*

Αποστολέας Θέμα: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ  (Αναγνώστηκε 1383628 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1358 στις: Ιούνιος 04, 2012, 04:18:19 μμ »
Ευχαριστω! Θα παω στο ΚΕΠ ουτως ή αλλως για αλλο πιστοποιητικο, οπότε μπορω να κανω και registration.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:47:53 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10812
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1359 στις: Ιούνιος 04, 2012, 04:26:22 μμ »
Ευχαριστω! Θα παω στο ΚΕΠ ουτως ή αλλως για αλλο πιστοποιητικο, οπότε μπορω να κανω και registration.
Την εγγραφή πρέπει να την κάνεις από το σπίτι σου στην ιστοσελίδα του ermis. Στο ΚΕΠ απλά θα κάνεις την επιβεβαίωση εγγραφής για να σου ενεργοποιήσουν τον κωδικό σου και για να γίνει η ταυτοπροσωπία με την ταυτότητά σου. Η δυνατότητα πρόσβασης ενεργοποιείται 3 μέρες μετά την προσέλευσή σου στο ΚΕΠ.

Αυτή την περίοδο γίνεται αναβάθμιση στην ιστοσελίδα ermis και δεν μπορείς να βγάλεις Απόσπασμα Ατομικού Λογαριασμού με την εκτύπωση των ενσήμων. Ελπίζω να είναι διαθέσιμο για χρήση σύντομα.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1360 στις: Ιούνιος 04, 2012, 07:23:03 μμ »
LASID απο φετος ειναι αναγκαιο λογω της συνδεσης του ΟΑΕΔ με  υπηρεσιες της εφοριας και του Ι.Κ.Α.  Αν  επιλεγεις για ελεγχο τοτε εχεις κυρωσεις... ΑΝ ...

Εννοείς ότι είναι αναγκαίο να δηλώσεις το επίδομα ανεργίας στη φορολογική δήλωση;

Επανέρχομαι επειδή δεν πήρα απάντηση, για να παρακαλέσω, αν δεν είμαστε σίγουροι για κάτι ας μην το δημοσιεύουμε, γιατί έτσι παραπληροφορούμε τους συναδέλφους.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος moagniko

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1361 στις: Ιούνιος 04, 2012, 09:49:17 μμ »
Μήπως θα μπορούσατε να μου πείτε τι δικαιολογητικά χρειάζονται για να μπω στο ταμείο ανεργίας;
Έχω απόλυση από φροντιστήριο μέσης εκπαίδευσης. Δεν μπαίνω πρώτη φορά. Απλώς δεν θυμάμαι από πέρυσι.
Θυμάμαι ότι χρειάζεται αναλυτική ενσήμων, αλλά του 2011-1012 μόνο; Και τι άλλο;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:47:53 »

Αποσυνδεδεμένος ecal

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 177
  • Φύλο: Άντρας
  • Μαθαίνω τον κόσμο...πώς να μαθαίνει!
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1362 στις: Ιούνιος 05, 2012, 01:49:53 πμ »
Μήπως θα μπορούσατε να μου πείτε τι δικαιολογητικά χρειάζονται για να μπω στο ταμείο ανεργίας;
Έχω απόλυση από φροντιστήριο μέσης εκπαίδευσης. Δεν μπαίνω πρώτη φορά. Απλώς δεν θυμάμαι από πέρυσι.
Θυμάμαι ότι χρειάζεται αναλυτική ενσήμων, αλλά του 2011-1012 μόνο; Και τι άλλο;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

http://www.oaed.gr/Pages/SN_84.pg

Αποσυνδεδεμένος andreas1987

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1363 στις: Ιούνιος 05, 2012, 02:26:26 μμ »
Σήμερα ενημερώθηκα οτι μπορούμε να πάρουμε ένσημα(3 τελευταίων μηνων) και απόλυση απο το γραφείο και να πάμε σε οποιοδήποτε οαεδ θέλουμε! δεν χρειάζεται να περάσουμε καθόλου απο ικα αφου ο οαεδ μπορεί να δεί τα ένσημα μας.

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1364 στις: Ιούνιος 05, 2012, 10:58:42 μμ »
Αυτή την περίοδο γίνεται αναβάθμιση στην ιστοσελίδα ermis και δεν μπορείς να βγάλεις Απόσπασμα Ατομικού Λογαριασμού με την εκτύπωση των ενσήμων. Ελπίζω να είναι διαθέσιμο για χρήση σύντομα.

Εκανα επιβεβαιωση ταυτοπροσωπιας στο ΚΕΠ και πλεον εχω προσβαση σε διαφορα πιστοποιητικα χωρις προβλημα. (ισως η αναβαθμιση τελειωσε) Παντως, στα ενσημα του ΙΚΑ δεν μπορουσα να εχω προσβαση κι ο υπαλληλος του ΚΕΠ μου ειπε οτι αυτο το προβλημα υπαρχει εδω κι ενα τριμηνο! Δηλ. η δουλεια για την οποια και μονο εκανα registration στο ermis δεν εγινε καθολου!!! Παντως, τα ενσημα δεν τα  χρειαζομαστε πλεον για τον ΟΑΕΔ, οπως μου ειπε ο υπαλληλος του ΚΕΠ, η υπαλληλος του ΙΚΑ, και 2 ΟΑΕΔ σε διαφορετικες πολεις που πηρα τηλ.

Σήμερα ενημερώθηκα οτι μπορούμε να πάρουμε ένσημα(3 τελευταίων μηνων) και απόλυση απο το γραφείο και να πάμε σε οποιοδήποτε οαεδ θέλουμε! δεν χρειάζεται να περάσουμε καθόλου απο ικα αφου ο οαεδ μπορεί να δεί τα ένσημα μας.

Ποιος σου το ειπε αυτο; Οτι δε χρειαζομαστε τα ενσημα απο το ΙΚΑ ειναι γεγονος, αλλά εγω που μιλησα σημερα με 2 διαφορετικους ΟΑΕΔ, μου ειπαν οτι μπορουμε να παμε μονο "σε οποιονδηποτε ΟΑΕΔ του τοπου κατοικιας μας". Εντυπωσιακά, και στους δυο ΟΑΕΔ, οταν ρωτησα αν μπορω να κανω την αιτηση στον ΟΑΕΔ του εργοδοτη κι οχι στον ΟΑΕΔ του τοπου κατοικιας μου (σε διαφορετικες πολεις), οι αρχικοι υπαλληλοι απαντησαν οτι ναι, μπορω να παω "σε οποιονδηποτε ΟΑΕΔ", οπως λες κι εσυ, αλλά οταν επεμεινα αν αυτο ειναι σιγουρο, με παρεπεμψαν σε αλλο αρμοδιο υπαλληλο, ο οποιος μου απαντησε οτι οχι, μπορω να την κανω μονο "σε οποιονδηποτε ΟΑΕΔ του τοπου κατοικιας" μου. (ε, τοτε τι λενε "σε οποιονδηποτε";! )

Ξερει κανεις σε τι χρειαζονται το εκκαθαριστικο της εφοριας; Νομιζω το ζητουσαν και περυσι, αλλά δε θυμαμαι καλα...

Επισης, εχει κανεις καποιο λινκ για τις αλλαγες στο επιδομα, εκτος απο το υψος του που εγινε 360 ευρω; Οταν σχολιασα οτι ηθελα να κανω την αιτηση πριν την 1η Ιουλιου που θ'αλλαξουν καποια πραγματα, ο υπαλληλος μου απαντησε οτι δε γνωριζει για καμια νεα αλλαγη απο 1η Ιουλιου, οι αλλαγες εγιναν ηδη απο το Μαρτιο. (?)

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10812
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1365 στις: Ιούνιος 05, 2012, 11:11:43 μμ »
Παραθέτω το άρθρο 39 του μεσοπρόθεσμου

Προϋποθέσεις επιδότησης και οικονομική ενίσχυση ανέργων - ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΣΤ΄

1.Στο άρθρο 6 του ν. 1545/1985 (A΄ 91) προστίθεται παράγραφος 8 ως εξής:
 
«8. Από 1.1.2013, σε κάθε περίπτωση τα ημερήσια επιδόματα ανεργίας, εντός της προηγούμενης από την εκάστοτε έναρξη της επιδότησης λόγω ανεργίας, τετραετίας, δεν είναι δυνατόν να είναι περισσότερα των τετρακοσίων πενήντα (450). Εάν εντός της τετραετίας ο άνεργος έχει επιδοτηθεί για χρονικό διάστημα μικρότερο των τετρακοσίων πενήντα (450) ημερήσιων επιδομάτων, δικαιούται να επιδοτηθεί λόγω ανεργίας για τον υπόλοιπο αριθμό ημερήσιων επιδομάτων, μέχρι τη συμπλήρωση του ανώτατου ορίου των τετρακοσίων πενήντα (450) ημερήσιων επιδομάτων. Από 1.1.2014 τα ημερήσια επιδόματα ανεργίας στην τετραετία δεν είναι δυνατόν να είναι περισσότερα των τετρακοσίων (400).»
 

2.Η παρ. 5 του άρθρου 19 του ν.δ. 2961/1954 (Α΄ 197), όπως ισχύει, αντικαθίσταται ως εξής:
 
«5. Λόγω των εορτών Πάσχα και Χριστουγέννων παρέχεται κάθε χρόνο στους επιδοτούμενους ανέργους οικονομική ενίσχυση ως εξής:
 
α. Για τις εορτές του Πάσχα ίση με το μισό του μηνιαίου ποσού του επιδόματος ανεργίας, εφόσον έχουν επιδοτηθεί για όλο το χρονικό διάστημα από 1ης Ιανουαρίου μέχρι 30 Απριλίου. Αν οι επιδοτούμενοι έχουν συμπληρώσει διάρκεια επιδότησης μικρότερη από αυτήν που καθορίζεται πιο πάνω, δικαιούνται οικονομική ενίσχυση ίση με τρία (3) ημερήσια επιδόματα ανεργίας για κάθε μήνα επιδότησης.
 
β. Για τις εορτές των Χριστουγέννων ίση με το ποσό του μηνιαίου επιδόματος ανεργίας, εφόσον έχουν επιδοτηθεί για όλο το χρονικό διάστημα από 1ης Μαΐου μέχρι 31 Δεκεμβρίου. Αν οι επιδοτούμενοι έχουν συμπληρώσει διάρκεια επιδότησης μικρότερη από αυτήν που καθορίζεται πιο πάνω, δικαιούνται οικονομική ενίσχυση ίση με τρία (3) ημερήσια επιδόματα ανεργίας για κάθε μήνα επιδότησης.»
 
3.Ως ημερομηνία έναρξης ισχύος των διατάξεων της παραγράφου 2 ορίζεται η 1.7.2012

Εδώ είναι πιο πλήρης η διάταξη (πατήστε σελ. 59 του κειμένου στο σχετικό πλαίσιο για να μεταβείτε αυτόματα):
http://www.scribd.com/znasos/d/58914143-%CE%95%CF%86%CE%B1%CF%81%CE%BC%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%82-%CE%BD%CF%8C%CE%BC%CE%BF%CF%82
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 05, 2012, 11:48:41 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος zzz

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 254
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1366 στις: Ιούνιος 05, 2012, 11:14:57 μμ »
Επισης, εχει κανεις καποιο λινκ για τις αλλαγες στο επιδομα, εκτος απο το υψος του που εγινε 360 ευρω; Οταν σχολιασα οτι ηθελα να κανω την αιτηση πριν την 1η Ιουλιου που θ'αλλαξουν καποια πραγματα, ο υπαλληλος μου απαντησε οτι δε γνωριζει για καμια νεα αλλαγη απο 1η Ιουλιου, οι αλλαγες εγιναν ηδη απο το Μαρτιο. (?)

Πώς θα κάνεις αίτηση πριν τις 1/07 αφού χρειάζεσαι την απόλυση από την δευτεροβάθμια που δεν είναι δυνατό να στη δώσουν πριν από τις 30/06 οπότε λήγει και η σύμβαση ???

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1367 στις: Ιούνιος 05, 2012, 11:19:35 μμ »
Υπάρχει συγκεκριμένη εγκύκλιος που μιλά για τον τόπο κατοικίας μας αναφορικά με το επίδομα ανεργίας;
Εννοώ ότι υπάρχει εγκύκλιος που να ορίζει ρητά και κατηγορηματικά ότι η δήλωση-αίτηση για επίδομα ανεργίας πρέπει να γίνει στον τόπο της μόνιμης κατοικίας μας;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 06, 2012, 12:14:19 μμ από adigoni »

Αποσυνδεδεμένος thymiaras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 458
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1368 στις: Ιούνιος 06, 2012, 02:35:59 μμ »
Γεια σας. Σήμερα απολύθηκα από το φροντιστήριο που δούλευα.Πήρα επίδομα ανεργίας το 2010. Πέρσι δεν το δικαιούμουν και πήρα τους υπόλοιπους μήνες. Φέτος έχω από Οκτώβριο ως τις 31 Μαρτίου έχω 124 ένσημα.Ξέρω ότι πιάνονται όμως και οι δύο περσινοί μήνες Απρίλιος και Μάιος(τελευταίο δεκατετράμηνο). Ισχύει σίγουρα αυτό ή έχει αλλάξει και θα χάσω το επίδομα? Είναι κρίμα για ένα ένσημο.Ο λογιστής δεν είναι σίγουρος και έχω πιο πολύ εμπιστοσύνη σε σας παρά στον Οαεδ γιατί θα μου πουν έλα σε 40 μέρες όταν θα βγει η απόφαση. Και μια τελευταία ερώτηση στο Ικα δεν χρειάζεται να πάω φέτος? Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Εξακολουθεί να ισχύει ότι θα μετρήσουν τα ένσημά σου από 1 Απριλίου του 2011 μέχρι 31 Μαρτίου του 2012.
Το ταμείο δεν το χάνεις, απλά πρέπει να ρωτήσεις στον ΟΑΕΔ που ανήκεις αν θέλουν να πας πρώτα από το ΙΚΑ.
Το ερώτημα αυτό σχολιάστηκε ακριβώς 1-2 μηνύματα πριν από το δικό σου.
λ]

Ευχαριστώ για την βοήθεια που μου παρέχετε πάντα και είστε πάντα σωστοί σε αυτά που λέτε.
Στο Ικα δεν χρειάζεται να πάω καθώς ο λογιστής μου έδωσε ένα χαρτί με όλα τα ένσημα από Οκτώβριο έως Μάιο και μόνο με αυτό το χαρτί γίνεται η δουλειά μου.Μία τελευταία απορία όμως.Τα ένσημα των δύο περσινών μηνών που όπως λέτε προσμετρούνται κανονικά πως θα τα δείξω?Πρέπει να πάω κάποιο άλλο χαρτί με τα ένσημα μηχανογραφημένα ή θα τα μετρήσουν αυτόματα.Είναι ένα το ένσημο διαφορά και αγχώνομαι γιατί είναι να τα καταθέσω αύριο.Ευχαριστώ και πάλι

Αποσυνδεδεμένος gt

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1369 στις: Ιούνιος 06, 2012, 07:06:23 μμ »
Καλησπέρα!!

 Οπως γνωρίζω τα ένσημα των τελευταίων 2 μηνών δεν είναι μηχανογραφημένα από το ΙΚΑ και τα λαμβάνουμε από τις διευθύνσεις.Για να τα προσκομήσουμε στον ΟΑΕΔ πρέπει να είναι επικυρωμένα από το ΙΚΑ του εργοδότη ή από ένα κατάστημα ΙΚΑ γενικά;;;

Αποσυνδεδεμένος θάvος

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1370 στις: Ιούνιος 06, 2012, 09:39:09 μμ »
τα πρόσφατα ένσημα αρκεί να είναι υπογεγραμμένα και σφραγισμένα από τον εργοδότη. δεν χρειάζεται να τα πας στο ικα.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10812
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1371 στις: Ιούνιος 06, 2012, 10:20:47 μμ »
Ευχαριστώ για την βοήθεια που μου παρέχετε πάντα και είστε πάντα σωστοί σε αυτά που λέτε.
Στο Ικα δεν χρειάζεται να πάω καθώς ο λογιστής μου έδωσε ένα χαρτί με όλα τα ένσημα από Οκτώβριο έως Μάιο και μόνο με αυτό το χαρτί γίνεται η δουλειά μου.Μία τελευταία απορία όμως.Τα ένσημα των δύο περσινών μηνών που όπως λέτε προσμετρούνται κανονικά πως θα τα δείξω?Πρέπει να πάω κάποιο άλλο χαρτί με τα ένσημα μηχανογραφημένα ή θα τα μετρήσουν αυτόματα.Είναι ένα το ένσημο διαφορά και αγχώνομαι γιατί είναι να τα καταθέσω αύριο.Ευχαριστώ και πάλι
Παρακαλώ thymiaras. Η εκτύπωση με τα ένσημα σου πρέπει να περιλαμβάνει όλα τα ένσημα που σε ενδιαφέρουν.
Πρέπει να πας στο ΙΚΑ και να ζητήσεις εκτύπωση στην οποία να φαίνεται και ο Απρίλιος Μάιος του 2011.
Επειδή οι υπάλληλοι είναι πολύ large πιστεύω ότι θα σου τυπώσει από 1-1-2011, για αυτό ζήτα εξ αρχής τα ένσημα όλου του 2011 μέχρι σήμερα.

Είπαμε μην αγχώνεσαι μετράει το δίμηνο του Απριλίου - Μαΐου 2011. Ρώτησέ τους αύριο που θα πας στον ΟΑΕΔ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160208
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 818
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 23
Επισκέπτες: 517
Σύνολο: 540

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.077 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.