*

Αποστολέας Θέμα: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών  (Αναγνώστηκε 286407 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #1316 στις: Οκτώβριος 29, 2016, 10:39:35 μμ »
γνωμη μου ...οσοι εχουν 36 μηνες προυπηρεσια μεχρι τον επομενο γραπτο ασεπ δεν θα χαθουν
ποιος επόμενος γραπτός ασεπ; μετά από την επάνοδο στην δραχμή;....δεν μιλάμε για 36 μήνες αλλά για 90,80, 70, 60...διπλα δυσπρόσιτα....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:15:54 »

Αποσυνδεδεμένος futzia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #1317 στις: Οκτώβριος 29, 2016, 10:40:47 μμ »
και μετα δεν θα εχει ουτε αναπληρωτες....δεν θα υπαρχει το εσπα χαχαχαχχα.....κανα μπαξε  να βαλουμε να τρωμε τπτ

Αποσυνδεδεμένος futzia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #1318 στις: Οκτώβριος 29, 2016, 10:42:27 μμ »
ποιος επόμενος γραπτός ασεπ; μετά από την επάνοδο στην δραχμή;....δεν μιλάμε για 36 μήνες αλλά για 90,80, 70, 60...διπλα δυσπρόσιτα....


με προλαβες

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #1319 στις: Οκτώβριος 29, 2016, 10:44:34 μμ »
και μετα δεν θα εχει ουτε αναπληρωτες....δεν θα υπαρχει το εσπα χαχαχαχχα.....κανα μπαξε  να βαλουμε να τρωμε τπτ
και να φανταστείς έχουμε συναδέλφους αναπληρωτές που έχουν κάνει παντιέρα τους την επάνοδο στην δραχμή για μεγαλύτερη αξιοπρέπεια...ενώ δουλέυουν με ΕΣΠΑ και ευρωπαϊκά κονδύλια.... ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:15:54 »

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4020
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #1320 στις: Οκτώβριος 29, 2016, 10:45:08 μμ »
1)εγώ δεν έχω καμία απορία, εσύ το παραθέτεις ως σενάριο...αλλά αφού διορισμοί γιοκ αλλάξει δεν αλλάξει  δώρο άδωρο...
2)η 527 προϋποθετει τον 3848 αν ισχύσει το σενάριο που λες για αλλαγή συστήματος διορισμών με μόρια τότε πως θα επικαλεστείτε την 527; οι όποιες μελλοντικές προσφυγές θα αφορούν ένα νέο νόμο διορισμών...
3) η φετινή προϋπηρεσία είναι ελεγμένη από ασεπ; βγήκαν οι φετινοί πίνακες με ασεπ ; άρα ...θα μετρήσει συτοτελώς ναι ή όχι;'έγινε πράξη η εντολή του ΣτΕ;
4)το πανηγυράκι τελείωσε από τη στιγμή που οι θεσμοί συναντήθηκαν με Φίλη και του έδωσαν άκυρο για 20.000 μόνιμους διορισμούς....τώρα άμα αλλάξει το σύστημα διορισμών και καταργήσει τον γραπτό, κατά την πρώτη σκέψη σου, εκέι να δεις γλέντι που θα γίνει....εσύ δεν είπες πως θα τον αλλάξει τον 3848; μην βιάζεσαι...άσε να δούμε τι θα βγει και μετά θα πάμε σε ΕΔΑΔ...
5)κοιτα στο χωριό μου λένε κάλλιο πέντε και στο χέρι παρά δέκα και καρτέρει...οπότε καλύτερα μεροκάματο 8-9 μήνες το χρόνο παρά ασεπ με ψίχουλα θέσεις
5)μεταβατικό έδιναν όλοι οι νόμοι για τους διορισμούς (νόμος Αρσένη, 3848 ) και θα παλέψουμε προς αυτήν την κατέυθυνση

1) Αυτός μίλησε για διορισμούς από το Σεπτέμβρη του 2017. Αν φέρει το σύστημα νωρίτερα και φάει άκυρο, μπορεί να το εφαρμόσει απλά για τους αναπληρωτές.
2-3) Ξαναδιάβασε τι είπε ο Νικολάκης. Πολύ σωστά τα λέει. Η προϋπηρεσία (προ 2016 και αυτή του 2016 ίσως, μιας και δεν είναι όλη η διαδικασία υπό τον ΑΣΕΠ), μπορεί να χρησιμοποιηθεί μόνο ως προσαύξηση σε γραπτό ΑΣΕΠ. Τα λέει ξεκάθαρα η 527. Αυτό ισχύει για τον 3848, για τον 3949, για τον 4050 και για όποιον άλλο νόμο θελήσουν να φέρουν. Η προϋπηρεσία αυτή δε μπορεί να βαφτιστεί αξιοκρατική, όσους ελέγχους βεβαιώσεων προϋπηρεσίας κι αν κάνει ο ΑΣΕΠ.
4) Όχι δεν τελείωσε το πανηγυράκι. Υπάρχει και το πανηγυράκι των αναπληρωτών. Οσονούπω έρχεται και η σειρά τους.
5) Εννοείται κάλλιο 5 και στο χέρι. Τώρα το ΑΣΕΠ για ψίχουλα θέσεις, μου δείχνει ότι μάλλον δεν έχεις εμπιστοσύνη στις ικανότητες σου και ότι μπορείς να είσαι μέσα σε αυτές τις θέσεις. Κάτι παραπάνω θα ξες. Άλλωστε έχεις και την εμπειρία 2 γραπτών ΑΣΕΠ που αυτό βεβαιώνουν. Δε σε αδικώ που δε θες και 3η "αποτυχία"
6) Θα παλέψετε προς αυτή την κατεύθυνση ε; Ελπίζω να μην έχεις χάσει τη φόρμα σου στο σκαρφάλωμα καγκέλων. Έχουν περάσει και κάποιοι μήνες από τον Απρίλιο... Ελπίζω να μην έσβησες και τα νούμερα των βουλευτών που καλούσατε για να πάρουν πίσω το σχέδιο νόμου. Ποτέ δε ξες πότε θα τα ξαναχρειαστείτε...

Αποσυνδεδεμένος futzia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #1321 στις: Οκτώβριος 29, 2016, 10:45:58 μμ »
εχουν τ λεφτα εξω χαχαχα 8)

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #1322 στις: Οκτώβριος 29, 2016, 10:48:28 μμ »
1) Αυτός μίλησε για διορισμούς από το Σεπτέμβρη του 2017. Αν φέρει το σύστημα νωρίτερα και φάει άκυρο, μπορεί να το εφαρμόσει απλά για τους αναπληρωτές.
2-3) Ξαναδιάβασε τι είπε ο Νικολάκης. Πολύ σωστά τα λέει. Η προϋπηρεσία (προ 2016 και αυτή του 2016 ίσως, μιας και δεν είναι όλη η διαδικασία υπό τον ΑΣΕΠ), μπορεί να χρησιμοποιηθεί μόνο ως προσαύξηση σε γραπτό ΑΣΕΠ. Τα λέει ξεκάθαρα η 527. Αυτό ισχύει για τον 3848, για τον 3949, για τον 4050 και για όποιον άλλο νόμο θελήσουν να φέρουν. Η προϋπηρεσία αυτή δε μπορεί να βαφτιστεί αξιοκρατική, όσους ελέγχους βεβαιώσεων προϋπηρεσίας κι αν κάνει ο ΑΣΕΠ.
4) Όχι δεν τελείωσε το πανηγυράκι. Υπάρχει και το πανηγυράκι των αναπληρωτών. Οσονούπω έρχεται και η σειρά τους.
5) Εννοείται κάλλιο 5 και στο χέρι. Τώρα το ΑΣΕΠ για ψίχουλα θέσεις, μου δείχνει ότι μάλλον δεν έχεις εμπιστοσύνη στις ικανότητες σου και ότι μπορείς να είσαι μέσα σε αυτές τις θέσεις. Κάτι παραπάνω θα ξες. Άλλωστε έχεις και την εμπειρία 2 γραπτών ΑΣΕΠ που αυτό βεβαιώνουν. Δε σε αδικώ που δε θες και 3η "αποτυχία"
6) Θα παλέψετε προς αυτή την κατεύθυνση ε; Ελπίζω να μην έχεις χάσει τη φόρμα σου στο σκαρφάλωμα καγκέλων. Έχουν περάσει και κάποιοι μήνες από τον Απρίλιο... Ελπίζω να μην έσβησες και τα νούμερα των βουλευτών που καλούσατε για να πάρουν πίσω το σχέδιο νόμου. Ποτέ δε ξες πότε θα τα ξαναχρειαστείτε...
κάνε υπομονή και σε μερικούς μήνες θα ξεκαθαρίσουν τα πράγματα...

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4020
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #1323 στις: Οκτώβριος 29, 2016, 10:49:16 μμ »
κάνε υπομονή σε μερικούς μήνες και θα ξεκαθαρίσουν τα πράματα...

Τώρα μιλάς σωστά...

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #1324 στις: Οκτώβριος 29, 2016, 10:50:52 μμ »
Τώρα μιλάς σωστά...
εργάζεσαι φέτος πουθενά συνάδελφε;  :)

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4020
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #1325 στις: Οκτώβριος 29, 2016, 10:56:52 μμ »
εργάζεσαι φέτος πουθενά συνάδελφε;  :)

Εργάζομαι ναι. Αλλά προσπαθώ πάντα να έχω σταθερές απόψεις, ανεξάρτητα από τα προσωπικά μου συμφέροντα...

Αποσυνδεδεμένος futzia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #1326 στις: Οκτώβριος 29, 2016, 10:58:18 μμ »
πε19....πε20.....το 80% χωρις ασεπ διοριστηκε κ τωρα κλεβει τις ωρες μαθηματικων

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #1327 στις: Οκτώβριος 29, 2016, 11:00:29 μμ »
Εργάζομαι ναι. Αλλά προσπαθώ πάντα να έχω σταθερές απόψεις, ανεξάρτητα από τα προσωπικά μου συμφέροντα...
μπράβο χαίρομαι :)  μακάρι νά έχεις πάντα δουλειά και αυτή να μην στην υποβαθμίζει ποτέ κανένας εργοδότης είτε ιδιωτικός είτε δημόσιος...και κυρίως να μη συναινείς κι εσύ σε αυτό...

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4020
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #1328 στις: Οκτώβριος 29, 2016, 11:03:27 μμ »
μπράβο χαίρομαι :)  μακάρι νά έχεις πάντα δουλειά και αυτή να μην στην υποβαθμίζει ποτέ κανένας εργοδότης είτε ιδιωτικός είτε δημόσιος...και κυρίως να μη συναινείς κι εσύ σε αυτό...

Εγώ θεωρώ όμως ότι ο εργοδότης υποβαθμίζει και τη δουλειά μου όταν εφαρμόζει εδώ και 14 χρόνια αντισυνταγματικές διατάξεις...

πε19....πε20.....το 80% χωρις ασεπ διοριστηκε κ τωρα κλεβει τις ωρες μαθηματικων

Για τους μαθηματικούς που βαφτίστηκαν όμως πληροφορικοί με ένα σεμινάριο 400 ωρών δε λέμε τίποτα... Και οι Πληροφορικοί δε κλέβουν τίποτα. Τις αναθέσεις τις αποφασίζει το υπουργείο. Όσο για το 80% χωρίς ΑΣΕΠ συμφωνούμε...

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #1329 στις: Οκτώβριος 29, 2016, 11:07:59 μμ »
Εγώ θεωρώ όμως ότι ο εργοδότης υποβαθμίζει και τη δουλειά μου όταν εφαρμόζει εδώ και 14 χρόνια αντισυνταγματικές διατάξεις...

.
και, θα συμπληρώσω, και αντεργατικές νομοθεσίες, κατά το ευρωπαϊκό δίκαιο, κάνοντας κατάχρηση της μορ΄φης εργασίας του συμβασιούχου...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32297
  • Τελευταία: tt777
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160116
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 587
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 461
Σύνολο: 471

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.066 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.