*

Αποστολέας Θέμα: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων από το καλοκαίρι του 2015 (νέα, πληροφορίες)  (Αναγνώστηκε 2038428 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
evangelia 77, να δούμε αν προλάβουν τον τρόπο διορισμού να τον ενσωματώσουν στο νομοσχέδιο για την παιδεία που πιστεύω ότι θα ψηφιστεί μέσα Ιουνίου. Δεν είναι όμως το πιο πιθανό σενάριο...

δε μπορεί κανείς να μου το βγάλει απο το μυαλό ότι ζούμε μια μούφα...και καλά δεν έχουμε λεφτά για την παιδεία...λιγοστεύουν οι πιστώσεις...ώστε να δούμε το θαύμα και να το παρουσιάσουν ως πολιτική επιτυχία..
είμαι εκτός θέματος αλλα κάτι μου μυρίζει, πολιτική είναι και μακάρι να βγώ αληθινός, ορμώμενος επειδή μόλις τώρα άκουσα τον μάγκα για εμένα ( το λέω και το εννοώ, μακάρι να τον είχαμε και αυτόν και τον Βαρούφ δεκαετίες πριν..γάτες και οι δύο, ο ένας έπαιξε το ρόλο του κακού και ο άλλους του καλού..) Τσίπρα να λέει ότι το παιδείας είναι ένα απο τα σπουδαιότερα υπουργεία και θα κρίνει την τετραετία μας...

Υ.Γ έχεις και τον Ερντογκαγκάν να τα κάνει σε χρυσές λεκάνες...
Θα ζήσουμε τις επόμενες μέρες σενάρια τρόμου και καταστροφής του σύμπαντος. Νομίζω όμως ότι έχουν συμφωνήσει και όλα γίνονται για να δεχτούν την συμφωνία πάνω από όλα οι Ευρωπαίοι πολίτες. Οι ψηφοφόροι τους...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος evangelia 77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1354
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
evangelia 77, να δούμε αν προλάβουν τον τρόπο διορισμού να τον ενσωματώσουν στο νομοσχέδιο για την παιδεία που πιστεύω ότι θα ψηφιστεί μέσα Ιουνίου. Δεν είναι όμως το πιο πιθανό σενάριο...
Θα ζήσουμε τις επόμενες μέρες σενάρια τρόμου και καταστροφής του σύμπαντος. Νομίζω όμως ότι έχουν συμφωνήσει και όλα γίνονται για να δεχτούν την συμφωνία πάνω από όλα οι Ευρωπαίοι πολίτες. Οι ψηφοφόροι τους...
Ποιο θεωρείς πιθανό σενάριο? Ευχαριστώ για το χρόνο σου και τη διάθεση/ προθυμία να απαντήσεις.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Εκλογή διευθυντών από το σύλλογο διδασκόντων
« Απάντηση #2774 στις: Ιούνιος 02, 2015, 09:44:12 μμ »
Πανω σε αυτα που λετε.
Προσωπικη μου αποψη οτι δεν πρεπει κανενας χωρις παιδαγωγικο να μπορει να δινει ασεπ  .
τωρα το τι αναγνωριζει η ελληνικη νομοθεσια ως παιδαγωγικη καταρτιση ειναι αλλο θεμα.

Τι είναι ο ΑΣΕΠ;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 02, 2015, 09:47:13 μμ από kinegiros »

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Ποιο θεωρείς πιθανό σενάριο? Ευχαριστώ για το χρόνο σου και τη διάθεση/ προθυμία να απαντήσεις.
Δεν γνωρίζω τις διαδικασίες και την σειρά με την οποία αυτές γίνονται σε ότι αφορά την αθμια και βθμια για να σου απαντήσω. Δηλαδή μεταθέσεις, αποσπάσεις, μετατάξεις, διορισμοί, προσλήψεις...
Έχω ξεχάσει την διαδικασία διότι δεν γίνονται πλέον διορισμοί...έχω γεράσει και λίγο... :D
Θα γίνουν όλα την τελευταία στιγμή ώστε μόλις που να προλάβουν!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εκλογή διευθυντών από το σύλλογο διδασκόντων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:20:09 »

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εκλογή διευθυντών από το σύλλογο διδασκόντων
« Απάντηση #2776 στις: Ιούνιος 02, 2015, 10:05:27 μμ »
Τι είναι ο ΑΣΕΠ;

Ανώτατο Συμβούλιο Επιλογής Προσωπικού  8) ... η ονομασία του έχει βάθος...δεν είναι απλά μια προκήρυξη...ξέρω τι σας λέω .. και λέξη κλειδί η Επιλογή

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: Εκλογή διευθυντών από το σύλλογο διδασκόντων
« Απάντηση #2777 στις: Ιούνιος 02, 2015, 10:21:18 μμ »
Τι είναι ο ΑΣΕΠ;
κι εσύ δεν ξέρεις;

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εκλογή διευθυντών από το σύλλογο διδασκόντων
« Απάντηση #2778 στις: Ιούνιος 02, 2015, 10:35:44 μμ »

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων από το καλοκαίρι του 2015
« Απάντηση #2779 στις: Ιούνιος 02, 2015, 10:52:24 μμ »
Γραπτή απάντηση του αναπληρωτή υπουργού Παιδείας Τάσου Κουράκη σε έγγραφο του βουλευτή κ. Κεγκέρογλου ο οποίος κατέθεσε ως αναφορά επιστολή επιτυχόντων Φιλολόγων του ΑΣΕΠ 2008 με θέμα «οι επιτυχόντες φιλόλογοι ΑΣΕΠ Εκπαιδευτικών 2008 αιτούνται το σεβασμό στις επιταγές του Συντάγματος και την εφαρμογή του ν. 2525/1997, προκειμένου να επέλθει η δικαίωσή τους και ο διορισμός των επιτυχόντων του ΑΣΕΠ».

http://dictyo.gr/index.php/categories/item/22949-to-prosexes-diastima-tha-anakoinothei-to-neo-systima-diorismoy

Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος tinyeye

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Πρόσεξε τι εύχεσαι γιατί μπορεί να σου συμβεί
« Απάντηση #2780 στις: Ιούνιος 03, 2015, 12:06:03 πμ »
http://www.dikaiologitika.gr/images/fek-ekab-asep.pdf
Αυτο ειναι το φεκ της προυκυρηξης για τα εκαβ που εγινε προσφατα
Μολις το 40%  των θεσεων(75 απο τις 186) ειναι για οσους εχουν  εμπειρια(προυπηρεσια) , οι υπολοιποι εχουν τα προσοντα χωρις  πρυπηρεσια ή ειναι πολυτεκνοι.
"Τωρα τι συγκρινουμε ΕΚΑΒ με εκπαιδευτικους"; Λοιπον η δουλεια τους ειναι πολυ πιο υπευθυνη,  στα χερια αυτων των ανθρωπων κρεμεται η ζωη σου, τα  λαθη τους ειναι συνηθως μοιραια.
Μηπως να προσεχουμε τι ευχομαστε γιατι ενα συστημα μοριοδοτησης οφειλει να προσφερει τις ιδιες ευκαιριες σε ολους. Μπορει μακροπροθεσμα( σε 30 χρονια) να μπουνε ολοι ομως το ποιος θα ευνοηθει συντομα ειναι και πιθανον τυχη.
he who tries to shine , dims his own light

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Πρόσεξε τι εύχεσαι γιατί μπορεί να σου συμβεί
« Απάντηση #2781 στις: Ιούνιος 03, 2015, 12:25:08 πμ »
http://www.dikaiologitika.gr/images/fek-ekab-asep.pdf
Αυτο ειναι το φεκ της προυκυρηξης για τα εκαβ που εγινε προσφατα
Μολις το 40%  των θεσεων(75 απο τις 186) ειναι για οσους εχουν  εμπειρια(προυπηρεσια) , οι υπολοιποι εχουν τα προσοντα χωρις  πρυπηρεσια ή ειναι πολυτεκνοι.
"Τωρα τι συγκρινουμε ΕΚΑΒ με εκπαιδευτικους"; Λοιπον η δουλεια τους ειναι πολυ πιο υπευθυνη,  στα χερια αυτων των ανθρωπων κρεμεται η ζωη σου, τα  λαθη τους ειναι συνηθως μοιραια.
Μηπως να προσεχουμε τι ευχομαστε γιατι ενα συστημα μοριοδοτησης οφειλει να προσφερει τις ιδιες ευκαιριες σε ολους. Μπορει μακροπροθεσμα( σε 30 χρονια) να μπουνε ολοι ομως το ποιος θα ευνοηθει συντομα ειναι και πιθανον τυχη.

τι; δεν είναι γραπτός ΑΣΕΠ; θα τους πάρει το ΣΤΕ και θα τους σηκώσει!

εκτός και αν το να συμπληρώσεις (γραπτώς) την αίτηση σε καλύπτει οπότε όλα καλά...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 03, 2015, 02:08:20 μμ από kinegiros »

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
αν δε θέλετε να μετρήσει κάποιος προηγούμενος γραπτός διαγωνισμός ασεπ η κάποιος επόμενος δεν έχετε παρά να ζητήσετε να σας διαγράψουν ολα τα μόρια που αποκτήσατε μετά απο διαγωνισμό, να παίξουμε με ίσους όρους ετσι? ? ?...γιατι νομίζω πως τα θέλετε όλα και την πίτα ολόκληρη και το σκύλο χορτάτο. αλλιώς να μην μετράει η προϋπηρεσία στους καινούριους πίνακες
και να μετρά  η προϋπηρεσία που αποκτήσατε απο γραπτό διαγωνισμό αλλα μην ξανά γίνει όμως και καινούριος...γιατί μη χάσουμε και την σειρά μας...
ε ρε απόλυτη εφαρμογή ΣΤΕ που χρειάζεται, όχι μόνο στην εκπαίδευση αλλα παντού
συγνώμη για το ύφος

προσπαθώ πολύ καιρό να είμαι λογικός απέναντι σε ολους , γιατί όλοι έχουν ταυτόχρονα και δίκιο και άδικο, αλλά πατάτε και ένα φρένο, όποιος πάει για τα πολλά χάνει και τα λίγα..
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 03, 2015, 01:48:30 πμ από PASAS123 »

Αποσυνδεδεμένος paparouna88

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 324
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
άντε πάλι με το εκαβ.... λοιπόν τί κριτήρια υπάρχουν :
 - βαθμός πτυχίου επί 110, π.χ κάποιος με βαθμό 6 παίρνει 660 μόρια, κάποιος με 9 παίρνει 990 μόρια !
- εμπειρία έως 60 μήνες, δηλ 420 μόρια το πολύ.
(γλώσσες και β πτυχίο με πιο μικρή μοριοδότηση).

Σε τέτοιου είδους προκηρύξεις εννοείται πως ο τρόπος απόκτησης της εμπειρίας δεν έχει σημασία: μπορεί να την έχεις αποκτήσει στο δημόσιο, στον ιδιωτικό τομέα, ως ελεύθερος επαγγελματίας ή ακόμα και στα stage.....  Δηλαδή σε όσους έχουμε προϋπηρεσία σε φροντιστήρια ή από ιδιαίτερα θα μπορεί να μας προσμετρηθεί σε μια ανάλογη περίπτωση για διορισμούς εκπαιδευτικών.

Αυτό θέλετε;;

Όλα μέσα λοιπόν... όπως λένε πολλοί... έχω πολλά χρόνια προϋπηρεσία σε φροντιστήριο.... ;D ;D ;D ;D ;D

Ξέχασα και την εντοπιότητα... προηγούνται ανεξαρτήτως μορίων οι μόνιμοι κάτοικοι.....
πάω να εγγραφώ μόνιμος κάτοικος Αγαθονησίου..... Προλαβαίνω;;;    :P

ουκ οίδατε τί αιτείσθε....

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 03, 2015, 08:46:14 πμ από paparouna88 »

Αποσυνδεδεμένος DIMIS3

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 318
    • Προφίλ
Τι δουλειά έχει το ΕΚΑΒ με την εκπαίδευση??? Λάθος παραδείγματα...

Αποσυνδεδεμένος marias

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
    • www.dailytech.gr
H οικονομική στενότητα και το "σπρώξιμο".

http://e-mesara.gr/index.php/2014-01-29-19-21-29/10502-2015-06-02-08-33-36

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32305
  • Τελευταία: Efiu
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160484
  • Σύνολο θεμάτων: 19219
  • Σε σύνδεση σήμερα: 843
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 637
Σύνολο: 648

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.106 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.