*

Αποστολέας Θέμα: Φιλόλογοι Ενωθείτε!!  (Αναγνώστηκε 12738 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος giwrgos galos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 221
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι Ενωθείτε!!
« Απάντηση #42 στις: Νοέμβριος 25, 2009, 05:30:49 μμ »
Απλά να πω κι εγώ ότι ο σωστός χειρισμός γλώσσας (και όχι μόνο της ελληνικής) όντως πρόκειται για δεξιότητα που θα πρέπει να καλλιεργηθεί. Ανάλογη δεξιότητα ωστόσο θεωρείται και η φυσικο-μαθηματική, οπότε μην αποκρύπτουμε αυτά που μας συμφέρει...Απλά σας παραθέτω θεωρίες του Gardner, για μερικούς που θα μπούνε στις τάξεις και δεν ξέρουνε τίποτα απο παιδαγωγικά.
Μείωση των φιλολογικών? Κανένα πρόβλημα. Αφαίρεση της άλγεβρας γιατί προσωπικά τα ημίτονα και τα συνημίτονα δε μου χρησιμεύουνε πουθενά στη ζωή μου. Το να μην ξέρει ένας άνθρωπος όμως ότι είναι Η ψήφος και όχι Ο ψήφος και μάλιστα να είναι καθηγητής θετικών επιστημών, είναι σοβαρό. Οπότε τη γλωσσική κρίση στα παιδιά την προκαλούνε και οι καθηγητές των θετικών επιστημών που δεν ξέρουνε να μιλάνε.
Αφήστε που στη διαβούλευση είναι πολλοί που εκθέτουνε την άποψη τους με 15 ορθογραφικά λάθη..μας κάνουνε και ρεζίλι..
Πάντως πίσω απο τη διδασκαλία της Αντιγόνης πχ δεν υποκρύπτεται καμία λιακοπουλική συνωμοσία. Γιατί μέσω της Αντιγόνης διδάσκονται και πανανθρώπινα μηνύματα. Αν και συμφωνώ για αναμόρφωση της διδασκαλίας των αρχαίων, διότι ο Ξενοφών στην πρώτη λυκείου μόνο βαρεμάρα προκαλεί...
Σκόρπιες σκέψεις είναι αυτές, μη μου δίνετε σημασία.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φιλόλογοι Ενωθείτε!!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:40:49 »

Αποσυνδεδεμένος destilje

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Sunset on board...
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι Ενωθείτε!!
« Απάντηση #43 στις: Νοέμβριος 25, 2009, 06:39:19 μμ »
Απ'ότι βλέπω, κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις...
Τί είναι αυτά που λες;
Εαν θεωρούνταν δεξιότητα τα φυσικομαθηματικά, όλοι θα ήταν άριστοι μετά από κάποια εξάσκηση και τριβή...Δε συμβαίνει κάτι τέτοιο, όμως...διότι κριτική σκέψη και μυαλό ξιράφι διαθέτουν λίγοι...Αυτά, είναι δυνατόν και πρέπει να οξύνονται περισσότερο. Αλλά...δεν υπάρχουν ώρες!
Αντίθετα, ακόμα και ένας μετανάστης μπορεί να κάνει άψογη χρήση της Ελληνικής μετά από κάποια τριβή.
Τον Gardner τον έχω χεσμένο, διότι, όπως ξέρεις, εχει αμφισβητηθεί (σωστά για μένα) από πλειάδα μεταγενεστέρων του ως προς την τεκμηρίωση των απόψεών του.Δεν ασπάζομαι τις συγκεκριμένες απόψεις του (sic).
Επέτρεψέ μου να θεωρώ τον εαυτό μου παιδαγωγικά επαρκή και στα χαρτιά (που μάλλον εσύ δε διαθέτεις εκτός από πτυχίο+μεταπτυχιακό), αλλά και ουσιαστικά.
Φίλε μου, δεν καταργούμε ό,τι δε μας αρέσει (πχ τριγωνομετρία, αρχαία...).Λάθος η άποψή σου...Φοβική και επικίνδυνη!!!
Απλά, μιλάμε για ορθολογική διαχείριση ωρών στα πλαίσια ενός νέου ΑΠΣ.
Αυτά που αναφέρεις για καθηγητές θετικών επιστημών που κακοποιούν τη γλώσσα, όπως αντιλαμβάνεσαι, αν και σωστά, είναι λαϊκίστικα και γυρνούν εις βάρος του κλάδου σου.
Μέσα στον άφθονο χρόνο φιλολογικών μαθημάτων, δηλαδή, ο κλάδος σου ΑΠΕΤΥΧΕ να βοηθήσει τις δύο τελευταίες γενιές Ελλήνων να αναπτύξουν μια απλή δεξιότητα, όπως αυτή του χειρισμού της Ελληνικής. Πόσο μάλλον για τα υπόλοιπα και δυσκολότερα με τα οποία είστε επιφορτισμένοι (ανάλυση ιστορικοπολιτικών συνθηκών κτλ)...
Μη φοβάσαι πάντως, διότι τα λαμόγια της μασονικής στοάς του κλάδου σου θα φροντίσουν για άλλη μια φορά να έχετε την καλύτερη δυνατή μεταχείριση από το νέο Υπουργείο.
ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΑ ΛΑΜΟΓΙΑ!!!
ΜΙΛΑΤΕ ΚΙΟΛΑΣ!!!

ΥΓ.Έχεις αναρωτηθεί ποτέ για τους λόγους που δεν αναπτύσσεται νεανική επιχειρηματικότητα στην Ελλάδα ή γενικότερα στην παγκοσμιοποιημένη αγορά από νεαρούς Έλληνες;
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 25, 2009, 06:51:44 μμ από destilje »
When ignorance is bliss, it's folly to be wise...

Αποσυνδεδεμένος giwrgos galos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 221
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι Ενωθείτε!!
« Απάντηση #44 στις: Νοέμβριος 25, 2009, 07:03:52 μμ »
Κανείς ξένος δεν μπορεί να μάθει επαρκώς την ελληνική γλώσσα, ούτε κι ένας Ελληνας τα αγγλικα πχ όσα χρόνια κι αν κάνει στην Αγγλία. Γιατί πολύ απλά η γλώσσα απο μόνη της είναι πολιτισμός και αποτελεί απόσταγμα εκατοντάδων-χιλιάδων χρόνων κοινωνικο-ιστορικο-οικονομικο κλπ μεταβολών. Οπότε φέρε μου δεκαπέντε προφίσιενσι, μπορώ ανετότατα να σου πω ότι δεν κατέχεις παρά ένα ποσοστό της αγγλικής γλώσσας.
Το ότι τον Gardner τον έχεις χεσμένο δεν αμφέβαλλα για τον απλούστατο λόγο ότι οι τρόποι σου και οι καταβολές σου φανήκανε. Και μάθε ότι κάθε θεωρητική άποψη υπόκειται σε αμφισβήτηση. Εδώ ακόμα και οι αρχαίοι Έλληνες πίστευαν ότι η γη είναι τετράγωνη, αλλά η σκέψη τους ακόμα είναι θαυμαστή ακόμα και αν πίστευαν σε κάτι που υπόκειται και αποδείχθηκε εν τέλει αβάσιμο.
Για την κατάργηση μαθημάτων, φυσικά και δεν πρότεινα κάτι τέτοιο. Απλά ήρθα να απαντήσω σε δική σου θέση. Παντώς και σαφώς πιστεύω σε αναμόρφωση των σχολικών μαθημάτων, και μάλιστα το είπα (αυτό που ανέφερα για τον Ξενοφώντα), αλλά μάλλον δεν το διάβασες. Ως προς αυτό, με βρίσκεις σύμφωνο, στην ορθολογική διαχείριση δηλαδή των ωρών.
Για την αποτυχία των φιλολόγων, δε θα απαντήσω γιατί βαριέμαι. Εν ολίγοις για μια αποτυχία πρέπει να εξετάσουμε το κοινωνικο-οικονομικό υπόβαθρο του μαθητή, το εκπαιδευτικό σύστημα συνολικά, και την εκάστοτε συγχρονική κατάσταση μιας χώρας. Πάντως αν θέλω να απαντήσω όπως εσύ, οι φυσικομαθηματικοί φταίνε που δεν έχουνε όλα τα παιδιά 20 βαθμό στα εν λόγω μαθήματα. Αλλά δεν το λέω γιατί πολύ απλά δε συμβαίνει κάτι τέτοιο. (Κάτι τέτοιο επεχείρησα να κάνω  και πριν με την κατάργηση της άλγεβρας, αλλά δεν το κατάλαβες)
Για τις θεωρίες περί μασονίας, ειλικρινά πώς το πιστεύεις αυτό απο την στιγμή που τα θεωρητικά μαθήματα είναι τόσο παραγκωνισμένα στο σχολείο και απο τη στιγμή που είμαστε 20000 φιλόλογοι για 200 θέσεις κάθε χρόνο? Αν αυτά που λες τα έλεγες για τους δασκάλους, θα το καταλάβαινα. Τώρα δεν το καταλαβαίνω..πάντως αν ξέρεις κανένα υποχθόνιο σχέδιο για αναβάθμιση του κλάδου μας, πες το για να μην μας τρώει η αγωνία.

Αποσυνδεδεμένος destilje

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Sunset on board...
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι Ενωθείτε!!
« Απάντηση #45 στις: Νοέμβριος 25, 2009, 07:27:30 μμ »
Ξαναδιάβασε καλά αυτά που σου έγραψα διότι ή δεν καταλαβαίνεις ή δε θες να καταλάβεις.
Αυτά που ρωτάς και επισημαίνεις τα έχω ήδη απαντήσει.
Οι τρόποι μου, οι καταβολές μου και οι ιδέες μου είναι ανγνωρισμένες σε ευρωπαϊκό επίπεδο αγαπητέ.
Δυστυχώς για σένα! Την πάτησες...
Επέτρεψέ μου να γνωρίζω από πρώτο χέρι τα περί μασονικής στοάς και αλητείας των λαμογίων του κλάδου σου(sic).
Δεν επανέρχομαι για κάνεναν και για οιοδήποτε λόγο!!!
Μπορείτε από εδώ και πέρα να κοτσανολογήσετε ελεύθερα, άνευ αντιλόγου.


Ο Ψυχοπαθής


ΥΓ1. Μη βαριέσαι διότι όταν το παθαίνεις, εκτοξεύεις αρλούμπες, κάνεις κυκλικές αναφορές και στο τέλος, αυτοαναιρείσαι!
ΥΓ2. Δεν ήξερα ότι κάθε θεωρητική σκέψη υπόκειται αμφισβητήσεως. Ευχαριστώ για την πληροφορία.
ΥΓ3. Οι αναφορές σε ονόματα και βιβλιογραφίες αποκαλύπτουν γνωστικό πλούτο ή ένδοια, ανάλογα. Να προσέχεις λοιπόν! Πες μου ποιον διαβάζεις να σου πω ποιός είσαι...
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 25, 2009, 07:35:55 μμ από destilje »
When ignorance is bliss, it's folly to be wise...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φιλόλογοι Ενωθείτε!!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:40:49 »

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι Ενωθείτε!!
« Απάντηση #46 στις: Νοέμβριος 25, 2009, 08:12:37 μμ »
Και μετά προσπαθούμε να πείσουμε την κοινωνία ότι είμαστε άνθρωποι που ασκούμε λειτούργημα...

Τέλος πάντων, προσωπικά δεν καταλαβαίνω αυτή τη διάκριση θετικών/θεωρητικών επιστημών και την υποτίμηση της μιας ή της άλλης ομάδας αντικειμένων. Συνάδελφε destilje, πρέπει να σου πω ότι, αν και φιλόλογος, θεωρώ τα μαθηματικά ένα από τα βασικότερα μαθήματα στο σχολείο, εξίσου σημαντικό με τη διδασκαλία της γλώσσας. Είναι επίσης ένα αντικείμενο το οποίο καταλαμβάνει μεγάλο μέρος των ωρών διδασκαλίας (εκτός αν θεωρείς ότι 4 και 5 ώρες για ένα αντικείμενο είναι λίγες). Από εκεί και πέρα, θεωρώ όμως ότι πολλές από τις απόψεις που εξέφρασες είναι ακραίες. Το πρόβλημα του ελληνικού συστήματος εκπαίδεύσης είναι ένα: οι ώρες που αφιερώνονται σε ένα αντικείμένο δεν αποδίδουν τα αναμενόμενα αποτελέσματα και αυτό δεν είναι πρόβλημα που αφορά αποκλειστικά τα μαθηματικά. Το ίδιο ακριβώς αντιμετωπίζουμε και οι φιλόλογοι, το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και με τις ξένες γλώσσες. Αυτό - κατά τη δική μου άποψη πάντα- μπορεί να διορθωθεί με 2 τρόπους: μικρότερα τμήματα (15άρια, γιατί όχι και 10άρια) και με αλλαγή των αναλυτικών προγραμμάτων και βιβλίων. Δεν γίνεται να κατεβαίνει συνεχώς η ύλη του πανεπιστημίου σε όλα τα μαθήματα (δεν συμβαίνει μόνο στα θετικές επιστήμες αυτό, και στα θεωρητικά μαθήματα έχει αυξηθεί η ποσότητα αλλά και το επίπεδο της διδασκόμενης ύλης) και να παραμένουν τα 30άρια τμήματα, τα αντιφατικά αναλυτικά προγράμματα και τα ανεπαρκη (για να μην πω τίποτα χειρότερο) βιβλία. Θέλουμε συνολικότερες και συστηματικότερες αλλαγές στο εκπαιδευτικό μας σύστημα για να δούμε αποτελέσματα στο επίπεδο γνώσεων των μαθητών μας.


Αποσυνδεδεμένος stroumfita

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 543
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι Ενωθείτε!!
« Απάντηση #47 στις: Νοέμβριος 25, 2009, 08:19:54 μμ »
Ξαναδιάβασε καλά αυτά που σου έγραψα διότι ή δεν καταλαβαίνεις ή δε θες να καταλάβεις.
Αυτά που ρωτάς και επισημαίνεις τα έχω ήδη απαντήσει.
Οι τρόποι μου, οι καταβολές μου και οι ιδέες μου είναι ανγνωρισμένες σε ευρωπαϊκό επίπεδο αγαπητέ.
Δυστυχώς για σένα! Την πάτησες...
Επέτρεψέ μου να γνωρίζω από πρώτο χέρι τα περί μασονικής στοάς και αλητείας των λαμογίων του κλάδου σου(sic).
Δεν επανέρχομαι για κάνεναν και για οιοδήποτε λόγο!!!
Μπορείτε από εδώ και πέρα να κοτσανολογήσετε ελεύθερα, άνευ αντιλόγου.


Ο Ψυχοπαθής


ΥΓ1. Μη βαριέσαι διότι όταν το παθαίνεις, εκτοξεύεις αρλούμπες, κάνεις κυκλικές αναφορές και στο τέλος, αυτοαναιρείσαι!
ΥΓ2. Δεν ήξερα ότι κάθε θεωρητική σκέψη υπόκειται αμφισβητήσεως. Ευχαριστώ για την πληροφορία.
ΥΓ3. Οι αναφορές σε ονόματα και βιβλιογραφίες αποκαλύπτουν γνωστικό πλούτο ή ένδοια, ανάλογα. Να προσέχεις λοιπόν! Πες μου ποιον διαβάζεις να σου πω ποιός είσαι...

ένδεια με ει

αποδεικνύεις περίτρανα ότι μια αναβάθμιση της γλωσσικής παιδείας τελικά δεν βλάπτει κανένα...

Αποσυνδεδεμένος Αναστασια 76

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1853
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατι...κινειται....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    • Προφίλ
    • Δελφικα Παραγγελματα
Απ: Φιλόλογοι Ενωθείτε!!
« Απάντηση #48 στις: Νοέμβριος 25, 2009, 09:21:35 μμ »
Ξαναδιάβασε καλά αυτά που σου έγραψα διότι ή δεν καταλαβαίνεις ή δε θες να καταλάβεις.
Αυτά που ρωτάς και επισημαίνεις τα έχω ήδη απαντήσει.
Οι τρόποι μου, οι καταβολές μου και οι ιδέες μου είναι ανγνωρισμένες σε ευρωπαϊκό επίπεδο αγαπητέ.
Δυστυχώς για σένα! Την πάτησες...
Επέτρεψέ μου να γνωρίζω από πρώτο χέρι τα περί μασονικής στοάς και αλητείας των λαμογίων του κλάδου σου(sic).
Δεν επανέρχομαι για κάνεναν και για οιοδήποτε λόγο!!!
Μπορείτε από εδώ και πέρα να κοτσανολογήσετε ελεύθερα, άνευ αντιλόγου.


Ο Ψυχοπαθής


ΥΓ1. Μη βαριέσαι διότι όταν το παθαίνεις, εκτοξεύεις αρλούμπες, κάνεις κυκλικές αναφορές και στο τέλος, αυτοαναιρείσαι!
ΥΓ2. Δεν ήξερα ότι κάθε θεωρητική σκέψη υπόκειται αμφισβητήσεως. Ευχαριστώ για την πληροφορία.
ΥΓ3. Οι αναφορές σε ονόματα και βιβλιογραφίες αποκαλύπτουν γνωστικό πλούτο ή ένδοια, ανάλογα. Να προσέχεις λοιπόν! Πες μου ποιον διαβάζεις να σου πω ποιός είσαι...

ένδεια με ει

αποδεικνύεις περίτρανα ότι μια αναβάθμιση της γλωσσικής παιδείας τελικά δεν βλάπτει κανένα...

ξεκολλα ρε κοπελια απ ολο τον διαλογο μονο αυτο βρηκες να σχολιασεις;;;ελεος πια!!!
"Δημοκρατία είναι όταν 4 λύκοι και ένα πρόβατο ψηφίζουν για φαγητό"
(Αρκάς)

Κάποτε, τριακόσιοι πέθαναν για την Ελλάδα.
Σήμερα η Ελλάδα πεθαίνει για τριακόσιους...
http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

Αποσυνδεδεμένος giwrgos galos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 221
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι Ενωθείτε!!
« Απάντηση #49 στις: Νοέμβριος 25, 2009, 10:20:16 μμ »
Φυσικά και βαριέμαι να απαντήσω, έχω και καλύτερες δουλειές να κάνω απο το να γράφω ολόκληρα άρθρα για το ποιός φταίει για την αποτυχία ενός μαθητή. Και για να κατέβω κααι στο επίπεδό σου, το αν οι ιδέες σου είναι αναγνωρισμένες σε ευρωπαικό επίπεδο, χέστηκα. Εδώ μέσα δε μας εξέθεσες καμία ιδέα σου, παρά μόνο έβριζες. Οπότε μην περιμένεις κανέναν σεβασμό ή αναγνώριση. Ο Gardner είναι αναγνωρισμένος παγκόσμιως, αλλά παρ όλα αυτά δεν έδειξες κανέναν σεβασμό. Και όσον αφορά περί μασονείας, μακάρι να ξέραμε λεπτομέρειες. Αλλά μην εκτοξεύεις αδιακρίτως απόψεις χωρίς να τις τεκμηριώνεις...
Τέλος πάντων. Και πολύ ασχολήθηκα. Το θέμα είναι να προσπαθήσουμε όλοι μαζί, όλοι οι εκπαιδευτικοί μαζί, να παλέψουμε για μια καλύτερη παιδεία που θα έχει μπροστά το μαθητή και όχι το ΑΣΕΠ.

Αποσυνδεδεμένος thouvou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 230
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι Ενωθείτε!!
« Απάντηση #50 στις: Νοέμβριος 26, 2009, 01:00:02 πμ »
Τέλος πάντων. Και πολύ ασχολήθηκα. Το θέμα είναι να προσπαθήσουμε όλοι μαζί, όλοι οι εκπαιδευτικοί μαζί, να παλέψουμε για μια καλύτερη παιδεία που θα έχει μπροστά το μαθητή και όχι το ΑΣΕΠ.

Μπράβο, γιατί πάλι ξεφύγαμε. Συνάδερφοι ας και σκεφτούμε κι ας οργανώσουμε έναν τρόπο καλύτερης μεταχείρισης μας στον ΑΣΕΠ, γιατί κακά τα ψέμματα περί μεταχείρισεως πρόκειται. Ωστόσο δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι γι΄αυτό, για τη διαδικασία όμως, αν παλέψουμε όλοι μαζί, μπορούμε. Μην ασχολείστε λοιπόν και χάνετε πολύτιμο χρόνο με υβριστές. ΠΑΡΑΓΚΩΝΙΣΤΕ τους.

Αποσυνδεδεμένος stroumfita

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 543
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι Ενωθείτε!!
« Απάντηση #51 στις: Νοέμβριος 26, 2009, 09:18:55 πμ »
Ξαναδιάβασε καλά αυτά που σου έγραψα διότι ή δεν καταλαβαίνεις ή δε θες να καταλάβεις.
Αυτά που ρωτάς και επισημαίνεις τα έχω ήδη απαντήσει.
Οι τρόποι μου, οι καταβολές μου και οι ιδέες μου είναι ανγνωρισμένες σε ευρωπαϊκό επίπεδο αγαπητέ.
Δυστυχώς για σένα! Την πάτησες...
Επέτρεψέ μου να γνωρίζω από πρώτο χέρι τα περί μασονικής στοάς και αλητείας των λαμογίων του κλάδου σου(sic).
Δεν επανέρχομαι για κάνεναν και για οιοδήποτε λόγο!!!
Μπορείτε από εδώ και πέρα να κοτσανολογήσετε ελεύθερα, άνευ αντιλόγου.


Ο Ψυχοπαθής


ΥΓ1. Μη βαριέσαι διότι όταν το παθαίνεις, εκτοξεύεις αρλούμπες, κάνεις κυκλικές αναφορές και στο τέλος, αυτοαναιρείσαι!
ΥΓ2. Δεν ήξερα ότι κάθε θεωρητική σκέψη υπόκειται αμφισβητήσεως. Ευχαριστώ για την πληροφορία.
ΥΓ3. Οι αναφορές σε ονόματα και βιβλιογραφίες αποκαλύπτουν γνωστικό πλούτο ή ένδοια, ανάλογα. Να προσέχεις λοιπόν! Πες μου ποιον διαβάζεις να σου πω ποιός είσαι...

ένδεια με ει

αποδεικνύεις περίτρανα ότι μια αναβάθμιση της γλωσσικής παιδείας τελικά δεν βλάπτει κανένα...

ξεκολλα ρε κοπελια απ ολο τον διαλογο μονο αυτο βρηκες να σχολιασεις;;;ελεος πια!!!

απλώς μαρέσει να τη λέω σε εξυπνάκηδες ξερόλες... χαλάρωσε....

Αποσυνδεδεμένος Faidra_

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι Ενωθείτε!!
« Απάντηση #52 στις: Νοέμβριος 26, 2009, 04:14:49 μμ »
Ξαναδιάβασε καλά αυτά που σου έγραψα διότι ή δεν καταλαβαίνεις ή δε θες να καταλάβεις.
Αυτά που ρωτάς και επισημαίνεις τα έχω ήδη απαντήσει.
Οι τρόποι μου, οι καταβολές μου και οι ιδέες μου είναι ανγνωρισμένες σε ευρωπαϊκό επίπεδο αγαπητέ.
Δυστυχώς για σένα! Την πάτησες...
Επέτρεψέ μου να γνωρίζω από πρώτο χέρι τα περί μασονικής στοάς και αλητείας των λαμογίων του κλάδου σου(sic).
Δεν επανέρχομαι για κάνεναν και για οιοδήποτε λόγο!!!
Μπορείτε από εδώ και πέρα να κοτσανολογήσετε ελεύθερα, άνευ αντιλόγου.


Ο Ψυχοπαθής





ΥΓ1. Μη βαριέσαι διότι όταν το παθαίνεις, εκτοξεύεις αρλούμπες, κάνεις κυκλικές αναφορές και στο τέλος, αυτοαναιρείσαι!
ΥΓ2. Δεν ήξερα ότι κάθε θεωρητική σκέψη υπόκειται αμφισβητήσεως. Ευχαριστώ για την πληροφορία.
ΥΓ3. Οι αναφορές σε ονόματα και βιβλιογραφίες αποκαλύπτουν γνωστικό πλούτο ή ένδοια, ανάλογα. Να προσέχεις λοιπόν! Πες μου ποιον διαβάζεις να σου πω ποιός είσαι...


Μεγάλη αποτυχία όντως....να παίρνεις όπως λες 20 σε όλα τα φιλολογικά....να είσαι με πτυχίο και μεταπτυχιακό και ακόμα να μην χεις μάθει ότι το ρήμα είναι ''επίτρεψε'' και όχι ''επέτρεψε''.
Αχ.....δυστυχώς τελικά ίσως επιβεβαιώνεις την αποτυχία του κλάδου μας......

Αποσυνδεδεμένος Faidra_

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι Ενωθείτε!!
« Απάντηση #53 στις: Νοέμβριος 26, 2009, 04:17:00 μμ »
Ξαναδιάβασε καλά αυτά που σου έγραψα διότι ή δεν καταλαβαίνεις ή δε θες να καταλάβεις.
Αυτά που ρωτάς και επισημαίνεις τα έχω ήδη απαντήσει.
Οι τρόποι μου, οι καταβολές μου και οι ιδέες μου είναι ανγνωρισμένες σε ευρωπαϊκό επίπεδο αγαπητέ.
Δυστυχώς για σένα! Την πάτησες...
Επέτρεψέ μου να γνωρίζω από πρώτο χέρι τα περί μασονικής στοάς και αλητείας των λαμογίων του κλάδου σου(sic).
Δεν επανέρχομαι για κάνεναν και για οιοδήποτε λόγο!!!
Μπορείτε από εδώ και πέρα να κοτσανολογήσετε ελεύθερα, άνευ αντιλόγου.


Ο Ψυχοπαθής





ΥΓ1. Μη βαριέσαι διότι όταν το παθαίνεις, εκτοξεύεις αρλούμπες, κάνεις κυκλικές αναφορές και στο τέλος, αυτοαναιρείσαι!
ΥΓ2. Δεν ήξερα ότι κάθε θεωρητική σκέψη υπόκειται αμφισβητήσεως. Ευχαριστώ για την πληροφορία.
ΥΓ3. Οι αναφορές σε ονόματα και βιβλιογραφίες αποκαλύπτουν γνωστικό πλούτο ή ένδοια, ανάλογα. Να προσέχεις λοιπόν! Πες μου ποιον διαβάζεις να σου πω ποιός είσαι...


Μεγάλη αποτυχία όντως....να παίρνεις όπως λες 20 σε όλα τα φιλολογικά....να είσαι με πτυχίο και μεταπτυχιακό και ακόμα να μην χεις μάθει ότι το ρήμα είναι ''επίτρεψε'' και όχι ''επέτρεψε''.
Αχ.....δυστυχώς τελικά ίσως επιβεβαιώνεις την αποτυχία του κλάδου μας......

επίσης είναι ''ένδεια'' και όχι ''ένδοια''.........................

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι Ενωθείτε!!
« Απάντηση #54 στις: Νοέμβριος 26, 2009, 05:09:25 μμ »
Συνάδελφε destilje, περισσότερη ηρεμία, λιγότερα λαμόγια στα μηνύματά σου σε παρακαλώ.
Σβήστηκε ένα μήνυμα με προσωπικούς χαρακτηρισμούς.

Αποσυνδεδεμένος giwrgos galos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 221
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι Ενωθείτε!!
« Απάντηση #55 στις: Νοέμβριος 26, 2009, 05:15:52 μμ »
Απλά λυπάμαι για το επίπεδο, και για την ιδιότητα του κυρίου εάν είναι εκπαιδευτικός..ύβρεις και απουσία διαλόγου και επιχειρημάτων σε όλο της το μεγαλείο, παρόλο που περισσότερα είναι αυτά που μας δένουνε όλους, παρά αυτά που μας χωρίζουνε.
Επανέρχομαι λοιπόν στο θέμα μας. Μαζικές επιστολές στην ανοιχτή διαβούλευση, αν και αμφιβάλω για το κατά πόσο θα ασχολήθουνε να τα διαβάσουνε όλα. Η  προσπάθεια ωστόσο ας γίνει απο μέρους μας. Καλό επίσης θα ήτανε σε κάθε σχόλιο που γράφεται να αναφέρεται και το θέμα της μείωσης των εισακτέων στις φιλοσοφικές σχολές.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160028
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 709
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 443
Σύνολο: 457

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.066 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.