*

Ψηφοφορία

Σε ποιο κλάδο εκπαίδευσης ανήκετε όσοι ξεκινήσατε το Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας;

Πρωτοβάθμια- Νηπιαγωγοί
Πρωτοβάθμια - Δάσκαλοι
Δευτεροβάθμια - Θετικές Επιστήμες
Δευτεροβάθμια - Θεωρητικές  Επιστήμες
Δευτεροβάθμια- Τεχνολογικές Επιστήμες

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)  (Αναγνώστηκε 3154239 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος elenaki!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Nηπιαγωγός δίχως αύριο...
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2156 στις: Μάιος 29, 2014, 11:56:33 μμ »
Καλησπέρα... μπορει κάποιος να μου πει ποια εγχειρίδια χρησιμοιοίησε για τα μαθήματα 510 και 521;;; ευχαριστω εκ των προτέρων

Vasia καλησπέρα! Για το 521 είναι το ''Η ειδική εκπαίδευση 2020'' του Στασινού, και για το 510 ''Μεθοδολογία εκπαιδευτικής έρευνας'' των Παπαναστασίου Κωνσταντίνου και Παπαναστασίου Έλενα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος ΠΕΝΥ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2157 στις: Μάιος 30, 2014, 12:21:58 πμ »
Μηπως γνωριζει καποιος να μου πει πληροφοριες για την Μαυροπουλου στο μαθημα 529 νοητικη υστερηση-αυτισμος;
Ειναι απαιτητικη πως είναι;

Αποσυνδεδεμένος betina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2158 στις: Μάιος 30, 2014, 10:05:39 πμ »
ειμαι στο τελευταιο εξάμηνο του μεταπτυχιακού, αξίζει να το κάνεις, μαθαίνεις πολλά πράγματα, αν βέβαια ασχοληθείς αρκετά, υπάρχουν δύο σχήματα ή εννιά μαθήματα και τρία σεμινάρια ή επτά μαθηματα, τα σεμιναρια και διπλωματική.
Τα περισσότερα μαθήματα έχουν εβδομαδιαίες δραστηριότητες ή δεκαπενθήμερες που σου δίνουν το 10% του τελικού βαθμού για να περάσεις το μάθημα, το 30% είναι μια ή δύο εργασίες ανάλογα το μάθημα και το 60% οι εξετάσεις στο τέλος κάθε εξαμήνου. Δεν κόβουν εύκολα, αρκεί όμως να είσαι τυπικός με τις υποχρεώσεις, εργασίες, συμμετοχή στο φορουμ, τηλεδιασκέψεις, ελπίζω να σε βοήθησα.

Αποσυνδεδεμένος doraK

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2159 στις: Μάιος 30, 2014, 10:24:53 πμ »
καλημέρα!!!!ξεκινάω το μεταπτυχιακό σε 2 μέρες και θα ήθελα μερικές πληροφορίες σχετικά με τις ομαδικές εργασίες..πού θα βρίσκω άτομα και εάν είναι υποχρεωτικές

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος elia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • ΠΕ86 - ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2160 στις: Μάιος 30, 2014, 10:49:49 πμ »
Είναι υποχρεωτικές. Οι ομάδες σχηματίζονται αυτόματα με τυχαίο τρόπο (όπου υπάρχουν ομαδικές εργασίες), και η συνεργασία όλη γίνεται στην πλατφόρμα του moodle (π.χ. σε φόρουμ, wiki), και όχι με συνάντηση.

Αποσυνδεδεμένος geonef

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2161 στις: Μάιος 30, 2014, 02:54:19 μμ »
melpo ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση σου. Κι εγώ φανταζόμουν ότι είναι δύσκολο να πάρεις πληροφορίες από φορέα, αλλά με καθησυχάζει το γεγονός ότι μπορείς να δημιουργήσεις κι ένα υποθετικό σενάριο και πάνω σ' αυτό να χτίσεις την εργασία.
Τέλος σ' ευχαριστώ πολύ και για την παροχή βοήθειας για το μέλλον. Καλή συνέχεια

Αποσυνδεδεμένος efi89

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2162 στις: Μάιος 30, 2014, 04:44:55 μμ »
Καλησπέρα! Θα ήθελα τη γνώμη των παλιών σχετικά με την επιλογή μαθημάτων. Αν επιλέξω για το θερινό εξάμηνο τα:

521 Μορφές Ειδικών Εκπαιδευτικών Αναγκών
523 Ψυχομετρικές Μέθοδοι στην Ειδική Εκπ
621 Παιδαγωγική της Συμπερίληψης
θα είναι μεγάλος ο φόρτος εργασίας? Είναι δύσκολα αυτά τα τρία μαθήματα για να τα παρακολουθήσω μαζί? Ευχαριστώ!

Καλησπέρα!!Εγώ έχω στο τετράμηνο αυτό το 523 .  Προσωπικά εμένα με διευκολύνει καλύτερα να παίρνω ένα από κάθε κύκλο. Πιστεύω όμως ότι όπως και να τα επιλέξεις είναι πάνω κάτω το ίδιο. Κάθε μάθημα έχει τη δυσκολία του.

Αποσυνδεδεμένος geonipap

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2163 στις: Μάιος 30, 2014, 08:47:23 μμ »
Εχει παρακολουθησει κανεις το μεταπτυχιακο ειδικης αγωγης εξ αποστασεως του παν/μιου Λευκωσιας?????Πως ακριβως γινονται τα μαθηματα??Οι εξετασεις??Αξιζει????Σας ευχαριστω..
Αξίζει ναι.. είναι λίγο ζόρικο αλλά με προσπάθεια βγαίνει.
κάνουν καλή δουλειά. οι σημειώσεις προσεγμένες, θα χρειαστεί να αγοράσεις κάποια βιβλία.. Υπάρχει μια πλατφόρμα στην οποία γίνονται όλα.. Ανεβαίνουν οι σημειώσεις, ρωτάς τις απορίες σου, ανεβάζεις τις ασκήσεις σου. Οι εξετάσεις είναι ζόρικες ανάλογα με τον καθηγητή πάντα. Αλλά άμα ασχοληθείς με τις εργασίες πας άνετος στις εξετάσεις. Αν το αποφάσισες να επιλέξεις το συγκεκριμένο. Καμία σχέση με Βουλγαρία και Ιταλία. Οι εξετάσεις γίνονται στα ΤΕΙ Θεσσαλονίκης Αθηνών και Ηρακλείου.

Αποσυνδεδεμένος μαρακι μαρακι

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2164 στις: Μάιος 30, 2014, 10:18:01 μμ »
Σας ευχαριστω για τις πληροφοριες σας.Διαβαζοντας τα σχολια ειχα αποθαρρυνθει  :( αλλα το οτι μου λετε οτι αξιζει με χαροποιει :) Το κοστος των βιβλιων ποσο ειναι συνολικα??Απο το ΔΟΑΤΑΠ αναγνωριζεται το ΜΠΣ του ενος χρονου??ή θελει διετεις σπουδες???Ευχαριστω εκ των προτερων :)

Αποσυνδεδεμένος μαρακι μαρακι

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2165 στις: Μάιος 30, 2014, 10:31:42 μμ »
Αξίζει ναι.. είναι λίγο ζόρικο αλλά με προσπάθεια βγαίνει.
κάνουν καλή δουλειά. οι σημειώσεις προσεγμένες, θα χρειαστεί να αγοράσεις κάποια βιβλία.. Υπάρχει μια πλατφόρμα στην οποία γίνονται όλα.. Ανεβαίνουν οι σημειώσεις, ρωτάς τις απορίες σου, ανεβάζεις τις ασκήσεις σου. Οι εξετάσεις είναι ζόρικες ανάλογα με τον καθηγητή πάντα. Αλλά άμα ασχοληθείς με τις εργασίες πας άνετος στις εξετάσεις. Αν το αποφάσισες να επιλέξεις το συγκεκριμένο. Καμία σχέση με Βουλγαρία και Ιταλία. Οι εξετάσεις γίνονται στα ΤΕΙ Θεσσαλονίκης Αθηνών και Ηρακλείου.



Σας ευχαριστω για τις πληροφοριες σας.Διαβαζοντας τα σχολια ειχα αποθαρρυνθει  :( αλλα το οτι μου λετε οτι αξιζει με χαροποιει :)Στις εξετασεις εστιαζουν πιο πολυ στις σημειωσεις που δινουν ή στα βιβλια που αγοραζουμε??? Το κοστος των βιβλιων ποσο ειναι συνολικα??Απο το ΔΟΑΤΑΠ αναγνωριζεται το ΜΠΣ του ενος χρονου??ή θελει διετεις σπουδες???Ευχαριστω εκ των προτερων :)

Αποσυνδεδεμένος μαρακι μαρακι

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2166 στις: Μάιος 30, 2014, 10:43:22 μμ »
ειμαι στο τελευταιο εξάμηνο του μεταπτυχιακού, αξίζει να το κάνεις, μαθαίνεις πολλά πράγματα, αν βέβαια ασχοληθείς αρκετά, υπάρχουν δύο σχήματα ή εννιά μαθήματα και τρία σεμινάρια ή επτά μαθηματα, τα σεμιναρια και διπλωματική.
Τα περισσότερα μαθήματα έχουν εβδομαδιαίες δραστηριότητες ή δεκαπενθήμερες που σου δίνουν το 10% του τελικού βαθμού για να περάσεις το μάθημα, το 30% είναι μια ή δύο εργασίες ανάλογα το μάθημα και το 60% οι εξετάσεις στο τέλος κάθε εξαμήνου. Δεν κόβουν εύκολα, αρκεί όμως να είσαι τυπικός με τις υποχρεώσεις, εργασίες, συμμετοχή στο φορουμ, τηλεδιασκέψεις, ελπίζω να σε βοήθησα.
 


Σας ευχαριστω πολυ Βetina και ευχομαι με το καλο να ολοκληρωσετε τις σπουδες σας,Γενικα το Παν/μιο ειναι καλα οργανωμενο??Διαβασα σε προηγουμενες συνομιλιες οτι οι περισσοτεροι ειχαν προβλημα με τα μαθηματα που <<εκλειναν>>κ πολλοι αναγκαζονταν να επιλεγουν μαθηματα που δεν επιθυμουσαν να παρακολουθησουν και ολοι κατηγορουν τη κακη οργανωση του Παν/μιου, οπου δεν εστελναν εγκαιρως τους κωδικους.Ισχυει κατι τετοιο??Κ κατι τελευταιο τα σεμιναρια τα παρακολουθουμε κ μετα???Εξεταζομαστε πανω σε αυτα??Τι ακριβως γινεται??Οι τηλεδιασκεψεις γινονται συγκεκριμενη ωρα κ μερα??Σας ευχαριστω(συγνωμη αν σας κουρασα με τις πολλες ερωτησεις μου).
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 30, 2014, 10:45:32 μμ από μαρακι μαρακι »

Αποσυνδεδεμένος Keravnos83

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 550
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαν κεραυνός εν αιθρία...
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2167 στις: Μάιος 30, 2014, 10:59:00 μμ »
Όντως υπάρχει καθυστέρηση στους κωδικούς αυτών που εγγράγονται για πρώτη φορά (μάλλον λόγω φόρτου) κατά τα άλλα η οργάνωση είναι αρίστη. Τα σεμινάρια είναι και αυτά μαθήματα με 1 διδακτική μονάδα (τα κανονικά έχουν 3 διδακτικές). Η εξέτασή τους γίνεται μόνο μέσω εργασιών, δεν δίνεις εξετάσεις στο τέλος. Οι τηλεδιασκέψεις γίνονται συγκεκριμένες μέρες και ώρες αλλά βιντεοσκοπούνται ώστε να μπορεί να τις δει μετέπειτα οποιοσδήποτε κωλυόμενος.

Αποσυνδεδεμένος elia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • ΠΕ86 - ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2168 στις: Μάιος 30, 2014, 11:31:17 μμ »
Στις εξετασεις εστιαζουν πιο πολυ στις σημειωσεις που δινουν ή στα βιβλια που αγοραζουμε??? Το κοστος των βιβλιων ποσο ειναι συνολικα??Απο το ΔΟΑΤΑΠ αναγνωριζεται το ΜΠΣ του ενος χρονου??ή θελει διετεις σπουδες???Ευχαριστω εκ των προτερων :)
Ανάλογα το μάθημα, συνήθως όμως εστιάζουν πιο πολύ στις σημειώσεις. Βιβλία θα ζητηθεί να αγοράσεις για τα 9 μαθήματα και όχι για τα τρία σεμινάρια. Εγώ πάντως είχα και μάθημα που είχε μόνο σημειώσεις και δεν ζητούσε καθόλου βιβλίο, και άλλο ένα που έδινε όλο το βιβλίο του ο καθηγητής στην πλατφόρμα, αντί σημειώσεων, και πήρα δηλαδή 7 βιβλία, που στοίχιζαν περίπου 30 ευρώ το κάθε ένα. Και είχα laser εκτυπωτή γιατί έκανα πολλεεεές εκτυπώσεις (δεν μπορώ όμως καθόλου να διαβάζω από τον υπολογιστή), και κατανάλωσα ακριβώς ένα toner. Άρα, βιβλία+εκτυπώσεις  μου στοίχισαν κάπου 250-300 ευρώ.
Απο το ΔΟΑΤΑΠ αναγνωριζεται το ΜΠΣ του ενος χρονου??ή θελει διετεις σπουδες???
Αναγνωρίζεται σε οποιαδήποτε μορφή του (πλήρη ή μερική φοίτηση). Έχω την εντύπωση ότι από αυτούς που πήραν την αναγνώριση ήδη ήταν και άτομο με πλήρη φοίτηση.
Γενικα το Παν/μιο ειναι καλα οργανωμενο??Διαβασα σε προηγουμενες συνομιλιες οτι οι περισσοτεροι ειχαν προβλημα με τα μαθηματα που <<εκλειναν>>κ πολλοι αναγκαζονταν να επιλεγουν μαθηματα που δεν επιθυμουσαν να παρακολουθησουν και ολοι κατηγορουν τη κακη οργανωση του Παν/μιου, οπου δεν εστελναν εγκαιρως τους κωδικους.
Σε σχέση με τα ελληνικά Πανεπιστήμια εγώ το βρίσκω πολύ καλά οργανωμένο. Ο αριθμός των φοιτητών που το παρακολουθούν είναι πολύ μεγάλος, και παρόλα αυτά πιστεύω ότι στα διαδικαστικά θέματα ανταποκρίνονται πολύ καλά (π.χ. πολύ καλά διοργανωμένη η διαδικασία των εξετάσεων, πολύ τυπικοί και συνεπείς σε ημερομηνίες κ.τ.λ.). Εκεί που πάσχουν είναι σε θέματα ανατροφοδότησης πάνω στις εργασίες σε αρκετά μαθήματα, αναμενόμενο δεδομένου του μεγάλου αριθμού φοιτητών. Επίσης αρκετοί φοιτητές διαμαρτύρονται για καθυστερημένες απαντήσεις καθηγητών σε προσωπικά μηνύματα τους, εγώ προσωπικά όμως δεν είχα τέτοια εμπειρία (είναι όμως και ελάχιστες οι φορές που χρειάστηκε να έχω προσωπική επικοινωνία με καθηγητή).
Αυτό με τα μαθήματα που κλείνουν γίνεται στο πρώτο τετράμηνο, όπου οι "νέοι" μπαίνουν σε όσα τμήματα δεν έχουν κλείσει από τους παλιούς. Εγώ προτείνω στην αρχή να παίρνει κανείς υποχρεωτικά μαθήματα - όσο γίνεται - και σεμινάρια, ώστε να κάνει τις επιλογές του στα επόμενα τετράμηνα που θα έχεις μπει στο κλίμα.
Α, επίσης στην αρχή επικρατεί μπάχαλο μέχρι να σου δώσουν τους κωδικούς. Μετά στρώνουν τα πράγματα.
κατι τελευταιο τα σεμιναρια τα παρακολουθουμε κ μετα???Εξεταζομαστε πανω σε αυτα??Τι ακριβως γινεται??Οι τηλεδιασκεψεις γινονται συγκεκριμενη ωρα κ μερα??Σας ευχαριστω(συγνωμη αν σας κουρασα με τις πολλες ερωτησεις μου).
Τα σεμινάρια είναι τρία και προτείνεται να παίρνεις ένα κάθε τετράμηνο. Εξετάζονται μέσω εργασιών και τεστ, και όχι με τελικές εξετάσεις. Οι τηλεδιασκέψεις γίνονται συγκεκριμένη μέρα και ώρα, αλλά μπορείς να τις παρακολουθήσεις μαγνητοσκοπημένες, το οποίο είναι πολύ βοηθητικό, αφού μπορείς να τις ξαναβλέπεις για να δεις πληροφορίες για τις εργασίες και τις εξετάσεις, για επανάληψη, κ.τ.λ.

Αποσυνδεδεμένος lenia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2169 στις: Μάιος 31, 2014, 12:38:39 πμ »
Καλησπέρα! Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες που μας δίνετε εσείς οι παλαιότεροι, να είστε καλά!
Μπαίνοντας να δηλώσω μαθήματα είδα οτι από τα υποχρεωτικα της κατεύθυνσής μου (Διδακτική Γλώσσας και Λογοτεχνίας) προσφερόταν μόνο ένα κι έτσι επέλεξα αυτό αντί για ένα άλλο που σκεφτόμουν και από τα επιλογής μόνο δύο (τα άλλα φαινονταν ανενεργά για το θερινο εξάμηνο, δεν είχαν καποια ένδειξη ότι "έκλεισαν" αφότου συμπλήρωσαν τον απαιτούμενο αριθμό φοιτητών). Δεν είναι επιλέξιμα όλα τα μαθήματα σε κάθε εξάμηνο;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160630
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 847
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 382
Σύνολο: 390

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.054 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.