*

Αποστολέας Θέμα: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ  (Αναγνώστηκε 1383674 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1876 στις: Σεπτέμβριος 12, 2012, 08:20:28 μμ »
Υπάλληλος του ΟΑΕΔ μου είπε μετά από ερώτησή μου ότι υπολογίζονται διαφορετικά, απλά δε θυμάμαι τον τρόπο που τα υπολόγιζε.

Το μυαλό μου πάει (επειδή είσαι αγγλικών) ότι σε φροντιστήριο είχες πιθανώς μία ώρα κάποιες ημέρες, αλλά για να μην κάνω διάφορες εικασίες θα θεωρούσα χρήσιμο να ρωτήσεις ξανά τον υπάλληλο να σου πει τι εννοεί ή να ρωτήσεις άλλο υπάλληλο.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:24:50 »

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1877 στις: Σεπτέμβριος 12, 2012, 08:24:23 μμ »
Και εγω σε ΚΞΓ, όλα τα χρόνια που δουλεύω δηλώνουν μια ώρα ή δυο την ημέρα. Ποτέ δεν είχα θέμα με τον ΟΑΕΔ. Μπορεί να μην έπαιρνα ολόκληρο το ποσό, όπως είναι λογικό βέβαια  :-\

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1211
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1878 στις: Σεπτέμβριος 12, 2012, 11:02:17 μμ »
Υπάλληλος του ΟΑΕΔ μου είπε μετά από ερώτησή μου ότι υπολογίζονται διαφορετικά, απλά δε θυμάμαι τον τρόπο που τα υπολόγιζε.

Το μυαλό μου πάει (επειδή είσαι αγγλικών) ότι σε φροντιστήριο είχες πιθανώς μία ώρα κάποιες ημέρες, αλλά για να μην κάνω διάφορες εικασίες θα θεωρούσα χρήσιμο να ρωτήσεις ξανά τον υπάλληλο να σου πει τι εννοεί ή να ρωτήσεις άλλο υπάλληλο.

τα ένσημα μπήκαν "κλιμακωτά", όπως μου εξήγησε ο λογιστής μου, αλλά ο υπάλληλος στον ΟΑΕΔ μου είπε βιαστικά κάτι τύπους, που δεν είχε την πρόθεση να μου εξηγήσει ώστε να ξέρω κ εγώ τι γίνεται, γι'αυτό κ ρωτάω.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1879 στις: Σεπτέμβριος 13, 2012, 01:02:58 πμ »
Αν ήξερα τι εννοούσε με τον όρο "κλιμακωτά" ο λογιστής σου, θα μπορούσα να σου δώσω μια απάντηση, αλλά αυτό τον όρο δεν τον έχω ξανακούσει στη λογιστική.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:24:50 »

Αποσυνδεδεμένος asd

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1880 στις: Σεπτέμβριος 13, 2012, 01:52:42 πμ »
Αυτό που έχει σημασία είναι αν παίρνεις το επίδομα πρώτη φορά ή όχι, επειδή για την πρώτη φορά υπάρχουν πιο αυστηρές προϋποθέσεις για να σου το εγκρίνουν. Όταν λοιπόν λέμε δεύτερη φορά εννοούμε κάθε επόμενη φορά που δεν είναι η πρώτη. Μπορεί να είναι δεύτερη, τρίτη, τέταρτη κλπ δεν έχει σημασία!
Μάλιστα. Επομένως σε κάθε επόμενο επίδομα η διετία παύει να εξετάζεται και μετρούν μόνο αν έχω 125 στο πρόσφατο 14μηνο. Αν δηλαδή μείνω 3 χρόνια άνεργος, αλλά δουλέψω την 4η χρονιά, μπορώ να κάνω αίτηση για επίδομα, αφού θα ελεγχθούν μόνο τα ένσημα του πρόσφατου 14μηνου (πλην τους 2 μήνες).

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10812
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1881 στις: Σεπτέμβριος 13, 2012, 02:03:35 πμ »
Ακριβώς έτσι. Σωστά το κατάλαβες.

Αποσυνδεδεμένος kkokozidou

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 116
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1882 στις: Σεπτέμβριος 14, 2012, 02:00:44 μμ »
παιδια καλησπερα ,να κανω μια ερωτηση αν γνωριζετε.πηγα χθες στον οαεδ για να παρω την αποφαση.τα λεφτα για τον δευτερο μηνα δεν πρεπει να μπουνε σημερα που ειναι παρασκευη γιατι μεχρι τωρα δεν εχει μπει τιποτα.τι ωρα τα βαζουν συνηθως?υπαρχει περιπτωση να πληρωθω την αλλη παρασκευη?οι πληρωμες μονο παρασκευ δεν γινονται?εαν γνωριζει καποιος κατι ας μου απαντησει γιατι θα σκασω.ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος SOFI1981

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 384
  • ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΔΙΟΡΙΣΤΗΚΑ!!!!!!!!!
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1883 στις: Σεπτέμβριος 14, 2012, 02:22:05 μμ »
Εμένα μου είπαν κάθε τελευταία Παρασκευή του μήνα ,άρα θα μπει στις 28.νομίζω ,τουλαχιστον!

Αποσυνδεδεμένος kkokozidou

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 116
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1884 στις: Σεπτέμβριος 14, 2012, 03:02:39 μμ »
σοβαρα?δεν το ειχα ακουσει αυτο.δηλαδα ανεξαρτητως ποτε εμφανιζεσαι τα λεφτα μπαινουν παντα την τελευταια παρασκευη του μηνα?σου το ειπαν απο τον οαεδ?καλα κρασια..........ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση.

Αποσυνδεδεμένος SOFI1981

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 384
  • ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΔΙΟΡΙΣΤΗΚΑ!!!!!!!!!
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1885 στις: Σεπτέμβριος 14, 2012, 03:07:40 μμ »
Τα χαρτιά μου τα έκανα στις 25 Ιουνίου, μου είπαν ότι απάντηση θα έπαιρνα την 1η Αυγούστου.Όταν πήγα στον ΟΑΕΔ η απάντηση ήταν θετική και μου είπαν ότι είχαν μπει ήδη τα λεφτά τέλη Ιουλίου και μου είπαν ότι τα λεφτά από εδώ και πέρα θα μπαίνουν κάθε τελευταία Παρασκευή του μήνα.Δεν ξέρω αν συμπίπτουν οι ημερομηνίες σου με τις δικές μου, αν θέλεις πάντως να σιγουρευτείς δεν έχεις παρά να πάρεις τηλ ή να περάσεις από τον ΟΑΕΔ προκειμένου να σιγουρευτείς.

Αποσυνδεδεμένος kkokozidou

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 116
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1886 στις: Σεπτέμβριος 14, 2012, 03:24:16 μμ »
εγω τα κατεθεσα στις 13-7 και στις 17 -8 ειχε μπει η α δοση.επρεπε να παρουσιαστω στις 13-9 οπου και πηγα χθες για την αποφαση.ρωτησα τον υπαλληλο για τα λεφτα αν θα μπουν παρασκευη 14-9 και μου ειπε λογικα ναι(πολυ αμφιβαλω αν γνωριζε το αντικειμενο).παντως μεχρι τωρα μηδεν στο πηλικο.δεν μπορω να καταλαβω τι γινεται.

Αποσυνδεδεμένος Fiodora

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1887 στις: Σεπτέμβριος 14, 2012, 06:04:33 μμ »
παιδια καλησπερα ,να κανω μια ερωτηση αν γνωριζετε.πηγα χθες στον οαεδ για να παρω την αποφαση.τα λεφτα για τον δευτερο μηνα δεν πρεπει να μπουνε σημερα που ειναι παρασκευη γιατι μεχρι τωρα δεν εχει μπει τιποτα.τι ωρα τα βαζουν συνηθως?υπαρχει περιπτωση να πληρωθω την αλλη παρασκευη?οι πληρωμες μονο παρασκευ δεν γινονται?εαν γνωριζει καποιος κατι ας μου απαντησει γιατι θα σκασω.ευχαριστω

'ακου τώρα περίπτωση! εμένα είχαν βάλει την πρώτη δόση του Ιουλίου πριν πάω για την απόφαση (27 Ιουνίου μπήκαν τα χρήματα στον λογαρισμό ενώ μου είπαν να πάω για την απόφαση 1/8/2012). επόμενη ημερομηνία πληρωμής ήταν στις 27 Αυγούστου, δεν ήταν παρασκευή, οπότε περίμενα την επόμενη παρασκευή να δω την κατάθεση των χρημάτων....αμ δε!!!! πέρασαν 2 Παρασκευές, ήμουν εκτός Αθηνών και όταν πήγα στον ΟΑΕΔ να παραπονεθώ ποιά ήταν η απάντηση? "Μα αν δεν έχει λεφτά το ταμείο πως περιμένετε να σας τα καταθέσουμε?" πήγα φυσικά στην διεύθυνση και έσωσε εντολή να πληρωθώ την περασμένη παρασκευή (δλδ με μεγάλη καθυστέρηση) τις 3 και 60. Σημειωτέον, τα χρήματα μπαίνουν στο λογαριασμό μας μετά τις 6:30μμ. προφανώς σε έχουν ξεχάσει, ήδη έπρεπε να έχεις πληρωθεί για τον μήνα Αύγουστο, την Δευτέρα οπωσδήποτε να πας στον ΟΑΕΔ!

Αποσυνδεδεμένος serik

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1888 στις: Σεπτέμβριος 15, 2012, 12:45:24 πμ »
εγω τα κατεθεσα στις 13-7 και στις 17 -8 ειχε μπει η α δοση.επρεπε να παρουσιαστω στις 13-9 οπου και πηγα χθες για την αποφαση.ρωτησα τον υπαλληλο για τα λεφτα αν θα μπουν παρασκευη 14-9 και μου ειπε λογικα ναι(πολυ αμφιβαλω αν γνωριζε το αντικειμενο).παντως μεχρι τωρα μηδεν στο πηλικο.δεν μπορω να καταλαβω τι γινεται.
Ακριβώς ίδια περίπτωση με σένα στις ημερομηνίες μπήκαν σήμερα τα χρήματα της β' δόσης. Ώρα δε ξέρω..

Αποσυνδεδεμένος kkokozidou

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 116
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1889 στις: Σεπτέμβριος 15, 2012, 12:48:13 πμ »
ευχαριστω πολυ.αρα δευτερα πρωι πρωι με βλεπω στον οαεδ μπας και βγαλω ακρη.απιστευτο!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160216
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 818
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 527
Σύνολο: 535

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.087 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.