*

Αποστολέας Θέμα: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ  (Αναγνώστηκε 1383568 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pontiki!!!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 344
  • Την άνοιξη αν δεν τη βρεις, τη φτιάχνεις...
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1526 στις: Ιούνιος 28, 2012, 11:21:31 μμ »
Το φωτοαντιγραφο της ταυτοτητας δε χρειαζεται επικυρωση. Απλα να εχεις μαζι σου και την ταυτοτητα σου

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:33:19 »

Αποσυνδεδεμένος emily_

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 883
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1527 στις: Ιούνιος 28, 2012, 11:28:11 μμ »

Φυσικά και θα το δεχτούν. Πιο πρόσφατο δε γίνεται.

Απλά εγώ έστειλα τη φορολογική δήλωση μέσω ταχυδρομείου προχθές οπότε έχω μόνο τη βεβαίωση του ταχυδρομείου ότι την έστειλα, που όμως αυτό δεν αποδεικνύει ότι έχω στείλει τη συγκεκριμένη δήλωση που θα δείξω στον οαεδ...ίσως γιαυτό να μην μου τη δεχτούν αύριο...

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1528 στις: Ιούνιος 29, 2012, 12:16:55 πμ »
Πήγα σήμερα το πρωί στον ΟΑΕΔ με τα εξής χαρτιά:
- Φωτοτυπία ταυτότητας
- Απόλυση
- Ένσημα τελευταίων 3 μηνών
- Φωτοτυπία λογαριασμού ΕΥΔΑΠ
- Φωτοτυπία εκκαθαριστικού
- Φωτοτυπία βιβλιαρίου εθνικής

Είχε πλάκα που η υπάλληλος με ευχαρίστησε(!!!) που τα είχα όλα σωστά, γιατί οι περισσότεροι πηγαίνουν με τα μισά χαρτιά. Αυτό που με εξέπληξε σε σχέση με άλλες χρονιές είναι ότι ξεμπέρδεψα μέσα σε 15' (πήγα 8 παρά), όταν άλλες χρονιές περίμενα 3 και 4 ώρες!

Καλό θα είναι να έχετε μαζί και κάποιο έγγραφο (ίσως από ΚΕΠ) που να πιστοποιεί τον ΑΜΚΑ. Προσωπικά δεν μου το ζήτησε γιατί μάλλον το είχαν ήδη περασμένο, αλλά στα χαρτιά στον ΟΑΕΔ το ανέφερε στα δικαιολογητικά.

Επίσης να σημειώσω ότι μου ανέφερε ως ημερομηνία που πρέπει να παρουσιαστώ αρχές Αυγούστου. Όταν ρώτησα αν μπορώ να πάω σε άλλο κατάστημα στην επαρχία μου ανέφερε ότι εξαρτάται από το τι θα μου πουν εκεί! Διαφορετικά θα πρέπει να παρουσιαστώ μέσα σε 20(!!!) μέρες μετά τη συγκεκριμένη ημερομηνία!

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1529 στις: Ιούνιος 29, 2012, 01:36:00 πμ »
Απλά εγώ έστειλα τη φορολογική δήλωση μέσω ταχυδρομείου προχθές οπότε έχω μόνο τη βεβαίωση του ταχυδρομείου ότι την έστειλα, που όμως αυτό δεν αποδεικνύει ότι έχω στείλει τη συγκεκριμένη δήλωση που θα δείξω στον οαεδ...ίσως γιαυτό να μην μου τη δεχτούν αύριο...

Αφού είναι η πρώτη σου δήλωση και αφού δεν υπάρχει εκκαθαριστικό, οφείλουν να δεχτούν αντίγραφο της φορολογικής σου δήλωσης. Στη χειρότερη περίπτωση θα παραμείνει μια εκκρεμότητα, μέχρι την έκδοση του εκκαθαριστικού.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:33:19 »

Αποσυνδεδεμένος dimitrdim

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1530 στις: Ιούνιος 29, 2012, 01:51:33 πμ »
Παράθεση
Λοιπόν εγώ πήγα σήμερα και μου είπαν ότι τα πρώτα χρήματα θα μπουν Αύγουστο... ??? ???

Deyna, θα συμφωνήσω με την eui06, δλδ ότι πήγες λίγο αργότερα ΟΑΕΔ, άρα θα κατατεθεί και λίιιγο πιο αργά η "πρώτη δόση". ωστόσο η παρουσία σου λογικά πρέπει να γίνει μετά την πρώτη πληρωμή.

Αποσυνδεδεμένος ahgioma

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1531 στις: Ιούνιος 29, 2012, 09:35:49 πμ »
lasid αν μπορεις απαντησε φιλη απολυεται 30-6 με προσληψη 23-1-12  ξερω οτι δεν παιρνει ταμειο αλλα συνεχιζει οτι απεμεινε απο το παλιο  το καλοκαιρι ομως θα δουλεψει 15 μερες περιπου τον ιουλιο και αλλες 15 τον αυγουστο   εαν δεν καταθετει τα χαρτια της τωρα αλλα τον αυγουστο με τελευταια απολυση του αυγουστου βγαινει σε νεο ταμειο η οχι  ?

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10812
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1532 στις: Ιούνιος 29, 2012, 07:11:55 μμ »
lasid αν μπορεις απαντησε φιλη απολυεται 30-6 με προσληψη 23-1-12  ξερω οτι δεν παιρνει ταμειο αλλα συνεχιζει οτι απεμεινε απο το παλιο  το καλοκαιρι ομως θα δουλεψει 15 μερες περιπου τον ιουλιο και αλλες 15 τον αυγουστο   εαν δεν καταθετει τα χαρτια της τωρα αλλα τον αυγουστο με τελευταια απολυση του αυγουστου βγαινει σε νεο ταμειο η οχι  ?
Αν η απόλυσή της τον Αύγουστο γίνει στις 23 του μήνα, τότε το δίμηνο που αφαιρείται θα είναι 23 Ιουνίου μέχρι 23 Αυγούστου. Επομένως το πεντάμηνο από 23/1 - 23/6, εφόσον ήταν ΑΚΩ και έπαιρνε 25 ένσημα το μήνα, της δίνει τα 125 ένσημα που χρειάζεται για να μπορέσει να βγάλει ταμείο ανεργίας.  ;)

Αποσυνδεδεμένος Deyna

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1533 στις: Ιούνιος 30, 2012, 12:03:50 πμ »
Παράθεση
Λοιπόν εγώ πήγα σήμερα και μου είπαν ότι τα πρώτα χρήματα θα μπουν Αύγουστο... ??? ???

Deyna, θα συμφωνήσω με την eui06, δλδ ότι πήγες λίγο αργότερα ΟΑΕΔ, άρα θα κατατεθεί και λίιιγο πιο αργά η "πρώτη δόση". ωστόσο η παρουσία σου λογικά πρέπει να γίνει μετά την πρώτη πληρωμή.

Μα...απολυθήκαμε 21 και πήγα 26.. ??? ???

Αποσυνδεδεμένος bettina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1534 στις: Ιούνιος 30, 2012, 09:25:49 πμ »
και εγω που πηγα 1/6 παλι για αυγουστο μου ειπαν.

Αποσυνδεδεμένος tttzzz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2290
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02.50
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1535 στις: Ιούνιος 30, 2012, 03:06:47 μμ »
Σχετικά με το εκκαθαριστικό σημείωμα εφορίας λέει να είναι πρόσφατο. Μιας συναδέλφου ήθελαν του 2011. Αν τους πάω το φετινό δεν θα το δεχτούν? Γιατί ως πέρσι δεν έκανα φορολογική δήλωση...
μέχρι 15 Ιουλίου δέχονται και το περσινό είπαν σε μας.Από κει και πέρα θέλουν το φετινό .
Μην αφήνεις ό,τι σε τρώει να χορτάσει..

Αποσυνδεδεμένος panagopou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 334
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1536 στις: Ιούνιος 30, 2012, 04:48:34 μμ »
καλησπέρα. θα ήθελα να ρωτήσω προστατευόμενα μέλη για το επίδομα του οαεδ θεωρούνται όλα τα τέκνα ή μονα αυτά που είναι ασφαλισμένα στο προσωπικό βιβλιάριο υγείας;;; για παράδειγμα τη μικρή μου την έχουμε ασφαλίσει στον άνδρα μου και επομένως όχι στο βιβλιάριο του ικα μου. άρα δεν είναι δικό μου προστατευόμενο μέλος και επομένως δεν δικαιούμαι τα 30 ευρώ παραπάνω στο επίδομα ανεργίας. σωστά;;;;;

Αποσυνδεδεμένος dimi-asia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κάθε εμπόδιο για καλό!!
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1537 στις: Ιούνιος 30, 2012, 05:42:13 μμ »
καλησπέρα. θα ήθελα να ρωτήσω προστατευόμενα μέλη για το επίδομα του οαεδ θεωρούνται όλα τα τέκνα ή μονα αυτά που είναι ασφαλισμένα στο προσωπικό βιβλιάριο υγείας;;; για παράδειγμα τη μικρή μου την έχουμε ασφαλίσει στον άνδρα μου και επομένως όχι στο βιβλιάριο του ικα μου. άρα δεν είναι δικό μου προστατευόμενο μέλος και επομένως δεν δικαιούμαι τα 30 ευρώ παραπάνω στο επίδομα ανεργίας. σωστά;;;;;


Λάθος!Κι εγώ κ τα 2 μου παιδάκια στον άντρα μου τα εχω ασφαλισμενα. Απλά θα πας σε φωτοτυπία κάποιες σελίδες απο τα βιβλιάρια του άντρα σου κ των παιδιών κ είσαι Οκ!Εννοειται ότι παίρνεις 10 % παραπάνω για κάθε προστατευόμενο μέλος!

Αποσυνδεδεμένος Andr

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 59
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1538 στις: Ιούνιος 30, 2012, 06:36:59 μμ »

Αν η απόλυσή της τον Αύγουστο γίνει στις 23 του μήνα, τότε το δίμηνο που αφαιρείται θα είναι 23 Ιουνίου μέχρι 23 Αυγούστου. Επομένως το πεντάμηνο από 23/1 - 23/6, εφόσον ήταν ΑΚΩ και έπαιρνε 25 ένσημα το μήνα, της δίνει τα 125 ένσημα που χρειάζεται για να μπορέσει να βγάλει ταμείο ανεργίας.  ;)
[/quote]
Είχα την εντύπωση (μάλλον το διάβασα στο alfavita) ότι άλλαξε ο τρόπος υπολογισμού των ενσήμων για να πάρει κάποιος επίδομα από ΟΑΕΔ... δηλ. ότι δεν αφαιρούνται πλέον οι 2 τελευταίοι μήνες και απαιτούνται συνολικά 150 ένσημα από την ημέρα πρόσληψης έως την ημέρα απόλυσης!!! Δεν ισχύει αυτό τελικά;;; Όποιος γνωρίζει κάτι σίγουρο ας απαντήσει, γιατί είμαστε πολλοί που καιγόμαστε αν αφαιρούνται οι 2 τελευταίοι μήνες. :'(  Ευχαριστώ (εκ των προτέρων)!

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10812
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1539 στις: Ιούνιος 30, 2012, 08:48:26 μμ »
Μα...απολυθήκαμε 21 και πήγα 26.. ??? ???
Εγώ που απολύθηκα στις 13 Ιουνίου και πήγα στον ΟΑΕΔ στις 19 Ιουνίου μου είπαν να εμφανιστώ στην υπηρεσία από 19/8/2012 μέχρι 18/9/2012 και κάπου μετά τα μέσα Ιουλίου νομίζω να πάω στην τράπεζα να δω αν μπήκαν τα πρώτα χρήματα. Παίζει ρόλο και ο ΟΑΕΔ στον οποίο καταθέτεις αίτηση. Αν έχουν πολλές αιτήσεις είναι λογικό να καθυστερούν.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160162
  • Σύνολο θεμάτων: 19215
  • Σε σύνδεση σήμερα: 737
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 527
Σύνολο: 543

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.