*

Αποστολέας Θέμα: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ  (Αναγνώστηκε 1383498 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1330 στις: Μάιος 31, 2012, 12:12:42 μμ »
οκ, ο εργοδοτης θα μας δωσει την βεβαιωση για το τελευταιο τριμηνο κ χωρις να παμε ικα για σφραγιδες. για τους υπολοιπους ομως μηνες παμε ικα, σωστα?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:47:32 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10812
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1331 στις: Μάιος 31, 2012, 12:19:40 μμ »
Ναι για τους παλιότερους (υπόλοιπους) μήνες πάμε στο ΙΚΑ και ζητάμε να μας εκτυπώσουν τα ένσημά μας.

Το ταμείο ανεργίας είναι 360 € και αυξάνεται κατά 10% δηλαδή 36 € παραπάνω για κάθε προστατευόμενο μέλος.

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1332 στις: Μάιος 31, 2012, 12:27:50 μμ »
Δηλαδή δε χρειάζεται πια να πηγαίνουμε στο τοπικό υποκατάστημα για να μας σφραγίσουν τα ένσημα των 3 τελευταίων μηνών; Άλλαξε από φέτος; Όχι τίποτε άλλο, μην πάμε ΟΑΕΔ και μας στείλουν κι εκεί...

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10812
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1333 στις: Μάιος 31, 2012, 03:12:23 μμ »
Δεν ξέρουμε ακόμα αν έχουν όλα τα υποκαταστήματα ΟΑΕΔ να βλέπουν τα μη οριστικοποιημένα ένσημά μας που έχει δηλώσει ο εργοδότης μας στο τοπικό ΙΚΑ. Πέρυσι μερικοί χρειάστηκε να πάνε στο ΙΚΑ (μεταξύ αυτών και εγώ) ενώ άλλοι δε χρειάστηκε να πάνε γιατί έγινε αυτόματα ο έλεγχος από τον ΟΑΕΔ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:47:32 »

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1334 στις: Μάιος 31, 2012, 03:59:02 μμ »
Δεν ξέρουμε ακόμα αν έχουν όλα τα υποκαταστήματα ΟΑΕΔ να βλέπουν τα μη οριστικοποιημένα ένσημά μας που έχει δηλώσει ο εργοδότης μας στο τοπικό ΙΚΑ. Πέρυσι μερικοί χρειάστηκε να πάνε στο ΙΚΑ (μεταξύ αυτών και εγώ) ενώ άλλοι δε χρειάστηκε να πάνε γιατί έγινε αυτόματα ο έλεγχος από τον ΟΑΕΔ.
Eυχαριστώ για την απάντηση! Οπότε καλό θα είναι να κάνουμε ένα τηλ. στον ΟΑΕΔ της περιοχής μας κι αν το σηκώσουν, να το μάθουμε ή ακόμα καλύτερα να πάμε για σιγουριά στο ΙΚΑ για σφράγισμα πριν τον ΟΑΕΔ.

Αποσυνδεδεμένος ealevrid

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ Ο2.50
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1335 στις: Μάιος 31, 2012, 07:33:57 μμ »
Επειδή αναφερθήκατε στα ένσημα η απορία μου είναι η εξής: έχετε βγάλει κωδικό από τη σελίδα                 http://www.ermis.gov.gr/portal/page/portal/ermis/User/registration
για να εκτυπώσετε τα ένσημα σας;;;είναι απαραίτητο;

Αποσυνδεδεμένος thymiaras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 458
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1336 στις: Μάιος 31, 2012, 08:16:20 μμ »
Γεια σας. Σήμερα απολύθηκα από το φροντιστήριο που δούλευα.Πήρα επίδομα ανεργίας το 2010. Πέρσι δεν το δικαιούμουν και πήρα τους υπόλοιπους μήνες. Φέτος έχω από Οκτώβριο ως τις 31 Μαρτίου έχω 124 ένσημα.Ξέρω ότι πιάνονται όμως και οι δύο περσινοί μήνες Απρίλιος και Μάιος(τελευταίο δεκατετράμηνο). Ισχύει σίγουρα αυτό ή έχει αλλάξει και θα χάσω το επίδομα? Είναι κρίμα για ένα ένσημο.Ο λογιστής δεν είναι σίγουρος και έχω πιο πολύ εμπιστοσύνη σε σας παρά στον Οαεδ γιατί θα μου πουν έλα σε 40 μέρες όταν θα βγει η απόφαση. Και μια τελευταία ερώτηση στο Ικα δεν χρειάζεται να πάω φέτος? Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10812
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1337 στις: Μάιος 31, 2012, 09:29:27 μμ »
Επειδή αναφερθήκατε στα ένσημα η απορία μου είναι η εξής: έχετε βγάλει κωδικό από τη σελίδα                 http://www.ermis.gov.gr/portal/page/portal/ermis/User/registration
για να εκτυπώσετε τα ένσημα σας;;;είναι απαραίτητο;
Εγώ έχω κάνει εγγραφή στο ermis.gov.gr πριν 6 μήνες περίπου. Δεν είναι απαραίτητο να εγγραφείς. Μπορείς να ζητήσεις κανονικά την εκτύπωση από το ΙΚΑ όπως έκανες πάντα.

Αλλά και όσοι έχουν κάνει εγγραφή πρέπει να λάβουν υπόψη τους την εξής ειδοποίηση, που μου ήρθε στο mail μου από την Κυβερνητική πύλη Ερμής:

Η ηλεκτρονική θυρίδα των χρηστών της Εθνικής Πύλης της Δημόσιας Διοίκησης ΕΡΜΗΣ (www.ermis.gov.gr) θα αναβαθμιστεί από τις 4/6/2012 με νέες δυνατότητες. Κατά τη διαδικασία της αναβάθμισης τα ηλεκτρονικά έγγραφα που υπάρχουν στην ηλεκτρονική θυρίδα σας θα διαγραφούν. Αν επιθυμείτε να χρησιμοποιήσετε κάποια από τα έγγραφα αυτά, θα πρέπει πριν τις 2/6/2012, να τα επικυρώσετε σε ένα ΚΕΠ της επιλογής σας, αφού ξεκλειδώσετε πρώτα τα έγγραφα αυτά στην θυρίδα σας. Το σύνολο των δυνατοτήτων του χρήστη περιγράφεται στις Αναλυτικές οδηγίες της ηλεκτρονικής θυρίδας .
 

Ομάδα Διαχείρισης & Λειτουργίας της Κυβερνητικής Πύλης Ερμής

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10812
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1338 στις: Μάιος 31, 2012, 09:33:44 μμ »
Γεια σας. Σήμερα απολύθηκα από το φροντιστήριο που δούλευα.Πήρα επίδομα ανεργίας το 2010. Πέρσι δεν το δικαιούμουν και πήρα τους υπόλοιπους μήνες. Φέτος έχω από Οκτώβριο ως τις 31 Μαρτίου έχω 124 ένσημα.Ξέρω ότι πιάνονται όμως και οι δύο περσινοί μήνες Απρίλιος και Μάιος(τελευταίο δεκατετράμηνο). Ισχύει σίγουρα αυτό ή έχει αλλάξει και θα χάσω το επίδομα? Είναι κρίμα για ένα ένσημο.Ο λογιστής δεν είναι σίγουρος και έχω πιο πολύ εμπιστοσύνη σε σας παρά στον Οαεδ γιατί θα μου πουν έλα σε 40 μέρες όταν θα βγει η απόφαση. Και μια τελευταία ερώτηση στο Ικα δεν χρειάζεται να πάω φέτος? Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Εξακολουθεί να ισχύει ότι θα μετρήσουν τα ένσημά σου από 1 Απριλίου του 2011 μέχρι 31 Μαρτίου του 2012.
Το ταμείο δεν το χάνεις, απλά πρέπει να ρωτήσεις στον ΟΑΕΔ που ανήκεις αν θέλουν να πας πρώτα από το ΙΚΑ.
Το ερώτημα αυτό σχολιάστηκε ακριβώς 1-2 μηνύματα πριν από το δικό σου.

Αποσυνδεδεμένος Iris_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1339 στις: Μάιος 31, 2012, 10:25:00 μμ »
Γεια σας! Πρέπει να φτιάξω τη φορολογική μου δήλωση. Τα χρήματα που έλαβα πέρυσι δύο μήνες που ήμουν στο ταμείο ανεργίας χρειάζεται κάποιο χαρτί από τον Οαέδ για να τα δηλώσω; Πηγαίνω στον Οαέδ και τί ζητάω; Χρειάζονται κάποια δικαιολογητικά να κρατάω;

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10812
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1340 στις: Μάιος 31, 2012, 10:36:23 μμ »
Αν θες να δηλώσεις τα χρήματα που πήρες από το ταμείο ανεργίας μέσα στο 2011 πρέπει να πάρεις μια βεβαίωση από τον ΟΑΕΔ, αλλά δεν είναι απαραίτητο ούτε να πάρεις τη βεβαίωση, ούτε να τα δηλώσεις.

Το θέμα έχει συζητηθεί εδώ αναλυτικά: http://www.pde.gr/index.php?topic=22969.msg565556#msg565556

Αποσυνδεδεμένος Iris_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1341 στις: Μάιος 31, 2012, 11:18:10 μμ »
Αν θες να δηλώσεις τα χρήματα που πήρες από το ταμείο ανεργίας μέσα στο 2011 πρέπει να πάρεις μια βεβαίωση από τον ΟΑΕΔ, αλλά δεν είναι απαραίτητο ούτε να πάρεις τη βεβαίωση, ούτε να τα δηλώσεις.

Το θέμα έχει συζητηθεί εδώ αναλυτικά: http://www.pde.gr/index.php?topic=22969.msg565556#msg565556

Ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10812
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1342 στις: Ιούνιος 01, 2012, 10:38:43 πμ »
Παρακαλώ Iris_

Αποσυνδεδεμένος paralia1978

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 220
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1343 στις: Ιούνιος 01, 2012, 10:51:34 πμ »
LASID απο φετος ειναι αναγκαιο λογω της συνδεσης του ΟΑΕΔ με  υπηρεσιες της εφοριας και του Ι.Κ.Α.  Αν  επιλεγεις για ελεγχο τοτε εχεις κυρωσεις... ΑΝ ...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32297
  • Τελευταία: tt777
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160141
  • Σύνολο θεμάτων: 19215
  • Σε σύνδεση σήμερα: 689
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 564
Σύνολο: 565

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.107 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.