*

Αποστολέας Θέμα: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών  (Αναγνώστηκε 286383 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

anemona

  • Επισκέπτης
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #322 στις: Ιούνιος 02, 2016, 10:44:23 πμ »
Σωστά το έθεσες, μεταβατική. Μετά από την αρχή. ;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:40:17 »

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #323 στις: Ιούνιος 02, 2016, 10:47:35 πμ »
Σωστά το έθεσες, μεταβατική. Μετά από την αρχή. ;)
αυτό το... μετά όμως δεν ξέρει κανείς πότε θα έλθει..το περιμένουμε από το 2008 και έχουν περάσει 8 χρόνια, και από το 2010 κλι έχουν περάσει 6...ουδέν μονιμότερον του προσωρινού....

Αποσυνδεδεμένος pd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 374
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #324 στις: Ιούνιος 02, 2016, 10:53:44 πμ »
Προφανώς,κύριε συνάδελφε,αγνοείς τις δικαστικές διαδικασίες.Το ΣτΕ δεν είναι Υπουργείο Παιδείας,δηλαδή μπάτε συνδικαλιστές αλέστε και αλεστικά μην δίνετε!Ποιός είπε πως θα πας στο δικαστήριο να κάνεις προτάσεις;Πλάκα κάνουμε!Στο δικαστήριο κάνεις αίτηση ακύρωσης,δηλαδή ζητάς να μην ισχύσει η συγκεκριμένη διοικητική πράξη που θεωρείς πως σε αδικεί και εκθέτεις τα επιχειρήματα σου.Δεν κάνεις προτάσεις.Ούτε το δικαστήριο θα πει τι θα κάνει ο Υπουργός.Ο Υπουργός ως κυβέρνηση θα πει τι θα γίνει,έτσι λέει το Σύνταγαγμα,άσχετα αν στο Παιδείας κάνουν κουμάντο οι συνδικαλιστές.Το δικαστήριο το μόνο που σου λέει είναι το τι δεν θα γίνει,δεν φτιάχνει νόμους!Η θέση του δικαστηρίου είναι σαφής:εφαρμόστε τα άρθρα 1-3 του νόμου 3848/2010.Γι αυτό κύριε συνάδελφε,αν επιθυμείς μια ξεκάθαρη απάντηση στο ερώτημα σου,αυτή είναι η εξής:όσοι πάνε δικαστικά επιδιώκουν την εφαρμογή της απόφασης 4303/2015 του ΣτΕ,η οποία ζητά απο την Διοίκηση να πραγματοποιήση διαγωνισμό με βάση τα άρθρα 1 έως 3 του νόμου 3848/2010!!!

++++++++

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #325 στις: Ιούνιος 02, 2016, 10:59:17 πμ »
Προφανώς,κύριε συνάδελφε,αγνοείς τις δικαστικές διαδικασίες.Το ΣτΕ δεν είναι Υπουργείο Παιδείας,δηλαδή μπάτε συνδικαλιστές αλέστε και αλεστικά μην δίνετε!Ποιός είπε πως θα πας στο δικαστήριο να κάνεις προτάσεις;Πλάκα κάνουμε!Στο δικαστήριο κάνεις αίτηση ακύρωσης,δηλαδή ζητάς να μην ισχύσει η συγκεκριμένη διοικητική πράξη που θεωρείς πως σε αδικεί και εκθέτεις τα επιχειρήματα σου.Δεν κάνεις προτάσεις.Ούτε το δικαστήριο θα πει τι θα κάνει ο Υπουργός.Ο Υπουργός ως κυβέρνηση θα πει τι θα γίνει,έτσι λέει το Σύνταγαγμα,άσχετα αν στο Παιδείας κάνουν κουμάντο οι συνδικαλιστές.Το δικαστήριο το μόνο που σου λέει είναι το τι δεν θα γίνει,δεν φτιάχνει νόμους!Η θέση του δικαστηρίου είναι σαφής:εφαρμόστε τα άρθρα 1-3 του νόμου 3848/2010.Γι αυτό κύριε συνάδελφε,αν επιθυμείς μια ξεκάθαρη απάντηση στο ερώτημα σου,αυτή είναι η εξής:όσοι πάνε δικαστικά επιδιώκουν την εφαρμογή της απόφασης 4303/2015 του ΣτΕ,η οποία ζητά απο την Διοίκηση να πραγματοποιήση διαγωνισμό με βάση τα άρθρα 1 έως 3 του νόμου 3848/2010!!!

προφανώς τα Ελληνικά μου δεν γίνονται κατανοητά από εσένα αφού  άλλα σε ρωτάω και εσύ άλλα μου απαντάς (δεν θέλω να δεχτώ ότι πετάς την μπάλα στην εξέδρα)
... ας απλοποιήσω ακόμα περισσότερο την ερώτηση. Ποια είναι Η ΔΙΚΗ ΣΟΥ (ΣΑΣ) πρόταση για την φετινή πρόσληψη αναπληρωτών; (γνωρίζοντας ότι ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΦΕΤΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ και με με την παραδοχή ότι θέλουμε όλοι να λειτουργήσουν τα σχολεία)
Αν δεν έχεις, πες δεν έχω, αν έχεις δικιά σου μόνο οκ πες την, αν ξέρεις κάποια κοινή πρόταση (ομάδας, συλλόγου κλπ) πες την και αυτή....
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 02, 2016, 11:01:25 πμ από kinegiros »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:40:17 »

Αποσυνδεδεμένος martha.fa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 262
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #326 στις: Ιούνιος 02, 2016, 11:04:38 πμ »
Εμένα η πρότασή μου είναι ν αφήσεις το τσατ και να πας να κάνεις και λίγο μάθημα.Καλά ..ένας είναι ο μπαλαδόρος εδώ μέσα.

anemona

  • Επισκέπτης
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #327 στις: Ιούνιος 02, 2016, 11:07:22 πμ »
αυτό το... μετά όμως δεν ξέρει κανείς πότε θα έλθει..το περιμένουμε από το 2008 και έχουν περάσει 8 χρόνια, και από το 2010 κλι έχουν περάσει 6...ουδέν μονιμότερον του προσωρινού....
Αυτό σε παρηγορεί; Σκοπός είναι να γίνει κάτι και όχι τα μπαλώματα της αναπλήρωσης. Να υπάρξει κάτι σταθερό ώστε ο καθείς να ρυθμίζει τη ζωή του με σταθερά δεδομένα.

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #328 στις: Ιούνιος 02, 2016, 11:29:34 πμ »
Αυτό σε παρηγορεί; Σκοπός είναι να γίνει κάτι και όχι τα μπαλώματα της αναπλήρωσης. Να υπάρξει κάτι σταθερό ώστε ο καθείς να ρυθμίζει τη ζωή του με σταθερά δεδομένα.
δεν έχει σημασία τι παρηγορεί εμένα αλλά τι πρακτικά συμβαίνει...οι θεσμοί για φέτος του είπαν γιοκ στους διορισμούς...για του χρόνου βλέπουμε...αλλιώς πηγαίνετε στον Ευκλειδη και πέιτε του να ανοίξει τα πουγκιά για να μας διορίσει...

anemona

  • Επισκέπτης
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #329 στις: Ιούνιος 02, 2016, 11:47:34 πμ »
Αγάπη με τον Τσακαλώτο. portokali  είσαι θεολόγος. Είδα κάτι δηλώσεις σου. Έκανα ένα έτος Θεολογίας Α.Π.Θ. Εκεί λοιπόν δεν έμαθες πως δεν πρέπει να είσαι απόλυτος και να κοιτάς μόνο τον εαυτό σου; Να διοριστείς εσύ και οι άλλοι μετά ας πνιγούν. Καλά κατάλαβα;Σκοπός είναι να υπάρξει δικαιοσύνη. Να γίνει ΑΣΕΠ και να μπει μια σειρά ή να ισχύσει κάτι επιτέλους άλλο. Αρκεί να υπάρξει λύση. Όχι αναπληρώσεις μέχρι το θάνατο. Αν είναι δυνατόν. Να ξέρουν όλοι τι τους ξημερώνει.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 02, 2016, 11:53:22 πμ από Ιωάννα2016 »

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #330 στις: Ιούνιος 02, 2016, 12:28:21 μμ »
Αγάπη με τον Τσακαλώτο. portokali  είσαι θεολόγος. Είδα κάτι δηλώσεις σου. Έκανα ένα έτος Θεολογίας Α.Π.Θ. Εκεί λοιπόν δεν έμαθες πως δεν πρέπει να είσαι απόλυτος και να κοιτάς μόνο τον εαυτό σου; Να διοριστείς εσύ και οι άλλοι μετά ας πνιγούν. Καλά κατάλαβα;Σκοπός είναι να υπάρξει δικαιοσύνη. Να γίνει ΑΣΕΠ και να μπει μια σειρά ή να ισχύσει κάτι επιτέλους άλλο. Αρκεί να υπάρξει λύση. Όχι αναπληρώσεις μέχρι το θάνατο. Αν είναι δυνατόν. Να ξέρουν όλοι τι τους ξημερώνει.
όχι αναπληρώσεις μέχρι το θάνατο ε; τώρα μου λες αυτά που σου λέω εγώ...έλα με το 36μηνο λοιπόν,... διότι ισχύει και το όχι  ασεπ  μέχρι το θάνατο ή μήπως δεν ισχύει;...στη Θεολογία έμαθα να είμαι αλτρουιστής αλλά όχι και  μαζόχας και θύμα εργασιακής εκμετάλλευσης ....για  να αγιάσω...δικαιοσύνη είναι και η εφαρμογή του Ευρωπαϊκου εργασιακού δικαίου , ή μήπως δεν είναι; δικαιοσύνη αμφίδρομη , μην κοιτάς μόνο τον εαυτό σου λοιπόν κι εσύ....
ΥΓ το ερώτημα που ετέθη από τον κύριο kinegiros δεν απαντηθηκε:

... ας απλοποιήσω ακόμα περισσότερο την ερώτηση. Ποια είναι Η ΔΙΚΗ ΣΟΥ (ΣΑΣ) πρόταση για την φετινή πρόσληψη αναπληρωτών; (γνωρίζοντας ότι ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΦΕΤΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ και με με την παραδοχή ότι θέλουμε όλοι να λειτουργήσουν τα σχολεία)


« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 02, 2016, 12:35:12 μμ από portokali »

Αποσυνδεδεμένος fys98

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 310
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #331 στις: Ιούνιος 02, 2016, 01:01:07 μμ »
 Διορισμοί δεν θα γίνουν ούτε το 16-17, δε μπορούν . Είδη μειώνουν ώρες για να εξοικονομήσουν καθηγηγητές δεν τους ενδιαφέρει ποιος θα κάνει τι. Απλώς να είναι ανοιχτά τα σχολεία.  Ο ίδιος ο φ παραδέχθηκε ότι όπου και να τοποθετούν τους γυμναστές αυτοί είναι υπεραριθμοι άρα μην τους δείτε να κάνουν και φυσική του χρόνου. Είδη οι πληροφορικοι κάνουν τα πάντα από φέτος για συμπλήρωση ωραρίου πόσο μάλλον φέτος που χάνουν και το εργαστήριο. Το σύστημα διορισμών υπάρχει και είναι ο 3848 που παραλίγο θα εφαρμοζόταν και στους αναπληρωτές φέτος. Ο 3848 είναι ανοιχτός θα δίνουμε 10 φορές και δεν θα διορίζεται κάνεις. Αν νομίζουν μερικοί ότι θα έχουν ελπίδες για διορισμό θα το καταλάβουν όταν εφαρμοστεί.

Αποσυνδεδεμένος origenis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #332 στις: Ιούνιος 02, 2016, 01:12:11 μμ »
όχι αναπληρώσεις μέχρι το θάνατο ε; τώρα μου λες αυτά που σου λέω εγώ...έλα με το 36μηνο λοιπόν,... διότι ισχύει και το όχι  ασεπ  μέχρι το θάνατο ή μήπως δεν ισχύει;...στη Θεολογία έμαθα να είμαι αλτρουιστής αλλά όχι και  μαζόχας και θύμα εργασιακής εκμετάλλευσης ....για  να αγιάσω...δικαιοσύνη είναι και η εφαρμογή του Ευρωπαϊκου εργασιακού δικαίου , ή μήπως δεν είναι; δικαιοσύνη αμφίδρομη , μην κοιτάς μόνο τον εαυτό σου λοιπόν κι εσύ....
ΥΓ το ερώτημα που ετέθη από τον κύριο kinegiros δεν απαντηθηκε:
Συνάδελφε portokali,γιατί βιάζεσαι;Άμα θες απαντήσεις,ορίστε:
Απάντηση στον συνάδελφο Kinegiros:προφανώς δεν έχεις διαβάσει καλά τον νόμο 3848/2010.Μέχρι να γίνει ο νέος ΑΣΕΠ ισχύει ο προηγούμενος ΑΣΕΠ,νόμος 2525/1997.Δηλαδή αναπληρωτές παίρνει απο τους πίνακες επιτυχόντων του τελευταίου διαγωνισμού και αν δεν έχει να πάρει απο εκεί,τότε πάει στον πίνακα προυπηρεσιών.Η άλλη νόμιμη επιλογή είναι να πάει στον νόμο του ΑΣΕΠ,τον 2190/1994,αφού οι εκπαιδευτικοί μετά την 527/2015 απόφαση του ΣτΕ,δεν έχουν ειδικό καθεστώς διορισμών.Αυτές είναι οι δύο νόμιμες επιλογές που υπάρχουν.Προσωπικά,αν μπορούσα-αλλά δεν είναι δουλειά μου,θα επέλεγα το πρώτο!
Απάντηση στον συνάδελφο Portokali:Συνάδελφε,αν και ποτέ δεν έχω δουλέψει ως Θεολόγος,γιατί βρήκα δουλειά με το τρίτο πτυχίο μου,είμαι διοριστέος θεολόγος.Τόσο στον διαγωνισμό του 2006,όσο και του 2008 έχω γράψει πολύ καλύτερα απο εσένα,αλλά δεν πήγα αναπληρωτής.Εσύ πήγες στον δεσπότη,σε έστειλε στο εκκλησιαστικό με συστατική του επιστολή και βρέθηκες έτσι στους πίνακες αναπληρωτών στην δική μου θέση.Επειδή όμως αρκετοί σαν κι εσένα που βρέθηκαν με πλάγιο τρόπο στους πίνακες αναπληρωτών και δεν ήθελαν να δώσουν ΑΣΕΠ,δεν με άφησαν να διοριστώ μόνιμος,αν και είχα φεκ διορισμού,πήγα λοιπόν δικαστικά.Την 527/2015 του ΣτΕ την ξέρεις,το 24μηνο τέλος.Παρά όμως αυτή την απόφαση ούτε διορισμό είδα,ούτε αναπληρωτής πήγα!Γι αυτό πήγα με την απόφαση του ΣτΕ στο ΕΔΑΔ και έκανα καταγγελία σε προυπηρεσίες όπως την δική σου,για να υποχρεωθεί το κράτος να με διορίσει.Λοιπόν,την δίκη την κέρδισα και οι επίσημες ανακοινώσεις θα γίνουν απο το αρμόδιο δικηγορικό γράφειο.Γι αυτό σου λέω τόσο καιρό να αφήσεις το 36μηνο και τα περι εργασιακής εκμετάλευσης,γιατί η νέα απόφαση του ΕΔΑΔ λέει πως το ελληνικό κράτος εκμεταλεύτηκε εμένα για να κάνει χάρη σε εσένα!Τώρα βέβαια διορίζομαι,οπότε σταματάω κάθε νομική ενέργεια,γιατί ο άνθρωπος το δίκιο μου ζητούσα και δεν είχα καμία κακή πρόθεση έναντι κανενός συναδέλφου.Όμως οι δικαστικές αποφάσεις μένουν.Γι αυτό θα σε παρακαλούσα να μην αναφέρεις ξανά τα περι αδικίας,δεν είναι πρέπον συνάδελφε!

Αποσυνδεδεμένος pd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 374
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #333 στις: Ιούνιος 02, 2016, 01:32:27 μμ »
Συμφωνω με ολα τα παραπανω.Επρεπε να'ρθει το ΔΝΤ για να δικαιωθουν τετοιες περιπτωσεις?? και ΑΛΙΜΟΝΟ  να εφαρμοστουν και δικαστικες αποφασεις....!!!
Ως διαδικασια το εχω γραψει και παραπανω ειναι η δικαιοτερη ,υπο την επιτηρηση ΑΣΕΠ .ΤΕΛΟΣ τα γλεντια για μερικους....ΜΟΡΙΑ ,ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ,ΠΡΟΣΟΝΤΑ ολα προσβασιμα ως πληροφορια 
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 02, 2016, 01:39:23 μμ από pd »

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #334 στις: Ιούνιος 02, 2016, 01:42:10 μμ »
Συνάδελφε portokali,γιατί βιάζεσαι;Άμα θες απαντήσεις,ορίστε:
Απάντηση στον συνάδελφο Kinegiros:προφανώς δεν έχεις διαβάσει καλά τον νόμο 3848/2010.Μέχρι να γίνει ο νέος ΑΣΕΠ ισχύει ο προηγούμενος ΑΣΕΠ,νόμος 2525/1997.Δηλαδή αναπληρωτές παίρνει απο τους πίνακες επιτυχόντων του τελευταίου διαγωνισμού και αν δεν έχει να πάρει απο εκεί,τότε πάει στον πίνακα προυπηρεσιών.Η άλλη νόμιμη επιλογή είναι να πάει στον νόμο του ΑΣΕΠ,τον 2190/1994,αφού οι εκπαιδευτικοί μετά την 527/2015 απόφαση του ΣτΕ,δεν έχουν ειδικό καθεστώς διορισμών.Αυτές είναι οι δύο νόμιμες επιλογές που υπάρχουν.Προσωπικά,αν μπορούσα-αλλά δεν είναι δουλειά μου,θα επέλεγα το πρώτο!

προφανώς έχω διαβάσει άλλο 3848.....που λέει ότι θα πάρει από τον προηγούμενο ΑΣΕΠ;.... για να μην παραθέτουμε άρθρα... μιλάει ξεκάθαρα για διενέργεια διαγωνισμού ΑΣΕΠ...οπότε δεν είμαστε σε αυτή την κατηγορία αλλά στην κατηγορία της μεταβατικής.... εκτός και αν άλλαξε ο νόμος... άλλαξε ; οπότε σύμφωνα με τον 3848 η επιλογή αυτή ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΙΜΗ.... (βολική μπορεί να είναι, αλλά περίμενα περισσότερα από κάποιους που βάζουν το δίκαιο ως λάβαρο τους...)

Η δεύτερη επιλογή που λες μπορείς να την εξηγήσεις λίγο περισσότερο, γιατί πάλι για ΑΣΕΠ λες και μάλλον εννοείς να καταλυθεί ο 3848 (μη νόμιμο) και λες να γίνει διαδικασία ΑΣΕΠ με μοριοδότηση; παρακαλώ διαφώτισε λίγο για αυτή την πρόταση για να δούμε αν είναι νόμιμη (που αν δεν λαμβάνει τον 3848 που είναι νόμος του κράτους δεν ξέρω κατά πόσο στέκει) και να δούμε αν μπορεί πρακτικά να εφαρμοστεί και να έχουμε εκπαιδευτικούς στα σχολεία στην υπόθεση ότι μπορεί το ΣΤΕ να μπλοκάρει τους πίνακες.


Συνάδελφοι προσωπικά θέλω το δικαιότερο σύστημα διορισμών και προσλήψεων για όλους... ΑΛΛΑ το ερώτημα που θέτω είναι για φέτος σε λίγους μήνες πως θα λειτουργήσουν τα σχολεία αν, ΑΝ ξαναλέω μπλοκαριστούν οι πίνακες (δίνω μικρή πιθανότητα, αλλά υπάρχει). Πρόταση, λογική, νόμιμη και προπάντων ΥΛΟΠΟΙΗΣΙΜΗ μέσα σε σφικτό χρονικό διάστημα.....

Επίσης μπορεί να μας πει κάποιος πως θα πάει το πράγμα με το ΣΤΕ;...
δηλαδή, ρωτάω γιατί δεν ξέρω...για να γίνει αίτηση ασφαλιστικών ή ακυρώσεων των πινάκων, πρέπει πρώτα να βγει η εγκύκλιος-φεκ μετά να γίνουν οι αιτήσεις, να βγουν οι πίνακες και μετά να γίνει η αίτηση ακύρωσης ή όπως αλλιώς λέγεται... παρακαλώ διαφωτίστε μας να δούμε τι χρονικά περιθώρια υπάρχουν ώστε αν όλα πάνε κατά διαόλου, τι χρονικό περιθώριο έχει το υπουργείο ώστε να αλλάξει ότι αλλάξει.

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #335 στις: Ιούνιος 02, 2016, 01:58:14 μμ »
Συνάδελφε portokali,γιατί βιάζεσαι;Άμα θες απαντήσεις,ορίστε:
Απάντηση στον συνάδελφο Kinegiros:προφανώς δεν έχεις διαβάσει καλά τον νόμο 3848/2010.Μέχρι να γίνει ο νέος ΑΣΕΠ ισχύει ο προηγούμενος ΑΣΕΠ,νόμος 2525/1997.Δηλαδή αναπληρωτές παίρνει απο τους πίνακες επιτυχόντων του τελευταίου διαγωνισμού και αν δεν έχει να πάρει απο εκεί,τότε πάει στον πίνακα προυπηρεσιών.Η άλλη νόμιμη επιλογή είναι να πάει στον νόμο του ΑΣΕΠ,τον 2190/1994,αφού οι εκπαιδευτικοί μετά την 527/2015 απόφαση του ΣτΕ,δεν έχουν ειδικό καθεστώς διορισμών.Αυτές είναι οι δύο νόμιμες επιλογές που υπάρχουν.Προσωπικά,αν μπορούσα-αλλά δεν είναι δουλειά μου,θα επέλεγα το πρώτο!
Απάντηση στον συνάδελφο Portokali:Συνάδελφε,αν και ποτέ δεν έχω δουλέψει ως Θεολόγος,γιατί βρήκα δουλειά με το τρίτο πτυχίο μου,είμαι διοριστέος θεολόγος.Τόσο στον διαγωνισμό του 2006,όσο και του 2008 έχω γράψει πολύ καλύτερα απο εσένα,αλλά δεν πήγα αναπληρωτής.Εσύ πήγες στον δεσπότη,σε έστειλε στο εκκλησιαστικό με συστατική του επιστολή και βρέθηκες έτσι στους πίνακες αναπληρωτών στην δική μου θέση.Επειδή όμως αρκετοί σαν κι εσένα που βρέθηκαν με πλάγιο τρόπο στους πίνακες αναπληρωτών και δεν ήθελαν να δώσουν ΑΣΕΠ,δεν με άφησαν να διοριστώ μόνιμος,αν και είχα φεκ διορισμού,πήγα λοιπόν δικαστικά.Την 527/2015 του ΣτΕ την ξέρεις,το 24μηνο τέλος.Παρά όμως αυτή την απόφαση ούτε διορισμό είδα,ούτε αναπληρωτής πήγα!Γι αυτό πήγα με την απόφαση του ΣτΕ στο ΕΔΑΔ και έκανα καταγγελία σε προυπηρεσίες όπως την δική σου,για να υποχρεωθεί το κράτος να με διορίσει.Λοιπόν,την δίκη την κέρδισα και οι επίσημες ανακοινώσεις θα γίνουν απο το αρμόδιο δικηγορικό γράφειο.Γι αυτό σου λέω τόσο καιρό να αφήσεις το 36μηνο και τα περι εργασιακής εκμετάλευσης,γιατί η νέα απόφαση του ΕΔΑΔ λέει πως το ελληνικό κράτος εκμεταλεύτηκε εμένα για να κάνει χάρη σε εσένα!Τώρα βέβαια διορίζομαι,οπότε σταματάω κάθε νομική ενέργεια,γιατί ο άνθρωπος το δίκιο μου ζητούσα και δεν είχα καμία κακή πρόθεση έναντι κανενός συναδέλφου.Όμως οι δικαστικές αποφάσεις μένουν.Γι αυτό θα σε παρακαλούσα να μην αναφέρεις ξανά τα περι αδικίας,δεν είναι πρέπον συνάδελφε!
πήγα σε δεσπότη; και θα έβαζα βύσμα δεσπότη για να πάω με 11 ώρες στα ξερόνησα ωρομίσθιος; έτσι δικαιολογείς πως δεν έβαζες ναι σε όλα; ή ωρομίσθιος πέρα από το σπιτάκι σου;  μα είσαι θεολόγος ; ξέρεις που πάνε τα βύσματα; όχι ωρομισθιοι και αναπληρωτές στα εκκλησιαστικά...μα κρατάνε την τσάντα του μητροπολίτη και είναι δίπλα, στο σπίτι τους...παρακολουθεις τις εξελίξεις του κλάδου; θυμάσαι κύριε  ΠΕ01 ΠΌΣΟΥσ ΘΕΟΛΟΓΟΥΣ ΠΗΡΕ ΤΟ 2012-2013; ΔΈΚΑ ΑΤΟΜΑ....ΚΙ ΕΜΕΙΝΑ ΤΟ ΠΑΛΙΟΒΥΣΜΑ ΕΓΩ ΤΟ ΠΟΡΤΟΚΑΛΑΚΙ ΑΝΕΡΓΟΣ μάλλον  ειχες την πολυτέλεια αντί να πας για 11 ώρες μακρυά από το σπίτι σου που άλλοι βυσμα θα έβαζαν για να μην πάνε, να σε συντηρούν άλλοι αντί να βγεις στομεροκάμματο και να ξανασπουδάσεις...το επιχείρημα σου μου θυμίζει την άλλη που μίλησε στην επιτροπή της Βουλής και έλεγε για θέματα ασεπαγορασμενα...παροικούντες εν τη Ιερουσαλήμ  είμαστε και σας ξέρουμε όλα αυτά τα χρονια πόσες επιλογές βάζατε και που θέλατε να πάτε....έχεις κακή πρόθεση διότι υβρίζεις κάποιον που ασφαλώς δεν ξέρεις....λες τι είναι θεολογος ε, βύσμα; τι είναι φιλόλογος...ε,ΠΔΣ όσα δεν φτάνει η αλεπου τα κάνει κρεμαστάρια...μόνο γέλωτα και θλίψη προκαλούν όλα όσα λες ...κι εγώ το 07 που πέτυχα δεν πήγα αναπληρωτής... ξέρεις πότε πήγα  ΠΕ01,02 και δεν ξέρω τι άλλο είσαι; μετά από β ασεπ το 08 και με τα δυσπρόσιτα... εσύ που ήσουν πιο κάτω από εμένα γιατί δεν πήγες; ....γιατί θυμάμαι άτομα πιο κάτω από εμένα να βάζουν ναι σε όλα και να πηγαίνουν....μήπως ήσουν επιλεκτικούλης ή δεν σου άρεσε η θεολογία;....ή μήπως δεν ήξερες πόσο στο φτυσιμο μας έχει το Υπουργείο ως ειδικότητα;...αλλά ξέχασα πήγαινες για β και γ πτυχίο δεν τα παρακολουθούσες αυτά....

ΥΓ το ερώτημα που ετέθη από τον κύριο kinegiros δεν απαντηθηκε:

... ας απλοποιήσω ακόμα περισσότερο την ερώτηση. Ποια είναι Η ΔΙΚΗ ΣΟΥ (ΣΑΣ) πρόταση για την φετινή πρόσληψη αναπληρωτών; (γνωρίζοντας ότι ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΦΕΤΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ και με με την παραδοχή ότι θέλουμε όλοι να λειτουργήσουν τα σχολεία)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 02, 2016, 02:06:08 μμ από portokali »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32297
  • Τελευταία: tt777
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160107
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 577
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 454
Σύνολο: 469

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.092 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.