*

Αποστολέας Θέμα: Κλήσεις αναπληρωτών Μουσικής 2012-13  (Αναγνώστηκε 68178 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sophie84

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • ΠΕ 16
    • Προφίλ
Απ: Κλήσεις αναπληρωτών Μουσικής 2012-13
« Απάντηση #140 στις: Δεκέμβριος 16, 2012, 07:27:37 μμ »
Αυτές τις μέρες έφτασε σ'αυτιά μου ένα "αισιόδοξο νέο" και περίμενα να το διασταυρώσω πριν το μοιραστώ μαζί σας:
 Με το νέο έτος, το υπουργείο ετοιμάζεται να καλέσει αρκετούς μουσικούς. Κι αυτό λέει, γιατί με το νέο έτος ξεκινάει ο καινούργιος προϋπολογισμός.
Δυστυχώς κάτι περισσότερο δεν ξέρω, ας ελπίσουμε να βγει όντως αληθινό έστω και τόσο καθυστερημένα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κλήσεις αναπληρωτών Μουσικής 2012-13
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:00:25 »

Αποσυνδεδεμένος Aetos1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κλήσεις αναπληρωτών Μουσικής 2012-13
« Απάντηση #141 στις: Δεκέμβριος 17, 2012, 07:53:29 πμ »
το θέμα είναι να καλέσει αναπληρωτές,
γιατί τί να το κάνουμε να μας πάρουν για 4 ώρες και να παίρνουμε 200 ευρώ.

Αποσυνδεδεμένος sophie84

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • ΠΕ 16
    • Προφίλ
Απ: Κλήσεις αναπληρωτών Μουσικής 2012-13
« Απάντηση #142 στις: Δεκέμβριος 17, 2012, 04:37:06 μμ »
Υποθέτω ότι από την στιγμή που δεν έχει πάρει πολλούς μειωμένου ωραρίου, θα ξεκινήσει με αυτούς και μετά θα πάρουν σειρά οι ωρομίσθιοι. Για τα μουσικά σχολεία δεν έχω ενημέρωση, μιλάω κυρίως για τους μουσικούς της πρωτοβάθμιας.

Αποσυνδεδεμένος ΔΗΜΗΤΡΗΣ 4

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΜΟΥΣΙΚΗ
    • Προφίλ
Απ: Κλήσεις αναπληρωτών Μουσικής 2012-13
« Απάντηση #143 στις: Ιανουάριος 04, 2013, 06:57:25 μμ »
ΠΑΙΔΙΑ ΤΕΛΙΚΑ ΘΑ ΜΑΣ ΔΩΣΟΥΝ ΚΑΜΙΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ;;;ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ ΜΟΥΣΙΚΩΝ ΦΕΤΟΣ Η ΟΧΙ;;;ΑΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΑΚΙ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ ΜΕ ΤΑ ΝΑΙ ΚΑΙ ΤΑ ΟΧΙ ΚΑΙ ΑΣ ΜΑΣ ΔΩΣΕΙ ΜΙΑ ΕΡΜΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ...ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ...Η ΥΠΟΜΟΝΗ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΕΞΑΝΤΛΗΘΕΙ...ΔΗΛΑΔΗ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΜΟΥΣΙΚΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΧΩΡΙΣ ΜΟΥΣΙΚΟΥΣ...ΑΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΑΥΤΟ...ΑΣ ΤΑ ΚΛΕΙΣΟΥΝ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΜΕ...ΔΗΛΑΔΗ ΕΛΕΟΣ...ΜΙΑ ΕΡΜΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΖΗΤΑΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΣ...ΑΣ ΜΑΣ ΑΚΟΥΣΟΥΝ ΚΑΙ ΑΣ ΜΑΣ ΠΟΥΝΕ...ΜΗΝ ΨΑΧΝΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΟΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥΣ ΚΑΙ ΟΛ' ΑΥΤΑ...ΜΕ ΔΑΝΕΙΚΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΑΙΧΝΙΔΙ...ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΣΑΝ ΤΗΝ ΡΗΣΗ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΠΩΣ ''ΜΕ ΞΕΝΑ ΚΟΛΥΒΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΝΗΜΟΣΥΝΟ'' ΚΙ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ...
Αγωνίσου για ένα καλύτερο μέλλον...Μπορείς..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κλήσεις αναπληρωτών Μουσικής 2012-13
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:00:25 »

Αποσυνδεδεμένος koursaros

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • μια από τα ίδια
    • Προφίλ
Απ: Κλήσεις αναπληρωτών Μουσικής 2012-13
« Απάντηση #144 στις: Ιανουάριος 07, 2013, 08:21:39 μμ »

Αποσυνδεδεμένος Aris81

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 464
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κλήσεις αναπληρωτών Μουσικής 2012-13
« Απάντηση #145 στις: Ιανουάριος 07, 2013, 09:08:32 μμ »
http://www.alfavita.gr/sites/default/files/attachments/ores_mous_scholeion.pdf

ΠΑΡΤΕ ΝΑ ΧΕΤΕ...(ΝΑ ΧΟΥΜΕ)....

Δηλαδή η Θεσσαλονίκη που είχε 300+ κενές ώρες/βδομάδα πριν τις γιορτές, θα τις καλύψει με τις 8 ώρες/βδομάδα που προβλέπει το παραπάνω έγγραφο;
Ότι να 'ναι..
Άνδρας που κρύβει τα χρόνια του,δεν λογίζεται για άνδρας.
Οι θρασύδειλοι ψεύτες,γερνάνε μόνοι και πεθαίνουν μόνοι.

Αποσυνδεδεμένος neolaios

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Κλήσεις αναπληρωτών Μουσικής 2012-13
« Απάντηση #146 στις: Ιανουάριος 08, 2013, 12:58:08 πμ »
Πρέπει να ντρέπονται όλοι,,,
και αυτοί που με τις λαμογιες τους (η πολιτική ηγεσία του υπουργείου) επέλεξαν μονο συγκεκριμένες ειδικότητες στην πρώτη φάση, με την πρόφαση ότι είναι βασικές,
αλλά και οι συνάδερφοι που κάνουν τουμπεκί και αποδέχονται την όλη κατάσταση στα συγκεκριμένα σχολεία φοβούμενοι μην χάσουν τη θέση τους και κάνουν κάνουν χριστουγεννιάτικες εκδηλώσεις του χειρίστου είδους.
που είναι ο πανελλήνιος σύλλογος γονέων και κηδεμόνων???? τι έχει να πει για την κατάσταση που μόνο για πελατειακούς διορισμούς ξέρει να μιλά???
ΚΑΤΑΛΗΨΗ έπρεπε να ειχαν κάνει όλα τα μουσικά σχολεία μέχρι να φτάσει και ο τελευταίος καθηγητής στη θέση του.
ας επιλέξουν τώρα με τα δικά τους κριτήρια οι διευθυντες τις ώρες που χρειάζεται το σχολείο και τον άξιο καθηγητή που θα πάει για να διδάξει και να πει και ευχαριστώ για την επιλογή του.....
Τώρα πια είναι αργά...
ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ σε όλους....

Αποσυνδεδεμένος Aetos1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κλήσεις αναπληρωτών Μουσικής 2012-13
« Απάντηση #147 στις: Ιανουάριος 08, 2013, 07:47:24 πμ »
Λοιπόν,
μάλλον το Υπουργείο δεν έχει καταλάβει ένα πράγμα. Πως με τις 500+ ώρες που θα δίνει στα 42 Μουσικά Σχολεία είναι τα κενά για ΜΌΝΟ 2 Μουσικά Σχολεία!!!
Συνάδελφοι ψάχνουμε για άλλη εργασία γιατί το υπουργείο νομίζει πως είμαστε !!!πιόνια!!! και αν δεν πας και εκεί που θα σε στείλει έχεις και κυρώσεις, τώρα που μας άφησαν χωρίς δουλειά το υπουργείο τί κυρώσεις έχει; εμείς που θα βρούμε δουλειά Γενάρη μήνα;

Αποσυνδεδεμένος Aris81

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 464
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κλήσεις αναπληρωτών Μουσικής 2012-13
« Απάντηση #148 στις: Ιανουάριος 08, 2013, 07:50:09 πμ »
Στις 5 Δεκέμβρη μετά από συνάντηση της ΟΛΜΕ με τον υφυπουργό είχε προκύψει το εξής:

4.      Θα ξεκινήσουν προσλήψεις ωρομισθίων κυρίως σε μουσικά και τεχνικά σχολεία (πιστώσεις για 30.000 ώρες)....."[/i]

http://www.alfavita.gr/arthra/%CF%85%CF%80%CE%AC%CF%81%CF%87%CE%BF%CF%85%CE%BD-%CF%80%CE%B9%CF%83%CF%84%CF%8E%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%BC%CF%8C%CE%BD%CE%BF-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-120-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%89%CF%84%CE%AD%CF%82


Στις 10 Δεκέμβρη από το υπουργείο μας είχαν πει ότι:

Οι 30.000 ώρες για μουσικά και τεχνικά σχολεία,με το καθεστώς της ωρομισθίας θα κατανεμηθούν ως εξής:
Λίγο πάνω από το 1/3 των 30.000 ωρών στα μουσικά και κάτι λιγότερο από τα 2/3 στα τεχνικά.

Δηλαδή θα μας αναλογούσαν περίπου 12.000 ώρες με καθεστώς ωρομισθίας.
Αντί αυτού οι ώρες που διατίθενται τελικά είναι συνολικά 546,όταν τα σχολεία έχουν κατά μέσο όρο 300 κενές ώρες/βδομάδα.

Επίσης από αυτό που γράφει στο κάτω μέρος του εγγράφου,

"Με δεδομένη την ασκούμενη συσταλτική δημοσιονομική πολιτική λόγω της οικονομικής  κρίσης που διέρχεται η χώρα, οι διατιθέμενες ώρες είναι σημαντικά λιγότερες από τις ανάγκες των Μουσικών Σχολείων όπως αυτές καταγράφηκαν στο Ολοκληρωμένο Πληροφοριακό Σύστημα Διαχείρισης Προσωπικού Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης και είναι στην διακριτική ευχέρεια των Διευθυντών των Μουσικών Σχολείων η επιλογή των μουσικών ειδικεύσεων στις οποίες θα πραγματοποιηθούν οι προσλήψεις των ωρομισθίων, με γνώμονα τις πιο επείγουσες εκπαιδευτικές ανάγκες."

είναι ξεκάθαρο ότι δεν υπάρχει προοπτική διάθεσης περισσότερων ωρών με πρόφαση την κρίση όπως επίσης και ότι την καυτή πατάτα για την κάλυψη των κενών την πέταξαν στους Διευθυντές των σχολείων με ότι συνεπάγεται αυτό..

Δεν θα κάνω quote όλα τα γραφόμενά σου αν και συμφωνώ απόλυτα,απλά θα τονίσω μερικά σημεία.

Πρέπει να ντρέπονται όλοι,,,
..
που είναι ο πανελλήνιος σύλλογος γονέων και κηδεμόνων????
..
ΚΑΤΑΛΗΨΗ έπρεπε να ειχαν κάνει όλα τα μουσικά σχολεία μέχρι να φτάσει και ο τελευταίος καθηγητής στη θέση του.
..
Τώρα πια είναι αργά...


@panosbele Αφού έχουμε αποτύχει συλλογικά (μαθητές-γονείς-καθηγητές) θα οδηγηθούμε σε ατομικές λύσεις και ο καθένας θα τραβήξει το δρόμο του.
Ξέρω ήδη 2 άτομα από το top-20 του πίνακα αναπληρωτων της ειδικότητάς μου που έφυγαν έξω και έπονται και άλλοι.
Είμαι σίγουρος δε,ότι από ώρα σε ώρα, θα αρχίσουν να χτυπάνε τα τηλέφωνα στις κατά τόπους Διευθύνσεις και Σχολεία,από "συναδέλφους" που θα μαλώνουν για 1,2,3,4 ώρες..
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 08, 2013, 08:00:53 πμ από Aris81 »
Άνδρας που κρύβει τα χρόνια του,δεν λογίζεται για άνδρας.
Οι θρασύδειλοι ψεύτες,γερνάνε μόνοι και πεθαίνουν μόνοι.

Αποσυνδεδεμένος Αλέξανδρος.-

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κλήσεις αναπληρωτών Μουσικής 2012-13
« Απάντηση #149 στις: Ιανουάριος 12, 2013, 04:02:32 μμ »
 Εκεί που λέγαμε ότι χειρότερος από τον προηγούμενο δεν υπάρχει.Νάτος πετάχτηκε!
Οι εκπτώσεις στην παιδεία δεν είναι φαινόμενο των ημερών μας,είναι μια πραγματικότητα
χρόνων που ουδέποτε αντιμετωπίστηκε με το δέοντα τρόπο.Σήμερα λοιπόν μη περιμένουμε
τίποτα γιατί η ίδια φουρνιά εξουσιοψώνιων άρχει και μας παρακινεί να μάθουμε να τρεφόμαστε
με αέρα.
 Το καλύτερο πάντως είναι πως ούτε απόλυση ούτε κλείσιμο έγινε.Απλά τη δουλειά, που υπάρχει
και είναι αρκετή, δεν την κάνει κανείς!Διαμαρτυρίες που να δημιουργήσουν πρόβλημα στην
ηγεσία του υπουργείου δεν υπάρχουν αντίθετα του λένε και τα κάλαντα! (http://www.arvanitopoulos.gr/index.php/component/content/article/220-2012-12-27-18-46-07.html)
Εννοείται ότι δε φταίνε τα παιδιά για το συγκεκριμένο αλλά η καλύτερη αντιμετώπιση που θα περίμεναν
για τους συμμαθητές,γονείς και δασκάλους τους δεν πρόκειται να έρθει.
 Αν ένας καθηγητής, σαν τον υπουργό, δεν αντιλαμβάνεται την μετάδοση της γνώσης και εμπειρίας στο
μαθητή, τότε συνάδελφοι τα πράγματα είναι σκούρα.Θα χαθούμε και εμείς μέσα στα 4ωρα 6ωρα και 8ωρα
με βασικό σαν νεοανειδίκευτοι πτυχιούχοι που είμαστε.

Αποσυνδεδεμένος sophie84

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • ΠΕ 16
    • Προφίλ
Απ: Κλήσεις αναπληρωτών Μουσικής 2012-13
« Απάντηση #150 στις: Ιανουάριος 16, 2013, 11:07:50 πμ »
"Σε επικοινωνία που είχε η alfavita.gr με το μέλος του Δ.Σ της ΟΛΜΕ
 
Σύμφωνα με το μέλος του Δ.Σ. της ΟΛΜΕ Αγγελική Φατούρου στη συνάντηση με το Υπουργείο Παιδείας ανακοινώθηκαν από τη μεριά του Υπουργείου τα παρακάτω:
 
1. Μέσα στο Φεβρουάριο κατατίθεται το ΠΔ για την αξιολόγηση των εκπαιδευτικών
2. Την ίδια περίοδο θα έρθει στη Βουλή το νομοσχέδιο για το Γενικό και το Τεχνολογικό Λύκειο
3. Το Υπουργείο σκέφτεται την επαναφορά της βάσης του 10
4. Θα γίνουν οι εθελοντικές μετατάξεις από δευτεροβάθμια σε πρωτοβάθμια, σύντομα, με τα κριτήρια των μεταθέσεων
5. Το Υπουργείο Παιδείας άρχισε να καλεί ωρομισθίους για να καλύψει κάποια κενά-ζήτησε πρόσθετες πιστώσεις για αναπληρωτές από το υπ. οικονομικών και δεν του έδωσαν ούτε μια
6. Θα καταθέσει τροπολογία που "θα απαλλάσσει" τους εκπαιδευτικούς από ποινικές και διοικητικές ευθύνες στην περίπτωση δικαιολόγησης απουσιών μαθητών πέραν του ορίου για σοβαρούς λόγους"


http://www.alfavita.gr/arthra/%CE%B1%CE%B3%CE%B3%CE%B5%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CF%86%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%8D%CF%81%CE%BF%CF%85-%CF%84%CE%B9-%CE%BC%CE%B1%CF%82-%CE%B5%CE%AF%CF%80%CE%B5-%CF%84%CE%BF-%CF%85%CF%80%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%B3%CE%B5%CE%AF%CE%BF-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B1%CE%BE%CE%B9%CE%BF%CE%BB%CF%8C%CE%B3%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%84%CE%AC%CE%BE%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%83%CE%BB%CE%AE%CF%88%CE%B5%CE%B9%CF%82

Ζητώ συγνώμη για τη νότα αισιοδοξίας λίγες απαντήσεις παραπάνω...

Αποσυνδεδεμένος Aris81

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 464
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κλήσεις αναπληρωτών Μουσικής 2012-13
« Απάντηση #151 στις: Ιανουάριος 16, 2013, 07:03:44 μμ »
Ίσως το τελευταίο μου post στο συγκεκριμένο thread μιας και θεωρώ την τρέχουσα σχολική χρονιά για πολλούς από εμάς οριστικά χαμένη..

Αλλά για το σουρεαλιστικό της υπόθεσης ας γράψουμε 2-3 τελευταία πράγματα.
Στις 10 Δεκέμβρη ο υφυπουργός είπε ότι θα διατεθούν 12.000 ώρες περίπου για τα Μουσικά Σχολεία με μορφή ωρομισθίας.
Στις 4 Ιανουαρίου οι 12.000 ώρες έγιναν τελικά 546 ώρες.
Ξέρετε κάποιον συνάδελφο που να ανέλαβε υπηρεσία έστω και ωρομίσθιος μέχρι σήμερα;
Υπάρχει κάποιο έγγραφο ανάληψης στο διαύγεια;

Εδώ και μήνες μας έλεγαν ότι πιστώσεις αναπληρωτών τέλος,συμβιβαστήκαμε με το ενδεχόμενο της ωρομισθίας που όμως κατά τα φαινόμενα,ούτε και αυτό υλοποιείται ..

Στις 11/01/13 έγιναν οι παρακάτω προσλήψεις αναπληρωτών:"21 εκπαιδευτικοί του κλάδου ΠΕ06-Αγγλικής Γλώσσας, 36 εκπαιδευτικοί του κλάδου ΠΕ70-Δασκάλων και  21 εκπαιδευτικοί του κλάδου ΠΕ60-Νηπιαγωγών"
http://www.minedu.gov.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=5919%3A11-01-13-proslipseis-anapliroton-ekpaideytikon-kladon-pe06-pe70-kai-pe60-sta-dimotika-sxoleia&catid=80%3Adeltia-typoy&Itemid=806&lang=el


Δε θέλω να καταφερθώ κατά συναδέλφων άλλων ειδικοτήτων,γιατί θα καταντήσουμε να μαλώνουμε για το ποιος δικαιούται περισσότερα ψίχουλα,αλλά θα ήθελα να ξέρω ποιος φωστήρας τα αποφασίζει όλα αυτά;

Πως γίνεται κάποιοι να μην πηγαίνουν ούτε καν σαν 4ωροι ωρομίσθιοι σε Μουσικά και Τεχνικά σχολεία,με το επιχείρημα ότι δεν υπάρχουν χρήματα ούτε για ωρομισθία και τελικά να βρίσκονται πιστώσεις αναπληρωτών για άλλες ειδικότητες;

Με την 4ωρη ωρομισθία,ούτε ιδιαίτερα χαρούμενοι θα ήμασταν,ούτε κανένα πρόβλημα θα λύναμε.
Απλά θα είχαμε και φέτος παρουσία σαν ειδικότητες και σαν εκπαιδευτικοί στα σχολεία,ώστε να παλεύαμε για κάτι καλύτερο του χρόνου.
Όμως αν δεν πάμε τελικά φέτος,τι να περιμένουμε την επόμενη χρονιά με όσα έχει εξαγγείλει το υπουργείο;

Τα σχολεία το νέο έτος επέδειξαν μια συμβιβαστική στάση και προτίμησαν να υπολειτουργούν,παρά να συνεχίσουν τον όποιον αγώνα..

Να έχεις 300+ κενές ώρες βδομάδα και να πηγαίνεις να λες τα κάλαντα στον υπουργό,δεν το λες αντίδραση..



Τα παιδιά δεν φταίνε καθόλου για τούτο και για έναν απλό αναγνώστη του thread ίσως η φωτογραφία αυτή να φαίνεται παράδοξη.
Σε κάποιους από εμάς όχι..

Ποιος ξέρει,μπορεί κάποτε τα nickname να γίνουν ονοματεπώνυμα και να γράψουμε 5 πράγματα εδώ και αλλού,ώστε να αποδωθούν ευθύνες όπου αναλογούν και όχι μόνο εκεί που φαίνεται ότι αναλογούν.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 17, 2013, 08:31:50 πμ από Stelios »
Άνδρας που κρύβει τα χρόνια του,δεν λογίζεται για άνδρας.
Οι θρασύδειλοι ψεύτες,γερνάνε μόνοι και πεθαίνουν μόνοι.

Αποσυνδεδεμένος koursaros

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • μια από τα ίδια
    • Προφίλ
Απ: Κλήσεις αναπληρωτών Μουσικής 2012-13
« Απάντηση #152 στις: Ιανουάριος 17, 2013, 02:39:16 πμ »
Μπορώ να πω ότι σε πολλά από αυτά που λες συμφωνώ, αν και όπως μπορώ σου επισημαίνω και 2 ακόμη στοιχεία .

1)Από όσο γνωρίζω και θυμάμαι στα μουσικά σχολεία και με κάθε επιφύλαξη επαναλαμβάνω, η πρόσληψη ωρομισθίων γίνεται τηλεφωνικά από τις διευθύνσεις στους  υποψηφίους να φαίνεται κάπου αυτό. Ίσως και το υπουργείο άλλωστε όταν στέλνει το έγγραφο αυτό <από τις 8-1-2013 έχετε τη δυνατότητα να προσλαμβάνετε ωρομίσθιους εκπαιδευτικούς>, ρίχνει το μπαλάκι της ευθύνης και της κατάντιας στους διευθυντές των διευθύνσεων και των σχολείων, ασχέτως τι προθυμοποιούνται οι ίδιοι να κάνουν, να αντιδράσουν ή να γίνουν εργαλεία μεθοδευμένης υποβάθμισης. Η ίδια σαν διαδικασία είναι πλέον πολύ υποβαθμισμένη σε όλα της τα σημεία σε σχέση με τις προσλήψεις αναπληρωτών με συμβάσεις που χαρακτηρίζονται από εντολές, συγκεκριμένες ημερομηνίες.

2)Θα διαφωνήσω μαζί σου στο ότι αν αποδεχτώ εγώ η ο καθένας από δω πέρα την 4ωρη ωρομισθία και τα καθαρά 110 ευρώ που θα δω μετά από και εγω δεν ξέρω πόσους μήνες είναι ένας τρόπος επιβίωσης της ειδικότητας μου (και όχι μόνο της δικής μου) σε μια χρονιά πολύ δυσάρεστη.

Μην ξεχνάς ότι βιοποριστικά τουλάχιστον,εγώ μέχρι τον Μάρτη θα πάρω άλλες 2 φορές επίδομα ανεργίας (720 ευρώ) και θα τα παίρνω σίγουρα στις αρχές κάθε μήνα. Όχι όταν συνολικά αν δουλέψω μέχρι και Ιούνιο θα πάρω περίπου 700 ευρώ, και αυτά δεν ξέρω και γω πόσους μήνες μετά. Αν δεχόμουν όμως θα έκοβα επίδομα ανεργίας και θα ήμουν στο περίμενε για ένα μικρότερο χρηματικό ποσό.

Οπότε,ποσώς με ενδιαφέρει να κάνω το χατίρι τους, με ενδιαφέρει να ζήσω έστω με το μεγαλύτερο δυνατό ποσό που στην προκειμένη είναι το επίδομα ανεργίας παρά να κάνω τον Βέγγο, να παίρνω το αστρονομικό ποσο των 110 ευρώ τον μήνα, να δικαιούμαι σαν Π.Ε. μόνο 4 ώρες(!!) και στην κάθε ώρα να έχω τουλάχιστον 4 μαθητές...

Ας μείνουν οι υπεύθυνοι του θεσμού με τους άλλους που δεν έχω κάτι μαζί τους, όμως αυτούς που δικαιούνται να συμπληρώσουν έστω τις 20 ώρες και να πάρουν αυτό το χαρτζιλίκι των 400-500 ευρώ το μήνα (που αυτή τη χρονιά έπειτα από 2 χρόνια που έπαιρναν αναπληρωτή θα το ήθελα πολύ για να ζήσω έστω)και απλά είναι εμπειροτέχνες ή ωδειακοί σε αντίθεση με μένα που δικαιούμαι μόνο 4 ώρες αλλά πήρα την παιδαγωγική κατάρτιση μετά από σπουδές σε μουσικό τμήμα.
 Θα διαφωνήσω λοιπόν εδώ μαζί σου, και όχι μόνο λόγο αντίδρασης σου έδωσα άλλωστε ένα παράδειγμα στο τι με συμφέρει περισσότερο , δηλαδή ποια ψίχουλα να κυνηγήσω(και πιστεύω ότι και άλλοι είναι στην θέση μου).Να ζήσουν οι νόμοι φυσικά φίλε μου και δεν έχω κάτι μαζί σου απλά λέω και γω την γνώμη μου.

Και κλείνοντας, πως υποστηρίζω απόλυτα αυτό που λες, ότι δεν έχω λόγο να τσακωθώ με τις άλλες ειδικότητες και να υποστηρίξω κάτι το γελοίο,απλά οι πιστώσεις ίσως να μην δίνονται όπως πρέπει μιλώντας πάντα για ποσοστά. Όπως αναφέρεις και συ, οι αριθμοί των κενών είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟΙ...

« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 01, 2013, 04:35:53 μμ από koursaros »

Αποσυνδεδεμένος Aris81

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 464
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κλήσεις αναπληρωτών Μουσικής 2012-13
« Απάντηση #153 στις: Ιανουάριος 17, 2013, 10:49:08 πμ »
@koursaros όντως η διαδικασία καλέσματος ωρομισθίων γίνεται τηλεφωνικά αλλά ακόμη και για ελάχιστες ώρες ωρομισθίας έβγαιναν οι πράξεις ανάληψης νομίζω στο διαύγεια.Με ένα απλό googlάρισμα έβρισκα τις αποφάσεις σε μορφή pdf.

Όσο αφορά το δεύτερο δεν διαφωνώ με την ουσία των όσων γράφεις.Φυσικά αν το δεις βιοποριστικά δεν τίθεται θέμα διλήμματος.
Και εγώ είμαι ΠΕ και έχω τα ίδια 4,5 χρόνια σπουδών στην πλάτη μου και επίσης μου φαίνεται τραγικό να μην τηρείται μια ιεραρχία διάθεσης ωρών από το υπουργείο με τη σειρά ΠΕ->ΤΕ->ΕΜ,αλλά να πετούν το μπαλάκι στις Διευθύνσεις των σχολείων,με ότι συνεπάγεται αυτό.

Απλά μετά από συζητήσεις με συναδέλφους για το ενδεχόμενο να υπήρχε ένας συντονισμός μη ανάληψης ωρομισθίας, καταλήξαμε στο συμπέρασμα πως αν δεν πήγαινε κανείς από εμάς έστω και για αυτό το 4ωρο,του χρόνου δε θα είχαμε καμία τύχη είτε ατομικά,είτε σαν ειδικότητα.
Αν το υπουργείο βαφτίσει "επιτυχημένη" ::) ή έστω "λειτουργική" ::) αυτή τη χρονιά για τα Μουσικά Σχολεία, μια σχολική χρονιά που κάλεσε ελάχιστους
ΠΕ 16.00,καθόλου ΠΕ 17.13 και ΠΕ 17.14,κ.λ.π. πιστεύω ότι του χρόνου με τις εξαγγελίες για 2.000 πιστώσεις κάποιοι από εμάς παρά το γεγονός ότι είμαστε πολύ ψηλά στους πίνακες και θεωρούμαστε βασικές μουσικές ειδικότητες,δε θα έχουμε απολύτως καμία τύχη..

Εγώ όταν ξεκαθαρίσει η διάθεση των 546 ωρών θα ζητήσω να γράψω επώνυμα και υπό την σκέπη του συλλόγου μας,για πρόσωπα και καταστάσεις που θεωρώ ότι οδήγησαν στην φθίνουσα πορεία των μουσικών ειδικοτήτων αλλά και των Μουσικών Σχολείων.
Πέρα από τις προφανείς ευθύνες του Αρβανιτόπουλου και του Παπαθεοδώρου,υπαιτιότητα για αυτό το κατάντημα έχουν και άλλοι...
Καλλιτεχνική επιτροπή,τμήμα διορισμών,κ.ά.
Φυσικά τεράστια ευθύνη φέρουν και όσοι φορείς,κυρίως τριτοβάθμιοι, εμπλέκονται με την μουσική εκπαίδευση στην Ελλάδα, όταν άφησαν έναν υπάλληλο να  απαξιώνει το αντικείμενο των σπουδών μας λέγοντας ότι για το υπουργείο είμαστε "η τελευταία τους προτεραιότητα" καθιστώντας μας αυθαίρετα ειδικότητα δεύτερης και τρίτης ταχύτητας..

Ίσως αν γράψουμε 4-5 πράγματα για πρόσωπα και καταστάσεις, γίνουν κατανοητά σε περισσότερους ορισμένα "παράδοξα" φαινόμενα των τελευταίων ετών..
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 17, 2013, 11:01:29 πμ από Aris81 »
Άνδρας που κρύβει τα χρόνια του,δεν λογίζεται για άνδρας.
Οι θρασύδειλοι ψεύτες,γερνάνε μόνοι και πεθαίνουν μόνοι.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32304
  • Τελευταία: Aira
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160428
  • Σύνολο θεμάτων: 19218
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 800
Σύνολο: 800

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.086 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.