*

Αποστολέας Θέμα: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.  (Αναγνώστηκε 167944 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gf

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Γηράσκω αεί διδάσκων
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1540 στις: Αύγουστος 19, 2021, 07:26:31 πμ »
Η επίσημη σελίδα του ΕΟΔΥ είναι "ψέκα". 8) Ξέρετε τι γράφει στις οδηγίες προς τα εμβολιαστικά κέντρα για covid εμβόλια??? Σελίδα 2, τελευταία παράγραφος " ο εμβολιασμός περιλαμβάνει την συγκατάθεση, μετά από ενημέρωση, από τον εμβολιαζόμενο καθώς αποτελεί παρεμβατική πράξη με χορήγηση φαρμάκου σε υγιές άτομο.
ΟΠΟΤΕ ΑΝΑΙΡΕΙ ΑΜΕΣΩΣ ΤΗΝ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟΤΗΤΑ  ;D
ΑΥΤΟΙ ΘΑ ΜΑΣ ΤΡΕΛΑΝΟΥΝ ΤΕΛΕΙΩΣ.
Θα πρόσεξες ίσως ότι το απόσπασμα που παραθέτεις είναι από την εισαγωγή και αναφέρεται γενικά στα εμβόλια.
Με την έννοια που και τα παιδικά εμβόλια είναι υποχρεωτικά πλην ιατρικών εξαιρέσεων για να πάει ένα παιδί στο σχολείο.
https://www.moh.gov.gr/articles/health/emboliasmoi-covid-19/8212-h-ethnikh-ekstrateia-emboliasmoy-gia-thn-covid-19-ksekinhse?fdl=18885

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:21:34 »

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1541 στις: Αύγουστος 19, 2021, 08:13:33 πμ »
Έρευνα σε 3.000.000 δείγματα του ΗΒ:
https://www.in.gr/2021/08/19/b-science/sars-cov2/koronaios-meionetai-prostasia-apo-ti-metallaksi-delta-90-meres-meta-ton-emvoliasmo-dyo-skeyasmata/
Τι είπε ο Τσιτσιπάς σε συνέντευξη τύπου όταν ρωτήθηκε για τις δηλώσεις του περί εμβολίων:
https://www.in.gr/2021/08/19/sports/othersports/tsitsipas-den-eimai-kata-tou-emvoliou-alla-den-vlepo-logo-na-kanei-kapoios-stin-ilikia-mou/
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος TimPap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1542 στις: Αύγουστος 19, 2021, 09:08:48 πμ »
Η επίσημη σελίδα του ΕΟΔΥ είναι "ψέκα". 8) Ξέρετε τι γράφει στις οδηγίες προς τα εμβολιαστικά κέντρα για covid εμβόλια??? Σελίδα 2, τελευταία παράγραφος " ο εμβολιασμός περιλαμβάνει την συγκατάθεση, μετά από ενημέρωση, από τον εμβολιαζόμενο καθώς αποτελεί παρεμβατική πράξη με χορήγηση φαρμάκου σε υγιές άτομο.
ΟΠΟΤΕ ΑΝΑΙΡΕΙ ΑΜΕΣΩΣ ΤΗΝ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟΤΗΤΑ  ;D
ΑΥΤΟΙ ΘΑ ΜΑΣ ΤΡΕΛΑΝΟΥΝ ΤΕΛΕΙΩΣ.
Ψυχραιμία! Ουδείς αναντικατάστατος, ενώ υπάρχουν χιλιάδες πράγματα να κάνει κανείς. Αν δεν θέλεις να εμβολιαστείς, δεν θα δουλεύεις σε νοσοκομεία, γηροκομεία κλπ. Θα υποχρεούσαι να κάνεις δυο φορές τεστ. Αυτά!

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1543 στις: Αύγουστος 19, 2021, 09:25:57 πμ »
https://www.ucl.ac.uk/news/2021/jul/vaccine-antibody-levels-start-wane-around-2-3-months
Η μελέτη με την πτωση των αντισωμάτων είχε τους εξής περιορισμους, συμφωνα με τους συγγραφείς της: ο πρωτις ήταν πως είχαν μικρό δείγμα για συγκεκριμένες ομάδες πληθυσμου, ο άλλος ήταν πως κάθε άτομο έδωσε δείγμα αίματος μόνο μια φορά (όποτε δεν ξέρουν αν η συγκέντρωση αντισωμάτων έπεσε κι άλλο η έμεινε σταθερή).
Παρότι όντως πέφτει η συγκέντρωση αντισωμάτων με τον χρόνο, στους εμβολιασμενους βρήκαν σημαντικά υψηλότερες συγκεντρώσεις, σε σχέση με αυτους που είχαν αναρρώσει από covid.
Επίσης τονίζουν πως δεν έχει σημασία μόνο ο αριθμός των αντισωμάτων, αλλά κι η ικανότητα τους να εξουδετερώνουν αντιγόνο (ποιοτικη διαφορά). Και φυσικά η ανοσία από Τ λεμφοκύτταρα, η οποία είναι πολυ ισχυρή κ αμετάβλητη σχεδόν μετά από πολυ καιρό κι ας έχουν πεσει παρα πολυ τα αντισώματα. Είναι επαρκής να προστατευσει.
https://www.sciencedaily.com/releases/2021/08/210816143933.htm
Μια από τις τελευταίες μελέτες για την Τ ανοσία, από το πανεπιστημιο της Pennsylvania.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 19, 2021, 09:37:16 πμ από Jarvis »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:21:34 »

sapore1

  • Επισκέπτης
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1544 στις: Αύγουστος 19, 2021, 10:42:12 πμ »
Επειδή ΔΕΝ έχει κανένα νόημα άλλη κουβέντα, καθώς "ΕΝ αρχή ην η βλάβη" (και ατομικά και συλλογικά {και ως κοινωνίες/κράτη σύγχρονα , αλλά και τάξεις {κατά Marx})
ΑΦΗΝΩ ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΚΑΙ ΔΕ ΞΑΝΑΣΥΜΜΕΤΕΧΩ (Ως επανεγγεγραμμένο μέλος sapore, Που ξεκίνησα το συγγενές topic: https://www.pde.gr/index.php?topic=35365.0 όταν κανείς δεν είχε ιδέα της σοβαρότητας της κατάστασης {σε όλα τα επίπεδα} ΠΟΥ αυτοδιαγραφηκα πέρσι από το pde)
KAI ΔΕ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΠΟΙΟΣ ΚΑΤΑΝΟΕΙ ΚΑΙ ΤΙ
"ΕΝ ΑΡΧΗ ΗΝ Η ΒΛΑΒΗ": ΑΣ ΠΑΘΟΥΜΕ, ΛΟΙΠΟΝ: Διαγράμματα με μοντέλα ala Greek Statistics με ψευδείς προκείμενες για να "μας προκύψει το €πιθυμητό" ΔΕ με αφορούν.


Κορονοϊούλη βάστα γερά: ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΟΣΩΝ ΑΠΟΜΕΙΝΟΥΝ.

«Κορονοϊούλη, κάνε τη χάρη στην ανθρωπότητα, ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΜΑΣ: των περισσότερων»

Παιδιάστικος τίτλος για ένα τόσο σοβαρό ζήτημα, όσο:
1.   Ποια είναι η αντικειμενική αλήθεια
2.   Πως χρησιμοποιείται η κάθε συγκυρία από την καθεκάστοτε Κυρίαρχη τάξη προς συμφέρον της
Και οι πιθανότητες αποκάλυψης των παραπάνω στις ανθρώπινες κοινωνίες: Μέσα από Επιστημονικά δεδομένα, που υπό ρίσκο γίνονται γνωστά στους ανθρώπους.
Και 3. Οι συνέπειες αλλαγών στις δομές και λειτουργίες των ανθρώπινων κοινωνιών.
Δε θα αναφέρω το τετριμμένο «Η αλήθεια είναι μια: Και όσο περνάει ο χρόνος τόσο πιο πολύ προσεγγίζεται με σαφώς διατυπωμένες προτάσεις pi {ποιοτικής και ποσοτικής μορφής} και γίνεται γνωστή στην ανθρωπότητα προς χρήση και ώφελός της».
Γιατί δεν είναι τόσο απλό το ζήτημα: Σίγουρα τα δεδομένα είναι συγκεκριμένα κάθε χρονική στιγμή (για το ως τότε παρελθόν) και για κάθε τόπο. Το ζητούμενο είναι να διατυπωθούν προτάσεις pi οι οποίες εξηγούν το πώς προκύπτουν αυτά τα δεδομένα. : Όταν ανακαλυφθούν αυτές οι σαν «το ακόντιο του Οδυσσέα μέσα από διαδοχικές τρύπες» σε ακρίβεια , αλλά και σε διαδικασία ανακάλυψης που δεν περιέχουν περιττά στοιχεία ή αναληθή, πια γνωρίζουμε (ως άτομα αρχικά και αν διαδοθούν ως ανθρώπινες κοινωνίες) «κάτι» που μπορούμε στο μετέπειτα μέλλον να το χρησιμοποιήσουμε προς ώφελός μας, αφού με δεδομένο την ισχύ αυτών των pi μπορούμε να διαχειριστούμε το πεδίο που αφορούν αυτές. Όμως, οι άνθρωποι (ως άτομα και ως τάξεις) που εμπλέκονται στην αποκάλυψη αυτών των pi δεν είναι αλτρουϊστικά όντα, αλλά έχουν συμφέροντα και τόσο στη διαδικασία ανακάλυψής τους, όσο και αφού θεσφατοποιηθούν αυτές οι pi να της χρησιμοποιήσουν προς όφελός τους. Δεν είναι δηλαδή η διαδικασία της Επιστήμης (αποκάλυψης όσο πιο ακριβών προτάσεων με όσο πιο αληθή στοιχεία) μια «καθαρή» οδός, όπως θέλουν να εμφανίζουν οι «μύστες», που έχουν πρόσβαση στα δεδομένα και γνωρίζουν τη διαδικασία αποκάλυψης των pi.
Σε μια τροποποιημένη μορφή θα επαναδιατυπώσω την πρόταση της προπροηγούμενης παραγράφου ως εξής: «Κάθε σύνολο προτάσεων pi είναι αληθής («ισχύει») όσο οι προϋποθέσεις (προτάσεις qi) από τις οποίες προέκυψαν ισχύουν. Στο βαθμό (ποιοτικό και ποσοτικό) που ΔΕΝ ισχύει «κάτι» από τις διατυπώσεις qi, παύει να ισχύει («ισχύει σε τροποποιημένο βαθμό») και το σύνολο pi.»
Παραδείγματα που υποστηρίζουν την αυξημένη «αλήθεια» της παραπάνω πρότασης σε σχέση με την συγκρινόμενή της είναι:
1)   Μανιπουλάρισμα προϋποθέσεων: Δε θα μπορούσε μια ομάδα/τάξη ανθρώπων (ιδίως με πρόσβαση σε δεδομένα και πρότερες θεσφατοποιημένες αληθείς προτάσεις ri ) να αποκρύψει εντέχνως και αυτά αλλά και μη γνωστά στους υπόλοιπους ανθρώπους qi προς όφελός της, ενώ η ίδια έχει ήδη το «πάνω χέρι» εκείνη τη χρονική στιγμή διεξαγωγής της διαδικασίας; Τι σας φαίνεται πιο έγκυρο/πιθανό; Ό,τι ανακαλύπτεται να το γνωστοποιεί, ανιδιοτελώς, στους υπόλοιπους ανθρώπους ή να το προσπορίζεται προς ώφελός της (όπως κρίνει η ίδια). Τι είναι «πάνω από όλα» για έναν άνθρωπο; Πχ τον Ιούλιο Καίσαρα ή τον Ιουστινιανό ή τον Μπάϊντεν κλπ; Να κάνει «αμόλυντη» έρευνα και ό,τι «βρει» να «βγει» αφιλοκερδώς να το ξεφουρνίσει ή να το επεξεργαστεί πρώτα και να αποφασίσει «πως» θα το χρησιμοποιήσει; ΑΝ κάνει το πρώτο (όπως εγώ εδώ) είναι «μ........»: ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΧΟΜΑΙ. Προς το παρόν.
2)   Πολλές φορές ξεχνάμε (χάριν απλότητας, είναι πιο εύκολο, άλλωστε δεν είναι επιδεκτικοί συνειδητοποίησης της πολυπλοκότητας των γεγονότων η συντριπτική πλειοψηφία των ανθρώπων) πχ ότι «δεν επέτυχε η Ελληνική Επανάσταση»  έτσι απλά, αλλά η διαδικασία που οδήγησε σε αυτό που μαθαίνουν χαριεντιζόμενα τα παιδιά στα σχολεία (και τις γιορτές) ήταν τόσο πολύπλοκη όσο το «αντάρτικο πόλεων» που μόνο εκ των υστέρων μπορούμε να αναγνωρίσουμε τις προϋποθέσεις που οδήγησαν στην παραπάνω «βαυκαλιζόμενη πρόταση» που ούτε ένας από τους τότε ζώντες (1812-1850) δεν τα γνώριζε πλήρως. Οι περισσότεροι ΤΟΤΕ αγνοούσαν σχεδόν παντελώς ό,τι θα μας διαφώτιζε σήμερα εκ των υστέρων ένας ιστορικός του 21ου αιώνα. Γιατί να μη δεχτούμε ότι και ΤΩΡΑ (στην συγκυρία Covid-παγκοσμίως) συμβαίνει το ίδιο;
ΔΕ θα επεκταθώ περισσότερο. Δεν είναι σκοπός μου να πείσω, άλλωστε, αλλά να διατυπώσω γραπτώς το ούτε το 5% όσων έχουν περάσει από το μυαλό μου. Και αν κάποιος/κάποια από σας θέλει , μπορεί να επεξεργαστεί ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΩΣ ΑΦΟΡΜΗ το κείμενό μου αυτό ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΙΣΧΥΕΙ. It’s UP 2 U περισσότερα. Ιδίως φιλολογίζοντες που περιμένουν «πειθώ» μέσα από αναλυτικό/συγκεντρωτικό τρόπο που οδηγεί σε συμπεράσματα μέσα από τον καθεστυκίο τρόπο που μας έχουν μάθει στην εποχή του Διαφωτισμού και όχι (όπως εδώ εγώ) με συνθετικό/αποκλίνον τρόπο που διαρκώς «ξεφεύγει», μιας άλλης, ίσως εποχής που σίγουρα δεν είχα την τύχη να γεννηθώ. ΑΠΛΑ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΝΑ ΚΡΙΘΟΥΝ ΟΙ ΔΙΑΤΥΠΩΣΕΙΣ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΧΥ/ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΟΥΣ ΑΣΧΕΤΩΣ ΤΟΥ «ΔΡΟΜΟΥ» ΠΟΥ ΠΡΟΕΚΥΨΑΝ. Πανδύσκολο, ΑΝ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΜΑΘΕΙ ΑΛΛΙΩΣ ΑΠΟ ΤΗΝ €ΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΛΑΒΕΙ ΣΤΑ ΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΖΟΥΜΕ (ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΤΑ 12+4).
Κορονοϊός, λοιπόν, ως εφαρμογή των παραπάνω:
1.   Ποια είναι η αντικειμενική αλήθεια;
 p1 : Η συντριπτική πλειοψηφία των πανδημιών (με πρωτόζωα,  μύκητες, βακτήρια ή ιούς: όπως θεσφατοποιήθηκε όροι εκ των υστέρων: τη χρονική στιγμή διεξαγωγής τους δεν ήταν γνωστοί) ξεπερνιόνται μέσα 3-4 χρόνια από την εμφάνισή τους και εκπίπτουν σε ενδημικές νόσους: Λέτε να ΜΗΝ το γνωρίζουν οι €παϊοντες; Εσύ που το διαβάζεις το κατέεις αυτό; ΚΑΜΙΑ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ (είτε υποτυπώδεις μάσκες και απόσταση για τους ελάχιστους που το γνώριζαν/εφάρμοζαν στο Μεσαίωνα , είτε φάρμακα τον 20ο-… αιώνα) ΔΕΝ τους «απέδραμε»: Ή να αναφέρω τις πρόσφατες πυρκαϊές σε Ιταλία, Ισπανία κλπ (στα κλπ είμαστε και €μείς) και ΑΝ συνέβαιναν  τον 5ο αιώνα μΧ και τι «κάναν»; Ή €μείς στον 21ο «τα λύσαμε όλα»; ΚΑΛΟΝ 30ο αιώνα, σας εύχομαι!!!!
 p2 : Τα εμβόλια έχουν και παρενέργειες και ποτέ 100% δραστικότητα (αποτελεσματικότητα): Ιδίως στην πρωταρχική τους μορφή έως ότου «περάσουν» τα τεστ (4 σταδίων), που είναι μακροχρόνια και καταλήξουν σε χημική/δραστική ουσία που θα έχει εκλεπτυνθεί τόσο όσο «δε πάει άλλο» στην επίτευξη των μεγίστων (και στην αποτελεσματικότητα και στις ελάχιστες παρενέργειες). ΑΥΤΗ Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ ΤΗΣ «ΒΕΛΤΙΣΤΗΣ» δραστικής ουσίας ΠΟΤΕ δεν διήρκεσε 1 ή 2 χρόνια και περιλαμβάνει ΠΑΝΤΑ και το «δοκιμή και πλάνη». Λες να ΜΗΝ τον ξέρουν αυτό οι €ιδικοί (με επιπλέον πρόσβαση σε δεδομένα: Είναι «ανοικτά» στο κοινό; Εσυ το κατέεις αυτό από τον ΕΟΔΥ: https://www.facebook.com/eody.gr/photos/a.735529086600809/2144849565668747 ή δε ξέρεις τι να «καταλάβεις» παρά ΜΟΝΟ τον τίτλο; ΑΝ δε βαριέσαι διάβασε τα σχόλια: ΒΑΡΙΕΣΑΙ; Είσαι «τέλειος» για το «σύστημα»!!!) Επιπλέον: Εσύ ξέρεις για πολλά κυκλοφορούντα σκευάσματα MMR ? ΑΝ δε ξέρεις τι είναι MMR, googlαρέ το: Βαριέσαι; Τέλεια!!! ΜΗ τα ξαναλέω: Πάρε ό,τι να’ναι από τα #4# στην Ευρώπη ή πάγαινε και Κίνα ή Ρωσσία. Για hardcore προτείνω εναλλακτική από Κούβα!!!
 p3 : Είναι υπό διερεύνηση ο μηχανισμός (δεχόμενοι την «αιτιοκρατία», στο μέτρο που καλύπτει τις ανάγκες της ανθρωπότητας εδώ και 3.000 χρόνια με διάφορες μορφές, ΚΑΙ ΥΠΟ ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ αλλά μη «ξεφύγω» πάλι: ΣΤΟ στόχο)  δράσης και μειωμένης ή μηδενικής δράσης των χημικών ουσιών (εμβολίων ως προληπτικών φαρμάκων) σε άλλα και άλλα άτομα: Λέγεται «πρωτεομική ανάλυση», ΑΝ ΔΕ ΤΟ ΗΞΕΡΕΣ, στο βαθμό που εμπλέκονται οι πρωτεΐνες που υπάρχουν ή επάγονται στον  κάθε οργανισμό (και δεν είναι ίδιες σε όλους ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΛΟΓΩ DNA που σε μάθαν στο σχολείο: Για «επιγενετική» ή «γονιδίωμα αντί για γονίδιο» ή «μεταβολομική ανάλυση» έχεις ακούσει ποτέ ή βαριέσαι έστω να κλικάρεις; :https://www.genome.gov/about-genomics/fact-sheets/Genetics-vs-Genomics  Μήπως δε κατάλαβαίνεις τίποτα ή νομίζεις ότι έτσι είπα κι εγώ: «Δε γράφω και καμιά 3σέλιδη μ@........ να περνά η ώρα; Χωρίς να καταλαβαίνω ούτε τι γράφω, έστω εγώ!!». Νομίζεις ότι («χρόνος» που λέγαμε) το φάρμακο για την σκλήρυνση κατά πλάκας (και % δραστικότητας σε κάθε ασθενή) είναι το ίδιο για όλους, ίδιο με όταν πρωτοξεκίνησε η φαρμακευτική διαχείριση των συγκεκριμένων συμπτωμάτων; ΑΣ ΑΦΗΣΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ «ΙΔΙΑ» Η ΑΙΤΙΟΛΟΓΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!! Μήπως σε πείσαν «Pfizer για πάσα νόσο και…..ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ!!» Ή νομίζεις ότι οι €ιδικοί δε κατέουν τα p1, p2, p3 παραπάνω;
Αντί να διατυπώσω τις προϋποθέσεις qi , τις οποίες μη νομίζεις ότι δε τις ξέρουν ήδη σε ένα όλο και καλύτερο βαθμό οι €παϊοντες (με την πρόσβαση , μη τα ξαναλέω) για τις οποίες ισχύει το «Pfizer πιάνει σε σένα 45% και σε σένα 87%» "και κατά Μ.Ο. στη USA (ή άλλη υποομάδα) 50%" και είναι κατεξοχήν επιστημονικές (ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΥΠΟ ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ ΑΝ ΔΕ ΘΕΛΟΥΜΕ ΤΗ ΒΑΣΑΝΟ ΤΗΣ ΟΡΙΣΤΙΚΗΣ ΛΥΣΗΣ ΜΕ ΤΗΝ ΕΞΑΤΟΜΙΚΕΥΜΕΝΗ ΠΡΩΤΕΟΜΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ ΤΟ 26ο ΑΙΩΝΑ : ΟΚ!!),
Τι θα έλεγες να σου προτείνω «κάτι» για το παρακάτω; Και σκέψου μόνος/μόνη σου το αμέσως παραπάνω βάσει των θέσφατων p1, p2, p3 που προανέφερα πιο πάνω:
2.   Πως χρησιμοποιείται η κάθε συγκυρία από την καθεκάστοτε Κυρίαρχη τάξη προς συμφέρον της;
«Μάγκα μου, πώς μας προέκυψε δαύτο; Λες να ήταν συνωμοσία των πανούργων Κινέζων;»: Προσωπικά εγώ που τα γράφω δε κατέω αν έχουν ήδη την απάντηση από το 2018. Αλλά ας πάμε mainstream, χωρίς «ψέκασμα»:
«Φίλε μου, εγώ είμαι κλεισμένος στο εργαστήριο. Ελεγμένοι όσοι βλέπω ή κατέω πώς να το ελέγχω».
Άλλος: «Ρε λαμόγιο, λες να με πετύχει ο Μήτσος από τη Λίμνη Ευβοίας να μου φυσήξει καμιά ροχάλα και να με κολλήσει;» Εσύ που το διαβάζεις , τι λες; Υπάρχει τέτοια πιθανότητα;
«Λες να χάσω το μισθό/προμήθειες/κέρδη και να κολλήσω και ποιος με σώζει; ΑΝ και πάλι μειωμένες πιθανότητες για μένα: Πχ καπνίζω: Έρευνες δείχνουν μειωμένες πιθανότητες.» : Εσύ που το διαβάζεις το κείμενό μου, άκουσες τελευταία (όχι τον Απρίλη 2020) «κάτι» για αυτό;
«Λες η οικογένεια μου να κολλήσει;» (χαχα: γελάμε εδώ!!) «Ή κανάς απροετοίμαστος να μας προβάλλει στα εξωτερικά και μόλις μας πει «ανεμβολίαστος» χώστον ΜΕΘ και διασωλήνωση και ας τα βγάλει πέρα με την ενδονοσκομειακές» Ή άλλο Μπουρδ€λλάδα και άλλο USA , άλλο αφήγημα τύπου Αφγανιστάν vs Δύση; Και δε γίνεται τίποτα; Εσύ που το διαβάζεις τι λες; ΚΡΙΝΕ ΑΠΟ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ, ΟΧΙ ΣΥΛΛΟΓΙΣΤΙΚΗ ΕΠΙΚΕΝΤΡΟΥΜΕΝΗ ΠΟΥ ΣΕ ΕΧΟΥΝ ΜΑΘΕΙ, ΑΛΛΑ ΑΠΟΚΕΝΤΡΟΥΜΕΝΗ.
Προτείνω τις ψευδείς προϋποθέσεις qi:
 q1 : Όλα τα εμβόλια δουλεύουν σε όλους. ΑΝ είσαι παχύς ή γέρος ή ανοσοκατεσταλμένος (τόσο απλά άσχετα με το p3) ΑΣ πρόσεχες. Αλλά «κάντο κι εσύ. Και σε σένα δουλεύει. Δε σου λέω ποσοστά %, παμπόνηρε». Αααα «έγκυο έχω στην οικογένεια;»
 q2 : ΑΝ δε κάνεις κάποιο από τα €μβόλια (#4# στην ΕΕ, πανάθε  μά τα) σου απαγορεύω την είσοδο ή σε αναστολή εργασίας (εεερχεται και η απόλυση): ΥΠΑΚΟΥΣ, Ναι ή Όχι; ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΟΛΩΝ ΜΑΣ.
 q3 : ΑΝ τυχόν και αρκετοί (πχ 35% στη χώρα μας προς το παρόν) δε πειστούν να το «κάνουν» ΚΑΙ δεν ενισχύουν την αγορά (διακοπούλες φέτος καλοκαίρι 2021 πήγες εσύ να €νισχύσεις) «ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΜΑΣ», ποιών το «καλό» είπες; Όσο και να φωνάξουν καταστηματάρχες κλπ, €μεις κατέουμε το p1 ΚΑΙ ΑΝΤΕ ΑΛΛΟ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ (2022), ΘΑ ΑΝΤ€ΞΟΥΜΕ ΑΛΛΑ από τη συγκυρία θα έχουμε ωφεληθεί μακροχρόνια τα μέγιστα εμείς και τα τετρασέγγονά μας: Κοντοζυγώνει η κατάληξη σε ενδημία και προλάβαμε να εφαρμόσουμε το «ΥΠΑΚΟΥΣ ΝΑΙ Ή ΟΧΙ; ΑΠΟΛΥΕΣΑΙ ΚΑΙ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΕΣΑΙ ΩΣ ΤΟ ΘΑΝΑΤΟ ΣΟΥ»
Η ΝΕΑ ΕΠΟΧΗ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΚΑΙ ΕΙΣΑΙ ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΚΑΙ ΕΣΥ (το 65% στη χώρα μας, όπως στο τελευταίο δημοψήφισμα στη χώρα μας και κατέεις τι απέγινε αυτό το 65%, €τσι;)
Σε ΕΝΑ μόνο ελπίζουμε (και εσύ που το έκανες το €μβόλιο):
«Κορονοϊούλη βάστα γερά» (τύπου Λυκούργου Λιαρόπουλου στον Γερούν Ντάϊσεμπλουμ , καθηγητής μου στη Νοσηλευτική 10 μου είχε βάλει, θειός σχωρέστον που είχε προσπαθήσει να μας βοηθήσει όταν δεν έκαναν θρομβόλυση στη μάνα μου κατά τη γνώμη μου (και δεν είναι αστήρικτη) επειδή δεν έπαιρνε τα φάρμακα της πιο πριν παρά την επιμονή μου να της κανουν κατά την εισαγωγή της ΚΑΙ ΠΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΚΟΙΤΗ ΜΕ ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΟ) ΣΠΑΣΕ ΤΗΝ p1: Κράτα κανά 2-3 χρόνια ακόμα: όση μόχλευση και να κάνουν (ΑΝ δε ξέρεις τι είναι ο οικονομικός όρος , googlαρέ τον). ΚΑΙ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΘΑ ΓΡΑΨΕΙ (τύπου απλούστευσης Ελληνικής επανάστασης: Αλήθεια για τον Ορλάνδο έχεις ακούσει τίποτα;):
ΕΛΠΙΖΩ ΣΤΗΝ ΕΞΑΙΡΕΣΗ ΣΟΥ ΚΟΡΟΝΟΪΟΥΛΗ, ΑΝ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ.
ΕΓΩ, ΠΑΝΤΩΣ ΕΧΩ ΠΟΝΤΑΡΕΙ ΤΑ ΡΙΣΚΑ ΜΟΥ ΗΔΗ ΣΤΟ 5% ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ ΣΟΥ ΩΣ ΤΟ 2025 ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ:
ΑΛΛΙΩΣ ΧΑΜΕΝΟΣ.

Όσον αφορά το 3. Οι συνέπειες αλλαγών στις δομές και λειτουργίες των ανθρώπινων κοινωνιών.
Πάρτε και κανα homework!!!!

https://www.tovima.gr/2015/01/05/science/prwteini-brethike-na-apsifa-dogma-tis-biologias/


Υ.Γ.: Το βράδυ επινόησα μια νέα διδακτική μέθοδο:
Λες μια πρόταση p στους μαθητές και τους προσκαλείς (με brainstorming) να «βρουν» υπό ποιες προϋποθέσεις ισχύει/είναι αληθής: Όλων των μορφών/τύπων οι απαντήσεις καταγράφονται και σχολιάζονται από τους υπόλοιπους μετά, ό,τι πεδίο κι αν αφορούν (από καθαρά επιστημονικό εγκυρότητας ως και ανθρωπολογικού τύπου για τα χαρακτηριστικά του Homo Sapiens).
Εσύ δάσκαλε που "διδάσκεις" πώς κάνεις το μάθημα: Αξιολόγηση €€€€? Εγώ έτσι κι αλλιώς θα κοπώ.

Αποσυνδεδεμένος cookie7

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1545 στις: Αύγουστος 19, 2021, 11:17:14 πμ »
Ψυχραιμία! Ουδείς αναντικατάστατος, ενώ υπάρχουν χιλιάδες πράγματα να κάνει κανείς. Αν δεν θέλεις να εμβολιαστείς, δεν θα δουλεύεις σε νοσοκομεία, γηροκομεία κλπ. Θα υποχρεούσαι να κάνεις δυο φορές τεστ. Αυτά!

Πολύ φοβούμαι πως δεν ισχύει το ουδείς αναντικατάστατος στα νοσοκομεία. Από 1η Σεπτεμβρίου ο πρόεδρος των υγειονομικών προαναγγέλει χάος στα νοσοκομεία αν εφαρμοστούν οι απολύσεις. Μην ξεχνάς πως σε κάποιες ειδικότητες δεν βρίσκονται εύκολα αντικαταστάτες.

Αποσυνδεδεμένος math.efi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 146
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1546 στις: Αύγουστος 19, 2021, 11:45:06 πμ »
https://www.neakriti.gr/article/kriti/1625927/dramatiki-ekklisi-apo-ton-an-kioulpali-o-efialtis-tou-bergamo-isos-na-einai-ligos-brosta-s-auto-pou-tha-sumvei/
Μια που αναφέρθηκε  η Κρήτη. Δραματική έκκληση απο τον διευθυντη μεθ του βενιζελειου νοσοκομείου για εμβολιασμό. Παράκληση να μην ακουει ο κόσμος τις ψευδοεπιστημονικες μπουρδες που κυκλοφορούν. Απευθυνεται λεει μόνο στους μπερδεμένος κι όχι στους σκληρους αντιεμβολιαστες. Σχεδόν όλοι στο νοσοκομείο του ανεμβολιαστοι. Στην μεθ μόνο ανεμβολιαστοι.
Φοβάται ότι η Κρήτη σε λίγο καιρό θα γίνει χειρότερα από Μπέργκαμο.
Ας ελπίσουμε να μην πεσει μέσα.
Η τρομολαγνία δίνει και παίρνει...Απαράδεκτοι. Εγώ παλι γιατί μαθαίνω ότι η μεθ είναι γεμάτες με εμβολιαμένους που έχουν πάθει θρομβώσεις; Αλλά αυτά δεν θα τα πει κανένα καλοταϊσμένο μμε. Σε λίγο όμως που όλα αυτά θα φανούν γιατί ''ουδέν κρυπτόν υπό τον ήλιον'' να δω που θα παν να κρυφτούν όλοι αυτοι οι δημοδιογράφοι που τώρα λένε όλα αυτά τα ψέματα. Ή θα μας πουν εγώ δεν ήξερα τιποτα έφερνα   ''ειδικούς''  και τα έλεγαν θυμίσου έτσι έγινε με το χρηματιστήριο και πολλοί καταστράφηκαν. Δεν είναι πολυ μακρια αυτή η εποχή. Οι παλιότεροι σίγουρα την θυμούνται.

Αποσυνδεδεμένος TimPap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1547 στις: Αύγουστος 19, 2021, 11:50:00 πμ »
Πολύ φοβούμαι πως δεν ισχύει το ουδείς αναντικατάστατος στα νοσοκομεία. Από 1η Σεπτεμβρίου ο πρόεδρος των υγειονομικών προαναγγέλει χάος στα νοσοκομεία αν εφαρμοστούν οι απολύσεις. Μην ξεχνάς πως σε κάποιες ειδικότητες δεν βρίσκονται εύκολα αντικαταστάτες.
Αυτή είναι η δουλειά του προέδρου. Καλά κάνει αυτός και το φωνάζει. Ουδείς αναντικατάστατος όμως. Χωρίς έξοδα για μισθούς, προσλαμβάνεις άλλους. Κανένα κόστος και για το κράτος. Οι γιατροί εξάλλου είναι ελάχιστοι. Στο νοσοκομείο όπου εργάζεται ο αδελφός μου, στρατιωτικό, 5 άτομα μόνο. Στρατιωτικοί που δεν αντέχουν την επιβολή! Τι άλλο θα ακούσουμε! Σαλάτα ενημέρωση λαμβάνει ο καθένας. Απορώ όσοι έχουν πληροφορίες για εμβολιασμένους σε μεθ με θρομβώσεις από πού τις αντλούν. Από εκεί ίσως που έρρεαν πληροφορίες για «πληρωμένους» κόβιντ ασθενείς; Απορώ. Με σύνεση ό,τι αποφασίσει ο καθένας. Προσωπικά κανένας δεν με υποχρέωσε για τίποτα.

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1548 στις: Αύγουστος 19, 2021, 11:53:13 πμ »
Η τρομολαγνία δίνει και παίρνει...Απαράδεκτοι. Εγώ παλι γιατί μαθαίνω ότι η μεθ είναι γεμάτες με εμβολιαμένους που έχουν πάθει θρομβώσεις; Αλλά αυτά δεν θα τα πει κανένα καλοταϊσμένο μμε. Σε λίγο όμως που όλα αυτά θα φανούν γιατί ''ουδέν κρυπτόν υπό τον ήλιον'' να δω που θα παν να κρυφτούν όλοι αυτοι οι δημοδιογράφοι που τώρα λένε όλα αυτά τα ψέματα. Ή θα μας πουν εγώ δεν ήξερα τιποτα έφερνα   ''ειδικούς''  και τα έλεγαν θυμίσου έτσι έγινε με το χρηματιστήριο και πολλοί καταστράφηκαν. Δεν είναι πολυ μακρια αυτή η εποχή. Οι παλιότεροι σίγουρα την θυμούνται.
Εγώ παντως που ξέρω 2 νοσοκομειακους γιατρους, μου λένε πως η συντριπτική πλειοψηφια των νοσηλευομενων είναι ανεμβολιαστοι.

Αποσυνδεδεμένος μυωπία

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 437
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1549 στις: Αύγουστος 19, 2021, 11:59:09 πμ »
Νομίζω είναι για να γίνει λίγο ένα κλίμα ξενέρωματος κι ένα καμπανάκι να μαζευτούν λιιιιωο μην τους έρθει κατραπακιά κ χάσουν τη σαιζόν. Τίποτα άλλο. Μόνο κ μόνο η ερμητική δημοσιότητα κάνει μια ζημια. κατά τ αλλά ειναο κοινό μυστικό ότι για Κρήτη πλην τουρισμού φταίνε οι γάμοι κ τα βαφτίσια με τους εκατοντάδες καλεσμένους…

Ακριβώς! Τα μέτρα δεν έχουν κανένα επιστημονικό υπόβαθρο, μόνο προπαγανδιστικό! Τη στιγμή που το συνειδητοποιεί κάποιος αυτό είναι που αλλάζει όλη η κοσμοθεωρία του.

Επίσης, αν για την διασπορά φταίνε οι γάμοι και τα βαφτίσια... στα μέτρα του λοκντάουν δεν αναφέρεται κανένας περιορισμός στους γάμους και τα βαφτίσια. Αντίθετα, εξαιρούνται από τα μέτρα απαγόρευσης της μουσικής!

Αυτή είναι η δυστοπία που ζούμε.

Αποσυνδεδεμένος DONCORLEONE1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1550 στις: Αύγουστος 19, 2021, 12:33:09 μμ »
Η τρομολαγνία δίνει και παίρνει...Απαράδεκτοι. Εγώ παλι γιατί μαθαίνω ότι η μεθ είναι γεμάτες με εμβολιαμένους που έχουν πάθει θρομβώσεις; Αλλά αυτά δεν θα τα πει κανένα καλοταϊσμένο μμε. Σε λίγο όμως που όλα αυτά θα φανούν γιατί ''ουδέν κρυπτόν υπό τον ήλιον'' να δω που θα παν να κρυφτούν όλοι αυτοι οι δημοδιογράφοι που τώρα λένε όλα αυτά τα ψέματα. Ή θα μας πουν εγώ δεν ήξερα τιποτα έφερνα   ''ειδικούς''  και τα έλεγαν θυμίσου έτσι έγινε με το χρηματιστήριο και πολλοί καταστράφηκαν. Δεν είναι πολυ μακρια αυτή η εποχή. Οι παλιότεροι σίγουρα την θυμούνται.

Δυστυχώς όσοι έχουμε συγγενείς που εργάζονται σε δημόσια νοσοκομεία έχουμε την ίδια πληροφορία. Στις ΜΕΘ στη Θεσσαλονίκη ,το μεγαλύτερο ποσοστό είναι εμβολιασμενοι μεγάλης ηλικίας ,για θρομβωσεις ή κάτι άλλο δεν το γνωρίζω.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 19, 2021, 12:35:05 μμ από DONCORLEONE1 »

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1551 στις: Αύγουστος 19, 2021, 01:27:06 μμ »
Κι εγώ πίσω από την ανωνυμία μου έμαθα ότι τις φωτιές τις έβαλαν κάτι εξωγήινοι.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1552 στις: Αύγουστος 19, 2021, 01:33:59 μμ »
Κι εγώ πίσω από την ανωνυμία μου έμαθα ότι τις φωτιές τις έβαλαν κάτι εξωγήινοι.

Στον Υμητό, με τους οποίους κάποτε.. μιλούσε ο Κούλης; (αν θυμάστε κάποτε τι είχε πει το άτομο...)
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος DONCORLEONE1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υποχρεωτικός εμβολιασμός εκπαιδευτικών.
« Απάντηση #1553 στις: Αύγουστος 19, 2021, 01:47:19 μμ »
Κι εγώ πίσω από την ανωνυμία μου έμαθα ότι τις φωτιές τις έβαλαν κάτι εξωγήινοι.

Ας τα μαγειρέψει επώνυμα ο εοδυ για να κοιμάσαι ήσυχος τα βράδια.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159993
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 756
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 607
Σύνολο: 620

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.1 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.