*

Αποστολέας Θέμα: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών  (Αναγνώστηκε 286467 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος origenis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #336 στις: Ιούνιος 02, 2016, 02:09:04 μμ »
Αποφάσεις 620/1933,1382/1948 και 1810/1957 της Ολομέλειας ΣτΕ:μέχρι της εφαρμογής του νεότερου ειδικού νόμου ισχύει και εφαρμόζεται ο προηγούμενος ειδικός νόμος.Αυτό καταγράφεται και στον Ευρωπαικό Κώδικα Ορθής Διοικητικής Συμπεριφοράς,ονομάζοντας το δικαίωμα της χρηστής διοίκησης!Συνεπώς μέχρι να τύχει εφαρμογής ο 3848/2010,ισχύει ο 2525/1997.Δεν θα ξανααπαντήσω σε συναδέλφους άγευστους διοικητικής μέριμνας!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 02, 2016, 02:12:26 μμ από origenis »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:14:54 »

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #337 στις: Ιούνιος 02, 2016, 02:10:10 μμ »
δείτε εδώ τι έρχεται του χρόνου: Οι αλλαγές στα προγράμματα και στα ωράρια σε Γυμνάσια και Λύκεια το νέο σχολικό έτος -Εξοικονόμηση 3.000 καθηγητών

Οι αλλαγές στα προγράμματα και στο ωράριο σε Γυμνάσια και Λύκεια το νέο σχολικό έτος

Σύμφωνα με έγκυρες και αποκλειστικές πληροφορίες το Υπουργείο Παιδείας μετά τις νομοθετικές παρεμβάσεις στα Νηπιαγωγεία και στα Δημοτικά σχεδιάζει αλλαγές σε Γυμνάσια και Λύκεια.
                Στη Δευτεροβάθμια Γενική Εκπαίδευση θα γίνουν κάποιες πρώτες αλλαγές στα ωρολόγια προγράμματα.
             
Οι αλλαγές στα Γυμνάσια και τα Λύκεια αφορούν:

1. Εξετάσεις Γυμνασίου
2. Μείωση διδακτικών ωρών Γυμνασίου - Λυκείου
3. Αλλαγές στο ωρολόγιο και το αναλυτικό πρόγραμμα
4. "Ανοιγμα" των αναθέσεων μαθημάτων σε διάφορες ειδικότητες εκπαιδευτικών
5. Θέσπιση ωρας συνεδρίασης συλλόγου διδασκόντων
6. Αύξηση του διδακτικού χρόνου
7. Μείωση των μαθημάτων που θα εξετάζονται γραπτά

8. Περικοπές και αναμόρφωση της διδακτέας ύλης

Συγκεκριμένα εντός του πρώτου 15νθήμερου του Ιουνίου το Υπουργείο Παιδείας αναμένεται να ανακοινώσει:

Όσον αφορά στο Γυμνάσιο αντί για τρία Τρίμηνα θα έχουμε δύο Τετράμηνα. Εξετάσεις θα γίνονται στο τέλος του πρώτου τετραμήνου και στο τέλος του σχολικού έτους. Οι εξετάσεις θα γίνονται σε 4-6 μαθήματα.

Παράλληλα από τη νέα σχολική χρονιά στο Γυμνάσιο τα Αρχαία Ελληνικά (από το πρωτότυπο) θα γίνονται 2 ώρες από 3  και τα Νέα Ελληνικά θα γίνονται 3 ώρες από 2.

Το ωρολόγιο πρόγραμμα στη Δευτεροβάθμια εκπαίδευση μειώνεται κατά τρεις ώρες εβδομαδιαίως. "Κόβεται" η Ερευνητική Εργασία (Project) ως αυτοτελές αντικείμενο και ενσωματώνεται στη διδακτική των κανονικών μαθημάτων.

Θα υπάρξουν περικοπές και αναμόρφωση της διδακτέας ύλης (Το ΙΕΠ ολοκληρώνει μαι σειρά παιδαγωγικών και διδακτικών οδηγιών που θα στείλει στους εκπαιδευτικούς εντός του Ιουνίου)

Το διδακτικό έτος επεκτείνεται και μαθήματα γίνονται μέχρι και το πρώτο δεκαήμερο του Ιουνίου.
"Ανοίγουν" οι αναθέσεις μαθημάτων σε διάφορες ειδικότητες εκπαιδευτικών. Π.χ οι καθηγητές των Γραφικών Τεχνών θα μπορούν να κάνουν και καλλιτεχνικά μαθήματα στο Δημοτικό και οι καθηγητές των επιστημών υγείας θα μπορούν να διδάσκουν στην ευέλικτη ζώνη στο Δημοτικό.
Θεσμοθετείτουνται συνεδριάσεις των συλλόγων διδασκόντων μετά το τέλος του σχολικού χρόνου (μετά τις 1.15 το μεσημέρι) σε τακτά διαστήματα

Μια πρώτη παρατήρηση που αφορά στις συνέπειες των αλλαγών αυτών στην εξοικονόμηση προσωπικού είναι η παρακάτω:
Με τη μείωση του ωρολογίου προγράμματος κατά τρεις ώρες την εβδομάδα σε Γυμνάσια και Λύκεια εξοικονομούνται πάνω από 2.000 καθηγητές. Αν ο αριθμός αυτός προστεθεί στους εκπαιδευτικούς που από τη νέα σχολική χρονιά δεν θα έχουν μείωση ωραρίου ως υπεύθυνοι στα εργαστήρια Φυσικών Επιστημών και Πληροφορικής (φυσικοί, Χημικοί, καθηγητές Πληροφορικής) τότε ο συνολικός αριθμός εκπαιδευτικών που εξοικονομούνται στη Δευτεροβάθμια εκπαίδευση φτάνει στις 3.000. Αυτό σημαίνει ότι το Υπουργείο Παιδείας χωρίς να κάνει μόνιμους διορισμούς υπερκαλύπτει τον αριθμό των καθηγητών που φεύγουν φέτος με σύνταξη και παράλληλα μειώνει την ανάγκη για πρόσληψη αναπληρωτών καθηγητών κατά 1.500 περίπου.

https://www.alfavita.gr/arthron/oi-allages-sta-programmata-kai-sta-oraria-se-gymnasia-kai-lykeia-neo-sholiko-etos-0

Αποσυνδεδεμένος origenis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #338 στις: Ιούνιος 02, 2016, 02:16:10 μμ »
πήγα σε δεσπότη; και θα έβαζα βύσμα δεσπότη για να πάω με 11 ώρες στα ξερόνησα ωρομίσθιος; έτσι δικαιολογείς πως δεν έβαζες ναι σε όλα; ή ωρομίσθιος πέρα από το σπιτάκι σου;  μα είσαι θεολόγος ; ξέρεις που πάνε τα βύσματα; όχι ωρομισθιοι και αναπληρωτές στα εκκλησιαστικά...μα κρατάνε την τσάντα του μητροπολίτη και είναι δίπλα, στο σπίτι τους...παρακολουθεις τις εξελίξεις του κλάδου; θυμάσαι κύριε  ΠΕ01 ΠΌΣΟΥσ ΘΕΟΛΟΓΟΥΣ ΠΗΡΕ ΤΟ 2012-2013; ΔΈΚΑ ΑΤΟΜΑ....ΚΙ ΕΜΕΙΝΑ ΤΟ ΠΑΛΙΟΒΥΣΜΑ ΕΓΩ ΤΟ ΠΟΡΤΟΚΑΛΑΚΙ ΑΝΕΡΓΟΣ μάλλον  ειχες την πολυτέλεια αντί να πας για 11 ώρες μακρυά από το σπίτι σου που άλλοι βυσμα θα έβαζαν για να μην πάνε, να σε συντηρούν άλλοι αντί να βγεις στομεροκάμματο και να ξανασπουδάσεις...το επιχείρημα σου μου θυμίζει την άλλη που μίλησε στην επιτροπή της Βουλής και έλεγε για θέματα ασεπαγορασμενα...παροικούντες εν τη Ιερουσαλήμ  είμαστε και σας ξέρουμε όλα αυτά τα χρονια πόσες επιλογές βάζατε και που θέλατε να πάτε....έχεις κακή πρόθεση διότι υβρίζεις κάποιον που ασφαλώς δεν ξέρεις....λες τι είναι θεολογος ε, βύσμα; τι είναι φιλόλογος...ε,ΠΔΣ όσα δεν φτάνει η αλεπου τα κάνει κρεμαστάρια...μόνο γέλωτα και θλίψη προκαλούν όλα όσα λες ...κι εγώ το 07 που πέτυχα δεν πήγα αναπληρωτής... ξέρεις πότε πήγα  ΠΕ01,02 και δεν ξέρω τι άλλο είσαι; μετά από β ασεπ το 08 και με τα δυσπρόσιτα... εσύ που ήσουν πιο κάτω από εμένα γιατί δεν πήγες; ....γιατί θυμάμαι άτομα πιο κάτω από εμένα να βάζουν ναι σε όλα και να πηγαίνουν....μήπως ήσουν επιλεκτικούλης ή δεν σου άρεσε η θεολογία;....ή μήπως δεν ήξερες πόσο στο φτυσιμο μας έχει το Υπουργείο ως ειδικότητα;...αλλά ξέχασα πήγαινες για β και γ πτυχίο δεν τα παρακολουθούσες αυτά....

ΥΓ το ερώτημα που ετέθη από τον κύριο kinegiros δεν απαντηθηκε:

... ας απλοποιήσω ακόμα περισσότερο την ερώτηση. Ποια είναι Η ΔΙΚΗ ΣΟΥ (ΣΑΣ) πρόταση για την φετινή πρόσληψη αναπληρωτών; (γνωρίζοντας ότι ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΦΕΤΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ και με με την παραδοχή ότι θέλουμε όλοι να λειτουργήσουν τα σχολεία)
Ξέρεις πως δεν είναι έτσι τα πράγματα.Δεν έχει νόημα να αντιπαρατεθώ μαζί σου,γιατί το έχω κάνει ήδη δικαστικά.Εκεί ισχύουν τα ντουκουμέντα!

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #339 στις: Ιούνιος 02, 2016, 02:18:59 μμ »
Αποφάσεις 620/1933,1382/1948 και 1810/1957 της Ολομέλειας ΣτΕ:μέχρι της εφαρμογής του νεότερου ειδικού νόμου ισχύει και εφαρμόζεται ο προηγούμενος ειδικός νόμος.Αυτό καταγράφεται και στον Ευρωπαικό Κώδικα Ορθής Διοικητικής Συμπεριφοράς,ονομάζοντας το δικαίωμα της χρηστής διοίκησης!Συνεπώς μέχρι να τύχει εφαρμογής ο 3848/2010,ισχύει ο 2525/1997.Δεν θα ξανααπαντήσω σε συναδέλφους άγευστους διοικητικής μέριμνας!!!
κάνει λάθος ο 3848 προβλέπει  τι  προηγείται της εφαρμογής του:  άρθρο 9   http://dipe.lef.sch.gr/documents/nomothesia/N.3848-2010.pdf

επίσης 4303 σελ. 35 σκέψη 12

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:14:54 »

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #340 στις: Ιούνιος 02, 2016, 02:27:03 μμ »
Ξέρεις πως δεν είναι έτσι τα πράγματα.Δεν έχει νόημα να αντιπαρατεθώ μαζί σου,γιατί το έχω κάνει ήδη δικαστικά.Εκεί ισχύουν τα ντουκουμέντα!
έχεις προσφύγει για συγκέκριμένα άτομα; αλλιώς αερολογείς ...
έτσι όπως στα λέω είναι τα πράγματα ...αυτά κοίταξε να τα πεις σε άλλου που δεν ξέρουν τα προβλήματα του κλάδου   στον πίνακα υπήρχε κινητικότητα....αυτό δεν το ήξερες; ή μήπως ήθελες να μην πηγαίνεις εσύ και όσοι ήταν από κάτω από εσένα να πηγαίνουν και να μην ανεβαίνουν στον πίνακα; τα εμά εμά και τα εσά εμά δηλαδή; ....επίσης δεν λες πως υπήρχαν οι πίνακες των ωρομισθίων ανά περιφέρεια,τα διπλά των δυσπροσίτων και κάποιος που πήγαινε μπορούσε μετά στους πίνακες των αναπληρωτών να προσπεράσει άλλον πάνω από αυτόν...δεν το ήξερες αυτό όταν έκανες τα χαρτιά σου κι έβαζες μόνο Αθήνα και το σπίτι σου; ο πίνακας έχει 600 άτομα όλοι βύσματα είναι; δεν κάθεσαι λέω εγώ να δουλέψεις στο τρίτο πτυχίο σου....ζημιά θα κάνεις στον κλάδο....
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 02, 2016, 02:29:37 μμ από portokali »

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4020
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #341 στις: Ιούνιος 02, 2016, 02:28:32 μμ »
κάνει λάθος ο 3848 προβλέπει  τι  προηγείται της εφαρμογής του:  άρθρο 9   http://dipe.lef.sch.gr/documents/nomothesia/N.3848-2010.pdf

επίσης 4303 σελ. 35 σκέψη 12

Βάζεις το χέρι σου στη φωτιά, ότι δεν υπάρχει ούτε μια στο εκατομμύριο πιθανότητα να πει το ΣτΕ ότι έχει παρέλθει το εύλογο χρονικό διάστημα; Ότι οι φήμες που κυκλοφόρησαν, ότι "επιθυμούσε" πίνακα αναπληρωτών με επιτυχόντες του 2008 και μόνο, είναι εντελώς ανακριβείς; Γιατί εγώ δεν το βάζω.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 02, 2016, 02:33:41 μμ από trust no one »

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #342 στις: Ιούνιος 02, 2016, 02:36:26 μμ »
Βάζεις το χέρι σου στη φωτιά, ότι δεν υπάρχει ούτε μια στο εκατομμύριο πιθανότητα να πει το ΣτΕ ότι έχει παρέλθει το εύλογο χρονικό διάστημα; Ότι οι φήμες που κυκλοφόρησαν, ότι επιθυμούσε πίνακα αναπληρωτών με επιτυχόντες του 2008 και μόνο είναι εντελώς ανακριβείς; Γιατί εγώ δεν το βάζω.
δεν ξέρω τι επιθυμούσε; αλλά τί αποφάσισε τελικα....α, για τους επιτυχόντες του 08 μην μου το λες εμένα ,έχω επιτυχία 08 και με συμφέρει διότι έχω κόσμο γύρω μου στον πίμακα με ασεπμόνο 06.... ;D ;D ;D ;D ;D με συνέφερε...τι λές τώρα; πλάκα μου κάνεις;....αυτά πες τα σε άλλους που ήθελαν να μετράει του 04, του 02..του 1821... ;D ;D ;D ;D ;D
πάντως άμα θες να μιλήσουμε σοβαρά επειδή μίλησα με δικηγόρο που μίλησε με τον εισηγητή του ΣτΕ αυτό που λες δεν ίσχυε, διότι είναι μεταβατική περίοδος αντικειμενικά και καλύπτονται ακριβώς γι' αυτό και οι μη έχοντες ασεπ...ο 3848 πάει πακέτο...και δεν έχει αναδρομική ισχύ, διότι ψηφίσθηκε μετά τον ασεπ του 08 αυτή ήταν η λογική της απόφασης...τώρα τι θα πει δεν το ξέρω....δεν είμαι μάντης...ακόμα και να πει ότι  παρείλθε το εύλογο χρονικό διάστημα δεν μπορούν να συνταχθούν  πίνακες χωρίς ασεπ...θα υπάρχει περιπλοκή...το λέει και η 4303 εφαρμογή νέου συστήματος σημαίνει διεξαγωγή ασεπ....
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 02, 2016, 02:38:33 μμ από portokali »

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4020
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #343 στις: Ιούνιος 02, 2016, 02:44:50 μμ »
δεν ξέρω τι επιθυμούσε; αλλά τί αποφάσισε τελικα....α, για τους επιτυχόντες του 08 μην μου το λες εμένα ,έχω επιτυχία 08 και με συμφέρει διότι έχω κόσμο γύρω μου στον πίμακα με ασεπμόνο 06.... ;D ;D ;D ;D ;D με συνέφερε...τι λές τώρα; πλάκα μου κάνεις;....αυτά πες τα σε άλλους που ήθελαν να μετράει του 04, του 02..του 1821... ;D ;D ;D ;D ;D
πάντως άμα θες να μιλήσουμε σοβαρά επειδή μίλησα με δικηγόρο που μίλησε με τον εισηγητή του ΣτΕ αυτό που λες δεν ίσχυε, διότι είναι μεταβατική περίοδος αντικειμενικά και καλύπτονται ακριβώς γι' αυτό και οι μη έχοντες ασεπ...ο 3848 πάει πακέτο...και δεν έχει αναδρομική ισχύ, διότι ψηφίσθηκε μετά τον ασεπ του 08 αυτή ήταν η λογική της απόφασης...τώρα τι θα πει δεν το ξέρω....δεν είμαι μάντης...ακόμα και να πει ότι  παρείλθε το εύλογο χρονικό διάστημα δεν μπορούν να συνταχθούν  πίνακες χωρίς ασεπ...θα υπάρχει περιπλοκή...το λέει και η 4303 εφαρμογή νέου συστήματος σημαίνει διεξαγωγή ασεπ....

Όταν λες μίλησα με δικηγόρο, εννοείς τον Κολλύρη; Για να ξέρουμε πόση βάση να δώσουμε...

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #344 στις: Ιούνιος 02, 2016, 02:47:49 μμ »
Όταν λες μίλησα με δικηγόρο, εννοείς τον Κολλύρη; Για να ξέρουμε πόση βάση να δώσουμε...
δεν ήταν ο Κολλύρης αλλά ο Περπατάρης...

Αποσυνδεδεμένος physicos1976

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 339
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #345 στις: Ιούνιος 02, 2016, 03:02:29 μμ »
εγω εχω 1 αποριες.
1η : ο συναδερφος kinegiros δεν ειναι διορισμενος?νομιζω ετσι ειχε πει.γιατι τοση αγωνια με τους αναπληρωτες λοιπον και γιατι τοση μανια  εναντιον των επιτυχοντων?
2η : o συναδερφος portokali δεν δουλευει φετος ως αναπληρωτης σε σχολειο?πως λοιπον ξημεροβραδιαζεται στον υπολογιστη και γραφει συνεχως?εμεις γιατι δεν προλαβαινουμε?
κι επισης παρατηρω οτι στο φορουμ εσεις οι δυο γραφετε συνεχως προσωπικες σας αποψεις.Ε λοιπον δε μας νοιαζουν πλεον!!!!!προσπαθω να μαθω κανενα νεο κι ολο πετυχαινω εσας να λετε....

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #346 στις: Ιούνιος 02, 2016, 03:58:04 μμ »
εγω εχω 1 αποριες.
1η : ο συναδερφος kinegiros δεν ειναι διορισμενος?νομιζω ετσι ειχε πει.γιατι τοση αγωνια με τους αναπληρωτες λοιπον και γιατι τοση μανια  εναντιον των επιτυχοντων?
2η : o συναδερφος portokali δεν δουλευει φετος ως αναπληρωτης σε σχολειο?πως λοιπον ξημεροβραδιαζεται στον υπολογιστη και γραφει συνεχως?εμεις γιατι δεν προλαβαινουμε?
κι επισης παρατηρω οτι στο φορουμ εσεις οι δυο γραφετε συνεχως προσωπικες σας αποψεις.Ε λοιπον δε μας νοιαζουν πλεον!!!!!προσπαθω να μαθω κανενα νεο κι ολο πετυχαινω εσας να λετε....

Άκου για να μαθαίνεις, γιατί είσαι νέος και οι απορίες σου δείχνουν έλλειμμα ωριμότητας και δημοκρατικής νοοτροπίας. Ο Χ συνάδελφος που γράφει εδώ μπορεί να είναι ότι θέλει αδιόριστος, ωρομίσθιος, αναπληρωτής, μόνιμος, συνταξιούχος, επιτυχών, αποτυχών, διοριστέος κλπ κανείς δεν βάζει εμπόδια σε κανένα και κανείς δεν έχει δικαίωμα να αμφισβητεί το δικαίωμα του αυτό. Περιοδικά εμφανίζονται συνάδελφοι σαν εσένα που θέλουν να φιμώσουν απόψεις που δεν τους βολεύουν και δεν μπορούν ή δεν ξέρουν πως να αντιμετωπίσουν με επιχειρήματα. Σε αυτή την περίπτωση πάντα υπάρχει κάποιος συνάδελφος (εγώ για εσένα) που τους λέει τα αυτονόητα και ελπίζουμε να μπει στο κλίμα λειτουργίας του φορουμ.

Ελπίζω να κατάλαβες.

Αααα και δεν έχω μανία εναντίον κάποιου, έχω μια απορία και ψάχνω προτάσεις για να δούμε πως θα λειτουργήσει το σχολείο του χρόνου. Ακόμα κάποιος να απαντήσει...

Αποσυνδεδεμένος cosmos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Λατρεύω την εκπαίδευση?
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #347 στις: Ιούνιος 02, 2016, 04:41:12 μμ »
kinegiros υπήρξε μια πρόταση από το ίδιο το Υπουργείο. Είχε δημοσιοποιηθεί και δεν κατατέθηκε προς ψήφιση στο πάρα πέντε μέσα στο Πάσχα όπου ο Φίλης υποχώρησε. Προφανώς την είχες δει... ποια η γνώμη σου;
Πάντως προφανώς είχε υπάρξει νομική μελέτη και αρκετός χρόνος επεξεργασίας από το αρμόδιο τμήμα του Υπουργείου  ώστε εύλογα κάποιος θα αναρωτηθεί: Μήπως όλη αυτή η δουλειά έγινε επι σκοπού; Δηλαδή μήπως το Υπουργείο ήθελε να έχει στο συρτάρι μια δεύτερη εναλλακτική πρόταση σε περίπτωση που οι προσφυγές μπλοκάρουν τις επικείμενες προσλήψεις αναπληρωτών με το ισχύον σύστημα;

anemona

  • Επισκέπτης
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #348 στις: Ιούνιος 02, 2016, 04:43:11 μμ »
Το σχολείο θα λειτουργήσει με αύξηση του ωραρίου στους μονίμους και ελάχιστες προσλήψεις στους αναπληρωτές μέχρι να γίνει Ασέπ για ελάχιστες θέσεις και λίγες ειδικότητες.

Αποσυνδεδεμένος martha.fa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 262
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #349 στις: Ιούνιος 02, 2016, 04:54:03 μμ »
Άκου για να μαθαίνεις, γιατί είσαι νέος και οι απορίες σου δείχνουν έλλειμμα ωριμότητας και δημοκρατικής νοοτροπίας. Ο Χ συνάδελφος που γράφει εδώ μπορεί να είναι ότι θέλει αδιόριστος, ωρομίσθιος, αναπληρωτής, μόνιμος, συνταξιούχος, επιτυχών, αποτυχών, διοριστέος κλπ κανείς δεν βάζει εμπόδια σε κανένα και κανείς δεν έχει δικαίωμα να αμφισβητεί το δικαίωμα του αυτό. Περιοδικά εμφανίζονται συνάδελφοι σαν εσένα που θέλουν να φιμώσουν απόψεις που δεν τους βολεύουν και δεν μπορούν ή δεν ξέρουν πως να αντιμετωπίσουν με επιχειρήματα. Σε αυτή την περίπτωση πάντα υπάρχει κάποιος συνάδελφος (εγώ για εσένα) που τους λέει τα αυτονόητα και ελπίζουμε να μπει στο κλίμα λειτουργίας του φορουμ.

Ελπίζω να κατάλαβες.

Αααα και δεν έχω μανία εναντίον κάποιου, έχω μια απορία και ψάχνω προτάσεις για να δούμε πως θα λειτουργήσει το σχολείο του χρόνου. Ακόμα κάποιος να απαντήσει...
Δεν καταλαβαίνω γιατί εξακολουθείς να ρωτάς τόσο επίμονα κάτι που απαντήθηκε απόλυτα ξεκάθαρα απο  τον trust no one ,αλλά στη συνέχεια και από τον origeni.Θες ντε και καλά να καταλήξεις στο συμπέρασμα ότι δεν πήρες απάντηση;Δεν έχουν όλοι τη συνδικαλιστική νοοτροπία τη δικιά σου.Δεν κατεβαίνουν όλοι με προτάσεις και παράλογες απαιτήσεις.Αρκούνται στις αποφάσεις δικαστηρίων όταν "υποψιάζονται" διάφορα....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32297
  • Τελευταία: tt777
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160140
  • Σύνολο θεμάτων: 19215
  • Σε σύνδεση σήμερα: 689
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 498
Σύνολο: 498

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.