*

Αποστολέας Θέμα: Ενιαίο Μισθολόγιο  (Αναγνώστηκε 929520 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος chris 73

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #1806 στις: Οκτώβριος 07, 2011, 11:47:43 μμ »
να οργανωθούμε απο αυτό το φόρουμ.Ξεχάστε συνδικαλιστές,ιδιαιτεράκηδες,βολεμένους και διορισμένους του 1970- κάτι,ειμαστε μια γενιά ταλαιπωρημένων,ώρα να πάρουμε την τύχη μας στα χέρια μας.Ας κάνουμε ένα κίνημα του pde,ας συμμετέχουμε με δικες μας προτάσεις και αιτήματα ακόμη και σε συνδικαλιστικές εκλογές.χιλιάδες μέλη, χιλιάδες επισκέπτες,νομίζω πως με κοινό μέτωπο θα κάνουμε πολλούς να χάσουν τον ύπνο τους.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:17:12 »

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #1807 στις: Οκτώβριος 07, 2011, 11:48:50 μμ »
να οργανωθούμε απο αυτό το φόρουμ.Ξεχάστε συνδικαλιστές,ιδιαιτεράκηδες,βολεμένους και διορισμένους του 1970- κάτι,ειμαστε μια γενιά ταλαιπωρημένων,ώρα να πάρουμε την τύχη μας στα χέρια μας.Ας κάνουμε ένα κίνημα του pde,ας συμμετέχουμε με δικες μας προτάσεις και αιτήματα ακόμη και σε συνδικαλιστικές εκλογές.χιλιάδες μέλη, χιλιάδες επισκέπτες,νομίζω πως με κοινό μέτωπο θα κάνουμε πολλούς να χάσουν τον ύπνο τους.
αντε παλι, κανε κλικ εδω http://www.pde.gr/index.php?topic=24674.0

Αποσυνδεδεμένος marvac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Εθισμός στο pde...
    • Προφίλ
"Kι αν είναι κι έρθουνε χρόνια δίσεχτα,
πέσουν καιροί οργισμένοι,
κι όσα πουλιά μισέψουνε σκιασμένα, κι όσα δέντρα,
για τίποτ’ άλλο δε φελάν παρά για μετερίζια,
μη φοβηθείς το χαλασμό. Φωτιά ! τσεκούρι !τράβα !"
(Κωστής Παλαμάς)

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #1809 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 05:00:08 πμ »
Εντάξει δεν έχω σκοπό να πάθω κατάθλιψη ακούγοντας κάθε μέρα νέα μέτρα, οπότε έχω επιλέξει να βλέπω τη θετική πλευρά των πραγμάτων. Δεν είμαι ευχαριστημένος για τη μείωση 3%, αλλά δε θα δεχτώ αυτόματα και τη μείωση 20% που αποδέχτηκε εξ αρχής ο συνάδελφος το πρωί. Αυτό προσπαθώ να εξηγήσω τόσες ώρες...
Είναι δυνατόν να σε αφήσουν να αισιοδοξείς συνάδελφε, όσο θετικά και να θέλεις να τα δεις όλα; Είναι δυνατόν;
Τώρα πια δεν έμεινε περιθώριο για αισιοδοξία. Τότε πριν 10 μέρες δεν ξέραμε τι όλεθρος θα επακολουθούσε!

Με δεδομένο ότι ακόμα τα μέσα ενημέρωσης τους υποστηρίζουν και λίγη αντικειμενικότητα να διαθέτει κάποιος, δεν χρειάζεται μεγάλη προσπάθεια να καταλάβει το μέγεθος της κατρακύλας που μας οδηγούν.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:17:12 »

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5717
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #1810 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 11:19:05 πμ »
Στις ειδήσεις στο  Alter άκουσα το εξής: Οι μειώσεις στους μισθούς μας δε θα γίνουν μονομιάς αλλά σταδιακά. Το 30% της μείωσης σε ένα χρόνο και τα υπόλοιπα σταδιακά σε τρία χρόνια.. Δεν ξέρω αν άκουσα καλά βέβαια..

Στο άρθρο 29 ορίζεται πως:

α) αν υπάρξει αύξηση των συνολικών μηνιαίων αποδοχών, τότε:
-αν είναι μέχρι 50 ευρώ, θα αρχίσει να καταβάλλεται άμεσα
-αν είναι μέχρι 100 ευρώ, θα καταβληθεί ισόποσα μέσα σε 2 έτη
-αν είναι πάνω από 100 ευρώ,  θα καταβληθεί ισόποσα μέσα σε 3 έτη.

β) αν υπάρξει μείωση των συνολικών μηνιαίων αποδοχών, αλλά άνω του 30% των συνολικών μηνιαίων αποδοχών τον τελευταίο μήνα πριν την έναρξη ισχύος του νόμου τότε:
η μείωση 30% επιβάλλεται από την έναρξη ισχύος του νόμου και το ποσοστό που απομένει πέραν του 30%, επιβάλλεται ισόποσα μέσα σε 2 χρόνια από το τέλος του πρώτου χρόνου εφαρμογής.

Δηλ. αν υποστείς μείωση π.χ 60%, άμεσα σου κόβουν το 30% και όταν τελειώσει ο πρώτος χρόνος εφαρμογής, το νέο έτος σου κόβουν άλλο ένα 15% και το επόμενο έτος άλλο ένα 15%.


« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 08, 2011, 11:27:55 πμ από apri »
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5717
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #1811 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 11:20:53 πμ »
Από Τρίτη τα δύσκολα για την ΚΟ του ΠΑΣΟΚ


http://www.newscode.gr/politikh/story/55943/apo-trith-ta-dyskola-gia-thn-ko-toy-pasok


Νέα εσωτερική περιδίνηση ξεκινά για την Κοινοβουλευτική Ομάδα του ΠΑΣΟΚ την ερχόμενη Τρίτη καθώς αρχίζει η επεξεργασία και η συζήτηση του πολυνομοσχεδίου το οποίο μεταξύ άλλων περιλαμβάνει την εργασιακή εφεδρεία.

Οι περισσότεροι βουλευτές δηλώνουν σοκαρισμένοι από την τελική μορφή του κειμένου καθώς διαπίστωσαν αλλαγές επί τα χείρω από όσα είχαν γίνει γνωστά την περασμένη περίοδο ενώ αρκετοί είναι εκείνοι ο οποίοι αναφέρουν ότι «θα κληθούμε να ψηφίσουμε και πάλι ένα ογκωδέστατο νομοσχέδιο δίχως να γνωρίζουμε όλες του τις διατάξεις καθώς είναι αδύνατο να διαβαστεί έως την ψήφιση του».
 
Αναλυτικά, στις 10 το πρωί της ερχόμενης Τρίτης θα συνεδριάσει ο ΚΤΕ Οικονομικών με την παρουσία τόσο του κ. Ευάγγελου Βενιζέλου όσο και του κ. Δημήτρη Ρέππα.

Οι δύο υπουργοί θα επιχειρήσουν να αναπτύξουν την βασική στόχευση του νομοσχεδίου που δεν είναι άλλη από την οριζόντια, τυφλή και βάρβαρη περικοπή των μισθολογικών δαπανών του δημοσίου. Στη μία (13:00) το νομοσχέδιο μπαίνει στην κοινή επιτροπή Οικονομικών και Διοικητικής Μεταρρύθμισης.
 
Τα μέλη της επιτροπής θα ολοκληρώσουν την πρώτη και δεύτερη ανάγνωση του νομοσχεδίου μέσα σε δύο εβδομάδες ώστε την τελευταία εβδομάδα του Οκτωβρίου να εισαχθεί στον Ολομέλεια για συζήτηση και ψήφιση. Πάντως, το κλίμα που θα επικρατήσει στις συγκεκριμένες συνεδριάσεις θα δώσει και μια ισχυρή δόση για το τι τελικά θα γίνει κατά την διάρκεια της ψηφοφορίας και κυρίως ποιοι είναι εκείνοι οι βουλευτές του ΠΑΣΟΚ οι οποίοι θα απειλήσουν με αρνητική ψήφο.
 
Αξίζει όμως να σημειωθεί ότι για την ώρα το κοινοβουλευτικό επιτελείο της κυβερνώσας παράταξης δεν ανησυχεί ιδιαίτερα αναφέροντας ότι «οι βουλευτές θα προβούν και πάλι σε ηρωικές δηλώσεις αλλά στο τέλος όλοι θα ψηφίσουν».
 
Αυτοί που θα αναλάβουν το «μάντρωμα» των βουλευτών δεν είναι άλλοι από τους κ.κ. Βενιζέλο και Ρέππα οι οποίοι σύμφωνα με πληροφορίες , πέραν των προγραμματισμένων συνεδριάσεων, θα πραγματοποιούν αλλεπάλληλες συναντήσεις με όλους εκείνους που θα εκφράζουν την αντίθεσή τους με το νομοσχέδιο.
 
Στο έργο των υπουργών θα συνδράμουν ο πρόεδρος της Βουλής κ. Φίλιππος Πετσάλνικος, η κυρία Ρεγγίνα Βάρτζελη, ο γραμματέας της ΚΟ κ. Βασίλης Εξαρχος καθώς και οι κ.κ. Πέτρος Ευθυμίου και Χρήστος Πρωτόπαπας οι οποίοι θα αναλάβουν τον ρόλο του ψυχολόγου των βουλευτών που βρίσκονται σε νευρική κρίση.
 
Την "βρώμικη" δουλειά των ελεγχόμενων εκρήξεων που στοχεύουν στην εκτόνωση της ΚΟ θα αναλάβουν οι κ.κ. Νίκος Αθανασάκης και Μιχάλης Καρχιμάκης.
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος Anastasia R.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #1812 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 11:29:32 πμ »
Παιδιά μην περιμένετε αντίδραση απο το συνδικαλιστόμουτρα, μόνοι μας πρέπει να πάρουμε την κατάσταση στα χέρια μας. Αυτοί (η γενιά των 50άρηδων) φρόντισαν μια χαρά τον κώλο τους και έχουν τις μικρότερες μειώσεις από όλους. Τα κανόνισαν μιαχαρά. Αλοίμονο σε μας που έχουμε 5 χρόνια υπηρεσίας, τη γενιά των 30άρηδων. Εγώ προσωπικά είμαι μείον 300 ευρώ όπως τα υπολογίζω και θα φτάνω στα 900 το πολύ. Έχω μεταπτυχιακό και είμαι Υποψ. Διδάκτωρ (Τρομάρα μου!!!!!!) Οι περισσότεροι άλλωστε στη γενιά μου είμαστε με μεταπτυχιακά, έχουμε δώσει ΑΣΕΠ και είμαστε πολύ πιο αξιόλογοι (ναι, έτσι είναι) από τη γενιά των μεγαλύτερων εκπαιδευτικών. Και αυτό τους φοβίζει, γι'αυτό και φρόντισαν να μας κόψουν τα φτερά, τα όνειρα, τις ζωές μας.
Ιδού λοιπόν το νέο μισθολόγιο που θα αποκαθιστούσε υποτίθεται τις αδικίες. Ντροπή σας, αλλά να ξέρετε ότι θα μας βρείτε μπροστά σας καθίκια του κερατά. Η οργή μας ξεχειλίζει. Φυλαχτείτε...

Αποσυνδεδεμένος founes

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 597
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #1813 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 11:48:09 πμ »
Συμφωνώ 100% με την Αναστασία.

Αποσυνδεδεμένος nikos111111

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 142
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #1814 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 11:49:25 πμ »
Παιδιά εάν γνωρίζει κάποιος να απαντήσει …….Ένας ήδη διορισμένος εκπαιδευτικός έχει 4 χρόνια προϋπηρεσίας  και ένας δεύτερος διορισμένος έχει 8.Και οι δυο από ότι κατάλαβα θα μπούνε στον βαθμό Ε. Πόσα χρόνια θα χρειαστούνε να αλλάξουνε βαθμό από Ε σε Δ.?????????? Και οι δύο 4? ή ο πρώτος 5 και ο δεύτερος 1????

κανένας δεν ξέρει????????????
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 08, 2011, 12:31:04 μμ από nikos111111 »

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #1815 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 12:40:29 μμ »
Παιδιά εάν γνωρίζει κάποιος να απαντήσει …….Ένας ήδη διορισμένος εκπαιδευτικός έχει 4 χρόνια προϋπηρεσίας  και ένας δεύτερος διορισμένος έχει 8.Και οι δυο από ότι κατάλαβα θα μπούνε στον βαθμό Ε. Πόσα χρόνια θα χρειαστούνε να αλλάξουνε βαθμό από Ε σε Δ.?????????? Και οι δύο 4? ή ο πρώτος 5 και ο δεύτερος 1????

κανένας δεν ξέρει????????????

Την ίδια απορία έχω και εγώ, εχω ακούσει διάφορες απόψεις.
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2005
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #1816 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 12:51:31 μμ »
Παιδιά εάν γνωρίζει κάποιος να απαντήσει …….Ένας ήδη διορισμένος εκπαιδευτικός έχει 4 χρόνια προϋπηρεσίας  και ένας δεύτερος διορισμένος έχει 8.Και οι δυο από ότι κατάλαβα θα μπούνε στον βαθμό Ε. Πόσα χρόνια θα χρειαστούνε να αλλάξουνε βαθμό από Ε σε Δ.?????????? Και οι δύο 4? ή ο πρώτος 5 και ο δεύτερος 1????

κανένας δεν ξέρει????????????

Αυτός με τα 8 χρόνια μπορεί να συμμετάσχει στη διαδικασία προαγωγών του ερχόμενου Μαΐου.

Ο άλλος με τα 4 χρόνια θα μπορεί να συμμετάσχει σε 3 χρόνια.

Αποσυνδεδεμένος nikos111111

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 142
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #1817 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 12:54:41 μμ »
εγω φίλε που έχω 5,5 χρόνια?

Αποσυνδεδεμένος founes

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 597
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #1818 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 12:56:49 μμ »
http://www.pde.gr/index.php?page=3248

Τα εξηγεί αναλυτικά η παραπάνω ανάλυση στη σελίδα 6...

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5717
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίο Μισθολόγιο
« Απάντηση #1819 στις: Οκτώβριος 08, 2011, 01:01:03 μμ »
Παιδιά εάν γνωρίζει κάποιος να απαντήσει …….Ένας ήδη διορισμένος εκπαιδευτικός έχει 4 χρόνια προϋπηρεσίας  και ένας δεύτερος διορισμένος έχει 8.Και οι δυο από ότι κατάλαβα θα μπούνε στον βαθμό Ε. Πόσα χρόνια θα χρειαστούνε να αλλάξουνε βαθμό από Ε σε Δ.?????????? Και οι δύο 4? ή ο πρώτος 5 και ο δεύτερος 1??????

Aυτό είναι κάτι για το οποίο αναρωτιέμαι και εγώ.
Σκέφτομαι όμως το εξής. Στο μέλλον θα παραμένει  κάποιος υποχρεωτικά λ.χ στο βαθμό Δ' από τα 6 ως τα 10 χρόνια υπηρεσίας.
Από τη στιγμή που τοποθετούν τώρα κάποιον ήδη υπηρετούντα εδώ και 10-15 χρόνια στο βαθμό Δ' (τη στιγμή δηλ. που έχει ήδη 4-9 χρόνια πλεονάζουσας υπηρεσίας για τον βαθμό αυτό) σημαίνει ότι δεν λαμβάνουν υπ' όψιν τον πλεονάζοντα χρόνο υπηρεσίας που έχει. Άρα, δεν θεωρούν ότι έχει ήδη μείνει στο βαθμό αυτόν 4 χρόνια που απαιτείται.

Εκτός αν του δώσουν την ευκαιρία να συμμετέχει στις πρώτες προαγωγές που θα γίνουν. Ωστόσο, αυτό δεν πολυδένει με τη δικαιολογία για τη ρύθμιση, που δίνουν στην αιτιολογική έκθεση, ότι δηλ. θέλουν να "αποφευχθεί η συσσώρευση  υπερβολικού αριθμού υπαλλήλων στους καταληκτικούς βαθμούς", φαντάζομαι επειδή οι βαθμοί αυτοί συνδεόμενοι πλέον με ανώτερα μισθολογικά κλιμάκια στοιχίζουν περισσότερο στο κράτος.

Ή εκτός αν όσοι ήδη υπηρετούν, θα ακολουθούν μέχρι το τέλος της καριέρας τους την ειδική κατάταξη που προβλέπεται για τους ήδη υπηρετούντες, ενδεχόμενο πιο πιθανό, αλλά άδικο.

Μάλλον, θα πρέπει να περιμένουμε, για να πάρουμε σαφή απάντηση σ' αυτό.  ???


« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 08, 2011, 01:26:17 μμ από apri »
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160838
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 925
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 836
Σύνολο: 837

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.108 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.