*

Αποστολέας Θέμα: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ17.02 Μηχανολόγων  (Αναγνώστηκε 12838 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος skiron

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ17.02 Μηχανολόγων
« Απάντηση #42 στις: Σεπτέμβριος 24, 2008, 09:49:42 μμ »
Καλησπέρα!

Είμαι ΠΕ17.06 κ θα θελα να ρωτήσω τα εξής:

1)Οι μηχανολόγοι εκπαιδευτικοί δουλευουμε μόνο στα ΕΠΑΛ? Ρωτάω γιατί με βάση τον πίνακα ανάθεσης μαθημάτων του υπουργείου που διάβασα υπάρχουν κ στα γενικά γυμνάσια/λύκεια μαθήματα Α ανάθεσης για τους ΠΕ17.06...(πχ τεχνολογία, τεχνικό σχέδιο κτλ)

2)Αυτό βασικά καίγομαι να μάθω: για τον διαγωνισμό ΑΣΕΠ, η ύλη για μας έχει ως γνωστικό το "Εισαγωγή στη μηχανολογία". Αυτό είναι κάποιο συγκεκριμένο μάθημα-βιβλίο των επαλ ή συνδιασμός πολλών μαθημάτων-βιβλίων? Θέλω να ξεκινήσω διάβασμα (πρώτη φορά) κ δεν ξέρω από πού να διαβάσω.

3)Γενική και ειδική (κυρίως) διδακτική από που μπορώ να διαβάσω??

help please!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ17.02 Μηχανολόγων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:47:23 »

Αποσυνδεδεμένος skiron

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ17.02 Μηχανολόγων
« Απάντηση #43 στις: Σεπτέμβριος 25, 2008, 08:12:39 μμ »
κανείς Μηχανολόγος που να ξέρει βρε παιδιά????

Αποσυνδεδεμένος froski

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 82 (πρώην 17.02) Μηχανολόγος
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ17.02 Μηχανολόγων
« Απάντηση #44 στις: Οκτώβριος 01, 2008, 06:40:28 μμ »
1)Οι μηχανολόγοι εκπαιδευτικοί δουλεύουν κυρίως στα ΕΠΑ.Λ. και στις ΕΠΑ.Σ.
Έχουμε πρώτη ανάθεση και σε γυμνάσια/λύκεια για τεχνολογία και σχέδιο, αλλά αυτά τα μαθήματα συνήθως "καπαρώνονται" από άλλους, άσχετης ειδικότητας, για να συμπληρώσουν ωράριο. Σπάνια θα βρεις θέση αναπληρωτή μόνο για τεχνολογία. Για ωρομίσθιος σε κανένα ξεχασμένο νησί του Αιγαίου, μπορεί...
2)Το εισαγωγή στη μηχανολογία είναι συνδυασμός πολλών μαθημάτων-βιβλίων, αλλά εσύ καλύτερα να βασιστείς στην ύλη του σχολικού βιβλίου (αν το βρεις), εμπλουτίζοντας με πληροφορίες από βιβλία σχολής. Δεν έχω να σου προτείνω κάποιο.
3)Για ειδική διδακτική, βρες βιβλία που διδάσκονται στη ΑΣΠΑΙΤΕ. Διάβασε και κανένα βιβλίο ψυχολογίας (όχι Τένια Μακρή και Ασκητή!). Ψυχολογία του εφήβου, εξελικτική ψυχολογία και τέτοια. Επίσης θα σε βοηθήσουν βιβλία εκπαιδευτικής αξιολόγησης, μέθοδοι διδασκαλίας κλπ.
Συμβουλές: Για τα παιδαγωγικά, βρες και λύσε τεστς από προηγούμενους ΑΣΕΠ. Βάζουν σχεδόν τα ίδια και τα ίδια. Λύσε όσο πιο πολλά τεστς μπορείς και θα τα καταφέρεις (τουλάχιστον στα πολλαπλής επιλογής)
Όσον αφορά το σχέδιο διδασκαλίας, βρες κάποιον να σου εξηγήσει. Είναι πολύ απλό και εύκολο.
Καλή τύχη!

Αποσυνδεδεμένος Christos_crt

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ17.02 Μηχανολόγων
« Απάντηση #45 στις: Οκτώβριος 12, 2008, 12:53:21 πμ »
Χαιρετώ την όμορφη παρέα του φόρουμ. Είμαι Μηχανολόγος Μηχανικός Τ.Ε.Ι και θέλω να δώσω στον διαγωνισμό του ΑΣΕΠ για ΠΕ17.02. Είναι η πρώτη μου φορά και θα ήθελα τη βοήθεια σας. Ψάχνω για βιβλία για το γνωστικό αντικείμενο αλλά για την ειδική διδακτική του γνωστικού αντικειμένου καθώς και για διδακτική-παιδαγωγικά. Επίσης οποιαδήποτε σχετική βοήθεια ή συμβουλές θα ήταν πολύτιμες καθώς μόλις πριν λίγο καιρό αποφάσισα ότι θα δώσω τελικά εξετάσεις. Καλή προσπάθεια σε όλους.. :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ17.02 Μηχανολόγων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:47:23 »

Αποσυνδεδεμένος johnyp

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ17.02 Μηχανολόγων
« Απάντηση #46 στις: Οκτώβριος 27, 2008, 09:01:12 πμ »
Ξέρει κανείς που μπορώ να βρω βιβλίο σχετικά με την ύλη και θέματα;
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 17, 2012, 07:04:57 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος cowboy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Φύλο: Άντρας
  • ΕΙΜΑΙ ΚΑΡΑΦΛΟΣ
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ17.02 Μηχανολόγων
« Απάντηση #47 στις: Οκτώβριος 28, 2008, 12:50:32 πμ »
Ξέρει κανείς που μπορώ να ωρω βιβλίο σχετικά με την ύλη και θέματα;

Τα σχολικά βιβλία ειναι μια χαρα!Απο εκει μεσα ειναι πανω κατω τα θεματα.

Αποσυνδεδεμένος cpap

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
  • Φύλο: Άντρας
  • Tεχνική εκπαίδευση ..."παιδί ενός κατώτερου θεού"
    • Προφίλ
    • Tεχνική και Επαγγελματική Εκπαίδευση
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ17.02 Μηχανολόγων
« Απάντηση #48 στις: Οκτώβριος 28, 2008, 01:14:00 πμ »
Ξέρει κανείς που μπορώ να ωρω βιβλίο σχετικά με την ύλη και θέματα;

Τα σχολικά βιβλία ειναι μια χαρα!Απο εκει μεσα ειναι πανω κατω τα θεματα.


Εγώ πάλι γιατί έχω διαφορετική εντύπωση?
Τουλαχιστον στους Ηλεκτρολόγους μάλλον δεν υπήρχε καμία σχέση!
ΠΕ17.03
Α.Σ.Ε.ΤΕ.Μ / Σ.Ε.Λ.Ε.Τ.Ε

www.techedu.gr
www.ete.gr

Αποσυνδεδεμένος cowboy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Φύλο: Άντρας
  • ΕΙΜΑΙ ΚΑΡΑΦΛΟΣ
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ17.02 Μηχανολόγων
« Απάντηση #49 στις: Οκτώβριος 28, 2008, 07:20:59 μμ »
Ξέρει κανείς που μπορώ να ωρω βιβλίο σχετικά με την ύλη και θέματα;

Τα σχολικά βιβλία ειναι μια χαρα!Απο εκει μεσα ειναι πανω κατω τα θεματα.


Εγώ πάλι γιατί έχω διαφορετική εντύπωση?
Τουλαχιστον στους Ηλεκτρολόγους μάλλον δεν υπήρχε καμία σχέση!


Δεν είναι στο επίπεδο του σχολείου σε βαθμο δυσκολίας  τα θέματα αλλά έχουν ως βάση στα σχολικά βιβλία σε εκταση ύλης.
 

Αποσυνδεδεμένος chrissoof

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 59
  • Αγαπά ότι κάνεις και κάνε ότι αγαπάς
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ17.02 Μηχανολόγων
« Απάντηση #50 στις: Οκτώβριος 30, 2008, 11:15:23 πμ »
Αθήνα, 27 Οκτωβρίου 2008
ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ
 
ΕΚΔΟΣΗ ΠΡΟΚΗΡΥΞΗΣ 5Π/2008
 
Εκδόθηκε η 5Π/2008 Προκήρυξη του ΑΣΕΠ (ΦΕΚ 530/15.10.2008, Τεύχος Προκηρύξεων ΑΣΕΠ), που αφορά τη διεξαγωγή γραπτού διαγωνισμού για την κατάρτιση πινάκων διοριστέων διακοσίων εξήντα τεσσάρων (264) θέσεων εκπαιδευτικών λειτουργών Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης των κλάδων ΠΕ12, ΠΕ17 και ΠΕ18 (Ειδικότητες ΠΕ12.01 Πολιτικών Μηχανικών, Αρχιτεκτόνων, Τοπογράφων, ΠΕ12.04 Μηχανολόγων, Ναυπηγών & Μηχανικών Παραγωγής και Διοίκησης, ΠΕ12.05 Ηλεκτρολόγων Μηχανικών, ΠΕ12.06 Ηλεκτρονικών Μηχανικών, Φυσικών Ραδιοηλεκτρολόγων, ΠΕ12.08 Χημικών Μηχανικών, Μεταλλειολόγων, ΠΕ17.01 Πολιτικών, Τοπογράφων, ΠΕ17.02 Μηχανολόγων, Ναυπηγών και Τεχνολόγων Ενεργειακής Τεχνικής (κατεύθυνση: ενεργειακού μηχανολόγου), ΠΕ17.03 Ηλεκτρολόγων και Τεχνολόγων Ενεργειακής Τεχνικής (κατεύθυνση: ενεργειακού ηλεκτρολόγου), ΠΕ17.04 Ηλεκτρονικών & Τεχνολόγων Ιατρικών Οργάνων, ΠΕ18.02 Διοίκησης Επιχειρήσεων, Λογιστικής, Τουριστικών Επιχειρήσεων & Εμπορίας και Διαφήμισης, ΠΕ18.18 Οχημάτων ΤΕΙ, ΠΕ18.31 Μηχανικών Εμπορικού Ναυτικού), για τα σχολικά έτη 2009-2010 και 2010-2011.
 
Το ΦΕΚ της προκήρυξης έχει καταχωριστεί στην ιστοσελίδα του ΑΣΕΠ και διατίθεται δωρεάν από το Εθνικό Τυπογραφείο (Μάρνη 8, Αθήνα), από το Γραφείο Εξυπηρέτησης Πολιτών του ΑΣΕΠ (Πουλίου 6, Αθήνα), από τις Νομαρχιακές Αυτοδιοικήσεις και τις Περιφέρειες της χώρας.
 
Για τη συμμετοχή στο διαγωνισμό οι ενδιαφερόμενοι πρέπει να υποβάλουν σχετική αίτηση με το ειδικό έντυπο «ΑΙΤΗΣΗ - ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ» (ΕΝΤΥΠΟ ΑΣΕΠ 312), το οποίο διατίθεται από τις Περιφερειακές Υπηρεσίες του Υπουργείου Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων (Διευθύνσεις Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης) που λειτουργούν στην έδρα κάθε Νομαρχιακής Αυτοδιοίκησης και από τα κατά τόπους ΚΕΠ. Οι υποψήφιοι μπορούν επίσης να αναζητήσουν το έντυπο της αίτησης στην ιστοσελίδα του ΑΣΕΠ.
 
Η αίτηση υποβάλλεται από τους υποψηφίους είτε αυτοπροσώπως, είτε με άλλο εξουσιοδοτημένο από αυτούς πρόσωπο στις κατά τόπους Διευθύνσεις και τα Γραφεία Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης του Υπουργείου Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων όλης της Χώρας, ανεξαρτήτως της βαθμίδας εκπαίδευσης για την οποία πρόκειται να διαγωνισθούν, από την Παρασκευή 31 Οκτωβρίου 2008 μέχρι και την Τετάρτη 19 Νοεμβρίου 2008. 

Αποσυνδεδεμένος vasg

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ17-07
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ17.02 Μηχανολόγων
« Απάντηση #51 στις: Ιούνιος 11, 2009, 04:58:51 μμ »

Αιτήσεις στον πίνακα αναπληρωτών και για τους Τεχνολόγους πετρελαίου και φυσικού αερίου

10/06/2009


Από το Υπουργείο Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων, ανακοινώθηκε ότι συστήθηκε ειδικότητα εκπ/κού προσωπικού Β/θμιας Εκπ/σης στον κλάδο ΠΕ17 Τεχνολόγων με κωδικό ΠΕ17.12 και λεκτικό Τεχνολόγων Πετρελαίου και Φυσικού Αερίου.

Οι υποψήφιοι για ένταξη στον ενιαίο πίνακα αναπληρωτών - ωρομισθίων της ανωτέρω ειδικότητας μπορούν να υποβάλουν σχετική αίτηση με τα απαραίτητα δικαιολογητικά, σύμφωνα με τις προϋποθέσεις της αριθμ. 62703/Δ2/29-5-2009 εγκυκλίου, μέχρι τις 12-6-2009.

Πηγή: www.diorismos.gr


Τί πτυχίο χρειάζεαται για την παραπάνω ειδικότητα, ξέρει κανένας?

Πως ανεβάζουμε καινούργιο θέμα εδώ?
Learning by doing...

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ17.02 Μηχανολόγων
« Απάντηση #52 στις: Ιούνιος 15, 2009, 09:38:03 πμ »

Αιτήσεις στον πίνακα αναπληρωτών και για τους Τεχνολόγους πετρελαίου και φυσικού αερίου

10/06/2009


Από το Υπουργείο Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων, ανακοινώθηκε ότι συστήθηκε ειδικότητα εκπ/κού προσωπικού Β/θμιας Εκπ/σης στον κλάδο ΠΕ17 Τεχνολόγων με κωδικό ΠΕ17.12 και λεκτικό Τεχνολόγων Πετρελαίου και Φυσικού Αερίου.

Οι υποψήφιοι για ένταξη στον ενιαίο πίνακα αναπληρωτών - ωρομισθίων της ανωτέρω ειδικότητας μπορούν να υποβάλουν σχετική αίτηση με τα απαραίτητα δικαιολογητικά, σύμφωνα με τις προϋποθέσεις της αριθμ. 62703/Δ2/29-5-2009 εγκυκλίου, μέχρι τις 12-6-2009.

Πηγή: www.diorismos.gr


Τί πτυχίο χρειάζεαται για την παραπάνω ειδικότητα, ξέρει κανένας?

Πως ανεβάζουμε καινούργιο θέμα εδώ?

Πρέπει να έχεις τελειώσει τεχνολόγος πετρελαίου στην Καβάλα.
Όσοι μπείτε στον πίνακα γ φέτος σας έκατσε… θα είστε κάποιοι αναπληρωτές.

Όσον αφορά τα θέματα του ΑΣΕΠ για μηχανολόγους, συγχαρητήρια σε αυτούς που έβαλαν τα θέματα. Υπήρχαν πολλά πονηρά που για να τα επιλέξεις θα έπρεπε να έχεις βαθιά γνώση του αντικειμένου.
Θεού θέλοντος και ειδικής διδακτικής επιτρέποντος, θα είμαι ένας από τους λίγους επιτυχόντες…

Πως τα είδατε οι υπόλοιποι? 
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος panier

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ17.02 Μηχανολόγων
« Απάντηση #53 στις: Ιούνιος 15, 2009, 11:52:14 μμ »
έχεις δίκιο για το θέματα porcupinetree. Άλλα είχε και 3 ερωτήσεις από σφήνες-κωνικούς σφιγκτήρες, που αυτά δεν ήταν στην ύλη για τούς μηχανολόγους ΠΕ 17 . Έχω άδικο?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 15, 2009, 11:54:32 μμ από panier »

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ17.02 Μηχανολόγων
« Απάντηση #54 στις: Ιούνιος 16, 2009, 08:25:34 πμ »
έχεις δίκιο για το θέματα porcupinetree. Άλλα είχε και 3 ερωτήσεις από σφήνες-κωνικούς σφιγκτήρες, που αυτά δεν ήταν στην ύλη για τούς μηχανολόγους ΠΕ 17 . Έχω άδικο?

Ναι νομίζω ότι έχεις άδικο. Δεν ήθελε εξειδικευμένες γνώσεις για να γνωρίζεις ότι η σφήνα ελέγχεται σε πίεση επιφανείας και όχι σε διάτμηση. Ούτε ότι πάντα μεταφέρουν τις ροπές με τα πλαϊνά τους τοιχώματα και αμελητέα με τα πάνω - κάτω τους…
Θεωρώ το 52 και κυρίως το 58 θέμα κορυφαίο. Η απάντηση και στα δύο είναι η β.
Ευτυχώς είχα την απαιτούμενη διαύγεια στην 58 να κάνω αντικαταστάσεις και να μου μείνει Ζ2/Ζ1*Ζ4/Ζ3…
Όλες οι ερωτήσεις της ψύξης ήταν βατές αρκεί να γνώριζες καλά τον ψυκτικό κύκλο. Η ερώτηση με το CP ήταν επίσης εύκολη αν γνώριζες ότι δεν έχει καμία σχέση με βαθμό απόδοσης (σωστή η δ: μεγαλύτερος ή/και μικρότερος από 1).
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος ckats

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ17.02 Μηχανολόγων
« Απάντηση #55 στις: Ιούνιος 16, 2009, 11:06:01 πμ »
porcupinetree, δωσε τισ απαντησεισ που εδωσεσ στο forum ωστε να εχουμε ενα μετρο συγκρισης. βλεπω οτι ησουν αρκετα προετοιμασμενοσ/η..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160623
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 847
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 656
Σύνολο: 658

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.084 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.