*

Αποστολέας Θέμα: Προκήρυξη Πρόσληψης Εκπαιδευτικού Προσωπικού ΕΠΑΣ και ΣΕΚ ΟΑΕΔ 2014-2015  (Αναγνώστηκε 378041 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nasta22

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Παρατήρησα πως σε ΦΕΚ της διαυγειας, πειρανε 5 μηχανολόγους οι οποίοι είναι όλοι άνεργοι. Που πήγε το 30%; Ούτε έναν ιδιώτη; Αυτό έρχεται σε αντίθεση με την προκήρυξη.
Η προκήρυξη λέει τουλάχιστον το 30%.
Αν θέλουν παίρνουν μόνο ανέργους, είναι καλυμμένοι.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος dim12

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 363
  • Φύλο: Άντρας
  • Μητέρα της μάθησης είναι η επανάληψη
    • Προφίλ
Αυτοί πάντα είναι και θα είναι καλυμμένοι. Ο μόνος τρόπος να μην συνέβαινε αυτό είναι να βρίσκονταν τώρα στη θέση μας. Το ότι κάποτε ήταν ωρομίσθιοι δεν λέει τίποτα γιατί δυστυχώς είναι χαρακτηριστικό του είδους μας να ξεχνάμε γρήγορα. Α και κάτι άλλο μου είπανε στη διοίκηση όταν είναι μάθημα ειδικότητας έχει δικαίωμα να πάρει ο διευθυντής όποιον θέλει, δηλαδή οχημάτων>μηχανολόγος (μάλλον θα κάνει πιο καλό μάθημα δεν εξηγείται αλλιώς)!!!   

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Υποχρέωση και σκοπός όλων όσων δουλεύουν στην τεχνική εκπαίδευση είναι να την βοηθήσουν να αναπτυχθεί ξανα...
Στο παιδείας οι ΕΠΑΣ έκλεισαν χωρίς να ανοίξουν αντίστοιχα τμήματα ΣΕΚ. Η πίτα μίκρυνε αισθητά...
Αν μιλούσαμε με τα δεδομένα που ίσχυαν στην τεχνική εκπαίδευση τη δεκαετία του 90, όλοι όσοι είμαστε καιρό στην τεχνική εκπαίδευση, φέτος θα είχαμε εργασία...
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος JimP

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Το τζόκερ παιδιά πιο εύκολα το πιάνεις από το να καταλάβεις τη λογική προσλήψεων που έχει στο μυαλό του ο κάθε διευθυντής...Στη δική μου ΕΠΑΣ και ΣΕΚ ζητούσαν τουριστικών επιχειρήσεων και τουριστικών επαγγελμάτων και τελικά πήραν για ακόμα μια φορά με όλες τις ώρες τον πρώτο που ανήκει στον πρώτο κλάδο...ο οποίος έχει πάρει ώρες και στο ΙΕΚ του ΙΝΕΔΙΒΙΜ όπου είναι και πάλι πρώτος γιατί πήρε πτυχίο πριν το 80, δηλαδή πριν τα ΤΕΙ, από τότε δουλεύει και έχει μαζέψει χιλιάδες μόρια...Εμείς οι νέοι με αυτή τη λογική δεν θα μπορέσουμε να πάρουμε ούτε 2 ώρες προϋπηρεσία και λυπάμαι για το μακάβριο που θα πω, αλλά θα περιμένουμε πότε θα πεθάνουν κάποιοι για να δουλέψουμε...Δεν έχω καταλάβει αυτή τη λογική ορισμένων διευθυντών, ούτε παραπάνω κόστος είναι, και θα βλέπουν και διαφορετικές φάτσες οι μαθητές, από το να βλέπουν τους ίδιους και τους ίδιους στα μαθήματα, στο κάτω κάτω ας μας δώσουν μια ευκαιρία ας κάνουν και μια σωστή αξιολόγηση και στο τέλος ας κρίνουν αν αξίζουν οι μαθουσάλες ή οι νεότεροι με μεταπτυχιακά, διδακτορικά (σε κάποιες περιπτώσεις) και κατάρτιση στην εκπαίδευση ενηλίκων. Προσωπικά ευτυχώς που βρήκα δουλειά στον ιδιωτικό τομέα γιατί αν περίμενα από το δημόσιο...έστω και για λίγες ώρες δεν ξέρω αν θα ήμουν ακόμα σε αυτό τον κόσμο. Τραγικό αυτό που συμβαίνει κάποια στιγμή θα πρέπει να αλλάξει το σύστημα αυτό. Από τα λεγόμενα των συναδέλφων στο φόρουμ βλέπω τελικά ότι κάθε ΕΠΑΣ και ΣΕΚ όχι μόνο του ΟΑΕΔ λειτουργεί κατά το δοκούν, χωρίς κανόνες... άλλος σπάει και άλλος δεν σπάει τις ώρες, άλλος παίρνει από τον Χ κλάδο και αγνοεί πλήρως τον Ψ κλάδο παρόλο που αναφέρεται στην προκήρυξη ότι θέλουν κάνουν...
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 08, 2014, 04:31:01 μμ από JimP »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10827
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Edit: Νομίζω κατάλαβα τι έγινε φέτος.Ενοποιήθηκαν οι πίνακες ιδιωτών/ανέργων και πήγε με τη σειρά κρατώντας το 30% υπερ ανέργων.Και ειδικά σε κάποιες ειδικότητες ενοποιήθηκαν δύο διαφορετικές κατηγορίες (πχ ΠΕ19 ΠΕ 20) και βγήκε ενιαίος πίνακας...Ισχύει αυτό που κατάλαβα?

Μόνο ένας διευθυντής (?) με πήρε τηλέφωνο για ένα συγκεκριμένο μάθημα 2 ωρών στην άλλη άκρη της Αττικής και μου ζητούσε να του "υπογράψω" ότι το ξέρω αλλιώς έπρεπε να του στε'ιλω mail ότι δεν δέχομαι τη θέση.Για προσωπικούς λόγους άργησα να του στείλω το mail μια μέρα και με ξαναπήρε τηλέφωνο κάνοντας μου μια "θολή απειλή" ότι θα έχω συνέπειες αν δεν του στείλω mail....
Μα και πέρυσι ενοποιημένοι ήταν οι πίνακες με τον ίδιο ακριβώς τρόπο...απλά δεν το είχες συνειδητοποιήσει.

Στις οδηγίες πρόσληψης αναφέρει ότι αν σου στείλουν e-mail και δεν απαντήσεις σε 24 ώρες, μπορούν να προχωρήσουν στον επόμενο της λίστας. Για αυτό σε πήρε τηλέφωνο ο διευθυντής. Πρέπει να επικοινωνήσουν με κάθε δυνατό τρόπο.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10827
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Παρατήρησα πως σε ΦΕΚ της διαυγειας, πήραν 5 μηχανολόγους οι οποίοι είναι όλοι άνεργοι. Που πήγε το 30%; Ούτε έναν ιδιώτη; Αυτό έρχεται σε αντίθεση με την προκήρυξη.
Αν οι 5 μηχανολόγοι άνεργοι είχαν περισσότερα μόρια από τον πρώτο ιδιώτη, σωστά έγιναν έτσι οι προσλήψεις!

Αποσυνδεδεμένος tsdl

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
    • Προφίλ
εμένα πάλι μου έκανε εντύπωση πως στην ΕΠΑΣ Λαμίας με πολλούς στον πίνακα ΠΕ19 και ΠΕ20 πήρε και δύο πληροφορικής ΤΕ που στα μόρια είναι πολύ πίσω....άλλο ένα από τα παράλογα του οαεδ...


Δε φτάνει που ξεκινάμε δουλειά μέσα Νοέμβρη έρχεται και βαρβάτη μείωση της ωρομισθίας..... :'(

να παρακαλάμε μη μας ζητάνε και αναδρομικά πίσω χρήματα...

Αποσυνδεδεμένος dimitraj

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 621
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
εμένα πάλι μου έκανε εντύπωση πως στην ΕΠΑΣ Λαμίας με πολλούς στον πίνακα ΠΕ19 και ΠΕ20 πήρε και δύο πληροφορικής ΤΕ που στα μόρια είναι πολύ πίσω....άλλο ένα από τα παράλογα του οαεδ...


Δε φτάνει που ξεκινάμε δουλειά μέσα Νοέμβρη έρχεται και βαρβάτη μείωση της ωρομισθίας..... :'(

να παρακαλάμε μη μας ζητάνε και αναδρομικά πίσω χρήματα...

αυτό το παρατήρησα και εγω.... αν βρισκομουν σε αυτούς τους πίνακες θα ένιωθα τρελή αδικία.

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
εμένα πάλι μου έκανε εντύπωση πως στην ΕΠΑΣ Λαμίας με πολλούς στον πίνακα ΠΕ19 και ΠΕ20 πήρε και δύο πληροφορικής ΤΕ που στα μόρια είναι πολύ πίσω....άλλο ένα από τα παράλογα του οαεδ...


Δε φτάνει που ξεκινάμε δουλειά μέσα Νοέμβρη έρχεται και βαρβάτη μείωση της ωρομισθίας..... :'(

να παρακαλάμε μη μας ζητάνε και αναδρομικά πίσω χρήματα...

Υποθέτω ότι υπάρχουν 64 εργαστηριακές ώρες για ωρομισθίους τουλάχιστον...
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος iris s

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Να ρωτήσω κάτι πολύ σημαντικό, θα κάνω αίτηση τώρα με τις συμπληρωματικές ειδικότητες και η αίτηση είναι έντυπη και όχι ηλεκτρονική. υπάρχει πεδίο που γράφει Ν2190/94, Ν.3552/07 και πρέπει να συμπληρώσουμε ναι ή οχι. Ως άνεργη τι απαντώ?

Αποσυνδεδεμένος nikolas_pat

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 89
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Εμένα από την δική μου εμπειρία  οι λογιστές είναι απόφοιτοι περιφερειακού Τει  με όχι τόσο δυνατό υπόβαθρο. Το θέμα του μεταπτυχιακού στην συνέχεια είναι φυσικά ταξικό.
Με ποιό κριτήριο γίνεται η ανάθεση ωρών δε καταλαβαίνω.
Εχω δει επίσης να αναθέτουν Λογιστική εταιριών σε Πε09 και αρχές Οικονομικής σε λογιστή ιδιώτη. Γιατί??
δεν καταλαβαίνω τι συμβαίνει με αυτές τις αναθέσεις και πως το χειριζόμαστε.
 :o :o
Γατούλα , πρέπει κάποια στιγμή , εμείς οι Έλληνες να πάψουμε να λέμε προσβλητικά και ανυπόστατα λόγια για τον άλλο σύνάδελφο... Προσωπικά εγώ ώς ΠΕ18.03 έχω πολλές φορές κάνει ιδιαίτερο σε απόφοιτο Οικονομικού πανεπιστημίου σε διάφορες λογιστικές ...Όπως επίσης πιστεύω πώς θα έχει γίνει και το αντίθετο......

Αποσυνδεδεμένος iek

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Βλέπω τις προσλήψεις στην ΔΙΑΥΓΕΙΑ και ενώ είμαι πρώτος σε μόρια στον πίνακα των ιδιωτών προσλαμβάνεται  άνεργος με λιγότερα μόρια. Σε ποια υπηρεσία πέρα από την  συγκεκριμένη ΕΠΑΣ  μπορώ να διαμαρτυρηθώ ;
Με όλο τον σεβασμό στους συναδέλφους από τον πίνακα των ανέργων και πριν αρχίσουν τις φραστικές επιθέσεις προσωπικά για μένα είναι επίσης άνεργος και ο εργαζόμενος των 600€ με δύο παιδιά, γυναίκα άνεργη και ενοίκιο. Βέβαια γνωρίζω ότι υπάρχουν και χειρότερα αλλά στην προκειμένη περίπτωση ή υπάρχει νόμος που καθορίζει την διαδικασία πρόσληψης ή δεν υπάρχει.

Αποσυνδεδεμένος Κοροιδο

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 411
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Δε φτάνει που ξεκινάμε δουλειά μέσα Νοέμβρη έρχεται και βαρβάτη μείωση της ωρομισθίας..... :'(

Πότε ερχεται?

Αποσυνδεδεμένος laourasp

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 124
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εκπαιδεύτρια
    • Προφίλ
Συμφωνώ με τον Ιεκ που πρέπει να απευθυνθούμε??
 στην Δευτεροβάθμια επιτροπή ή κατευθείαν Υπουργείο?? στους πάνω δηλαδη??

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160631
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 847
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 381
Σύνολο: 397

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.077 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.