*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2015  (Αναγνώστηκε 404292 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος karpe

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 136
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2015
« Απάντηση #1540 στις: Σεπτέμβριος 03, 2015, 12:30:03 μμ »
Πάντως εμένα και πέρσι προσπάθησαν να με δεσμεύσουν και φέτος φοβάμαι ότι θα κάνουν το ίδιο βάση αυτού του νόμου!Οπότε τι κάνω;Στην οργανική φοβάμαι να πάρω και στην ΔΔΕ απόσπασης φοβάμαι να πάρω να μη μου πουν για αποδέσμευση!Τι κάνω; ;D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2015
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:33:17 »

Αποσυνδεδεμένος alfa137

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2015
« Απάντηση #1541 στις: Σεπτέμβριος 03, 2015, 12:32:01 μμ »
Μόλις πήρα τηλ στο πυσδε απόσπασης.
Με είδαν στη λίστα της απόφασης του υπουργείου και μου είπαν απλώς να πάω αύριο να κάνω ανάληψη.
Και τίποτε άλλο!

Μην ψαρώνετε οι υπόλοιποι. Εγώ, αν με ζόριζαν, απλώς θα τους ρωτούσα (στο πυσδε απόσπασης) πότε θέλουν να πάω και αν μου έλεγαν να μην πάω θα τους έδινα το τηλ μου να με ειδοποιήσουν όποτε νομίζουν. Και θα καθόμουν σπίτι μέχρι τότε.

Όσοι διαφωνείτε με αυτή τη στάση, ταράξτε στα τηλέφωνα το υπουργείο, τους αιρετούς και γεικά τους συνδικαλιστές του συριζα. Το να ολοκληρωθεί η α' φάση αποσπάσεων, ώστε να επικαιροποιηθούν τα κενά και να ακολουθήσει η β' φάση και οι προσλήψεις αναπληρωτών πριν τις εκλογές, είναι κάτι που τους καίει!

Κυρίως ψυχραιμία! Όλοι έχετε βρεθεί σε τάξεις με πολλά παιδιά, άρα έχετε αντιμετωπίσει και πιο δύσκολες καταστάσεις!

Αποσυνδεδεμένος thirte

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2015
« Απάντηση #1542 στις: Σεπτέμβριος 03, 2015, 12:32:54 μμ »
Να το ξαναγράψω μήπως το καταλάβεις: τα ίδια ακριβώς έγραφε και η περυσινή απόφαση σχετικά με την αποδέσμευση και ήταν άμεσα εκτελεστή...

Δεν ήταν άμεσα εκτελεστή αν δεν το έγραφε (που δεν το έγραφε εφόσον η τωρινή είναι ίδια με την περσινή). Ίσως δε συνέβει σε εσένα, αλλα θεωρώ ότι το άμεσα εκτελεστό δεν ίσχυσε σε όλους και για όλα τα ΠΥΣΔΕ.

Το γεγονός ότι πέρυσι αποφάσισε ο υπουργός να κάνει τα στραβά μάτια, και ότι λειτούργησε το φιλότιμο στους περισσότερους διευθυντές και αποδεσμεύσανε, δεν σημαίνει ότι θα γίνει το ίδιο και φέτος και παντού.
 
Ο καθένας θα έχει την τύχη του σε αυτό το θέμα, και είναι προσωπική τύχη, εξαρτάται και από τον διευθυντή του σχολείου σου και από τον διευθυντη της ΔΔΕ που σε αποδεσμεύει. Θέλει διπλωματία για να φύγεις ενώ δεν έχει έρθει αντικαταστάτης, οπότε οπλιστήτε με τα όμορφα χαμόγελά σας.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 04, 2015, 09:57:32 πμ από thirte »

Αποσυνδεδεμένος stellousi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2015
« Απάντηση #1543 στις: Σεπτέμβριος 03, 2015, 12:37:51 μμ »
Πάντως εμένα και πέρσι προσπάθησαν να με δεσμεύσουν και φέτος φοβάμαι ότι θα κάνουν το ίδιο βάση αυτού του νόμου!Οπότε τι κάνω;Στην οργανική φοβάμαι να πάρω και στην ΔΔΕ απόσπασης φοβάμαι να πάρω να μη μου πουν για αποδέσμευση!Τι κάνω; ;D
Πας αυριο στην β'θμια απόσπασης να κάνεις ανάληψη υπηρεσίας. Αν έπρεπε να περιμένουμε αντικαταστάτη θα το έλεγε ΡΗΤΑ όπως κάθε χρόνο το γράφει στη Β '΄ΦΑΣΗ των αποσπάσεων. Εξάλλου σχεδόν όλοι όσοι πήραμε απόσπαση είμαστε ήδη στο τόπο απόσπασης αφού δεν πήγαμε στις οργανικές μας καθόλου

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2015
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:33:17 »

Αποσυνδεδεμένος thirte

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2015
« Απάντηση #1544 στις: Σεπτέμβριος 03, 2015, 12:42:06 μμ »
Πάντως εμένα και πέρσι προσπάθησαν να με δεσμεύσουν και φέτος φοβάμαι ότι θα κάνουν το ίδιο βάση αυτού του νόμου!Οπότε τι κάνω;Στην οργανική φοβάμαι να πάρω και στην ΔΔΕ απόσπασης φοβάμαι να πάρω να μη μου πουν για αποδέσμευση!Τι κάνω; ;D

Που έχεις κάνει ανάληψη υπηρεσίας;
Αν έχεις κάνει ήδη ανάληψη υπηρεσία στην ΔΔΕ απόσπασης  (βάση του "δεν δύναμαι να παρουσιαστώ") τότε να μην ειδοποιήσεις κανένα, να παραμείνεις εκεί που είσαι και να επιδιώξεις να τοποθετηθείς σε σχολείο το συντομότερο δυνατό, έστω και με προφορική εντολή.

Αποσυνδεδεμένος stellousi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2015
« Απάντηση #1545 στις: Σεπτέμβριος 03, 2015, 12:42:36 μμ »
Και σας παραθέτω και παλαιότερη απόφαση απόσπασης όπου γράφεται ΡΗΤΑ και με BOLD  ότι δεν εκτελείται η απόφαση πριν καλυφθούν οι λειτουργικές ανάγκες. Στην σημερινή απόφαση ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ άρα είναι ΕΚΤΕΛΕΣΤΗ:
"Παρακαλούνται οι Προϊστάμενοι των Διευθύνσεων Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης των περιοχών όπου ανήκουν οργανικά ή έχουν αποσπαστεί οι εκπαιδευτικοί, να κοινοποιήσουν την απόφαση αυτή στους ενδιαφερόμενους και να τη γνωστοποιήσουν στις σχολικές τους μονάδες.
Οι Προϊστάμενοι των Διευθύνσεων Εκπαίδευσης των περιοχών απόσπασης παρακαλούνται να φροντίσουν να αποσταλούν αντίγραφα της ανάληψης υπηρεσίας των αποσπασμένων εκπαιδευτικών στις Διευθύνσεις της οργανικής τους θέσης.
Η παρούσα απόφαση αποσπάσεων δεν εκτελείται πριν καλυφθούν οι λειτουργικές ανάγκες της σχολικής μονάδας, στην οποία υπηρετούν οι εκπαιδευτικοί.''
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 03, 2015, 12:44:24 μμ από stellousi »

Αποσυνδεδεμένος thirte

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2015
« Απάντηση #1546 στις: Σεπτέμβριος 03, 2015, 12:45:22 μμ »
Πας αυριο στην β'θμια απόσπασης να κάνεις ανάληψη υπηρεσίας. Αν έπρεπε να περιμένουμε αντικαταστάτη θα το έλεγε ΡΗΤΑ όπως κάθε χρόνο το γράφει στη Β '΄ΦΑΣΗ των αποσπάσεων.
Αυτό είναι λάθος συμβουλή. Δεν χρειάζεται να το λέει ρητά, αρκεί να αναφέρεται στις διατάξεις του νόμου.
Εξάλλου σχεδόν όλοι όσοι πήραμε απόσπαση είμαστε ήδη στο τόπο απόσπασης αφού δεν πήγαμε στις οργανικές μας καθόλου
Αυτό είναι σωστό. Αν βρίσκεστε ήδη εκεί που θέλετε και έχετε αναλάβει υπηρεσία, κοιτάχτε να πάρετε και ένα σχολείο το συντομότερο δυνατό για σιγουριά, και είσαστε μια χαρά, μέχρι τις εκλογές κανείς δεν σας κουνάει.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 03, 2015, 12:48:27 μμ από thirte »

Αποσυνδεδεμένος paradiso

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2015
« Απάντηση #1547 στις: Σεπτέμβριος 03, 2015, 12:46:28 μμ »
Καλησπέρα κι από μένα, συγχαρητήρια σε όσους πήραν απόσπαση και κουράγιο σε όσους κάνουν αίτηση θεραπείας για την Β' φάση. Από μεριάς μου αν και πήρα το οκ από τον διευθυντή του σχολείου, μου είπε να ενημερωθώ και από την διεύθυνση τι γίνεται γιατί δεν υπάρχει κάποια συγκεκριμένη οδηγία. Με την διεύθυνση της απόσπασης που είχα ενημέρωση μου είπαν να παρουσιαστώ μέχρι την Δευτέρα. Οπότε παίρνω την απόφαση να αναχωρήσω για το νησί που αποσπάστηκα και ελπίζω να βγει κάποια διευκρίνιση μέχρι τότε.

Καλή αρχή σε όλους.

Αποσυνδεδεμένος escozul

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 259
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2015
« Απάντηση #1548 στις: Σεπτέμβριος 03, 2015, 12:48:44 μμ »
Πάντως εμένα και πέρσι προσπάθησαν να με δεσμεύσουν και φέτος φοβάμαι ότι θα κάνουν το ίδιο βάση αυτού του νόμου!Οπότε τι κάνω;Στην οργανική φοβάμαι να πάρω και στην ΔΔΕ απόσπασης φοβάμαι να πάρω να μη μου πουν για αποδέσμευση!Τι κάνω; ;D

Ο μόνος που μπορεί να σε δεσμεύσει είναι η διεύθυνση στην οποία έχεις αναλάβει υπηρεσία.
Υποθέτω ότι δεν έχεις αναλάβει υπηρεσία στην Οργανική σου οπότε τι συζητάμε;

Αντικαταστάτης σου ΠΟΥ να έρθει; αφού δεν είσαι στην οργανική σου. Εκεί έχεις ήδη αφήσει κενό. Αν ήσουν εκεί να καταλάβω ότι σε δεσμεύουν. Τώρα τι διαδικασία θα γίνει; Να φύγεις από την προσωρινή σου θέση, να πας στην οργανική σου, να αναλάβεις εκεί (θέλει πρακτικό δεν πας έτσι) και μετά να σε δεσμεύσουν μέχρι να έρθει αντικαταστάτης;

Τι τρελά είναι αυτά;

Αποσυνδεδεμένος vg76

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 156
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2015
« Απάντηση #1549 στις: Σεπτέμβριος 03, 2015, 12:50:33 μμ »
Ρε παιδιά μας έχει θολώσει τόσο η κούραση και το άγχος που δε μπορούμε να διακρίνουμε τα βασικά? Η συγκεκριμένη φάση αποσπάσεων είναι η πρώτη. Ποτέ ως τώρα δεν έχει ζητηθεί απο το υπουργείο να περιμένουν αντικαταστάτη οι αποσπασμένοι της α' φάσης. Φέτος ιδιαίτερα, βγήκε ειδική απόφαση ανάληψης υπηρεσίας στην πλησιέστερη ΔΔΕ πριν την ανακοίνωση των αποσπάσεων. Ας χρησιμοποιήσουμε απλά τη λογική μας παρακαλώ και ας αφήσουμε στην άκρη τα τρελά σενάρια. Εδω δεν ζητηθηκε να πάμε στις οργανικές 1η Σεπτέμβρη και θα μας ζητηθεί να πάμε τώρα αφού έχουμε ήδη αποσπαστεί;;; Η απόφαση είναι άμεσα εκτελεστή και είναι ίδια με την αντίστοιχη περσινή. Το υπουργείο δεν φημίζεται για τη διακριτικότητά του. Αν υπήρχε περίπτωση μη αποδέσμευσης θα το ανέφερε ρητά όπως και τις προηγούμενες χρονιές κατά τη β' ή γ΄ φάση των αποσπάσεων. Ας μην προσπαθούμε λοιπόν να διαβάσουμε  πίσω απο τις γραμμές! Απο αύριο λοιπόν αναλαμβάνουμε και επίσημα υπηρεσία στη ΔΔΕ απόσπασης και δεν δίνουμε καμία απολύτως σημασία στο τι θα πει ο κάθε διευθυντής ή ο κάθε υπάλληλος που στην τελική μπορεί να ερμηνεύει απο τυπολατρία την απόφαση. Τέλος, ας μη δίνουμε σημασία στον κάθε πικραμένο εδώ μέσα που ερμηνεύει τους νόμους κατά το δοκούν. Μου έχουν πέσει τα μαλλιά απο αυτά που διαβάζω μέρες τώρα... Έλεος πια

Αποσυνδεδεμένος thirte

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2015
« Απάντηση #1550 στις: Σεπτέμβριος 03, 2015, 12:53:33 μμ »
Καλησπέρα κι από μένα, συγχαρητήρια σε όσους πήραν απόσπαση και κουράγιο σε όσους κάνουν αίτηση θεραπείας για την Β' φάση. Από μεριάς μου αν και πήρα το οκ από τον διευθυντή του σχολείου, μου είπε να ενημερωθώ και από την διεύθυνση τι γίνεται γιατί δεν υπάρχει κάποια συγκεκριμένη οδηγία. Με την διεύθυνση της απόσπασης που είχα ενημέρωση μου είπαν να παρουσιαστώ μέχρι την Δευτέρα. Οπότε παίρνω την απόφαση να αναχωρήσω για το νησί που αποσπάστηκα και ελπίζω να βγει κάποια διευκρίνιση μέχρι τότε.

Καλή αρχή σε όλους.

Καλά κάνεις. Αν έχεις το οκ από έναν τουλάχιστον διευθυντή (είτε του σχολείου σου, είτε του διευθυντή ΔΔΕ) δεν πρέπει να αντιμετωπίσεις πρόβλημα.

Αν θες να το σιγουρέψεις, πάρε και στην διεύθυνσή σου, μίλα με τον διευθυντή ΔΔΕ, και πες του "θέλω να σας ενημερώσω ότι ο διευθυντής του σχολείου μου με αποδεσμεύει και θα παρουσιαστώ στην απόσπασή μου". Έστω και προφορικά αν πάρεις μια κατάφαση ή μια μη-άρνηση, τότε είσαι μετά 100% καλυμένος.

Αποσυνδεδεμένος thirte

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2015
« Απάντηση #1551 στις: Σεπτέμβριος 03, 2015, 12:58:09 μμ »
Ο μόνος που μπορεί να σε δεσμεύσει είναι η διεύθυνση στην οποία έχεις αναλάβει υπηρεσία.
Υποθέτω ότι δεν έχεις αναλάβει υπηρεσία στην Οργανική σου οπότε τι συζητάμε;

Αντικαταστάτης σου ΠΟΥ να έρθει; αφού δεν είσαι στην οργανική σου. Εκεί έχεις ήδη αφήσει κενό. Αν ήσουν εκεί να καταλάβω ότι σε δεσμεύουν. Τώρα τι διαδικασία θα γίνει; Να φύγεις από την προσωρινή σου θέση, να πας στην οργανική σου, να αναλάβεις εκεί (θέλει πρακτικό δεν πας έτσι) και μετά να σε δεσμεύσουν μέχρι να έρθει αντικαταστάτης;

Τι τρελά είναι αυτά;

Ακριβώς αυτό. Πολύ καλά τα λές.
Αντικαταστάτης σου ΠΟΥ να έρθει; αφού δεν είσαι στην οργανική σου.

Αλλά να μην λέμε για άμεσα εκτελεστή απόφαση και ότι "επειδή δεν διευκρινίζει με λόγια το νόμο άρα δεν ισχύει ο νόμος", αυτό είναι 100% λάθος και παραπληροφορούμε. Γιατί υπάρχουν περιπτώσεις διάφορες, μπορεί π.χ. κάποιος να είναι στην οργανική του! Αυτός αν ακούσει το "'αμεσα εκτελεστή" και φύγει, τότε ίσως να έχει πρόβλημα.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 03, 2015, 01:03:52 μμ από thirte »

Αποσυνδεδεμένος stellousi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2015
« Απάντηση #1552 στις: Σεπτέμβριος 03, 2015, 01:06:52 μμ »
Ρε παιδιά μας έχει θολώσει τόσο η κούραση και το άγχος που δε μπορούμε να διακρίνουμε τα βασικά? Η συγκεκριμένη φάση αποσπάσεων είναι η πρώτη. Ποτέ ως τώρα δεν έχει ζητηθεί απο το υπουργείο να περιμένουν αντικαταστάτη οι αποσπασμένοι της α' φάσης. Φέτος ιδιαίτερα, βγήκε ειδική απόφαση ανάληψης υπηρεσίας στην πλησιέστερη ΔΔΕ πριν την ανακοίνωση των αποσπάσεων. Ας χρησιμοποιήσουμε απλά τη λογική μας παρακαλώ και ας αφήσουμε στην άκρη τα τρελά σενάρια. Εδω δεν ζητηθηκε να πάμε στις οργανικές 1η Σεπτέμβρη και θα μας ζητηθεί να πάμε τώρα αφού έχουμε ήδη αποσπαστεί;;; Η απόφαση είναι άμεσα εκτελεστή και είναι ίδια με την αντίστοιχη περσινή. Το υπουργείο δεν φημίζεται για τη διακριτικότητά του. Αν υπήρχε περίπτωση μη αποδέσμευσης θα το ανέφερε ρητά όπως και τις προηγούμενες χρονιές κατά τη β' ή γ΄ φάση των αποσπάσεων. Ας μην προσπαθούμε λοιπόν να διαβάσουμε  πίσω απο τις γραμμές! Απο αύριο λοιπόν αναλαμβάνουμε και επίσημα υπηρεσία στη ΔΔΕ απόσπασης και δεν δίνουμε καμία απολύτως σημασία στο τι θα πει ο κάθε διευθυντής ή ο κάθε υπάλληλος που στην τελική μπορεί να ερμηνεύει απο τυπολατρία την απόφαση. Τέλος, ας μη δίνουμε σημασία στον κάθε πικραμένο εδώ μέσα που ερμηνεύει τους νόμους κατά το δοκούν. Μου έχουν πέσει τα μαλλιά απο αυτά που διαβάζω μέρες τώρα... Έλεος πια
Συμφωνώ

Αποσυνδεδεμένος thirte

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2015
« Απάντηση #1553 στις: Σεπτέμβριος 03, 2015, 01:12:46 μμ »
Ρε παιδιά μας έχει θολώσει τόσο η κούραση και το άγχος που δε μπορούμε να διακρίνουμε τα βασικά? Η συγκεκριμένη φάση αποσπάσεων είναι η πρώτη. Ποτέ ως τώρα δεν έχει ζητηθεί απο το υπουργείο να περιμένουν αντικαταστάτη οι αποσπασμένοι της α' φάσης. Φέτος ιδιαίτερα, βγήκε ειδική απόφαση ανάληψης υπηρεσίας στην πλησιέστερη ΔΔΕ πριν την ανακοίνωση των αποσπάσεων. Ας χρησιμοποιήσουμε απλά τη λογική μας παρακαλώ και ας αφήσουμε στην άκρη τα τρελά σενάρια. Εδω δεν ζητηθηκε να πάμε στις οργανικές 1η Σεπτέμβρη και θα μας ζητηθεί να πάμε τώρα αφού έχουμε ήδη αποσπαστεί;;; Η απόφαση είναι άμεσα εκτελεστή και είναι ίδια με την αντίστοιχη περσινή. Το υπουργείο δεν φημίζεται για τη διακριτικότητά του. Αν υπήρχε περίπτωση μη αποδέσμευσης θα το ανέφερε ρητά όπως και τις προηγούμενες χρονιές κατά τη β' ή γ΄ φάση των αποσπάσεων. Ας μην προσπαθούμε λοιπόν να διαβάσουμε  πίσω απο τις γραμμές! Απο αύριο λοιπόν αναλαμβάνουμε και επίσημα υπηρεσία στη ΔΔΕ απόσπασης και δεν δίνουμε καμία απολύτως σημασία στο τι θα πει ο κάθε διευθυντής ή ο κάθε υπάλληλος που ανήκει σε πυσδε που δεν έχουμε αναλάβει υπηρεσία και που στην τελική μπορεί να ερμηνεύει απο τυπολατρία την απόφαση. Τέλος, ας μη δίνουμε σημασία στον κάθε πικραμένο εδώ μέσα που ερμηνεύει τους νόμους κατά το δοκούν. Μου έχουν πέσει τα μαλλιά απο αυτά που διαβάζω μέρες τώρα... Έλεος πια

Διέγραψα της φράσεις που δεν συμφωνώ, γιατί δεν λαμβάνουν υπόψη όλες τις περιπτώσεις. Και πρόσθεσα μια φράση με κόκκινο. Στα υπόλοιπα συμφωνώ.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 03, 2015, 01:16:14 μμ από thirte »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159919
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 776
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 620
Σύνολο: 630

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.068 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.