*

Αποστολέας Θέμα: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ  (Αναγνώστηκε 1383677 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1568 στις: Ιούλιος 01, 2012, 11:08:03 μμ »
Αν ήξερα ότι το Σεπτέμβριο θα πήγαινα αναπληρωτής θα έκανα αίτηση τώρα ώστε να μου δώσουν τη συνέχεια.
Αν ήταν πιο πιθανό να με πάρουν αναπληρωτή πάλι τον Ιανουάριο θα προτιμούσα μια και καλή αίτηση στις 23 Αυγούστου για να πάρω 5 μήνες ταμείο μέχρι και τον Ιανουάριο. Έτσι κερδίζει και όλο το δώρο Χριστουγέννων.

Επειδή υπάρχουν και οι ενδιάμεσοι μήνες, Οκτώβριος, Νοέμβριος, Δεκέμβριος, που δεν πρέπει να αποκλειστούν και με δεδομένο ότι δεν μπορεί να είναι σίγουρος κανείς πότε θα προσληφθεί, γι`αυτό έγραψα ότι είναι καλύτερα το νέο επίδομα. Άλλωστε αν διακοπεί, θα αφήσει και υπόλοιπο για την επόμενη χρονιά, αν χρειαστεί.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:43:49 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10812
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1569 στις: Ιούλιος 01, 2012, 11:08:48 μμ »
Εχω παρει ηδη δυο φορες ταεμιο ανεργειας και λογικα αυριο η τριτη μου φορα. Εχει νοημα να βγαλω καρτα ανεργειας? Αν ναι τι μου προσφερει? Γιατι τοσο καιρο νομιζα πως καρτα ανεργειας ηταν ενα αυτοκολλητο στα χαρτια απο το ταμειο ανεργειας... Οποιος εχει την καλοσυνη ας με διαφωτισει!!
Ναι είναι υποχρεωτικό. Όταν πας να κάνεις την αίτηση με όλα τα δικαιολογητικά για το ταμείο ανεργίας, θα σου βγάλουν αυτόματα και κάρτα ανεργίας.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10812
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1570 στις: Ιούλιος 01, 2012, 11:10:14 μμ »
Αν ήξερα ότι το Σεπτέμβριο θα πήγαινα αναπληρωτής θα έκανα αίτηση τώρα ώστε να μου δώσουν τη συνέχεια.
Αν ήταν πιο πιθανό να με πάρουν αναπληρωτή πάλι τον Ιανουάριο θα προτιμούσα μια και καλή αίτηση στις 23 Αυγούστου για να πάρω 5 μήνες ταμείο μέχρι και τον Ιανουάριο. Έτσι κερδίζει και όλο το δώρο Χριστουγέννων.
Επειδή υπάρχουν και οι ενδιάμεσοι μήνες, Οκτώβριος, Νοέμβριος, Δεκέμβριος, που δεν πρέπει να αποκλειστούν και με δεδομένο ότι δεν μπορεί να είναι σίγουρος κανείς πότε θα προσληφθεί, γι`αυτό έγραψα ότι είναι καλύτερα το νέο επίδομα. Άλλωστε αν διακοπεί, θα αφήσει και υπόλοιπο για την επόμενη χρονιά, αν χρειαστεί.
Σωστά jak. Το καλύτερο είναι να κάνει αίτηση κατευθείαν για νέο ταμείο στις 23 Αυγούστου.

Αποσυνδεδεμένος ahgioma

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1571 στις: Ιούλιος 01, 2012, 11:17:22 μμ »
23 Αυγουστου  δυο μηνες πισω 23 ιουνιου  τοτε δουλευε ακομα απολυθηκε 30-6-12 υπαρχει προβλημα?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:43:49 »

Αποσυνδεδεμένος Touristakos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1231
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1572 στις: Ιούλιος 01, 2012, 11:17:28 μμ »
Αρα καρτα ανεργειας ειναι αυτη που εχουν πανω της τα χαρτια του φακελου μου που μου φτιαχνουν στο υποκαταστημα του οαεδ και που δειχνω καθε φορα που παω για να μου βαλουν τα λεφτα και οχι καποια αλλη  καρτα που βγαζω απο αλλου? Σωστα καταλαβα?
Εχω παρει ηδη δυο φορες ταεμιο ανεργειας και λογικα αυριο η τριτη μου φορα. Εχει νοημα να βγαλω καρτα ανεργειας? Αν ναι τι μου προσφερει? Γιατι τοσο καιρο νομιζα πως καρτα ανεργειας ηταν ενα αυτοκολλητο στα χαρτια απο το ταμειο ανεργειας... Οποιος εχει την καλοσυνη ας με διαφωτισει!!
Ναι είναι υποχρεωτικό. Όταν πας να κάνεις την αίτηση με όλα τα δικαιολογητικά για το ταμείο ανεργίας, θα σου βγάλουν αυτόματα και κάρτα ανεργίας.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10812
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1573 στις: Ιούλιος 01, 2012, 11:21:03 μμ »
Αρα καρτα ανεργειας ειναι αυτη που εχουν πανω της τα χαρτια του φακελου μου που μου φτιαχνουν στο υποκαταστημα του οαεδ και που δειχνω καθε φορα που παω για να μου βαλουν τα λεφτα και οχι καποια αλλη  καρτα που βγαζω απο αλλου? Σωστα καταλαβα?
Ναι κάρτα ανεργίας είναι αυτή η μικρή καρτούλα που σου φτιάχνουν / τυπώνουν στον ΟΑΕΔ και την οποία επιδεικνύεις κάθε φορά που παρουσιάζεσαι στον ΟΑΕΔ για να μπορέσεις να πληρωθείς.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1574 στις: Ιούλιος 01, 2012, 11:22:43 μμ »
23 Αυγουστου  δυο μηνες πισω 23 ιουνιου  τοτε δουλευε ακομα απολυθηκε 30-6-12 υπαρχει προβλημα?

Όχι...
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος Touristakos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1231
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1575 στις: Ιούλιος 01, 2012, 11:23:46 μμ »

Σε ευχαριστω πολυ, διαφωτιστικοτατος!!
Αρα καρτα ανεργειας ειναι αυτη που εχουν πανω της τα χαρτια του φακελου μου που μου φτιαχνουν στο υποκαταστημα του οαεδ και που δειχνω καθε φορα που παω για να μου βαλουν τα λεφτα και οχι καποια αλλη  καρτα που βγαζω απο αλλου? Σωστα καταλαβα?
Ναι κάρτα ανεργίας είναι αυτή η μικρή καρτούλα που σου φτιάχνουν / τυπώνουν στον ΟΑΕΔ και την οποία επιδεικνύεις κάθε φορά που παρουσιάζεσαι στον ΟΑΕΔ για να μπορέσεις να πληρωθείς.

Αποσυνδεδεμένος raniasop

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 330
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1576 στις: Ιούλιος 02, 2012, 05:51:12 μμ »
         Καλησπέρα!Επειδή πιο πάνω αναφέρθηκε ο οαεδ Αγ.Παρασκευής να σας ενημερώσω ότι τα 2 γραφεία έκλεισαν και συγχωνεύτηκαν σε ένα μεγάλο(στη Μεσογείων αριθμό δε θυμάμαι αλλά είναι μετά το ικα στα 100 μέτρα παραπάνω) στο οποίο έβγαλα ταυτόχρονα την κάρτα ανεργίας και στη συνέχεια την αίτηση για το επίδομα.Προχθές έκανα και΄γω την αίτηση και είδα όλες τις αλλαγές!

Αποσυνδεδεμένος val_06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1577 στις: Ιούλιος 02, 2012, 07:11:25 μμ »
Καλησπέρα. Απλώς ήθελα ν'αναφέρω οτι έκανα και εγώ σήμερα την αίτησή μου για εγγραφή στο ταμείο ανεργίας, και μου είπαν οτι θα πληρωθώ στις 2 Σεπτεμβρίου! Και πώς θα περάσω εγώ ρε παιδιά το καλοκαίρι; Τα νύχια μου θα τρώω;

Αποσυνδεδεμένος justelene23

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1578 στις: Ιούλιος 02, 2012, 07:53:08 μμ »
Επειδη είμαι ασφαλισμένος στο Τσμεδε σαν ΠΕ19 ξερει κανεις για τα ένσημα τι απαιτείται? Θα πάρω χαρτί από το ΤΣΜΕΔΕ ή από το ΙΚΑ?

Αποσυνδεδεμένος emily_

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 883
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1579 στις: Ιούλιος 02, 2012, 08:24:15 μμ »
Καλησπέρα. Απλώς ήθελα ν'αναφέρω οτι έκανα και εγώ σήμερα την αίτησή μου για εγγραφή στο ταμείο ανεργίας, και μου είπαν οτι θα πληρωθώ στις 2 Σεπτεμβρίου! Και πώς θα περάσω εγώ ρε παιδιά το καλοκαίρι; Τα νύχια μου θα τρώω;

Κι εγώ σήμερα γράφτηκα αλλά μου είπαν ότι σε 40 μέρες θα μπουν τα πρώτα χρήματα. Μου φαίνεται ότι είναι υπερβολικό το 2 Σεπτεμβρίου...μήπως σου είπαν ότι από τότε και μετά πρέπει να παρουσιαστείς κάποια στιγμή στον οαεδ?

Αποσυνδεδεμένος daffodils

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1580 στις: Ιούλιος 02, 2012, 10:12:45 μμ »
'Eχουν ζητήσει από κανέναν μηχανογραφημένα ένσημα στον ΟΑΕΔ εκτός από αυτά που μας δίνουν μαζί με την απόλυση? Ισχύει όντως ότι δε χρειάζονται επειδή δεν τα εκδίδει πλέον το ΙΚΑ?
To see the World in a Grain of Sand And Heaven in a Wild Flower,
Hold Infinity in the palm of your hand And Eternity in an hour.
                 WILLIAM BLAKE

Αποσυνδεδεμένος dinateacher

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2190
  • Φύλο: Γυναίκα
  • τα όνειρα θα βγουν αληθινά...
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1581 στις: Ιούλιος 02, 2012, 10:30:48 μμ »
Η πρωτοβάθμια σ' εμένα δεν έστειλε καθόλου ένσημα μαζί με την απόλυση και σήμερα που πήγα στον ΟΑΕΔ μου ζήτησαν των τελευταίων 3 μηνών... Ό,τι να 'ναι...
Το μυαλό είναι σαν το αλεξίπτωτο: εκπληρώνει τον σκοπό του όταν είναι ανοικτό.
Νοημοσύνη είναι αυτό που χρησιμοποιείς όταν δεν ξέρεις τι να κάνεις.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160216
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 818
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 463
Σύνολο: 475

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.