*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα  (Αναγνώστηκε 920882 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #4508 στις: Αύγουστος 22, 2011, 11:58:51 πμ »
Σίγουρα δεν είναι κομψό, άλλα πείσε με εσύ ότι είναι δίκαιο να πάρει επιλαχόντες του 09 κι όχι του 07....Ας πάρει παλι 60-40, δεν είμαι αρμόδια να κάνω κοπτοραπτική στα νούμερα.....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:37:08 »

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #4509 στις: Αύγουστος 22, 2011, 11:59:10 πμ »
Συμφωνώ panos2... Άλλωστε είναι ξεκάθαρο πως το να περάσεις απλά στον ασέπ είναι απτό... ίσως για εσάς τους φυσικοχημικοβιολόγους... να μπερδεύονται τα πολλά αντικείμενα, αλλά και μόνο που το λέει ένας φυσικός (σωστά?) η πρόταση σου είναι ακόμη πιο ικανοποιητική...

Φυσικός είμαι... η πρόταση που διατύπωσα βασίζεται στην παραδοχή πως η κάθε κατηγορία πρέπει κάπως "να βάλει νερό στο κρασί της"...
Πόσο πιθανό είναι να δεχθεί το Υπουργείο ένα σύστημα διορισμού που θα το υποχρεώνει να παίρνει όλους όσους δουλεύουν 3 χρόνια, όταν και το 24μηνο τα κατήργησε αν και είχε και την υποσημείωση "σύμφωνα με τις ανάγκες".

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #4510 στις: Αύγουστος 22, 2011, 12:01:14 μμ »
     panos 2  παρόμοια πρόταση έκανε και το μέλος xristis στην ενότητα "Διάφορα θέματα για την Εκπαίδευση-Νέο Σύστημα Διορισμών,Ψηφοφορία"  http://www.pde.gr/index.php?topic=19873.msg471050;topicseen#new και ζητά συγκεκριμένες προτάσεις μέσω ΠΜ. Συμφωνώ επί της ουσίας.


Την είδα την πρόταση και συμφωνώ  με την "αντικειμενοποίηση" της βαθμολογίας των διαγωνισμών...
Το θέμα είναι επιπλέον να πολεμήσουμε κάπως την αναπλήρωση και να προχωρήσουμε σε περισσότερους μόνιμους διορισμούς...

Αποσυνδεδεμένος sixtir

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1137
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #4511 στις: Αύγουστος 22, 2011, 12:02:58 μμ »
Συμφωνώ panos2... Άλλωστε είναι ξεκάθαρο πως το να περάσεις απλά στον ασέπ είναι απτό... ίσως για εσάς τους φυσικοχημικοβιολόγους... να μπερδεύονται τα πολλά αντικείμενα, αλλά και μόνο που το λέει ένας φυσικός (σωστά?) η πρόταση σου είναι ακόμη πιο ικανοποιητική...

Φυσικός είμαι... η πρόταση που διατύπωσα βασίζεται στην παραδοχή πως η κάθε κατηγορία πρέπει κάπως "να βάλει νερό στο κρασί της"...
Πόσο πιθανό είναι να δεχθεί το Υπουργείο ένα σύστημα διορισμού που θα το υποχρεώνει να παίρνει όλους όσους δουλεύουν 3 χρόνια, όταν και το 24μηνο τα κατήργησε αν και είχε και την υποσημείωση "σύμφωνα με τις ανάγκες".
δεν υπάρχει πιθανοτητα. Ο στόχος είναι να μην δεσμεύονται για θέσεις ούτε με ασεπ και όχι φυσικά να δεσμευτούν με 16μηνα 24μηνα και 30μηνα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:37:08 »

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #4512 στις: Αύγουστος 22, 2011, 12:07:54 μμ »
Συμφωνώ panos2... Άλλωστε είναι ξεκάθαρο πως το να περάσεις απλά στον ασέπ είναι απτό... ίσως για εσάς τους φυσικοχημικοβιολόγους... να μπερδεύονται τα πολλά αντικείμενα, αλλά και μόνο που το λέει ένας φυσικός (σωστά?) η πρόταση σου είναι ακόμη πιο ικανοποιητική...

Φυσικός είμαι... η πρόταση που διατύπωσα βασίζεται στην παραδοχή πως η κάθε κατηγορία πρέπει κάπως "να βάλει νερό στο κρασί της"...
Πόσο πιθανό είναι να δεχθεί το Υπουργείο ένα σύστημα διορισμού που θα το υποχρεώνει να παίρνει όλους όσους δουλεύουν 3 χρόνια, όταν και το 24μηνο τα κατήργησε αν και είχε και την υποσημείωση "σύμφωνα με τις ανάγκες".

Το Υπουργείο είχε μέχρι τώρα τους αδιόριστους διασπασμένους και γι' αυτό και μπορεί να κάνει ότι θέλει...
Μόνο αν κάποιο ρεαλιστικό αίτημα ενώνει έχει και πιθανότητες επιτυχίας...


Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3190
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #4513 στις: Αύγουστος 22, 2011, 12:10:02 μμ »
νομίζω ότι η υπουργός ήξερε από την αρχή ότί το πιο ρεαλιστικό συστημα είναι αυτό που δεν συμφέρει κανέναν. Αυτό έκανε

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #4514 στις: Αύγουστος 22, 2011, 12:15:24 μμ »
Παράδειγμα:

1.Στη δεδομένη περίπτωση και αν του χρόνου υπάρξει παράταση της μεταβατικής και αν προχωρήσει σε συμπληρωματικούς διορισμούς με το 60- 40, εγώ διορίζομαι. Εμπόδιο σ' αυτό είναι οι εναπομείναντες 24μηνίτες και ταυτόχρονα έχω κοινό συμφέρον με αυτούς του 40%... Ας θιχτούν οι 24μηνίτες...  ;D
Μέχρι τώρα όμως έχω υποστηρίξει τους 24μηνίτες και έχω αμφιβάλλει για τις προυπηρεσίες του 40%...

2. Αν περάσει σε ΑΣΕΠ θίγονται περισσότερο αυτοί του 40%. Εγώ με καλή επιτυχία στον προηγούμενο διαγωνισμό έχω διασφαλίσει στην χειρότερη εκδοχή θέση αναπληρωτή... Ας θιχτούν αυτοί του 40%... ;D

Ανάλογα σκέφτονται και πολλές άλλες κατηγορίες με τα διαφορετικά δεδομένα που έχουν, γι' αυτό και δεν υπάρχουν έντονες και ενιαίες αντιδράσεις στα πεπραγμένα του Υπουργείου...

Είναι αναγκαίο να υπάρξει ενωτικό αίτημα εκ' μέρους μας. Διαφορετικά θα τρώμε συνεχεια τις σάρκες μας...  :(
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 22, 2011, 01:42:24 μμ από panos2 »

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #4515 στις: Αύγουστος 22, 2011, 12:19:40 μμ »
Παράδειγμα:

1.Στη δεδομένη περίπτωση και αν του χρόνου υπάρξει παράταση της μεταβατικής και αν προχωρήσει σε συμπληρωματικούς διορισμούς με το 60- 40, εγώ διορίζομαι. Εμπόδιο σ' αυτό είναι οι εναπομείναντες 24μηνίτες και ταυτόχρονα έχω κοινό συμφέρον με αυτούς του 40%... Ας θιχτούν οι 24μηνίτες...  ;D
Μέχρι τώρα όμως έχω υποστηρίξει τους 24μηνίτες και έχω αμφιβάλλει για τις προυπηρεσίες του 40%...

2. Αν περάσει σε ΑΣΕΠ θίγονται περισσότερο αυτοί του 40%. Εγώ με καλή επιτυχία στον προηγούμενο διαγωνισμό έχω διασφαλίσει στην χειρότερη εκδοχή θέση αναπληρωτή... Ας θιχτούν αυτοί του 40%... ;D

Ανάλογα σκέφτονται και πολλές άλλες κατηγορίες με τα διαφορετικά δεδομένα που έχουν, γι' αυτό και δεν υπάρχουν έντονες και ενιαίες αντιδράσεις στα πεπραγμένα του Υπουργείου...

Είναι αναγκαίο να υπάρξει ανωτικό αίτημα εκ' μέρους μας. Διαφορετικά θα τρώμε συνεχεια τις σάρκες μας...  :(
Για να γίνει αυτό πρέπει να περάσουμε σε ένα σύστημα που θα τους θίγει όλους, όσο οι διάφορες κατηγορίες έχουν ακόμα ελπίδες διορισμού, πχ από παράταση της μεταβατικής, δεν πρόκειται να διεκδικήσουν και να πιέσουν για τίποτα άλλο από τον δικό τους διορισμό. Παράταση της μεταβατικής επιπλέον διάσπαση στην ενωτική σου πρόταση θα φέρει μόνο. Μόνο ότα βρεθούμε όλοι στην ίδια μοίρα θα υπάρξει και κοινή διεκδικηση.

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #4516 στις: Αύγουστος 22, 2011, 12:23:55 μμ »
Παράδειγμα:

1.Στη δεδομένη περίπτωση και αν του χρόνου υπάρξει παράταση της μεταβατικής και αν προχωρήσει σε συμπληρωματικούς διορισμούς με το 60- 40, εγώ διορίζομαι. Εμπόδιο σ' αυτό είναι οι εναπομείναντες 24μηνίτες και ταυτόχρονα έχω κοινό συμφέρον με αυτούς του 40%... Ας θιχτούν οι 24μηνίτες...  ;D
Μέχρι τώρα όμως έχω υποστηρίξει τους 24μηνίτες και έχω αμφιβάλλει για τις προυπηρεσίες του 40%...

2. Αν περάσει σε ΑΣΕΠ θίγονται περισσότερο αυτοί του 40%. Εγώ με καλή επιτυχία στον προηγούμενο διαγωνισμό έχω διασφαλίσει στην χειρότερη εκδοχή θέση αναπληρωτή... Ας θιχτούν αυτοί του 40%... ;D

Ανάλογα σκέφτονται και πολλές άλλες κατηγορίες με τα διαφορετικά δεδομένα που έχουν, γι' αυτό και δεν υπάρχουν έντονες και ενιαίες αντιδράσεις στα πεπραγμένα του Υπουργείου...

Είναι αναγκαίο να υπάρξει ανωτικό αίτημα εκ' μέρους μας. Διαφορετικά θα τρώμε συνεχεια τις σάρκες μας...  :(
Για να γίνει αυτό πρέπει να περάσουμε σε ένα σύστημα που θα τους θίγει όλους, όσο οι διάφορες κατηγορίες έχουν ακόμα ελπίδες διορισμού, πχ από παράταση της μεταβατικής, δεν πρόκειται να διεκδικήσουν και να πιέσουν για τίποτα άλλο από τον δικό τους διορισμό. Παράταση της μεταβατικής επιπλέον διάσπαση στην ενωτική σου πρόταση θα φέρει μόνο. Μόνο ότα βρεθούμε όλοι στην ίδια μοίρα θα υπάρξει και κοινή διεκδικηση.
Ναι... και κάνοντας ο καθένας μας τις εκπτώσεις του...  :)

Αποσυνδεδεμένος dimmag

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 83
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #4517 στις: Αύγουστος 22, 2011, 12:48:59 μμ »
ΑΘΗΝΑ 22/08/2011
"Κλειδί" για την αξιολόγηση των υπαλλήλων φορέων του ευρύτερου δημοσίου τομέα που θα συγχωνευθούν ή θα καταργηθούν αναμένεται να είναι ο τρόπος που έχουν προσληφθεί, σύμφωνα με δημοσίευμα των ΝΕΩΝ.
Όπως αναφέρει η εφημερίδα, μεταξύ των σκέψεων στο κυβερνητικό επιτελείο είναι να προηγούνται ως προς την παραμονή στην υπηρεσία, όσοι έχουν προσληφθεί μέσω ΑΣΕΠ και να έπονται όσοι προσλήφθηκαν με προκηρύξεις που δεν υπάγονται σε αυτό ή όσοι μονιμοποιήθηκαν μέσω διαδοχικών συμβάσεων ορισμένου χρόνου.

Το διαίρει και βασίλευε καλά κρατεί

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #4518 στις: Αύγουστος 22, 2011, 12:55:43 μμ »
ΑΘΗΝΑ 22/08/2011
"Κλειδί" για την αξιολόγηση των υπαλλήλων φορέων του ευρύτερου δημοσίου τομέα που θα συγχωνευθούν ή θα καταργηθούν αναμένεται να είναι ο τρόπος που έχουν προσληφθεί, σύμφωνα με δημοσίευμα των ΝΕΩΝ.
Όπως αναφέρει η εφημερίδα, μεταξύ των σκέψεων στο κυβερνητικό επιτελείο είναι να προηγούνται ως προς την παραμονή στην υπηρεσία, όσοι έχουν προσληφθεί μέσω ΑΣΕΠ και να έπονται όσοι προσλήφθηκαν με προκηρύξεις που δεν υπάγονται σε αυτό ή όσοι μονιμοποιήθηκαν μέσω διαδοχικών συμβάσεων ορισμένου χρόνου.

Το διαίρει και βασίλευε καλά κρατεί
E, δεν μου ακούγεται και τόσο άδικο. Γιατί πρέπει αυτός που διορίστηκε μεσω ΑΣΕΠ να μπει στην ίδια μοίρα με το κάθε τούβλο μηδενικων προσόντων που χώθηκε σε μία ΔΕΚΟ γιατί είχε μπάρμπα στην Κορώνη; Γιατί αν γίνει αυτό, το βύσμα θα παραμείνει ο διοστέος από ΑΣΕΠ θα απολυθεί.

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #4519 στις: Αύγουστος 22, 2011, 01:02:18 μμ »
ΣΩΣΤΟ.Το δίκαιο να λέγεται.....

Αποσυνδεδεμένος inw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2305
    • Προφίλ
    • http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #4520 στις: Αύγουστος 22, 2011, 01:02:48 μμ »
Καλό είναι το σχέδιο που προτείνεις.Κανένας διορισμός χωρίς ΑΣΕΠ.Φτάνει πια με τα λαμόγια (ΠΔΣ, ΟΑΕΔ........).Είχαν 6 ευκαιρίες να δώσουν ΑΣΕΠ και προτίμησαν τα παράθυρα.Το θέμα είναι πως θα πείσουμε τη διαμάντω να το υλοποιήσει;
http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)

Αποσυνδεδεμένος buble10

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 246
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24 μηνου, και 60-40% 2011 - τελευταία νέα
« Απάντηση #4521 στις: Αύγουστος 22, 2011, 01:06:41 μμ »
  έχω μία απορία κι ας μου τη λύσει κάποιος:όταν το φθινόπωρο του 2008 η σεπτή μας υπουργός διατεινότανε ότι με το νέο σύστημα δεν θα θιγούν όσοι πληρούν προ'υ'ποθέσεις διορισμού παλαιού συστήματος,τι ακριβώς εννοούσε το κορίτσι;

Μάλλον το
"όποιος πρόλαβε τον Κύριον οίδε" (ή είδε). Κ όπου "Κύριος" = διορισμός.  :o  :o
Δ ι ο ρ ί σ τ η κ α !
ΠΕ02

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160777
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 485
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 479
Σύνολο: 497

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.054 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.