*

Αποστολέας Θέμα: Συστηματικη καθυστερηση μητερας στην αποχωρηση του παιδιου απο το Νηπιαγωγειο  (Αναγνώστηκε 17820 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
προσωπικα δεν θα σου συνιστουσα να κανεις καταγγελία γιατι δεν ξερεις τι γίνεται καμια φορα (αλλωστε το θέμα δεν ειναι δικό σου)αλλα ολες τις απαραιτητες ενεργειες  κ μιλαμε εγγραφως προς ολους κ ιδιως στην σχολική σύμβουλο ωστε αν σύμβει το οτιδήποτε να μην βγαλουν την ουρα τους απ εξω.
δεν καταλαβα το πρωι πηγαινεις 30 λεπτα νωριτερα?
επειδη ειχαμε ενα τετοιο θεμα συζήτησης με την σχολική συμβουλο μας ειπε οτι δνε υπαρχει ή δεν ξερει να υπαρχει καποια διαταξη που να αναφερει οτι αν δεν ερθει ο γονιος στην ωρα του να παραδοσουμε το παιδι στην αστυνομια  .ομως αν υπαρχει καθυστερηση των 2 ωρων ποια θα ειναι η αντιδραση σου να περιμενεις στο σχολειο μεχρι το επομενο πρωι?
παντως οτιδηποτε κανεις πχ σε καθυστερηση 2 ωρων απο το σχολασμα ενημερωσε για τις κινησεις σου τον προισταμενο ΄.



πολυ καλα τα λεει η maraki28 και συμφωνω.
μαθατε αμεσως "θα καλεσω την αστυνομια !!!" τι πραγματα ειναι αυτα? μορφωμενοι ανθρωποι και μαλιστα παιδαγωγοι προσχολικης ηλικιας που εινια και η πλεον καθοριστικη στη ζωη του παιδιου! ντρεπομαι να τα διαβαζω......δεν υπαρχουν αλλες λυσεις? αν εχετε αλλα δικα σας προσωπικα προβληματα γιαυτα δεν φταινε τα παιδια.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
emmaki μου, δεν μιλησα για την αποχωρηση του παιδιου. αναφερθηκα στη συναδελφο σου που ειπε οτι δεν ανοιγει την πορτα 5 ή 3 λεπτα !!!!!! πριν τις 8.
ως προς την λυση της αστυνομιας που ανεφερε αλλη συναδελφος σου (ή η ιδια, δεν εχει σημασια) εδωσα απαντηση.
και δεν εχω προσωπικα με κανεναν. γενικα μιλαω και λεω την γμωμη μου.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος michalis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
προσωπικα δεν θα σου συνιστουσα να κανεις καταγγελία γιατι δεν ξερεις τι γίνεται καμια φορα (αλλωστε το θέμα δεν ειναι δικό σου)αλλα ολες τις απαραιτητες ενεργειες  κ μιλαμε εγγραφως προς ολους κ ιδιως στην σχολική σύμβουλο ωστε αν σύμβει το οτιδήποτε να μην βγαλουν την ουρα τους απ εξω.
δεν καταλαβα το πρωι πηγαινεις 30 λεπτα νωριτερα?
επειδη ειχαμε ενα τετοιο θεμα συζήτησης με την σχολική συμβουλο μας ειπε οτι δνε υπαρχει ή δεν ξερει να υπαρχει καποια διαταξη που να αναφερει οτι αν δεν ερθει ο γονιος στην ωρα του να παραδοσουμε το παιδι στην αστυνομια  .ομως αν υπαρχει καθυστερηση των 2 ωρων ποια θα ειναι η αντιδραση σου να περιμενεις στο σχολειο μεχρι το επομενο πρωι?
παντως οτιδηποτε κανεις πχ σε καθυστερηση 2 ωρων απο το σχολασμα ενημερωσε για τις κινησεις σου τον προισταμενο ΄.



πολυ καλα τα λεει η maraki28 και συμφωνω.
μαθατε αμεσως "θα καλεσω την αστυνομια !!!" τι πραγματα ειναι αυτα? μορφωμενοι ανθρωποι και μαλιστα παιδαγωγοι προσχολικης ηλικιας που εινια και η πλεον καθοριστικη στη ζωη του παιδιου! ντρεπομαι να τα διαβαζω......δεν υπαρχουν αλλες λυσεις? αν εχετε αλλα δικα σας προσωπικα προβληματα γιαυτα δεν φταινε τα παιδια.

εσύ, ο τιμήτης των παιδαγωγών της προσχολικής ηλικίας,μπορείς να μας πεις  τί θα έκανες αν σου τύχαινε αυτή η κατάσταση ???γιατί επιτιμητικά σχόλια για τους άλλους είναι εύκολα να κάνουμε... αυτό βεβαίως απο την άλλη, δεν σημαίνει οτι πρέπει να πηγαίνουμε το παιδί στην αστυνομία.

μάλον πρέπει να στήλεις μια επιστολή στην διεύθυνση ώστε να σου πούνε τί να κάνεις ή  καλύτερα πέρνα μια βόλτα απο εκεί

Συνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3655
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Μάρκο,
αν ήσουν εσύ νηπιαγωγός, σχολούσες στις 3 μιση (ολοήμερο), έφευγαν όλα τα παιδιά μέχρι τις 3:45 και σου έμενε ένα παιδάκι. Πήγαινε η ώρα 4, 4:30, έπαιρνες τους γονείς και δεν απαντούσαν στο τηλέφωνο, και η ώρα περνούσε.... Τι θα έκανες;
Και πάλι το ξαναλέω δεν μιλάμε για να γίνει αυτό μία φορά. Μπορεί κάτι όντως να τύχει στους γονείς και να μην χρειάζεται να αργήσουν (αν και πιστεύω ότι θα έπρεπε να ενημερώσουν). Όταν όμως γίνεται συστηματικά; Όταν σου λέει η μαμά, sorry που άργησα, αλλά ήταν η γειτόνισσα για καφέ και δεν μπορούσα να τη διώξω! (Μου το έχουν πει αυτό).

Επίσης, είσαι φιφλόλογος (νομίζω) όταν διοριστείς σε σχολείο με το καλό, και έχεις μάθημα π.χ. στις 12, αν έρθει μαθητής σου στις 12 παρά 10 και σου πει εγώ τώρα θέλω να μπω για μάθημα, τι θα κάνεις; Το ότι είναι μεγαλύτερες ηλικίες δεν αλλάζει τίποτα, παρά μόνο το θέμα της ευθύνης και της επικινδυνότητας (αν και με τα μηχανάκια και αυτό παίζεται). Πες μου ποιός έχει την ευθύνη αν συμβεί κάτι στο παιδί πριν την έναρξη του σχολέιου και ενώ υτό βρίσκεται στο χώρο γιατί το έστειλε/το έφερε η μαμά; Για΄μένα είναι εύλογο (όχι σωστό) να γυρίσουν και να μου πουν "κυρία μου δικό σου το σφάλμα. Γιατί το σχολέιο ήταν ανοιχτό από τις 7μιση; Γιατί το παιδί ήταν μέσα στην τάξη στις 7μιση; Το σχολέιο ανοίγει στις 8!"

Εννοείται ότι προσωπικά και γω δεν έχω με κανέναν, απλά εκφράζω γνώμη μέσα από εμπειρία αρκετών χρόνων σε σχολεία Ελλάδας και εξωτερικού (παρεπιμτόντως εκεί δεν διανοούνται να μην τηρήσουν το ωράριο. τα πράγματα είναι πολύ αυστηρα, και δεν υπάρχουν διαπραγματεύσεις. Ίσως είμαι και από αυτό επηρεασμένη....)
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος annna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
    • Προφίλ
Όπως εγώ είμαι στο σχολείο στις 8 και όχι στις 10, έτσι απαιτώ και από τους γονείς να είναι συνεπείς. Όπως εγώ οφείλω να ενημερώσω αν για κάποιο λόγο αργήσω, έτσι πρέπει να ενημερώσουν κι εμένα αν αργήσουν να παραλάβουν το παιδί. Μου έχει τύχει να έρθουν στις 5.30 γιατί το ξέχασαν πως πρέπει να πάρουν το παιδί, ή είχαν πάει για ψώνια και άργησαν. Σε μια συνάδελφο, ξέχασαν το παιδί την Παρασκευή και έφυγαν για Σαββατοκύριακο γιατί νόμιζαν πως θα το πάρει η θεία. Σχεδόν πάντα, οι μαμάδες που αργούν είναι αυτές που δεν εργάζονται. Αν δηλαδή εγώ έχω 20 παιδιά, μια φορά το μήνα να αργούν να πάρουν το καθένα, εγώ θα φεύγω πάντα με καθυστέρηση. Και να το κάνω ευχαρίστως αν έχω δουλειά στο σχολείο. Εξάλλου νομίζω πως ελάχιστες συνάδελφοι φεύγουν στην ώρα τους. Όχι όμως επειδή κάποιοι γονείς είναι αδιάφοροι.Τη λύση της αστυνομίας μας την είχε προτείνει η σύμβουλος τη χρονιά που διορίστηκα. Είναι όντως ακραία. Σε μια ακραία περίπτωση όμως, ίσως και να το έκανα και αυτό δεν έχει να κάνει με το αν έχω προσωπικά  προβλήματα. Σχετικά με την προσέλευση,  συνήθως πηγαίνω αρκετά πιο νωρίς, -όχι για να πιω καφέ αλλά- για να κάνω κάποιες δουλειές και κυρίως να ανοίξω παράθυρα και να αεριστεί ο χώρος. Η πόρτα πρέπει να ανοίγει συγκεκριμένη ώρα. Αν εγώ πάω στο σχολείο στις 7.30 δε σημαίνει πως μπορώ να δεχτώ και τα παιδιά (εκτός αν υπάρχει πρωινή ζώνη). Αφενός είναι μεγάλη ευθύνη (είναι εκτός ωραρίου) και αφετέρου δυστυχώς οι γονείς είναι όπως τους μάθεις. Είναι πολλές φορές ικανοί να τα αφήσουν στο σχολείο και το Σαββατοκύριακο!

Αποσυνδεδεμένος maraki28

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 631
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
markos στο νηπιαγωγείο τα πραγματα ειναι διαφορετικα γιαυτο υπαρχουν κ αυτες οι αποψεις που φαίνονται ακραιες.δεν το θεωρουν σχολειο οπως το δημοτικο που ειναι συνεπεστατοι στο ωραριο κ σε οτιδήποτε τους ζητηθει το βλέπουν κατι σαν χωρο φύλαξης , παρκαρισματος , λουνα παρκ οπως θεσ πεσ το, με αποτελεσμα να συνανταμε καθημερινα διαφορες συμπεριφορες καθως θεωρουν υποχρεωση μας να καθήσουμε κ να τους περιμενουμε.
λαθος τρομερο λάθος , το θεμα ειναι οτι δεν υπαρχει κατι θεσμοθετημενο γι αυτη την περιπτωση κ οτιδηποτε κανει η νηπιαγωγος πρεπει να εχει την εγκριση του προισταμενου κ σιγουροτατα να εχει ενημερωθει η σχολικηη συμωουλος για να μην γυρισει εναντιον σου το θεμα .... κερατας κ δαρμενος που λεμε!!!
οποτε συναδελφε μην πας το παιδι στην αστυνομια χωρίς να εχεις στειλει εγγραφως στον προισταμενο κ τη σχολικη συμβουλα τα περιστατικα καθυστερησης  της μητερας ανα ημερομηνιες , υπηρξα για πρωτη φορα μαρτυρας σε εδε συναδελφου φέτος, δυστυχως  κ  το συμπερασμα μου ειναι οτι γενικοτερα δεν πρεπει να κανουμε του κεφαλιου μςας σε προβληματα του σχολειου που αφορουν ωράριο,επεναφοιτησεις,συμπεριφορες παιδιων κ ειδικα προβλήματα παιδιών παντα θα πρεπει να ειναι ενημερη η σχολικη συμβουλος γιατι μετα θα φας μονη σου την χυλοπιτα
μαρακι

Αποσυνδεδεμένος aeee

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1305
    • Προφίλ
Όπως εγώ είμαι στο σχολείο στις 8 και όχι στις 10, έτσι απαιτώ και από τους γονείς να είναι συνεπείς. Όπως εγώ οφείλω να ενημερώσω αν για κάποιο λόγο αργήσω, έτσι πρέπει να ενημερώσουν κι εμένα αν αργήσουν να παραλάβουν το παιδί. Μου έχει τύχει να έρθουν στις 5.30 γιατί το ξέχασαν πως πρέπει να πάρουν το παιδί, ή είχαν πάει για ψώνια και άργησαν. Σε μια συνάδελφο, ξέχασαν το παιδί την Παρασκευή και έφυγαν για Σαββατοκύριακο γιατί νόμιζαν πως θα το πάρει η θεία. Σχεδόν πάντα, οι μαμάδες που αργούν είναι αυτές που δεν εργάζονται. Αν δηλαδή εγώ έχω 20 παιδιά, μια φορά το μήνα να αργούν να πάρουν το καθένα, εγώ θα φεύγω πάντα με καθυστέρηση. Και να το κάνω ευχαρίστως αν έχω δουλειά στο σχολείο. Εξάλλου νομίζω πως ελάχιστες συνάδελφοι φεύγουν στην ώρα τους. Όχι όμως επειδή κάποιοι γονείς είναι αδιάφοροι.Τη λύση της αστυνομίας μας την είχε προτείνει η σύμβουλος τη χρονιά που διορίστηκα. Είναι όντως ακραία. Σε μια ακραία περίπτωση όμως, ίσως και να το έκανα και αυτό δεν έχει να κάνει με το αν έχω προσωπικά  προβλήματα. Σχετικά με την προσέλευση,  συνήθως πηγαίνω αρκετά πιο νωρίς, -όχι για να πιω καφέ αλλά- για να κάνω κάποιες δουλειές και κυρίως να ανοίξω παράθυρα και να αεριστεί ο χώρος. Η πόρτα πρέπει να ανοίγει συγκεκριμένη ώρα. Αν εγώ πάω στο σχολείο στις 7.30 δε σημαίνει πως μπορώ να δεχτώ και τα παιδιά (εκτός αν υπάρχει πρωινή ζώνη). Αφενός είναι μεγάλη ευθύνη (είναι εκτός ωραρίου) και αφετέρου δυστυχώς οι γονείς είναι όπως τους μάθεις. Είναι πολλές φορές ικανοί να τα αφήσουν στο σχολείο και το Σαββατοκύριακο!



αν είναι δυνατόν!!!!!! μιλαμε σοβαρά;;;;; το παιδί τους;;;;;

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
προσωπικα δεν θα σου συνιστουσα να κανεις καταγγελία γιατι δεν ξερεις τι γίνεται καμια φορα (αλλωστε το θέμα δεν ειναι δικό σου)αλλα ολες τις απαραιτητες ενεργειες  κ μιλαμε εγγραφως προς ολους κ ιδιως στην σχολική σύμβουλο ωστε αν σύμβει το οτιδήποτε να μην βγαλουν την ουρα τους απ εξω.
δεν καταλαβα το πρωι πηγαινεις 30 λεπτα νωριτερα?
επειδη ειχαμε ενα τετοιο θεμα συζήτησης με την σχολική συμβουλο μας ειπε οτι δνε υπαρχει ή δεν ξερει να υπαρχει καποια διαταξη που να αναφερει οτι αν δεν ερθει ο γονιος στην ωρα του να παραδοσουμε το παιδι στην αστυνομια  .ομως αν υπαρχει καθυστερηση των 2 ωρων ποια θα ειναι η αντιδραση σου να περιμενεις στο σχολειο μεχρι το επομενο πρωι?
παντως οτιδηποτε κανεις πχ σε καθυστερηση 2 ωρων απο το σχολασμα ενημερωσε για τις κινησεις σου τον προισταμενο ΄.



πολυ καλα τα λεει η maraki28 και συμφωνω.
μαθατε αμεσως "θα καλεσω την αστυνομια !!!" τι πραγματα ειναι αυτα? μορφωμενοι ανθρωποι και μαλιστα παιδαγωγοι προσχολικης ηλικιας που εινια και η πλεον καθοριστικη στη ζωη του παιδιου! ντρεπομαι να τα διαβαζω......δεν υπαρχουν αλλες λυσεις? αν εχετε αλλα δικα σας προσωπικα προβληματα γιαυτα δεν φταινε τα παιδια.

εσύ, ο τιμήτης των παιδαγωγών της προσχολικής ηλικίας,μπορείς να μας πεις  τί θα έκανες αν σου τύχαινε αυτή η κατάσταση ???γιατί επιτιμητικά σχόλια για τους άλλους είναι εύκολα να κάνουμε... αυτό βεβαίως απο την άλλη, δεν σημαίνει οτι πρέπει να πηγαίνουμε το παιδί στην αστυνομία.

μάλον πρέπει να στήλεις μια επιστολή στην διεύθυνση ώστε να σου πούνε τί να κάνεις ή  καλύτερα πέρνα μια βόλτα απο εκεί

μα, εσεις μιλησατε για .....αστυνομια!!! οχι εγω. εγω το βρηκα εξωφρενικο και να σας περναει απο το μυαλο αλλα και να το λετε δημοσιως!
αν εσεις δεν ντρεπεστε γιαυτο τι να πω? σας κρινουν.....

αν δεν μπορειτε να κανετε σωστα τη δουλεια σας ας γινοσαστε γιατροι (οχι βεβαια ψυχολογοι ή ψυχιατροι) ή δικηγοροι για να υπερσπιζετε καποιοι απο σας τους εαυτους σας με σωστα επιχειρηματα και οχι με σοφιστιες ή με αμεσους συλλογισμους (απο μια προκειμενη το συμπερασμα)
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Συνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3655
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Όπως εγώ είμαι στο σχολείο στις 8 και όχι στις 10, έτσι απαιτώ και από τους γονείς να είναι συνεπείς. Όπως εγώ οφείλω να ενημερώσω αν για κάποιο λόγο αργήσω, έτσι πρέπει να ενημερώσουν κι εμένα αν αργήσουν να παραλάβουν το παιδί. Μου έχει τύχει να έρθουν στις 5.30 γιατί το ξέχασαν πως πρέπει να πάρουν το παιδί, ή είχαν πάει για ψώνια και άργησαν. Σε μια συνάδελφο, ξέχασαν το παιδί την Παρασκευή και έφυγαν για Σαββατοκύριακο γιατί νόμιζαν πως θα το πάρει η θεία. Σχεδόν πάντα, οι μαμάδες που αργούν είναι αυτές που δεν εργάζονται. Αν δηλαδή εγώ έχω 20 παιδιά, μια φορά το μήνα να αργούν να πάρουν το καθένα, εγώ θα φεύγω πάντα με καθυστέρηση. Και να το κάνω ευχαρίστως αν έχω δουλειά στο σχολείο. Εξάλλου νομίζω πως ελάχιστες συνάδελφοι φεύγουν στην ώρα τους. Όχι όμως επειδή κάποιοι γονείς είναι αδιάφοροι.Τη λύση της αστυνομίας μας την είχε προτείνει η σύμβουλος τη χρονιά που διορίστηκα. Είναι όντως ακραία. Σε μια ακραία περίπτωση όμως, ίσως και να το έκανα και αυτό δεν έχει να κάνει με το αν έχω προσωπικά  προβλήματα. Σχετικά με την προσέλευση,  συνήθως πηγαίνω αρκετά πιο νωρίς, -όχι για να πιω καφέ αλλά- για να κάνω κάποιες δουλειές και κυρίως να ανοίξω παράθυρα και να αεριστεί ο χώρος. Η πόρτα πρέπει να ανοίγει συγκεκριμένη ώρα. Αν εγώ πάω στο σχολείο στις 7.30 δε σημαίνει πως μπορώ να δεχτώ και τα παιδιά (εκτός αν υπάρχει πρωινή ζώνη). Αφενός είναι μεγάλη ευθύνη (είναι εκτός ωραρίου) και αφετέρου δυστυχώς οι γονείς είναι όπως τους μάθεις. Είναι πολλές φορές ικανοί να τα αφήσουν στο σχολείο και το Σαββατοκύριακο!



αν είναι δυνατόν!!!!!! μιλαμε σοβαρά;;;;; το παιδί τους;;;;;

Άντε αυτό πάει και έρχεται, μπορεί να έγινε μια λάθος συννενόηση ανάμεσα στη μαμά και τη θεία (αν συνέβη μια φορά).
Όταν γίενται συστηματικά όμως....
Επίσης εμένα μου έτυχε να πρέπει να μείνει κλειστό το σχολείο για λόγους ασφαλέιας (έπεσε το ταβάνι), να γίνεται χαμός από καιρό (κρ΄υό και βροχή) και οι γονέις να μου λένε "έλα μωρέ, κράτα τα μέχρι τις 12 στην αυλή! Κάντους κανένα παιχνιδάκι, παίξτε μπάλα. Δεν θα κρυώσουν. Εγώ έχω κανονίσει κομμωτήριο/καφέ/αποτρίχωση κλπ"...
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος aeee

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1305
    • Προφίλ
Όπως εγώ είμαι στο σχολείο στις 8 και όχι στις 10, έτσι απαιτώ και από τους γονείς να είναι συνεπείς. Όπως εγώ οφείλω να ενημερώσω αν για κάποιο λόγο αργήσω, έτσι πρέπει να ενημερώσουν κι εμένα αν αργήσουν να παραλάβουν το παιδί. Μου έχει τύχει να έρθουν στις 5.30 γιατί το ξέχασαν πως πρέπει να πάρουν το παιδί, ή είχαν πάει για ψώνια και άργησαν. Σε μια συνάδελφο, ξέχασαν το παιδί την Παρασκευή και έφυγαν για Σαββατοκύριακο γιατί νόμιζαν πως θα το πάρει η θεία. Σχεδόν πάντα, οι μαμάδες που αργούν είναι αυτές που δεν εργάζονται. Αν δηλαδή εγώ έχω 20 παιδιά, μια φορά το μήνα να αργούν να πάρουν το καθένα, εγώ θα φεύγω πάντα με καθυστέρηση. Και να το κάνω ευχαρίστως αν έχω δουλειά στο σχολείο. Εξάλλου νομίζω πως ελάχιστες συνάδελφοι φεύγουν στην ώρα τους. Όχι όμως επειδή κάποιοι γονείς είναι αδιάφοροι.Τη λύση της αστυνομίας μας την είχε προτείνει η σύμβουλος τη χρονιά που διορίστηκα. Είναι όντως ακραία. Σε μια ακραία περίπτωση όμως, ίσως και να το έκανα και αυτό δεν έχει να κάνει με το αν έχω προσωπικά  προβλήματα. Σχετικά με την προσέλευση,  συνήθως πηγαίνω αρκετά πιο νωρίς, -όχι για να πιω καφέ αλλά- για να κάνω κάποιες δουλειές και κυρίως να ανοίξω παράθυρα και να αεριστεί ο χώρος. Η πόρτα πρέπει να ανοίγει συγκεκριμένη ώρα. Αν εγώ πάω στο σχολείο στις 7.30 δε σημαίνει πως μπορώ να δεχτώ και τα παιδιά (εκτός αν υπάρχει πρωινή ζώνη). Αφενός είναι μεγάλη ευθύνη (είναι εκτός ωραρίου) και αφετέρου δυστυχώς οι γονείς είναι όπως τους μάθεις. Είναι πολλές φορές ικανοί να τα αφήσουν στο σχολείο και το Σαββατοκύριακο!



αν είναι δυνατόν!!!!!! μιλαμε σοβαρά;;;;; το παιδί τους;;;;;

Άντε αυτό πάει και έρχεται, μπορεί να έγινε μια λάθος συννενόηση ανάμεσα στη μαμά και τη θεία (αν συνέβη μια φορά).
Όταν γίενται συστηματικά όμως....
Επίσης εμένα μου έτυχε να πρέπει να μείνει κλειστό το σχολείο για λόγους ασφαλέιας (έπεσε το ταβάνι), να γίνεται χαμός από καιρό (κρ΄υό και βροχή) και οι γονέις να μου λένε "έλα μωρέ, κράτα τα μέχρι τις 12 στην αυλή! Κάντους κανένα παιχνιδάκι, παίξτε μπάλα. Δεν θα κρυώσουν. Εγώ έχω κανονίσει κομμωτήριο/καφέ/αποτρίχωση κλπ"...

γιατί τα κάνουν τα παιδιά ;;;;;για να τα παρκάρουν όπου βρίσκουν;;;;

Συνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3655
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
προσωπικα δεν θα σου συνιστουσα να κανεις καταγγελία γιατι δεν ξερεις τι γίνεται καμια φορα (αλλωστε το θέμα δεν ειναι δικό σου)αλλα ολες τις απαραιτητες ενεργειες  κ μιλαμε εγγραφως προς ολους κ ιδιως στην σχολική σύμβουλο ωστε αν σύμβει το οτιδήποτε να μην βγαλουν την ουρα τους απ εξω.
δεν καταλαβα το πρωι πηγαινεις 30 λεπτα νωριτερα?
επειδη ειχαμε ενα τετοιο θεμα συζήτησης με την σχολική συμβουλο μας ειπε οτι δνε υπαρχει ή δεν ξερει να υπαρχει καποια διαταξη που να αναφερει οτι αν δεν ερθει ο γονιος στην ωρα του να παραδοσουμε το παιδι στην αστυνομια  .ομως αν υπαρχει καθυστερηση των 2 ωρων ποια θα ειναι η αντιδραση σου να περιμενεις στο σχολειο μεχρι το επομενο πρωι?
παντως οτιδηποτε κανεις πχ σε καθυστερηση 2 ωρων απο το σχολασμα ενημερωσε για τις κινησεις σου τον προισταμενο ΄.



πολυ καλα τα λεει η maraki28 και συμφωνω.
μαθατε αμεσως "θα καλεσω την αστυνομια !!!" τι πραγματα ειναι αυτα? μορφωμενοι ανθρωποι και μαλιστα παιδαγωγοι προσχολικης ηλικιας που εινια και η πλεον καθοριστικη στη ζωη του παιδιου! ντρεπομαι να τα διαβαζω......δεν υπαρχουν αλλες λυσεις? αν εχετε αλλα δικα σας προσωπικα προβληματα γιαυτα δεν φταινε τα παιδια.

εσύ, ο τιμήτης των παιδαγωγών της προσχολικής ηλικίας,μπορείς να μας πεις  τί θα έκανες αν σου τύχαινε αυτή η κατάσταση ???γιατί επιτιμητικά σχόλια για τους άλλους είναι εύκολα να κάνουμε... αυτό βεβαίως απο την άλλη, δεν σημαίνει οτι πρέπει να πηγαίνουμε το παιδί στην αστυνομία.

μάλον πρέπει να στήλεις μια επιστολή στην διεύθυνση ώστε να σου πούνε τί να κάνεις ή  καλύτερα πέρνα μια βόλτα απο εκεί

μα, εσεις μιλησατε για .....αστυνομια!!! οχι εγω. εγω το βρηκα εξωφρενικο και να σας περναει απο το μυαλο αλλα και να το λετε δημοσιως!
αν εσεις δεν ντρεπεστε γιαυτο τι να πω? σας κρινουν.....

αν δεν μπορειτε να κανετε σωστα τη δουλεια σας ας γινοσαστε γιατροι (οχι βεβαια ψυχολογοι ή ψυχιατροι) ή δικηγοροι για να υπερσπιζετε καποιοι απο σας τους εαυτους σας με σωστα επιχειρηματα και οχι με σοφιστιες ή με αμεσους συλλογισμους (απο μια προκειμενη το συμπερασμα)

Η δουλειά μας είναι να κάνουμε σωστά το μάθημα μας στο σχολέιο, να τηρούμε το ωράριο μας, να περνάνε καλά τα παιδιά μαζί μας κατά τη διάρκεια του ωραρίου και να είναι ασφαλή. Δεν είναι δουλειά μας ούτε να ψάχνουμε τους γονείς να έρθουν να παραλάβουν τα παιδιά, ούτε να καθόμαστε 1 και 2 ώρες στο σχολείο περιμένοντας πότε θα θελήσουν/θα θυμηθούν να πάρουν το παιδί τους.
Αυτά γίνονται σε παιδικούς σταθμούς (ίσως) όχι σε σχολεία της πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης!!!!

« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 30, 2010, 06:51:31 μμ από emmaki »
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
οποτε συναδελφε μην πας το παιδι στην αστυνομια χωρίς να εχεις στειλει εγγραφως στον προισταμενο κ τη σχολικη συμβουλα τα περιστατικα καθυστερησης  της μητερας ανα ημερομηνιες , υπηρξα για πρωτη φορα μαρτυρας σε εδε συναδελφου φέτος, δυστυχως  κ  το συμπερασμα μου ειναι οτι γενικοτερα δεν πρεπει να κανουμε του κεφαλιου μςας σε προβληματα του σχολειου που αφορουν ωράριο,επεναφοιτησεις,συμπεριφορες παιδιων κ ειδικα προβλήματα παιδιών παντα θα πρεπει να ειναι ενημερη η σχολικη συμβουλος γιατι μετα θα φας μονη σου την χυλοπιτα


αυτο μαλιστα. ειναι μια σωστη αντιμετωπιση.

υ.γ. emmaki, δεν ειπα 7.30 το πρωι να ανοιξεις την πορτα. εκει συμφωνω. Αναφερθηκα στα 2-3 λεπτα πριν τις 8. διαβαζετε σωστα που πηρατε φορα και λετε ο,τι σας βγαινει....
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Συνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3655
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
οποτε συναδελφε μην πας το παιδι στην αστυνομια χωρίς να εχεις στειλει εγγραφως στον προισταμενο κ τη σχολικη συμβουλα τα περιστατικα καθυστερησης  της μητερας ανα ημερομηνιες , υπηρξα για πρωτη φορα μαρτυρας σε εδε συναδελφου φέτος, δυστυχως  κ  το συμπερασμα μου ειναι οτι γενικοτερα δεν πρεπει να κανουμε του κεφαλιου μςας σε προβληματα του σχολειου που αφορουν ωράριο,επεναφοιτησεις,συμπεριφορες παιδιων κ ειδικα προβλήματα παιδιών παντα θα πρεπει να ειναι ενημερη η σχολικη συμβουλος γιατι μετα θα φας μονη σου την χυλοπιτα


αυτο μαλιστα. ειναι μια σωστη αντιμετωπιση.

υ.γ. emmaki, δεν ειπα 7.30 το πρωι να ανοιξεις την πορτα. εκει συμφωνω. Αναφερθηκα στα 2-3 λεπτα πριν τις 8. διαβαζετε σωστα που πηρατε φορα και λετε ο,τι σας βγαινει....

Καλέ μου,
από τα 2-3 λεπτά ξεκινάς και μετά πας όλο και νωρίτερα!!!!! Πίστεψε με, ξέρω κάτι παραπάνω από σένα και δεν λέω ό,τι μου βγαίνει!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
οποτε συναδελφε μην πας το παιδι στην αστυνομια χωρίς να εχεις στειλει εγγραφως στον προισταμενο κ τη σχολικη συμβουλα τα περιστατικα καθυστερησης  της μητερας ανα ημερομηνιες , υπηρξα για πρωτη φορα μαρτυρας σε εδε συναδελφου φέτος, δυστυχως  κ  το συμπερασμα μου ειναι οτι γενικοτερα δεν πρεπει να κανουμε του κεφαλιου μςας σε προβληματα του σχολειου που αφορουν ωράριο,επεναφοιτησεις,συμπεριφορες παιδιων κ ειδικα προβλήματα παιδιών παντα θα πρεπει να ειναι ενημερη η σχολικη συμβουλος γιατι μετα θα φας μονη σου την χυλοπιτα


αυτο μαλιστα. ειναι μια σωστη αντιμετωπιση.

υ.γ. emmaki, δεν ειπα 7.30 το πρωι να ανοιξεις την πορτα. εκει συμφωνω. Αναφερθηκα στα 2-3 λεπτα πριν τις 8. διαβαζετε σωστα που πηρατε φορα και λετε ο,τι σας βγαινει....

Καλέ μου,
από τα 2-3 λεπτά ξεκινάς και μετά πας όλο και νωρίτερα!!!!! Πίστεψε με, ξέρω κάτι παραπάνω από σένα και δεν λέω ό,τι μου βγαίνει!

θετεις τα ορια για να μην ερθει και ....ξεχειλωσει!!!  Εκεινο που πρεπει ο καθενας μας να μαθει ειναι να εχει υπευθυνοτητα, συνεπεια και ηθος στη δουλεια που κανει. γενικα το λεω. και οτι το καθε επαγγελμα εχει και τα "καλα" του. Ξερω οτι για να κανει κανεις αυτη τη δουλεια ειναι τρομερα δυσκολ. αλλα ειμαστε για τα δυσκολα. εκει φαινομαστε ως σωστοι επαγγελματιες και στο πως αντιμετωπιζουμε τα διαφορα περιεργα των γονιων.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160569
  • Σύνολο θεμάτων: 19220
  • Σε σύνδεση σήμερα: 926
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 569
Σύνολο: 591

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.104 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.