*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2688194 φορές)

0 μέλη και 7 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MATOYLA

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 176
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6846 στις: Νοέμβριος 04, 2015, 09:43:11 μμ »

Μήπως γνωρίζετε αν οι εκπαιδευτές επιτρέπεται να διδάξουν σε μια μόνο από τις  ειδικότητες του ΙΕΚ  ; μου ζήτησαν να διαλέξω ειδικότητα αν και έχω αντικείμενο σε περισσότερες απο μια..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:47:37 »

Αποσυνδεδεμένος Theta._

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω εκπαίδευση , Παναιτωλικό & Επανάσταση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6847 στις: Νοέμβριος 04, 2015, 09:49:30 μμ »
ευχαριστώ πολύ ! επίσης, χρειάζεται να στείλω δικαιολογητικά για την αλλαγή του τόπου κατοικίας;

ΛΟΓΙΚΑ (όσο μπορούμε να μιλάμε για Λογική..) ΟΧΙ!..

Άλλωστε , εάν θυμάμαι καλά , όταν καταχωρήσαμε τα στοιχεία μας στο λογαριασμό μας ΙΝΕΔΙΒΙΜ , δεν μας ζητήθηκε "πιστοποιητικό" διεύθυνσης κατοικίας...

.. άλλωστε , πλέον για οτιδήποτε .. μα ακόμα και για λογαριασμό τηλεφώνου , ανανέωση λογαριασμού τράπεζας ..και τα πάντα... το φακέλλωμα καλά κρατεί!...


Ποιο "1984"- Όργουελ...


Στο ;H στα Δ.Ι.Ε.Κ. , που μακάρι να προσληφθείς , πριν να έρθει η σύμβαση για να υπογράψεις , κατά τα γνωστά θα συμπληρώσεις "απογραφικό" , όπου η Διεύθυνση κατοικίας είναι το .. λιγότερο που πρέπει να συμπληρώσεις...

Εξ' άλλου , επίσης κατά τα γνωστά , νωρίτερα , θα πρέπει να καταθέσεις - νομίζω μαζί με τα "δικαιολογητικά" , πιστοποιητικό ασπ' το ΤΑΧΙSnet , που να δείχνει το Α.Φ.Μ. σου..

Έ, δεν θα περιλαμβάνει ΚΑΙ τη νέα σου διεύθυνση αυτό;;...


MATRIX!!!!!...




Νόμος Είναι Το Δίκιο Του Εργάτη & του Παναιτωλικού

Αποσυνδεδεμένος alfa_vita

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 277
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6848 στις: Νοέμβριος 04, 2015, 09:59:37 μμ »
Μήπως γνωρίζετε αν οι εκπαιδευτές επιτρέπεται να διδάξουν σε μια μόνο από τις  ειδικότητες του ΙΕΚ  ; μου ζήτησαν να διαλέξω ειδικότητα αν και έχω αντικείμενο σε περισσότερες απο μια..

μπορούν να διδάξουν σε πολλές ειδικότητες όμως η ανάθεση του μαθήματος γίνεται βάση προσοντολογίου.

Αποσυνδεδεμένος MATOYLA

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 176
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6849 στις: Νοέμβριος 04, 2015, 10:06:18 μμ »

μπορούν να διδάξουν σε πολλές ειδικότητες όμως η ανάθεση του μαθήματος γίνεται βάση προσοντολογίου.

Ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:47:37 »

Αποσυνδεδεμένος Theta._

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω εκπαίδευση , Παναιτωλικό & Επανάσταση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6850 στις: Νοέμβριος 04, 2015, 10:12:10 μμ »
Μήπως γνωρίζετε αν οι εκπαιδευτές επιτρέπεται να διδάξουν σε μια μόνο από τις  ειδικότητες του ΙΕΚ  ; μου ζήτησαν να διαλέξω ειδικότητα αν και έχω αντικείμενο σε περισσότερες απο μια..


Συνάδελφε MATOYLA , Πουθενά δεν υφίσταται περιορισμός ΜΙΑΣ ειδικότητας - τουλάχιστο όταν , τουλάχιστο τα ακαδημαϊκά σου προσόντα , εργασιακή εμπειρία , επιμορφώσεις καλύπτουν και άλλες...

Προσωπικά , μου συνέβη , σε Δ.Ι.Ε.Κ. όπου πέραν του τυπικού μου Πτυχίου - Μεταπτυχιακού , να καταθέσω "ως εκ περισσού" και άλλο Πτυχίο , Καθηγητικής Σχολής και Αναλυτικές Βαθμολογίες Πανεπιστημίων..

.. Όταν προέκυψε με αλλαγή προγράμματος , νέο μάθημα σε άλλη ειδικότητα από τη δική μου ...


... Να ψάξει η διεύθυνση μεταξύ των  στοιχείων όλων  συναδέλφων , να διαπιστώσει ότι είχα κάνει στην "άλλη" Σχολή , με καλούς βαθμούς μαθήματα του Αντικειμένου και να με ..παρακαλέσει (παρακαλώ!!!...) να το αναλάβω!...   Ξαναλέω , σε  ντιπ άσχετη ειδικότητα , στην οποία δίδασκα και συνέχισα να διδάσκω!...


Προσωπικά , εκτιμώ ότι στο συγκεκριμένο μάθημα πραγματοποίησα Σημαντικές και Υπεύθυνες παραδόσεις ... μα μέχρι και καινούρια (ακριβή)βιβλιογραφία αγόρασα και μελέτησα , ώστε να είμαι συνεπής , ιδίως έναντι των παιδιών!...    Χάρηκα την ανταπόκρισή τους και τη σχέση που διατηρήθηκε , εκτός ειδικότητας και διδασκαλιών πια , στα επόμενα εξάμηνα...

ΗΘΙΚΟΝ ΔΙΔΑΓΜΑ:

Εφ' όσον η Διεύθυνση του Δ.Ι.Ε.Κ. λειτουργεί υπεύθυνα και αξιοκρατικά , σου απελευθερώνει Πραγματικές Δυνατότητες...

Εάν πέσεις σε γραφειοκρατομουρτζούφληδες γλυψ... Άστα!...

Νόμος Είναι Το Δίκιο Του Εργάτη & του Παναιτωλικού

Αποσυνδεδεμένος nikolas_pat

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 89
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6851 στις: Νοέμβριος 04, 2015, 11:04:43 μμ »
ξέχασα να δηλώσω την ανεργία... μπορώ να βάλω τη βεβαίωση ανεργίας κ μια υπεύθυνη δήλωση; θα το δεχτούν στον έλεγχο;
Να βάλεις την βεβαίωση ανεργίας κανονικά στα χαρτιά σου .....και αν δεν την λάβουν υπ' όψιν στην καταμέτρηση να κάνεις ένσταση. Εγώ έτσι έκανα πέρυσι και δικαιώθηκα

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1214
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6852 στις: Νοέμβριος 04, 2015, 11:05:58 μμ »
ΛΟΓΙΚΑ (όσο μπορούμε να μιλάμε για Λογική..) ΟΧΙ!..

Άλλωστε , εάν θυμάμαι καλά , όταν καταχωρήσαμε τα στοιχεία μας στο λογαριασμό μας ΙΝΕΔΙΒΙΜ , δεν μας ζητήθηκε "πιστοποιητικό" διεύθυνσης κατοικίας...

.. άλλωστε , πλέον για οτιδήποτε .. μα ακόμα και για λογαριασμό τηλεφώνου , ανανέωση λογαριασμού τράπεζας ..και τα πάντα... το φακέλλωμα καλά κρατεί!...


Ποιο "1984"- Όργουελ...


Στο ;H στα Δ.Ι.Ε.Κ. , που μακάρι να προσληφθείς , πριν να έρθει η σύμβαση για να υπογράψεις , κατά τα γνωστά θα συμπληρώσεις "απογραφικό" , όπου η Διεύθυνση κατοικίας είναι το .. λιγότερο που πρέπει να συμπληρώσεις...

Εξ' άλλου , επίσης κατά τα γνωστά , νωρίτερα , θα πρέπει να καταθέσεις - νομίζω μαζί με τα "δικαιολογητικά" , πιστοποιητικό ασπ' το ΤΑΧΙSnet , που να δείχνει το Α.Φ.Μ. σου..

Έ, δεν θα περιλαμβάνει ΚΑΙ τη νέα σου διεύθυνση αυτό;;...


MATRIX!!!!!...

έχω αλλάξει διεύθυνση, αλλά όχι ΔΟΥ ακόμα... οπότε;

Αποσυνδεδεμένος MATOYLA

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 176
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6853 στις: Νοέμβριος 04, 2015, 11:44:43 μμ »

Συνάδελφε MATOYLA , Πουθενά δεν υφίσταται περιορισμός ΜΙΑΣ ειδικότητας - τουλάχιστο όταν , τουλάχιστο τα ακαδημαϊκά σου προσόντα , εργασιακή εμπειρία , επιμορφώσεις καλύπτουν και άλλες...

Προσωπικά , μου συνέβη , σε Δ.Ι.Ε.Κ. όπου πέραν του τυπικού μου Πτυχίου - Μεταπτυχιακού , να καταθέσω "ως εκ περισσού" και άλλο Πτυχίο , Καθηγητικής Σχολής και Αναλυτικές Βαθμολογίες Πανεπιστημίων..

.. Όταν προέκυψε με αλλαγή προγράμματος , νέο μάθημα σε άλλη ειδικότητα από τη δική μου ...


... Να ψάξει η διεύθυνση μεταξύ των  στοιχείων όλων  συναδέλφων , να διαπιστώσει ότι είχα κάνει στην "άλλη" Σχολή , με καλούς βαθμούς μαθήματα του Αντικειμένου και να με ..παρακαλέσει (παρακαλώ!!!...) να το αναλάβω!...   Ξαναλέω , σε  ντιπ άσχετη ειδικότητα , στην οποία δίδασκα και συνέχισα να διδάσκω!...


Προσωπικά , εκτιμώ ότι στο συγκεκριμένο μάθημα πραγματοποίησα Σημαντικές και Υπεύθυνες παραδόσεις ... μα μέχρι και καινούρια (ακριβή)βιβλιογραφία αγόρασα και μελέτησα , ώστε να είμαι συνεπής , ιδίως έναντι των παιδιών!...    Χάρηκα την ανταπόκρισή τους και τη σχέση που διατηρήθηκε , εκτός ειδικότητας και διδασκαλιών πια , στα επόμενα εξάμηνα...

ΗΘΙΚΟΝ ΔΙΔΑΓΜΑ:

Εφ' όσον η Διεύθυνση του Δ.Ι.Ε.Κ. λειτουργεί υπεύθυνα και αξιοκρατικά , σου απελευθερώνει Πραγματικές Δυνατότητες...

Εάν πέσεις σε γραφειοκρατομουρτζούφληδες γλυψ... Άστα!...

ναι όντως ισχύει αυτό που λες...ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

Αποσυνδεδεμένος tam tam

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 990
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6854 στις: Νοέμβριος 05, 2015, 07:51:59 πμ »
Άρχισαν τα όργανα!
Το μόνο παρήγορο είναι ότι πρόκειται, όπως το αντιλαμβάνομαι, για πρόσκληση και όχι για υποχρεωτική διάθεση των εκπαιδευτικών στα ι.ε.κ. Και θεωρώ ότι η διδασκαλία στα Ι.Ε.Κ. δεν είναι η καλύτερη συνθήκη για καθηγητές
Β/θμιας (απογευματινό ωράριο, σημειώσεις, ενήλικες εκπαιδευόμενοι).
Για οποιαδήποτε πληροφορία ενημερώστε...
Δεν καλούνται πια ο λόγος που αφαιρέθηκε η παράγραφος 13 είναι ότι πλέον δεν τους δίνει το δικαίωμα να δηλώσουν ποιοι θέλουν να διατεθούν στα ΙΕΚ αλλά αν δεν έχουν ώρες τοποθετούνται αυτοδίκαια χωρίς να ερωτηθούν!!
Άρα ναι είναι υποχρεωτική διάθεση και όχι πρόσκληση.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 05, 2015, 07:54:09 πμ από tam tam »

Αποσυνδεδεμένος grtt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 490
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6855 στις: Νοέμβριος 05, 2015, 09:52:14 πμ »


(παρένθεση: παρότι οι αιτήσεις περατώθηκαν σήμερα 4 "μ.μ." , έως πριν λίγο τουλάχιστο , ΠΡΟΣΩΡΙΝΟΙ ΠΙΝΑΚΕΣ ΔΕΝ έχουν αναρτηθεί από το ΙΝΕΔΙΒΙΜ , αν και η διαδικασία είναι αυτοματοποιημένη.. πέρσι , αναρτήθηκαν σχεδόν αμέσως , από την ολοκλήρωση των αιτήσεων)

Για να το λήγω:

Κάνε μια πρώτη απόπειρα στον Πίνακα των Στοιχείων σου , εφόσον σου ανοίγει και πρόσθεσε εκεί την ανεργία σου..

Αυτά.

Δε νομίζω οι προσωρινοί πίνακες να αναρτηθούν πριν την επόμενη εβδομάδα, καθώς αυτοί αναρτώνται μετά την κατάθεση και των έλεγχο των δικαιολογητικών. Ονομάζονται προσωρινοί καθώς μπορεί να καταθέσει ενστάσεις κάποιος έναντι αυτών, αν έχει κάποιο λόγο.
Αν τώρα κάποιος ξέχασε να δηλώσει την ανεργία, χμμ, δύσκολο να του τη δεχθούν εκ των υστέρων.

Παράθεση
Μήπως γνωρίζετε αν οι εκπαιδευτές επιτρέπεται να διδάξουν σε μια μόνο από τις  ειδικότητες του ΙΕΚ  ; μου ζήτησαν να διαλέξω ειδικότητα αν και έχω αντικείμενο σε περισσότερες απο μια..

Αν εννοείς, αν μπορείς να διδάξεις σε περισσότερες από μία ειδικότητες - τμήματα στα ΙΕΚ, σαφώς και μπορείς, αρκεί να είναι σχετικά τα μαθήματα.
Αν εννοείς αν μπορείς να προσληφθείς για να διδάξεις πχ. Οικονομικά και Ψυχολογία, επειδή μπορεί να έχεις δύο πτυχία, τότε όχι, δεν μπορείς

Αποσυνδεδεμένος miss butterfly

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 188
  • Ακολούθησε δρόμο χωρίς μονοπάτι κι άσε τα χνάρια..
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6856 στις: Νοέμβριος 05, 2015, 10:24:49 πμ »
Καλημέρα συνάδελφοι! Να σας ρωτήσω τα μόρια που αποκτά κάποιος από τα δημόσια ιεκ υπολογίζονται για τον πίνακα των αναπληρωτών γενικής αγωγής;

Αποσυνδεδεμένος manos_eng

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6857 στις: Νοέμβριος 05, 2015, 10:32:51 πμ »
Πότε ξεκινάνε τα ΔΙΕΚ εχεί βγει κάποια ανακοίνωση

Αποσυνδεδεμένος aex

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6858 στις: Νοέμβριος 05, 2015, 10:46:08 πμ »
Καλημέρα συνάδελφοι! Να σας ρωτήσω τα μόρια που αποκτά κάποιος από τα δημόσια ιεκ υπολογίζονται για τον πίνακα των αναπληρωτών γενικής αγωγής;

Στον πίνακα υπολογίζονται μόνο όσα προέρχονται από δημόσια σχολεία πρωτοβάμιας ή δευτεροβάθμιας! Τα ΙΕΚ είναι μεταδευτεροβάθμια!

Αποσυνδεδεμένος MATOYLA

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 176
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6859 στις: Νοέμβριος 05, 2015, 02:58:26 μμ »
Δε νομίζω οι προσωρινοί πίνακες να αναρτηθούν πριν την επόμενη εβδομάδα, καθώς αυτοί αναρτώνται μετά την κατάθεση και των έλεγχο των δικαιολογητικών. Ονομάζονται προσωρινοί καθώς μπορεί να καταθέσει ενστάσεις κάποιος έναντι αυτών, αν έχει κάποιο λόγο.
Αν τώρα κάποιος ξέχασε να δηλώσει την ανεργία, χμμ, δύσκολο να του τη δεχθούν εκ των υστέρων.

Αν εννοείς, αν μπορείς να διδάξεις σε περισσότερες από μία ειδικότητες - τμήματα στα ΙΕΚ, σαφώς και μπορείς, αρκεί να είναι σχετικά τα μαθήματα.
Αν εννοείς αν μπορείς να προσληφθείς για να διδάξεις πχ. Οικονομικά και Ψυχολογία, επειδή μπορεί να έχεις δύο πτυχία, τότε όχι, δεν μπορείς

όχι έχω ένα πτυχίο... οπότε δεν κατάλαβα τι νόημα έχει να μου ζητούν να διαλέξω μια ειδικότητα..οκ εφόσον μπορώ να διδάξω και σε άλλη ειδικότητα του ΙΕΚ  με το ίδιο πτυχίο δεν υπάρχει πρόβλημα...ίσως το κάνουν για να δουν τι προτιμω...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160631
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 847
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 376
Σύνολο: 386

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.