*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά  (Αναγνώστηκε 473585 φορές)

walt και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #210 στις: Μάρτιος 08, 2014, 05:44:39 μμ »
Φέτος θα ξέρουν τα κενά  που θα προκύψουν από συνταξιοδοτήσεις από τις 30 Απριλίου.  Θα τα δώσουν για οριστική τοποθέτηση αυτό το καλοκαίρι ( μαζί με τα κενά των περσινών συνταξιοδοτήσεων ) ;

Νομίζω πως όχι - εκτός και υπάρξει διευκρινιστική για αυτό. Η γνώμη μου στηρίζεται στην ήδη υπάρχουσα ρύθμιση που αναφέρει πως ναι μεν οι αιτήσεις συνταξιοδότησης γίνονται τον Απρίλιο αλλά οι αιτούντες παραμένουν στην - και προσφέρουν - υπηρεσία ως το τέλος του διδακτικού έτους ( 30/06 δηλαδή). Δεδομένου ότι οι οργανικές τοποθετήσεις γίνονται - με βάση τα ισχύοντα- μέσα στον Ιούνιο αυτές οι θέσεις επίσημα δεν έχουν κενωθεί ώστε να δοθούν ως κενά προς πλήρωση....

απ την άλλη βέβαια όλα όσα ξέραμε για υπηρεσιακές μεταβολές έχουν πάει στον κάλαθο των αχρήστων οπότε....ποτέ δεν ξέρεις.

Έχουμε φθάσει 8 Μαρτίου και ακόμα δεν έχει εμφανιστεί εγκύκλιος μεταθέσεων .   Όσο περνάνε οι μέρες τόσο πιο πιθανό βλέπω να δώσουν και τα φετινά κενά συνταξιοδοτήσεων ( μαζί με τα περσινά ) για οριστικές τοποθετήσεις .
Μπορεί να δημιουργήσουν μάλιστα και έξτρα κενά για οριστικές τοποθετήσεις προκειμένου να κάνει πράξη το ''οργανική σε όλους'' ο υπουργός . Τι κενά θα δημιουργήσουν ;  Να πουν για παράδειγμα πως οι 9 ώρες μαθηματικών ( έλλειμμα ) του χ σχολείου και οι 8 ώρες μαθηματικών ( έλλειμμα ) του γειτονικού ψ σχολείου δημιουργούν ένα κενό ΠΕ3 για οριστική τοποθέτηση .  Δεν ξέρω αν έχει κάποια βάση η σκέψη μου . Τι λέτε ;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:25:22 »

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #211 στις: Μάρτιος 08, 2014, 08:19:55 μμ »
και βέβαια έχει :) είναι αυτό που πολλοί αναμένου(ν)με, ουσιαστικά οργανική σε ομάδα σχολείων.
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #212 στις: Μάρτιος 08, 2014, 11:40:09 μμ »
Είμαστε και σε προεκλογική περίοδο!  ;)
  

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #213 στις: Μάρτιος 09, 2014, 09:06:13 πμ »
Μήπως φέτος τοποθετήσουν τους διαθεσίτες ( οριστικές και προσωρινές τοποθετήσεις ) 30 Ιουνίου με 15 Ιουλίου ( ενδεικτική ημερομηνία ) ώστε αμέσως μετά να προχωρήσουν σε υποχρεωτικές μεταθέσεις ;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:25:22 »

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #214 στις: Μάρτιος 14, 2014, 06:25:47 πμ »
ή μήπως οι υποχρεωτικές θα γίνουν μαζί με τις γενικές λίγο πριν τις οριστικές τοποθετήσεις ;


Φάγαμε και το μισό Μάρτιο και ακόμα δεν έχουν ξεκαθαρίσει βασικά θέματα.

Αποσυνδεδεμένος ΤΣΙΑΤΣΙΟΣ ΠΕ83

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 194
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #215 στις: Μάρτιος 14, 2014, 01:01:45 μμ »
Πρίν απο λίγες ημέρες διορίστηκα. Οταν παρουσιάστηκα μου είπαν οτι δεν υπάρχει κενό και θα είμαι υπεράριθμος και θα είμαι στις λίστες για υποχρεωτική μετάθεση. Ισχύει και για μενα αυτό το σενάριο ή επειδή είμαι νεοδιόριστος ισχύει κάτι άλλο;

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #216 στις: Μάρτιος 14, 2014, 04:19:06 μμ »
Νομίζω πως θα σπάσεις όλα τα ρεκόρ αφού δεν νομίζω να έχει μετατεθεί ξανά κανείς τόσο σύντομα μετά το διορισμό του.

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #217 στις: Μάρτιος 14, 2014, 05:12:24 μμ »
"Πραγματοποιήθηκε τελικά σήμερα στο υπουργείο παιδείας η περιβόητη "σύσκεψη" στην οποία συζητήθηκε και το θέμα των μεταθέσεων.
Θα γίνουν λένε οι μεταθέσεις,αλλά με άλλο τρόπο...από σχολείο σε σχολείο.Μάλιστα οι παράγοντες του υπουργείου είναι υπεραισιόδοξοι ότι ο χρόνος φτάνει και περισσεύει.
Οι άνθρωποι είναι εντελώς άσχετοι και δεν γνωρίζουν τις διαδικασίες."

Aπό fb Μπράτη.

Διαβάζω το παραπάνω και προσπαθώ να μαντέψω που το πάνε.
Μήπως γίνουν πρώτα οι τοποθετήσεις σε επίπεδο πυσδε και ακολουθήσουν οι μεταθέσεις ( πρώτα σε επίπεδο περιφέρειας ) ;


Αποσυνδεδεμένος MHXMHX

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #218 στις: Μάρτιος 14, 2014, 05:43:12 μμ »
Πρίν απο λίγες ημέρες διορίστηκα. Οταν παρουσιάστηκα μου είπαν οτι δεν υπάρχει κενό και θα είμαι υπεράριθμος και θα είμαι στις λίστες για υποχρεωτική μετάθεση. Ισχύει και για μενα αυτό το σενάριο ή επειδή είμαι νεοδιόριστος ισχύει κάτι άλλο;

Πώς γίνεται , ρε συνάδελφε , να διορίζεται αυτή την εποχή σε μια περιοχή που δεν έχει κενό ;Θα μας τρελάνουν οι άνθρωποι...Λογικά θα βγει κενό το καλοκαίρι. Αλλιώς γιατί να μη σε τοποθετήσουν απευθείας κάπου που υπάρχουν κενά αντί να σε μεταθέσουν υποχρεωτικά;

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #219 στις: Μάρτιος 15, 2014, 12:22:34 πμ »

Όλα γίνονται, φέτος ειδικά. Και αναπληρωτές προσλαμβάνονται μέσα Μαρτίου, σε περιοχές που δεν υπάρχουν κενά για συγκεκριμένη ειδικότητα!
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος marinadim

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 461
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #220 στις: Μάρτιος 15, 2014, 12:30:30 πμ »
knkn, αν είναι να προηγηθούν οι μεταθέσεις σε επίπεδο περιφέρειας, γιατί δεν ενοποιούν τις περιφέρειες να τελειώνουμε;
Προσωπικά παρέθεσα αυτό που έγραψε ο Μπράτης, αλλά ούτε ξέρω αν ισχύει ούτε καταλαβαίνω σε τι θα εξυπηρετήσει στην παρούσα φάση.

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #221 στις: Μάρτιος 15, 2014, 08:16:07 πμ »
Κοίτα , λογικά , ο Μπράτης δεν το έβγαλε από το μυαλό του.
Αν τώρα δούνε στην πορεία ότι αυτό δεν γίνεται , άλλο θέμα.
Αλλά πότε θα το δούνε ; Μέσα Μάρτη φθάσαμε. 
Εγώ πάντως βλέπω να έχουν συσχέτιση πολλά θέματα.
Έως 30 Απριλίου αιτήσεις συνταξιοδότησης , έως 15 Ιουνίου κενά πλεονάσματα υποχρεωτικών μεταθέσεων , οριστική τοποθέτηση σε όλους , μεταθέσεις από σχολείο σε σχολείο. 
Θα δώσουν όλες τις κενές ώρες σε κάθε σχολείο για οριστική τοποθέτηση ( έστω και αν είναι απο 5 ώρες σε 3 σχολεία , έστω αν είναι λειτουργικά κενά με την μέχρι τώρα πρακτική ) . Θα κάνουν οριστικές τοποθετήσεις και μεταθέσεις εντός πυσδε και εντός περιφέρειας ( εθελοντικές , υποχρεωτικές ) . Στόχος τους είναι να μεταφέρουν κάποιο πλεόνασμα από το χ πυσδε μιας περιφέρειας στο ψ πυσδε της ίδιας περιφέρερειας ( αρχικά ) .
Σκέψεις με βάση τα κομμάτια του παζλ που έχω ως τώρα κάνω. Δεν έχω πληροφόρηση.

Αποσυνδεδεμένος marinadim

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 461
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #222 στις: Μάρτιος 15, 2014, 10:45:37 πμ »
Προφανώς και δεν το έβγαλε από το μυαλό του.
Αλλά αφ'ενός δεν ξέρω πόσο έγκυρη πληροφόρηση διαθέτει, αφ'ετέρου δεν ξέρω αν είναι κάτι τελεσίδικο ή ένα από τα πολλά σενάρια που εξετάζουν οι ιθύνοντες.
Έχει λογική το σκεπτικό σου, αλλά προσωπικά με αφήνει με πολλές απορίες. Για παράδειγμα:
Αν προηγηθούν οι μεταθέσεις ανά περιφέρεια θα γίνουν μόνο από πλεονασματικά ΠΥΣΔΕ; Δηλαδή αν π.χ. η Α' Αθήνας δε δώσει πλεόνασμα σε κάποια ειδικότητα, δε θα μπορεί να μετακινηθεί κανείς π.χ. προς τη Δ;
Σε όλο αυτό το σενάριο υπάρχει χώρος για τις κανονικές/ εθελοντικές μεταθέσεις; Δηλαδή αν μετά τις μετακινήσεις εντός περιφέρειας η Αττική παραμένει ελλειμματική, πώς θα καλυφθούν τα κενά;
Μόρια εντοπιότητας/ συνυπηρέτησης δε θα λογίζονται πια για ολόκληρο το ΠΥΣΔΕ αλλά για συγκεκριμένο δήμο; (λεπτομέρεια βέβαια...)
Και φυσικά, αν κάποιος πάρει μετάθεση πώς θα καλυφθεί το κενό στο σχολείο του αφού δε θα έχει δοθεί εξαρχής ώστε να το δηλώσουν οι ενδιαφερόμενοι;
Εν ολίγοις πιστεύω ότι μια τέτοια "καινοτομία" προσκρούει σε αντικειμενικές δυσκολίες, ειδικά τώρα που τα χρονικά περιθώρια είναι ασφυκτικά.  :-X 

Αποσυνδεδεμένος tiel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 949
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #223 στις: Μάρτιος 15, 2014, 12:53:33 μμ »
Απορία: τι κανει καποιος που ειναι στη διαθεση ενος ΠΥΣΔΕ και θελει να μετατεθει σε αλλο ΠΥΣΔΕ εκτος περιφερειας, εαν πρωτα προηγηθουν οριστικες τοποθετησεις σε οργανικα κενα και μετα ακοληθήσουν οι κανονικες μεταθεσεις; δηλωνει για οριστικη εντος ΠΥΣΔΕ; και αν την παρει την οργανικη δε θα μπορει να κανει μετα αιτηση για μεταθεση στον τοπο συμφεροντων του; το λογικο δεν ειναι πρωτα να γινουν οι κανονικες και μετα οι οριστικες εντος ΠΥΣΔΕ για να δουν τι πλεονασματα υπαρχουν και να προχωρησουνστις υποχρεωτικες μεταθεσεις;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32305
  • Τελευταία: Efiu
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160464
  • Σύνολο θεμάτων: 19219
  • Σε σύνδεση σήμερα: 837
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 556
Σύνολο: 560

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.126 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.