*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα  (Αναγνώστηκε 920899 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10830
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #3822 στις: Αύγουστος 17, 2011, 10:22:32 μμ »
Εχω την αίσθηση οτι διόρισε μόνο από τις τεχνικές ειδικότητες που είχαν απομείνει πολλοί διοριστέοι, ώστε πάλι να μείνουν κάποιοι σε εκκρεμότητα. Δεν διόρισε από καμία ειδικότητα που είχαν μείνει μόνο 4 ή 5 άτομα και με τις οποίες θα ξεμπέρδευε. Και αυτό γιατί προφανώς δεν θέλει να κάνει ΑΣΕΠ για τις τεχνικές ειδκότητες τουλάχιστον μέσα στη σεζόν που έρχετε. Δυστυχώς...
Συγκρίνοντας τον αριθμό των διορισμών ανά ειδικότητα με τους πίνακες που είχε δώσει ο Τσιάτσιος Αθνάσιος διαπίστωσα ότι στους ΠΕ10, ΠΕ12.04, ΠΕ12.05, ΠΕ12.06 και ΠΕ12.08 έχει τελειώσει το 60-40. Τα υπόλοιπά τους ήταν 3 από ΑΣΕΠ και 2 από 40%, εκτός από τους ΠΕ12.08 που ήταν μόνο 1 από ΑΣΕΠ και 1 από το 40%.
Tότε γιατί δεν διόρισε και τους ΠΕ14.04 που ήταν 2 από ΑΣΕΠ και 1 από 40%. Με ποια λογική έκανε την επιλογή των ειδικοτήτων;
Αυτό δεν το ξέρω Green. Το θέμα είναι ότι εκτός από τους ΠΕ02, ΠΕ03 και ΠΕ04 έχει κλείσει ουσιαστικά η μεταβατική και για τις ειδικότητες ΠΕ10, ΠΕ12.04, ΠΕ12.05, ΠΕ12.06 και ΠΕ12.08.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:17:07 »

Αποσυνδεδεμένος pispil

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #3823 στις: Αύγουστος 17, 2011, 10:34:19 μμ »
Εχω την αίσθηση οτι διόρισε μόνο από τις τεχνικές ειδικότητες που είχαν απομείνει πολλοί διοριστέοι, ώστε πάλι να μείνουν κάποιοι σε εκκρεμότητα. Δεν διόρισε από καμία ειδικότητα που είχαν μείνει μόνο 4 ή 5 άτομα και με τις οποίες θα ξεμπέρδευε. Και αυτό γιατί προφανώς δεν θέλει να κάνει ΑΣΕΠ για τις τεχνικές ειδκότητες τουλάχιστον μέσα στη σεζόν που έρχετε. Δυστυχώς...
Συγκρίνοντας τον αριθμό των διορισμών ανά ειδικότητα με τους πίνακες που είχε δώσει ο Τσιάτσιος Αθνάσιος διαπίστωσα ότι στους ΠΕ10, ΠΕ12.04, ΠΕ12.05, ΠΕ12.06 και ΠΕ12.08 έχει τελειώσει το 60-40. Τα υπόλοιπά τους ήταν 3 από ΑΣΕΠ και 2 από 40%, εκτός από τους ΠΕ12.08 που ήταν μόνο 1 από ΑΣΕΠ και 1 από το 40%.
Tότε γιατί δεν διόρισε και τους ΠΕ14.04 που ήταν 2 από ΑΣΕΠ και 1 από 40%. Με ποια λογική έκανε την επιλογή των ειδικοτήτων;
Αυτό δεν το ξέρω Green. Το θέμα είναι ότι εκτός από τους ΠΕ02, ΠΕ03 και ΠΕ04 έχει κλείσει ουσιαστικά η μεταβατική και για τις ειδικότητες ΠΕ10, ΠΕ12.04, ΠΕ12.05, ΠΕ12.06 και ΠΕ12.08.
ΠΕ03 μαλλον δεν εχει κλεισει μενουν 2 ατομα (135 απο ΑΣΕΠ  την πρωτη χρονια,108 απο ΑΣΕΠ τη δευτερη ,και 25απο ΑΣΕΠ την τριτη συμφωνα με την εγκυκλιο, αρα συνολο 268απο ΑΣΕΠ. Οι διοριστεοι απο τον ΑΣΕΠ 2008 ειναι 270 , αρα μενουν 2 ατομα ακομη)

Αποσυνδεδεμένος maria-lena

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #3824 στις: Αύγουστος 17, 2011, 10:35:16 μμ »
Μπορεί κάποιος να μου στείλει σας παρακαλώ την αίτηση διορισμού να την εκτυπώσω, γιατί έτσι όπως τη βρήκα στην alfavita δε δύναμαι να την εκτυπώσω; Ευχαριστώ....

Αποσυνδεδεμένος maria-lena

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #3825 στις: Αύγουστος 17, 2011, 10:36:18 μμ »
Για τη δευτεροβάθμια...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:17:07 »

Αποσυνδεδεμένος mania1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 202
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #3826 στις: Αύγουστος 17, 2011, 10:42:17 μμ »

[/quote]
Αυτό δεν το ξέρω Green. Το θέμα είναι ότι εκτός από τους ΠΕ02, ΠΕ03 και ΠΕ04 έχει κλείσει ουσιαστικά η μεταβατική και για τις ειδικότητες ΠΕ10, ΠΕ12.04, ΠΕ12.05, ΠΕ12.06 και ΠΕ12.0

Δηλαδή πιστεύετε ότι σε όσε ειδικότητες εξαντλήθηκαν οι ασεπίτες τελείωσε η μεταβατική και εμείς του 24μηνου που δεν προκάμαμε τελειώσαμε επίσης;

Αποσυνδεδεμένος buble10

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 246
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #3827 στις: Αύγουστος 17, 2011, 10:44:22 μμ »
Καλησπέρα σ όλους...μια ερώτηση: Πόσοι λέτε να φύγουν απο τον πίνακα διορισμών (40%) των φιλολόγων δεδομένου ότι εκτος από τα 24 άτομα που θα πάρει σίγουρα, υπάρχουν και κάποια άλλα που βρίσκονται και σε άλλους πίνακες, π.χ. των ασεπιτών;Θέλω να μάθω πόσο θα κατέβει ο πίνακας του 40%. Ευχαριστώ!!
Σίγουρα 88 (24μηνο+40%). Όταν βγουν τα ονόματα θα ξέρετε σίγουρα.

Εγώ, πάντως, θα αφήσω τη θέση μου στο 40% κ θα επιλέξω το 24μηνο.
Οπότε, αλλή μία θέση κάτω.  ;)
Δ ι ο ρ ί σ τ η κ α !
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος gvardal

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 360
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #3828 στις: Αύγουστος 17, 2011, 10:51:14 μμ »

Αυτό δεν το ξέρω Green. Το θέμα είναι ότι εκτός από τους ΠΕ02, ΠΕ03 και ΠΕ04 έχει κλείσει ουσιαστικά η μεταβατική και για τις ειδικότητες ΠΕ10, ΠΕ12.04, ΠΕ12.05, ΠΕ12.06 και ΠΕ12.0

Δηλαδή πιστεύετε ότι σε όσε ειδικότητες εξαντλήθηκαν οι ασεπίτες τελείωσε η μεταβατική και εμείς του 24μηνου που δεν προκάμαμε τελειώσαμε επίσης;
[/quote]

mania1 θα εξαρτηθεί από το αν το υπουργείο έχει πρόθεση να κάνει ΑΣΕΠ για αυτές τις ειδικότητες.
Αλλά αυτό είναι  σχετικό γιατί:
1) Δεν είναι σίγουρο ότι μπορεί να κάνει για κάποιες ειδικότητες και για κάποιες άλλες όχι, να "σπάσει" δλδ τη μεταβατική ανά ειδικότητα
2) Κοστίζει, άρα θα πρέπει να βρει τρόπο να κάνει το διαγωνισμο αυτοχρηματοδοτούμενο αυξάνοντας τα παράβολα
3) Δε νομίζω ότι βιάζεται να δημιουργήσει προσδοκίες διορισμού σε καινούριο κόσμο. Έστω τις στρεβλές προσδοκίες που θα γεννήσει ένας διαγωνισμός χωρίς συγκεκριμένο αριθμό θέσεων. Αυτό που θέλει να κάνει είναι να απογοητεύσει τον κόσμο και να παραιτηθεί, να σταματήσει να το παλεύει

Νομίζω λοιπόνότι δεν έχετε ξοφλήσει ακόμα, είστε κοντά πάντως. Φέτος αποδείχθηκε ότι δεν έχει πρόβλημα να πετάξει και τελείως εκτός ανθρώπους που έπρεπε να είναι διορισμένοι από πέρισυ. Δες τι έγινε με το 40% των τεχνικών ειδικοτήτων και την παιδαγωγική επάρκεια
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 17, 2011, 11:34:56 μμ από svouras »

Αποσυνδεδεμένος evants

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #3829 στις: Αύγουστος 17, 2011, 10:52:03 μμ »

Αυτό δεν το ξέρω Green. Το θέμα είναι ότι εκτός από τους ΠΕ02, ΠΕ03 και ΠΕ04 έχει κλείσει ουσιαστικά η μεταβατική και για τις ειδικότητες ΠΕ10, ΠΕ12.04, ΠΕ12.05, ΠΕ12.06 και ΠΕ12.0

Δηλαδή πιστεύετε ότι σε όσε ειδικότητες εξαντλήθηκαν οι ασεπίτες τελείωσε η μεταβατική και εμείς του 24μηνου που δεν προκάμαμε τελειώσαμε επίσης;
[/quote]
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 18, 2011, 03:34:55 μμ από evants »

Αποσυνδεδεμένος mania1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 202
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #3830 στις: Αύγουστος 17, 2011, 10:54:56 μμ »
 Σε ευχαριστώ svouras για την απάντηση. Δύσκολα πάντως τα πράγματα καθώς κάθε χρόνο κάτι αλλάζει και πάμε από το κακό στο χειρότερο. Μακάρι γιατί ιδίως εμείς οι παλιοί πολύ ταλαιπωρηθήκαμε.
Συγχαρητήρια σε όσους διορίζονται γιατί κι εκείνοι ταλαιπωρήθηκαν . Καλή τοποθέτηση παιδιά.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10830
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #3831 στις: Αύγουστος 17, 2011, 10:58:25 μμ »
Συγκρίνοντας τον αριθμό των διορισμών ανά ειδικότητα με τους πίνακες που είχε δώσει ο Τσιάτσιος Αθνάσιος διαπίστωσα ότι στους ΠΕ10, ΠΕ12.04, ΠΕ12.05, ΠΕ12.06 και ΠΕ12.08 έχει τελειώσει το 60-40. Τα υπόλοιπά τους ήταν 3 από ΑΣΕΠ και 2 από 40%, εκτός από τους ΠΕ12.08 που ήταν μόνο 1 από ΑΣΕΠ και 1 από το 40%.
Tότε γιατί δεν διόρισε και τους ΠΕ14.04 που ήταν 2 από ΑΣΕΠ και 1 από 40%. Με ποια λογική έκανε την επιλογή των ειδικοτήτων;
Αυτό δεν το ξέρω Green. Το θέμα είναι ότι εκτός από τους ΠΕ02, ΠΕ03 και ΠΕ04 έχει κλείσει ουσιαστικά η μεταβατική και για τις ειδικότητες ΠΕ10, ΠΕ12.04, ΠΕ12.05, ΠΕ12.06 και ΠΕ12.08.
Δηλαδή πιστεύετε ότι σε όσε ειδικότητες εξαντλήθηκαν οι ασεπίτες τελείωσε η μεταβατική και εμείς του 24μηνου που δεν προκάμαμε τελειώσαμε επίσης;
Δεν λέω αυτό ακριβώς, αλλά έχει απορροφήσει όλους τους διοριστέους ΑΣΕΠ (ίσως με εξαίρεση τους 2 μαθηματικούς). Τώρα το αν θα πάει σε νέο ΑΣΕΠ μόνο για αυτές τις ειδικότητες...δεν ξέρω...θεωρώ ότι όχι.
Για μένα το πιθανότερο είναι να πάει σε ΑΣΕΠ για όλες τις ειδικότητες στο τέλος του 2012.
Αυτό μπορεί να το κάνει αν το καλοκαίρι του 2012 διορίσει τους 621-224=397 ασεπίτες που μένουν αδιόριστοι
και νομίζω ότι επειδή θα εγκαινιάσει το Τεχνολογικό Λύκειο του χρόνου θα είναι πολύ καλό επικοινωνιακά για αυτήν.
Όσο για το από που θα αντλήσει διοριστέους για ειδικότητες που τελείωσε το 60-40...αυτή ξέρει! Θα νομοθετήσει.

Αποσυνδεδεμένος tinakipe17

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 727
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 82 ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #3832 στις: Αύγουστος 17, 2011, 11:16:03 μμ »
Οπότε έχει γίνει ήδη η τροποποίηση.

Δηλαδή, δεν διορίζει από τους επιλαχόντες?

ουτε  από το 24μηνο;

ισως ειστε νεα παιδια γιαυτο σας ειναι ολο αυτο περιεργο..................χρονια γινετε αυτο.

Οποτε στηνεται ενας ασεπ και δεν υπαρχουν αλλοι διοριστεοι και υπαρχουν κενες θεσεις( αρα δεν μιλαμε για επιλαχοντες εδω) παντα τις παιρνουν απο το 40 %.

αυτο ακριβως!!!!συμφωνω απολυτα!!!

Αυτο ακριβως λεω και εγω.


α και το αλλο.....το ειχα πει σε μερικους συναδελφους......
περιμενα οτι δεν θα παρει καθολου απο καποιες τεχνικες ειδικοτητες .....ξερετε γιατι?

Οι συγχωνευσεις των ΕΠΑΛ ΕΠΑΣ τωρα απο την νεα χρονια θα γινουν.πρωτα θα μας κλεισει τα σχολεια,  θα δει ποιοι την περισσευουν και μετα θα κανει διορισμους απο τεχνικες ειδικοτητες.ετσι λεω ...δεν ξερω ισως τα εχω και εγω χαμενα...δεν ξερω πλεον τι αλλο να σκεφτω με αυτους που μλεξαμε.
Τι συγχωνεύσεις να κάνει σε ΕΠΑΛ; Αφενός είναι λίγα εώς και ένα σε κάθε νομό και αφετέρου μετατρέπονται σε Τεχνολογικά Λύκεια. Αντίθετα πιστεύω ότι με τις αυξημένες ώρες ειδικοτήτων στα νέα Τεχνολογικά Λύκεια και με την πρόσληψη στις σχολές του ΟΑΕΔ από τον πίνακα αναπληρωτών θα αυξηθούν οι ανάγκες για τεχνικές ειδικότητες.
Αλλα και φετος από εκεί που λέγαμε δεν θα διορίσει καθόλου τεχνικές ειδικότητες, πήρε από κάποιες.


Τι συγχωνευσεις σε ΕΠΑΛ????????καταρχην θα καταργηθουν ολες οι ΕΠΑΣ.θα γινει το τεχνολογικο λυκειο.Εκει να δεις τι εχει να γινει?????????Δεν ειδαμε ακομη τιποτα.και αν οπως λες στις σχολες οαεδ θα γινετε η προσληψη απο τον πινακα αναπληρωτων.....αυτο αμεσως σημαινει οτι θα αναγνωριστει και η προυπηρεσια στις τεχνικες ειδικοτητες που εργαζονταν στον ΟΑΕΔ.τοτε ξερεις τι εχει να γινει?ξερεις οτι καποιοι δουλευουν 15 χρονια στον οεαδ και δεν δουλεψαν ποτε στο παιδειας?αντε να τους ανταγωνιστεις αυτους σε προυπηρεσια.θα ειναι πανω πανω στον πινακα και θα διοριζει μονο απο αυτους.
Η ζωή δεν μετριέται από τον αριθμό των αναπνοών που παίρνουμε,
αλλά από τις στιγμές που μας κόβουν την ανάσα!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #3833 στις: Αύγουστος 17, 2011, 11:18:54 μμ »
Μπορεί κάποιος να μου θυμίσει ποιους περιλαμβάνουν οι πίνακες Α, Β, Γ, Δ;

Α: Πολύτεκνοι
Β: 67% αναπηρία + 12μηνη προϋπηρεσία
Γ: Γονείς παιδιών με αναπηρία + 12μηνη προϋπηρεσία
Δ: απολυμένοι ιδιωτικοί εκπαιδευτικοί με 6ετή προϋπηρεσία

*******

Για το 60-40 και την περίπτωση εξάντλησης του 60%:
Όταν εξαντλείται ο πίνακας του ΑΣΕΠ, οι κενές θέσεις καλύπτονται από τον πίνακα του 40%, με βάση τη διάταξη που παρατέθηκε. Αυτό όμως κατά τη γνώμη μου αφορά την περίπτωση που ο αριθμός των επιτυχόντων είναι μικρότερος από τον αριθμό της προκήρυξης του ΑΣΕΠ (αυτό γινόταν σχεδόν πάντα στους δασκάλους).
Τώρα όμως δεν έχουμε τέτοια περίπτωση. Ο αριθμός της προκήρυξης έχει καλυφθεί, σε κάποιους κλάδους (π.χ. φιλόλογοι) οι πίνακες διοριστέων εξαντλούνται φέτος, σε άλλους (π.χ. ξενόγλωσσοι, νηπιαγωγοί) μένει υπόλοιπο και υπάρχει παράταση της ισχύος του πίνακα. Το τι θα γίνει του χρόνου είναι θέμα ερμηνείας του νόμου. Μπορεί να πάρει μόνο 24μηνο, μπορεί να καλύψει τις θέσεις του ΑΣΕΠ από τον πίνακα του 40% ή να καλύψει το 60% με επιτυχόντες-μη διοριστέους ΑΣΕΠ (για τις 2 τελευταίες περιπτώσεις μάλλον χρειάζεται νομική ρύθμιση).

Να μη χαθεί όμως η ουσία, που είναι πως οι διορισμοί είναι ελάχιστοι και τα σχολεία δε θα μπορούν να λειτουργήσουν.

ioanna, σ' ευχαριστώ για την απάντηση.

Εγώ αυτό που κατάλαβα για τους μελλοντικούς διορισμούς είναι ότι δεν μπορούμε να είμαστε για τίποτα σίγουροι! Απόδειξη: συνάδελφοι, που έπρεπε να είχαν διοριστεί πέρυσι, δεν διορίστηκαν ούτε φέτος! Ίσως αλλάξουν πάλι τα πράγματα, γίνουν τροποποιήσεις, νέες νομοθεσίες ή δεν ξέρω τι άλλο. Ό,τι τους έρθει! Μηδενικοί διορισμοί και μόνιμες αναπληρώσεις;;; Προγραμματισμός μηδέν! Πυθία!  Το σίγουρο είναι πως πάμε από το κακό στο χειρότερο και δε φαίνεται πουθενά ελπίδα. (Συγχωνεύσεις κλπ). Προσωπικά, έχω ξεγράψει τον διορισμό, ύστερα από μία χρονιά ωρομισθίας και -με τη φετινή- 4 αναπληρώσεις. Κωλοασεπ πάντως δεν ξαναδίνω!
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος tinakipe17

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 727
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 82 ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #3834 στις: Αύγουστος 17, 2011, 11:28:25 μμ »

Αυτό δεν το ξέρω Green. Το θέμα είναι ότι εκτός από τους ΠΕ02, ΠΕ03 και ΠΕ04 έχει κλείσει ουσιαστικά η μεταβατική και για τις ειδικότητες ΠΕ10, ΠΕ12.04, ΠΕ12.05, ΠΕ12.06 και ΠΕ12.0

Δηλαδή πιστεύετε ότι σε όσε ειδικότητες εξαντλήθηκαν οι ασεπίτες τελείωσε η μεταβατική και εμείς του 24μηνου που δεν προκάμαμε τελειώσαμε επίσης;

mania1 θα εξαρτηθεί από το αν το υπουργείο έχει πρόθεση να κάνει ΑΣΕΠ για αυτές τις ειδικότητες.
Αλλά αυτό είναι  σχετικό γιατί:
1) Δεν είναι σίγουρο ότι μπορεί να κάνει για κάποιες ειδικότητες και για κάποιες άλλες όχι, να "σπάσει" δλδ τη μεταβατική ανά ειδικότητα
2) Κοστίζει, άρα θα πρέπει να βρει τρόπο να κάνει το διαγωνισμο αυτοχρηματοδοτούμενο αυξάνοντας τα παράβολα
3) Δε νομίζω ότι βιάζεται να δημιουργήσει προσδοκίες διορισμού σε καινούριο κόσμο. Έστω τις στρεβλές προσδοκίες που θα γεννήσει ένας διαγωνισμός χωρίς συγκεκριμένο αριθμό θέσεων. Αυτό που θέλει να κάνει είναι να απογοητεύσει τον κόσμο και να παραιτηθεί, να σταματήσει να το παλεύει

Νομίζω λοιπόνότι δεν έχετε ξοφλήσει ακόμα, είστε κοντά πάντως. Φέτος αποδείχθηκε ότι δεν έχει πρόβλημα να πετάξει και τελείως εκτός ανθρώπους που έπρεπε να είναι διορισμένοι από πέρισυ. Δες τη έγινε με το 40% των τεχνικών ειδικοτήτων και την παιδαγωγική επάρκεια
[/quote]


Επειδη ειμαι ολη μερα μπροστα στον υπολογιστη και απο ολα αυτα κουραστηκα και μπλοκαρα.........βοηθησε μεε να καταλαβω τι εννοεις μς αυτο.Σε ευχαριστω ........ για τον svouras.!!!
Η ζωή δεν μετριέται από τον αριθμό των αναπνοών που παίρνουμε,
αλλά από τις στιγμές που μας κόβουν την ανάσα!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος ----

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 782
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #3835 στις: Αύγουστος 17, 2011, 11:38:02 μμ »
Ρε παιδιά για ποια μεταβατική γίνεται λόγος;
 Απ’ τους φιλόλογους , μαθηματικούς ή  φυσικούς για παράδειγμα φεύγει κόσμος στην σύνταξη και σαν βασικότατες ειδικότητες της εκπαίδευσης  προκύπτουν  πραγματικές ανάγκες, δεν επινοούνται.
Ποιο ζόρι τραβούν στο υπουργείο να μην απορροφήσουν αυτούς που έφτασαν κοντά και να δώσουν πραγματικά ένα σχετικά ομαλό τρόπο προσαρμογής στους υπόλοιπους… δεν φτάνει που έδιωξαν χιλιάδες στην σύνταξη… να μην πάρουν ούτε αυτούς που επιβάλλεται;
 Πάνε να μας βάλουν στο τρυπάκι  του γερμανοτσολιά…
Εκπαιδευτικοί άνθρωποι είμαστε , διδάσκουμε την κατανόηση, την συνεργασία και όχι τον καιροσκοπισμό … Μην πάμε να μπούμε στο πνεύμα αυθαιρεσίας της κάθε εξουσίας…

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160779
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 488
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 405
Σύνολο: 423

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.077 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.