*

Ψηφοφορία

Πώς κρίνετε το να προηγούνται οι 3τεκνοι έναντι των άλλων αναπληρωτών κατά 20%;

Σωστό - Δίκαιο
Λάθος - Άδικο
Δε γνωρίζω - Δεν απαντώ

Αποστολέας Θέμα: Τρίτεκνος; Προηγείσαι !!!  (Αναγνώστηκε 23483 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΤΑΚΗΣ1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Τρίτεκνος; Προηγείσαι !!!
« Απάντηση #98 στις: Αύγουστος 18, 2008, 08:37:51 μμ »
 Καλησπέρα σε όλους και σε όλες!Έχω μια ερώτηση. Οι τρίτεκνοι  οι οποίοι δεν έχουν προυπυρεσία, προηγούνται απο αυτούς που έχουν προυπηρεσία ή κατατάσονται πρώτοι στον πίνακα μηδενίκης προυπηρεσίας! :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τρίτεκνος; Προηγείσαι !!!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:25:03 »

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Τρίτεκνος; Προηγείσαι !!!
« Απάντηση #99 στις: Αύγουστος 18, 2008, 08:57:57 μμ »
Καλησπέρα σε όλους και σε όλες!Έχω μια ερώτηση. Οι τρίτεκνοι  οι οποίοι δεν έχουν προυπυρεσία, προηγούνται απο αυτούς που έχουν προυπηρεσία ή κατατάσονται πρώτοι στον πίνακα μηδενίκης προυπηρεσίας! :)

Ούτε το ένα ούτε το άλλο. Οι τρίτεκνοι δεν προηγούνται σε κανέναν πίνακα, αλλά κάθε φορά που προσλαμβάνονται αναπληρωτές, ο 1 στους 5 είναι τρίτεκνος (το 20% των προσλήψεων). Αν εξαντληθούν οι τρίτεκνοι του πίνακα αναπληρωτών, τότε παίρνουν από τον πίνακα μηδενικής προϋπηρεσίας.

Αποσυνδεδεμένος catwoman2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τρίτεκνος; Προηγείσαι !!!
« Απάντηση #100 στις: Αύγουστος 18, 2008, 10:08:17 μμ »
γιατι απο τον πινακα μηδενικης προυπηρεσιας?
Σιχαίνομαι την εκπαιδευση. Λατρεύω την διδασκαλία.

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Τρίτεκνος; Προηγείσαι !!!
« Απάντηση #101 στις: Αύγουστος 18, 2008, 10:11:22 μμ »
Αν έχουν προσληφθεί όλοι οι τρίτεκνοι του πίνακα αναπληρωτών, από πού θα πάρουν;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τρίτεκνος; Προηγείσαι !!!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:25:03 »

Αποσυνδεδεμένος alice cooper

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ωραία που ναι η ζωή!!!!
    • Προφίλ
Απ: Τρίτεκνος; Προηγείσαι !!!
« Απάντηση #102 στις: Αύγουστος 23, 2008, 12:32:37 μμ »
Έχω γνωρίσει ανθρώπους με τρία και τέσσερα παιδιά που είναι αξιοπρεπέστατοι και αγωνίζονται να προσφέρουν το καλύτερο στην οικογένεια τους..! Μια φίλη μου με τρία παιδιά, στον προηγούμενο διαγωνισμό, έκανε τη νύχτα μέρα, διάβασε και τώρα διορίζεται! ΕΚείνοι που χαλάνε την "πιάτσα" είναι κάτι σύλλογοι τύπου ΠΕΦΙΠ που βγαίνουν και φωνάζουν και αναθεματίζουν!!! Τις προάλλες μιλούσα μ' εναν φιλο μου τρίτεκνο που παραπονιόταν ότι σε ΥΠΟΧΡΕΩΝΟΥΝ κάποιοι να γραφτείς σε κάποιον σύλλογο προκειμένου να βρεις (;) το δίκιο σου, διαφορετικά σε αγνοούν...

Αποσυνδεδεμένος Da_Kancho

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Άντρας
  • "Στην Ελλάδα είμαστε, τώρα το διαπιστώσατε;"
    • Προφίλ
Απ: Τρίτεκνος; Προηγείσαι !!!
« Απάντηση #103 στις: Αύγουστος 23, 2008, 01:06:00 μμ »
Υπάρχει μια βασική αρχή (σε σοβαρές χώρες) που λέει: "Κάνεις για τη δουλειά; Είσαι σοβαρός, συνεπής, ενδιαφέρεσαι; Πάρε τη δουλειά. Και θα σε ελέγχουμε αν είσαι συνεχώς στο επίπεδο που απαιτείται, επειδή σεβόμαστε τα λεφτά των φορολογούμενων που σε πληρώνουν."

Όλα τα υπόλοιπα, πόσα παιδιά έχεις, μήπως έπαθες τροχαίο, μήπως κάηκε το σπίτι σου, μήπως σε παράτησε ο άντρας σου, σε ποιό κόμα είσαι γραμμένος, πόσες αφίσες κόλλησες, μήπως είσαι από το χωριό του Υπουργού και τα παρόμοια, δείχνουν μόνο περιφρόνηση προς αυτούς που λαμβάνουν την υπηρεσία και που υποχρεώνονται να πληρώσουν για την υπηρεσία.

Αλλά ξέχασα, εδώ μας ενδιαφέρει βασικά η πάρτη μας, τα άλλα είναι απλώς λεπτομέρειες.
Μην πειράζετε το μυγάκι, έχει διοριστεί Μόνιμο σε Οργανική θέση.

Αποσυνδεδεμένος ckats

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τρίτεκνος; Προηγείσαι !!!
« Απάντηση #104 στις: Αύγουστος 23, 2008, 04:54:51 μμ »
Da_Kancho τα λες πολυ ωραια και σωστα!! Στην Ελλάδα δυστυχώς δεν επιλέγουν τις περισσότερες φορές τους καλύτερους και πιο άξιους, αλλά αντιθέτως η αναξιοκρατία και η ανοησία διαπρέπουν, με αποτέλεσμα την '' καθίζηση '' του δημοσίου και τον ΄΄εκτροχιασμό΄΄ της χώρας μας από την ανάπτυξη.

Αποσυνδεδεμένος shania

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 432
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τρίτεκνος; Προηγείσαι !!!
« Απάντηση #105 στις: Αύγουστος 23, 2008, 05:23:11 μμ »
 
Da_Kancho τα λες πολυ ωραια και σωστα!! Στην Ελλάδα δυστυχώς δεν επιλέγουν τις περισσότερες φορές τους καλύτερους και πιο άξιους, αλλά αντιθέτως η αναξιοκρατία και η ανοησία διαπρέπουν, με αποτέλεσμα την '' καθίζηση '' του δημοσίου και τον ΄΄εκτροχιασμό΄΄ της χώρας μας από την ανάπτυξη.
Παιδιά κι εγώ συμφωνώ μαζί σας.Μήπως πρέπει όμως κάποια στιγμή όλοι όσοι θιγόμαστε από αυτή την αναξιοκρατία να κάνουμε τη φωνή μας να ακουστεί??Κι αυτό δεν το λέω επειδή τυχαίνει να ανήκω στους "μη προνομιούχους",αλλά επειδή ως άνθρωπο με ενοχλεί απίστευτα η αδικία,η απουσία ισονομίας και ισοπολιτείας,τα 2 μέτρα και 2 σταθμά,όπως θέλετε πείτε το.Η ανοχή είναι συνενοχή κι αν δεν κάνουμε κάτι φοβάμαι ότι το μέλλον διαγράφεται ζοφερό όχι μόνο για μας,αλλά για τα παιδιά μας,κυρίως γι'αυτά...
Ν'αγαπάς την ευθύνη.
Να λες εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γη.
Αν δε σωθεί,εγώ φταίω.
                                Ν.ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ

Αποσυνδεδεμένος sss

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τρίτεκνος; Προηγείσαι !!!
« Απάντηση #106 στις: Αύγουστος 27, 2008, 03:40:24 μμ »
Δε θα είχαμε μεταξύ μας διαφωνίες, οι γονείς θα μπορούσαν να κάνουν μια δεύτερη δουλειά και να είναι πιο άνετοι οικονομικά και δε θα έπαιρναν τις θέσεις ανθρώπων που οργώνουν όλη την Ελλαδα για έναν διορισμό... 

Συμφωνω  στα περισσοτερα που λες sss, αλλα πιστευεις οτι μπορουν πολλες οικογενειες με παιδια (ο αριθμος των παιδιων δεν μας απασχολει) να κανουν οι γονεις δυο δουλειες; Ιδιαιτερα οταν τα παιδια ειναι μικρα και δεν υπαρχει καποια εξωτερικη βοηθεια (παππους - γιαγια) ωστε να τα κρατησει...


μα οι γονείς ΔΕ θα κάνουν δυο δουλειές, αν φυσικά δε θέλουν... μια θα κάνουν αλλά θα πληρώνονται για δυο. αυτό είπα, να τους πριμοδοτούμε με τον καθαρό μισθό του καθηγητή χωρίς όμως να παίρνουν τις θέσεις αλλωνών...
αλλά έτσι κι αλλιώς δεν πρόκειται να γίνει αυτό που λέω, οπότε..... τρεχάτε ποδαράκια μου στα δυσπρόσιτα (αν τελικά υπάρχουν κενά) και ας ελπίσω ότι τη στιγμή που θα είναι να διοριστώ δε θα βρεθεί στο δρόμο μου κανένας πολύτεκνος...

Αποσυνδεδεμένος sss

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τρίτεκνος; Προηγείσαι !!!
« Απάντηση #107 στις: Αύγουστος 27, 2008, 03:47:26 μμ »
Da_Kancho τα λες πολυ ωραια και σωστα!! Στην Ελλάδα δυστυχώς δεν επιλέγουν τις περισσότερες φορές τους καλύτερους και πιο άξιους, αλλά αντιθέτως η αναξιοκρατία και η ανοησία διαπρέπουν, με αποτέλεσμα την '' καθίζηση '' του δημοσίου και τον ΄΄εκτροχιασμό΄΄ της χώρας μας από την ανάπτυξη.
Παιδιά κι εγώ συμφωνώ μαζί σας.Μήπως πρέπει όμως κάποια στιγμή όλοι όσοι θιγόμαστε από αυτή την αναξιοκρατία να κάνουμε τη φωνή μας να ακουστεί??Κι αυτό δεν το λέω επειδή τυχαίνει να ανήκω στους "μη προνομιούχους",αλλά επειδή ως άνθρωπο με ενοχλεί απίστευτα η αδικία,η απουσία ισονομίας και ισοπολιτείας,τα 2 μέτρα και 2 σταθμά,όπως θέλετε πείτε το.Η ανοχή είναι συνενοχή κι αν δεν κάνουμε κάτι φοβάμαι ότι το μέλλον διαγράφεται ζοφερό όχι μόνο για μας,αλλά για τα παιδιά μας,κυρίως γι'αυτά...
συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. να κάνουμε κάτι. αλλά τι???

Αποσυνδεδεμένος Da_Kancho

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Άντρας
  • "Στην Ελλάδα είμαστε, τώρα το διαπιστώσατε;"
    • Προφίλ
Απ: Τρίτεκνος; Προηγείσαι !!!
« Απάντηση #108 στις: Αύγουστος 27, 2008, 05:07:38 μμ »
Τι να κάνουμε; Όποιος πήγε στρατό, ξέρει το "να βρούμε την τάπα, και να τη βγάλουμε". Αυτό (για όποιον δεν πήγε στρατό) αναφέρεται σε ένα μέρος όπου η υπηρεσία είναι πολύ δύσκολη, εκεί πηγαίνουν μόνο όσοι δεν έχουν καθόλου μέσον (σας θυμίζει τίποτε αυτό;) και συνήθως είναι νησί. Εκεί οι φαντάροι ψάχνουν να βρούν την τάπα, να τη βγάλουν, και το νησί να βουλιάξει στη θάλασσα και να εξαφανιστεί, για να γλυτώσουν από αυτό που έπαθαν βρισκόμενοι εκεί.

Δηλαδή, κατά τη γνώμη μου, το σύστημα δεν παίρνει θεραπεία, με τεχνικούς όρους έχει ξεπεράσει κατά πολύ την κρίσιμη μάζα (δηλαδή τον αριθμό ανθρώπων - ψηφοφόρων που έχουν συμφέρον από τη σημερινή μορφή λειτουργίας του) και άρα κανένα μέτρο δεν είναι πραγματικά αποτελεσματικό, αφού σύντομα οι αδρανειακές δυνάμεις το διαβρώνουν και το αχρηστεύουν στην πράξη, ακριβώς όπως έγινε (και γίνεται) με τον ΑΣΕΠ και τα ολοένα αυξανόμενα παράθυρα (60-40, προϋπηρεσίες, Ν-μηνα, Ν-τεκνοι, πυροπαθείς, σεισμοπαθείς, ασθενείς, "ασθενείς" κτλ κτλ) που δίνουν στους ενδιαφερόμενους το (σωστό) μήνυμα ότι στον ΑΣΕΠ δίνουν μόνο τα κορόϊδα, αυτοί δηλαδή που δεν έχουν μέσον για να μπούν σαν άνθρωποι κανονικά από το παράθυρο.
Μην πειράζετε το μυγάκι, έχει διοριστεί Μόνιμο σε Οργανική θέση.

Αποσυνδεδεμένος dimstella

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1151
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τρίτεκνος; Προηγείσαι !!!
« Απάντηση #109 στις: Αύγουστος 27, 2008, 06:38:29 μμ »
Τι να κάνουμε; Όποιος πήγε στρατό, ξέρει το "να βρούμε την τάπα, και να τη βγάλουμε". Αυτό (για όποιον δεν πήγε στρατό) αναφέρεται σε ένα μέρος όπου η υπηρεσία είναι πολύ δύσκολη, εκεί πηγαίνουν μόνο όσοι δεν έχουν καθόλου μέσον (σας θυμίζει τίποτε αυτό;) και συνήθως είναι νησί. Εκεί οι φαντάροι ψάχνουν να βρούν την τάπα, να τη βγάλουν, και το νησί να βουλιάξει στη θάλασσα και να εξαφανιστεί, για να γλυτώσουν από αυτό που έπαθαν βρισκόμενοι εκεί.

Δηλαδή, κατά τη γνώμη μου, το σύστημα δεν παίρνει θεραπεία, με τεχνικούς όρους έχει ξεπεράσει κατά πολύ την κρίσιμη μάζα (δηλαδή τον αριθμό ανθρώπων - ψηφοφόρων που έχουν συμφέρον από τη σημερινή μορφή λειτουργίας του) και άρα κανένα μέτρο δεν είναι πραγματικά αποτελεσματικό, αφού σύντομα οι αδρανειακές δυνάμεις το διαβρώνουν και το αχρηστεύουν στην πράξη, ακριβώς όπως έγινε (και γίνεται) με τον ΑΣΕΠ και τα ολοένα αυξανόμενα παράθυρα (60-40, προϋπηρεσίες, Ν-μηνα, Ν-τεκνοι, πυροπαθείς, σεισμοπαθείς, ασθενείς, "ασθενείς" κτλ κτλ) που δίνουν στους ενδιαφερόμενους το (σωστό) μήνυμα ότι στον ΑΣΕΠ δίνουν μόνο τα κορόϊδα, αυτοί δηλαδή που δεν έχουν μέσον για να μπούν σαν άνθρωποι κανονικά από το παράθυρο.
Συνάδελφε, γνωρίζεις, υποθέτω, τι συμβαίνει όταν το σύστημα ξεπεράσει την κρίσιμη μάζα, ε?

Αποσυνδεδεμένος panos01

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 188
    • Προφίλ
Απ: Τρίτεκνος; Προηγείσαι !!!
« Απάντηση #110 στις: Σεπτέμβριος 28, 2008, 01:34:30 πμ »
Ίσως η ουσία πρέπει να ψαχτεί αλλού πιστεύω. Πότε αυτό το κράτος θα μάθει να υιοθετεί σταθερά κριτήρια; Επενδύσεις δεν γίνονται γιατί στο φορολογικό δεν γνωρίζουν αυτοί που θέλουν να επενδύσουν τι τους ξημερώνει. Ξεκίνησε το έρμο το κράτος δήθεν και καλά αξιοκρατία μέσω του ΑΣΕΠ, και τελικά από τον ΑΣΕΠ παίρνουν ένα ποσοστό εκπαιδευτικών μόνο! Καταρτίζονται πίνακες αναπληρωτών και πριν δύο χρόνια προκύπτουν οι τρίτεκνοι. Δεν θέλω να μπω στην διαδικασία να κάνω αξιολόγηση του μέτρου, αλλά τέλος πάντων το κάθε κόμμα που έρχεται στην εξουσία επιτέλους να μην δημιουργεί ανασφάλειες για το τι ξημερώνει για τους πολίτες. Τώρα για τους τρίτεκνους δεν ξέρω. Τα πράγματα είναι απλά. Με το Ε5 να αξιολολογηθεί η οικονομική τους κατάσταση και να πάρουν τα μπόνους τους οι άνθρωποι.
  Νομίζω λοιπόν ότι θα πρέπει να τύχουν του ευεργετήματος 3τεκνοι που με βάση την φορολογική τους δήλωση έχουν ανάγκη.
  Στην τελική όμως θα πρέπει, σε όλους τους τομείς, οι κυβερνήσεις να σοβαρευτούν και να μην αλλάζουν τα κριτήρια και τους κανόνες του παιχνιδιού κάθε τρεις και λίγο.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 28, 2008, 01:56:31 πμ από panos01 »
Όλα σου καλά, μα ζητάς πολλά
δεν είναι πάντα Κυριακή
αχ και νάχαμε, ίντα νάχαμε
δυο καρύδια και μια ρακή

Αποσυνδεδεμένος panos01

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 188
    • Προφίλ
Απ: Τρίτεκνος; Προηγείσαι !!!
« Απάντηση #111 στις: Σεπτέμβριος 28, 2008, 03:35:52 πμ »
Ανάβω τσιγαρακια και απολαμβάνω το φόρουμ. Να βγω λίιιιγο εκτός θέματος κι ας μου επιτρέψουν οι διαχειριστές. Διάβασα εδώ μια φράση κάποιου μέλους που απευθυνόταν σε κάποιο άλλο, δεν θυμάμαι τώρα, που έγραφε "αν ήσουν στη θέση μας θα τα έλεγες αυτά;". Προφανώς το μέλος ανήκει στην κατηγορία των 3τεκνων. Μα φυσικά και δεν θα τα λεγε!!! Οι κοινωνίες των ανθρώπων έτσι είναι. Υπερασπίζεται κάθε ομάδα τα δικά της συμφέροντα αναπτύσσοντας ταυτόχρονα και την δική της επιχειρηματολογία είτε αυτή είναι ισχυρή είτε είναι ασθενής. Που πείθει ή δεν πείθει. Αταξική κοινωνία ίσως υπάρξει μόνο στην Βασιλεία των ουρανών ή σε ένα μεταφυσικό επίπεδο. Οπότε δεν έχει και νόημα να λέμε σε κάποιον αν θα έγραφε αυτά που έγραφε στην περίπτωση που δεν ήταν στη θέση που είναι. Όσο για την επίλυση του δημογραφικού προβλήματος το μεγαλεπίβολο σχέδιο της Ν.Δ. εξαντλείται στο 20% που δίνει στους τρίτεκνους; Συγκλονιστικός ο σχεδιασμός της αντμετώπισής του!!! Ξόδεψαν πολύ φαιά ουσία, μελέτησαν πολύ, το κουβέντιασαν, συνδύασαν δεδομένα άλλων χωρών που είχαν το ίδιο περίπου πρόβλημα και το αντιμετώπισαν, μελέτησαν και βασίστηκαν σε επιστημονικές κοινωνιολογικές και οικονομικές μελέτες. Ξενύχτησαν μήνες και χρόνια συνεδριάζοντας και κουβεντιάζοντας το ζήτημα με κοινωνιολόγους, ψυχολόγους, οικονομόλογους. Έγραφαν και έσχιζαν άπειρα χαρτιά.....Τα τασάκια γεμάτα τσιγάρα στις συσκέψεις, μαύροι κύκλοι στα μάτια τους από τα ξενύχτια και την αγωνία να λύσουν το πρόβλημα και φτάσανε στη λύση!!! Το 20% των αναπληρωτών θα είναι 3τεκνοι!!!! Συγχαρητήρια εγκέφαλοι!!! Γέμισε η Ελλάδα παιδάκια!!!

Τρίτεκνοι σας αγαπάμε. Απλά μας χτυπάει άσχημα  κάποιοι να εκμεταλλεύονται τις δικές σας αγωνίες και το θεσμό της οικογένειας. Για μας που είμαστε στην απέξω; Δεν βαριέσαι, συνηθίσαμε. Στην άλλη ζωή ελπίζουμε να ναι καλύτερα  ;D ;D ;D
Όλα σου καλά, μα ζητάς πολλά
δεν είναι πάντα Κυριακή
αχ και νάχαμε, ίντα νάχαμε
δυο καρύδια και μια ρακή

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160805
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 852
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 613
Σύνολο: 622

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 1.217 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.