει καλυτερα απο τους διοριστεους (ηταν βεβαια γνωστοι οι οροι του παιχνιδιου)

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3190
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #498 στις: Ιούνιος 28, 2011, 09:20:31 μμ »
Το πραγματικά καλά δεν το εννοώ.
Με τα υπόλοιπα συμφωνώ, αλλά δεν θεωρώ ότι δικαιολογούν τον διορισμό επιτυχόντων μόνο του 2009.
Διόρθωσέ με αν είχες διαφορετική άποψη.

Αποσυνδεδεμένος KERY12

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 709
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04 02
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #499 στις: Ιούνιος 28, 2011, 09:29:38 μμ »
Το πραγματικά καλά δεν το εννοώ.
Με τα υπόλοιπα συμφωνώ, αλλά δεν θεωρώ ότι δικαιολογούν τον διορισμό επιτυχόντων μόνο του 2009.
Διόρθωσέ με αν είχες διαφορετική άποψη.

Η αποψη μου ειναι οτι η μεταβατικη πρεπει να ισχυσει για ολους, το 40% παει με το 60% ( ενταξει δεν αποφασιζω εγω) και το 24μηνο πρεπει να απορροφηθει.
Πιστευω οτι το υπουργειο θα προσπαθησει να κρατησει τις ισορροπιες και θα παρει απο παντου και επειδη νομιζω οτι εισαι βιολογος πραγματικα πιστευω οτι οι διορισμοι σας φετος θα αποτελεσουν οδηγο για του χρονου στις πε02  ,  03  , 04. Ο αριθμος αναπληρωτων βιολογων δειχνει τις αναγκες και ο αριθμος αυτων που εχουν μεινει αδιοριστοι μικρος, χωρις 24μηνο για εφεδρεια, θα δουμε τι θα κανει το υπουργειο.

Αποσυνδεδεμένος LEONTITO

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #500 στις: Ιούνιος 28, 2011, 09:32:00 μμ »
Εγώ θα θεωρούσα άδικο αν διορίζονταν οι επιτυχόντες του προηγούμενου ΑΣΕΠ, με το 60%. Σύμφωνα με την λογική της αξιοκρατίας του ΑΣΕΠ, οι επιτυχόντες του τελευταίου ΑΣΕΠ δεν είναι "άξιοι" όσο οι διοριστέοι. Όπως δεν ήταν "άξιοι" και οι επιτυχόντες των παλιότερων ΑΣΕΠ, οι οποίοι πήγαν αναπληρωτές και τώρα βρίσκονται στο 40% (και αντιμετωπίζονται τώρα σαν βύσματα).
Νομίζω ότι το 40% αντιπροσωπεύει πολλές διαφορετικές περιπτώσεις, που ομαδοποιήθηκαν καλώς ή κακώς. Μπορούν να βρεθούν αρκετά δίκαια με λίγη κατανόηση σε κάθε περίπτωση. Όμως το 40% είναι άνθρωποι που δουλεύουν ήδη στα σχολεία, και δεν νομίζω ότι πρέπει να φύγουν αυτοί για να πάρουν την θέση τους οι νεότεροι "άξιοι".
Οι επιτυχόντες του τελευταίου ΑΣΕΠ μπορούν να πάνε αναπληρωτές, μέχρι να γράψουν πραγματικά καλά στους επόμενους ΑΣΕΠ και να διοριστούν "επάξια".


Το πραγματικα καλα πως το εννοεις; Ας αφησουμε τον απολυτο βαθμο γιατι τα θεμματα δεν ειναι παντα ιδιας δυσκολιας και ας παρουμε τη καταταξη. Στο τελευταιο Ασεπ οι θεσεις μειωθηκαν στο 50% περιπου , π.χ στους χημικους απο 160 εγιναν 78 αρα σε εναν διαγωνισμο καταταξης τα ατομα απο το 79 μεχρι το 160 ειναι σιγουρα το ιδιο αξιοι με τους προηγουμενους , οσο για την αναπληρωση αναρωτηθηκες αν ειχαν εστω την ευκαιρια; μπορεις να δεις τη βαση αναπληρωσης στους φυσικους και στους χημικους. Χωρια που ως γνωστον πολλοι απο τους επιτυχοντες εχουν γραψει καλυτερα απο τους διοριστεους (ηταν βεβαια γνωστοι οι οροι του παιχνιδιου)
Γιατί οι θέσεις διοριστέων στους τελευταίους ΑΣΕΠ έβαιναν σταδιακά μειούμενοι; Γιατί το υπουργείο δεν μπορούσε να κάνει σωστό προγραμματισμό των εκπαιδευτικών που θα χρειαζόταν στα δύο χρόνια ισχύος του ΦΕΚ; Δεν Νομίζω Τάκη, Γιώργο, Μαρία...Μάλλον, λέω μάλλον, με το φτωχό μου το μυαλό (που από όσο θυμάμαι χρήζει και ψυχιατρικής παρακολουθήσεως σύμφωνα με μια παλαιότερη διάγνωση στο pde) το υπουργείο ύστερα από πιέσεις και για να τα έχει καλά με την πλειοψηφία των ψηφοφόρων...εεε.. των εκπαιδευτικών φρόντιζε να βγάζει στην άκρη κάποιες θέσεις ώστε να διορίζει το (λειψό) 60-40 και μετά να λέει "ουπς! έχω ακόμη ανάγκες...από πού να διορίσω αφού έχω ακόμη ανάγκες;" Γι' αυτό παρατηρείται το φαινόμενο των ολοένα μειούμενων θέσεων στους διοριστέους του ΑΣΕΠ. Και πλέον ο αριθμός θα γίνει ανοιχτός και δε θα θεμελιώνει κανείς δικαίωμα διορισμού. Και αυτό μας αξίζει συνάδελφοι, αφού σε κανένα άλλο κλάδο οι διαδικασίες ασεπ δεν πολεμήθηκαν τόσο από τους ίδιους τους ενδιαφερόμενους για διορισμό. Και δεν πολεμήσαμε για τη βελτίωση του διαγωνισμού ποτέ αλλά η κάθε ομάδα φρόντιζε για την παράκαμψή του. Και, για να επανέλθω στο θέμα, δεν ξέρω πόσους και ποιους θα διορίσει (γιατί σίγουρα ο αριθμός θα είναι αρκετά μικρότερος σε σχέση με παλιότερα και επιλογή θα κάνει σίγουρα με βάση την πολιτική βούληση κι όχι απαραίτητα σύμφωνα με το νόμο, όπως και πέρυσι που έγιναν άπειρες παρανομίες). 
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 28, 2011, 09:34:17 μμ από LEONTITO »

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #501 στις: Ιούνιος 28, 2011, 09:41:05 μμ »
Για να καταλάβουμε όλοι το πόσο ματαιοπονούμε και το πόσο στρουθοκαμηλίζουμε με όλες αυτές τις συζητήσεις. Αν βγούμε από τον μικρόκοσμό μας θα δούμε  ότι το μέλλον είναι ήδη προδιαγεγραμμένο, απλά μιά παράταση πήραμε (με το αζημίωτο βέβαια και αυτή).

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=ghoZNWYrZ-0
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 28, 2011, 09:43:52 μμ από Green »

Αποσυνδεδεμένος alceste

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1027
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #502 στις: Ιούνιος 28, 2011, 09:48:03 μμ »
Και απαντω στο συναδερφο miltos74.Μπορει να παρατεινει-και προφανως θα το κανει,θα προχωρησει σε νομοθετικη πραξη-την μεταβατικη περιοδο,ομως υπαρχουν κι αλλοι τροποι να διοριστει κανεις και να μην περιμενει το 2015

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #503 στις: Ιούνιος 28, 2011, 09:49:05 μμ »
ειναι προφανες και απο περυσι, (και αυτο που γραφω δεν ειναι πληροφορια, απλη ερμηνεια των περσινων προσληψεων ειναι),
οτι οι κλαδοι ολοι δεν θα εχουν τα ιδια ποσοστα απορροφησης, το να λεμε αν θα διοριστουν ολοι οι ασεπιτες φετος, η ολο το 24μηνο δεν εχει κανενα νοημα, κοιταξτε λιγο τους περσινους διορισμους, αναλογα με τις πιο επειγουσες αναγκες θα γινουν οι διορισμοπι, και τα ρεστα αναπληρωτες, οσο για το νεο ασεπ σας ειπα οτι μπορει να γινει το 2012 αλλα προς το τελος, και για τους βιολογους π.χ. που θα εχουν εξαντληθει τι ζορι τραβανε; πρεπει ντε και καλα να ξανακανουν διορισμους; ζητανε μονο αναπληρωτες, θα τους πει κανεις κατι;οτι θελουν κανουν, οπως πανε μπορει αμα γουσταρουν σε μια νυχτα να σβησουν ολοκληρο κλαδο απο το χαρτη
να πουνε περιττα τα θρησκευτικα, θεολογοι δε σας χρειαζομαστε, δεν εχετε οργανικη θεση, απολυεστε ολοι :P
ενταξει μη μου ριχνετε καταρες βρε :),πλακα κανω, αλλα πραγματι δεν κανουν οτι θελουν;
λετε να παρει ιδεες η αννα, μηπως να εσβηνα το μηνυμα; ;D ;D

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160777
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 485
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 462
Σύνολο: 479

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.051 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.