*

Αποστολέας Θέμα: μήπως γνωρίζετε τον τρόπο βαθμολόγησης στις ερωτήσεις πολλαπλών επιλογών - ΠΕ02;  (Αναγνώστηκε 3947 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Κουνούπι

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
 ποια είναι η γνώμη σας για τις ερωτήσεις που δεν ξέρουμε; Έχετε καταλήξει υπέρ του να αφήσετε κενό ή θα προσπαθήσετε όπως και νάχει;
Αν π.χ. έχω στην Ιστορία 64,17 πώς έγινε η βαθμολόγηση; μόνο από τις λάθος απαντήσεις; τα κενά κουτιά τι ρόλο έπαιξαν; πώς μπορώ να υπολογίσω την αρνητική βαθμολογία; όποιος λιγότερο αδαής από εμένα ας πει τη γνώμη του. Ευχαριστώ. Καλή δύναμη στο διάβασμα.
 ??? ??? ???

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Στην ιστορία του περασμένου ΑΣΕΠ το 64,17 προκύπτει από 21 σωστές απαντήσεις, 7 λαθεμένες και 2 αναπάντητες(κενές) .

Αναλυτικότερα:
Το σύνολο των ερωτήσεων της ιστορίας ήταν 30 .
Το άριστα είναι οι 100 μονάδες.
Κάθε σωστή απάντηση δίνει 100/30=3,333 μονάδες.
Για κάθε λαθεμένη απάντηση "χάνεις"  3,333 μονάδες + 0.833 μονάδες (=3,333*1/4) = 4.166 μονάδες
Για κάθε αναπάντητη ερώτηση "χάνεις" μόνο τις 3.333 μονάδες .

Αποσυνδεδεμένος Κουνούπι

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Ευχαριστώ για την ξεκάθαρη απάντηση!!!
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 13, 2008, 01:40:24 μμ »
 θα με ξαναδείτε λίαν συντομώς με το ίδιο θέμα σε παραλλαγή, διότι είναι ο μεγαλύτερος προβληματισμός μου: απαντώ ή δεν απαντώ;;; !!!!!!!!! Λες και έχω λύσει τα υπόλοιπα...
 νάσαι καλά   :D :D :D

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Για κάθε λαθεμένη απάντηση "χάνεις"  3,333 μονάδες + 0.833 μονάδες (=3,333*1/4) = 4.166 μονάδες


Aυτό είναι βέβαιο; Μέχρι τώρα νόμιζα οτι χάνεις το 1/4 του 3,333, δηλ. 0,8 μονάδες. Αν είναι όπως τα λες, τότε δε συμφέρει καθόλου να διακινδυνεύσεις μια απάντηση για την οποία δεν είσαι σίγουρος!
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Για κάθε λαθεμένη απάντηση "χάνεις"  3,333 μονάδες + 0.833 μονάδες (=3,333*1/4) = 4.166 μονάδες


Aυτό είναι βέβαιο; Μέχρι τώρα νόμιζα οτι χάνεις το 1/4 του 3,333, δηλ. 0,8 μονάδες. Αν είναι όπως τα λες, τότε δε συμφέρει καθόλου να διακινδυνεύσεις μια απάντηση για την οποία δεν είσαι σίγουρος!
Για την ακρίβεια δεν κερδίζεις τις 3,333 μονάδες ,τις οποίες θα κέρδιζες αν απαντούσες σωστά, και ακόμη χάνεις το 1/4 του 3,333  ,δηλ. 0,833 μονάδες . Ή αφαιρούνται ,με άλλα λόγια,   4,166(=3,333+0,833) μονάδες ξεκινώντας τους υπολογισμούς από το 100 , που είναι το άριστα .
Στο παράδειγμα που δόθηκε στο πρώτο μήνυμα,  βαθμολογία 64,17 στην Ιστορία σημαίνει ότι στις 30 ερωτήσεις δόθηκαν 21 σωστές απαντήσεις , 7 λάθος και 2 αναπάντητες .


Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Επειδή πάλι μπερδεύτηκα (συγχωρήστε με είμαι μια πτωχή φιλόλογος), για να καταλάβω...
Έστω ότι στις 30 ερωτήσεις έχω απαντήσει σωστά τις 29 και την 30η λάθος.
Τι βαθμό θα πάρω; 100-0,833=99,1  ή 100-4,166=95,8
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
θα παρεις 96.67 αν την ερωτηση δεν την απαντησεις καθολου (δηλ μαρκαρεις το δεν γνωριζω)
ή 95.84 αν την απαντησεις αλλα ειναι λαθος η απαντηση σου.
αν κανω λαθος ας με διορθωσουν
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Για να καταλάβω..Τί μας συμφέρει? Μία λάθος απάντηση ή "δεν ξέρω"?
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Aνεπιφυλακτα, το " δεν γνωριζω"
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Εξαρτάτα πιστεύωι. Αν δεν το ξέρεις καθόλου καλύτερα να την αφήσεις αναπάντητη. Αν πάλι κάτι σου λέει ότι μάλλον η τάδε απάντηση είναι σωστή ίσως αξίζει να το διακινδυνεύσεις, ειδικά αν είναι αρκετές οι ερωτήσεις που άφησες πριν αναπάντητες.
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
να μαι και γω!!οτι που ηθελα να  ρωτησω και γω για την βαθμολογηση.λοιπον,η βαση ποια ειναι??περνας οταν εχεις γραψει 55 σε καθε αντικειμενο??το χω ξαναρωτησει αλλα με πιασαν παλι οι αμφιβολιες μου :-\και κατι ακομα,εγω ηξερα οτι για καθε 4 λαθος απαντησεις χανεις μια σωστη,ααα τι ναι παλι τουτα που μου λετε για 3,333.ασε που ως γνησια φιλολογος οταν βλεπω αριθμους και προσθαφαιρεσεις κατι παθαινω :oτελικα τι ισχυει???ποσο χανεις για καθε λαθος??αυτο που μου παν ισχυει??? ???

Αποσυνδεδεμένος despoina25

  • Συνδρομητής
  • Πλήρες μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 318
    • Προφίλ
 Αυτός ο τρόπος βαθμολόγησης ισχύει μόνο για τα νέα και την ιστορία; Στις ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής των αρχαίων υπάρχει αρνητική βαθμολογία;

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Κρίνοντας εκ του αποτελέσματος και στα αρχαία ισχύει η αρνητική βαθμολογία.
Vania αυτό που λες πρώτη φορά το ακούω. Εννοείται πως σωστό είναι αυτό που είπε ο συνάδερφος πιο πάνω. Χάνεις 4.166 μονάδες για κάθε εσφαλμένη απάντηση(αν οι ερωτήσεις είναι 30).
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος despoina25

  • Συνδρομητής
  • Πλήρες μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 318
    • Προφίλ

        Πάντως εμένα γνωστοί μου που έχουν ξαναδώσει μου είπαν ότι για κάθε ασφαλμένη απάντηση χάνεις 3,33x1/3 (όχι 1/4 δηλαδή). Μάλλον και αυτοί δεν τα είχαν καταλάβει πλήρως, εσάς σας βλέπω πολύ πιο ενημερωμένους!
        Ευχαριστώ πάντως για τις διευκρινήσεις!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160053
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 466
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 300
Σύνολο: 301

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.074 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.