*

Αποστολέας Θέμα: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών  (Αναγνώστηκε 286415 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10812
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #182 στις: Μάιος 31, 2016, 11:50:04 πμ »
Τι αντικειμενικότητα!!! Δε θα έλεγες τα ίδια...αλλά φυσικά δεν γράφεις τι θα έλεγες...

Τα ερωτήματα που βάζεις να σου κάνουν οι νέοι πτυχιούχοι χωρίς προϋπηρεσία, αφορούν και πάλι το δικό σου συμφέρον.
Ο 3848 από το 2010 σου το έλεγε ότι είχες πλαφόν στους 60 μήνες και η προσαύξηση ήταν ως 16,80 πάνω στον βαθμό ΑΣΕΠ.

Πες στον 30άρη, ο οποίος πήρε πτυχίο το 2008 και δεν πρόλαβε να δώσει ΑΣΕΠ όπως εσύ, ότι δεν πρέπει να δουλέψει.
Πες του ότι η δημόσια εκπαίδευση είναι μόνο για τους παλιούς που πρόλαβαν και απέκτησαν προϋπηρεσία και
μετά πείσε τους δικαστές ότι αυτή δεν είναι μια νέα ιδιότυπη επετηρίδα!!!

Για αυτό δεν γίνεται να μεταβούμε από γραπτό ΑΣΕΠ, σε σύστημα με μοριοδότηση.
Επειδή έτσι η εκπαίδευση θα γίνει κλειστό επάγγελμα μόνο για όσους είχαν προϋπηρεσία. Νέα επετηρίδα δε θέλουμε!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:51:25 »

anemona

  • Επισκέπτης
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #183 στις: Μάιος 31, 2016, 11:52:47 πμ »
Έχω δει και ακούσει χειρότερα. Όπως, μικρό παράδειγμα λέω....να μην ανοίξω το στόμα μου...παιδί που έτρεχε ο πατέρας του και  έψαχνε ιδιωτικά και ΠΔΣ κ.α. και αυτό στο σπίτι ή έξω έπινε καφέ και.... Αλλά και αυτά τα παιδιά έχουν δικαίωμα να δώσουν ακόμα και αν δεν αξίζουν και τα παρατήσουν στην πορεία. Αυτό θα πει κράτος δικαίου.Δεν θα βαφτίσω όλα τα παιδιά άχρηστα επειδή κάποια είναι....γιατί έτσι κατακρίνω και αυτά που αξίζουν και παλεύουν για μια αναπλήρωση ή έναν διορισμό με κόπο και μόχθο.

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #184 στις: Μάιος 31, 2016, 11:53:34 πμ »
Με το καθεστώς αναπλήρωσης το κράτος δεν υποσχέθηκε διορισμό. Όταν καταργήθηκε το 24μηνο, 30μηνο αυτό σήμαινε. Ομηρία και φυσικά καταχρηστική απασχόληση. Αν κάποιος δεν το ήξερε θα γελάσω. Και σημειώνω πως δεν το θεωρώ δίκαιο αλλά γνωστό εις όλους.
μα άμα δεν υποσχέθηκε διορισμό σε εμάς που τρέχαμε τότε γιατί να είναι υποχρεωμένος να δώσει ευκαιρία στον νέο πτυχιούχο της καθηγητικής σχολής....πως θα του κάνει ασεπ για να πάει να δουλέψει μόνιμος ή αναπληρωτής; έχει κάνει  συμβόλαιο το κράτος με τους φοιτητές των καθηγητικών σχολών να κάνει ασεπ κάθε 2 χρόνια για να τους ...δίνει ευκαιρίες;...επειδή λέτε πως η κοινωνική πίεση είναι μεγάλη για ευκαιρίες....το δούλεμα είναι μεγάλο....γιατί το θέμα δεν είναι γραπτός ασεπ ή μόρια αλλά πόσες θέσεις δίνεις....εγώ αν ήμουν νέος θα ρωτούσα....πόσοι είμαστε στον κλάδο μου; τόσοι πόσες θέσεις δίνεις τόσες...ποια είναι η αναλογία; αν ήμουν πε 02 20.000 δεν είναι στους πίνακες...μα 20.000 είναι όλοι κι όλοι που θέλει να πάρει  σε όλες τις ειδικότητες....τραγικό....

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10812
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #185 στις: Μάιος 31, 2016, 11:56:15 πμ »
ναι,λες να  μετράει η προϋπηρεσία...μα εδώ θα δούμε πόσο και πως θα βαρύνει...μα άμα είναι να μετράει όπως στον 3848 άς τα να πάνε...ωραίο κίνητρο....
Το πόσο μετράει η προϋπηρεσία είναι ξεκαθαρισμένο από το 2010. Δε θα αλλάξουμε τώρα τους όρους του παιχνιδιού.
Ο 3848 είναι ο βασικός νόμος που ισχύει στην εκπαίδευση. Δε γίνεται να θες να αλλάξουν όλα, επειδή δε σε βολεύουν.
Ευτυχώς που οι δικαστές βλέπουν τα πράγματα με το σωστό τρόπο, γιατί η αντικειμενικότητα έχει γίνει υποκειμενική!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:51:25 »

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #186 στις: Μάιος 31, 2016, 11:59:03 πμ »
Τι αντικειμενικότητα!!! Δε θα έλεγες τα ίδια...αλλά φυσικά δεν γράφεις τι θα έλεγες...

Τα ερωτήματα που βάζεις να σου κάνουν οι νέοι πτυχιούχοι χωρίς προϋπηρεσία, αφορούν και πάλι το δικό σου συμφέρον.
Ο 3848 από το 2010 σου το έλεγε ότι είχες πλαφόν στους 60 μήνες και η προσαύξηση ήταν ως 16,80 πάνω στον βαθμό ΑΣΕΠ.

Πες στον 30άρη, ο οποίος πήρε πτυχίο το 2008 και δεν πρόλαβε να δώσει ΑΣΕΠ όπως εσύ, ότι δεν πρέπει να δουλέψει.
Πες του ότι η δημόσια εκπαίδευση είναι μόνο για τους παλιούς που πρόλαβαν και απέκτησαν προϋπηρεσία και
μετά πείσε τους δικαστές ότι αυτή δεν είναι μια νέα ιδιότυπη επετηρίδα!!!

Για αυτό δεν γίνεται να μεταβούμε από γραπτό ΑΣΕΠ, σε σύστημα με μοριοδότηση.
Επειδή έτσι η εκπαίδευση θα γίνει κλειστό επάγγελμα μόνο για όσους είχαν προϋπηρεσία. Νέα επετηρίδα δε θέλουμε!
ναι μου το έλεγε από το 10 αλλά δεν σημαίνει πως θα πρέπει να μου το λέει συνέχεια...οι νομοι τροποποιούνται και αλλάζουν...να πεις εσύ στον 30άρι πως θα δουλέψει αλλά θα τον φάνε τα ξερόνησα θα μαζεύει μια ζωή προϋπηρεσία και δεν θα φτάνει ποτέ στο τέρμα και πως όταν κάποτε ζητήσει να δικαιωθούν οι κόποι του θα επικαλεστούν το δικαίωμα των μελλοντικών  νέων πτυχιούχων για διορισμό...αλήθεια όπου δεν έχει γραπτό ασεπ έχουμε κλειστά επαγγέλματα;...

anemona

  • Επισκέπτης
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #187 στις: Μάιος 31, 2016, 12:00:21 μμ »
Το πόσο μετράει η προϋπηρεσία είναι ξεκαθαρισμένο από το 2010. Δε θα αλλάξουμε τώρα τους όρους του παιχνιδιού.
Ο 3848 είναι ο βασικός νόμος που ισχύει στην εκπαίδευση. Δε γίνεται να θες να αλλάξουν όλα, επειδή δε σε βολεύουν.
Ευτυχώς που οι δικαστές βλέπουν τα πράγματα με το σωστό τρόπο, γιατί η αντικειμενικότητα έχει γίνει υποκειμενική!
++++++++++++++++++++++
Ακριβώς και να προσθέσω πως το κράτος δεν υποσχέθηκε τίποτα. Με το νόμο Διαμαντοπούλου όλοι ήξεραν την αλήθεια.Έωλο το επιχείρημά σου λοιπόν portokali. Και φυσικά δεν υπάρχουν θέσεις εργασίας αλλά και οι λίγες που υπάρχουν πρέπει να είναι προσιτές σ ' όλους.Αυτή είναι η κατάσταση. Ευτυχώς ή δυστυχώς.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 31, 2016, 12:02:50 μμ από Ιωάννα2016 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10812
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #188 στις: Μάιος 31, 2016, 12:02:29 μμ »
μα άμα δεν υποσχέθηκε διορισμό σε εμάς που τρέχαμε τότε γιατί να είναι υποχρεωμένος να δώσει ευκαιρία στον νέο πτυχιούχο της καθηγητικής σχολής....πως θα του κάνει ασεπ για να πάει να δουλέψει μόνιμος ή αναπληρωτής; έχει κάνει  συμβόλαιο το κράτος με τους φοιτητές των καθηγητικών σχολών να κάνει ασεπ κάθε 2 χρόνια για να τους ...δίνει ευκαιρίες;...επειδή λέτε πως η κοινωνική πίεση είναι μεγάλη για ευκαιρίες....το δούλεμα είναι μεγάλο....γιατί το θέμα δεν είναι γραπτός ασεπ ή μόρια αλλά πόσες θέσεις δίνεις....εγώ αν ήμουν νέος θα ρωτούσα....πόσοι είμαστε στον κλάδο μου; τόσοι πόσες θέσεις δίνεις τόσες...ποια είναι η αναλογία; αν ήμουν πε 02 20.000 δεν είναι στους πίνακες...μα 20.000 είναι όλοι κι όλοι που θέλει να πάρει  σε όλες τις ειδικότητες....τραγικό....
Δεν τρέχατε δουλεύατε με συμβάσεις ορισμένου χρόνου, οι οποίες δεν μπορούν να μετατρέπονται σε μόνιμες.
Και ποιος είπε ότι επειδή κάποιος δούλεψε 1-2 χρονιές ωρομίσθιος ή αναπληρωτής, μπαίνει σε επετηρίδα και προηγείται για διορισμό όσων δεν έχουν προϋπηρεσία; Όσα άτομα και να έχει ο πίνακας ΠΕ02, δε σημαίνει ότι ο νέος πτυχιούχος ΠΕ02 πρέπει να δεχτεί με ηττοπάθεια ότι δεν έχει καμιά ελπίδα να δουλέψει στη δημόσια εκπαίδευση.

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #189 στις: Μάιος 31, 2016, 12:02:47 μμ »
Έχω δει και ακούσει χειρότερα. Όπως, μικρό παράδειγμα λέω....να μην ανοίξω το στόμα μου...παιδί που έτρεχε ο πατέρας του και  έψαχνε ιδιωτικά και ΠΔΣ κ.α. και αυτό στο σπίτι ή έξω έπινε καφέ και.... Αλλά και αυτά τα παιδιά έχουν δικαίωμα να δώσουν ακόμα και αν δεν αξίζουν και τα παρατήσουν στην πορεία. Αυτό θα πει κράτος δικαίου.Δεν θα βαφτίσω όλα τα παιδιά άχρηστα επειδή κάποια είναι....γιατί έτσι κατακρίνω και αυτά που αξίζουν και παλεύουν για μια αναπλήρωση ή έναν διορισμό με κόπο και μόχθο.
παλεύουν για μια αναπλήρωση όχι όμως αναπλήρωση για την αναπλήρωση...δεν πάει ο άλλος τουρισμό θέλει κάποια στιγμή να διοριστει και μόνιμος....και μην μου πεις πάλι δεν του το υποσχέθηκε....άμα το πάμε έτσι δεν του υποσχέθηκε πως άμα τελειώσει μαθηματικός, φιλόλογος πρέπει και να τον απασχολήσει στο δημόσιο....άρα λοιπόν ευκαιρία σημαίνει δικαιωμένη ευκαιρία κεφαλαιοποιημένη σε μόνιμο διορισμό, αλλιώς τους κοροϊδεύουμε τους νέους....

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #190 στις: Μάιος 31, 2016, 12:04:50 μμ »
++++++++++++++++++++++
Ακριβώς και να προσθέσω πως το κράτος δεν υποσχέθηκε τίποτα. Με το νόμο Διαμαντοπούλου όλοι ήξεραν την αλήθεια.Έωλο το επιχείρημά σου λοιπόν portokali. Και φυσικά δεν υπάρχουν θέσεις εργασίας αλλά και οι λίγες που υπάρχουν πρέπει να είναι προσιτές σ ' όλους.Αυτή είναι η κατάσταση. Ευτυχώς ή δυστυχώς.
καθόλου έωλο..ο νόμος αλλάζει...ποιος είπε πως δεν αλλάζει ή δεν τροποποιείται; τι είναι οι πλάκες του Μωϋσή;

anemona

  • Επισκέπτης
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #191 στις: Μάιος 31, 2016, 12:06:33 μμ »
Μα οι νέοι το ξέρουν αυτό. Μπορεί να διοριστούν ή να είναι αναπληρωτές επ άπειρον. Αλλά και αυτό πολλοί το προτιμούν και είναι όνειρο ζωής από το να ξενιτευτούν. Δεν θα κρίνουμε εμείς. ΑΣΕΠ και να τελειώνουμε.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10812
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #192 στις: Μάιος 31, 2016, 12:07:01 μμ »
ναι μου το έλεγε από το 10 αλλά δεν σημαίνει πως θα πρέπει να μου το λέει συνέχεια...οι νομοι τροποποιούνται και αλλάζουν...να πεις εσύ στον 30άρι πως θα δουλέψει αλλά θα τον φάνε τα ξερόνησα θα μαζεύει μια ζωή προϋπηρεσία και δεν θα φτάνει ποτέ στο τέρμα και πως όταν κάποτε ζητήσει να δικαιωθούν οι κόποι του θα επικαλεστούν το δικαίωμα των μελλοντικών  νέων πτυχιούχων για διορισμό...αλήθεια όπου δεν έχει γραπτό ασεπ έχουμε κλειστά επαγγέλματα;...
Σωστά οι νόμοι αλλάζουν, επειδή δε μας βολεύουν. Ο 3848 σου το έλεγε το 2010 και σου το λέει και τώρα!
Το "τέρμα" είναι ο διορισμός; Είπαμε δεν έχει δικαίωμα μόνιμης σχέσης με το δημόσιο, ένας με σύμβαση ορισμένου χρόνου.
Δικαίωση των κόπων του είναι για σένα να διοριστεί αυτός που έχει προϋπηρεσία. Αυτό είναι λάθος και φυσικά οδηγεί την αναπληρώση στην εκπαίδευση να γίνει κλειστό επάγγελμα!

Αποσυνδεδεμένος rrrrrr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 387
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #193 στις: Μάιος 31, 2016, 12:07:26 μμ »
ναι βέβαια... αλλά η επίκληση του μεγάλου αριθμού των πτυχιούχων δεν θεμελιώνει την ύπαρξη γραπτού ασεπ για απόδοση ίσων ευκαιριών σε όλους διότι γιατί να ισχύει μόνο για τους εκπαιδευτικούς και να μην ισχύει η παροχή  ίσων ευκαιριών και σε άλλες κατηγορίες πτυχιούχων σε άλλους τομείς του δημοσίου, (ηλεκτρολόγοι ΔΕΗ π.χ) όπου γίνεται με μόρια; εκεί κράτος δικαίου δεν έχει;

μα άμα δεν υποσχέθηκε διορισμό σε εμάς που τρέχαμε τότε γιατί να είναι υποχρεωμένος να δώσει ευκαιρία στον νέο πτυχιούχο της καθηγητικής σχολής....πως θα του κάνει ασεπ για να πάει να δουλέψει μόνιμος ή αναπληρωτής; έχει κάνει  συμβόλαιο το κράτος με τους φοιτητές των καθηγητικών σχολών να κάνει ασεπ κάθε 2 χρόνια για να τους ...δίνει ευκαιρίες;...επειδή λέτε πως η κοινωνική πίεση είναι μεγάλη για ευκαιρίες....το δούλεμα είναι μεγάλο....γιατί το θέμα δεν είναι γραπτός ασεπ ή μόρια αλλά πόσες θέσεις δίνεις....εγώ αν ήμουν νέος θα ρωτούσα....πόσοι είμαστε στον κλάδο μου; τόσοι πόσες θέσεις δίνεις τόσες...ποια είναι η αναλογία; αν ήμουν πε 02 20.000 δεν είναι στους πίνακες...μα 20.000 είναι όλοι κι όλοι που θέλει να πάρει  σε όλες τις ειδικότητες....τραγικό....

Με βάση τον νόμο του ΑΣΕΠ (ν. 2190/94, όπως ισχύει), στους διαγωνισμούς για τον διορισμό προσωπικού στο δημόσιο με σειρά προτεραιότητας (a.k.a. μόρια), η προϋπηρεσία ΔΕΝ λαμβάνεται υπόψη ως βαθμολογούμενο κριτήριο για το πενήντα τοις εκατό (50%) των θέσεων που προκηρύσσονται ανά φορέα, κλάδο ή ειδικότητα.

Και ορθώς, για να τηρείται στο ακέραιο η αρχή της ισότητας προς τους νέους βάσει του Συντάγματος.
Καλό είναι να το αποδεχτείς!
Το ίδιο αναμένεται να ισχύσει και στην περίπτωση που το σύστημα διορισμού των εκπαιδευτικών αλλάξει και ο γραπτός διαγωνισμός αλλάξει σε σειρά προτεραιότητας υπό το ΑΣΕΠ, όπως νόμος ορίζει.
Ο Φίλης έχει λόγο που αναφέρεται τους νέους, στις δηλώσεις που κάνει για τον νέο τρόπο διορισμού, σε περίπτωση που αλλάξει το σύστημα.

ΥΓ: Στο link που είχα παραθέσει, είχα ήδη γράψει σε 2 γραμμές, από 26 Απριλίου 2016, τους προβληματισμούς που παραθέτεις σήμερα εσύ. Ατελέσφορη η περαιτέρω συζήτηση. Η ουσία ήταν, να μην παρουσιάζεις πράγματα από το μυαλό σου, παρελκυστικά, ωσάν να εμπεριέχονται... αυτολεξεί, όπως εσύ τα γράφεις, τονίζοντας μάλιστα ότι τα... αντιγράφεις κιόλας(!), σε απόφαση του ΣτΕ. Πράγμα το οποίο δεν ίσχυε στην άνωθι περίπτωση! Να είσαι ακριβολόγος, όσο δύνασαι.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 03, 2016, 11:41:10 μμ από rrrrrr »

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #194 στις: Μάιος 31, 2016, 12:08:15 μμ »
Δεν τρέχατε δουλεύατε με συμβάσεις ορισμένου χρόνου, οι οποίες δεν μπορούν να μετατρέπονται σε μόνιμες.
Και ποιος είπε ότι επειδή κάποιος δούλεψε 1-2 χρονιές ωρομίσθιος ή αναπληρωτής, μπαίνει σε επετηρίδα και προηγείται για διορισμό όσων δεν έχουν προϋπηρεσία; Όσα άτομα και να έχει ο πίνακας ΠΕ02, δε σημαίνει ότι ο νέος πτυχιούχος ΠΕ02 πρέπει να δεχτεί με ηττοπάθεια ότι δεν έχει καμιά ελπίδα να δουλέψει στη δημόσια εκπαίδευση.
ναι να δουλέψει αλλά να του πεις πως στον ασεπ του 08 δίνανε 16000 για 460 θέσεις και τώρα έχουν φτάσει τις 20.000 και και άμα ακούσει πόσους θα πάρουν πες του να χαρεί....επίσης να του πεις πως θα πάει για 60 μήνες μετά οι κόποι του γιοκ!ο νέος θα έχει κίνητρο να πάει όταν θα δει τον παλιό οι κόποι του να δικαιώνονται...όπως κίνητρο ήταν το 24μηνο π.χ

anemona

  • Επισκέπτης
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #195 στις: Μάιος 31, 2016, 12:12:13 μμ »
καθόλου έωλο..ο νόμος αλλάζει...ποιος είπε πως δεν αλλάζει ή δεν τροποποιείται; τι είναι οι πλάκες του Μωϋσή;
Κάθε αντιπαράθεση μαζί σου είναι άγονη. Θες να διοριστείς διότι έτρεξες και έφαγες τις εσχατιές της χώρας με το κουτάλι. Αλλά ακόμα και αν έχεις κάποιο δίκιο παραγνωρίζεις το δίκιο των άλλων που δεν τους δόθηκε η ευκαιρία να κάνουν αυτό που εσύ κάνεις. Οπότε δεν θες να καταλάβεις.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32297
  • Τελευταία: tt777
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160126
  • Σύνολο θεμάτων: 19215
  • Σε σύνδεση σήμερα: 587
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 499
Σύνολο: 514

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.154 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.