*

Αποστολέας Θέμα: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές  (Αναγνώστηκε 753778 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος janeite

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #910 στις: Μάρτιος 18, 2014, 01:08:56 πμ »
ε, κάποια στιγμή θα σε καλέσουν τότε (ελπίζω). Μέχρι το Μάιο (ή Ιούνιο, δεν θυμάμαι) θα γίνονται. Τώρα αν βρεις άκρη να επικοινωνήσεις με κάποιον για να το σιγουρέψεις, εγώ δεν ξέρω κάτι παραπάνω.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:42:12 »

Αποσυνδεδεμένος giakalo78

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #911 στις: Μάρτιος 18, 2014, 08:01:47 πμ »
Επειδή παρακολούθησα το συγκεκριμένο πρόγραμμα, εάν δείτε το υλικό που χορηγούν είναι πραγματικά αστείο!
Παιδαριώδης κατάσταση!
Άσε που δεν μπορείς να το "κατεβάσεις" αλλά να το διαβάσεις μόνο on line

Αποσυνδεδεμένος sonata

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #912 στις: Μάρτιος 18, 2014, 09:02:51 πμ »
καλημέρα, τηλεφώνησα στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ και μου απάντησαν πως από τους 12.000 εκπαιδευτές μόνο οι 4.000 θα παρακολουθήσουν το σεμινάριο με προτεραιότητα σε αυτούς που έχουν μηδενική επιμόρφωση .

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #913 στις: Μάρτιος 18, 2014, 10:20:15 πμ »
ετσι εξηγηται....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:42:12 »

Αποσυνδεδεμένος tasel

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #914 στις: Μάρτιος 18, 2014, 10:45:45 πμ »
Επειδή παρακολούθησα το συγκεκριμένο πρόγραμμα, εάν δείτε το υλικό που χορηγούν είναι πραγματικά αστείο!
Παιδαριώδης κατάσταση!
Άσε που δεν μπορείς να το "κατεβάσεις" αλλά να το διαβάσεις μόνο on line
Δεν ισχύει για όλες τις περιοχές.Εγώ αυτό που παρακολούθησα ήταν διαφωτιστικότατο και το υλικό πλούσιο και μπορούσες να το κατεβάσεις.Εξαρτάται από τον εκπαιδευτή που θα κάνει το σεμινάριο.Όποιος μπορεί και δεν έχει επιμορφωθεί καλό είναι να το παρακολουθήσει.Γνώμη μου...

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #915 στις: Μάρτιος 18, 2014, 01:20:41 μμ »
Απ οσο το ειχα ψαξει δεν εχει σεμιναρια ειδικα για τη εκπαιδευση ενηλικων το ΕΑΠ. Θα χαρω να διαψευστω ωστοσο αν εχεις καποιο λινκ @janeite

http://www.eap.gr/view.php?artid=3677 ειδικα για τους ΠΕ06 αλλα τσιμπανε τα 280ε., πλεον.  :-\

Αποσυνδεδεμένος lavas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 734
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #916 στις: Μάρτιος 18, 2014, 02:38:08 μμ »
εστειλαν μαιλ στους πληροφορικους για τα e-kdvm? μου εστειλαν κατι αλλα δεν το καταλαβα και πολυ καλα. και για εξ αποστασεως γραφει μεσα και για δια ζωσης. αν το καταλαβε καποιος ας μας εξηγησει λιγο τι ακριβως θα συμβει με αυτα

Αποσυνδεδεμένος tasel

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #917 στις: Μάρτιος 18, 2014, 04:30:46 μμ »
Στέλνουν κάποιο υλικό για μελέτη και γίνεται μια συνάντηση (Σαββατοκύριακο). Επίσης εκπονείς μια εργασία.Καλό είναι να συμμετέχετε.Εμένα με βοήθησε πολύ.

Αποσυνδεδεμένος janeite

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #918 στις: Μάρτιος 18, 2014, 06:45:03 μμ »
Εμένα το υλικό μια χαρά μου φάνηκε... και μια χαρά επίσης το κατεβάσαμε κι εμείς σε pdf και μερικοί το τύπωσαν κιολας (με δικά τους έξοδα βέβαια). Τώρα αν έχεις πείρα μπορεί να θες κάτι παραπάνω, αλλά αστείο δεν νομίζω να το έλεγα.
Δεν δίνουν σε όλους το ίδιο υλικό? Είμαι σχεδόν σίγουρη ότι είναι το ίδιο, αφού υπάρχει συγκεκριμένο χρονοδιάγραμμα με την ύλη κτλ.
Τώρα αυτό με το ποιοι το παρακολουθούν, εμάς ήταν κάποιοι που είχαν ήδη κάνει κάποια σεμινάρια. Και περισσότερων ωρών. Μήπως δεν ήταν εξειδικευμένα για εκπαίδευση ενηλίκων? Δεν θυμάμαι είναι αλήθεια. Αυτοί με το μεταπτυχιακό μπορεί όντως επειδή δεν το είχαν τελειώσει ακόμα να φαίνονταν στον πίνακα με μηδενική επιμόρφωση.
Αν και μπορεί να μην μετράει πουθενά οπότε ας μην αγχώνεστε εκ των προτέρων (θυμάμαι και σε κάποιες προκυρήξεις οτι μόρια εδιναν ανα 100 ώρες σεμιναρίων κι αυτό είναι μονο 37... δηλαδή 0,κατι).

Αποσυνδεδεμένος satanakos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #919 στις: Μάρτιος 18, 2014, 07:11:47 μμ »
εστειλαν μαιλ στους πληροφορικους για τα e-kdvm? μου εστειλαν κατι αλλα δεν το καταλαβα και πολυ καλα. και για εξ αποστασεως γραφει μεσα και για δια ζωσης. αν το καταλαβε καποιος ας μας εξηγησει λιγο τι ακριβως θα συμβει με αυτα

Για να ξεκινήσουν τα εξ ’αποστάσεως μαθήματα στα e-kdvm θα πρέπει να εκπαιδευτούν οι εκπαιδευόμενοι στην χρήση της ηλεκτρονικής πλατφόρμας μάθησης(moodle). Το e-mail νομίζω αφορά αυτή την εκπαίδευση η οποία θα γίνει δια ζώσης στο νησί.

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #920 στις: Μάρτιος 18, 2014, 09:08:42 μμ »
Εμένα το υλικό μια χαρά μου φάνηκε... και μια χαρά επίσης το κατεβάσαμε κι εμείς σε pdf και μερικοί το τύπωσαν κιολας (με δικά τους έξοδα βέβαια). Τώρα αν έχεις πείρα μπορεί να θες κάτι παραπάνω, αλλά αστείο δεν νομίζω να το έλεγα.
Δεν δίνουν σε όλους το ίδιο υλικό? Είμαι σχεδόν σίγουρη ότι είναι το ίδιο, αφού υπάρχει συγκεκριμένο χρονοδιάγραμμα με την ύλη κτλ.
Τώρα αυτό με το ποιοι το παρακολουθούν, εμάς ήταν κάποιοι που είχαν ήδη κάνει κάποια σεμινάρια. Και περισσότερων ωρών. Μήπως δεν ήταν εξειδικευμένα για εκπαίδευση ενηλίκων? Δεν θυμάμαι είναι αλήθεια. Αυτοί με το μεταπτυχιακό μπορεί όντως επειδή δεν το είχαν τελειώσει ακόμα να φαίνονταν στον πίνακα με μηδενική επιμόρφωση.
Αν και μπορεί να μην μετράει πουθενά οπότε ας μην αγχώνεστε εκ των προτέρων (θυμάμαι και σε κάποιες προκυρήξεις οτι μόρια εδιναν ανα 100 ώρες σεμιναρίων κι αυτό είναι μονο 37... δηλαδή 0,κατι).
Το υλικό είναι το ίδιο που είχαν δώσει πριν 3-4 χρόνια σε σεμινάριο εκπαίδευσης εκπαιδευτών ενηλίκων 100 ωρών... Κάτι που σχεδιάστηκε για σεμινάρια 100 ωρών μάλλον είναι ακατάλληλο για σεμινάρια 37 ωρών για πρακτικούς λόγους. Δεν προλαβαίνεις στον ίδιο χρόνο να κάνεις τόσες δραστηριότητες, ενώ και η δια ζώσης συνάντηση γίνεται κυρίως για τυπικούς λόγους. Οι περισσότεροι απλά είδαν τι παίζει με την εργασία και έκαναν και 4-5 μικροδιδασκαλίες και αυτές "στο πόδι" μιας και δεν υπήρχε χρόνος για προετοιμασία.

Αποσυνδεδεμένος janeite

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #921 στις: Μάρτιος 18, 2014, 10:26:31 μμ »
καλά, προφανώς ούτε έφτιαξα το υλικό ούτε νοιώθω ότι πρέπει να το υπερασπιστώ. Απλά το είπε κάποιος αστείο κι είπα ότι εμένα καλό μου φάνηκε και με βοήθησε και το έχω αποθηκευμένο να το ξαναδιαβάσω. Τώρα ναι, γράφει και στο εξώφυλλο ότι είναι για σεμινάριο 100 ωρών, ο υπεύθυνος μας είπε ότι δεν είχαν χρόνο και χρήματα να φτιάξουν κάτι άλλο (δεν ξέρω κατα πόσο ισχύει φυσικά).
Από το τίποτα καλό ήταν κι αυτό το σεμινάριο πάντως.

Αποσυνδεδεμένος paraksenos33

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #922 στις: Μάρτιος 20, 2014, 11:26:25 πμ »
Πρόκειται να παρακολουθήσω το Πρόγραμμα Εκπαίδευσης Εκπαιδευτών το επόμενο ΣΚ. Είμαι σε δίλλημα όμως για το αν τελικά θα παραβρεθώ για τους εξής λόγους:
Έπειτα από μια έρευνα που έκανα, έχω την εντύπωση ότι η πιστοποίηση ΕΚΕΠΙΣ που χρειάζεται για να ενταχθεί κάποιος στο μητρώο Εκπαιδευτών, είναι διαφορετικό πράγμα από αυτό το Πρόγραμμα. Μάλιστα, στο email που μου στείλανε έγραφε μεταξύ άλλων: "...Η παρακολούθηση του προγράμματος δεν είναι υποχρεωτική για την περαιτέρω συνεργασία σας με τα ΚΔΒΜ, ωστόσο οι γνώσεις που θα αποκτήσετε από τη συμμετοχή σας σε αυτό θα αναβαθμίσουν και θα διευκολύνουν το έργο σας ως εκπαιδευτών/τριών σε ένα νευραλγικό τομέα της εκπαίδευσης ενηλίκων, δηλαδή στα προγράμματα που θα οργανώνονται από τα ΚΔΒΜ..."
Συνεπώς, μήπως τζάμπα θα ασχοληθώ με το Πρόγραμμα; Μήπως δε θα μετρήσει ουσιαστικά κάπου ή παρά μόνο θα δώσει ελάχιστα μόρια σε μια προκήρυξη σαν εκπαιδευτής στα ΚΔΒΜ; Ξεκάθαρη απάντηση ποιος μπορεί να μου δώσει σε αυτό; Παίρνω τηλ. σήμερα στο Ι.ΝΕ.ΔΙ.ΒΙ.Μ. αλλά δε μπορώ να βγάλω άκρη γιατί έχουν και απεργίες. Μήπως το Πρόγραμμα στήθηκε απλά για να δικαιολογηθούν κονδύλια ΕΣΠΑ και μετά όσοι συμμετέχουν δε θα έχουν κάποιο όφελος σε σχέση με κάποιον που δε θα το έχει παρακολουθήσει;
Πέρα από την παρακολούθηση των 2 ημερών, χρειάζεται και η εκπόνηση εργασίας (σχεδιασμός μικροδιδασκαλίας και διδακτικής ενότητας). Δεν έχω ξανασχοληθεί με κάτι τέτοιο και δεν ξέρω αν θα είναι και κάτι σχετικά εύκολο να πραγματοποιηθεί.

Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει;
Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #923 στις: Μάρτιος 20, 2014, 11:35:46 πμ »
αυτο ειναι απλα ενα σεμιναριο 37 ωρων στην εκπαιδευση ενηλικων. με τιποτα δεν ειναι το σεμιναριο για την πιστοποιηση και εισαγωγη στο μητρωο του πρωην ΕΚΕΠΙΣ.
θα μετραει σε οποιοδηποτε προκηρυξη που θα ζητα κ θα μοριοδοτει εκπαιδευση/σεμιναρια στην εκπαιδευση ενηλικων. σε ολες δλδ τις προκηρυξεις για τις δομες της δια βιου μαθησης.
αν σε ενδιαφερει η εκπαιδευση εγω θα ελεγα να το παρακολουθησεις.
 

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160623
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 847
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 289
Σύνολο: 294

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.055 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.