*

Αποστολέας Θέμα: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας  (Αναγνώστηκε 2998288 φορές)

0 μέλη και 49 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ekpaideytikos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 371
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
http://www.ideke.edu.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=1668:2011-11-04-07-44-13&catid=39:tracts&Itemid=86

Δηλαδή τι μας λένε; Ότι κάνανε κάποιο λάθος; Μπας και δε βολεύτηκε κάποιος δικός τους και τώρα παίρνουν όλα τα αποτελέσματα πίσω;  Καλά στο ΙΔΕΚΕ με τέτοια παιδαριώδη λάθη ποιος θέλει να τους πάρει στα σοβαρά; Νομίζω ότι είναι ένα ακόμη δείγμα γραφής του τρόπου λειτουργίας του ΙΔΕΚΕ και της ΓΔΒΜ άλλα και του Υπουργείου εφόσον σε αυτό υπάγονται και οι δύο φορείς. Εκεί στο ΙΔΕΚΕ "Μην βιάζεστε να βγάλετε καινούργια αποτελέσματα... ", υπάρχει χρόνος. Μόνο ένας-δύο διδακτικοί μήνες χαθήκανε, φροντίστε να γίνουν τρεις-τέσσερις. 
"Let's get together and feel all right" ΠΕ86.ΕΑΕ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος ioannis00

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 699
    • Προφίλ
Η έκδοση Α.Π.Υ. είναι υποχρεωτική για όλους.
Eκτός αν κάποιος έχει για πάνω από ένα χρόνο συνεχόμενη ασφάλιση στο ΙΚΑ, δηλαδή κάνει και άλλη δουλειά τον τελευταίο χρόνο όντας ασφαλισμένος στο ΙΚΑ.

Σ' αυτή την περίπτωση απαλλάσεται απ' τις εισφορές στον ΟΑΕΕ, εφόσον η ασφάλιση στο Ι.Κ.Α. είναι πλήρης (25 ένσημα μηνιαία), αλλά όχι απ' την έκδοση Α.Π.Υ.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 04, 2011, 12:02:31 μμ από ioannis00 »

Αποσυνδεδεμένος ioannis00

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 699
    • Προφίλ
ΠΑΙΔΙΑ ΑΚΥΡΟΙ ΟΙ ΠΙΝΑΚΕς
διετε την σελιδα του ιδεκε!!!!!!!!!!!!!!!!!

Πιθανότητα η προσωρινή απόσυρση των πινάκων λόγω τεχνικού προβλήματος έχει να κάνει μ' αυτό που αρκετοί συνάδελφοι ανέφεραν στο φόρουμ, δηλαδή ότι περιλαμβάνονταν σε  όσους δεν είχαν στείλει εγγράφως αιτήσεις, ενώ οι ίδιοι βεβαίωναν ότι είχαν στείλει κανονικά όλα τα δικαιολογητικά τους.

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Μα καλά τι ανευθυνότητα! Και αν κάποιος, λέω εγώ τώρα, έστειλε ένσταση, τα 10 ευρώ τα έδωσε στο κούριερ. Οπότε το τριήμερο ενστάσεων πώς προσδιορίζεται σε μια τέτοια περίπτωση; Μα καλά τίποτα δε σκέφτονται; Βγάζουν ό,τι να 'ναι πίνακες, ξεκινά η περίοδος ενστάσεων, μετά αποσύρονται οι πίνακες...και μετά τι; Θα ξαναρχίσει η περίοδος ενστάσεων; Και αυτές που στάλθηκαν είναι άκυρες; Τζάμπα τα 10 ευρώ;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος JohnyWalker

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 483
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
AS APOLYUOYN AYTA TA ATOMA AMESA !!!!!!!!!!!!

ΣΤΕΛΝΩ ΤΩΡΑ ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ.

Οι άνθρωποι έχουν βγάλει ότι οι μισοί δεν στείλαμε καν τα διακαιολογητικά. Δηλαδή όταβ έφτασε ο φάκελος συστημένος από το ταχυδρομείο οι άχρηστοι δεν τον δέχτηκαν;;

Η απόλυτη ξεφτίλα. Καλύτερα όμως, για να κλείσουν μια και καλή τα σχολεία ΣΔΕ με το νέο μηνμόνιο που θα υπογραφεί 26η Οκτωβρίου. Πραγματικά δεν αξίζει.

Radius

  • Επισκέπτης
Ας αρθεί επιτέλους η μονιμότητα στο δημόσιο και θα δείτε για πότε θα βγαίνουν έγκαιρα τα αποτελέσματα και πως θα φροντίζουν να είναι διπλοτσεκαρισμένα πριν εκθοδούν. Φτάνει πια με τους δημοσίους υπαλλήλους που έχουν βολευτεί στις καρέκλες τους με την ασφάλεια ότι δεν τους κουνά κανένας ότι και αν κάνουν ή δεν κάνουν.

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Ας αρθεί επιτέλους η μονιμότητα στο δημόσιο και θα δείτε για πότε θα βγαίνουν έγκαιρα τα αποτελέσματα και πως θα φροντίζουν να είναι διπλοτσεκαρισμένα πριν εκθοδούν. Φτάνει πια με τους δημοσίους υπαλλήλους που έχουν βολευτεί στις καρέκλες τους με την ασφάλεια ότι δεν τους κουνά κανένας ότι και αν κάνουν ή δεν κάνουν.
το κακο ειναι οτι δεν πειραζει τους βολεμενους μονιμους αλλα εμας τους ωρομισθιους που μας ζητα μεταπτυχιακα στην εκπαιδευση ενηλικων , επιμορφωση, χρηση ηλεκτρονικου υπολογιστη,ξενες γλωσσες...............οι μονιμοι που πηραν αποσπαση φετος το μονο προσον που ειχαν ηταν η μονιμοτητα

Radius

  • Επισκέπτης
Ας αρθεί επιτέλους η μονιμότητα στο δημόσιο και θα δείτε για πότε θα βγαίνουν έγκαιρα τα αποτελέσματα και πως θα φροντίζουν να είναι διπλοτσεκαρισμένα πριν εκθοδούν. Φτάνει πια με τους δημοσίους υπαλλήλους που έχουν βολευτεί στις καρέκλες τους με την ασφάλεια ότι δεν τους κουνά κανένας ότι και αν κάνουν ή δεν κάνουν.
το κακο ειναι οτι δεν πειραζει τους βολεμενους μονιμους αλλα εμας τους ωρομισθιους που μας ζητα μεταπτυχιακα στην εκπαιδευση ενηλικων , επιμορφωση, χρηση ηλεκτρονικου υπολογιστη,ξενες γλωσσες...............οι μονιμοι που πηραν αποσπαση φετος το μονο προσον που ειχαν ηταν η μονιμοτητα
Όλα αυτά είναι οι τελευταίες κινήσεις απελπισίας ενός συστήματος που καταρρέει. Με τις επιπλέον συγχωνεύσεις και καταργήσεις σχολείων και όλοκληρων δομών, που θα πάνε πια του χρόνου αυτοί όλοι οι μόνιμοι για να συμπληρώσουν ωράριο; Μήπως το επόμενο κύμα εφεδρείας, που δεν θα αφορά πλέον υπαλλήλους κοντά στη σύνταξη αλλά όλους, θα πάει στο σπίτι τους και πολλούς μόνιμους εκπαιδευτικούς;

Αποσυνδεδεμένος sylvia77

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 361
    • Προφίλ
Ρε παιδιά ποιος σας είπε ότι το ΤΕΒΕ (ο ΟΑΕΕ) είναι μόνο 150 ευρώ το μήνα;
Πλάκα κάνετε;
Χθές έκανα έναρξη στο ΤΕΒΕ (για πρώτη φορά. Ήμουν στο ΙΚΑ πριν). Και η μηνιαία εισφορά είναι 238 ευρώ. Μπορείτε να τα δείτε και στην ιστοσελίδα του ΟΑΕΕ.

Σχετικά με τις πληρωμές. Μην μπερδεύεστε. θα παίρνετε το πλήρες ποσό (αν δεν κάνουν μειώσεις φέτος) που αναφέρεται στη λίστα που μας είχαν στείλει πέρσυ. (Όσοι δούλεψαν πέρσυ ξέρουν)

Πχ ο διδάκτορας θα παίρνει 20 την ώρα. Αλλά τώρα οι εισφορές θα βαρύνουν καθολικά τον ίδιο. Δηλαδή αν δουλέψει 50 ώρες το μήνα (λέμε τώρα) θα δικαιούται 1000ευρώ. Θα πάρει όμως μόνο 800 λόγω παρακράτησης του 20% από το κράτος. Από τα 800 λοιπόν θα πληρώσει τα 238 στο ΤΕΒΕ. Άρα θα του μείνει μηνιάτικο 562 ευρώ. Αυτά!

(Σας είπα τοπαράδειγμα για διδάκτορα, γιατι το ξέρω από την προσωπική μου εμπειρία. Αν είστε κάτοχοι μεταπτυχιακού, ή απλοί πτυχιούχοι κάνετε τις ανάλογες πράξεις.

Radius

  • Επισκέπτης
Ρε παιδιά ποιος σας είπε ότι το ΤΕΒΕ (ο ΟΑΕΕ) είναι μόνο 150 ευρώ το μήνα;
Πλάκα κάνετε;
Χθές έκανα έναρξη στο ΤΕΒΕ (για πρώτη φορά. Ήμουν στο ΙΚΑ πριν). Και η μηνιαία εισφορά είναι 238 ευρώ. Μπορείτε να τα δείτε και στην ιστοσελίδα του ΟΑΕΕ.

Σχετικά με τις πληρωμές. Μην μπερδεύεστε. θα παίρνετε το πλήρες ποσό (αν δεν κάνουν μειώσεις φέτος) που αναφέρεται στη λίστα που μας είχαν στείλει πέρσυ. (Όσοι δούλεψαν πέρσυ ξέρουν)

Πχ ο διδάκτορας θα παίρνει 20 την ώρα. Αλλά τώρα οι εισφορές θα βαρύνουν καθολικά τον ίδιο. Δηλαδή αν δουλέψει 50 ώρες το μήνα (λέμε τώρα) θα δικαιούται 1000ευρώ. Θα πάρει όμως μόνο 800 λόγω παρακράτησης του 20% από το κράτος. Από τα 800 λοιπόν θα πληρώσει τα 238 στο ΤΕΒΕ. Άρα θα του μείνει μηνιάτικο 562 ευρώ. Αυτά!

(Σας είπα τοπαράδειγμα για διδάκτορα, γιατι το ξέρω από την προσωπική μου εμπειρία. Αν είστε κάτοχοι μεταπτυχιακού, ή απλοί πτυχιούχοι κάνετε τις ανάλογες πράξεις.
Είναι σίγουρο ότι φέτος τα ΣΔΕ θα δίνουν όλο το ποσό ακαθάριστο; Για κάτοχο μεταπτυχιακού πόσο είναι το πλήρες ωρομίσθιο;

Αποσυνδεδεμένος sylvia77

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 361
    • Προφίλ
Radius, δεν το θυμάμαι ακριβώς. Νομίζω ότι για κάτοχο μεταπτυχιακού ήταν 17 ευρώ. Και 14 για πτυχιούχο. Κάτι τέτοιο θυμάμαι. Μου είχαν στείλει πέρσυ τη λίστα οι άθρωποι του ΙΔΕΚΕ όταν ήταν να υπογράψω σύμβαση (όχι για τα ΣΔΕ, αλλά για το ΚΕΔΒΜΑΠ. Αλλά η λίστα ισχύει γι αόλες τισ δομές του ΙΔΕΚΕ)

Radius

  • Επισκέπτης
Radius, δεν το θυμάμαι ακριβώς. Νομίζω ότι για κάτοχο μεταπτυχιακού ήταν 17 ευρώ. Και 14 για πτυχιούχο. Κάτι τέτοιο θυμάμαι. Μου είχαν στείλει πέρσυ τη λίστα οι άθρωποι του ΙΔΕΚΕ όταν ήταν να υπογράψω σύμβαση (όχι για τα ΣΔΕ, αλλά για το ΚΕΔΒΜΑΠ. Αλλά η λίστα ισχύει γι αόλες τισ δομές του ΙΔΕΚΕ)
Οκ, ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος sylvia77

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 361
    • Προφίλ
Το συμπέρασμα είναι ότι αν κάνεις κάποια άλλη δουλειά και πληρώνεις ήδη ΤΕΒΕ, τότε ΟΚ. Μπορείς να δεις τα ΣΔΕ σαν ένα μικρό βοήθημα στο μισθό σου. Αν πάλι δεν έχεις ΤΕΒΕ και σε καλέσουν φέτος στα ΣΔΕ ως δεύτερο και πάρεις πχ 3 ώρες τη βδομάδα, τότε δεν συμφέρει να πας και να κάνεις έναρξη στο ΤΕΒΕ. ΟΙ μισθοί σου θα είναι λιγότεροι από τις εισφορές!

Εκεί εντοπίζω εγώ κυρίως την αδικία φέτος. 

Α και κάτι ακόμα! Κάθε δυο χρόνα ανεβαίνεις κατηγορία στο ΤΕΒΕ, οπότε και αυξάνονται σημαντικά οι εισφορές. Σε κάποια φάση (μετά από 10 χρόνια περίπου) γίνονται 900 ευρώ το μήνα!!! Για γέλια και για κλάματα......

Αποσυνδεδεμένος steliOz

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Παράθεση
Για κάτοχο μεταπτυχιακού πόσο είναι το πλήρες ωρομίσθιο;
ο κατοχος μεταπτυχιακου, τα τελευταια 2 χρονια, έπαιρνε μικτά 15 ευρω την ώρα.

οσο για τον ΟΑΕΕ, ρώτησα και εγω και μου ειπαν για 210 ευρώ το μήνα.
@sylvia77: σε τι ασφαλιστικη κατηγορία μπήκες?

Το 20% παρακρατηση, λέγεται, οτι μπορει να επιστρέφεται ανάλογα με τη φορολογική δήλωση. πράγμα το οποίο είναι μάλλον παγίδα,αφου εκει που έχει φτάσει το αφορολόγητο θα το ξεπερνάμε οι περισσότεροι πολύ εύκολα(διορθώστε με αν κανω λάθος) .

« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 04, 2011, 03:23:09 μμ από steliOz »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160667
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 898
Σύνολο: 899

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.